Uit den omtrek. Daarin zal de verkiezing plaats hebben \an een nieuw bondsbestuur van 3 leden. (De af tred enden stellen zich niet herkies baar.) Verder staan o.m. de volgende punten op de agenda a. In den openbaren dienst is werksta king niet toelaatbaar. b. Aansluiting van vereenigingon uit den openbaren dienst bij sfcrijdvereeniigdng- ge'n uit het vrije bedrijf is af te keuren. c. Elkebeperking van het stakingsrecht en van hert vereenigingsrecht der ambtena ren is af to keuren, indien niet meteen een wettelijke reohtstoestandregeling den amb tenaren afdoende waarborgen tegen wille keur verschaft. N. V. „H-e t Tooneel". Het ge zelschap van den heer Willem Royaards zal in liet komend seizoen als volgt zijn samen gesteld De damesmevr. Pihalomène van Kerck- hovenJonkers, mevr. Sofie de Vries, mevr. Caroline van Dommelen, mevr. Anna Sablai- rolles, mevr. Jacqueline RoyaardsSand- berg, mevr. Betsy RanucoiBeekman, mevr. Maria GallhuysSasbach, mej. Thée van der Gaag, mej. Stella van de Wiele, mej. Martha Walden, mevr. E. Hamel en. mej. Sophie Carelsen, en de hoerenWillem Royaards, Henri Brondgeest, Louis Ohris- pya Jr., Constant van Kerckihoven, Jan Musea, Gustaaf Cauwenberg, Jan van Dom melen, Daan van Olleten, Johan Branden burg, Ben C. Kok, Louis van Dalsum, Jan Degens en Louis Gimberg. De regie zal in handen zij .1 van de heeren Willem Royaards, Henri Brondgeest en Daan van Ollefen. 'Het seizoen zal op 1 Sept. geopend wor den met een reprise van „Adam in Balling schap", waarin de heer Gustaaf Cauwen berg van den Vlaanischen Schouwburg to Antwerpen, als Adam zal debuteer en en waarin de lieer Willem Royaads voor het eerst de Lucifer zal spelen. Kort na de re prise van Vondels „Adam in Ballingschap" mag ook een reprise van „Mevrouw- War- rens Bedrijf tegemoet- worden gezien. In de eveneens in dit seizoen te verwach- J ten reprise van „Mercadet" zal de heer Henri Brondgeest de rol van De la Brive spelen, waardoor deze voorstelling een ge heel nieuwe attractie zal krijgen. Tegen lialf September mag de eigenlijke openingsvoorstelling van het seizoen ver wacht worden ,,De vroolijke Vrouwtjes van Windsor", blijspel in drie bedrijven en elf tafreelen van William Shakespeare, in de vertaling van dr. L. A. J. Burgersdijk, bewerkt door Willem Royaards. Tegelijk hiermee zal onder regie van den heer Henri Brondgeest in studie worden go- nomen „De schoonzoon, van Meneer Poi- rier", uit het Fransdh van Emile Augier en Jules Sandeau. In de maand Sept. zal voor de leden van de Rott. Kunstkring de eerste voorstelling gegeven worden van „De vroolijke Vrouw tjes van Windsor", waarvoor de décors ver vaardigd worden op de ateliers van den heer Poutsma, terwijl de kostuums onder leiding van mejuffrouw Nell Brenger door den heer Van Embden op de ateliers van de N. V. „Het Toon eel'' in bewerking zijn genomen. Op 18 September zal te Brussel in den Vlaanischen Schouwburg, bij gelegenheid van het Viaamscih geneeskundig congres, door „Het Tooneeieen voorstelling gege ven wordfen van de middeleeuwsehe morali teit „Elckerlyc". r De ou d-g ediende en zijn „Derde Keizer". Aan De St. wordt uit De Steeg een aardige anecdote verteld van een Duitschen oud-gediende, die z'11 derden Keizer wil zien. Hij had o.a. den slag bij 's Gravelotte meegemaakt. Militaire eereteekeuen sierden zijn borst. Geen teeken van zijn eervolle militaire loopbaan liet hij thuis, toen hij, gewapend met eeu roode kaart hem bezorgd door tusschenkomst van