terweg gemarcheerd. Te 10 uur werd het programma der fees ten aangevangen en bracht de Christelijke muziek vereen iging „Wilhelmiua van Apel doorn H. M. de Koningin een aubade op het cour en bracht de volgende nummers ten gehooro 1. Psalm 134 vers 3 (Choral); 2. Lobet den Herrn, den machtigen König der Bhre (J. S. Bach); 3. Wie schön leuchtet der Morgenstern (J S. Bach); 4. Preis und Anbetung (Hink); 5. Heil Oranje (Feest- marsch van J. P. Kley. De Koninklijke familie volgde met aan dacht deze uitvoering. Na afloop hiervan liet H. M. den Voor zitter der Vereeniging, den heer D. Kuiper en den directeur J. J. Sterk bij zich ont bieden, ten einde haar dank te betuigen en tevens verzoekende haar dank aan de leden van het corps te brengen. Vervolgens mar cheerde het corps omstuwd door een tal rijke menigte weder naar liet dorp. Het personeel van het post- en telegraaf kantoor te Het Loo was voor deze gelegen heid extra versterkt, ten einde de talrijke inkomende telegrafische en schriftelijke ge- lukwenschen zonder oponthoud te kunnen expedieeren. Namens de gemeente Apeldoorn, de Oran- jevereeniging, de V. V. V. en verschillende andere corporaties werden H. M. bloem stukken aangeboden, terwijl ook velen ge bruik maakten van de gelegenheid om de felicitatie-registers te teekenen. Na aankomst van de kinderschaar werd er 'begonnen met de kinderspelen en de ver schillende andere attracties voor de jeugd, waarvoor door de Oranjevereeniging, even als voorgaande jaren ruim was gezorgd. Ook het feestterrein had dit jaar een ge zellig aanzien met de vele versierde tentjes en draaimolen. Het slot van dezen Koninginnedag be staat als gewoonlijk uit een schitterend vuurwerk. Ta Gravenhage. Do Minister van Buitenlandsche Za ken gaf- gisterenavond ten 8 uur ten zijnen huizo aan do Prinsessegracht ter oero van den geboortedag van H. M. de Koningin het jaarlijksche gala-diner aan de te 's Gra venhage geaccrediteerde gezanten en chefs van missiën, die allen in groot ambtscos- tuum aan tafel verschijnen. Men meldt uit de residentie: Koninginneldag zette zich, ook in Den Haag, wat het weer betreft, niet gunstig in. Een zwaar bewolkie dreigende lucht, hevige windvlagen uit het westen, kortom een van die dagen, zooals er reess te veel waren in dezen winterschen zomer. Natuurlijk doet deze weersgesteldheid af breuk aan de levendigheid, waardoor de re sidentie zich anders op den 31en Augustus kenmerkt. De vlaggentooi schijnt, vooral in de buitenwijken, geringer dan andere jaren, vermoedelijk imdat menigeen bevreesd is dat vlag en stok niet bestand zullen zijn tegen de felle windvlagen. In de binnenstad is de nationale driekleur van vele huizen ontplooid. Rijks- en ge meente-gebouwen gaan voor, en ook de ge zantschapsgebouwen hebben de vlag ditge- stoken. De schoolkinderen die heden vrij af hebbeu,. begaven zich reeds vroeg in den ochtend naar de volksbrurten, waar, op ver- schillende plaatsen, een zwakke nabootsing is gegeven van de miniatuur-kermis op het Voorhout, waar in vroegere jaren de jeug dige feestgangers samen kwamen. Velen trekken naar de badplaats om tegenwoordig te zijn bij het uitrijden van de versierde wagens en reeds brengen de ochtendtreinen de vreemdelingen aan, die zich straks, als heer Pluvius ons genadig blijft rond het Malieveld gullen scharen, om bij de groote parade, tegenwoordig te zijn. Het Haagsche comité voor de Volksfees ten zorgt voor een prettigen dag voor de kleinen, .die in de