BINNENLAND. laad" een eed op "het heilige evangelie af gelegd, dat zij iedoren schrijver, die zijne pen niet eerlijk gebruikt, zullen dooden." Het stuk draagt oen zegel met een twee snijdend mes en het opschrift: „Dood aan. het favoritisme". Inmiddels gaat het nieuwe ministerie ge heel naar het traditioneel© schema te werk. lederen dag brengt oen reusachtig aantal be sluiten het ontslag of overplaatsing van ambtenaren. Onder alle ambten van de pre fecten tot de veldwachters toe, wordt eene opruiming gehouden om voor gunstelingen plaats te maken. In het leger, "in de ministe- riën, in alle takken van bestuur blijft geen steen op den ander. De belofte van hervor mingen, waarmee hot nieuwe kabinet is op getreden, zijn reeds vergeten. Er is niets veranderd, behalve dat er eene nieuwe partij aan het bewind is gekomen, die mi niets beters weet te doen dan hare mannen te verzorgen. Allerlei. vOp 1 Januari 1891 is de Duitsche wet op de rijksverzekering tegen invaliditeit, ouderdom en ziekte in werking getreden. Het keizerlijk verzekeringsbureau deelt nu mee, dat op 1 Augustus do wettige rente be taald werd aan 1.001,019 personen, dus aan meer dan een mdllioen. Dit cijfer bewijst beter dan. breedvoerige beschouwingen, do sociale draagkracht van die wet. vDe politie te Berlijn heeft een beloo- ning van 500 mark uitgeloofd voor de aan gifte van de dieven, die de kostbaarheden uit het Friedrichsmuseum hebben gestolen en voor het terugbrengen der kostbaarheden een belooning van 1000 mark. Het gestolen© bestaat uit 1. een zilveren schaal; 2 ver schillende gouden ketenen van micklel- eeuwsc.h islamietisch werk3. een gouden keten4. een gouden borstsieraad met veer tien gouden vischjes5. een gouden gordel- gesp. bestaande uit twee deolen die gevleu gelde hazen voorstellen. Dit is het kost baarste stuk van bet geroofde; 6. een gou den oorhangsel met. parelen7. een gouden armband mot parelen 8. een kleine zilver- vergulde emaillefeuste9. een bronzen balsketen, een bronzen figuur van een scep ter verschillende kleine goud- en zilver- slaven. De dieven hadden zich Zaterdag in het museum laten opsluiten, na den diefstal vluchtten zij uit eon venster; den poort wachter maakten zij wijs dat zij monteurs waren, die een buis, welke gosprongen was, haddc t verlegd. De directeur van het mu seum, dr. Bosse, is zeer verslagen, daar de gestolen voorwerpen hoogstwaarschijnlijk omgesmolten zullen worden en dus voorgoed verloren zijn. Berlij n, 3 Aug. Hedennamiddag is de dader van den diefstal in het Kaiser Frie- dr'ch-museum in hechtenis genomen. De gestolen voorwerpen zijn ongeschonden terug gevonden. De dief is een twintigjarige werk- lo< 3 muzikant. Stettin, 3 A ug. Aan het strand voor Vretzken zijn drie visschersbooten met eene bemanning van twaalf personen in den storm omgeslagen. Twee van de verongelukte boo ten werden met den kiel naar boven op het strand gedreven, terwijl de derde boot nog geborgen is. Do opvarenden schijnen allen verdronken te zijn. vEen Spaansohe torpodbboot is slaags geweest meteen walvisch 1 De boot was op weg naar Barcelona en werd opeens aan gevallen door een reusachtigen walvisóh. Zij bekwam in het gevecht zooveel averij, dat ze den tocht niet kon voortzotten, maar in Cadix moest binneuloopen. De Staatscourant van Woensdag 4 Augustus bevat o. a. de volgende Konink- lijko besluiten: benoemd tot commandeur in de Oranje- Nassau-orde H. O. van Os, lid der Gede puteerde Staten van Gelderland op verzoek eervol ontslagen als president der lecbtbank te Winschoten, onder dank betuiging voor de bewezen diensten, mr. J Meinesz Gzn. eervol ontslagen als leeraar in de natuur kunde en coamographie aan de cadetten school C. van Buy sen. Zaterdag dineerden ten paleize Het Loo kolonel jhr. Greven, kolonel Simon, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, luitenant-kolonels De Veer en Giel, majoor Van