BINNENLAND. ment van buitenlandsche zaken dr. Spalaj- kowitsj, een bezoek gebracht aan de oud- radicale leiders Pasjitsj en Protitsj en aan deze verzocht: onmiddellijk de bijeenroe ping van de groote Skoepsjtina voor te stel len, opdat deze hem, prins George, weder zal herstellen in zijn rechten als kroon prins. Daarna bracht de prins een bezoek aan zijn broeder, kroonprins Alexander, en ver zocht hem, Servië onmiddellijk te verlaten, om een mogelijken burgeroorlog en noode- loos bloedvergieten te voorkomen. Bij het feestmaal ten hove, dat ter eere van den Russische» gezant Sergejef plaats had, was tusschen prins George en Pasjitsj over deze quaestie reeds een hevige woor denwisseling voorgekomen. Zwono dringt er bij de regeering krachtig op aan, dat prins George in staat van be schuldiging zal worden gesteld, wegens po gingen tot gewelddadige verandering van de troonsopvolging. De ministerraad zou gisterenavond bijeen komen, om die zaak te bespreken. In hoeverre de beweringen en mededee- lingen van de Prins George vijandig gezinde Zwono met de werkelijkheid overeenstem men is niet na te aanmaar zeker is het, dat in Belgrado een beweging gaande is, om prins George weder als kroonprins te her stellen, een beweging die voortdurend veld wint. Rusland. Sebastopol, 11 Sept. De Czaar en de Czarina zijn alhier aangekomen en zullen hier eenigo dagen blijven vertoeven, gedurende welken tijd de Keizer een inspec tie zal houden over de vloot en de troepen. Griekenland. De officieren zijn zeer opgewonden ten gevolge van de hartelijke ontvangst aan den Kroonprins te Patras en te Carfoe bereid. De bond van officieren eischt dat de Kroonprins gedurende de parlementszittin gen in het buitenland zal blijven. De regieo- rirug ondersteunt dezen eiseh en schijnt daar- va een kabinetsquaestie te maken. Theoto- kis heeft verschillende brieven met bedrei gt ngeu gekregen. Vrijdag heeft de te AtJhene pas opgerichte politieke vereenigiing een oproeping aan het volk verspreid, met de uitnoodiging tegen ev verzet tegen het hervormingswerk beslist op te treden. De dynastie heeft krachtig de hand gereikt aan de corruptie en de Kroon prins is den strijd tegen het vaderland en het leger officieel begonnen. In de oproeping wordt geen geloof ge hecht aan het gerucht van tussc henkomst uit het buitenland. Behalve een Engelsche vlootafdeeling blij ven ook de Russ ische en Oosten rij ksche oor logsschepen te Piraeus en Phaliron. Marokko. Madrid, 11 S#pt Allen Salazar heeft verklaard dat, naar hij geloofde, de oor- log in Marokko aan het einde dezer maand zou zijn afgeloopen. Pas zijn groote versterkingen voor dè Spanjaarden in Marokko aangekomen en zijn weer nieuwe op weg. Alles wijst er op, dat de Spanjaarden vast besloten zijn h<un positie voorgoed te vestigen. Toch zullen de Spanjaarden een harden dobber helbben met zulke woeste krijgers, als de Kalbylen zijn, wier krijgshaftigheidreeds uit oude tijden beroemd its. Over die gevaarlijke Rif- stammen deelt de Temps het volgende mede: De Rif-lieden zijn overvloedig voorzien v-n moderne geweren. Bijna ieder heeft zijn eigen geweer. De aanzienlijken hebben er meer dan oen en zij leenen in tijdien van oorlog hun geweren aan degenen hunner staangenootendlie er geen hebben. De en kelen die zich niet in 't bezat kunnen stel len van een modern geweer, hebben een ge weer van inland-sch maaksel, waarmee zij uitstekend weten om te gaan. Ook aan schietvoorraden is er geen gebrek. De Rif- lieden weten de kogels zeiven te vervaar digen van het lood, dat ze uit de mijnen v. het land halen, terwijl ze ook zeiven hun kruit weten te maken, hoewel ze het Europeesche kruit verkiezen. Elke Moor heeft, behalve zijn geweer, een dolk van bij zondere scherpte. Alleen op het punt van artillerie zijn de Rif-Heden slecht voorzien. Zo hebben slechts enkele oud© stukken. De meeste Rif-lieden behooren tot een broederschap van schutters. De leiders dier broederschap gaan bij de stammen rond, om onderwijs te geven in het schieten en den oorlogszuchtigen geest er in te houden door verhalen en liederen waarin de heldendaden der voorvaderen worden verheerlijkt. De krijgshaftige eigenschappen, die den Rif- lieden van nature eigen zijn, worden