ochtenduren op Scheve- ningen, in den middag in den Koekamp, aangeuaam zullen worden bezig gehouden, en ruim zullen worden onthaald. En als 't weer nu maar eenigszins wil meewerken, dan concentreert de feestdrukte zich in hot Haagsche bosch, bij de traditio- neele feestverlichting, voor hot welslagen waarvan het eenig noodige iswindstilte. Onder een plasregen marcheerden gister voormiddag de troepen op naar het Malie veld tot het houden der parade, ter eere van het geboortefeest van Hare Majesteit de Ko ningin. De wind bulderde door het geboom te, dat het veld omgeeft. Een der tropheeën aan den ingang van het Haagsche bosch woei uit -elkaar, on vlaggen scheurden hier en daar aan flarden. Maar weer en wind tar tend, stonden daar de grenadiers en jagers recht en kranigflink zat de cavalerie i© paard als ware het 't mooiste weer ter wereldbedaard keek de veld-artillerie naar de door den regen gepolijste stukken. Een oogenblik kwam het zonnetje door, net toen do gouverneur der residentie, lui tenant-generaal van Ermel Scherer de troe pen ouder de tonen van ,,het Wilhelmus" inspecteerde, maar toen het défilé even aan den gang was, kwam er weer een stortbui. De wapenschouwing had overigens het ge wone verloop en niettegenstaande regen en wind omzoomde een groote menschenmassa het parade veld. Het personeel der Haagsohe Tramweg- Maatschappij, dat reods verleden jaar op Koningin's verjaardag zulke wonderen van versieringsikunet te zien gaf, heeft zich zelf dit jaar nog overtroffen. Et zit groote oor spronkelijkheid en goe6t in de wijze, waarop dit jaar de motor- en aanhangwagens zijn versierd. Niet ten onrechte zei do preeident- commissaris der maatschappij, mr. Van Houten, in zijn welkomstwoord tot jury loden en genoodigden op de galerij van het Kurhaus bijeen, dat de taak der jury een buitengewoon zware was en dat hij, bij de bezichtiging der wagens in de remise de verzuchting had geslaakt: „Goddank, dat ik geen jurylid ben 1" Daarna begon do revue der versierde wa gens, zooals boven reods gezegd, geopend door liet voorbijtrekken van oen ouderwetsch paardonitranunetjo, dat het „voorheen" voor stelde en schier in het niet verzonk bij den grootmodel-motorwagon no. 200, gevolgd door oen groeten aanhangwagen, welko het „heden" verbeeldde. Het weder, dot steeds dreigend was ge- woest, hield op met dreigen, want regen en windvlagen gierden over het Gevers- Deynootplein en maakten den laatsten dag van Augustus sdhier een herfstdag gelijk. 't Was jammer voor de keurige en vaak origineele versieringen. Slechts toen de wa gen, op het dak een winterlandschap voor stellende en geheel door sneeuw omgeven met „bevroren" ruiten voorreed, protesteer de de zon héél even, door haar stralen over de bibberende menschenmassa uit te gieten. Na afloop van den wedstrijd, reiskte mr. Van Houten de prijzen uit, bestaande uit bedragen van f 125, f 100, f 80, f 60, f 50 en f 40. Allen kregen een bedankje, terwij 1 aan het einde de heer v. H. den wensah uitsprak, dal het volgend jaar- als onze Ko ningin weder onder gelukkige omstandighe den Haar verjaardag zal vieren, de prijs- winners weer hun beste krachten zou dén inspannen Inmiddels was het weder wat bedaard en werden aan de eindpunten der Scheve - ningscho lijnen de trams bestormd, d:e toe schouwers en genoodigden weer naar Den Haag terugvoerden. Men meldt ons uit 's Gravenhage over het avondfeest: Jammer en nog eens jammer! Wat had dat mooi en feestelijk kunnen zijn! Maar