.1°. 39. 9"' Jnargang. Donderdag 29 Juli 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderiyke nummert- 0.05. Daze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevere in te zenden. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer -0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen UI het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eeme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Politiek Overzicht Het Kabinet Briand. Het kabinet-Briand heeft zijne eerste ontmoeting met de Kamer gehad; het heeft eene verklaring afgelegd omtrent de poli tiek, die het voornemens is te voeren. Eene van bevriende zijde ingediende interpellatie schonk daarna aan het hoofd van de nieuwe regeering gelegenheid deze verklaringen mondeling nader aan te vullen en toe te lich ten, waarop, zooals niet anders te verwach ten was, aan het kabinet een votum van ver trouwen werd gegeven. De Kamers zijn daarop naar huis gegaan. Briand heeft, toen hij de opdracht tot samenstelling van liet kabinet aanvaardde, aangekondigd, dat zijn ministerie een mi nisterie van verzoening zou zijn. Dat is ook uitgekomen, want liet nieuwe kabinet is op een breederen grondslag opgebouwd dan liet vorige. Dat neemt echter niet weg, dat er velen zijn voor wie het niet gemakkelijk was zich met het optreden van dit kabinet te verzoenen. De onder de radicale frac tie, die de kern is van de meerderheid, waarop het kabinet moet steunen, heerscben- de bedenkingen zijn van persoonlijken aard; men is ontstemd omdat Briand bij de keuze van zijne ambtgenooten niet den raad van do leiders der verschillende fractiën heeft ingewonnen en omdat hij bij de verdeeling van de portefeuilles sommige fractiën te karig heeft bedeeld. Dat zijn intusschen be denkingen, die in liet debat niet te berde komen. Wel kan men bij de stemming er van doen blijken door tegen te stemmen of door zich te onthouden. Tegen stemmen ging echter in dit geval moeielijk; de radicale dissidenten, die bij den val van Clemenceau openlijk met de oppositie stemden, konden dat ditmaal niet doenzij moesten aan de regeering een crediet toestaan, als zij zich niet wilden blootstellen aan het verwijt een persoonlijken obstructiestrijd te willen voe ren, hetgeen huil bij de kiezers afbreuk zou hebben gedaan. Wel konden zij zich van deelneming aan de stemming onthouden, en dat middel is tamelijk veel in toepassing gebracht. De cijfers wijzen bet uitvan de 580 loden der Kamer hebben slechts 352 aan de stemming deelgenomen, waarbij intus schen in aanmerking moet worden genomen dat velen met verlof afwezig waren. Van dezen brachten 306 hunne stem voor bet kabinet uit, dus meer dan de volstrekte meerderheid in de voltallige Kamer be draagt. De beantwoording van de vragen, die hem over zijn algemeen politiek beleid wer den gedaan, kon den nieuwen minister president niet moeielijk vallen. De inter- pellant, de radicaal Lafferre, verklaarde, dat hij niet wilde onderzoeken in welke ver houding de radicale en de socialistische partij in die nieuwe regeering vertegenwoor digd waren en ook .geen critiek wilde uit oefenen op de politieke ontwikkeling van Briand, die dezen slechts tot eer kon strek ken bij wilde alleen vragen in welke mate het kabinet-Briand de politiek van zijn voorganger in het ambt wilde voortzetten. Daarop lag het antwoord voor de hand, dat men zou trachten van het werk, dat was verricht, partij te trekken, om zooveel mo gelijk van den politieken en socialen ar beid, dien het vorige kabinet had aange vat, tot stand te brengen. En daar Briand in zijne loopbaan als minister tot dusver heeft getoond, dat hij de gave bezit om als bemiddelaar de tegenstrijdige, meenin gen tot elkaar te brengen, was het