Hoogstraten, adjudant van Hare Ma jesteit, baron Sweerts de Landas, burge meester van Epe, en baronesse Sweerts. H. M. de Koningin-Moeder keerde heden van Het .Loo op Soostdijk terug. Z. K. H. de Prius heeft aan de Koningin-Moeder bij zijn felicitatiebezoek Maandag te Soestdijk gebracht, H. M. een sierlijke tafellamp als verjaarsgeschenk aan geboden. Z. K. H Prins Hendrik kwam gis- tren avond 9 u. 22 van» Het Loo in 's Gra- ven'li age en vertrekt weer heden avond ten 6 u. 4 min. Een Indisch geschenk aan H. M. de Koningin. De Javabode meldt De verschillendo landschapshoofden in de onderafdeeling Pidië der afdeeliug Noord kust van Atjeh hebben, geheel spontaan, door tusschenkomst der regeering het ver zoek gedaan, ter gelegenheid van de geboor te van Prinses Juliana, naar oud landsge bruik, aan de Koningin een geschenk te mogen aanbieden, bestaande uit een, door groote, gouden sterren gevormde keten. Hoewel Hare Majesteit besloten moet heb ben in het algemeen geen voor haar per soonlijk bestemde geschenken meer te aan vaarden, heeft hot Haar behaagd zich tot aanneming van dit treffend blijk van be langstelling van do gezamenlijke hoofden in eeu, kort geleden ons nog weinig gezind gebied, bereid te verklaren, welke beslis sing door dezen met groote instemming is vernomen. Audiënties. De minister van Binnenlandsche Zaken zal Zaterdag 7 Aug. geen audiëntie verleenen. Zoolang minister Heemskerk afwezig is, is zijn ambtgenoot van Financiën voor zitter van den ministerraad, die Maandag buitengewoon en gisteren gewoon vergader de. Met verlof zijn thans de ministers van Buitenlandsche en van Binnenlandsche za ken, van Marine en van Waterstaat. Te 's Gravenhage zijn aangekomen onze gezant in Atnene, de heer De Sturler, en do tweede secretaris der Russische lega tie, de heer Valérien Mouravieff. De gouverneur van Curasao. De Amigoe di Curasao meldt in het ver slag der zitting van den Kolonialen Raad van den 14en Juli 1.1., dat de voorzitter verklaarde door den gouverneur gemach tigd te zijn om den Raad officieel mede te de-elen, dat de Gouverneur aan Hare Ma jesteit ontslag had aangevraagd tegen 1 Oc tober aanstaande. De nieuw opgetreden commissaris der Koningin in Gelderland, jlhr. S. van Citters, heeft aan de betrokken eollegiëu, besturen, autoriteiten, en ambtenaren in de provincie do volgende circulaire gericht: „Bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1909 No. 16 met ingang- van 1 Augustus benoemd tot commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland, is dit ambt door mij aan vaard. „Bezield met den wensch om, overeen komstig den eed bij de aanvaarding mijner betrekking afgelegd, alle plichten aan mijn ambt verbonden, eerlijk en trouw te vervul len en het vertrouwen van Hare Majesteit do --oningin in mij gesteld niet te bescha men, zal het mijn streven zijn in alles met en voor de provincie te leven. „Ik doe een beroep op den steun en de medewerking van alle collegiën, besturen, autoriteiten en ambtenaren in dit gewest bij de vervulling mijner ambtsplichten en spreek den wensch uit, dat onze gemeenschappelijke arbeid, in eendracht en hartelijke samen werking verricht, onder Gods onmisbaren zegen en tot eere van Zijn Naam, vrucht baar moge zijn tot heil van het vaderland en van de provincie.'» De socialistische leden van de Tweede Kamer, nog zittende en nieuw gekozen af gevaardigden, hielden dezer dagen een bij eenkomst in een der vertrekken van het gebouw der Kamer. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het. district Schoter- land werden gisteren uitgebracht 4686 gel dige stemmen. Hiervan verkregen mr. J. Limburg (vrijz.