al is oen mensch nu nog zoo'n volbloed foestgangcr, met zulk weer gaat de feest vreugde er uit. Zij die voorspeld hadden, dat „er niks van terecht" zou komen heb ben nu wel niet heelemaal -gelijk gekregen, maar tooh is de illuminatie vrijwel mislukt. De departements- en andere gebouwen, zoo mede de groote hotels die de gasverlichting reeds vervangen hebben door een electrlsohe, maakten natuurlijk een schitterend figuur in dubbele beteekenis en waar de gasillumi- natièn uit den wind stonden ging het ook nog. Zoo onder anderen voor het stadhuis, waar ditmaal een fraaie verlichting was aan gebracht brillant vuur, omkransende de zeer goed gelijkende portretten van H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden, met de onderschrfiten „Wilhelmdna, Juliana en Hendrik", welk stuk vervaardigd is in de fabriek van den heer George Wilson, alhier, voor welke fabriek tevens de even eens uitmuntend gelijkende buste van H. M. de Koningin, door een brill ante gasillumi- natie omgeven, prijkte. Het groote stuk ui h'-t Haagsche Bosch, voorstellende het kas teel Heeswijk, had het nu en dan al bibter te kwaad tengevolge van windvlagen en regenbuien. Eon der vleugels en een. gedeelte van hot dak kon men ondanks herhaalde pogingen niet ontstoken houden. Evenmin kon de verlichting aan den ingang van het bosch aan de elementen weerstand bieden. De ballon-verlichting, oranje-appelen tus- schen de boom en, hield 't lang voleven eens de boord ver lichting van de vijvers. De electrisehe verlichting van de zoogenaamde tent in het bosch („de Witte") was prach tig- Natuurlijk overal muziek en alile program ma's aanvangiende met de volksliederen. Ook do nu verlichte en versierde trams werden door duizenden en duizenden bewonderd, want niettegenstaande weer en wind was er een kolossale menschenmassa zoowel in het Haagsche bosch als in do straten. To Amsterdam. De dag begon helaas met- regen, een re gen die veel deed mislukken., al maakte de zonnige oogenblikken heel wat voor de feestvierende kinderen goed. Achter het Rijksmuseum was -dit- jaar, in tegenstelling met vroeger, niets te doen, al waren er ook velen van het niet-kranten- lezend publiek naar toe gestroomd, in de meening, dat ze er de gebruikelijke ver makelijkheden zouden vinden. De „Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak" had nu volkswedstrijden te 10 uur heden morgen op den. Amstel geor ganiseerd, terwijl ze op tal van plaatsen in de stad evenals vroeger muziekuitvoerin gen deed geven. Aan muziek dan ook geen gebrek. Van 78 uur heden morgen bovendien koraal- muziek en van 89 carillon bespeling op den Dam, vaderlandsche melodieën uitge voerd door het muziekgezelschap Soli Deo Gloria. De Oranjebond „Wat ook vall' trouw staat pal" had wederom een groot kinder feest georganiseerd, ditmaal op de terreinen van het Tolhuis over het Y. Dat was een gekrioel van morgen vroeg op de Wester- markt, waar de opstelling van den stoet plaats had, om vandaar tegen 10 uur fees telijk naar het Tolhuis te trekken. De wedstrijden, die waren uitgeschreven in hardloopen, turfrapen, enz. enz. hadden door de regenbuien, die telkens neerstort ten, niet dat succes hetgeen ze verdienden. Zóó was het op de terreinen van het Tol huis, zóó was het ook elders waar kinder feesten waren. Te twee uur vond in de Nieuwe Kerk een orgelbespeling plaats, terwijl in de oude Lutliersche kerk op het Spui te half drie een kerkconcert werd gegeven. Dos avonds hield hot