natuur lijk, dat de Kamer hem haar vertrouwen, om dit werk aan te vatten, niet onthield. De motie, waarin dit is geschied, luidt al dus v,,De Kamer, vertrouwende op dé re geering en zeker, dat zij de trouwe tolk zal zijn van de repu'blikeinsche meerder heid, keurt hare verklaringen goed en gaat, elke toevoeging afwijzende, over tot de orde .van den dag." Een opmerkelijk punt in de ministerieele verklaring is de mededeeling, die gedaan werd over de herziening van de kieswet. De Kamer heeft onlangs besloten, met 426 te gen 63 stemmen, dat deze zaak in de aan staande najaarszitting aan de orde zal wor den gesteld, en het vorige kabinet was be reid een debat daarover te aanvaarden. Het is meer eene technische herziening, - die wordt beoogd, waarbij o.a. het vraagstuk der evenredige vertegenwoordiging ter spra ke zal komen. Hei nieuwe kabinet wil de toezegging, die zijn voorganger op dit punt heeft gedaan, gestand doen, maar heeft het s'andpunt, dat het in deze zaak zal inne men, zich nog voorbehoudendat zal af hangen van de resultaten van het onder zoek, dat tijdens de vacantie zal worden ingesteld naar de gevolgen, die d.e invoe ring van den scrutin de lis te (waarbij ieder departement één groot 'kiesdistrict zal vormen) met of zonder evenredige vertegen woordiging eventueel zal hebben. Na deze debatten hadden de Kamers wei nig tijd noodig om het eens te worden over de beide credietaanvragen, die zij nog had den goed te keuren. De eene betreft de twee nieuw gecreëerde onderstaatssecreta riaten in de departementen van marine en van financiën. De andere heeft betrekking op de marine. De vorige regeering was reeds met de begrootingscommissie overeen gekomen, dat dit crediet zou worden terug gebracht tot 8 millioen voor het loopende dienstjaar, om de allerdringendste werk zaamheden tob uitbreiding van de scheeps werven en tob 'betere uitrusting van de ar senalen onverwijld te kunnen ter hand ne men. Nadat deze gel-den waren toegestaan, konden de afgevaardigden met een gerust gemoed de zomervacantie ingaan. De reis van den Czaar. Eckernförde, 28J uli. De groot hertog en de groothertogin van Hessen en prinses Heinrieh van Pruisen begaven zich lieden naar Borby om de Russische keizer lijke familie te bezoeken aan boord van den Standart. Kort na 11 uur gingen de Keizer en de Keizerin van Rusland met den troons- opvolger en de grootvorstinnen te Borby aan land en reden naar het heerenhuis al daar, waar om 1 uur een lunch werd ge bruikt. fvankrljl» De meerderheid, die voor bet votum vau v-et '("rouwen stemde, dlat de Kamer eer gis teren aan het k'abinet-Brian|di bracht, be stond uiit het grootsite gedéelte van de radi calen en socialistische radicalen, die onaf hankelijke socialisten, de linker republi keinen, 17 gematigde republikeinen en 3 leden van de rechterzijde. Een aantal radi calen, die i!n den laats tem tijd tegen het kabinet Clemenceau plachten te stern-men, waren ditmaal voor de regeerkng, o.a. Dél- cassé, Bertdaux en Doumer. De minder heid bestond uit vereenigde socialisten en conservatieven. 104 leden onthielden zich van de stemm-ing, waaronder talrijke ver- eenig<le socialisten, gematigde republikei nen en conservatievenverder waren vele iedein niet verlof afwezig. De elf ministers en omderstaatsisecretiarissen, die afgevaar digden zijn, lianen geen deed aan de stem ming. Op die vraag hoe de regeering dacht te handelen tegenover die ontslagen postbe ambten, was het antwoord van Bri-and ali- dus „Men viraagt mij of ik zekere stem mingen va-'n dé Kamer vergeten heb, die een© bijzondere categorie van ambtenaren betroffen, die terecht gestraft werden. Men heeft mij gevraagd'zult gij terugikomen op de te hunnen aanzien genomen beslui ten? Ik