BINNENLAND. worden beschouwd als een daarvoor bijion- der geschikt persoon. Toon de interpoli ant nog meer vragen wilde doen, werd de minister boos en ver klaarde, dat hij niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor de opvattingen van lie den, die vau militaire zaken niets verstaan. Denemarken. Een vijftal Deensche mannen van naam en invloed hebben besloten te Kopenhagen in optocht naar den Koning te gaan en, bij monde van een deputatie, te protesteeren tegen de benoeming van Christensen, onder wiens minister-presidentschap het Albert!- schandaal is uitgebroken, tot minister in het nieuwe kabinet. Op ©en vraag aan 'a Konings particulier secretaris of Z. M. de deputatie zou ontvangen, kwam het ant woord, dat de Koning daarover eerst den minister-president moest raadplegen. Kopenhagen, 2 9 A u g. De bevol king vau de hoofdstad organiseerde heden namiddag een demonstratie-optocht tegen het optreden van J. C. Christensen in het tegenwoordige kabinet. In de vergadering, die daarop volgde, werd besloten den Koning en het Folkething te verzoeken den tegen- woordigen minister van landsverdediging voor het staatsgerechthof te brengen, tot on derzoek van de officieele verhouding tus- schen Christensen en den gewezen minister van justitie Alberti. Oostenrijk. Innsbruck, 29 Aug. In zijn ant woord op de toespraak van den gouverneur der provincie Tirol bij gelegenheid der in wijding van het monument van Andre&s Hofer, herinnerde de Keizer aan zijne liefde voor den vredehij drukte zijn© vreugde uit, dat de beide natiën in volmaakte har monie werkzaam zijn aan den voorspoed van de respectieve landen. Turkije. Konstaatinopel, 28 Aug. Alle ministers en de Sjeik ul Islam hebben den grootvizier kennis gegeven, dat zij weigeren langer samen te werken met den minister van openbare werken Noradunghiaji en dat zij hun ontslag zullen nemen, wanneer hij zijne portefeuille behoudt. De grootvizier Hilmi pacha zal morgen Noradunghian kennis geven van het door zijne ambtgenooten genomen besluit. De minister van binnenlandscbe zaken hooft aan de Turksche postkantoren last go- geven alle postzendingen uit Kreta te wei geren, die Kretensisclie postzegels dragen of postzegels met het woord Hellas of Griek- ache emblemen. Over don inhoud van de antwoordnota van de Porte op de collectieve nota van de Kreta beschermende mogendheden wordt thans bericht, dat de Porte verzekert, dat zij geene oorlogszuchtige bedoelingen heeft gehad en vele bewijzen van hare vreedzame gezindheid heeft gegeven. Zij heeft van Griekenland opheldering moeten verlangen, omdat het invloed op Kreta heeft uitge oefend. Do beide antwoorden van de Griek - sche regoering hebben wel is waar niet ge heel beantwoord aan het verlangen van de Porte, maar zijn als bevredigend beschouwd, omdat Griekenland, heeft verzekerd zich op Kreta van verdere inmenging te willen ont houden. De Porte dankt verder de mogend heden voor de regeling van het vlagincident en constateert, dat de verkregen uitkomst de regeling van de mooielijkheden zal verge makkelijken, en wel in dier voege, dat de souvereiniiteitsrechten van Turkije onaange tast blijven. OveT Macedonië zegt de nota, dat de Porte gereohtigd is, in volle onaf hankelijkheid van Griekenland de inachtne ming van het verdrag van 1897 te verlan gen, omdat door de Turksche grondwet de door het Berlijnsche verdrag beoogde her vormingen overtollig zijn geworden. De oorrespondent van de Temps bericht, dat de antwoordnota een vriend schappelijk beleefden toon ademt. Wat Kreta betreft, bevat