weder zich goed, het was wel wat winderig, maat toch niet zoo, of de tienduizenden lichojes bleven branden, en dat was het voornaamst© voor het wel slagen van don gondeltoclit, die door de ver schillend© roei- en zeilvcreenigingen en de vereeniging „Volksweerbaarheid" was ge organiseerd. Aan het hoofd van den stoet ging de Kondnikl. Amsterdamsolie roei- eu zeil vereen. De Hoop mot e©n gondel met Napo li tanen. Daarop volgden de roei vere>en De Amstel, Willem lil, de roeveroen. Po seidon en de zeilver. Het IJ. Alle vereeni- gingen hadden haar best gedaan om haar aandeel voor het geheel op waardige wijze te leverenVervolgens een. vea-liöht stuk van de vereeniging Schuttevaér, en eindelijk vaartuigen bemand door niev-leden van roei- vereenigiugon, motorbooWm. enz., alles ver licht. De lichtstoet werd opgesteld aan de Hoogesluis en voer langs Binnen-Amstel, Nieuwe Heerongracht. Oosterdoklangs het Centraal-Station, door Singel, Binnen-Am- stel naar den Buiton-Amste) terug. Het fantastische schouwspel werd langs tl© grachten door oen dicht opeengepakte menigte gadegeslagen. Bij aankomst van den lichts (toet op den Buiten-Amstel werd aldaar een groot vuur werk ontstoken. In onderscheidene garnizoenen zijn giste ren, ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin, de met provoost, politiekomer en kwartierarrest gestrafte onderofficieren en manschappen behalve zij die wegens dronkenschap gestraft zijn uit hun arrest ontslagen. Te Rotterdam. Men meldt d.d. gisteren uit Rotter dam Rotterdam heeft den Koninginnedag weder waardig gevierd, dank zij de hoofdleiding van het bestuur der Vereeniging tot verede ling van Volksvermaken. De feestdag werd geopend met eeu gods dienstige wijding in de Groote Kerk, waar bij Ds. G. F. Haspels als feestredenaar op^ trad en door de Rotterdamsche Oratorium- vereeniging, directeur de heer H. de Vries, enkele kerkelijke en vaderlandsche liederen gezongen werden. Verder op den dag hadden in de Groote Kerk, de Koninginnekerk en de Luthersche kerk orgelbespelingen plaats. Door een 20-tal buurt- en oranje-vereeni- gingen was voorts een feestprogramma ge organiseerd, dat dezen dag tot een waren feestdag stempelde en waarvan groot en klein in alle oorden der stad naar hartelust konden genieten. Wat de feestelijkheden voor de kleinen betrof en waaraan ongeveer 15000 kinderen in verschillende partijen deel namen, deze bestonden in vlaggen-reveilles, vlaggen- optochten, gecostumeerde optochten, kin derspelen van allerlei soort, een wedstrijd voor versierde sportwagens, een tentoonstel ling van poppen en poppenmeubeltjes, zang uitvoeringen, enz. enz. Voor de grooteren waren georganiseerd wedstrijden voor versierde rijwielen, een ge costumeerde rijwieloptocht, een wedstrijd voor. winkel-étalages, gymnastiek-feesten, een reclame-optocht enz., terwijl te Char- lois een historische optocht gehouden werd, waarin vele bekende figuren uit de vader landsche geschiedenis voorkwamen en waar van veel werk was gemaakt wat de costumes enz. betreft. Op den Noordsingel en in de Simonstraat worden prachtige illuminaties ontstoken. In den Doele heeft een feestuHvoering plaats met vuurwerk; op de Veemarkt een bios coop-ver tooning met vuurwerk, en te Ka- tendrecht een vertooning van gymnastische groepen met bengaalsche verlichting. Verder zullen weder verschillende optoch ten uitgaan met lampion-versiering, waarbij verschillende prijzen voor de fraaiste lam pions zijn uitgeloofd. Eindelijk