overi gens stelselmatig gekweekt door de voort durende oorlogen onder de stamanen onder ling en de onderafdeel in gen der stamanen. Elke afdceling heeft haar eigen banier, die tot het uiterste verdedigd wordt. Een man, die weigert ten strijde te trekken, wordt met smaad en schande uitgeworpen. De Rif-lieden zijn over 't geheel genomen sterke, groote kerels met groot uithoudings vermogen en zeer listig. Zij zijn meesters in liet voeren van guerilla-oorlogen. En het gebied van Molilla en van den Goeroegoe leent ach bij uitstek voor hun taktiek. Voor den aanval kiezen zij gewoonlijk de uren uit, die aan den dageraad voorafgaan, wanneer zij vermoeden dat de vijand er 't. minst op verdacht is. Opzettelijk Rebben zij dan 's nachts niets van zich laten mer ken. Geruischloos en omzichtig van elke iota of haag gebruik makend, bijna krui pend sluipen zij nader. Dan springen zij plotseling te voorschijn en trachten door schoten van allo kanten den vijand in ver warring te brengen onder een helsch krijgs geschreeuw. De vrouwen loopen achter de mannen aan met schietvoorraden en mond kost. Zij vuren de krijgers aan door hun wilde kreten en beschimpen degenen die weifelen. Met die geduchte tegenstanders zal de Spaanse he krijgsmacht onder Marina zich hebben te meten. Het Arabische woord ,,rif" waarvan In do verschillende berichten omtrent Marokko sprake is beteekent: de rand, de om trek van een kamp bijv. en meer speciaal een bevolkt en bebouwd terrein, langs een vlakte of de zee. Het hier bedoelde ..rif" is de strook langs de Middellandsche Zee van Melilla tot Tetuan. Het is een bergachtig complex, een voortzetting van het otogra- phisch stelsel van Zuid-Spanje, welks for matie nog duidelijk de sporen vertoont van in een betrekkelijk nog jong geologisch tijd perk verbroken samenhang met dit deel van het Iberisch schiereiland. Dit gebied, zich uitstrekkend aan de eene zijde van de Beneden-Moeloeja naar den At- lantisclien Oceaan en aan de andere zijde van de Middellandsche Zee tot aan den In- n-aoeceni-valled is nog zoo goed als niet be reisd, aileen het centrale gedeelte is eenigs zins bekend gemaakt door de twee reizen, die de Segonzac daarheen heeft ondernomen. Men weet echter, dat er een reeks bergkete nen evenwijdig met de kust van de Middel landsche Zee loopen, doorsneden door pas sen en gescheiden door langwerpige dalen. Deze beigketenen die zich niet verheffen bo- van een hoogte van 2000 M., maakten een woesten onherbergzamen indruk. Het Mid dellandsche Zee-klimaat wordt er eenigszins gewijzigd door de nabijheid van den Oceaan, den krachtigen luchtstroom uit de» Straat van Gibraltar en de hoogte der toppen, waar de sneeuw dikwijls maandenlang blijft lig gen. De levende natuur is er in overeenstem ming met de ruwheid van de streek. De bergtoppen worden, wanneer de winden de sneeuw hebben weggevaagd, bedekt met een flora, die een eenigszins Alpijnsch karakter vertoont. De hellingen zijn ten deele met rotsen bedekt, ten deele dichtbegroeid. Men vindt er zwaar kreupelhout en bosschen van eiken-, pijn-, note- en cederboomen, wilde olijfboomen en alleen in de vlakten, die door tallooze leken worden besproeid, zijn weide gronden te vinden, benevens boomgaarden, waar oranje-, vijgen- en olijfboomen welig tieren, afgewisseld door wijngaarden en ko renvelden. De Rifkust van Kaap Trois Four- ches tot aan Almina is een der onherberg zaamste oorden der wereld, open en bloot voor de Noordenwinden en is al even ge vaarlijk voor de schepen als de vijandige gezindheid der bewoners. Welis waar trek ken de rifbewoners niet meer geregeld op zeeroof uit, maar zij versmaden toch nog geenszins om een zeilschip, dat wegens wind stilte onbewegelijk moet blijven liggen of een stoomschip, dat door den storm is ont takeld, leeg te plunderen. De eenige sche pen, die bij deze eertijdls als zeeschuimer» zoo beruchte bevolking een vrij vriendelijk onthaal vinden, zijn de smokkelschepen, want deze voorzien hen van repeteergeweren en munitie. Perzië- De oud-Sjah van Perzrië wordt op zijn reis geëscorteerd door Russische kozakken. Toü aan Kaswin gingen de Perzische kozak ken mee, maar daar werden zij vervangen, door Russische'soldaten, die Mohammed Ali