zij eene bereidverklaring om in onder handeling te treden over het toekomstige politieke stelsel van het ei.and onder op merking, dat het voordeelig zou zijn zoo spoedig mogelijk te beginnen. Wat de op heffing van de financieele commissie voor Macedonië betreft, neemt de Porte het door de mogendheden gedane voorstel aan en geeft de verzekeringen, die haar waren ge vraagd over de bestemming van het over schot, voortvloeiende uit de verhooging van de invoerrechten, uitsluitend ton be hoeve van het budget dor drie Macedonische vilajets. Uit Woenen wordt aan do Köln. Ztg. be richt, dat do Kreta beschermende mogend heden kennis genomen hebben van hot ant woord van de Porte en dit bevredigend hebben verklaard. Men beschouwt hiermee de Kretazaak als formeel voorloopig afge daan Griekenland. Athene, 28 Augustus. Een de putatie v&n officieren bood heden aan mi nister president Rallys een programma van oischen aan, opgesteld nament* tal van offi cieren van leger en vloot. Rallys weigerde de deputatie te ontvangen omdat ze was sa mengesteld uit gestrafte officieren Het ge volg der weigering was .dat de officieren van het garnzoen eene vergadering hielden. Het gerucht loopt dat zij besloten tot oene militaire demonstratie op morgen. De mi nisterraad beraadslaagde over den toe stand. Athene, 28 Aug. Rallys heeft ont slag genomen; Michaëlis nam de opvolging aan. Een aantal ontevreden officieren en onderofficieren hebben een deed van het garnizoen mod ©gesleept en kampeeren bui ten de stad. Athene, 28 Aug. Het niouwe mi nisterie is aldus samengesteld: Mauromi- chadis, minister-president, buitenland&ohe zaken en oorlog ad interim, Triaivtefillncos binnonlandsolie zaken, Tofalis justitie, Er- taxias financiën. Tweede telegram. De kapitein ter zee Damanois benoemd tot minister van marine, Pan&ghiotto Zaimis tot minis ter van onderwijs. De siad is ruatig. 2 9 A u g. l>e buiten de stad kampeeren de officiereu begroetten met geeettlrift het amnesiebesfuitzij riepenLeve de Ko ning De officieren keerden zonder incident naar de kazerne terug. De openbare mee ning heeft het ministerie-Mauromichalis zeer gunstig ontvangen. Het nieuwe ministerie zal voortgaan in 2ijne buitenlandsche poli tiek eene correcte, loyale staatkunde, die re kening houdt met de raadgevingen van de groot© mogendheden, te volgen. Het minis terie zal bij de Kamer wetsontwerpen indie nen tot invoering van administratieve en economische hervormingen, die het land in staat zullen stellen eene normale ontwikke ling in vrede en orde te volgen en zijne hulpbronnen op de nuttigste wijze te ge bruiken. Als een bewijs van de heerschende gisting kan dienen het bericht van de Skrip, dat een ruit in het paleis van den kroonprins, en wel in een der door hom bewoonde vertrek ken, door een kogel vernield isde kogel .s in de wand van het vertrek gedrongen. In het proces-verbaal van het ingestelde on derhoek wordt gezegd, dat ,,de kogel afkom stig is van een Gras-geweer en in de plaats Pagkrati afgeschoten is door een Kreten- ser, die zich daar in (het schieten oefende. De kogel heeft zijn doel gemist en heeft toe vallig het paleis van den kroonprins getrof fen". Dit is de uitkomst van het onderzoek der politie, die echter geen geloof vindt. Het paleis van den Koning, en eveneens dat vaneden kroonprins en de woonhuizen van de andere prinsen, worden door uit.de pro vincie ontboden gendarmes sterk bewaakt. Patrouilles trekken door de straten. Vele officieren en onderofficieren kam pee- reu buiten de stad. Perzië- Tabriz, 29 