-dem.) er 2467 en J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) 2219 stemmen, zoo dat gekozen is de heer nir. JLimburg. Deze verkiezing was nooddg geworden door het bedanken (wegens zijn dubbele ver kiezing te Helder en Schoterland) van mr. Th. H. de Meester, die bij de herstemming op 23 Juni jl. werd gekozen met 2565 stem men. teTwijl toen op den heer Bergmeijer 2125 stemmen werden uitgebracht. Muntbiljetten. De minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek dat, krachtens de wet van 1 Juli 1909, tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen dat Idie inwisseling zal kunnen geschie den bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondentschappen 2e en 3e klas se) dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met nadruk aan bevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn, en, zoo ja, die biljetten on verwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwisseling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de bil jetten van 50 gulden en van 10 gulden, waarop het woord „muntbiljet' 'voorkomt (niet voor de sinds 1 October 1904 uitge geven blauwe bankbiljetten van 10 gulden). Gisteren had de officieele candidaat- stelling voor den gemeenteraad te Amster dam district VI plaats. Als candidaat wer den de volgende lieeren opgegeven: dr. P. C. F. Frowein (soc.-dem.), mr. G. T. J. de Jongh (vrij>z -dem.), Jacobus Polak (lib.), mr. S. de Vries Czn. (anti-rev. Men verneemt, dat in Den Haag bij do nieuwe gemeentebegrooring zal worden voorgesteld het percentage op 3J pCt. te brengen. Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis, dat, tengevolge van het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend examen, voor een plaatsing op den hoofdcursus, met in gang van 1 October a.s., de volgende on derofficieren, ter opleiding voor den rang van 2e luit., worden toegelaten: a. voor infanterie hier te lande: T. L. G. Boekhout, A. K. Hardenberg, A. J. vau der Blom, P. Weeda, A. van Soest, J. W. Schermer, L. W. Nijland, H. P. Beets, A. G. C. Reijers, J. D. van der Waall, D. J. A. Piepers, A. J. N. A. Piron, W. P. En gel, W. L. van der Burg, J. do Roos, W. Brok, A. B. Neujean, J. C. Steenbeek, W. H. de Boer, L. A. F. Buys; b. voor infanterie in Ned.-IndiëW. H. Murenbeeld, J. A. B. Memper, L. van Reknui, W. Schilling, H. Broekhuis; c. voor administratie hier te lande: G. Waringa, J. C. L. Stadhouder, P. Bloema, C. Fonkert; d. voor administratie in Ned.-Indië: H. J. B Tulfor, C. H. C. Waal, A. J C. van der Kuyll. (St. Ct.) De ridderordenzaak. De Haagsche „Torenwachter" van de Middel- burgsche Courant heeft 't weer eens over het geval Kuyper-Westaneyer-LohmannHij schrijft o. a. het volgende: Men hoort over de zaak anders wsin-g meer. Zoo nu en dan slechts wordt zij even aangeroerd. Zoo vernam ik dat er bij mr. Tideman oen brochure in de maak is. In ■hoever dat nu juist is en wanneer deze bro chure zal verschijnen, kon ik niet nadur te waten komen. Het werd mij door iemand verteld, die mij tevens wist mede te de?!en. hoe dr. Kuyper voor het eerst in aanraking kwam met Mathilde Westnieyer. Dat moet nl. plaats gehad hebben in 1901 in een onzer groote hotels, waar dr. Kuy- rer R Lehmann den lintjesjager ba- zocht. Do toenmalige premier weigerde ech ter deze interessante dame te ontvangen, waarop zij heenging en eenige dagen later terugkwam met een aanbevelings- en intro ductiebrief van niemand minder dan van... dr. Sdhaepman. Daarop werd zij door dr. Kuyper ontvangen en sedert werden de twee zulke dikke vrienden. Zoo werd mij medegedeeld door een per soon, die persoonlijk met Mat/hilde bekend was en die haar bijzondere handigheid en intellectueele ontwikkeling ten zeerste prees. Men kon op haar gezicht lezen dat zij naar het Bijbelwoord duizend mannen te erg af was. Nu dat heeft zij ook schitterend be wezen. Nog iets over d e zaak. Er is beweerd, dat R. Lehmann een postzegelalbum aan het llijk cadeau had gedaan, om op die manier zich „in nationalen zin" verdienste lijk te maken. Dit nu kan ik uit de l>e6te bron. tegen spreken. Wel heeft hij dit herhaaldelijk gepro beerd en heeft dr. Kuyper