een zoon en een schoonzoon, die beiden leveranties op Middachten hadden mogen doen -- naar dc omgeving van het kasteel trok 0111 daar, zoo mogelijk, den Keizer te zien te krijgen. Maar dat lukte niet best. Want, al was de bewaking van den Keizer langs den pnblieken weg allesbehalve streng, op het landgoed was het anders. Allerlei bewakers, met en zonder uniform, versperden daar den nieuwsgierigen den weg en zelfs het vertoonen van de roode kaart was den menschen niet voldoende om tot dicht bij het kasteel toegelaten te wor den. Zelfs wie een plausibele reden voorgaf, waarom hij op het kasteel moest wezen, werd trouwens zonder kaart niet doorgela ten, maar kreeg, hoe chic hij er ook uit zag, voor alle zekerheid tot aan het slot nog een bereden politieagent mee. Onze oud-godiende liet dan ook haast de hoop varen, dat hij den Keizer zien zou. Doch, al werd hij ook telkens teruggestuurd, den moed gaf hij niet op. Eindelijk werd hij zelfs door den broeder van den slotvoogd tot op zekeren afstand van het kasteel te ruggestuurd. Maar deze kwam niet zoo ge makkelijk van hem af. „Mijnheer de Graaf", zoo sprak hij dezen met z'n Duitsch accent aan, fier wijzend op de eereteekenen op zijn borst, „ik heb on der twee Keizers gediend, en nu wilde ik nog zoo graag den derden eens zien." Dat verzoek kon de Graaf toch met geen mogelijkheid afslaanHij liet zich verbid den en wees den ouden militair een plaatsje aan, waar hij d'an maar even moest blijven staan eu van waar hij alles overzien kon, wat bij bet slot gebeurde. Daar krijgt de oud-gediende- z'11 derden Keizer in 't oog en als de Keizer den blik naar zijn kant richt, dan maakt hij, de borst vooruit, zoodat zijn decoraties duidelijk zichtbaar zijn, eerbiedig het militair saluut. Het resultaat is boven verwachting! On middellijk groet de Keizer hoffelijk op mili taire wijze terug, welk voorbeeld door alle militairen van het gezelschap gevolgd wordt. Weinigen zullen meer voldaan aan het Keizerlijk bezoek te Middachten terug-den ken dan onze oud-strijder, met wien verder niemand eenigc moeite had. Dankbaar en voldaan verliet hij het land. Leer om leer. Schertsend heeft de Duitsche Keizer gezegd, dat de familie Bentinck de mooie, historische bekers uit de 17e eeuw wel'goed mocht laten bewa'keu. Z. M. veroorlove ons de scherts te beant woorden met dezedat de beheerders van het Zeughaus te Berlijn wel terdege mogen opletteu op een onder hunne hoede berus tend klein kanon, want iedere Nederlander die er voor staat en de geschiedenis op het etiket leest, gevoelt zekere verzoeking in zich oprijzen. Dit keurig bewerkte kanonutje heeft de stad Delft zich in de 17e eeuw te Dantzig laten vervaardigen. Napoleon zag 't te Delft en liet liet gelijk met meer mooie dingen gebeulde naar Parijs overbrengen. Daar vond 't het Duitsche leger bij de bezetting van Parijs in 1815, en toen werd het kun stige eigendom der stad Delftoverge bracht naar het Zeughaus te Berlijn, waar 't nog staat. Opgepast, bewaarders 1 N. v. d. D. Een K o n i u g s p a r a d ij s v o- gel in Artis. Door de Koningin, Be schermvrouwe van het Kon. Zool. Gen. „Natura Artis Magistra", is aan het Ge nootschap een prachtige Koningsparadijsvo gel (Ciciunurus regius) ten geschenke gege ven. De verrassend mooie vogel, van de Aroe-eilanden afkomstig, is vourloopig ge huisvest bij de andere Paradijsvogels in de Papegaaienzaal in afwachting van het toe komstig verbiijf in de volières van het Nieu we Vogelhuis, waarmede