K H. Crone, te Amsterdam, ridder der Leo- pokLsord» van België jhr. L. K. van den Berch van Heemstede, te Yokohama, ridder 6de klasse der orde van de Rijzende Zon van Japan; A C. Br vee te Rotterdam, Officier d'Acadé. mie van Frankrijk. H. M. de Kon in gin-Moeder is Woens dagmiddag te 3.36 van Apoldoorn naar Soestxlijk vertrokken. H. M. de Koningin deed Hare Moeder in een a la daumont be spannen rijtuig uitgeleiae. Bij de aankomst aan het station werd de Vorstinne door een dichte menigte hartelijk begroet. De Koningin-Moeder begaf zich naar de gereserveerde wachtkamer, waar Zij afsoheid nam van de Koningin, die Haar vervolgens ru»t aan het salonrijtuig uitgeleide deed. Toon H. M. hot station verliet om zicli weder naar het Loo te begeven, steeg weder een bartel ijk hoera op. Een anecdote over onzen Prins. Het ,,Anrh. Dbl." deelt de vol gende anecdote medo: Prins Hendrik staat gewoonlijk met de kippotjes op. Woont hij op het lustslot liet Loo, dan zwerft hij, meest alleen, op jacht paden d or de bosschen. Op zekeren morgen ontmoette hij bij zulk eone gelegenheid een armoedig gekleede vrouw, die hakhout sprokkelde, wat in do Koninklijke bossdhen niet geoorloofd is. De Pnns, die door de vrouw niet herkend werd, knoopte oen gesprek met haar aan. „Wel vrouwtje, zwaar werk". „Ja, ja, mijnheer, maar het ergste er van is dat ik het nog niet eens doen mag. Maar ik heb niets meer in huis, meneer, 't is ar- moode, bittere armoede." „En als de jager jo nu betrapt, wat dan?" „Och, voor de jagers ben ik niet bang1, die slapen nu of loeren op de stroopei*s. Maar de Prins, dat moet een lastige baas zijn, die loopt als de wilde jager al om middernacht in de bosschen rond." De Prins, bijzonder in zijn schik over den invloed van de k r an ten schrij vers op de fantasie eenvoudige mensohen uit het volk, vroeg de vrouw waar zij woonde en gaf haar den raad, langs de veldpadon naar den straatweg huiswaats te gaan. Ze volgde dezen raad en toen ze uit het gezicht verdwenen was, schreef die Prins haar adres op, en de arme vrouw kon haar geluk niet beseffen, toen zo '6 avonds een voer turf voor haar huis zag stilhouden, waarvan de brenger haar in naam van „den wilden jagor om middernacht" aanried, in het vervolg geen hakhout meer te branden. HetKeizerlijkbezoek aan de Steeg. De Zwolsche Ct. behelst een beschrijving van het kasteel Middachten, waar de Duitsche Keizer en de Keizerin met hun talrijk gevolg den 9en Augustus als gasten van graaf Bentinek zullen ontvangen worden Daaraan zijn de volgende bijzonderheden ontleend Over de bevallige brug, die de met mach tige, oude, schaduwrijke eiken afgezette bui tengracht overspant, komt men in den ruimen slothof, waar hooge beuken ruischen en in 't midden eenige perkon zijn aangelegd. Ar«n beide zijden van den hof loopen languitge- etrekte gebouwen met hooge daken en tal van vensters kijken daar uit de klimop, die de muren dicht overdekt, te voorschijn. Een rondbogen brug verbindt den hof met het slot dat daar al sedert de 9e eeuw staan moet, maar in den loop der tijden zulke ingrijponde veranderingen naar den smaak der eigenaars heeft ondergaan, dat zijn eerste uiterlijk geheel verdwenen is. Dikke, uit do binnengracht opstijgende muren, heffen den bovenbouw uit het water. Massief zwaar staat het slot daar, inaar het maakt op den beschouwer toch ook eon ver heven indruk. De eenvoudigheid en gelijk vormigheid van de muren verhoogt nog het massieve uiterlijk, maar versterkt tevens den indruk van pronklooze, echte voornaam heid