antwoord, dat ik daairop niet ant woord-. Dat is eene vraag, die de regee ring Taakt. Wij zijn niet gestemd voor nut- telooze wreedheid, maar wij duchten de zwakheid omdat zij vroeg of laat slacht offers maakt juist ondier hen, die gij wilt verplichten Ik zeg niiet vandaag", ilc zeg niet „morgen", ik zeg niet „nooit". Dat is het eeaiige woord, dat ik mij gerech tigd -acht uit te spreken. Wat -en- ook ge beur©, onze plichlt zal zijn ons te bezielen, door den geest, die in een uur van strijd de stemming van die mieerdetrhledd hi&eft in gegeven en waren toen aan de eene zijde belangen in het spel, smartelijke toestan den, bedroevende dingen, m'aar aan dien anderen kant was' het b'ela.nig van het hand, het belang vian de gebe-elte natie, en wan neer er eene keus moet worden gedaan tus schen die twee zaken, dan kan liet parle ment niet aaT7cdenhet moet aan het laad denken." Engeland. Londen, 28 Juli. Do uitslag van de stemming, die is uitgeschreven door de Britsche m ij n werkersfederatie, is, dat 518,361 stemmen zijn uitgebracht voor eene staking tot ondersteuning Vain! die Sch-otscbe mijuitwerkers, en 62,980 stemmen daartegen Spanje. Uit Madrid wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat men in carlisti-sche kringen aan neemt, dat door Jaime binnen kort ergens, waarschijnlijk in Triest nadat zijn vader daar in den familiegrafkelder is bijgezet, „de hoofden van de traditionalistische par tij rondom zich zal verzamelen om hunne meening over den toestand en de t-oekomst te vernemen De ministerieele Epoca brengt de woor den in herinnering, die door Jaime inder tijd in Mandsjoerije, waar hij diende als Russisch officier, heeft gesproken tot den chef van de Spaansche militaire missie, die den veldtocht in het Russische hoofdkwar tier meemaakte; hij zeide toen r „Ik zweer u bij mijne eer, dat mijn naam -er nooit toe zal dienen nieuwe burgeroorlogen in ons vaderland te verwekken". Het blad ver klaart er zeker van te zijn, dat don Jaime als man van eer zijne belofte -zal houden, maar wijst tooh de mogelijkheid niet geheel af, dat het fanatieke deel van de partij eene poging zal doen om don Jaime met zich mee te sleepen. Madrid, 28 Juli. De Koning heeft een besluit onderteekend', waarbij de consti- tutioneole waarborgen in geheel Spanje worden geschorst. San Sebastian, 28 Juli. De minister van buitenlandsche zaken Allen de Salazar, verklaarde, dat de gebeurtenissen •te Barcelona van buitengewoon ernstigen aard zijn. Uit Valencia, Saragossa, Lerida en Pampluna worden troepen gezonden om de orde te herstellen in Catalonië. M a d r i d, 2 8 J u 1 i. De toestand te Barcelona blijft zeer ernstig. Betoogers deden een aanval op het klooster der Arme Zusters. Hedenmorgen hield de ministerraad zich bezig mei d-e oorlogsoporatiën te Melilla en den toestan-d te Barcelona. De genomen be sluiten worden geheim gehouden. De minis ter van binnenlandsche zaken bevestigde, dat er ongeregeldheden zijn voorgekomen te Alcoy en Rioja, die echter van minder ern- stigen aard waren dan die te Barcelona. De minister voegde hieraan toe, dat de on geregeldheden met kracht zullen worden on derdrukt; de herinnering daaraan zal lang in stard blijven. Perpignan, 28 Juli. Uit Barce lona wordit bericht, dat in een geheime ver gadering van arbeidersverenigingen was besloten tot uitroeping van de algemeeno staking op 26 Juli, als protest tegen <len oorlog. Het comité zond daarop gedelegeer den naar het nabij gelegen industrieel© cen trum, voorts naar Saragossa en Valencia. De overheid kreeg eerst Maandagmorgen kennis van het besluit en wel op heb oogen- blik, dat de arbeid moest aanvangen; tal rijke troepen stakers waren toen in de fa brieken en werkplaatsen, om de mannelijke en vrouwelijke werklieden op te ruien. Den geheelen dag door hadden er botsingen plaats tusschen de stakers en de politie en burgerwacht; van weerszijden werd er ge schoten. 