men hot volgende jaar gereed hoopt te komen. De Koningsparadijsvogel, ter grootte van eeh lijster, is een wonder van de tropen. Schitterend robijnrood is zijn gevederte, nog verlevendigd door het smaragd groen en goud der borststrook en schouder sier- veeren. De ranke pootjes zijn van het mooi- ste blauw en de wonderbevallige vogelvorm niadert het feërieke in do gratielij.n der bei de buigende, draaddunne staartsierveeron, dragende aan de top een even krullend vlag je. Dit geschenk zal, in vereeniging met de beide andere paradijsvogels, waarop Artis kan bogen, in de komende volières van het nieuwe Vogelhuis een plaats vinden. Gorinchem. Eenige heeren te Goriiïfhem hebben een woonhuis mot zeer mooien, antieken gevel aangekocht, om te voorkomen, dat het eenmaal onder sloopers- handen zou vallen, 't Is te hopen, schrijft men aan de „N. R. Ct-.", -dat deze heeren bet niet bij dit eene gebouw zullen laten er is in Gorinchem op oudheidkundig ge bied nog moer schoons. Het Parseval-luchtschip, dat van Frankfort te Scheveningen wordt verwacht, heeft averij beloopen en zal dien tengevolge de reis eerst kunnen doen na do voltooiing der herstellingen, waarmede even wel slechts korten tijd gemoeid zal zijn. Marokko te Groningen. Dc tiirectie van de Groningsche vereeniging „De Harmonie" organiseert weer eene feest- week. rit/maal zal zij van den tuin een Moorsch plein maken, zooals ze vroeger een oud-Groningsch marktplein, het vorige jaar eene oud-Grieksohe omgeving heeft ontwor pen, met zoo goed gevolg, dat 0. m. het Parthenon naar Arnhem is verhuisd. Het Moorsche milieu, dat men van 21 tot 31 Augustus a. s. zal aanschouwen, zal zijn een Moorsch paleis, een Moorsche moskee, eene dito ruïne en verschillende andere dito getimmerten voor den verkoop van sigaren, zoetigheden, fruit en wat dies meer zij. Het Moorsche paleis zal het middelpunt zijn, ook van de verwach ie gezellige vroolijkheid. Eene Hongaarsche kapel zal er muziek maken. Stoomt ramdienst Den H a a gS cheveningen. Het dezer dagen in het Kurhaus te Scheveningen ge houden Europeesch congres voor doorgaan de rijtuigen, heeft indirect een gevolg ge had, dat voor het publiek van groot nut is. Na afloop van het congres hadden eenige hooggeplaatste buitenlanidsche spoovwegbe- stuurders het besluit genomen met - den express-trein van 6.20 der S.S. naar het buitenland te vertrekken. Er gaat echter zoo vroeg geen stoomtram van Schevenin gen en nu moes-ten de heeren per rijtuig zich naar Den Haag begeven. Dit heeft aanleiding gegeven tot kritiek, ten gevolge waarvan de Maatschappij tot oxploitatie van Staatsspoorwegen van Maan dag 9 Aug. jl. gedurende den zomerdienst 1909 in bet verkeer heeft- gebracht, voor- loopig im dagelijks te loopen, een tram die 5.30 ure 's morgens uit Den Haag vertrekt en 5.50 ure te Scheveningen aankomt; van daar te 5.55 ure vertrekt, te 6.15 in Den Haag aankomt in aansluiting op den ox- press-trein 6.20 van den Haag S.S. naar Hamburg, Berlijn, Dresden, Stuttgart, Ba sel, Weenen en Genua. Een sensatie wekken de zaak. Voor het gerechtshof te 's Graven - hage zal Donderdag 16 September in hoo- ger Ixwoop behandeld worden de bekonde zaak van jhr. J. F. van B. v. d. B., door die rechtbank veroordeeld lot f 50 boete of 10 dagen wegens mishandeling en smaad. Moord met voorbedach ten rad e. Voor de arrondissements rechtbank te Middelburg "werdl gisteren be handeld die zaak tegen ~P. J. M., 33 jaar, werkman, geboren en wonende te