Aug. Uit Oermia wordt bericht, dat tot besdlierniing van. d© ortho doxe boeren van Marsejan tegen de Koer den, dtie de bevolking onderdrukken, een dletaohement consulaire troepen de Koerden heeft gesommeerd de kolonie te verlaten. Do Koerden werden door de soldaten beschoten; de troepen hadden 2 gewonden, de Koerden verloren 20 man. Australië. De Australische regeering zal van het parlement van de Commonwealth geld ver langen voor een pantserkruiser, drie klei nere kruisers, zes torpedojagers en drie on- derzeesche booten, die evenals de schepen van de Canadoesóhe oorlogsvloot in Enge land moeten worden gebouwd. Allerlei. vEen joodsche postzegel. Sedert ©enigen tijd is in Palestina een He- breeuwsche postzegel in omloop, die door de kolonie Petach-Tikwali (de deur der Hope) wordt uitgegeven. De zaak zit als volgt Zooals bekend is, bezorgt de Oostenrijk- sche postdienst in Palestina kosteloos brie ven uit de joodsche kolonies in' buurtver keer van Jaffa en naar de joodsche kolonies. In ruil daarvoor hebben zich de meeste joodsche kolonies verbonden, een bepaald aantal positzegels voor het verkeer met het buitenland van de Oostenrijks ah e post te be trekken. Daar nu het bestuur van Petaoh- Tikwah voor het postkantoor en den bestel dienst geld uitgeeft, heeft het besloten zich eene vaste bate uit het postverkeer te ver zekeren en tot dat doel gaf het eigen post zegels uit. Iedere brief, dien de Oostenrijk- sche post uit de kolonie vervoert, moet nu eerst van zulk een postzegel voorzien zijn. De postzegels kosten ongeveer 3 cent, dus minder dan het gewone posttarief bedraagt. Ook de brieven, die van Jaffa uit naar de kolonie verzonden worden, moeten zulk een postzegel dragen. De postzegel vertoont op een groen gelen achtergrond een oranjeboom en een ploeg schaar rondom is eeu zwart gele rand en boven staat in Hcbreeuwsche karakters de naam der kolonie „Petadh Tikwah". Het totaal ziet er alleraardigst uit. (J. Wachter), vEen millionnair heeft dertig anillioen fr. vermaakt aan het Instituut-Pasteur. Bin nen een paar dagen zal het Instituut het legaat-Osiris in zijn bezit hebben. Hoe is Osiris er indertijd toe gekomen, een zoo groot bedrag to vermaken aan het Instituut-Pasteur? De Matin van Vrijdag vertelt, hoe dat in zijn werk is gegaan. In 1903 heeft Osiris een driejaarlijkschen prijs van 100,000 fr. bestemd voor den geleerde, kunstenaar, schrijver, die in de laatste drie jaren zich het meest verdienstelijk zou heb ben gemaakt voor de menschheid. Die prijs werd toegekend aan dr. Roux, directeur van het Instituut-Pasteur, uitvinder van het serum tegen diphtheritus. Osiris kende dr. Roux niet. Hij won in lichtingen in, en vernam dat die groote ge leerde leefde van ©en jaarlijksch jnkomen van 6000 fr., dat zijn woning 600 fr. huur deed per jaar. De millionair Osiris had niet gedacht dat zoo iets mogelijk was. Maar nog grooter werd zijn verbazing, toen bij vernam dat de directeur van het Instituut- Pasteur de 100,000 fr. van den prijs-Osiris aan het Instituut-Pasteur had geschonken. Osiris ging dr Roux een bezoek brengen. Hij was benieuwd, dit vreemdsoortige wezen vau nabij te zien. Dr. Roux legde den heer Osiris uit, waarom hij gemeend had, den prijs-Osiris aan het Instituut-Pasteur te moeten schenker.. Wat ik geworden ben, zei- de dr. Roux, de ontdekkingen, die ik heb gedaan, mijn studie, mijn nasporingen, heb ik te dankrn ann het Instituut-Pasteur. Niet meer dan billijk, dat deze instelling ook de opbrengst van mijn werk krijgt. Osiris kreeg eene groote 'bewondering