I#. 49. 8,i4 Jaargang. BUITENLAND. FEUILLETON. Voor 't Vaderland. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.00. Afzonderlijke nummersO.OO. Deze Courant versohjjnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens Djj de Uitgever» in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PBDS DEB ADVEETENTIËN: Van 15 regels f 0.1 Elke regel meer - 0.10 Dienstaanbiedingen en aanvragen 30 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plftateruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tet het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement, lei circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. liet Aiuerikaansche tarief van invoerrechten. In ©ene beoordeeling van het nieuwe tarief van invoerrechten, dat in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika in werking is ge treden, zegt die Londensche Daily News, dat landen, waar het vrij handelsstelsel heerscht, die gevolgen van dat tarief minder aaiden ^ondervinden dan proteotioniistLseho staten. De indruk, dien bet nieuwe tarief in Frankrijk heeft gemaakt, sohdjnt het Lon- diensclie orgaan gelijk te gevenhet zijn ware jammerklachten, die daar worden aan geheven. De Fransclio gezant te W os-hing ten, do lieer J usserand, die nu in Parijs vertoeft, heeft zich er over beklaagd, d-at hij maar weinig heeft ku-nnen doen tob bescherming van do belangen, waarvoor hij moest op komen, ofschoon hij een bondgenoot had in president Taft, die flink zijn best heeft go- daan om het overdreven protectionisme te weerstaan. Voor sommige fabrikaten, dlie voor Frankrijk van belang zijn, zijn de oude rechten niet verhoogd, voor enkele zelf$ afgeschaft. Maar op een© massa ander© ar tikelen zijn de rechten, helaas I zeer ver- lioogd. Wat de wijnen en likeuren betreft, waarvoor do diriiigendiste stappen zijin ge daan, stuitte alles af op die onverbiddelijke tegenwerping: Weelde 1 Matigheid 1 Het Journal officiel heeft een© mededae- ling gebracht over de toepassing van het. nieuwe tarief. Deze mededeeling houdlt in, dat het tarief in werking is getreden den 6. Augustus j.l. Intusschen is bepaald, diat de landen, wier handelsverdragen geen be paling van voorafgaande kennisgeving be treffend© hunne opzegging bevatten, van do in die verdragen opgenomen rechten zuilleoi blijven genieten bot 31 October 1909, ter- IVvijil voor de landen, die overeenkomsten heb- |ben gesloten, welke eeue bepaling van voor afgaande kennisgeving op zekeren termijn, bevatten, de oude rechten zullen blijven gel- Wem tot na het verstrijken van dien termijn. lOp grond van die bepaling houdit heit tus- jschen Frankrijk ©n de Vereemigde Staten (gesloten hiand els verdrag met 1 November la.s. op te gelden en zal met dien datum liet nieuwe t ief op de invoeren uit Frank rijk van toepassing zijn. Dit brengt de Fransche handelswereld in een moeielijk parket, omdat zij veel eerder de gevolgen van het nieuwe, verhoogde tarief zal ondervinden dan hare concurrenten. Ter wijl het nieuwe tarief voor Engeland en voor het Duitscihe rijk eerst -met Februari 1910 in werking zal treden en voor Italië, Spanje, Nederland on Portugal zelfs eerst met Augustus, hebben de uit Frankrijk inge voerde goederen reeds met 1 November 1909 de toepassing van de hoogere rechten te wachten. Frankrijk vindt daarin eene ver gelding voor zijne eigen tariefpolitiek, die hare zelfstandigheid wil bewaren en zich niet- voor een langen termijn wil binden. Het wordt nu door Amerika met gelijke munt betaald. De kortheid van den tenmijn, die 't haast niet mogelijk maakt vóór 1 November een nieuw handelsverdrag te sluiten, is nog het ergste niet. Het grootsbe bezwaar ligt hier in, dat vreemde concurrenten drie en zelfs negen maanden langer genieten van de voor