Sluis. Hom werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 13 op 14 Mei 1909 te Sluis, na reeds den vorigen avond het besluit te hébben genomen om zijne echtgenoote Ca- tharina Suzanna Crinse van het leven te beroovoii en zich daartoe eene revolver met scherpe patronen te lvobben aangeschaft, in koelen bloede, terwijl zijne vrouw te bed lag *n op dat oogenblux daartoe volstrekt gtcene aanleiding gaf, die met bovenbedoel de patronen goladen revolver op die vrouw heeft gericht en daaruit twee schoten heeft gelost, met het oogmerk om haar te treffen en te dooden, tengevolge waarvan düe vrouw aan het hoofd en aan den hals door de kogels zoodanig is verwond geworden, dat zij aan de bedoelde wonden enkele dagen daarna is overleden. In deze zaak waren van wege het open baar minister elf getuigen gedagvaard, waaronder twee tevens als deskundigen. De oisch luidde 4 jaar gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. Als verdediger trad op do heer mr. F. B. Evers, advocaat te Middelb-irg, d'io clemen tie pleitte. Waarschuwing. De burgemees ter van Werkendam deelt, in het Politie blad, het volgende mede: Zaterdag 31 Juli 1909 vervoegde zich bij notaris K. te Werkendam een juffrouw, zich noemende weduwe Blom en voorgeven de woonachtig te zijn bij hare schoonouders Blom te Gorinchem. Zij deelde mede, dat haar man was 2e machinist op de Berlin en bij de bekende ramp van dat stoomschip was omgekomen. Om niet geheel ten laste van hare schoon ouders te zijn, dreef zij handel in kantoor behoeften De notaris kocht corresp.-kaarten met en veloppen en gaf op haar aanvraag haar oenige adressen in zijne gemeente op, waar van zij als aanbevelingen gebruik en mis bruik maakte Bij onderzoek is gebleken, dat te Gorin chem geene weduwe van een omgekomen 2o machinist Blom bekend is. De juffrouw is van middelmatige lengte en zwaarte, blond en heeft een friseh uiter lijk. Zij' is gekleed in bruin mantelcostuum en schijnt, wanneer zij voor de affaire al leen is uil geweest, te worden opgewacht door een heer met éénen armalthans is dit te Werkendam aan het veer Fop Smit waargenomen. Van daar vertrokken zij via Gorinchem naar Rotterdam. Een dievenbende. De politie te Koevorden is een ware dievenbende op het spoor gekomen De graan li andelaar G. Lerie moest in den laalsten tijd een veel grooler quantum voor verlies van ontvangen granen boeken dan voorheen, zonder daarvoor een reden te kunnen vinden. D >or toevallige omstandigheden werd hem bekend, dat een landbouwer aan liet Stiel tjeskanaal zoogenaamd bolderik of afval van koren in voorraad had, en dit niet vertrou wende, stelde hij den rijks- en gemeente veldwachter hiermede in kennis, die er m slaagde een groote hoeveelheid verschillen de soorten graan bij dien landbouwer <»p to sporen en aan liet licht brachten, dat een der arbeiders, zekere H., veel graan voor een veel 1-ageren prijs dan de waarde had verkocht, doch ook dat andere arbeiders, in dienst van den lieer Lerie, waaronder de meesterknecht, in de zaak betrokken zou den zijn. net koren is in beslag genomen en pro ces-verbaal opgemaakt, terwijl 5 arbeiders, waaronder de meesterknecht, zijn ontslagen. Een nieuwe methode. Het volgende vertel t „Het Vadals His to ri sok" Dezer dagen stond in een van de kleinere Haagsclio bladen een advertentie van onge veer den volgenden inhoudEen dame biedt wegens vertrek naar Indië baar prachtig zingenden kanarievogel aan tegen adverten tie kosten. Alleen