BINNENLAND. De Kamer heeft voor do bij de onlusten in Adaiia cm. Aleppo benadeelde persoiuon, «n bedrag van 220,000 Turksche ponden toegestaan. Konstan tinopel, 22 Juli. Bij gelegenheid van het nationale feest verleon- de de sultan amnestie aan alle personen, die deel hebben genomen aan de gebeurtenissen van 13 April, voor zoover zij nog niet voor den krijgsraad zijn gebracht, en verleende gratie aan vijf veroordeelden, waaronder een Armeniër. De krijgsraden zijn gehandhaafd. Marokko. 31 a d r i d 2 2 J u 1 d. Volgens de Cor- respondance d'Espagne bereikten de ver- li eze n van de Spanjaarden in den avond van den 20en en den nacht van den 21en 30 dooden en 56 gewonden. Madrid, 22 Juli. Officieel wordt uit Melilla bericht, dat de verliezen van de •Spanjaarden in den nacht van 20 op 21 dezer, voor zoover zij tot dusverre bekend zijn, bedragen aan dooden een kapitein en 32 man, aan gewonden 3 officieren en 56 man. Verder hebben verscheidene soldaten lichte kwetsuren bekomen. Melilla, 22 Juli. Hedenochtend om half vijf werd hier een zwak geweervuur gehoord, komende uit de richting van de vooruitgeschoven posten. Tweede telegram. Volgens een inlander heeft de Marokkaansche harka 300 dooden en een aanzienlijk aantal gewonden gehad in den loop van de tot dusver gele verde gevechten. In liet laatste gevecht hadden de Span jaarden 33 dooden ou 64 gewonden. Algeciras, 22 Juli. Inlanders van de grens van Melilla zeggen, dat de hei lige oorlog verklaard is te Souk. Barcelona, 22 Juli. Onder de. troepen, die naar Marokko moeten vertrek ken, heerscht insubordinatie. Gisterenavond bedreigden de manschappen van een bat&il- lon den kolonel en de officieren met de bajonetten. Men verzekert, dat voorloopig de patronen zijn ontnomen aan de troepen. Madrid, 22 Juli. kleden nacht, toen een trein zou vertrekken om troepen naar Malaga te vervoeren, trachtten de ge zinnen van de soldaten zich tegen het ver trek te verzetten. Er ontstonden vechtpar tijen, waarbij 10 personen werden gewond en 18 gevangen genomen. Er zijn uitge breide maatregelen genomen tot inschepiug van versterkingen. Britsch-lndië. Van dien toestand in Inidió ontleent <1© Vossische Ztg. heit volgendte uit eeai brief van een Engedschem plantagelnouder in Indië Het is te vreezen, dat wij hier ernstige tijden tegemoet gaan. Natuurlijk zulten wij de bezwaren te boven koanenMa»ar menig kostbaar leven zal daarbij ten gron de gaan. Ik geloof, dat de onlusten -aan onze noordwestelijke grens eon begin zul len nemen. Wij hebben dlaar inderdaad voortdurend oorlog te voeren, d.w.z. er is altijd een volksstam aan die grens, die be straft moet worden omdat hij iets heeft gedaan wat niet mocht. De eeuwige <>n- llustcn k urn non tot eano algemeeno uütbair»- sting van do vijandelijklveden aan de grenslijn leiden. De wilde stammen d'aar zijn aJlle«n geboren strijders, en bunnen vol strekt niet leven zonder strijd. Mlaar thans zijn zij veel boter bowapénd djau ooit to voren, en wij vreeeen, dat dte emir van Arglsanistan in 't geheim de grens volken" opstookt. Deze hebben misschien nu een «riurtigwr strijd op liet oog dan vroeger, juist nu onze troepen aan do grens oetn scherp oog hobbeto te richten op de agita tors, in Bengalen. Hot is te hopen, dat het niot tot hat uiterste komt Wij zullen den opstand wél weer onderdrukken, maar een oproer is altijd iets vreeeed ij ks en kost Ver schrikkelijke offers Naar mijne meening is er op de geheelc wtereld geen tweede volk, <kat zoo gluiperig en verraderlijk is dtui de Belgalen. Perzlë* Te Petersburg is bericht .ontvangen, dat er geeme mouwte verkiezingen voor het Perzische Medsjliss (parlement) gehoudten zulten worden, daar de regent reeds be paald heeft, dat lvct eerste Modsjldse op nieuw geïn«talleerd zal worden.. Alleen zullen in plaats van 20 omgekomen