deden, die de oude verdragen voor hen. op leveren, voordat het hoogere nieuwe tarief op hen wordt toegepast. De Fransohe regeeriiig wil nu haar best doen, zoo spoedig mogelijk een nieuw han delsverdrag met de Vereenigde Staten te sluiten. Maar het dusver ontbreekt daarvoor nog elke-basis, omdat men nog niet voldoen de op de boogie is van de veranderingen, die het nieuwe tarief brengt. Wanneer den len November geen overeenstemming ver kregen is, dan wordt op den invoer uit Frankrijk in de Vereenigde Staten het al gemeene tarief toegepast. Dat zou eeno verhoogïiig van de rechten met 71 pet. bren gen, wanneer de berekeningen van de Fransche Kamer van koophandel te New- Yc.rk juist zijn. Dit gevaar zou de Fran sche regeering kunnen afwenden, door op do Amerikaansehe goederen het Fransche mini- mum-tarief too te passen. Dan zouden ook de Vereenigde Staten in plaats van het al gemeene tarief het belangrijk lagere mini mumtarief toestaan; d© h-oogcre belasting zou dan 43 pet. beleckenen in plaats van 71 pet. Men verheelt zich in Parijs niet, dat men bij de onderhandelingen over een nieuw han delsverdrag met de uiterste hardnekkigheid van de Amerikanen heeft te rekenen. Men hoopt echter ook, dat een tariefoorlog zal kunnen worden vermeden, want bet. Fransche algemeene tarief, dat in dit geval den Anie- rikaanscheii invoer zou treffen, zou, volgens eene berekening van de Temps, de lasten met omstreeks 37 mil Hoen fr. verzwaren, lil ieder geval zullen de Fransche onderhande laars over het nieuwe verdrag zich in een mcoielijken toestand bevinden, omdat zij door den zeer korten opzeggingstermijn en de voordeelige stelling van de concurrenten nis 't ware tussehen twee vuren geraken. Engeland. Londen 1 7 A u g. Dhdngra, de moor denaar van kolonel Curzon Wyllie op den len Juli j.l., werd heden morgen opgehan gen. Zweden. St ockholm, 17 Aug. Het verbond van Zweedsche spoorwegbeambten deelt mede, dat bij de onder de leden van het ver bond belegde geheime stemming eene meer derheid voor staking niet bereikt is. Stockholm, 17 Aug. Het verkeer op alle tramlijnen is bedien met een beperkt aanbal wagens hei-vat. Hedenvoormiddag werden 85 personen nieuw in dienst gesteld. De Zweedsche Werkgeversvereniging heeft de volgende mededeelingen bekend ge maakt over het verloop der algemeene sta kingIn de gemeentelijke bedrijven, de gas- bereiding, de electriciteitswerken, de water verzorging enz., heeft niet de minste stoor nis plaats gehad. Te Stockholm alleen had een gedeelte der arbeiders in de gasfabrieken zich bij de stakers aangesloten; het bedrijf ondervond echter geen belemmering. Het spoorwegverkeer heeft onder de staking niet geleden en de zeelieden hebben zich niet al leen buiten de staking gehouden, maar zelfs hunne hulp verleend bij het laden en lossen der schepen bij gebrek aan bootwerkers. Ook het kantoorpersoneel van cargadoors enz. bood daarbij de behulpzame hand. Het tram- en rijtuigverkeer heeft eenig© dagen stilgelegen, gaat echter thans weder zijn geregelden gang. Bovendien bieden zioh in Ide laatste dagen tal van losse arbeiders aan, zoodat te verwachten is, dat binnen «enige dagen in geen enkele haven van eenig belang gebrek aan bootwerkers zal zijn. Levensmiddelen waren gedurende den ge- heelen stakingstijd in voldoende mate te krijgen en de orde werd geen enkel oogen- blik gestoord. Volgens het algemeen gevoelen is de ge- heele staking mislukt en do openbare mee- ning is zeer ongunstig gestemd jegens de werklieden en vooral jegens de leiders, die de staking hebben doorgedreven. Spanje. De uitspraak, die de Koning ais scheids rechter moot doen in een geschil tussehen Peru en Ecuador, is verdaagd moeten wor den, omdait de ministerraad de zaak nog niet heeft kunnen onderzoeken