dierenvrienden komen in aanmerking. Iemand schrijft er op en reeds den vol genden dag komt er een persoon in livrei en met een vogeltje bij zich, die hem zegt, dat bij oen vsfn de 98 sollicitanten is en dat bij 't beestje kan krijgen na betaling vau f 1 adiverten'tiekosten, mits hij 't beest goed verzorgt, want de „freule" was er erg aangehecht en het was ook een kostbaar dier. Na verzekerd te hebben, dat het beestje een leve zal hebben als een prins, wordt de man eigenaar. Als hij ecihter een paar dagen later een kennis ontmoet, die hem vertelt hoe hij als een uit 98 sollicitanten voor t 1 aan adver- tentiekosten van een „freule" een kostbaren kanarie heeft gekocht, dan begrijpt hij, dat hij de dupe is geworden van oen handigen oplichter en ook dat 't beestje nooit zal zir.gon. Mishandeling van p o 1 i- t i r. T11 do Zandstraat Ie Rotterdam berdt gisterennacht, na hel sluitingsuur der eafé's, o 11 ernstig verzet tegen de politie plaats gehad. Twee agenten, eerst kort in politie - diens', De S. :-:i De L surveilleerden in de Zandstraat ter hoogte van de Leeuwenstraat, t, -eu eon In kIo hele nde Zan-'.slraatjoppers, ir.ot v. d. K. uit de Peperstraat en den kwartjesvinder P. K. aan het hoofd de agen ten molesteerde. Voor de overmacht moesten de he-ide jonge dienaren der wet zwichten. Sp- i lig waren zij legen do straat geslagen, waarna de la-ndc zich boven op (ie slacht- li'trs wierp. Op het tumult k va men de beide n.ri-ie: agenten, d e surveilleerden na bij do Raamstraat, ter assistentie en zij m Hihfce» er in slagen de bolde collega's te onu-'t-len, wier kloeren waren verscheurd en wi. helmen in elkaar waren getrapt. Een der iioofildadéis, P. v. d. K., werd nog gis terennacht pgespeord, terwijl gistcrtninid- ch'g, verdacht van mcdepliohtighoid, werd aangehouden dc kvaflesvinder 1'. K. Het poli tic t-ezioht was juist in de laatste dagen in de Zandstraat ingekrompen, van welke gelegenheid, de bende blijkbaar ge bruik gemaakt heeft cm haar hart eens op te halen aan een paar nieuwe agenten. Door een trein aangere den. De trein, die vanochtend te 8.32 uur van Abcoude vertrok, heeft nabij Duiven- dreebt een boerenwagen aangereden, welko gehoed vernield werd De twee geleiders en het paard kregen geen letsel. - B ij het zwommen ver dronken. Donderdag namiddag begaf de twintig-jarige H. Oost-Indië, wonende in de 2e Rozendwarsstraat 4 to Amsterdam, zich met oen paar vrienden naar do open bare bad- en zweminrichting van do ge meente, aan don Westordoksdijk, aldaar. Omstreeks vijf uur ging hij te water en, daar het in het zwembad erg druk was, ver loren zijn vrienden hom spoedig uit het oog. Eerst omstreeks half zeven, toen zij huis waarts wildon keeren, misten ze hem. In het bad was hij nergens te zien en in zijn kleedkamertje vonden zij alleen zijn klee- ren. Onmiddellijk deden zij navraag en daarbij bleek, dat een der zwemmers even te voren bij liet duiken naar een zak Zand, een been onder het water had meenen te voelen. De conclusie lag voor <1 and, dat hij met de vermiste 111 aanraking was gekomen en dat deze den dood had gevonden in het- water. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. De jonge O. kon uitmuntend goed zwemmen en is vermoedelijk door een plotselinge bewus teloosheid overvallen terwijl hij a..a het zwemmen was, tengevolge waarvan hij ver dronk Brand. Gisteren morgen is in de Bo- Liestraat te Doelichem een blok van drie woningen, oewoond door de gezinnen Wil- lemsen, Steenbergen, Groonheim en Bis schop, bOiaai atgeoraua Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. a- - Het Ohr. congres tegen het alcoholis me zal 25 en 26 Aug. 1909 te Utrecht wor den gehouden. Van dit congres zijn eere leden Z. Exc. de heer A. S. TaLma, Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel; mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, com missaris der Koningin in deze provincie en mr. dr. A. F. baron van Lynden, Burge meester bier ter stede. Van hot congres-comité makou de volgen de heeren deel uit: Dr. J. R. Siotemaker de Bruine, voorzit ter alhier; ds. W. H. Gispen Jr., vice- voofzitver, penningmeester, Zwolle; ds. D. van Krevelen, secretaris, Lichtenvoorde ds. J. Henri Ledeboer, Breedevoortdr. A. Dupont, Ermeloo; A. Bakker, Amsterdam; W. A. G. J. Gilles, vice-secretaris alhier, terwijl de plaatselijke commissie van ont vangst bestaat uit de heerenDr. J. R. Sio temaker de Bruine, voorzitter; W. A. G. J. Gilles, secretaris; E. Uiterdijk, penning meester; K. L. Rieff; H. J. Batlbenberg. Op den avond, aan het Congres vooraf gaande, zal een wijdi ngssamenkomsfc wor den gehouden om 7 uur in de Domkerk. Het programma daarvoor is als volgt1. Zingen der gemeente; 2. Gebod. 3. Zingen der Kon. Utr. Vereen, voor Kerkgezang: Vertrou wen, C. van de Putto Wzn.Hoop, C. van de Putte Wzn. 4. Rede van dr. J. R. Siotemaker de Bruine (Utrecht). 5. Zingen der Kon. Ut-r. Vereen, voor Kerkgezang: Gods lof in de Natuur, L. van Beethoven. 6. Rede van ds. W. H. Gispen Jr., (Zwol- h.) 7. Zingen dier gemeente. 8. Gebed. Voor houders v.an Congresprogramma en van kaarten zijn plaatsen in de Domkerk gereserveerd; toegang tegenover het Post kantoor. Voor het publiek geldeu de andere toegangen. Na afloop der wijd.in.gssanienkomst, om half negen, volgt in zaal 11 (kleine Concert zaal) van het gebouw voor Kunsten en We tenschappen de bogroetingssameukomst, waarin als leider optreedt: Dr. J. R. Sio temaker de Bruine, Voorzitter van hot Con gres. Eer el eden en vertegenwoordigers worden 111 de gelegenheid gesteld in deze samen komst toespraken te houden. Tusselien de toespraken zal kamermuziek worden ten gohoore gebracht Adoremus, Henri Ravina. Célèbre cantique de Noël, d'Ad Adam. Largo, G. F. Handel. Arioto, G. F. Hiindel. Kr nun.gsm.ars eb, Meyerbeer Prelude Bach-Gounod. De begroetings-samenkomst is evenals de Wijdingssamenkomst en de Congresverga deringen voor alle houders van een Con- greskaart toegankelijk. Het programma voor het eigenlijke con gres, op Donderdag 26 Augustus is als volgt Morgenvergadering in de kleine concert zaal (zaal 11) van liet Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. (Mariaplaats.) Voorzitter: Dr. J. R. Siotemaker de Bruine, secretaris: W. A. G. J. Gilles. 9 uur. 1. Opening. 2. De stand dier Chris telijke drankbestrijding in Nederland en in heb buitenland, door ds. J. Henri Ledeboer (Breedevoort.) Geen gedachten wisseling. 91 uur. De Heilige Schrift en de geheel onthouding. InleiderDs. D. van Kreve len (Lichtenvoorde.) 11 uur. Plaatselijke keuze in den vreom- de en in ons vaderland. Inleider: Mr. V. H. Rutgers (Hilversum.) Pauze. Middagvergadering in vier afdeelingen van 25 uur. Eerste afdeelingHet kind en 't alcoholisme. (Zaal 9.) Voorzitter: A. L. Soetekouw, hoofd. ohr. school te Gendringen. Secretaris: A. Dijk- sterbuis, hoofd ohr. school te Stadskanaal. 231 uur. De ervaring van Ohr. inrich tingen voor verwaarloosde kinderen. Inlei der: M. v. Wijhe Ezn., directeur van het Doorgangshuis t© Hoenderloo. 