plaJrle- mnutsleden nieuwe gekozen worden. Men zegt, dat Rusland den afgetreden Sjah Kaloega als woonplaats zal aanwijr Daar is een paleis, dat el meer ids verblijfplaats voor Oosterse he potentaten heeft gediend. Zuid-Amerlka. La Paz, 2 2 Juli. De teruggeroepen Argentijnsche gezant Fonseca heeft Bolivia verlaten en is op het Chiléenscbe gebied aan gekomen zonder incident. Alles is rustig. Allerlei. vEen verschrikkelijk ongeluk heeft Woensdagavond 6 uur plaats gohad op de wielerbaan, op het Karreveld te Brussel, waar oen wedstrijd werd gehouden met motor fietsen. Gedurende den één-uursrit had de Belg Verbist de leiding. Eensklaps sprong de band van den motor van zijn gangmaker en Verbist en de gangmaker werden tegen do ballustrade geworpen De gangmaker van den volgenden wiel renner loopt daarna tegen Verbist aan en sleept hem voort. Do wedstrijd wordt ge staakt. Verbist sterft na eenige minuten. Zijn wervelkolom was gebroken en zijn heu pen waren verpletterd. De gangmakor is slechte licht gewond. Op het oogenblik van het ongeluk had Verbist een vaart van on geveer 90 K.M. De Staatscourant ^an Vrijdag 23 Juli bevat o. m. de volgende Kon. besluiten Op aanvrage eervol ontslagen met pen sioen ter zake van langdurigen dienst, do majoor-magazijnmeester der artillerie F. Hotz, toegevoegd aan den inspecteur der vesting-artillerie benoemd lot ridder in de Oranje-Nassau- orde G. A. Talons, voorzitter Mij. ter bev. van den Landbouw en Nijverheid in Wester- kwariier, t Zuidhorn; benoemd tot ridder in den Nederlandschen Leeuw A. Muller, directeur der Nederland- sehe Handelmaatschappij te Amsterdam bevorderd tot commandeur in de Oranje- Nassau-orde J. A. van Del den te 's Gra ven hage, als chef van de firma Reijnst Vin ju te Batavia; de 1ste luitenant op non-activiteit J. W. N. Le Heux van de infanterie in actieven dienst, herplaatst bij het 6e regiment infan terie; op verzoek eervol onstlagen I. G. ten Sijthoff, als notaris Amsterdam. met ingang van 19 Juli 1909 is benoemd tot surnumerair bij den dienst van 's Rijks schatkist de heer C. A. Burgers te Rotter dam benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnzen te Oosterbeek G. A. de Stoppelaar, ontvanger der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Does burg; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Winterswijk B. H. P Janssen, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te IJsselstein; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Akkrum F. A. H. van Ier- sel, ontvanger derzelfde middelen te Hal- lum; tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Eindhoven K. A. J. E. van Gorkum, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Boxmeer; tot ontvanger der directe belastingen te Leeuwarden J. H. Roggen kamp, ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Tiel; tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Colijnsplaat C. M. L. de Haan, surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, uit de directie Middelburg tot ontvanger der directe belastingen te 's Graven hage (3e afd.) F. A. A. Beudt, ontvanger derzelfde middelen te Dordrecht. H. M. de Koningin heeft Woensdag jhr. Van Citters als Commissaris der Ko ningin in Gelderland beëedigd. H. M. de Koningi n-M o e- der op de Vierjaarlijkse, he tentoonstelling te Arnhem. H. M. de Koningin-Moeder heeft bij Haar bezoek van de Vierjaarlijksche ten toonstelling hare groote ingenomenheid be tuigd met de indeeling en plaatsing van het geëxposeerde, zoodat de bezichtiging dit maal niet zoo vermoeiend werkte als dik werf anders het geval was. De voorzitter Van Es leidde Hare Majesteit rond, en werd ook Louis van Soest, schilder, herhaaldelijk door H«ar geraadpleegd Bij het heengaan zeide H. M. de Ko ningin-Moeder, hel voor Arnhem van groot belang te achten, dat het vierjaarlijksche