voor dr. Roux. Door den omgang imet dr. Roux werd Osiris gewaar, dat het Instituut- Pasteur uitsluitend bestond van de op brengst van het verkochte serum. Deze op brengst was aanzienlijk, maar uit den aard onzeker. Zou er cp een goeden dag een nieuwe geneeswijze worden gevonden, dan zou het Instituut-Pasteur de deuren van zijn laboratoria m >eten sluiten. Bij Osiris kwam toen bot denkbeeld op, aan (bet Instituut Pasteur een groot deel van zijn vermogen to vermaken. vDe student Rackc, die indertijd vier leden zijner familie te Mainz vermoordde, is uit het krankzinnigengesticht weer in de ge vangenis gebracht. vTe Marseille is een telefoonjuffrouw, die al lang bits tegen de abonné's uitviel, plotseling krankzinnig geworden en heeft in een paar uren veel onheil gesticht en twisten verwekt, die waarschijnlijk aanleiding zul len geven tot heel wat processen. Het meisje ging opeens alle abonné's ver keerd verbinden en zij deed zelve allerlei verzonnen mededeelingen. Zoo gaf zij o. a. aan de politie te Parijs en te Marseille kennis van een anarchistisch komplot dat er zou bestaan, tengevolge waarvan alle aan komende vreemdelingen nauwlettend gade geslagen en enkelen zelfs in hechtenis ge nomen werden. Aan sommige echtgenoolen berichtte zij, dat hunne vrouwen hun ontrouw "waren, welke mededeeling voedsel gaf tot onver kwikkelijke huiselijke scènes in menig ge zin. Ook de beursmannen berokkende zij door verkeerde verbindingen en valsche berich ten groot nadeel, zoodat velen reeds met ge rechtelijke eischen tot schadevergoeding dreigen. Toen men ontdekt© wat er met haar gaan de was, weigerde zij 'haar plaats te verlaten. Zij sloeg in haar woede verscheidene toe stellen stuk en moest aan handen en voeten worden gebonden, vóór zij kon worden weg gebracht. Mexico, 29 Aug. Het buiten de oevers treden van d© Santa Catarina-rivier heeft noodlottige overstroomingen in Noord- Al exico veroorzaakt. Te Monterey wordt de schade op 12 millioen geschat, daaronder begrepen belangrijke industrieele verliezen. Het aantal do oden wordt op 800 geschat; 15,000 mensdhem zijn zonder onderdak. L a r e <1| o (Texas), 3 0 Aug. Alleen in Moniterey zijn tot dusver 1400 lijken van slachtoffers der overstrooming te voorschijn gehaald. De Staatscourant van Zondag 29 en Maandag 30 Augustus bevat o.a. de volgen de Koninklijke Besluiten benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. ie Groningen, C. Bethe te Zierikze© benoemd voor 1 jaar aan de Technische Hoogeschool tot lector voor het onderwijs in de ijk, J. A. Treub, ijker te den Haag; voor het onderwijs in de beginselen der verbandleer en eerste hulp bij ongelukken, C. v. d. Worp, officier van gezondlieid le klasse te den Haag tot schoolopziener in het arrondissement Heerenveen, Mr. J. J. E. Boschlooin het arondissement Wolvega, G. Blok, te Steen- wijk in het arrondissement For werd Mr. J. J. C rol es te Leeuwarden; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Velsen L. P. Röme- littgh, thans te Elburg. erkend en toegelaten als consul van Duitsoh- land to Soerabaja, voor Soerabaja, Kediri, Pa- soerooan,. Besoeki, Madoera, Bali. Lombok on do Zinder- on Oosterafdeeling van Borneo, do hoor G. Rodemachor voor liet tijdvak van 1 Sept. 1909 tot en met 31 Aug. 1910, ter ondersteuning in hunne stu diën, van Rijkswege eene beurs van f 800 ver leend aan de studenten der Rijksuniversiteiten te loeiden H. W. te Winlkel Hzn., in de facul. teit der godgeleerdheidF. L. Dee, in de facul teit der rechtsgeleerdheid; G. C. Heringa en P. C. R.