zich veel moeite gegeven om het geschenk aanvaard te krij gen, maar de minister, die er over te be slissen had, heeft het geschenk steeds ge weigerd. Wanneer er hier sprake is van het weggeschonken postzegelalbum" kan dat niet andors zijn dan een album, dat hij misschien persoonlijk aan dr. Kuyper heeft gegeven of dat Lehmann nog in zijn bezit heeft. In elk geval heeft het Rijk niets van dien aard gekregen. Die postzegels hebben anders bij de lintjes jacht van Lehmann wel een groote rol gespeeld. Toen hij nl. het album niet kon kwijtraken, verzon hij er iets anders op. Hij wilde toen een boek over de Nederlandsche postzegelkunde schrijven en viel ook daarmede den betrok ken minister lastig. Het was nl. noodig, dat hij daartoe inzage kreeg van de archiefstuk ken. Ook dit werd door dien minister ge weigerd, hoewel hij ook in dit geval weer door de voorspraak van dr. Kuyper gehol pen werd. Het grappige van dit geval was, dat Lehmann, die natuurlijk van een „boek schrijven" evenveel verstand hal al« een koe van Spaansch, zich een postzgelkundiigen secretaris had aangeschaft, die hem bij die intellectueelen arbeid „behulpzaam" zou zijn en dio dus ook in de archieven zou moeten snuffelen. Dat deed natuurlijk op het departement de deur dicht. Lehmann en zijn „secretaris" bleven netjes buiten allen toegang tot de heilige doozen, met papier gevuld. Waar deze feiten van notoire bekendheid zijn, vraagt men zich afhoe is het moge lijk, dat een man als dr. Kuyper, die dit toch ook had kunnen weten, zich met zulke rare sinjeurs afgaf?" Bij beschikking van den minister van Waterstaat is bepaal'1, dat de adjunct- ingenieur P. J. van Voorst Vader Jr., thans dienst doende onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de 10e directie en toegevoegd aan den arrondissements-in- genieur te Brielle ter standplaats Ooltgena- plaat, met. ingang van 16 Augustus a.s. zal dienst doen onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de 7e directie, ten einde te worden toegevoegd aan den in genieur in het westelijk arrondissement dier directie, ter standplaats Breda. Naar wij vernemen, zal heden ochtend de oud-president van den Oranje-Vrijstaat, de heer Steyn, die zich sedert enkele weken met de Zuid-Afrikaans che deputatie te Lon den bevindt, hier te lande aankomen. De heer Steyn maakt de zeereis met de Bata vier V en zal tegemoet gereisd worden door den heer Kröller. Gelijk bekend is, zal de heer Steyn zich hier te lande onder behan deling stellen van prof. Winkler en vermoe delijk na een kort verblijf hier te lande, ©enigen tijd in Duitschland doorbrengen. (N. Ct.) Mesdag niet hertrouwd. Men verzoekt mede te doelen, dat bet be richt van den Haagschen kroniekschrijver („duimzuiger" ware een beter naam) der N. Gron. Ct., waarin verzekerd wordt dat de kunstschilder Mesdag is hertrouwd, vol komen uit de lucht is gegrepen. Te Oosterhout is plotseling, ten ge volge eener bloedspuwing, overleden de ■heer W. A. Fick, sedert 1885 lid der Prov. Staten van Noord-Brabant, bestuurslid van vele corporatiën en vereenigingen. Kort geleden werd op feestelijke wijze het feit herdacht, dat hij voor een kwart eeuw werd gekozen tot voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken. In den ouderdom van ruim 63 jaar is te Arnhem gisteren plotseling overleden de heer S. W. Middelkoop, geboren te Alm- kerk 31 Jauuari 1846, sinds 5 September 1899 lid van den gemeenteraad en voorts commissaris der Geïderscho Bank. De overledene stond bekend als een vrij zinnig man en een ijverig werker in het be lang der gemeente. Tot voor enkele jaren was hij te Arnhem ontvanger der registratie. Zionistenbond. De Neder landsche Zionistenbond hield ter herdenking van zijn tienjarig bestaan Zondag 1 Augus tus een landdag te Scheveningen, die zeer druk bezocht was. Als sprekers traden op dr. Elias Aver- bach te Berlijn en de heer Neh de Liome