tentoonstellingen heeft, kunnen inrichten. DePrins inde Hoofdstad. Mot. eten trein, welke 11.31 aan het Cen traalstation binnenkomt, arriveerde gister morgen Z. K. H. de Pritos vian He#. Loo, te Amsterdam. Z. K. H. had, vergezeld! van den onlangs benoemden adjudant Bijl de Vroe, iu een afzonderlijk compartememit' vani dten gewonen personentrein plaats ge nomen. De Prins, die in civiel gekleed; was, werd aan liet station verwelkomd en maar den uitgang van het station geleid door deta stationschef dien heer H. R. Kr'apells. Zoowel op het station als buiten voor den hoofdingang werd Z. K. H. door die nieuwsgierigen eerbiedig begroet. Onimid- dtellijk werd d© gereedstaande equipage van dr. C. B. Tflanus bestegen, waarna in gestir akten draf uiaar diens wonmg aan de HoerengTacht 460 werd gereden. Ten huize van dr. TwLanus werd de lunqh ge bruikt. Na afloop had een vergadering plaats van den onlangs gestichten Nat/io- n alen Bond voor het Rleddingweaen én Eerste Hulp bij Ongelukken ,,Het Oranje huis". Aan deze vergadering, wélke onder voor zitterschap van den Priks gehouden wérd, werd bovendien deelgenomen door d© an dere ledten van bet dagedijksch bestuur van dien Bond, dr. C. B. Tilanus, vice-voorzit ter, dr. C. J. Mijnlieff, secretaris, mr. Van Tienhoven uit Zaandam en baron Van As- beek, 's Prinsen gewezen adjudant, zoo mede door den heer Van Bevervelde tot Oldtemeulen. Heden brengt Z. K. H. een bezoek aan Alkmbör. Consulaatwezen. De minis ter van buitenlandse he zaken brengt ter al gemeens kennis, dat de consul der Neder landen te OUlémbung overleden is. Het consulaat wordt waargenomen door den heer E. Mahlstedt. St. Crt. Prov. Staten van Fries land. Gékozei als lid van Gedeputeerde Staten B W. Okrna, landbouwer te Ypecols- ga (Doniawerstal), a.-r., met 35 stemmen. Do heer K. P. W. Besuyen, s.-d., had 8 stemmen. De zo me rutting der Staten ie gesloten. Uit Amsterdam. Alle anti- rev. leden van den Rand hebben zich bere'd verklaard plaats voor den niet herkozen wethouder De Vrieste willen maken. De heer De Vries is echter niet bereid, de eerstvolgende maanden een raadscandida- tuur te aanvaarden, wanneer niet tevoren vast staat, dat het aantal op hem voor de wethouderskeuze uit te brengen liberale stemmen, gevoegd bij die der kerkelijke raadsleden, zijn herkiezing tot wethouder verzekeren. De uitslag der herstemmingen voor den Arnhemschen raad is de volgende: in district I uitgebracht 1668. Gekozen do af tredende raadsleden D. Fockema (791 stem men), A. G. V. van der 8chooren (715 st.), mr. B. P. baron van Vcrschuer (945 st.). In district II uitgebrachte stemmen 1076. Gekozen mr. R. J. de Viester (Nat. Hist.) met 623 stemmen. In district III uitgebrachte stemmen 1981. Gekozen de aftredende raadsleden A. Voor brood (1028 stemmen) en J. Wieringa (851 stemmen), en voorts de heer L. M. Her mans, S. D. A. P., 962 stemmen. Bij de Donderdag te Leeuwarden ge houden herstemming van drie leden van den gemeenteraad in het derde (roode) district werden gekozen de heeren Komter, Tysma en Zandstra. Haarlemsche» gemeente zaken. B. en W. van HaarlL'em stellen den Raad voor, instemming te betorgen met liet dioor B. en W. van Utrecht tot H. M. de Koningin gericht adres, houdtende vei> zoek de wenschelijkheid in ovérwegang te willen nemen, dat art. 10 dor Wet van 21 Augustus 1816, althans voor zooveel het daarin vervatte verbod gericht is tot plaat selijke of stedelijke besturen en direction van gemeentelijke weduweaifoudsen, worde afgeschaft. Bij Koninklijk besluit is lo aan den kapitein ter zee H. O. W. Planten, met 1 Augustus a. s., op zijn ver zoek, eervol "ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensioen, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 3150 's jaars; 2o met ingang van 1 Augustus 1909 be vorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-lui tenant ter zee J. A. A. C. ridder van Rap- p&rd, tot kapitein-luitenant ter zee, de luite nant ter zee der le klasse S F. Nolst Tre- nité, en tot luitenant ter zee der le klasse, de luitenant ter zee der 2e klasse C. J. J. Boynen. De officier-machinist der le klasse D. Klaziuga uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit ge steld. Nul op het request. De ministers van oorlog en van koloniën heb ben krachtens koninklijke machtiging, be- sdrillende op de requesten van den gepen- sionneerdon majoor-magazijnmeester van het leger in Nederlandsch-Indië T. 'Kleij, hou dende het verzoek om, met intrekking van het Koninklijk besluit van 14 Juli 1905, no. 43, waarbij hem, zonder omschrijving van j edeuen, eervol ontslag uit den militai ren dienst is verleend, hem alsnog eervol ontslag te verleen en ter zake van volbrach ten diensttijd, ter kennis van adressant gebracht lo. dat e. geen termen zijn gevonden om aan zijn verzoek een gunstig gevolg te geven 2o. dat op verdere reclames over deze zaak geen tcht zal worden geslagen. De Stuwadoorswet. Op vei zoek van het hoofdbestuur van dén Nederl. Scheeps- en Bootbewerkersbond heeft minister Talma een audiëntie tooge- staan aan dat hoofdbestuur, ten einde eeni ge bezwaren omtrent dit wetsontwerp uiiit- éen te zetten. Deze audiëntie zal Zaterdag morgen te elf uur plaats vïnd'eai. De depu tatie zal bestaan uit d'en heer Höeiber, voorzitter, en dén heer Ketting, secretaris van het hoofdbestuur van dein Nederll. Scheeps- en Bootbewerkersbond. Tot architect der uitwendige restau ratie van de St. Janskerk te 's Hertogen- bosch, im de plaats van dien. lieer Heze- mans, overleden, is benoemd de heer Yan Heeswijk van 's Gravenhage. J. Scholten s. f Op de begraaf plaats „Westerveld" te Driehuis (gem. Vel- sen) had gisteren de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den 'heer Jannes Scholtens, hoofd-ingenieur van den Prov. Waterstaat van Noord-Hol- iand. De verdiensten van den heer Scholtens werden beloond door zijn benoeming tot ridder in de Oranje Nassau-orde. De belangstelling bij de begrafenis was buitengewoon groot. Leden van Gedepu teerden eii Provinciale Staten, hoogge plaatste militairen en burgerlijke ambtena ren waren aanwezig, terwijl tal van kran sen van reusachtige afmeting de kist dek ten. Allereerst sprak mr. Ferff, lid van Gedep. Staten, die kort memoreerde de welverdien de hulde aan de nagedachtenis van den over ledene gebracht door den Commissaris der Koningin in openbare zitting. ,,Die woor den over uw karakter waren uit het hart ge grepen, getuige mede de groote belangstel ling om u hier den laatste» groet te bren gen". In warme bewoordingen herdacht spreker den heer Scholtens als ambtenaar en als mensch. Nadat enkele woorden van dankbaarheid aan den afgestorven chef namens het per soneel waren gesproken, voerde de heer De Jong, directeur van Openbare Werken te Rotterdam als oudste vriend het woord, daarbij de echtgenoote en kinderen troosten de met de gedachte dat ook de vrienden veel in Scholtens verliezen. Kransen waren o. a. gezonden door den Commissaris der Koningin eri verschillende bureau's en het personeel. De Burgemeester van Velsen was mede aanwezig. Groote Landbou w-t e n- toonstelling te De vent er. Woensdag morgen werd de 67e algemeene vergadering van de Geld.