en in zichzelf gekeerde trotsche groot heid. Maar er i« ook leven in de steenmassa's, zij schikken zich in schoone verhoudingen en afmetingen, het geheel wordt duidelij ker, meer open, bevalliger, lichter en leven diger. Dit wordt voornamelijk bewerkt door den witachtigen-grauwen, naar 't gele zwee menden voorgevel van het vooruittredende middelfront, dat evenwel slechts als een ver levendigende versiering moet opgevat wor den, niet als een zich organisch uit het grondplan verheffend onderdeel. Door het mooie, Romnansche ingangsportaal, door do symetrische rangschikking, van groote en kleine vensters is het middelfront onder broken en van de massa losgemaakt en d<opr lijsten en pilasters met basis en kapiteelen verdeeld, door ornamenten en consoles ver sierd. Met den rondboog van de deur komt heel harmonisch overeen de onderbroken, in een balven cirkel gebouwde gevel hoog daarboven, in welks veld liet schilderach tig het door twee leeuwen geflankeerde, kleurige wapenschild met het opschrift: Malo mori, quam foedari (ik wil liever ster ven dan gesmaad worden) uitkomt. Bij het binnentreden van het slot komt men eerst in do hal. Rechts daarvan liggen do eetzaal en de groene salon, links de woonvertrekken, het studeervertrek en de b;bliotheek, rechtuit gaat het naar het trap penhuis en verder naar den grooten salon. Do wanden der hal, zoowel als die der ruime eetzaal zijn van boven tot onder mot donkerbruin eikenhout beschoten. En ook hier weer zijn pilasters en lambrizeeringen rustend op consoles en balkhoofdon. Schil derijen bijna zoo hoog als de wand, in gou den lijsten, hier en daar met ornamenten in rococo-stijl bezet, versieren de zalen. Op den donkeren achtergrond der doeken, die nauwelijks uit do wanden te voorschijn tre den, komen de kleuren op, eerst moeilijk en langzaam, dan lichter en sneïlerhet donkerblauw en groen en rood tot het geel en het wit toe, ze leven door het licht en met het licht. En daarboven schittert hel het witte plafond. Op een der beide, prachtige eikenhouten trappen, die zich rechts en links omhoog slingeren, komt men op de eerste verdie ping. Hier loopt een rotonde door het slot, waarop de deuren voor de meeste vertrek ken, hier voornamelijk ingericht als slaap kamers, uitkomen. De rotonde is naar de zijde van het trappenhuis dloor groote Ro- maansche vensters onderbroken. Hoog daar boven welft zich de grandiose koepel, die rijk met schitterend witte ornamenten is ge- decorerd. Bladeren, rankmotieven, koppen, beeldjes, wapens zijn daa» in bonte ver scheidenheid en vroolijke afwisseling saam- gebracht. Scherts, pikanterie, levendige fan tasie, maar ook vroolijkheid, humore, luch tige gratie, alles treedt in deze voorstellin gen i den dag. En dan de schoone vor men, de wondere, teeer lijmen, het helle schitterende wit, dit alles maakt den koepel tot een zeldzaam kunstwerk en het beschou wen daarvan tot een hoog aesthetisch genot, dat nog verhoogd wordt als het groene licht van de polygonen glazen kap. waarin de koepel eindigt, op attes neerstraalt. Juist tegenover de trap ligt het histori sche zoogenaamde „groote" vertrek. Koning Friedrich Wilhelm I van Pruisen (1713 1740), de vader van Frederik den Grooten, die eens op slot Middachten gast is geweest en daar door jicht werd overvallen, heeft in dit vertrek eenige weken ziek gelegen. Ge durende dien tijd heeft hij zelfs een. kleur rijke voorstelling geschilderd, afbeeldingen van soldaten, poppenfiguren, waarmee hij de uniformen voor zijn Potsdammer garde, die hij