hebben op een 11-tal pleinen der stad muziekuitvoeringen plaats in prachtvol geïllumineerde muziektempels. De Fijenoordsche Oranjevereeniging Prin ses Juliana hield een feestavond in het Feestgebouw te Fijenoord. Wijdde de Rotterdamsche Diergaarde Maandagavond heb feest reeds in met een feestconcert en een a la giorno-verlichting van een deel van den tuin benevens Ben gaalsche plantsoen-verlichting, de ge combineerde Christelijke Zangvereenigingen zullen nog een bij zonderen feestavond or- ganiseeren met vuurwerk in den Doele op 2 September en zal de opbrengst van dat feest strekken ten bate van de Ned. Vereen, tot bestrijding van lupus. Jammer dat de omstandigheden verboden het Schuttersveld in gebruik te nemen, waardoor de feesten, georganiseerd door den Rotterdamsohen Bond voor lichame lijke opvoeding en waaraan een 2000-tal kin deren zouden deelnemen, kwamen te ver vallen. Te Arnhem. De viering van den Koninginnedag, evenals vorige jaren georganiseerd door de Vereeniging Oranjedag, werd ingezet met eeu aubade op de Groote Markt voor het gouvernementsgebouw, waar zich o.a. be vonden de commissaris der Koningin jhr. S. van Citters en de burgemeester van Arn hem jhr. mr. dr. A. Röell. Behalve de aubade, aangeboden door de A. O. V„ werd door een vijf honderd tal kinderen, on der leiding van den iheer Jac. J. Ruijgrok, een kleppermarsch uitgevoerd en werden liedoren gezongen. Des middags hadden op Sonsbeek volks spelen plaats, terwijl op het terrein van Klarenbeek sportwedstrijden werden gehou den gymnastaek, slingerbal, korfbal, voet bal en een estafettenloop. In de Groote Kerk werd door de Arn- li6msche Dilettaoitenvereeniging met mede werking van mevr. P. de HaanManifar- ges (zang) en den heer Joh. Wagenaar (or gel) een concert, gegeven. Des avonds waren er concerten op het Velperplein en in Musus Sacrum. Op het Velperplein werd een vuurwerk ontstoken, terwijl van gemeentewege de Lauwersgrachf werd verlicht. Deze verlichting werd door prachtig we der begunstigd. In het park van „Musis Sacrum" en in diens voortzetting maakten duizenden roode lampions een tooverac'htig effect. Langs de oevers van de Gracht wa ren guirlandes van vetpotjes aangebracht, die, weerspiegelend in het donkere water, allen in verrukking brachten. De brug over den dam was langs alle lijnen verlicht en sloot het geheel op prachtige wijze af. Dui zenden bewogen zich langs de Gracht om van het liehtschouwspel te genieten. Ook het vuurwerk op het Velperplein slaagde uitmuntend. Te Baarn. Te Baarn werd de verjaardag van H. M. de Koningin met opgewektheid gevierd, 's Morgens werden volks- en kinderspelen gehouden, waaraan ruim 500 personen deel namen. 's Middags was er ringrijderij voor paren met rijtuig en paard. Op het Oud- Hollandseh Marktplein had een bloemen corso en reclameoptocht plaats. Heden avond muziekuitvoering op den Brink en het Oud-Hollandsch Marktplein. Het bloemencorso en de reclame-optocht op Oud-Holland zijn wegens den minder gunstige® weersgesteldheid op Koninginne dag uitgesteld tot hoden (Woensdag) mid dag. Uit nog een aantal andere stelden komen berichten van eene opgewekte feestviering van de Koninginnedag. Wij bepalen ons tot de bovenstaande. Prin^ Hendrik, die te Berlijn ver toefde, keerde Maandag avond te 7,11 te Arnhem en van daar per auto te 8 uur op Het Loo terug. Koninklijke Militaire Academie. De minister van oorlog brengt rader ter kennis van belanghebben den, dat, met wijziging