-Overijs. Mij. van Landbouw voortgezet. Besloten werd in zake het referaat van •den heer H. A. Huender, te Eiber gen, over „Landbouwonderwijs voor meisjes", dat het dagelijksch bestuur nadere voor stellen zal overwegen de inleiding van den heer D. S. Huizin- ga, te Zutphen, over den verbouw van groenvoederproducten en de productiekos ten van IK. G. melk, het dagelijksch be stuur te machtigen de zaak te onderzoeken en voorstellen in te dienen de inleiding van den heen* H. van Cam- pen, te Gorsel, over afschaffing van „faort- ponden" werd naar het hoofdbestuur vér- wezen voor e-ern nader onderzoek. Daarna werd de vfergaderieng onder dé gewone plichtplegingen gesloten. Tegen twalaJf uur werd de "tentoonstel ling, die een groote oppervÜabte bkwlaat en uitmunt door tal van tnoénidingten, waaronder van Regeierlingswege, officüelol' geopend in tegenwoordigheid van verschei den autoriteiten. Het woord werd gevoerd door dién Mi nister van Landbouw, Haiwilei en Nijvier- hicid, dien heer Talma. Minister Talma zeide, dat luet h'em aan genaam wias hier te zijn. Hét temtoon- stellingswezen in den landbouw heeft dé laatste 30 jaren een groote Vlucht geno men. Toten énkele jaren geleden in Den Haag de groote provinciale tentoonstelling word gehouden, gevoeldte mein, dat men verder moest gaan en dat zal goed zijn, wamt de- provinciale tentoonstellingen kunnen Veel nuttig werk doen. Het comi-té hier hoeft aan deze expositie een nieuw kar alktér ge geven en daarom heeft de Regieering zoo veel als ze kon geholpen. De Regoerlng aal steeds steunen wat de 1 and bouw ver-öe- nigingen onderwemén in het belang van den landbouwer. Er zit wél iets onwezen lijks in een tentoonstelling, n.l. do récla me. doch daarachter zit toch ook het ware. Gisteren zag spr. op de Vél uwe uit het dorre za.nd een bosch opbouwen en in Berlijn leeft de Minister aanschouwd dé verfijnde middelen, die hier te lande den tuinbouw hebben groot gemaakt. Dit ver mogen tot groot maken moet het alge meen bezit worden van den landbouwer en daartoe 'moge deze tentoonstelling mede werken. De Minister verklaarde daarna de tentoonstelling voor geopend. Daarop werd een rondgang op het ter rein gemaakt. De tentoonstelling biedt, behalve de meer bekende inzendingen, ook veel nieuws. Zoo zijn er verschillende instellingen van wel dadigheid, t. w.de landkolonie van de stichting „Leger des Heils", „de groote Batelaer" te Lunterende arbeiderskolo- uiën „Het Hoogeland"te Beekbergen en „de Ganzenemmer" te Vaassen„Mettray" te Rijssel bij ZutfenMij. van Weldadig heid te Frederiksoordhet „Groote Woud huis" te Apeldoorn en het Rijksopvoedings gesticht voor jongens „Veldzicht" te Ave- reest. Het groote aantrekkingspunt voor het pu bliek is, zoo schrijft de N. R. Ct., het ge bouw van de groote Buitensocieteitwaar de regeering haar tenten heeft opgeslagen en waar enkele vereenigingen haar werk exposeeren! De regeering heeft haar ambte naren aan het werk gezet de heer P. van Hoek, inspecteur van het landbouwonder wijs, was zelf bij 'het étaleeren aanwezig en zoo treft men hier aan inzendingen van het Rijkslandbouwproefstation te Wage- ningende Rijksseruminrichting te Rotter dam, 't Phytopathologisch Instituut te Wa- geningen, een Overzicht van den Zuivel, gegevens omtrent het Landbouwonderwijs, de Landbouwwinterschool te Zutphen, het Instituut voor landbouwwerktuigen en ge bouwen en het Rijkslandbouwproefstation te Wageningen. Beneden in de zaal komen uit de N.-H. Maatschappij, de Nederl. Pomologische Voreeniging, het Staatsboschbeheer, de ge meente Arnhem en de Zuiderzeevereeniging. Door de goede zorgen van de heeren A. A. Beekman en mr. H. Smeeuge zijn hier alle boeken, brochures en kaarten aanwezig, die over de Zuiderzeekwestie zijn verschenen. Er zijn talrijke vee-inzendingen, waar onder keurcollecties uit Friesland, en uit N.