met groote kosten, zooals men weet, samenstelde uit groote kerels, die hij overal in Europa liet werven en zelfs stelen, ont wierp en beoordeelde. Nog onlangs heeft Prins Hendrik in dit vertrek gewoond. En binnenkort zal het de salon van 't Duitsche Keizerpaar zijn. Het in dit vertrek hangen de portret vam zijn koninklijken voorvader zal den Keizer zeker interesseeren. Rechts en links van dezen salon zullen hunne ma jesteiten hun slaapvertrekken hebben. De ramen dezer kamers zien uit op den IJssel en nog over dezen heen kan het oog zwer ven, tot in Duitschland. Dichterbij bevindt zich het heerlijke slotpark, waarheen uit den hof rechts en links een kleine brug leidt, dicht begroeid met ranken en over dekt r. et loof. Een geurend, groen tapijt, waarin bonte bloemen gewerkt zijn en waarlangs de glad gesneden boompjes mooie lijnen trekken, ligt hier uitgespreid. In den avond van den 9 Augustus a.s. zullen de bloemen alle een lichtje dragen, wat een feeëriek effect zal maken. Kleine boompjes en struiken, alles kort en in denzelfden stijl gesneden, staan hier sy- metrisch geschikt. Daar tusschen verheffen zich groote vazen met bloemplamten. Hier en daar noodigen banken tot rusten uit. Gladde hagen uit hulst en taxis, treden en randen scheiden de verschillende tuinen. Eu boven hen strekken hooge boomen hun ar men uit. Er is een groote verscheidenheid van boomen, geweldige Duitsche eiken, een Amerikaansche, verschrompelde kurkeik, platanen, bruine beuken, gouden regen, nog bloeiende linden, slanke berken, waaraan bij het wegsluipen het maanlicht is blijven hangen, gewone, fijne, donkere dennen met afhangende takken, een breede ceder, treur wilgen, ahorn boomen, Noorsche dennen, die trotsch en zelfbewust uit den bodem opstij gen. Dat is zoo in -t algemeen en in 't bijzon der de plaats, waar binnenkort de Duitsche Keizer en Keizerin zullen vertoeven. Het is een stuk schoone natuur en kunst, bevallige en verheven poëzie. En 't zal zijn als 'n sprookje, als op den avond van den 9en Augustus hier 't bengaalsch vuur wordt ontstoken en dit zijn magische betoovering over 't slot en het park werpt, als de ra ketten hoog opstijgen en de muziek klinkt. De keizerlijke gasten zullen, zooals reeds gemeld is, met een vierspan met voorrij ders, postiljons en lijfjagers naar het kasteel rijden, geëscorteerd door den erfgraaf van Castell-Rüdenhausen, majoor bij de Düssel- dorfer Uhlanen en den erfgraaf Wilhelm votn Bentinek, luitenant van de garde du corps, in welk regiment de andere zoon van den Rijksgraaf, graaf Frodorik, ook 6poedig dienstnemen zal. Gisteren arriveerden per trein op het kasteel Middachten twee galarijtuigen. Het zijn die, welke graaf Bentinek alléén voor Hooge bezoeken te ontvangen, gebruikt en in zijn stallen in den Haag geborgen zijn. Het eerste rijtuig, waarin de Keizer en graaf Bentinek zullen plaats nemen, is een calèche, veerende in riemen met neerslaande kap en achterzitbank voor twee lakeien, en van binnen bekleed met dat soort leder, hetwelk uitsluitend in vorstelijke rijtuigen wordt aangebracht. Het tweede rijtuig, waarin de Keizerin en gravin Bentinek zul len zitten, is een landauer, voerende in rie men, met dubbele neerslaande kap en achter zitbank voor twee lakeien en bekleed even als de calèche. Beide rijtuigen hebben geen koetsierzitting en zijn op de portieren be schilderd met de grafelijke wapens. De lan taarns zijn voorzien van massief zilveren vorstenkronen. Deze rijtuigen worden gere den door vierspan h. la Daumont ieder met