Uit den omtrek. Wegens 'het dreigende clioleragevaar zal aan alle houders van vermak el ij ikll vedten die met hunne inrichting te Rot&erdaim ver hieven 'hébben, den toegang tot de kermis van RoosendiaaJ worden ontzegd. B. en W. van 's Gravenhage hebben ter kennis van de ingezetenen gebracht ver schillende raadgevingen ter voorkoming van besmetting door de cholera, op advies van de Gezondheidscommissie, betreffende het gebruik van drink- en waschwater, groenten, melk enz. Omtrent het cholera-geval met doodelij- ken afloop te Breda kan nog gemeld wor den, dat de patient, schipper op Rotter dam, Vrijdagavond met zijn schip aan het Spanjaardsgat. ten anker is gaan liggen en den geheelen nacht vanwege de benauwdheid en de hevige pijnen op het dek heeft door gebracht. Braaksel en faeces zijn dien gan- schen nacht in de haven terecht gekomen, zoodat het havenwater zeer gevaarlijk wordt geacht met het oog op besmetting. Zaterdagmorgen is de haven te Breda ge spuit geworden, zoodat liet besmette water in de Marl en de Emer terecht is geko men; beide rivieren zijn dan ook besmet verklaard. Te Breda zijn geen personen in observatie opgenomen in de barakken wordt echter alles in gereedheid gehouden. Door het Hbld. wordt medegedeeld een publicatie, gedagteekend Utrecht, 1 Septem ber 1893, toen ook de cholera zich vertoon de. Daarin wordt eenige wenken gegeven, die ook nu v&n nut kunnen zijn Onze eerste raad is Zorgt voor de grootst mogelijke reinheid in en rondom uw huis en uw werkplaats. Mesthoopen, varlcensvuil en andere onreinheden moet ge op uw erf niet dulden. Alle verborgene hoeken binnen uw woning: in kasten, kisten, kelders, onder trappen, bedsteden enz., moet gij terdege reinigen eu daarna zorgvuldig rein houden. Uw privaten moet ge dagelijks met schoon water flink afboenen en doorspoelen; even eens moet ge dagelijks de zinkputten en go ten op uw erf, alsook de gootsteenen schoon maken en daarna krachtig'doorspoelen. De vloeren uwer woning moet ge daaren tegen niet schrobben met water, maar droog reinigen. Laat de wind vrij door uw woning blazen, als het weer gunstig is, want in een droge, zindelijke, en goed geluchte woning kan de cholera zich niet gemakkelijk nestelen. Houdt ook uw lichaam, uw kleediug en uw bedden rein 1 Onze tweede raad iswaakt met de groot ste nauwgezetheid voor de zuiverheid van uw drinkwater, want het drinkwater is de hoofdweg, waarlangs de cholera tot u door dringt. Laat tijdelijk de pomp in of nabij uw woning, wanneer zij niet aangesloten is bij de waterleiding, geheel buiten dienst, cn gaat liever desnoods 1000 schreden ver het water voor uw huishouding en uw wasch- tafel uit een zuivere bron halen, dan het te putten uit den vervuilden grond, waarop Utrecht's huizen gebouwd zijn, of uit de grachten, waarin zooveel schadelijk en wal gelijk vuil geloosd wordt. Tapt ge het water niet uit de leiding, laat het dan altijd uur koken, alvorens ge het tot drinken, was- sohen, schrobben enz. gebruikt. Vertrouwt ook uwen melkboer niet. want velen spoelen hun melkemmers om met het water uit hun pomp of hun slooten, en laten van dat water niet zelden ook wat hij de melk vloeien. De melk moet gij altijd koken, ook de karnemelk. Onze derde raad .betreft uw voeding. Eet geen onrijpe vruchten. Zijn. de vruchten rijp, dan kunt ge die eten, als ge matig zijt en de vruchten vooraf zorgvuldig wascht met zuiver water. Eveneens moet ge hande len met salade en andere groenten, die rauw gegeten worden. Zorgt dat uw spijsver tering