's Namiddags moest ten gevolge van de aanvallen der stakers, die de rails opbraken, de tramdienst- worden gestaan.:.-. Ook in de buitenwijken, waar alle arbeiders het werk hadden nedergelegd, hadden ernstige ongere geldheden plaats. Te Pueblo Nueva werd gedurende een uur een geregeld gevecht geleverd tusschen de stakers en de politie; eenige honderden scho ten werden gewisseld. De toestand is overal zeer ernstig, het aantal gewonden aanzienlijk- Perpignan, 28 Juli. Uit Barce lona wordt bericht, dat te Figueras de op gewondenheid zeer groot is. Gisterenavond begaf zich een menigte volks naar het sta tion om het vertrek van den trein naar Port Bou te beletten. De betoogers wierpen den machinist en den stoker van de loco motief af. Cerbère, 28 Juli. Uit Barcelona wordt berich1, dat de onlusten aldaar voort duren. Er heeft een 'botsing plaats gehad tusschen politie en bevolking, waarbij 11 do oden vielen en 50 gewonden. De soldaten weigerden te schieten op de menigte, die do militairen toejuichte en riepLeve het leger I" Barcelona is zonder licht, het tramver keer is gestaakt, de winkels zijn gesloten, de handel staat stil. Er is algemeene "Opstand in geheel Cata lonië. Troepen zijn gezonden naar Port Bou en Llassa, waar de menigte heden morgen de spoorwegrails opgebroken en de brug gen vernield heeft. De opgewondenheid is groot in Port Bou, waar de algemeene staking is uitgeroepen. Madrid, 28 Juli. Uit de nieuwe berichten, die uit Barcelona heden morgen ontvangen zijn, nadat de telegraiische ge meenschap was hersteld, blijkt, dat de aan vallen tegen het openbaar gezag voortdu ren en dat de openbare macht zich van de wapenen bedient om de orde te herstellen. Met het oog op het aanhouden van de be weging, gaf de minister dringende bevelen aan alle gouverneurs, dat zij zonder eenig mededoogen de orde moeten handhaven, die zij zonder eenige aarzeling moeten doen eer biedigen Madrid, 28 J uli. Aan het ministe rie van binnenlandsche zaken wordt ver klaard, dat de heden middag uit Barcelona ontvangen berichten melden, dat de troe pen bezig zijn de barrikade® te beschieten. De minister gelooft, dat de artillerie aan de actie deel nam. Hij verklaarde verder nog, dat er in Barcelona een besluit is uit gevaardigd, waarbij de vreedzame burgers worden uitgenoodigd thuis te blijven, op dat zij het gevaar kunnen vermijden, dat er op hen geschoten wordt. Ferrol, 28 J u-1 i. De kruisers Car los Quintos en Princesa do las Asturias en dirie torpedojagers hebben bevel ontvangen iiaar Barcelona te vertrokken;. Madrid, 2 9 J uli. Volgen® dia laatst ontvangen berichten heerscht er itoi geheel Spanje rust, behalve in Barcelona, waar d-e troepen met kanonnen schoten. Talrijke brandstichters zijn gevangen genomen*. Te Tudela schoten do troepen op de me- nigite. Er zijn eeln doode en 5 gewonden, gevallen. Gisterenavond om elf uur was mem geheel zonder bericht uit Melilla. Madrid, 2 8 J u 1 i. De minister van binrenlandsche zaken maakt de volgende nota bekend over de gebeurtenissen in Ca talonië Te Reus is algemeene stakinger braken onlusten uit. Te A-looy eveneens al gemeene staking, de telegraafdraden wer den doorgesneden, de troepen en de gen darmes moesten vuur geven, er zijn doodea en gewonden gevallen, waarop de orde spoe dig hersteld werd. Te Calabora trachtte het gepeupel het loopen van de treinen, waar mee Jroepen werden vervoerd, te beletten. De soldaten moesten schieten, er vielen dooden en gewonden, waarna do gemeen schap werd hersteld. In andere plaatsen deed de beweging zich ook