voorrijder. De vier volgrijtuigen in' den stoet worden van de bok gereden. Al deze achttien paarden zijn van dezelfde donker bruine kleur. Om het keizerlijk personeel met de bagage van het station de Steeg naar het kasteel Middachten to vervoeren wor den 4 groote rijtuigen ieder bespannen met twee paarden gebruikt. Bovendien blijven in de stallen de noodige rij- eai reservepaar den, waaronder vier schimmels. Nederland en Perzië. De aandacht der Kamer van Koophandel te En schede werd gevestigd op het feit, dat sinds jhr. mr. J. E. de Sturler als Nederlandsch gezant van Teheran naar Athene werd over geplaatst, de post van Nederlandsch diplo matiek vertegenwoordiger bij het Perzische Hof jiog onvervuld bleef, hetwelk in den tijd van overgang, waarin het Perzische Rijk thans verkeert, voor de Nederlandsche handelsbelangen ongewensclit moet worden geacht. Naar aanleiding hiervan heeft de Kamer zich tot den Minister van Buiten- landsche zaken gewend, met verzoek om zoo spoedig als doenlijk in deze vacature te wil len voorzien. De uitslag van de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland in liet dis trict Rotterdam I is, dat gekozen werd de heer J. Visset Jzn. (lib.) mot 3128 van de 5419 geldige stemmen De heer H. Spiekman (soc.-dei.i.) kreeg 2291 stemmen. Bij de verkiezing op 28 Juli jl. verkregen de heer Visser 2066 en de heer Spiekman 2065 stemmen, terwijl nog werden uitge bracht 165 stemmen op den heer mr. Mar- chant vrijz.-dein.) en 316 stemmen op den heer J. VaiK (anti-rev.), Officieren van gezond heid bij de zeemacht. De minister van marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat dit jaar zes studenten in de geneeskunde aan een der Nederlandsche Universiteiten kunnen worden aangenomen, om voor rekening van liet Departement van marine te worden opgeleid tot officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht, onder genot van. een subsidie van acht dui zend gulden (f 8000) overeenkomstig de be palingen van het reglement, vastgesteld bij Kon. besluit van 10 Mei 1905 no. 45 en gewijzigd bij de Kon. besluiten van 9 Juli 1906 no. 88, 11 Juli 1907 no. 94 en 24 No vember 1908 no. 24. Belanghebbenden kunnen zich onder overlegging van de stukken, in bedoeld re glement aangegeven, vóór 1 September 1909 bij gezegeld rekest wenden tot den minister voornoemd. Het reglement voor de opleiding is kos teloos verkrijgbaar bij het departement van marine. Wij vernemen dat de kolonel L. W. van Hoek, commandant van het 5e regiment infanterie, het voornemen heeft, met 1 November e. k. den dienst te verlaten. (Tijd). Twee dapperen. Gisterenmor gen te halfzeven arriveerde het stoomschip „Vondel" van 'die Maatschappij Nederland aan de Handelskade te Amsterdam. Niette genstaande het vroege morgenuur was er vrij wat publiek, meestal betrekkingen van de aan boord zijnde passag'ers en militai ren. Tot het detachement aan boord behoor den ook twee ridders van de Militaire Wil lemsorde, de sergeant-zieken vader Carl Hein. rich Stroidhus, een Duitscher, en de cava lerist Wencetslao' Benda, een. Amsterdam- sclve jongen. Re' Is Dinsdagavond was kapitein Wijn malen met zijn adjudant naar IJmuiden ver trokken om de ridders te verwelkomen. Toen gisteren ochtend het detachement stond aan getreden, sprak de heer Wijnmalen de man nen toe. Spr. deelde de beide ridders mede dat zij op medewerking mogen rekenen van het bestuur van Moed, Beleid en Trouw, waar van hij secretaris is, tot het verkrijgen van een hen passende betrekking. En aan de overige