te '5 Gravenhage. De eerste sprak over de verhouding van het Zionisme ten opzichte van den nieuwen Staatkundigen toestand in Turkije, die, gelijk hij uiteen zette, de Zionistenbeweging tot een zuiver Turksche quaestie heeft gemaakt, met uitsluiting van de vroeger vereischte waarborgen der mo gendheden. Hij weerlegde de meeniing, die uiting vond in enkele intervieuws van Turk sche afgevaardigden, als zoude het Zionisme iets beoogen, wat itn strijd is met het belang van den Turkschon Staat. Het Zionisme wil in geen enkel opzicht afscheiding van Tur kije en kan die, ook met het oog op zijn eigen belang, nimmer wenschen. Integondeel, het is in het voordeed der beweging zelve, dat de Joden in Palestina Turksche onderdanen worden en als zooda nig een voorpost voor de moderne cultuur. Dr. Averbach is van plan zelf binnen eenige weken zich te Haifa als Turksch onderdaan te vestigen. Hij zette verder uiteen, hoe de belangstel ling voor het Zionisme in Turkije iederen dag grooter wordt, en hoe onder de Joden in Turkije een nieuw© opleving ontstaat, die de beweging in hooge mate ten goede komt. De heer De Lieme, als tweede spreker, besprak aan de hand vooral van de Italiaan se he eenheidsbeweging, liet nut der sociolo gie voor de zaak van het Joodsche volk en wekte op zich met de practische studie daar van bezig te houden. De voorzittei- van den Nederlandschetn Zionistenbond, de heer mr. S. Franzie Be- renstein, sloot met een woord van opwek king de vergadering, waar ook Zionisten uit het buitenland aanwezig waren. Commiezen H. IJ. S. M. Maan dag had van 's morgens 10£ tot 5 uur in het hotel Van den Burg te Apeldoorn de buitengewone algemeene vergadering plaats van de Broederschap van H. S. M. commie zen, waaraan 54 leden deelnamen. Na opening door den voorzitter, den heer J. A. P. Koch, uit Amsterdam, werd over gegaan tot de statutenwijziging, die gerui- nien tijd in beslag nam. Het belangrijkste was een bespreking van het pensioenfonds. Bij acclamatie werd aangenomen den ouderdom van 60 op 55 jaar te stellen, en dat het pensioen met of zonder korting worde gewaarborgd door de Maatschappij, nadat het fonds door haar worde overgenomen. Voorgesteld wordt de regeering te verzoe ken een raad van beroep in te stellen. Ge vraagd werd toe to laten een beroep op de straf voor het inhouden van verlofdagen of vrij vervoer. Dit werd 11a breedvoerige dis cussies niet aangenomen. Er werd opgege ven, dat de boeten niet mogen komen ten bate der directie volgens do arbeidswet en ingesteld werd deze te doen strekken, b.v. voor het herstellingsoord. Vervolgens werden behandeld wijzigingen en de nieuwe bepalingen omtrent personeel. Verkiezing had plaats van een bestuurslid wegens tusschentijdsch aftreden van den heer Janicke. Benoemd werden 3 leden en 2 plaatsvervangende leden voor het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester over 1909. Candidaten werden gesteld voor de ver kiezing van groepsvertegenwoordigersgroe pen 2a en 2b. In behandeling kwam ten slotte het bestuursvoorstel tot wijziging der art. 3 en 4 van l.et huishoudelijk reglement in deze voege, dat de betaling der contri butie voor nieuwe toetredende leden niet ge schiedt voor een geheel, respect, halfjaar, doch voor het loopende kwartaal. Nederlandse h Mettra y. De eerste steen voor de nieuwe faaniliewo- ning is gisteren gelegd door den heer A. A. J. Laurillard, kleinzoon van wijlen dr. E. Laurillard. De vice-voorzitter van com missarissen, de heer Canters, herdacht in enkele treffende woorden hetgeen dr. Lau rillard voor Mettray was geweest. De directeur voerde daarna het woord en zei o. a.in dit gebouw Prins Hendrikhuis geheeten, komt een school, die aan al'le bil lijke eischen voldoet. Het doet mij genoe gen, dat de gedenksteen met den. naam van Laurillard juist aan dit gebouw wordt aan gebracht. Deze naam is met dien van den •stichter Suringar