wegens den veld tocht hij Melilla. Barcelona, 17 Aug. De gouver neur en de kapitein-generaal hebben eene proclamatie uitgevaardigd, waarin kennis wordt gegeven dat do staat van beleg is op geheven Spanje In Marokko. Over don toestand bij Melilla wordt van den 15en berjdht, dat er betrekkelijke rust heersdht. Van den ballon captif uit werd waargenomen, dat de Rifuiannen voortgaan bij Nador wolfskuilen en verschansingen aan te leggen. Dit boezemt echter het hoofdkwar tier geen zorg is, omdat men, als het aan vallend optreden begint, eerst liet voor-ter rein door snelvuurkannonnen wil zuiveren en dan door pioniers wil laten onderzoeken. Over de aanvalsplannen wordt bericht, dat men afziet van de bestorming van den Gurugerberg, omdat dit mot to grooto offers verbonden zou zijn. Men wil beproeven, den vijand in do vlakte te lokken. De generale staf bereidt., om tegen alle gevallen gedokt te zijn, het beschikbaar stollen van drie nieuwe brigades voor; ook baggermachines zijn van Sevilla en Huelva naar Mar Chica ontboden, om het kanaal te helpen verbree- den. De provincie Biscaya hoeft de regeering aangeboden, een korps van 200 vrijwilligers uit te rusten. Melilla, 17 Aug. (Officieel). De vijand trok op naar Nador, waar men be wegingen opmerkte naar Gurugu, die ge kanonneerd werden door de stelling te Sidiolhas.li. De stelling te Sidimusa opende heden morgen een geweervuur, waardoor een zeker aantal vijanden gedood en gewond werden. Van den kant van Thajana werden eenige vijandelijke versterkingen beschoten de vijand werd daaruit verdreven. De krui ser Princesa de las Asturias beschoot met zijne kanonnen met succes Soukih Nador. Te Penon, Alhucomas en Cap de Eau viel niets nieuws voor. Generaal Marina heeft oen nieuwe dag order uitgevaardigd, waarin hij de troepen, met raad! bijstaat voor don strijd, die aan staande ie, en belooft Iron naar de overwin ning te led ine met de verzekering, dut Spanje daarmee de taak vervult, "die Europa het op droeg namelijk den weg te banen voor de be&cha/vinig. Deze dagorder wordt in Madrid! opgevat als heb sein, dab d© aaiwaldb swaging voor de deur staat. Turkije. Volgens de Jeni Gazetta, is aan de Port© Zondag door bemiddeling van den Turkschen gezant te Petersburg bevestigd, elat de Czaar in de tweede week van October te Konstan- binopel zal komen. Twee pantserschepen en twee kruisers zullen het jacht Standart ver gezellen. Smyrna, 17 Aug. Een Oostenrijksch eskader is hier aanwezig. De Turksche vloot, bestaande uit twaalf schepen, vertrok heden, men zegt naar Karpathos. Daar de Griek - sche scheepvaart geboycot wordt, ontslaan de Turksche stoomvaartmaatschappijen hun ne vreemde werklieden, speciaal de Grieken. Hot Petersbungsehe telegraaf agentschap constateert tegenover de telkens meer in de pers verschijnende berichten over onderhan delingen., cfie in Cowe6 zouden hebben plaats gehaat tussehen Lsrwtolski en 8ir Edward Grey, nogmaals uitdrukkelijk, dat do Dtvr- danellen-kwestie niiet is opgeworpen en dat er ook nu met over onderhandeld wordt. Daarentegen schrijft de Vossiische Zeitung Ondanks de officieefle logenstraffing is heb, naar wij uit Fransche bron vernemen, zeker, dat te Oowes de kwestie van de Dardanel- len ter sprake gekomen is. Het was er eoti ter niet om te doen, definitieve besluiten te nemen of de kwestie nog voor den door tocht van den Czaar nit te maken, maar om Engeland door Rusland te laten inlich ten. Engeland heeft zijne principieele toe stemming tot het te lorde brongen van de kwestie der Zeestraten niet meer geweigerd, terwijl verleden jaar de regeling, gelijk mon weet, aÜleon op Enig eland's verzet afstuitte. Het is nog niet duidelijk of Engelaud's frontverandering een gevolg is van zijne verminderde