militairen deelde hij mede dat tegen woordig ook voor hen gezorgd wordt, dat zij met raad en daad gesteund worden door de vereeniging De Volksbond tegen drankmis bruik. Aan de Handelskade werden de ridders ontvangen door den kolonel plaatselijk com mandant en door luit,-kolonel Meyboom, namens het 7e reg. infanterie. Ook de kapel van Zaagmans was aanwezig en liet de va- derlandlsche liederen hooren. Beide autoriteiten spraken in hartelijke bewoordingen de ridders toe. Heden viert mr. J. Van den Biesen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal, zijii zeventigsten verjaardag. Mr. v. d. Biesem is ridder in de orde van <Dn Nederlandschen Leeuw en in de Pauselijke Gregorius-orde. Gisteren arriveerde te Rotterdam per „Batavier V" de oud-president der Oranje- Vrijstaat, de heer Steijn. In gezelschap van den het-r Kroel Ier reisde hij direct per auto mobiel verder naar Den Haag. In het Hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage is aangekomen de heer G. Titus Bergen van New-York, als speciaal afgevaardigde door den Staat New-York om de Nederlanders te ontmoeten, die zullen deelnemen aan de viering van de feesten voor /le ontdekking van de Hudson-rivier, door het Nederlandsche schip „d$ Halve Maen", en het Nederlandsche comité na mens den Staat New-York te bedanken voor het schenken van het nieuwe modelscbip „de Halve Maen." Mejuffrouw C. A. van Tric'hfc, ad junct-directrice van het Sanatorium Oranje Nassau's Oord, heeft tegen 1 Nov. a.s. om redenen van gezondheid haar ont slag uit hare betrekking moeten aanvragen. Een langdurige kuur in Wiesbaden, waar zij hoopte voldoende herstel te vinden, heeft n'iet afdoende mogen baten, zoodat de ver dienstelijke adjunct-directrice tot haar leedwezen hare betrekking moet opgeven. Haar heengaan wordt door het bestuur en door de dierctie van het Sanatorium zeer betreurd. Dapiere redders. De „Bres- 'kensche Ct." meldt het volgende: Den 9en Julï vertrok schipper Van Hoeve, afkomstig uit Moeribeke (Balgië), met zijn schip „Niamoor" uit de haven van. Cadizand naar Vlissingen. Even buiten de haven kreeg het sdhip aan bakboord zulk een zware zee, dat het roer defect werd. Een volgende zee deed het schip op een steenen dam stooten, waardoor het ontredderd werd. Op het hulp geroep van den schipper ging de pas aan de haven te Catdzand gestationeerde redding- vlet zoo spoedig mogelijk uit Aan de beman ning dezer boot mooht het, met gevaar voor edgen leven, gelukken, het schip vlot te brengen, dat vervolgens met behulp van oen man der reddingsboot 'e Vlissingen werd binnengebracht. De reddingsboot was bemand als volgt: C. van den Heuvel, W. J van den Heuvel on Jac. van den Heuvel (die bij verhindering van een paar mannen der vaste bemanning invielen), Joh. Baas, Jac. Missdelje en A. la Gasse, allen roeiers. Het bovei»staande, dat tot nog toe door geen enkel nieuwsblad word opgenomen, ver dient echter wel vermelding omdat daar door weer overtuigend wordt aangetoond, hoe noodig de reddingvlet aan de haven te Cadiaand en hoe wakker de bemanning is om redding te bieden, waar ze wordt verlangd. Internationale bakke- r ij-t en toonstelling te 's Her togenbosch. De jury kende toe aan de firma G. J. Benier, Den Haag, de zilve ren medaille, geschonken door Prins Hen drik; die van de Koningin aan het Comité der Modelbakkerijdie der Koningin-Moe der aan de Vereen iging Bakkerszonen te Amsterdam, speciaal voor laboratorium en boekhouding. De volgende firma's zijn met goud be kroond Buising en