-Hollandgisteren werden 75 paarden, waarvan 63 warmbloed, voorgebracht. Tentoonstelling te Zuid horn. Donderdag was het 50 jaren ge leden dat de Maatschappij van Landbouw en Nijverheid in het Westerk war tier der provincie Groningen, opgericht werd. Door de jubileerende maatschappij werd op het gebied, vooral van den Landbouw, veel-tot stand gebrachtde aangewende middelen werden gezegend, zoodat Wester kwartier in een zeer bloeienden toestand verkeert. Ter gelegenheid van dit gouden jubalé wordt deze week te Zuidhorn een zeer groote tentoonstelling gehouden van paarden, rund vee, pluimvee, schapen, landbouwgereed schappen, zuivelbereiding, landbouwgewas sen enz. Gisteren is de tentoonstelling geopend. Het ministerie van Landbouw was vertegen woordigd door den heer Lovink. Voorts waren aanwezig leden van de Prov. Staten, en andere autoriteiten. De Commissaris der Koningin, de heer mr. C. C. Geertsema, 'hield de openingsrede. De tentoonstelling te Tilburg. Naar van officieele zijde wordt vernomen, zal de tentoonstelling te Tilburg verlengd worden tot 15 Augustus. De Prins zal Maandag om 11 uur per auto van Apeldoorn te Tilburg aankomen en ontvangen worden door den voorzitter en onder-voorzitter, de heeren Bruyelle en dx. Daamen. In de kunstzaal zal de voorstelling plaats hebben van dé leden van het hoofd comité en de voorzitters der verschillende commissiën. Daarna rondigang door de nij verheids-aal, waar de heer Van de Muysen- bergh de verschillende explicaties zal geven. Verder bezoek aan de feestzaal Venetië en de machinezaal, waar de heer Schreinema- cher uitlegging zal geven. Om één uur zal d"oor den Gemeenteraad een lunch worden aangeboden aan den Prins en het Comité der tentoonstelling in de Philharmonie, cir ca 3 uur zal de Prins de stad verlaten. Wedstrijd aardappelrooi- m a c h i n e. Het hoofdbestuur van den Veenkolonialen Boerenbond in Groningen, Friesland en Drente heeft thans een prijs van f 10,000 uitgeloofd voor een aardappel- rooimachine, die de aardappels van loof en grond gezuiverd in een bak of mand verza melt. Verdere inlichtingen worde.i verstrekt door den secretaris J. Schuringa, te Wilder- vank. Hooigebrek ook elders. Hoe groot het gobrelk aan hooi in Rijn- Pruisen is, blijkt hieruit, dat men voor hot garnizoen te Wezel het hooi in Holland tracht op t koopen. Waar dat niet zoo ge makkelijk gaat, wordt het hooi reeds afge leverd tegen de buitensporingen prijs van f 30 per 500 K G. K a a s h an del aren. De Ned. Vereenngang van Kaashandelaren, hield gis teren in „Het Schaakbord" te GouxJa eene algomoene vergadering, om dér vooréibtér- scliap van d'en boer J. F. VV. S. MlJdBcïel- béek. Aanwezig waren 44 leden. Bij ballotage warden1 de volgende firma's als lid nan genomen A Hz. van Gelder te Goud'a, M *van Hof te Har melon, P, de Heer te Schoonhoven, C. Groenendijk te Bodegraven en L. van Krimpen k Zn. te Gouda. De vergadering hechtte hare goedkeu ring aan het bestuursvoorstel om alsnog f 100 beschikbaar te stellen voor hot waar borgfonds der in Auguistus-Septomlbler te Gouda te boud'en landbouwtentoonstelling- - In prinripe verklaarde de vergadering zich voor het voorstel om te gierakcm tot onderling© handebsimformatiënaanleiding daartoe was het feót, <lat vele leden onlangs in een belangrijk faiflflssem'ent waren be- tnokktemOok het voorstel om te geraken tot onderiinigtei hlranidassurlaintie wierd n'ni langdurige discussiën aangenomen. Dfe be doeling hiervan is, voorloopig dte gezamen lijke bezittingen der leden op beurapolis tie verzekeren en later te trachten heit risico door de voreeniging zelve to doen dragen. Een Heinze-Hulde. Op het plein voir hït Weesperpoortstation te Am sterdam had zich Woensdagm rgeoi oen 200- tal dames en heeren verzameld die per extratram te 8.30 naar Muiderberg vertrok ken om den toonkunstenaar C. A. Heinze een aardige hulde te brengen. Door de Christelijke Zangvereeniging C. A. Heinze, afdeeling van de Amsterdamsche afdeeldng van dten öhr. Nat. Werkmansbond was nl. het initiatief genomen in den gevel van de villa Ce&ilia te Muiderberg een steen te plaatsen als herinnering aan den kunstenaar naar wien de vereeniging was genoemd en die zoovele jaren van zijn leven in deze villa des zomers