gelden. Te Ven- drell werd de speorweg opgebroken, om het doorkomen van de treinen, die troepen aan voerden uit Valencia, te verhinderen. Te Barcelona kreeg de regeering het be wijs, dat de agitators tot el'ke prijs trachten eene oproerige beweging in geheel Spanje te verwekken van klaarblijkelijk revolutio nairen aard, om do troepenbewegingen te beletten en de actie van de regeering te dwarsbocmen. Londen, 29 Juli. Een bijzondere correspondent van de Daily Telegraph te Biarritz beschrijft in een lang telegram over de gebeurtenissen in Spanje den toe stand van de autoriteiten in Barcelona als kritiek. De revolutionairen doen woedende aanvallen op de troepen, die verdedigend optreden. De bevolking vlucht uit de groo- tere steden naar het platteland om aan de gevechten te ontkomen, die algemeen zijn Naar het Fransóh van Edtnond Lepelletier. 51 DOOR J. L. VAN DER MOER. La Trémouille was toegesneld, en Vóór de vrouwen nog aan het bevel van' den hertog konden voldoen, had hij reeds een stoel naast de zieke geschoven. „Noircarmes, doe de deur dicht I Er komt 'n geweldige tocht uit," riep Alva. De opperrechter haastte zich de deur te sluiten, die de kameniers hadden opgengela- ten. „Ga zitten, lieveling,... is de pijn wat minder?... Heb je daar nog altijd' dat bran- dend gevoel?" „Altijd va-dér", antwoordde zij met een' droevig lachje, terwijl zij zich neerzette. „Dokter Albert! had me toch beloofd, dat hij die aandoeningen zou bedwingen... hij zou zorgen dat je kon slapon..." „Ja, ik zal wel slapen... ik zal m'u best doen... ik wil u gehoorzamen, vadertje..., maar ik wil dat- n zelf ook slaapt... dat u niet meer zoo ongerust zijt... 'snachts niet meer opstaat, zooals gisteren weer, om te zien of 'k wel rust en niet hoest Zij viel zich zelve in de rede, om La Trémouille te bedanken, die haar vriendelijk een kussen onder de voeten schoof. En zij hoestte op nieuw. „Ik dank u, markies," zei Alva, getroffen door de voorkomendheid van den Fransch- man. En de handen van zijn kind in de zijne nemend, voegde hij er, bezorgd, aan toe „Altijd koorts, aiujd -die héét© handen 1" Riguénez kwam binnen en ging zachtjes naar Noircarmes toe, terwijl hij Vargas en Delrio een wenk gaf ora eveneens naderbij te komen Zij voerden een kort, fluisterend gesprek. De berichten, die de commandant van de musketiers bracht, moesten wel belangrijk zijn, want de drie rechters schenen totaal verstomd. Ze keken elkaar veel-beteekend aan en richtten dan Ihun blikken weer aarzelend op Alva, die nog steods met zijn dochter be zig was en aandachtig luisterde, toen zij zeide „Ik heb daar straks wel veel geleden... ik wilde u niet verschrikken, maar ik voelde me erg naar... Toeni 'k hier heen kwam, langs al di© in 't zwart gekleede mannen, die er zoo angstwekkend uit zien, en langs al die wapens, die mem overal ziet staan, was 'k zeer ontroerd... 't- Was of -er in m'n binnenste iets verscheurd werd... maar nu gaat 't al beter, veel beter." De hertog was bij haar neergeknield en. kuste haar de handen. „0, mooi, zacht kind, wat heb 'k je lief! Als 'k je verliezen moest,... dat wil zeggen, als 'k lang van je gescheiden moest wezen, dan geloof 'k dat 'k sterven zou." Noircarmes scheen thans besloten den her tog aan te spreken. „Monseigneur, vergeef me, dat 'k u even 6 toren moet „Wat? Wat is er?" vroeg Alva opstaand, terwijl de ruwe, sombere uitdrukking op zijn gelaat terugkwam. „Ik heb u niet meer noo dig, ge kunt vertrekken!" „Ik vraag u vergiffenis, maar 't is voor 'n 'hoogst ernstige zaak." „Altijd zaken! Men heeft geen- tijd of recht meer om vader te zijn! Vooruit, wat is er dan?" „Er i« 'n. kapitein va,n dé burgerwacht." „Er bestaat geen burgerwacht meer!" „Zeer juist, monseigneur," antwoordde