niet gestoord worde. Drinkt geen jong bier; als ge bezweet zijt, moogt ge ook geen al te koud water of ander vocht drin ken. Past op, dat ge geen half bedorvene of beschimmelde spijzen eet en ontzegt u tijdelijk het genot van het eten van mosse len en garnalen. Onze vierde raad is leeft lustig en blij moedig, en spaart uw krachten. Zorgt, dat ge geen koude vat, geen natte kleederen of nai schoeisel aanhoudtkleedt u matig warm en houdt rust, als ge daaraan behoef te gevoelt. Laat geen vuil w&scli- of beddegoed, en ook geen personen van elders in uw woning toe, als ge niet zeker weet, dat die goede ren en personen uit onbesmette plaatsen komen; want ook dat is de weg, dien de cholera dikwijls volgt. Zijt ge genood zaakt verdacht lijf- of beddegoed in uw huis te ontvangen, omdat uw broodwinning daar mede gemoeid is, dompelt dan al dat goed terstond in kokend water, alvorens ge het pak opent en de daarin besloten goederen ontvouwt; zorgt daarbij uw handen niet in aanraking met uw mond of andere deelen van uw lichaam te brengen, zoolang zij niet terdege gereinigd zijn in een mengsel van 3 doelen creoline en 100 deelen water. Gevoelt ge u ongesteld, met buikpijn, krampen, buikloop, misselijkheid, brakiug, koude voeten en handen, gaat dan terstond naar bed en laat u warm toedekken, met kruiken heet water of zakken heet zand op die deelen van uw lichaam, waarin ge kram pen gevoelt, of welke zeer kcud zijn; ver waarloost ook niet zelfs de schijnbaar onbe duidendste diarrhee. Roept bij elke ongesteld hejd van de spijsverteringswerktuigen onver wijld geneeskundige hulp in. Laat uw huis- genooten, die u -verplegen, zorgen, dat zij vlijtig hun handen wasschen, nadat zij u heb ben geholpen. Wat uit uw lichaam verwij derd wordt, moet terstond worden vermengd met een krachtig ontsmettingsmiddel, bijv. een mengsel van 3 deelen creoline en 100 deelen water, en die uitwerpselen moeten daarna bewaard worden in een kamerpot met deksel, totdat de dokier komt. Het veront reinigde lijf- en beddegoed worde terstond vrwisseld tegen schoon goed en het bevuilde goed worde onverwijld in kokend water ge dompeld. Binnen de ziekekamer mogen geen spijzen of dranken bewaard worden, want zij zouden smetstof kunnen opnemen. Ge hebt dan al het mogelijke gedaan voor u en de uwen, en kunt zonder zelfverwijt afwachten, wet God over u heeft beschikt Boet het daarom en doet het goed. De cholera is njet meer zoo geducht als vroe ger; wie tijdig zorgt, kan haar overwinnen. Door de gemeentelijke autoriteiten te Leiden zijn ook ernstige voorzorgsmaatrege len genomen, voor het geval do cholera ook daar mocht uitbreken. De barak in het Caeciha-gasthuis is in gereedheid gebracht. Naar men aan de Stand, mededeelt, heeft het gemeentebestuur van Uithoorn een vijf tigtal vaten carbol in den Amstel doen uit storten om besmetting tegen te gaan. De ketelbikker Korteland uit de Atjeh- straat te Rotterdam, in wiens gezin vier kinderen, aan cholera gestorven, zijn en ver schillende andere personen, die ook te Ka- tendrecht wonen, zijn uit observatie ont slagen. j meWlt aan de Tel. uit Breda, dat de cholera-patient uit Terheijden, die water uit de rivier te Rotterdam had gedronken en te Breda in de ziekenbarak was opgeno men, is overleden. Men meldt uit Rotterdam: Volgens bericht van den burgemeester worden in de barakken 15 lijders aan cho lera en 2 verdachten daaraan verpleegd. De toestand van 1 is ernstig, van 4 is die tamelijk, van anderen goed. In observatie ttjn 74 personen die aTlen