van de aankondi ging in de Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag 13 Augustus 1909, no. 188, voor eene plaatsing bij bovenvermelde inrichting tegen 20 September e. k., in aanmerking komen voor a. infanterie hier te lande: J. Ph. van Oosten, Ch. F. J. Boers, W. G. Zwolle, C. Reynierse, F. K. Bedet, A. J. van Eek, W. van der Ent, W. L. Vonc- ken, D. Hooft; b. cavalerie hier te lande W. C. M. Schmidt, jhr. A. van der Goes, jhr. IJ. D. Ch. Quarles van Ufford, J. A. Timmerman, A. R. C. Bijvoet; c. artillerie hier te lande: W. TI. J. M. de Vos, J. Sibinga Mulder, D. van den Berg, J. F. Grosjean, H. A. J. G. Kaasjager, L. Ezerman, J. Sanders, jhr. G. M. M. Alting von Geusap, jhr. W. G. L. van Spongier, A. L. Th. J. Vogelsang, D. J. Burger, P. Th. J. Huberts, J. F. Schulttink, N. J. H. M. van Middendorp, L. B. Zon, G. A. A. de Voogd, D. W. P. Gielen, J. Govers, J. A. Hauer, J. Ch. T. Motké, W. W. B. Halbertsma; d. genie hier te lande: W. A. Gravelaar, G. F. E. Kiers, G. G. Kools e. infanterie in Nederlandsch-Indië W. F Bisschoff, J. A. Verkuyl, W. J. de Veer, A. J. Hillen, W. H. Houwing; f. cavalerie in Nederl.-Indië H. J. A. Kamps g. artillerie in Nederlandsch-Indië: H. Sluyter h. genie in Nederl.-Indië H. A. Visman, F. Bronsing. St. Ct. Breuk e le n. Jhr. mr. J. Röell beeft op de vraag van de Centrale Liberale kies ver een iging in Breukelen, of hij bereid was een candicliatuur te aanvaarden, ontken nend geantwoord. Uit deze weigering mag niet worden afgeleid, dat de hooggeachte oud voorzitter der Kamer na zijn niet-her- kiezing zich niet meer voor een Kamer-can- didatuur beschikbaar zou stellen. Naar ons bekend is, was de heer Röell niet bereid thans deel te nemen aan een „kiescampag ne" in het veelbewogen district en trok het hem niet aan een candidatuur te aan vaarden, welker welslagen in de gegeven omstandigheden vermoedelijk vooral te dan ken zou zijn aan de gelegenheid, door de eigenaardige gesteldheid in dit rechftsche dis trict geboden om „in troebel water te vis- schen". N. Ct. Ge meent e-b egrooting van 's G r a v e n h a g e. Verschenen is de me morie van toelichting bij de begrooting vau de inkomsten en uitgaven der gemeente- begrootting 1910 van 's Gravenhage. De ontvangsten worden geraamd op f 19.191.730.48, de uitg. op 19.079.222.98, zoodat de begrooting met een batig saldo sluit vau 112.507.50. B. en W. stellefl voor het geraamd tekort op de begrooting 300,000, te vinden door verhooging van het percentage van den hoofdelijken omslag met pet. en bedoeld percentage mitsdien vast te stellen op 3j Het Haagsche gemeenteraadslid de heer B. Janse Johz., heeft verzocht zijn lid maatschap der bijstandcommissie, waarin hij zitting heeft, bij de aanstaande aftre ding niet te hernieuwen, t. w. de commissie voor de lichtfabrieken en voor vissehers- haven. Op het 6e Internationaal Congres van Corda Fratres, te Scheveningen gehouden, is nog besloten, de statute® der vereeniging te wijzigen, waarna de Association of Cos- mopolitanelubs in Amerika, bij monde van baar afgevaardigde, den heer Lorchner, zich bij C. F. heeft aangesloten. In plaats van den heer Masci is de heer Julien, uit Parijs, tot president gekozen. Het volgende congres zal in 1911 te Rome worden gehouden, ter gelegenheid der on afhankelijkheidsfeesten aldaar. Commissaris- generaal is de heer Louis Mosca te Napels. He t N ed. H e r v. D i a c o- Hessenhuis te Arnhem heeft ter gedegenheid van het 25-jarig bestaan