3£5 uur. Het werk onder de kinderen (Hoop der toekomst en alcobolcursussen.) Inleid»terMejonkvrouwe H. W. Crommo- liin (Zeist.) Middagvergadering tweede afdeeling (zaal 10.) Zending en alcohol. Voorzitter: ds. C. L. v. d. Broek, voorz. hoofdbestuur N. C G. O. V. (Schiedam.) Secretaris: J. W. Werkman, (Gendringen). 23| uur. Inwendige zending. Achter buur Is wenk. InieidsterMej. Ligtvoet, offi cier in heb Leger des Heils. 315 uur. Uitwendige zending. Een vcr- bodswet voor Indië. Inleider: ds. Joh. Rauws, director-secretaris van het Nederl. Zendehngsgenootsehap en van de Uirecht- sche Zend!ngsvereeniging Middagvergadering derde afdeeling (zaal 15.) Drankzucht. Voorzitter: Dr. C. D. Cramer (Utrecht.) Secretaris: Dr. A. Du- pont ('s Heerenloo to Ermeloo.) 23| uur. Christelijke verpleging van drankzuchtigen. Inleider: dr. C. J. C. Bur- kens (Heemstede.) 31 5 uur. De gevolgen der drankzucht in hot nageslacht (degeneratie.) Inleider Prof. dr. L. Bouman, (Amsterdam). Middagvergadering vierde afdeeling (zaal 3.) Leger en vloot. Voorzitter de heer L. F. Duymncr van Twist, lid dei* Tweede Ka mer der Siaton-Generaol. Secretaris: J. de Jong. sergeant. 23} uur. De alcohol in de cantine. T11- 1 ©idster 111 evr. M M. Ilavelaar Van Beock Calkoen (Utrecht). 315 uur. De alcohol op onze vloot. In leider: C. W. F. Baron Maokay, odd-zeeof ficier, burgemeester van Erméloo, te Nun- speet. Avondvergadering in de groote zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen. Voorzitter: Ds. W. H. Gispen Jr., vice-voorzitter van het congres. Secretaris ds. D. v. Krevelen. 7 uur. De Christelijke Sociale beweging en het Alcoholisme. Inleider: dr. J. R. Siote maker de Bruine. 9 uur. Sluiting van het congres. N. B. De stellingen, belioorende bij do inleidingen, worden in de begroeting&samen- komst rondgedeeld. Vóór de avondvergadering gemeenschap pelijke maaltijd van 5J6J uur in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen. Ta- felvoorzitter ds. J. Senri Ledeboer. aDe 47e algemeone vergadering voor Ohr. Nat. schoolonderwijs zal te Utrecht ge bonden worden op Woensdag 15 Sopt. a.s. in het gob. voor K. en W. In die vergadering zal de heer prof. dr. J. Woltjor inleiden; het „intellectualisme" 011 de lieer M. Bremer: „Eenige opmer kingen aangaande de geldelijke aangelegen heden onzer scholen." Het 49e jaarverslag herdenkt in harte lijke bewoordingen, den arbeid in het mid den der vereeniging van wijlen dis. K. Schouten. In de plaats van mr. N. de Ridder, die wegens veelvuldige ambtsbezigheden zich als lid der hoofdcommissie niet herkiesbaar stel de, trad op mr. J. C. de Marez Oijena, oud- min. van Waterstaat, H. en N. De heer II. Bijleveld, die tot inspecteur der Vereeniging is benoemd, werd vervangen door den heer L. G. Weisz. Aan 59 scholen werd uitgekeerd een be drag van f 2925voor de opleiding aan min vermogende kweekelingen ontvangen de kweekscholen f 3760de normaallessen f820. Het voorschotfonds, waaruit voor school- bouw gelden worden verstrekt op eerste hy potheek, kon niet aan allo aanvragen vol doen. p© 4de leening ad f 100,000, waarvan nog slechts de helft geplaatst is, wordt daar om den vormogenden christenen aanbevolen. Zeist. Wegens de 'invoering van elec- triniteit als drijfkracht, worden de paarden van de tam (52 stuks) op 24 Aug. a.s. pu bliek verkocht. Vrije wandeling en'tpu- bl iek. Men schrijft uit Hilversum aan het N. v. d. D. Wie in deze plaats