gezond zijn. Se dert gisteren zijn 2 personen overleden. Het totaal der overledenen is tllians 10, waarvan 7 kinderen. Door den hoofdinspecteur van de VoJkn- gezondiheid in Noordbrabant, Gelderland en Liraburg, dr. Woltering, is een circulaire gericht aan de gezondheidscommissies in zijn. ambtsgebied, verzoekende het nemen van beveiligingsmaatregelen in verband met de cholera-gevallen. Vrijdag is er vergadering te s Bosch van voorzitten van gezondhoide- commissies ter bespreking van te nemen maatregelen. Tegen waterverontreini- ging De Vissoherij-Courant, die reeds meermalen te velde trok tegon de schade die do verontreiniging der openbare wateren aan d„ visseherij berokkent, doet nu ten einde raad een oproep tot het oprichten va., eeno vereemging die tot doel heeft, wa- terveiontrmniging tegen te gaan. Het water, waarvan niet alleen de duizenden vissohers bestaan moeten, maar dat onontbeerlijk is voor alle bederlanders. Of is het niet een sohande „aagt het blad - dat, om en- tatlo voorbeelden te noemen, in een stad ata Groningen geen natuurlijke badgelegen. li^ht V?' i f VeM"k°loiiën de luciht (door de uitdampingen der kanalen) zoo verpest is dat do huizen geen verf hou' <U te ..tie Streek" honderden voortijdig aan tophus sterven 1 keiftnJT" ,vi9s<-hers aangaat, wat betee- keut belemmering der visseherij door scheep vaart eu baggermachines, wat sirooperii wat het zomerzegenvissohen in vergel,jkiii met jiet vuil der fabrieken, het water entremigd en alles, alle visoh vermoordend Jtene vereemging tegen waterverontreini ging zal zeker den steun vinden van duinen. wm-el'd 1 la°de' °°k b,lit<"1 do téaschers- werb4 >T unSe''vijfeld goed. en nuttig werk verrichten en het tot een gunstig re suhaat brengen. Wanneer de zaak maar flink wordt aangevat. Eene dergelijke vereenging kan in de nste plaats allerlei gegevens verschaffen de Kegeering wijzen op den toeetand en aan dringen op afdoende wetgeving, plaatselijke omstandigheden verbetoren, onderzoekingen instellen naar toestanden elders, enz. enz Do Vissdherij-Couran't laat ar geen gras ever groeien, maar roept reeds nu allen die hare bezwaren deelen, tot toetreden op te gen een contributie van 50 cents; aanrnei- Amfterdam redaC'ie S'^touderskade 102, "r!" verdacht ziekte ge val. Zondag ochtend heeft zich te Arn hem een sterfgeval voorgedaan na een zeer ko t ziekteproces. De mediei gelooven aan ecu ernstig typhusgeval. Intussclien is gis teren sectie van het lijk gel,ouden om ze kerheid te krijgen De uitkomst zal eerst na 48 uren bekend zijn. D 6 tentoonstelling van Fte/vïi?d»U®etrJi<r In weekbIad van Het Volk schrijft de heer Wibaut een artikel naar aanleiding van het, geschil over de Ten- toontelling van Huisindustrie te Amster dam. Men woei, dat daarover gedebatteerd is door de ihh. Brouwer, voorzitter der t«i> tooms telling, die staandie hield, dat deze neu traal was, en Meuwsen, d/ie beweerde, dat de bedoeling was, de arbeiders in de huis industrie terug te drijven in de armen der sociaal-democratie. Wibaut is het met den heer Meuwsen eens. Hij zegt- De vereeni^ng zelve, die de tentoonstel- ling Inrichtte, omschreef »ls doolkennis te v erspreiden omtrent de toestanden in de huisindustrie. De Nederiandsdhe regeering heeft zich, denken wij, op dit standpunt g<£ plaatst, toen zij met het doel der vereeii- gtnig instemming betuigde en aan het onder, vêrieende twstaIKlen goldelij'ken steun Doch indien wij in plaats van over de sub jectieve „bedoeling" van oenig medewerker aan de innohting