HeslenfeldBakkers- bondscourantNederl. Bakkerscourant; Sieberg en Co. te Amsterdam Henri Arts te WychenFriede Knurr, Pino en Hel- lendael te RotterdamStation voor Maal derij en Bakkerij, Wageningen; C. J. N. v. Etten, Amsterdam; mevr. Suyling Slui ter te 's Bosch J. S. Polak te Steenwijk; Polak van Steenwijk te Amsterdam; B. W. Siemons te Amsterdam; P. M. Loose to Bergen op Zoom; W. Vos te Wanneper- veen R. Neyse te OostzaanA. Scheefhals te 's Bosch. Verguld zilveren medailles weiden toe gekend aan de firma's De Clercq te Bloe- mendaal; W. van Beckum en I. Cahen te 's BoschTaminiau te East; L. Velthuis te Hengelo; A. Vos te Gouda; Lobstein en Van Esso *e Meppel; P. Loose te Ber- gen-op-ZoomDijkerman en Buizert te Breda; firma Hasenkamp en Co. te Schie dam. Met zilver werden bekroondde Briket tenfabriek „Vesta" te Maastricht; W. Knaap, Tob. Groen en Co. te Amsterdam J. C. van Straaten, Gebrs. Wijzenbeek, beiden Den Haag E. van Rooy te 's Bosch; Trumm en Bergmans te Weert J. H. Ver stegen te Rotterdam Sneep en Co. te Gre- volduin Capelle; Kolk en Hagedoorn te Hengelo. Bronzen medailleFirma Rudolph Frei- tag te Amsterdam en Frankhuis en Co. te Zutphen. Eere-diploma's Herman van Banning, Den BoschH. P. den Boer, Rotterdam. Vliegtochten op Groot- Per s ij n. Lefebvre deed gisteren op het landgoed Groot-Persijn onder Wassenaar twee schitterende vluchten. Nadat het toe stel Dinsdag een paar groote noodzakelijke herstellingen had ondergaan, waardoor het opstijgen dien dag onmogelijk bleek, wees gisteren alles op een welslagen. Het weer werkte in alle opzichten medebladstil en verkwikkende zonneschijn. Tegen 5 uur kwam Z. K. H. Prins Hendrik aan, verge zeld van Zijn adjudant, jhr. Byl'l de Vroe en baron Van Pallandt van Duinrell, met wien de Prins op Raaphorst ter jacht was ge weest op het terrein, waar Z. K. H. ont vangen werd door den heer Fritz Wirtz Jr. Na aan den Prins te zijn voorgesteld, deed Lefebvre onmiddellijK zijn Wright-machine op één der rails brengen. Aangezien Z. K. II. slechts zeer weinig lijd had, restten, slechts eenige oogenblikken. Later snorde het ingenieuse toestel door het luchtruim, beschreef twee groote cirkels, waarbij Le febvre den Prins eenmaal in letterlijken zin over het hoofd vloog, om na ruim 5 minu ten veilig op de opstijgplaats te landen. Prins Hendrik toonde zich zeer opgeto gen over hetgeen hij aanschouwd had, wenschte den koenen vlieger geluk en nam met een eenige malen herhaald „Je vous reinercie bien 1" afscheid. Even na kwart over zes steeg Lefebvre opnieuw op, nu ten aanschouwe van een zeer talrijk publiek, van heinde ea verre ge komen. Nu eerst toonde de energieke Franschman hoe hij zijne machine volkomen meester is. Hij begon met een kolossalen cirkel te beschrijven, maakte een acht, zweefde heel ver uit het gezicht, zelfs langs de grenzen van Den Haag en die van Voor burg, passeerde driemaal over de tribune, onder eindeloos gejuich van de geestdriftige toeschouwers en streek gelijk een vogel na 16 min. 50 2/5 sec. gevlogen te hebben, vlak voor de loods van zijn toestel neer. Een onbeschrijfelijke ovatie voor den sym pathieken jongen man volgde. Het publiek wilde hem in triomf ronddragen, doch be- scheidenlijk wist hij zich hieraan te onttrek ken. Door luit.