sympathie voor Turkije dan wel uit de noodzakelijkheid, om Rusland tege moet te komen, voortkomt. Iswolski heeft echter deze maal allo reden, om oVer de tegemoetkoming van Engeland te Cowes te vreden te zijn. Want, naar wij verder uit Russische bron vernemen, moet op het oogenlblik op het Russische ministerie van buitonlandsche zaken een ontwerp voor een nieuwe regeling van 'het Dardonelilon-vraag stuk uitgewerkt worden. Griekenland en Turkije. In een artiilkal over de Macedonische kwos- tde, die door de nieuwe eisdben van Turkije aan G mek en land is opgeworpen, bomt do Petit Parlifinen nogmaals 'terug op de nood zakelijkheid der medewerking van Duitsoh- land en Oostenrij'k-Hongarijs bij de oplos sing van het Oostersdh© vraagstuk. De Ma cedonische kwestie is nu opgeworpen, en men zou de onverschilligheid van die befi'do staten n.et verstaan, ails zij niet deelnamen aan de pacificatie van 'het oosten. Het uur is 'kritiek en allien, die van goeden wil zijn, moeten zfic'h veroenigen. Kreta. In Kreta heeft de vergadering van notabe len na een tweedaagsch debat zich ontbon den, zonder tot een besluit te zijn gekomen. De consuls van de beschermende mogend heden hebben aan de regeering van Kreta medegedeeld, dat als in 't verzet in de vlag- kwe&tie werd volhard, ook de autonomie van het eiland in gevaar zou worden gebracht. De regeer in g gaat voort haren invloed aan te wenden om gedaan te krijgen, dat het volk zich zal gedragen naar den raad van de mogendheden. Vele politici op Kreta staan de meening voor, dat geen Kretenser bereid zal worden gevonden de vlaggen in te trekken, maar dat men zonder verzet aan de beschermende mogendheden zal overlaten de vlag neer te halen. De gezanten van de beschermende mo g and heden te Konstantinopel hebben aan de Porte opnieuw de verzekering gegeven, dat de vlag zal worden ingehaald. De grootvizier Hilmi Pacha heeft aan den correspondent van de Temps te Konstanti nopel verklaard, dat het om twee redenen volstrekt noodig is, dat de Kreta-kwestio terstond en voor goed wordt geregeld. De eerste reden heeft betrekking op de finan cieel© tookomst van het land. Wanneer de zaken op Kreta hangend© blijven, dan zul len zij den staat van gisting, waarin, de be volking thans verkeert, in stand houden, en: zij zullen bijgevolg het land in een zoodani gen toestand brengen, dat niemand iu Europa aan Turkije vertrouwen zal verlee- nen en zijn geld zal wagen voor een ver ontrust Turkije. ,,Nu hebben wij het Euro peosche kapitaal noodig om ons te herstel len, ons te reorganiseeren en ons budget op orde te brengen. Maar om dat te krijgon moeten wij aan hen, die het ons zullen ver schaffen, ernstige waarborgen bieden en hun kunnen instaan voor de toekomst. ,,Be tweede reden heeft betrekking op de eomplieatiën, die de Balkanstaten ons op don hals kunnen halen. Wanneer het Kreta- vraagstuk niet voor goed geregeld wordt en de zaken daar hangende blijven, dan zullen wij onze onmacht hebben kenbaar gemaakt en de Balkanstaten zullen niet in gebreke blijven daarvan te profiteer en. De lusten van die stoten zijn nog niet bevredigd. Wanneer zij constateeren, dat wij zwakheid toonen in de zaken van Kreta, dan zullen wij alle pres tige in hunne oogen verloren hebben en zij zullen daarvan partij trekken en hunne pretentiën naar voren te brengen om ons zoo in tallooze inoejojij.khecien te bren gen. Derhalve schrijven onz efinancieele toe komst en onzo politieke toekomst ons gebie dend voor eens voor al met de Kreta-kwestiie tot een einde te komen." In plaats van het uitvoerend bestuur op Kreta, dat wegens het geschil over de vlag is afgetreden, hoeft de Kamer te Kanea een nieuw comité gekozen. De Grieksöhe vlag wappert, ondanks alle geruchten van het te gendeel, nog