der tentoonstelling, over hare objectieve strekking spreken, d£, hou- den wjj het met den heer Meuwsen. Zijn mididenstondsdnslmct ziet hier scherper dit De strekking van deze tentoonstelling kan niet anders zijn dan propaganda ouder de arbeiders voor de sociaal-democratie, omdat date tentoonstelling de werking van het ka pitalisme op een bepaald gebied aanschou welijk voorstelt. Want de werking van het kapitalisme te verstaan, betcekem voor de arbeiders zijn onhoudbaarheid nog scherper te voelen beteekent de drang tot machtsvor ming hunner klasse, de versterking der anti kapitalistische politiek". Nadat hij dit nader heeft betoogd, zegt nij ten slotte dat de neutraliteit dei- tentoon stelling maar ,,een heel dun laagje aan de buitenkant was, waar de arbeiders well doorheen kijken De Nederlander teekent hierbij a»n „Na deze erkenning zal men het don mei-socialisten toch wel niet meer kwab' nemen dat zij óókdoor dit laagje heb- ben heengekeken Twee Haarlemmers, dé heer en'mevr. B., hebben Dinisdag j.l. bij een uitstapje maar Aken een bijzonder onaangenaam avontuur- re i celoofdZij waren in het Anchener W aid op den „Aussirhtsthurm" geklommen en todden er naar hartelust genoten van bet heerlijke vergezicht, toen ze weer bene- den gekomen om den toren te verlaten, be- merkten dut de zware deur iatusschen ge sloten was. Aanvankelijk leek dit niet rêo erg, want het restaurant dat bij den toren stoet, was vlak bij en daarom werd met tikken op de ruiten beproefd, de aandaoh* te trekken. Doch het restaurant bleef ge sloten er toen de tijd verliep en geen le vende ziel opdaagde, klom de heer B. weer naai- boven en schreeuwde zoo luid als liii kon om hulp Maar alles bleef stil: zeker was d» wachter, die hun zelf de toegangs bewijzen had uitgereikt, vergeten dat ^r nog mensehein boven varen, en had „de kast gesloten Wij besparen onzen lezers de beschrijving der sensaties van het opgeslo ten echtpaar, zij kunnen die zich wel voor stellen als ze vernemen, dat de muren van den toren bijzonder dik zijn, de deur weer stand bood aan alle pogingen om ze open •te rukken, en de vensters, in tweeën ver deeld door zware ijzeren bouten bijzonder kleine ruitjes hebben Deze ruitjes waren er zoo ingezet, dat de stopverf aan den bin nenkant zat. Was het misschien uit voor zorg, dat opgestoten touristen het glas niet behoefden te breken om de ruit ei' uit te lichten? t Is mogelijk, doch ditmaal is het glas wel gebroken en de heer mevr. B., na al hun bovenkleeren uitgetrokken te hebben zijn met moeite door de bijzondere nauwe opening gekropen, niet gevaar hun nek te breken, t. Liep nog al los; met een paar scheuren m het ondergoed en een schram aan de hand stonden ze, na anderhalf uur opgesloten te zijn geweest, weer in de fris- sche lucht. Mevrouw B. heeft zich voor genomen om nooit weer een „Aussitchts- thurm te bestijgen en haar echtvriend om hun wedervaren aan enkele bladen onk die In Aken bekend te maken. Wellicht dat de verregaand zorgelcoze wachter dus zijn gerechte straf niet ontloopt. Hij was ner gens te ontdekken, anders waren de ge tergde toeristen misschien zelf zijn rechters geworden Opr. Haarl. Ct. Wijzer geworden. De irnwo- van Ouctahaöke, die die koopvrouw uit ïj'haske boycotten, onder verdenking van „tsjoemdevij", zijn. wijze^ geworden. De koopvrouw wordt weer ontvangen en heeft ad hare klanten teruggekregen. Gevolg van drankmis bruik. Zondagavond is tusschen Hilver sum en de Crailooseho brug de arbeider J. W die onder den invloed van sterkedrank