verbleef. Daartoe had de veree niging de medewerking van eenige zuster verenigingen ingeroepen, met het resultaat dat de onthulling Woensdag kon plaats héb ben. Ongeveer half 11 bevonden zich in den tuin, voor de villa, de burgemeester van Muiden, de heer J. L. de Raadt, mevr. Westerman -Heinze, dochter van den com ponist, vergezeld van eenige kinderen en kleinkinderen van den toonkunstenaar, voorts vertegenwoordigers van deelnemende veree nigingen. De voorzitter, de heer C. van Gelderen, deed Psalm 122 van J. P. Swee- linck uitvoeren. Hij hield vervolgons een korte toespraak, waarin hij de beteekenis van Heinze als componist herdacht en sym pathieke woorden wijdde aan mevr. Heinze, die men ook met dezen steen blijvend wilde herdenken. Spreker eindigde met een hul diging in dichtmaat. Daarna zong het koor oen lied „Tijdig weggenomen" van Heinze, waarna de jongeheer De Roos uit Bussum, die naar Heinze was genoemd, dten steten onthulde. Dj heer De Raadt, de burgemees ter van Mriden, nam vervolgens den steen in ontvangst, aangezien de villa thans zijn eigendom is. De zoon van mevrouw Westerman-Heinae, de heer Westerman uit Hilversum, dankte allen met eenige woorden voor de gebrachte hulde. (Vad.) Twaalfde Amsterdam se lie Zendingsfeest. In het Tol huis over het IJ werd Donderdag "het twaalfde Amsterdamsche Zendingsfeest ge houden, door het comité tot het organisee- ren van zendingsfeesten in of nabij Amster dam. 'n Tweetal spreekplaatsen waren er in den tuin opgericht. Van een van deze hield ds. G. Ma nevelt, van Amsterdam, do ope ningsrede, waarna verschillende sprekers het woord voerden. De slotrede werd door ds. G. Wisse Jr., van Driebergen, uitge sproken De talrijke aanwezigen zongen verschil lende feestliederen, die begeleid werden door het Chr. Fanfarekorps van Nederhorst den Berg. Bevolking van Gelder land. Blijkens opgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde op 1 Ja nuari 1909 de provincie Gelderland 323,832 mannen en 315,599 vrouwen, te zamen 639,431. Meer dan 10,000 inwoners hadden de vol gende gemeentenArnhem 63,987, Apel doorn 34,890, Ede 19,099, Nijmegen 54,735. Rheden 18,400, Tiel 11,316, Voorst 10,735, Winterswijk 13,240 en Zutphen 18,538. Belangrijk bericlit. Een cor respondent van het Leidsch Dagbl. te Wou- brugge schrijft aan zijn blad In onze ge meente heeft sedert een vijftal weken geen geboorte plaate gehad. En toch telt deze ge meente even twee duizend zielen. Idyllisch. In een waggon 2e klasse aan het station te Dinxperlo is een roodstaartje bezig vijf eitjes uit te broeden. Waar blijft al die saccha rin e In „de Suiker", tweernaandelij'ksch orgaan van den Anti-suikeraceij<njsbond, vin den we het vodgend statistiekje van den sacdbarine-invoer in Nederlandin 1899 2000 K.G.1900 7087 kg.1901 9018 kg. 1902 9373 kg,1903 15,951 kg.1904 20,990 kg.1905 19,661 kg.1906 19,536 kg.1907 23,220 kg. Tegen het ongecontroleerd gebruik dezer stof moet Nederland beschermd worden door een saccharine-wet. Saccharine bezit niet alleen geen voedingswaarde, maar wordt door velen geacht nadeelig voor de gezond heid. Weer een ant i-m ilitairis- tische meeting in 't zicht. De „Internationale Anti-Militairistisöhe Vereeniging" zal Zondag 1 Augustus te Oranjewoud bij Heeren veen, een openbare vergadering houden als protest tegen de ver volging van anti-malitairisten en de gevan- genhoiwhng van den dienstweigeraar C. Kamper, tegen den eedsdwang en voor de vrijheid van propaganda voor het anti-mili- tairisme. Als sprekers zullen optreden de hoeren F. Domela Nieuwónhuis, uit Hilversum; H. Kolthek, uit Amsterdam; en F. Luitjes, uit Blaricum. Voorts is medewerking toegezegd door de zangvereeniging „Kunst na Arbeid1", uit Snoek, en door muziekvereonigingen uit Bolsward en Amsterdam.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2