altijd op de vesting. P a r ij s, 17 Aug. De Libertó zogt: Hedenavond zal eene laatste poging worden, beproefd bij het voorloopig bestuurscomité van Kreta. De consuls der mogendheden zullen het laten weten, dat als morgen de Griekselie vlag niet weggenomen is, de Fran sche kruiser Victor Hugo haar zal neerschie ten. Men hoopt, dat de operatie zal worden uitgevoerd zonder bloedvergieten. Kanea, 17 Aug. De consuls dor be schermende mogendheden hebben aan de regeering van Kreta kennis gegeven, dat de Grieksche vlag morgen, Woensdag, zal wor den weggenomen. De regeering heeft eene proclamatie ge richt tot de bevolking, om haar aan te ma nen zich te onderwerpen. Chili. Santiago de Chili, 17 Aug. Het ministerie heeft ontslag genomen. JMlefteL vBij een cinematograaf- of bioscoop voorstelling voor kinderen ie South sea (Eng grs. Hants) ia Zondag een noodlottige pa niek ontstaan. Door vlam vatten van een Naar het Fransch twi Edmond Lepelletier. 67 DOOR J. L. VAN DER MOER. De korte, snijdend© woordem van Dolorès hadden echter dit teeder© weefsel gescheurd, waarvan thans nog slechts enkel© treurige flarden overbleven. Zij stond op het punt het bewustzijn te verliezenmaar al haar wilskracht verzame lend, besloot zij, al kon Karloo haar d'ani niet beminnen, al verdween1 haar hoop in rook, al ging haar leven heen met het ge luk dat, in de verte, haar even had toege- straald, te trachten hem te redden. Mevrouw," zei ze vast besloten tot Dolo rès, ,,wat ge doet is zeer goed... kapitein Karloo is waard dat men hem liefheeft... Wij zullen hem samen red dén, dit zweer *k u!" En zich vervolgens tot haar vader wen dend hernam zij,,Kom, vader, doet u zich nu niet strenger voor dan u is... Geef mijnheer De Vargas bevel den kap'tein in vrijheid te stellen? Kom nu, 't kost u zoo weinig 1" „O, ja!" antwoordde hij spottend. „Ha, u hebt ja gezegd 1" riep het meisje levendig. „Nee... ik heb nee gezegd 1" sprak de her tog wrevelig. „Dan word 'k bedrogen," hernam Rafaële angstig. „Mevrouw, ik smeek u, zeg me de volle waarheid!" AIva keek Dolorès nóg dreigender aan. „Ze zal niets meer zeggen... omdat er niets anders gebeurd is." „Niets meer. Monseigneur heeft 't ge zegd Rafaële, worstelend! met haar zenuwen, be gon te schreien en riep „Kunt u me dat weigeren? Ach, vader, hoe wreed!... Ik voelde me zoo gelukkig, emi nu, o God,... de dag begon zoo mooi..." Zij beefde over heb geheel© lichaam en zonk snikkend weer in haar stoel neer. Al'berti schoot toe en goot haar enkele druppels uit een flacon in den mond. „Kindje, kindje, kom tot je zelve!... Al- berti, breng haar bijriep Al va in wan hoop uit. En Dolorès voegde hij op ijzigen toon toe: „Ongelukkige!... wees voorzichtig! „Ik grijp m'n wapens, waar 'k ze vind." De hertog kuste zijn dochter en nam haar handen in de zijne om ze te warmen. „Och, ik was nu zoo goed... nrijn God!" riep Rafaële, hoestend. „Je gezondheid zal terugkomen, m'n engel," zei 'de vader, die bij haar was neer geknield „Als u me imaar toestond'! wat 'k vraag," zuchtte zij. „Alles wat jo wilt!... Maar... wees dan niet zoo... niet zoo bleek en ontdaan... je zou me doen sterven van angst." „Is 't waar? Doet u 't, staat u 't toe?..." „Ja, wees dan weer gelukkig, word weer beter!" „Hij is dus vrij? Zweert u dat?" „Bij je leven! Kom, lach nu weer, laat 't weer goed zijn ,,U moét 'i schrijven., dadelijk op papier zetten I" „Goed, ik gehoorzaam immers al." En. de hertog zette zich aan zijn tafel en schreef haastig eenige regels op een stuk perkament. „O, senora, God zal u beloonen," sprak Dolorès. „Ge hebt hem gered, ik dank u uit den grond van m'n hart!" Dikke tranon rolden haar over de bleek© wangen, nu de aandbening haar overmees terde. Zij gevoelde zich niet in staat haar uitbundige