^ Mingelen, in de faculteit der geneeskunde, en H. van Mels, in de faculteit der wis. en natuurkunde; te Groningen J. de Groot, in de faculteit der godgeleerdheid; wegens ongeschiktheid voor de verdere waar neming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Sept. n. a. eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van pensioeo, aan den kapitein ter zee G. Faibius; bevorderd tot kapitein ter zee, de kapitein-luitenant ter zee J. F. B. van Dijk; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee der le klasse J. Soutendam, en tot luitenant ter zee der le klasse, de luite nant ter zee der 2e klasse A. F. Hansen eervtd ontslag uit den zeedienst verleend, met ingang van 1 Sept. a. onder toekenning van. pensioen, aan den luitenant ter zee der 2de klasse AF. LGregory bevorderd bij de Koninklijke marine-reserve met 1 Sept. a.s. tot luitenant ter zee der 2e kl., de adelborsten der le klasse A. D. Verschuur, J. B. Broekman, J. N. Egmond en P. H. van Couten Piccardt Wie»inga benoemd tot adelborst der le klasse bij de zee macht, de adelborsten der 2e klasse, le afdee- ling, bij het Kou. Instituut voor de Marine te Willemsoord J. D. Wolterbeek, E. A. Vreedo, G. E. Biekart, G. W. Stöve, J. B. H. Blom, D. J. Bernftrop, J. H. Coolhaas, P. D. de Veer, G. A. Waller, A. C. Wakerlin, L. W. C. Kootnan, H. van Eeghen, A. C. van der Sand© Laooste. jihr. G. L. Wichers, N. Munk, J. H. de Vey Mestdagh, J. W. Cohen Stuart, J. H. van der Bel, J. P. Seret, C. Winkler, Ch. H. Zijlstra, S. W. F. Hendrikse, J. Haremaker, M. J. Kruyt, J- C. H. 11. Mackay, J. J. Zomer, W. Lubbe- rink, C. Meijer, D. do Josselin de Jong, F. H. van Moorsel en C. Pantekoek, en tot adjunct administrateur bij de zeemacht, de adspiran-t- administrateurs C. J. Wit, W. A. Voe, S. N. van den Berg en D. W. Gesink; vergunning verleend tot hét in Ooet-Indië waarnemen van eene landsbetrekking buiten het zeewezen voor den tijd van een jaar, ingaande met den datum, waarop hij in die betrekking zal worden benoemd, zulks onder stilstand van allo inkomsten by de zeemacht en van de opklimming in «le ranglijst, aan den luitenant ter zee der le klasse W. van Braam op verzoek, met ingang van 1 Sept. a. s. eer vol ontslag uit <len militairen dienst verleend aan den le-luitenant op non-activiteit B. J. A. Polvliot, van het wapen der artillerie, en be noemd tot re6erve-le-luitenant der artillerie, met bestemming voor den «lienet bij de landweer en wel in het XXIIste landweerdistrict op haar verzoek, eervol ontslag verleend met ingang vnn 1 Sept. a. s.aan de vrouwelijke tweede-klerk bij «Le directie van de Rijksjwst- spaarhank C. C. van Hamersveld eervol ontslagen, met ingang van 8 Sept. a s., als plaatsvervanger van. den districtsveearts wien Haarlem als standplaats is aangewezen, J. H. Zijp, te Haarlem benoenul, met ingang van 1 Oct. a s., tot plaatsver vanger van den districtsveearts wien Haarlem ah standplaats is aangewezen, dr. D. G. Ubbels, Rijkskeurmeester te Eindh«nen, on der loekenniug van eervol ontslag als plaatsver vanger van den districtsveearts wien Groningen ah standplaats is aangewezen. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt Donderdag 2 September rechtstreeks van Het Loo naar Gouda, alwaar H. M. ten 1.53 zal aankomen, tot het bezoeken van de Landbouwtentoonstelling om ten 4.54 naar Soestdijk terug te kcereu. Reuter meldde Zaterdag uit Benlijn,: De Prins der Nederlanden is hier aange komen en heeft in het Continental-Hotel zijn intrek genomen. Vrijdagmiddag, per trein 3.17, arri veerden de prinsessen van Bentheim aan het station Apeldoorn. Door een hofdame per hofrijtuig afge haald, werden de prinsessen op het bordes voor het paleis begroet door H. M. de Koningin. De minister van Binnenlandsche Za ken is van zijn verlofreis naar Zwitserland terug en heeft zich weer belast met het voor zitterschap van den ministerraad. Ook de minister van Marine wae Zaterdag na een afwezigheid van bijna vier weken weer op zijn departement tegenwoordig. Minister Cool ibegaf zich Zaterdiag naar het Loo, iter audiëntie bij H. M. Do ministers begeven zich morgen ochtend! naar het Loo als genoodigden aan het déjeuner ten Hove op Hr. Ms. ver jaardag. In tegenwoordigheid van eenige le den van den Raad van Beheer van het Per manent Hof van Arbitrage en een aantal be langstellenden werd Zaterdagmiddag 4 uur in het gebouw van genoemd Hof, Prinse- gracht 71 te 's Gravenhage, de openingszit- ting gehouden van het scheidsgerecht, waar aan de 'beslissing is opgedragen van een ge schil omtrent een deel van de zeegrens tus- schen Noorwegen en Zweden. Het scheidsgerecht bestaat uit de heeren mr. Loeff, lid der Tweede Kamer en oud minister van justitie, voorzitter; Beich- mann, president van het Hof van Appèl te Drontheim, en Hammarskjöld, gouver neur van Upsala. De voorzitter opende deze zitting met een rede in de Fransche taal. Heden 10 uur ving de behandeling der zaak voor het scheidsgerecht aan. De consul-generaal der Nederlanden te Smyrna, de heer mr. T. J. J. van Uije Pieterse, heeft op 21 Augustus jl. zijn post met verlof verlaten. De luitenant- generaal Thiange, chef van den generalen staf, die tot herstel van gezondheid onderscheidene weken te Wies- baden doorbracht, heeft om die zelfde rede nen zijn dienst nog niiet kunnen hervatten en vertoeft thans, daar hij nog lijdende is, met binnenlanxisch verlof wegens ziekte in de provincie Utrecht. De gezondheidstoestand van luitenant-ge neraal Sabron, die sedert zijn aftreden als minister van oorlog in Oosterbeek verblijf 'houdt, dóet verwachten, dat deze opperoffi- cier in het najaar nog in een 'hooge betrek king den actieven <liiernst in het leger kan hervatten. De oorlogsschepent e A m- sterdam. Men meldt van Zaterdag aan de N. R. Ct. In het Amstel Hotel had heden het noen maal plaats door eenige oud-zeeofficieren te Amsterdam, voornamelijk zij die de beurs bezoeken, aangeboden aan hunne collega's van het thans in onze haven liggend eska der. Een 12-tal dezer, onder wie zich be vonden kolonel Goedhart, commandant van de Heemskerck, tevens divisie-comman dant, en kolonel Dullemoud, commandant van de Evertsen, zaten aan. Bij den aanvang van het diner stelde de tafelpresident, de heer C. P. de Stoppelaer, een dronk in op de gezondheid van H. M. de Koningin en onder groote geestdrift werd op zijn voorstel 'besloten een telegram van hulde aan Hare Majesteit te zenden. De heer K. D. W. Boissevain bracht een dronk uit op de gasten en namens dezen antwoordde kolonel Goedhart, het vertrou wen uitsprekende dat de band, die blijkt te bestaan tusschen actief dienende officieren en oud-kameraden, moge blijve bestaan. Luide toejuichingen bekrachtigden dezen wensch. Na afloop van het maal bleven gastheeren en gasten nog geruimen tijd in geanimeerd samenzijn bijeen. Hodeaioóhtend in de vroegte reeds maak ten de Jacob van Heemskerck", „Evert sen" en „Piet Hein'aanstalten om met dJe hen vergezellend© iorpedbibooten d© Amster- damscbe 'haven weer te verlaten. Te vijf uur werd de spoorbrug openge draaid, om twee der groote schepen door te laten, en