verkeerde, door dien trein overreden en ge dood. T®rater geraakt. Door den heer E. L. T. Themp Jr. uit 's Gra/venihage, bijgestaan door Cornells van der Sluis, Willem Koekebabker en Jan Dreef, uit Lei den, werd Zondagmorgen uit de vaart bij W arm onderhek gered de heer Leemans, oud- directeur-generaal van don waterstaat, diens schoonzoon mr. Kluiver met vrouw, kind eu kinderjuffrouw. De familie was met een open brik ven de brug, over de Leidsche vaart, te water geraakt. De heer Leemans had, dk>or een vallenden koffer, een hoofdwonde bekomenwelke door een geneesheer uit Warmond werd gehecht. Een auto te water. Inde Broekervaart, bij Broek in Waterland, is Zondagmiddag een auto, bemand met'bui- tenlandsche toeristen 3 dames en 2 hee- ren die van Amsterdam met een huurauto een tocht door Noord-Holland maakten, te water geraakt. Bij het passeeren van een jaagpaard, gespannen voor een schuit, werd het paard dermate sohidhtig, dat heb geweldig begon te slaan en met de voorpooten op het stuur van de auto terecht kwam. Hevig ver schrikt raakte de chauffeur zijn stuur kwijt wat ten gevolge had, dat de auto van den weg in de Broekervaart terecht kwam. De chauffeur sprong vlug van zijn zetel op den wal, slaagde er toen in het portier te ope nen, waardoor de inzittenden bevrijd wer den it hun netelige positie. Allen kwamen met een nat pak en den schrik vrij. Sinck's hulp werd ingeroepen, en met bekwamen spoed werd ook de auto op haar beurt op het droge gebracht. Nadat de passagiers in Broek in Waterland, dank zij de welwillend heid van den daar wonenden geneesheer, zioh van droge kleeren hadden voorzien, werd per rijtuig naar de stad teruggekeerd. Motorrijders te water. Te Boskoop i5 Zaterdag middag den heer en echtgenoote van Bloemendaal, bij Haarlem, een ongeluk overkomen met hun motorrijwiel en zij span wagen. Toen zij de thuisreis aanvaardden, werkte, bij den op rit dae naar het Goudsche rijpad voert eensklaps het stuur niet meer; in volle vaart vloog de motor met wagen tegen het daar geplaatste zware hek op, dat bezweek en naar beneden viel. De motor, daardoor vrije baan krijgende, stortte met den wagen en de beide personen van de zeer hooge brug ,„d.e Watering Op het angstgeschreeuw schoten onmiddellijk eenige personen toe om hulp te verleenon, waarhij een werkman zich te water begaf en beide personen op het droge bracht. Deze zijn er buitenge woon goed afgekomen, groot lichamelijk letsel kwam naet voor, wel schade aan klee deren, motor en wagen. Door een auto gegrepen. De Gooische stoomtram zou Zondagmiddag den overweg bij Watergraafsmeer passeeren, toen een automobiel nog beproefde de loco motief der tram voorbij te komen De con ducteur liep voor de tram om zorg te dra gen, dat or geen ongelukken zouden gebeu ren. Bij het voorbijschieten der tram greep de auto hem aan en sleurde hem mee. Vree selijk gewond word hij opgenomen en naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam gedra gen. Zijn toetansd werd daar zeer bedenke lijk geacht en de heilig© sacramenten werden werden hem toegediend. De conducteur is gehuwd en heeft acht kindleren. Hij braefht een rustigen nacht door. Zijn toestand is op het oogenhlilk re delijk Automobiel-ongeval. Een auto, afkomstig uit Duisburg, kwam Zater dagmiddag in vrij snelle vaart van. den Doorwertschen straatweg, nabij de Veenjes- brug te Heelsum, afrijden. De scherpe bocht in den weg niet opmerkend, hoewel vanwege de Ned. Automobielclub een waarschuwings bord is geplaatst, vloog de machine