o n af schei dedijk aan de landbouwkolonie verbonden. Het muziekkorps luisterde de plechtigheid op. (Zutph. Ct.) Gedurende de maand Augustus wordt in de groote zaal van „Villa Mauve" te Laren eene keu ze-tentoonstelling gehouden van werk der beste Larensche meesters, als daar zijn H. Valkenburg, Anton Mauve, Albert Neuhuys, J. S. H. Kever, Tony Of fermans, Wally Moes, André Broed elet, Hetty Broedelet, Frans Langeveld, E. van der Ven, Frans Dembmann, Jac. Snoeck en S. Garf. Bakker ij-t entoonstelling. Te 's-Hertogenbosch is gisteren ter tentoon stelling eene samenkomst gehouden van het Centraal hoofdbestuur van den Nederland- schen Brood-, Koek- en Banketbakkers- bond, waarbij de heeren Verhoeckx en Stalde, resp. voorzitter der af deeling Den Bo9ch en vice-voorzitter van het Centraal Bestuur, het woord voerden. Daarna werd het gezelschap met "hunne dames door Burgemeester en Wethouders officieel ten stadhuize ontvangen. Oudheidkundige vondst. De werklieden van de ondernemers IJ. Br. en P. v. d. W., bij het afgraven der terp te Briteum hebben op een diepte van 3 M. beneden het maaiveld twee urnen van 2 en 3 d.M. in middellijn gevonden. De grootste is defect en bevatte eenige beentjes. De kleinste is bijna ongeschonden, van netter vorm en met streepjes en stippeltjes versierd. Ze werden ditmaal niet gevonden in een put, doch zi stonden naast elkaar in de aarde geplaatst. Voor oudheidkundigen heb ben ze zeker wel eenige waarde. Aan 't strand gevonden. Op 't Scheveningsche strand het is bekend kan men heel wat vinden. Men vindt eir des middags, wanneer 't niet stormt of regent, mondaine gezelligheid en des avonds de eenzaamheid, die door minnende paartjes soms zoo ijverig wordt gezocht. Men vindt er een macht van kleine kinderen, van 1 15, en van aardige kinderen van 1624 jaar er ander. Men vindt er rust na ingespannen arbeid, hoewel geen regel zonder uitzondering sommigen er inge spannen arbeid na rust vinden. Men vindt er 't gansche seizoen door een stel palen, be stemd tot. het dragen van steeds weer afge last vuurwerk. Men vindt er wrakstukken van schepen en wrakstukken van menschen. Men vindt er onschuld en quaisie-onschuld. Men vindt er zakenmenschen en dichterlin- gen, chevaliers en chevaliers-d'industrie, monde, demi-monde en quart-monde. Mem vind't er struggle for life en struggle for high-life. Men vindt er drenkelingen, natte jv en droge. Men vindt er frissche lacht en p* onfrissche typen. Men vindt er verloren j handschoenen en verloren levens, gebroken flessehen en gebroken harten. Men vindt er schelpjes en armbanden en eefcresten en min- I nebriefjes en geldstukjes en zakdoeken en mosselen en meeuwen. Maar wat er Zaterdag werd gevonden door een paar kleine jon gens dat vond men er tot heden nog nimmereen schroefblad van een vliegma chine. N. C. HetScheveningsche bad seizoen. Uit Scheveningen spreekt men tegen, dat het badseizoen zoo'veel slechter zou zijn, wat het vreemdelingenbezoek be treft, dan vorige jaren. Er bestaat dan ook geen grond voor de bewering, dat minder aangename gebeurtenissen in het verschiet zouden liggen. Internationale Spoor- w e g-c o n f e r e n t i e. De deelnemers aan de Internationale SpooTwegconferentie, die te Scheveningen gehouden wordt voor de regeling der doorgaande rijtuigen gedu rende de a.s. winterdienstregeling, zullen de uren, die zij beschikbaar hebben buiten hun veel omvattende werkzaamheden, ge bruiken om eenige uitstapjes te maken. Deze bestaan op woensdag 4 Augustus in een bezoek aan Rotterdam, waarheen zij met een extra-trein der H. S. M. worden gebracht en waar een welwillend beschik baar gestelde stoomboot der gemeentewer ken hen aan station Maas afwacht, om een rondvaart te maken door de havens, die ein digt aan het Park, vanwaar extra-trams de deelnemers naar station Hofplein vervoe ren van waar zij per extra electriechen trein naar Den Haag