der inrichting van het feest-comité voor een zeer gewensclute verbouwing f 12.500 ont vangen. Verder werd iiiervoor o.m. nog ont vangen van N. N. 1000, en dan zijn nog kleinere giften ingekomen. Voor postzegelliefheb bers. De Amerikaansche post-administra tie laat met het oog op de a.s. Hudson- Fultonfeesten speciale postzegels drukken. Zij moeten 20 September a.s. voor den ver koop gereed zijn. Er worden er 52,000,000 uitgegeven, alle van 5 (Holl.) centen. Aan den rand dragen zij het opschrift „Hudsom- F u 1 to n Centen ar y 16091909 Op den postzegel komt een afbeelding va® Hudson met op den achtergrond den oever met de bekende Palissaden. Op de rivier zeilt de Halve Maem stroomopwaarts stroomafwaarts komt de Clermont haar te gemoet stoomen. Twee kano's met Indianen verlevendigen nog het tafereel. N. R. Ct. De staking der Amster damse he grondwerkers. Zon dagmiddag hield de gpondwerkersvereeni- ging Helpt Elkander te Amsterdam een ver gadering in Handlwerkersvriendenkring. Deze vergadering was belegd naar aanleiding eener Zaterdag gehouden conferentie, waaromtrent thans door het bestuur rapport zou worden uitgebracht. Deze conferentie, waarvoor het initiatief was uitgegaan van de Algemeen© Patroons- vereeniging, zou worden bijgewoond, behalve door de vertegenwoordigers der Grond'wer- kerspatroonsvereeniging en van de gtrond- werkersvereeniging Helpt Elkander en St- Leo nardus, d)oor afgevaardigden van de werk liedenorganisatie in het bouwvak, die met de Algemeene Ptroonsvereeniging hebben ge contracteerd. Tegen de aanwezigheid van deze gedelegeerden hadden de grondwerkers bezwaar en zij besloten niet te confereeren, wanneer z.g. „modernen" tegenwoordig zou den zijn, en het gevolg was dat deze afge vaardigden zich verwijderden. De toen ge volgde bespreking leverde evenwel geen re sultaat op. Door den voorzitter dér Algem. Pa'troonisvereeniging, de® heer W. de Vlugt, werd het denkbeeld geopperd een commissie te benoemen, die voorstellen zou hebben te doen om tot een oplossing te komen. De stakers bleken hiervoor wel ooren te hebben, doch van de zijde der grondrwerkerspotroons bleek men weinig te verwachten van de be moeiing eener commissie. Het eenige resultaat der bespreking was, dat men besloot Maandagtmidldiag te 3 uur opnieuw bijeen te komen. Men hoopte dan nadat zoowel de patroons als de werklie den de gelegenheid hebben gehad de zaak opnieuw in hun organisatie ter sprake te brengen nader tot een oplossing te komen. Gisterenavond hielen de stakende grond werkers een huishoudelijke vergadering in Handwerkers Vrienden kin njg, naar aanlei ding der gistermiddag plaats gehad hebben de conferentie. Besloten werd nieuwe edschen te formuleeren, met het doel een oplossing van liet conflict te vergemakkelijken. Toen Maandag twee niet-stakende grond werkers aan het werk wilden gaan aan de in aanibouw zijnde Zuidergasfabriek, werden zij door een twaalftal stakers mishandeld. Een der beide mannen werd een gat in het hoofd geslagen. De man sprong, om rich aan zijn vervolgers te onttrekken, in den Am stel en werd spoedig op het droge gebracht. Toen de politie kwam, zetten de aanval lers het op een loopen. Twee hunner werden gearresteerd. Stakingsincident. Op den Zeedijk te Amsterdam is 't Maandagavond tot een treffen gekomen tusschen de politie eu een groot aantal grondwerkers, die zin gende van de vergadering in „Handwerkers Vriendenkring" kwamen. Bij de Stormsteeg werd de troep, die nog door