vreugde te bedwingen. Schreit ge om zoo 'n kleinigheid?" vroeg Rafaële, die niet alleen verwonderd was. maar nu ook een beetje wantrouwend werd. „O, 't is alleen maar omdat, 'k u zoo lij dend heb gezien." „Ssst, ik heb me eigenlijk wel wat zieker gehouden d'an 'k ben, maar zeg er niets van 1" „Ge zijb 'n engel." Intusschen gaf de hertog het door hem onderteekemd bevel aan Vargas over: „Zie hier 't bevel tot in vrijheidstelling van den kap'tein Karloo, met 'n vrijgeléide- brief voor ltijssel. Wees zoo goed 't noodige te verrichten." „O, Monseigneur," zei Dolorès, op den hertog toetredend) om hem te bedanken. Maar hij gaf haar een wenk te blijven, staan. „Geen bedankjes, mevrouw, voor 'n gunst, die go me met geweld... of door 'n list hebtl afgedwongen. Bid God er van te kunnen profiteeren. Ik geef u dei» tijd tot van avond om samen met hom de stad te verlaten uw vrijgeleide-brief ligt daar... op de tafel." Zich van haar afwendend', terwijl zij het bedoelde stuk opuam, sprak hij vervolgens tot zijn dochter „En nu, Rafaële, wees nu tevreden, jo moet nu naar Groenend aal gaan, ik zal je zelf in de draagkoets helpen." „Vaarwel, mevrouw," zei ze, vriendelijk groetend, tot Dolorès, „wees gelukkig." Een diepe zucht ontsnapte aan haar borst. Het was een laatste protest van zelfver loochening en zelfopoffering. Karloo was vrij, het offer was gebracht. Zij gevoelde zich gelukkig een weldaad te hebben bewe zen. „U ziet nu toch wel, vader, hoe gemak kelijk 't is goed te zijn," vleide ze, terwijl ze op zijn arm leunde. O, als u maar naar m ij wilde luisteren, als i k maar altijd bij u was... dan zou iedereen van u houden, en al die soldaten zouden niet noodig zijn om Vlaanderen te regeeren HOOFDSTUK X. Het Geschenk van La Trémouille. Met een grijnslach op het gelaat, zag Dolorès den: hertog 'heengaan. Hij kon nu dreigen zoo veel 'hij wilde... Karloo was ini ieder geval gered Haar liefde en jaloezie hadden con zware proef doorstaan. Zij had geaarzeld1 de krachtdadige tus- scheivkomst van het jonge meisje in te roe pen), want op dien béwusten dag, toen Kar loo Rafaële bevrijd had uit de handen van de opgewonden burgers, die haar wilden doen boeten voor de wreedhedbn van den vader, had zij, van liaar venster uit, den blik vol dankbaarheid opgemerkt, dnen de jeugdige prinses op haar redder wierp. Zij was er niet zeker van of Karloo ongevoelig zou zijn voor een genegenheid, welke hij wist dat men jegens hem koesterde. Zij was een oogenblik bang geweest hem te redden, alléén om hem in de armen van een mede minnaris te voeren. Maar de onwaarschijnlijkheid dat een samenzweerder als Karloo de dochter van den Landvoogd nog ooit zou ontmoeten en de ziekte van het meisje, wier dagen sche nen geleld te zijni, hadden haar gerustge steld. En bovendien... had de hertog niet als voorwaarde in den vrij gelei nde-brief gezet dat Karloo nog dien zelfden dag met baar zelve de stad moest verlaten? Tussehen hem en haar zou voortaan geen hinderpaal meer zijn. Hij had aan haar het leveai te danken, zij zou hem haar geluk verschuldigd zijn. Tussehen) hen bestond! een geheime band, dien niemand kon verbre ken, zij zouden elkaar voortaan geheel toe- behooren. Wat gaf zij om de menscken en wat zou zij zich aan haar wroeging storen? Men zou Rijsoor vergeten, en nie mand zou weten tot welken prijs het leven van Karloo behouden was. 'Hij vooral mocht er volstrekt geen kennis van dragen. Ze zouden samen vluchten ver weg, en in den vreemde leven, onbekend voor ieder. Ze zouden kalm en gelukkig samen zijn en nie mand zou iets vermoeden. Zij zou ook niet meer jaloersch zijn, want' Karloo zou Ra faële niet terugzien. Hij was dus geheel en uitsluitend van haar! Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1