en Scheveningen terngkee- ren. Donderdag 5 Augustus brengen de con- ferentioleden een bezoek aan de grafelijke zalen en de Tréveszaal, waarna zij een rij toer maken door het Haagsche Bosch en de Scheveningsche boschjes. Vervolgens zul len zij zich in het Palace Hotel aan een ge- meenschappelijken disch vereenigen, om ten slotte getuige te zijn van het vuurwerk, dat bij gunstig weer aan liet strand wordt ont stoken. De dames, die de conferentieleden vergezellen, zijn uitgenoodigd aan de ge noemde uitstapjes deel te nemen. Omtrent de conferentie (Conférence Européenne des voitures directes) tot regeling /an de doorgaande rijtuigen in de treinen van het grootste deel van het vaste land van Europa, gedurende den aanstaan den winterdienst der spoorwegen, welke met 1 October begint, wordt nog het volgende gemeld Het aantal spoorwegbesturen, dat deel neemt is 73 en dat van de afgevaardigden 139, afkomstig uit Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Denemarken, Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Niet mede doen Rusland en Spanje, daar die landen eene grootere spoorwegwijdte hebben dan het overige Europa, zoodat rijtuigen op dat spoor niet kunnen overgaan. De internationale con ferentie voor het behoud der natuur lijke hulpbronnen in Europa en de over- zeesche landen, door de N.-Amerikaansche regeering bijeen geroepen, en die door het Nederl. gouvernement zal worden ontvan gen, komt niet in September a.s., zooals het plan was, maar in die maand van het vol gend jaar bijeen. Cursus voor spelleiders. De Nederlandsclhe Bond voor Lichamelijk® Opvoeding zal, daarin gesteund; door den minister van Oorlog, een cursus gewen tot het. opleiden van spelleiders. De cursus wordt gehouden te Breda van 4 tot 16 Aug. a.s. De hoofdleiding berust in handen van den heer G. C. F. van der Laan, hoofd! eener openbare school te 's Gravenhage, ne vens wien in het comité van voorbereiding en uitvoering gezeten zijn, de heeren H. R. Boeree, le luit. en Joh. Heijnes, voorzitter van het Nederlandsch Gymnastiek Verbond. Beoefend zullen worden gymnastische-, openlucht- en zaal spel en, korfbal en voet bal. Ruim 40 dames en 100 heeren zullen aan den cursus deelnemen. De dames wor den in verschillende gezinnen te Breda ge huisvest, de heeren zullen logeeren in de zalen van de Koninklijke Militaire Aacade- mie. Aan de deelnemers is een leiddraad gezonden, waaraan boventaande bijzonder heden ontleend zijn en die nog tal van me- dedeelingen bevat, welke voor de cursisten van belang zijn. De feestelijke opening had heden namiddag 5 uur plaats. Vervroegde winkelslui ting. Het aantal vereenigingen, dat thans reeds adhaesie heeft betuigd met de door den Alg. Ned. Band van Handels- en Kan toorbedienden gevoerde actie voor een bij de Rijkswet vastgestelde 8-uursluiting voor winkels en magazijnen, bedraagt 505 met een gezamenlijk ledental van 93,241. Het ligt in de bedoeling van bovenganoemden Bond in verschillende plaatsen van ons land in den loop van dit jaar openbare propa- gandavergad erin gen te beleggen. -*De elevato r-k w e s t i e. De Rotfcerdamsche Algemeene Havenarbeiders- vereeniging „Streven naar Verbetering" 'heeft in den vorm van een manifest aan de burgerij weder een noodkreet aangeheven over den zorgwekkenden toestand, waarin de havenarbeiders worden gebracht, door het Steeds meer gebruik maken van de eleva tors. Was de scheepvaartbeweging te Rot terdam de afgeloopen week bovenmate schit terend en de aanvoer van granen, erts, hout en andere producten van zoo'n ernormen om vang als in jaren niet het geval was zoo zegt het manifest toch liet men de sche pen, die niet door de elevators bediend kon den worden, ofschoon deze dag en nacht doorwerkten, ongelost liggen, wachtende op de machines, terwijl honderden bootwerkers werkloos langs de havens liepen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2