nieuwsgierigen versterkt was, door een rechercheur en eenige agenten aangemaand uiteen te gaan. Toen hieraan niet voldaan werd, trok de rechercheur zijn revolver en loste daarmee een schot, dat den grondwerker Albert Bun schoten in de rechterzijde trof. De gewonde liep nog een eindweegs voort, zakte op de Nieuwmarkt ineen, stond daarna weer op en ging het Volkskoffiehuis aan de Nieuwmarkt binnen. De geneeskundige dienst werd ge waarschuwd de gewonde werd door een ver pleger van dien dienst verbonden en daarna per rijwielbrancard naar het Binnen-Gast- liuis gebracht. Heden was zijn toestand vrij gunstig; en bestond geen levensgevaar. De rechercheur beweert uit zelfverdediging zijn revolver ge trokken te hebben, omdat hij met een stok gedreigd werd. Hij had in de lucht willen schieten om de menigte schrik aan te jagen, doch den haan te vroeg overgehaald en daar door den grondwerker in de zijde geraakt. De staking te Deventer van de opper lieden bij den bouw van de nieuwe gasfabriek dde spoedig eindigde door aanneming van een bemiddelingsvoorstel van den aannemer, waarbij opperlieden en metselaars één cent meer uurloon werd toegezegd, heeft nog tot gevolg gehad, d'at ook de timmerlieden om loons ver hooging hebben gevraagd. De aan nemer heeft dit verzoek ingewilligd en hun uurloon ook met één cent verhoogd en ge bracht op 20 cent. Aan randing.in het Haag sche Bosch. De Haagsche rechtbank veroordeelde Dinsdag G. Hekking, die in 't Haagsche Bosch een dame haar taschje e® regenscherm ontrukte en daarmede van door ging, tot 1 jaar en 6 maanden. Kloppartij na een soci alistenmeeting. Te Amsterdam is Zondag avond in café „Nieuw Vondel" aan den Haarlemmerweg een meeting gehouden door de Vrije Socialisten, waar Domela Nieuwenhuis en Rynders spraken over den Koningnnavediag. Omstreeks elf uur, na af loop der vergadering, trok een troep vrije socialisten onder zang en geschreeuw de oude Anistelveste van de zijde der Haar lemmerpoort bliniien. Er ontstond weldra verschil van meaning tusschen een aantal politieagenten en de vrije socialisten, die de rust verstoorden, met dit gevolg, dat er weldra, toen de laatsten niet wilden zwij gen, een formeel gevecht ontstond, waarbij men aan de eenie zijde stokken en parapluies aan de andere zijde de sabel hanteerde. Aan beide zijden vielen duchtige klappen en weldra moesten dan ook een drietal per sonen, waaronder een vrouw, van de plaats des geveohts worden gedragen ten einde ver bonden te worden. Tegen drie der voor naamste ordeverstoorders is prooes-verbaal opgemaakt. Inbraak in een R.K. kerk. In den nacht van Zondag op Maandag heb ben dieven door verbreking van een glas ruit aan de achterzijde ingebroken in de R.-K. kerk te Bavel en zich bediiend van een kaars. Gepoogd werd de offerblokken te forceeren en alle binnendeuren zijn. open gemaakt. Ook werd ee® bezoek gebracht in de sacristie. De maréchaussee onderzoekt de zaak. Nadere bijzonderheden ontbreken. De gedeserteerde ser geants. De 's Hertogenbossche Courant meldt dat Dinsdag twee der gedeserteerde sergeants te voet uit. Valenciennes terugge keerd zijn en zich an de kazerne hebben aangemeld. D« oholsra. Maandagavond acht uur is een vrouw uit Rotterdam bij hare aankomst aan het statio® te Dordrecht, plotseling ongesteld geworden e® order verschijnselen van cho lera naar het Ziekenhuis gebracht. Alle noodige maatregelen tot ontsmetting zijn genomen.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2