-generaal J. Snijders, voor zitter der Nederl. Vereeniging voor Lucht vaart, werd Lefebvre hierna een prachtige gouden plaquette aangeboden uit naam dier vereeniging en tevens een gouden herinne- ringsmedaille, hem geschonken door een viertal heeren, die onbekend wenschen te blijven, uit Wassenaar. Lefebvre vertrekt naar Reims, waar hij aan de groote vliegwedstrijden gaat deelne men en zou reeds heden, vroeg vertrekken, doch men heeft van hem gedaan gekregen, zijn vertrek nog één dag uit te stellen en morgen tusschen 5 en 7 uur nog eens voor het laatst op te stijgen. Hij zal dan trachten zijn eigen record te verbeteren, iets wat hem, als 't weer blijft meewerken, ongetwij feld zal gelukken. Amerikaansche kruis bessen meeldauw. Prof. Ritzema Bos, hoofd van. de plytopathologischen dienst, schrijft het volgende: Het is mij herhaaldelijk gebleken, dat de voor de kruisbessen teelt zoo gevaarlijke, ja verderfelijke Amerikaansche kruisbessenmeel- dauw op perceelen, waar hij vroeger nog niet werd waargenomen, gebracht werd met stekken of met jonge struiken, van boom kweekers of van bessentelers gekocht. Heeft men de kiemen der ziekte aldus eenmaal op zijne terreinen gekregen, dan verbreidt zien de ziekte weldra ook over de andere strui ken, welke zich op het terrein bevinden. Daarom wordt iederen kruisbessenteler ten ernstigste aangeraden, in de naderende sei zoen geen kruisbessenstruiken of -stekken te nemen dan van zoodanige kweekers, wel ke van het hoofd van den phytopathologi- schen dienst kunnen overleggen eene verkla ring, dat hunne kweekerijen vrij zijn van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw. Gelijken raad wordt gegeven aan hen, die zich struiken of stekken van roode of witte aalhos, zwarte aalbes, framboos en van sier Ribes-soorten wenschen. aan te schaffen. Donker vooruitzicht. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen komen berichten, dat de vooruitzichten voor de veld arbeiders slecht zijn, doordat er gebrek aan werk is. De oorzaak van dezen slechten toestand ligt hierin, dat er heel wat minder vlas is gezaaid dan het vorige jaar, dat door de vele regens de oogst der andere vruchten op zich laat wachten en diat er thans volop ar beiders zijn, meer dan andere jaren. Velen zijn naar den vreemde getrokken om hun brood te verdienen. Staking van Amsterdam- sche grondwerkers. In een Dins dagavond gehouden vergadering van de grondwerkersorganisaties „Helpt Elkan der" en „St. Leonardus" werd besloten een staking te proclameeren voor alle grond werkers te Amsterdam. Men grondt zich op de eischen, 6 Maart 1.1. gesteld. Tengevolge van deze stakingsproclamatie lag op verschillende werken gister 't werk stil. Zoo o.a. op het werk aan het westelijk viaduct, waarvan de heer De Vilder de aan nemer is. De stakende grondwerkers hielden in het lokaal De Jong op den O. Z. Achter burgwal een druk bezochte huishoudelijke vergadering. Eenvalsche munter. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond Dins dag terecht de 24-j. J. A. Bernard, geboren te Don Haag, ter zake dat hij in de maan den Februari en Maart 1909 te Amsterdam in een kamer van perceel Gerard Doustraat 12, nagemaakt heeft 2 rijksdaalders, resp. in zink en koper, lood, tin en antimonium. Subsidiair was ten laste gelegd het in voor raad hebben van gereedschap ter vervaardi ging van valsc'he muntstukken. De bedoeling van uitgifte was mede ten laste gelegd. Andere feiten, in de dagvaarding vermeld, konden iet tot een vervolging leiden. Bekl. was vroeger Indisch militair, in Nederland in betrekking en vervolgens tot voor 9 maanden reiziger in een middel tegen ketel steen. Beigl. zei de onschuldig te zijn. Het was niet z'n bedoeling die nagemaakte munst- stukken uit te geven. M'n gereedschap deugt niet, zegt hij, en: had ik beter