in volle vaart, vermoedelijk ook door te glippen, to gen de hoornen. Chauffeur en eigenaar wer den uit de auto geslingerd en beliepen bei den ernstige verwondingen. De eerste werd in Heelsum verpleegd, de laatete is per auto naar het Diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. Door de stoomtram ge dood. Bij do Groen «steeg onder Oogstgeest is eetn persoon overreden en onmiddellijk gedood dioor de stoomtram uit Leiden. La ter 'bleek dat het een verpleegde was uit het. sanatorium Khijngeest, wonende te 's Gra venhage. Tramongeluk. Zondagavond had de 5-jarige F. B., wonende aan den Schiedamschedijk te Rotterdam, het onge luk, terwijl hij zich spelende vermaaikte op den hoek van Söhiedamschedij k en Vaste land, te worden gegrepen door een motor wagen van lijn 7, waardoor hij onder den baansehuiver geraakte en over het gdheele lichaam ernstig verminkt werd. Per draag- brancard werd 1 -t knaapje naar het zieken huis overgebracht, alwaar het ongeveer te 10 uur aan de gevolgen overleed. Noodlottige val. Op de scheepswerf van den heer H. H. Bodewes te Millingen is Zatterdlag een ongeluk gebeurd. Terwijl de werkman F. Reymers op 't dek bezig was, gleed hij uit en stortte van pl.m. 3 M. hoogte in het ruim. Inwendig zwaar gekneusd werd de man terstond opgenomen en naar zijn woning vervoerd, waar hij Zon dagmorgen is overleden. De ongelukkige laat een zwangere vrouw en 5 jeugdige ldnderen na. Berooving. Wederom is te Am sterdam een vreemdeling beroofd en ook nu zijn de vermoedelijke daders buitenlan ders, leden eener internationale dievenben de. Een Amerikaan kwam Maandagavond bij de politie aangifte doen, dat hem in de Queens Bar in de Beursstraat een porte feuille met een vrij aanzienlijk bedrag aan geld was ontstolen door een paar vreemde lingen, een Amerikaan en een Ier, met wie hij in genoemde inrichting een glaasje bier gedronken had. De diefstal moet al heel vlug in zijn werk zijn gegaan, want het drietal toefde maar even in de Queens Bar en de kellner, die hen bediende, heeft niets ver dachts bemerkt. Hbld. Hbld. Diefstal van een aan- geteekenden brief. In het pand Zuidblaak 48 te Rotterdam is door verbre king van een brievenbus ten nadeele van de firma de R. Oo. ontvreemd een kennisge ving van een aangeteekeuden brief, verzon den uit St. Maartensdijk in Zeeland. De brief, welke inhield f 185. werd met een val- sche handteekening aan het postkantoor af gehaald. Verdronken. Te Delfzijl is Maandagavond de 25-jarige H. S. in een sloot geraakt en verdronken. Zijn lijk werd spoedig opgehaald. Mishandeling met doo- delijken afloop. De stucadoor Th. te Meijel, die in den avond van 22 Aug. met een mes levensgevaarlijk werd verwond, is Maandag aan d-e gevolgen daarvan overle den. De justitie van Roermond heeft een onderzoek in loco ingesteld en het lijk van den verslagene doen onderzoeken. De vermoedelijke dader is in de gevange nis te Roermond opgesloten. De brand te Stratum. Het onderzoek naar de oorzaak van den brand in de fabriek van den heer Van der Nah- mer te Stratum, Vrijdag j.l. door de justi tie te 's Hertogenbosch gehouden. heeft voor zoover bekend, niets beslist. Het on derzoek duurt dan ook nog voort en wel in twee richtingen. Brand. Tijdens de afwezigheid der bewoners is Zondagnacht een huis aan den Geuzenweg te Hilversum, bewoond door den broodibakker D. geheel uitgebrand. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Brand. Te Wormerveer is Zondag nacht half vier brand uitgebroken in de bo ven het station gelegen stations woning der H. IJ. S. M. De brand was vermoedelijk door vuur in den schoorsteen in de keu ken ontstaan. Deze brandde grootendeels uit. Aan het «poedig optreden van de brandweer was het te danken dat het vuur tot de keu ken beperkt bleef. De waterschade is echter vrij aanzienlijk. Brand. Tegen half tien werd de brandweer te Amsterdam Maandagavond ge alarmeerd voor een uitelaanden brand in het perceel De Clercqstraat 80, in den kap perswinkel van den hoer Walbrecht. Deze had te negen uur zijn zaak gesloten en was naar Sloterdijk vertrokken. De brand bleef tot den winkel en de achterkamer boperkt. Vermoedelijke oorzaak is het achteloos weg werpen van een brandende lucifer. De scha de wordft door verzekering gedekt. Een fuivende klok. Uit een verslag van oen schoolfeestje in een plaatse lijk blad ,,Na zich driemaal aan broodjes met kof fie te hdbben te gtoed gedaan, verscheidene malen in den draaimolen te hebben gezeten en aan verschillende spelen en wedstrijden deelgenomen te hebben, sloeg de klok 1 uur". School- en Kerknieuws. R o 1 <1 u c. Tot darecteur van Rokhic is benoemd de H Eerw. heer L. J. H. A. Schrijnen. than6 directeur van liet bisschoppelijk college te Roermond. Door de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam zyn onderhandelingen, aange knoopt met het gemeentebestuur van R-henen over den aankoop van een stuk grond in de Meenth, teneinde daar te bouwen eene inriahting waar 400 jongens kunnen worden verpleegd. Tevens is onderzocht of in do Herv. Kerk bij de godsdienstoefeningen voor die jongens plaats zou zijn. Het N. v. d. D. deelt mededat reeds lang onderhandelingen gaande zijn tusschen de directeuren van het Nederlandsch Schoolmuseum en der Zeevaartschool to Amsterdam, aangaande het inrichten eener afdeeling voor de zeevaart kunde in genoemd museum. Het blad verneemt, dat dezer dagen de directeur van het School museum eeu schreven heeft ontvangen van den directeur der Zeevaartschool, meldende, dat een lijst van voorwerpen in bewerking is, zoodat bin nen niet al te langen tijd zoodanige afdeeling aan het Ned. Schoolmuseum zal zyn verbonden. Het ligt in de bedoeling deoe voorwerpen geleidelijk aan te schaffen. Binnenkort, waarschijnlijk in September of begin October, zal nog een verga dering van het Ned. Schoolmuseum gehouden worden, waarin dit nog nader zal worden be sproken. Utrecht, 30 en 31 Aug. Geëxamineerd 15 candiAaten. Geslaagd de hoeren: P. M. Zijderlaan te Rotterdam, A. Bongers te Zevenhuizen, J. C. de Bruijn en J C. Breret, beiden te Rotterdam. Utrecht, 30/31 Augustus 1909. Geëxamineerd 4 vr. candid aten, en 1^ man.nel. cand. Afgewezen 2 vr. candiidaten. Geslaagd de dames Th. Jarose, te Hilver sum, en A. Kok, te Amersfoort, en de heer H. F. Ch. van Alp'hen, te Maastricht. 's-G r a ven ha ge31 Augustas. Examens M. O. Boekhouden. Opgeroepen 12 candidaten. Geslaagd de heerenE. Viskoper, 's-Gravenhage, en P. H. Dijksterhuis, Amers foort, beiden voor schoolakte, en J. Veld, Am sterdam, en W. G. F. Voigt, Rotterdam, beiden voor huisakte. Wageningen, 31 Augustus. Acte-examens Landbouwkunde, L. O- Geslaagd de heeren: M. Reidsma, SexbierumD. Rutgers, Siddeburen; H. P. M. Schoenmakers, Raam&- dortkveerP. R. Takens, Zuid-Opende (Gr.). Af gewezen 4, teruggetrokken 2 candidaten. Van de vereeniging „Koninginnedag Utrecht" gingen gisteren te U'trechtt die al- gemeene feestelijkheden uit, en van die tal rijke buurtveraenigingen, die ten tijdie van de geboorte van Prinses Juliana haast in elke buurt