de opperrechter bedaard. „Die jonge man commandeerde een) van de compagnieën. We hebben hem 'n bevel doen toekomen, dat hij alleen met toestemming van Uwe Excellentie kon uitvoeren." „Laat hem dan binnen, komen!! Maar, voor den duivel, nu moet 't uit zijn!" Riguenez ging naar de -deur en zei: „Kom binnen, kap'tein." Karloo Van -der Noot verscheen. Toen Rafaëls hem zag, ontsnapte haar een klein gilletje. Vlug bracht zij den kan ten zakdoek aan baar mond als om een hoestbui te bedwingen, maar vooral om den- blos te verbergen, d'ie plotseling baar wan gen -bedekte. Haar hart klopte hevig. De tegenwoor digheid van, dezen jongen man, die baar in de straten van Brussel zoo dapper verdo- digd bad tegen de beleedigingen van het volk en aan wien ze na dien tijd voortdu rend' gedacht had, maakte haar onrustig, bracht haar, in -de war, maar verschafte haar ook een aandoening van vreugde, zoo als zij in geen dagen ondervonden had. Wal zou hij hier komen doen? dacht zij, en zij maakte zich beangst dat haar vader hem even ruw zou toespreken als de an deren. De hertog nam Karloo met een zekere minachting van het hoofd tot de voeten op. De laatste, die den ganschen nacht naar Rijsoor gezocht had, kwam thans, zooals met de eedgenooten was afgesproken, ver zoeken. dat bevelen zouden, gegeven worden om de kettingen te verwijderen, die overal in de straten van Brussel gespannen wa ren. Dit was noodzakelijk om aan dé rui ters van den Prins vau Oranje vrijen door tocht te verzekeren. Karloo en de hertog keken elkaar zwij gend aan, en in 'beidér blikken kon men een wederkeerige uitdaging lezen. „Ora te beginnen, meneer", zei Alva,op hoogen toon, „vind ik 't zeer vrijpostig lom hier gewapend voor mij te verschijnen 1" „Meneer dé hertog, ik ben kapitein", antwoordde Karloo fier. „Dat zijt ge niet meer, omdat de Bur gerwacht ontbonden is... Leg uw degen af!" Karloo boog zonder te antwoorden. Hij gespte zijn degen los en gaf hem aan Noir carmes, die hem op een (afel legde. Ver volgens kruiste Karloo dé armen op 'de borst en bleef in fiere, ©enigszins uitdagen- de houding staan. Hij dacht bij zich zelf dat, al had men hem zijn degen afgenomen, dit geen beletsel zou zijn om in den komen den nacht wapens te vinden en voor do vrij heid to vechten! Rafaële, onaangenaam getroffen door den toon van haar vader, was opgestaan, en zijn hand nemend, sprak zij met zwakke stem „Vadertje, ik bid u, wind u niet zoo op! 't Doet me zooveel leed als ik u zoo hoor brommen." „Ja, ja, kind, ik zal wel naar je luiste ren", en zich tot Karloo wendend: „Me neer, wat wonscht u?" Karloo had het meisje ook herkend', dat hij met zijn degen beschermd; had tegen de opgewonden menigte, die de misdaden van haar vader op haar wilde wreken. De blik, dien zij op hem wierp en waarin, hij niet alleen dankbaarheid', maar ook sympathie meende te lezen, gaf hem nog meer zelf vertrouwen. Hij had een beschermster, een vriendin ontdekt en stond dus niiet meer al leen tegenover den beruchten beul van Vlaanderen. Zonder zwetserij, maar ook zonder de minste verlegenheid te toonen, antwoordde de jeugdige kapitein „Mijnbeer de hertog, men heeft mij be volen, mijnheer de opperrechter, hier aanwezig, deed me order toekomen om vannacht al de wapens en uitrusting van mijn compagnie aan do wacht van 't stad huis in te leveren, en zulks nog wel op straffe des doods „O, groote God!... de dood!... da's ver schrikkelijk", zei Rafaele. Zij had Karloo's woorden goed aangehoord', en was er zeer door ontroerd, wat haar beurteling-s rood en bleek deed worden. „Is 't geen ik zeg juist, mijnheer do Op perrechter?" vroeg Karloo. „Volmaakt juiat". Wordt erwt yd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1