geld kunnea maken, dan zei ik het wel uitge geven hebben. Ter terechtzitting was een complete valsch- mu n. ter ij - in stal 1 atie aanwezi g Uit de behandeling bleek, dat bekl. in. verbinding stond met den Haagschen valsch- munter, alias speelgoedmaker, Timmermans, en dat bekl. geen geld van zichzelf beza't, daar hij meerdere malen vruchtelooze rijks pensioen-aanvragen, na zijn Indischen dienst-, gedaan had. Als getuige werd o.a. gehoord de con troleur-generaal der Rijksmunt te Utrecht, dr. Hoitsema. Bernard's kostjuffrouw kwam verklaren, dat z j zich steeds verwonderd heeft over het vreemde leven, dat haar kostganger leidde: „Grut, meneer, m'n geheele rood en zwarte vloerkleed heef "-ie bedorven, en dan moest er maar weer vijf gulden voor het stoomen van m'n armoe af". Nadat nog eenige getuigen gehoord wa ren, eisJrte het O. M. een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. D o o,d s 1 a g. Gisterenochtend be handelde de rechtbank te Maastricht de strafzaak tegen Wilhelmus Antonius Schee pers, vroeger wonende te Schaesberg, thans gedetineerd te Maastricht, beklaagd ter zake dat hij op 22 Februari 1909 te Speek- holzerheide, gem. Kerkrade, met het oog merk om Leonard Joseph (Koeken lees Kochen van het leven te berooven een met scherp geladen revolver op dezen gericht, afgevuurd, dezen daardoor getroffen en ge dood, immers zoodanig in de hersens ver wond heeft, dat Leonard Joseph Kochen dientengevolge dienselfden avond is over leden. Elf getuigen a charge werden gehoord, waaronder 3 deskundigen, uit welk getui genverhoor het dooden van Kochen voor bewezen -werd gehouden en de- ambtenaar van het Openbaar Ministerie eene gevan genisstraf eischte voor den t:jd van 10 jaar. Nadat de hem ambtshalve toegevoegde raadsman had gepleit, werd de uitspraak bepaald op 18 Augustus. Doodgestoken. De Belg H., die in de Grootestraat te Nijmegen Dins dagnacht 27 Juli door den Limburger A. H. K., uit Blerik, met een mes in het hoofd werd gestoken, is Dinsdag avond in het Canisiushuis overleden. Het gerecht zal het lijk deen schouwen. Brutale aanranding. Ter wijl mr. A. Wassenaar, substituut-griffier bij de rechtbank te Heerenveen, en zijne eclitgenoote Maandagavond van Oudeschoot fietsten, werden ze dicht .bij Heerenveen door eenige personen aangerand. Mevrouw W. werd met de fiets omvergeworpen ju daarop mishandeld; mr. W., die zijne vrouw te hulp schoot, weid daarop op sla gen getracteerd. Toen de aanvallers aftrok ken, ging ,rar. W. direct de politie opklop pen 't was hij twaalven die dadelijk haar onderzoek begon. Het is haar gelukt <le daders te vinden, bewoners van woon- scheepjes, die des daags gaan venten. Griezelige vondst. Te Eijs- -den is Dinsdag in de Maas een pakje ge vonden bevattende een in zes stukken ge sneden kinderlijkje van het vrouwelijk ge slacht. Dfe buik was opengesneden en de ingewanden er uit gehaald. Het lijkje is vermoedelijk afkomstig uit België. Belangrijke bankdief- stallen. Het schijnt, naar de Tel. bij geruchte verneemt, dat in die afgeloopeoi week een tweetal belangrijke, hoogst brutale diefstallen aan twee groote bankinstellingen, te Amsterdam gevestigd, gepleegd zijn. De verduistering van f 3000 aan effecten wordt genoemd en een diefstal van een pak ket diamanten, ter waarde van f 3000 a f 4000. In verband met den eersten diefstal is oen kantoor loo per aangehouden, doch deze werd, bij gebrek aan bewijs, weer vrijgela ten. Een dame van den Amstel, die reeds ge-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2