ontstaan zijn. De feestelijkheden werden gisterenochtend vroeg ingezet met een rondtrekken van vier muziekkorpsen door de verschillende bevlag- de straten der stad. Ook de vea-eeniging „Oranjepark" in de zoogenaamde Wijk 0 dier stad, Meld een optocht dioor de straten; deze buurtvereeniging had nog verschillende andere feestelijkheden op haar programma staan. Verdei- hielden de kinderen van die buurtvereeniging „Wilhelmiina" een gecos- tumeerden optocht door de buurt {Amster- damsche straatweg en omstreken). Deze ver_ eeniging zette 's middags de viering voort door verschillende volksspelen en een zang uitvoering van hot kinderkoor. Om 9 uur trad ds. Jonker, predikant bij de Ned. Herv. Gem in de Domkerk op, om aan den dag een godsdienstige wijding te geven. Verder werd 's ochtendls op het Vreeburg aan de vereenigiing Koninginnedlag-Utreclht een vaandel aangeboden, waarbij heit Utr. Mannenkoor Euterpe liederen zong. Ook werd nog door een 1000-tal kindleren van drie buurtvereenigingem een optocht ntet muziek in de stad gehouden. OnJertusschen deed het. klokkenspel van den Domtoren de verschillende volksliederen weerklinken. Door het slechte weer werd de parade afge last. 's Middags vonden op een paar plaatsen der stad van gemeentewege muziekuitvoe ringen plaats. Verder werd! een gnoote hiis- torisclie optocht gehouden, voorstellenidle Prins Maurits te Utrecht tot het afdanken d!er waardgelders op 31 Juli 1618. Aan die zen optocht, die groote belangstelling trok, narnen 275 personen deelhij was verdeeld in de volgende groepen de regeering der stad UtrechtPrins Maurits en zijn staf de, gecommitteerden uit de Sta ten-Generaal uil de Staten van Holland en van Utrecht; het Staatsche leger en de Waardgelder». Ten slotte vond. op de Neude een getro-u- wie nabootsing plaats van het afdanken der Waardgelders, waarna Prins Maurits, aam het hoofd van zijn troepen, naar de Malie baan trok, waar de stoet, drie uitstekend ge slaagd is werd ontbonden. De optocht trof nog vrij goed weer. Om acht uur trok een gpndelitooht dioor liet Merwedekanaal en verschil lende singels. Vooral op het breede water dier Keulsche Vaart met zijmi onbepea-kt vergezicht, was hert. effect bij zonder verrassend. Ook die vaarit door dien Voartschen Rijn was hoogst interessant), Het vaarwater en de oevers werden ver licht door zoeklichten der genie, terwijl aan den kant lichtbeelden worden vertoornd, voorstellende tafereelen uit het leven der Koningin. Bovendien werd' op liet kanaal vuurwerk ontstoken, waarvan duizenden menschen, langs de oevers geschaard, kon den genieten. Intusschen werden mu riekuitvoeringen gegeven op het Vreeburg, een concert met illuminatie en bioscoopvoorstelling in TivolL en een groot vuurwerk vanwege de gemeente op het Vreeburg. Een optocht van de deel nemers aan de gondelvaart naar Buitonlust, alwaar de prijsuitdeelimg door het bestuur van Koninginnedag plaats vond, besloot de officieel© feestviering. Bond van Gomeente-ambtaaaron. Zaterdag werd te Zeist de j aarlij k- sche algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Utrecht van den Bond' van Gemeente-ambtenaren. Deze werd gehouden in de zaal van het Hotel Park oord, onder voorzitterschap van den heer R. M. van den Berg van Saparoea, burge meester van Vreeswijk, die den burgemees ter mr. J J. Klotterbooke Patijn van Kloetinge, burgemeester van Zeist, bet woord verleerde. Deze sprak ter opening van de vergadering ongoveer als volgt:

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3