te 7 uur volgden de andere. Gedurende hun kort verblijf in de haven, heeft het den scheden geenszins aan belang stelling van de zijde van het publiek ont broken. Niet alleen, dat zij van den wal voortdurend door tail van nieuwsgierige oogen werden gadegeslagen, maar het we melde in 'het Oosterdok letterlijk van boot jes, die bezoekers aan boord van de schepen overbrachten. Vooral gisteren was er druk bezoek. Van 1012 werd de „Heemskerck" bezichtigd door de leden der Vereeniging „Onze Vloot", afdeeling Amsterdam. Kolo nel Goedhart zelf behoorde tot de geleiders en bracht een aantal bezoekers die niet tegen flinke klimpartijen opzagen tot in de meest afgelegen hoeken van (het statige oorlogs- sohiu. In den avond verdrong zich oen dichte menigte op d© Prins HendrikkaldO en Oosterdokskade, om 't werken met de zoek lichten te 'zien, dat van idle schepen ge schiedde. Onze jantjes aan het pas sagieren. Het Hbld. schreef Zaterdag De matrozen en verdere schepelingen der vloot bezoeken in grooten getale Artie", het aquarium, de Middenstanjdstentoonstel - ling en liet Panopticum te Amsterdam, wan delen met een frisch blauwen branifcraag ge tooid, door de winkelstraten der hoofdstad. In „Artis" maar niet minder in het Pa nopticum amuseeren de Jantjes zich opper best. Als de juffrouw, die hier als oonféren- ciere optreedt, vertelt, luisteren d© clubjes aandachtig. „Hier ziet u den beraohten Zeistermoord. Dit groepje stelt de vier ellendelingen voor toen ze hun afspraak maakten. En daar wordt die arme jongen door den kastelein en Van Ee geworgd. Schrikkelijk." Uitroepen van afschuw van de Jantjes: la f aar dssmeerlappen Daar staan ze voor de Utredhtsehe recht bank terecht. De advocaat is aan 't pleiten. Van Valen simuleerde eerst, maar is nou werkelijk gek geworden..,. „En daar hebt u Fransje, u weet wel Frans Rosier, waarover de kranten zooveel geschreven hebben." Handige 'kerel, vitndlt 't auditorium. „En dat is die Duitsche koopman, die zijn goederen boog verassureerde en dan het schip in de lucht liet vliegen door een dyna- mietlad'ing, wölke er tusschen geborgen was. Met zulk een klok als hier staat, regelde hij 't tijdstip der explosie. Een keer is 't mislukt. Bij de lading reeds sprong de boon en de zaak kwam uiit. De schurk schoot zich dood, maar, heeren, hij heeft wat menschen- levens op z'n geweten. De historie is oud, maar elk Panopticum heeft 'm nog." De omstanders vinden ,,'m" een... sala mander! en hebben geen ongelijk. Meer geheimen uit de gruwelkamer ver klappen we niet. Alleen melden we nog, «lat de groepen, welke de Koninklijke Familie voorstellen, met groot© belangstelling en zelfs met innige piëteit beschouwd werden, vooral waar het H. M. de Koningin gold aan de wieg van prinses Juliana. Het diplomatieke examen zal fce 's Gra venhage op 23 September a.s. aanvangen. De heer P. H. van der Kemp, die het grootste deel des jaars op eene villa bij Ruurloo gaat vertoeven, heeft zijn ont slag als lid van den Haagschen gemeente raad ingediend. Naar de Tijd uit goede bron verneemt, is van dr. Kuyper's hand ter perse een brochure over de bekende zaak Lehmann Westmeijer, met een nu volledige overleg ging der gewisselde brieven en stukken. De brochure zal spoedig, na dr. Kuyper's terug keer in het vaderland, het licht zien. Het „Arn. Dgbl." meldt intusschen, dat het bericht, dat Z.E. de minister van Staat, •dr. Kuyper, binnen enkele dagen van zijn vacantie-reis zal terugkomen, onjuist is. Naar het blad verneemt, heeft Z.E. bij het nemen van een bad in een hotel te