komt, hetzij langer of korter, zet bij het kiezen van zijne wande lingen vast op zijn programma een herhaald bezoek aan „Het Hoogt van 't Kruis". De moo prachtige glooiingen nederdalende graanakkers, het in de diepte liggende Hil versum, de door hare mooie lijnen overal do aandacht trekkende Si. Vituskerk op de Grocst-, en dan heel, heel ver: Naarden, het hooge Paviljoen van Laren, de torens van Eemiiies, Laren, Blaricum en Amersfoort, dit alles maakt, dat de wandelaar steeds weer zijn schreden richt naar dit mooie punt, zoo dicht bij Hilversum, en zeer zeker dankt deze plaats voor een groot deel haar vele bezoekers aan de vrije wandeling op dit bezit. En hoe beloont oen deel van het publiek, het luigubere deel, de vrijigievigheid van deu eigenaar? Luister eens, wat deze, de heer C. J. Temminck, schrijver dezes mededeelde: „Mijn grieven tegen een zeker soort vau publiek zijn vele. Papieren, waarin mond voorraad bewaard was, oierdoppen, schil len en andere rommel, welke op de meest ongegeneerde wijze neergeworpen 011 achter gelaten wordt. Soms kan mijn boschbaas vvc-1 een halven dag bestedon om dien rom mel op te halen. Hoewel ik gaarne aan het publiek gun, om in den bloeitijd van de brem wat bloe men mee te nemen, war dit daarmede te ruw omgegaan, geheele takken worden afgerukt, ingescheurd, eu de struik wordt voor goed bedorven. Banken voor het publiek voor mijne re kening gemaakt, worden niet alleen met na men beschreven cn ingesneden, maar die banken worden totaal vernield, uit- den grond gerukt, en de boschbaas vindt op eenigen afstand de restanten er van in het eikenhakhout neergegooid. Gemeen© woorden vond ik onlangs in een mooien beuk gesneden. Met veel moeite heeft de boschbaas die woorden onleesbaar gemaakt. Kamperfoelie en de in het wild opgroeien de lijsterbes&esiruiken als ouderhout in den- nebosch worden dikwijls uitgerukt en mee genomen. In de kweokerij werd nog dezer dagen de omrastering vernield door baldadigheid", enz. Is het genoeg lezers? Wat dunkt u hier van? Hier heeft u van alles bijeen ton op zichte van ©ens anders goed achteloosheid, slordigheid, gebrek aan eerbied voor plan ten, vernielzucht, gemeenheid, diefstal. En al weten wij nu zeer goed, dat slechts een klein deed van het publiek op deze af keurenswaardige wijze gastvrijheid betoont, toch kan het goede deel <ler bezoekers niet volstaan met de verzuchting: 't is schawl© als de vrije wandeling ingetrokken wordit, is dat tuig er de schuld van! Neen, allen dio van de schoon© natuur daar genieten lvobben een plicht, n.l.waar de gelegen heid zich voordoet, den vandalen te belet ten aan hun baldadigheidszin te voldoen en heu die meer uit achteloosheid dan uit boos heid kwaad doen, er op te wijzen hoe ge makkelijk het bijv. is een kuiltje in hot zand te maken en de papieren enz. daar in to begraven. Is dat zooveel moeite? Of wat denkt men, waartoe anders een eigenaar wel eens in arren moede zou kun nen komen? Hier was een man aan het woord, die zijn bosschen mint, zelf ook eer bied voor de sclioone natuur heeft, en dio ziet zijn bezit, door lien, die gastvrijheid genieten, aldus behandeld. Is het niet om er tureluursch van te worden? „Inboorling" en van verre komenden bezoekers wacht luier (als elders, waar schoone dreven opengezet worden voor iodereen) een onafwijsbare taakde baldn- digen zooveel mogelijk tegen te staan. Of andersHilversum vuile het zelf maar aan.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3