Inter laken, door een val een rib gebroken, waar door alle verdere reisplannen moesten, wor den opgegeven. Voorloopig is volkomen rust noodzakelijk. De toestand is gelukkig be vredigend, zegt het blad. Corda Fratrta. Vit Internationaal Congres. De zitting van Vrijdag ochend werd te 10 uur door president Masci geopend, waarna de heer L. P. de Vries, voorzitter van het comité vau organisatie eenige woor den sprak ter inlleiddng van den redenaar voor dezen ochtend, den heer W. T. Stead. Deze stelde de beteekenis voor de vredes beweging in het licht van die medewerking der studenten, die in dezen tijd van demo cratie de initellectueele aristocraten der we reld zijn, voorbestemd om de natuurlijke, erkende leiders van het memtsohdiom te wor den. Hij legde den nadruk op hun. verant woordelijkheid als zoodanig en wees op de diensten, door de studenten bewezen in. Duitsohland, Italië en de Vereeniigde Sta ten om de eenheid van die landen tot stand te brengen en te bewaren. Maar de studee- rende jongelingschap heeft een grootsoher taak, v&n wijdere strekkingde eenheid d©r wereld, de federatie van het menschdom, de evolutie van den Algemeenen Wereldstaat te bevorderen. Ontwapening aldus Spr. kan daar aan niet voorafgaan. Ontwapening te stellen vóór de stichting van den Wereldstaat ware de paarden achter den wagen spanmen. Maar met alle kracht dient «ie groei van het inter nationalisme bevorderd. Hiertoe gaf Spr. verschillende middelen aan. Vooreerst dient gezorgd voor een ge zonde publieke opinie ten opzichte van de Vredesconferenties, welike ten onrechte be spot zijn, doch te beschouwen zijn als de eerste wankelende schreden van de mensch heid op den weg naar een internationalen wereldstaat met zijn periodiek bijeenkomend parlement en zijn permanent hof van arbi trale rechtspraak. Spr. was overtuigd dat vooral de ontwikkeling der moderne vlieg kunst, met aëroplanes, waardóór de mensch heid blootgesteld wordt aan aanvallen uit de lucht, waartegen men onbeschermd ia, de regeeringen zal noodzaken, uit instinct van zelfbehoud te komen tot een nauwere aan eensluiting, een wereldfederatie met inter nationale rechtbanken, welke de wetten van een internationaal parlement interpreteer©n en een internationale uitvoerende macht. Om de komst van dit ideaal te verhaasten, «Kenden de studenten aan elke universiteit groepen te vormen en de internationale or ganisatie dier groepen zich te wenden tot alle onderteekenaars der Haagsche Confe rentie met verzoek, zich te verbinden om, indien eenig geschil mocht rijzen waaruit oorlog dreigde voort te komen, zich tot alllo andere onderteekeuaans der Coniverentie te wenden om overeenkomstig artikel VIII dier conferentie de twistende partijen te herin neren aan de gelegenhid, hun geschil door arbitrage te beslechtai. Een vredesligja diiende derhalve tusschen een of meer Mogendheden gevormd te worden. Voorts dienden de studentengroepen inge val van weigering om het geschil aan arbi trage te onderwerpen, een grooten interna len boycot te organiseeren, waardoor de on derdanen van de weigerachtige Mogendheid van de wereldmarkten werden afgesneden. Spr. eindigde mei in herinnering te bren gen hoe roods Tennyson vóór 50 jaar de ver overing der lucht heeft samengekoppeld met het verdrijven van den oorlog. Nadat de Amerikaansche afgevaardigde Lorchner nog eenige inlichtingen had ge vraagd omtrent deze toegejuichte rede, bracht de president der C. F. Masci, den heer Stead den dank der Federatie over.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2