naar Enzeli zonden brengen. In deze haven gaat hij scheep. De oud-Sjah wordt verge- z l door zijn Koningin en zijn vier kleine kinderen, benevens vele trouwe vrienden Men zegt, dat de jonge Sjah en de troon opvolger hun vader geen vaarwel mochten zeggen Het vertrek van den gevallen monarch uit h dorpje Zergendeh bij Teheran moet een zonderling schouwspel geweest zijn. Er wa ren nogal veel menschen gekomen, om Mo hammed Ali voor het laatst te aanschouwen. Deze dankte den Britschen vertegenwoordi- ger dien hij beschouwt als de voornaam ste oorzaak van zijn val ironisch voor die moeite, die de gezant zich voor hem had; gegeven. Vereenigde Staten. Beverley, 11 Sept. Taft heeft de benoeming van een nieuwe tariefcommissie aangekondigd. Dit college zal gemachtigd worden gebruik te maken van deskundigen om de buitenlandsche en Amerikaansche tarieven te onderzoeken. Venezuela. Eindelijk en ten leste heeft de regeling van het bestuur in Venezuela, dat tengevol ge van het waubeheer van Castro dringend herziening behoefde, zijn beslag gekregen. Half Augustus ongeveer is generaal Gomez definitief bevestigd in het presidentschap, wat wel te verwachten was, daar geen tegen- candidaat was geproclameerd. Maar deson danks heerscht er, zoo schrijft de berichtge ver van het Berl. Tageblatt, te Caracas groote opgewondenheid in het politieke kamp, want de eerste daad van den presi dent was het schorsen van alle regeerings- ambtenaren, die nu natuurlijk niets onbe proefd laten om te trachten de oude zetels weder in te nemen en daarvoor de drempels der regeeringsgebouwen bijna plat loopen. Het ministerie stelde natuurlijk ook, zoo als dit gebruikelijk is, zijn portefeuilles ter beschikking van den president; er traden echter slechts drie nieuwe titularissen op, nl. die van financiën, buitenlandsche zaken en openbare werken. Een zeer gelukkige zet van den president was de instelling van den Raad van State, bestaande uit 10 leden. In dien Raad zijn personen opgeborgen en onschadelijk ge maakt, die men niet goed passeeren kon en wien men 1och liever geen verantwoordelijke positie wilde toevertrouwen. Tweemaal per week vergaderden zij met den president, die van hun raad dan gebruik kan maken of niet, want hij is tegenover hen tot niets ver plicht. Intusschen zal de tegenwoordige re geering, overeenkomstig de grondwet, een slechts kortstondig leven hebben. In het be gin van het volgende jaar immers begint reeds een nieuwe presidentsehapsperiode. Een zeer nuttige bepaling van den presi dent is het loterij- en spelverbod. Want dat verbod was dringend noodig, daar er in Ve nezuela een onnoemelijk groot aantal gecon- cessionneerde speelholen waren Dit betee kent alleen voor de stad Caracas een jaar- lijksch verlies aan inkomsten van ongeveer een millioen bolivares en dat treft te slech ter voor haar, daar zij dringend behoefte heeft aan versterking der geldmiddelen, want de kanalisatie en de bestrating der stad moeten verbeterd worden. Men denkt daar om over het sluiten van een leening van 40 millioen. Dat geld zou men in New-York wel kun nen krijgen, de openbare meening echter is daar sterk tegen, daar men met den grooten broeder in het Noorden heel ongaarne te doen heeft. Allerlei. Washington, 11 Sept. Het de partement van buitenlandsche zaken heeft het volgende telegram van Pearv ontvan gen „Ik meld u eerbiediiglijk dat ik de sterren- en strepenvlag aan de pool heb ge plant op 6 April en formeel de geheel© streek in bezit heb genomen uit naam van den president der Vereenigde Staten. Ik sloeg het record dat de Vereenigde Staten in liet bezit stelt van den Pool." Het departement van marine ontving het volgende telegram van PearyBatitle Harbour, 1 OSept. Ik heb de e_ u mijn te rugkomst te berichten en tevens dat ik op 6 April de marine-vlag heb geplant aan de Noordpool." vHet eerste deel van Peary's reisver haal, eindigend met het bereiken van den 89en breedtegraad, is te gelijkertijd in de drie groote bladen: de New-York Times", de Times" te Londen, en de Matin" ver schenen. Uit dit gedeelte blijkt dat de Roosevelt", Peary's schip, den 18en Augustus 1908 uit Etah is vertrokken met een bemanning van 22 Eskimo's, 17 vrouwen, 10 kinderen, 2.56 honden en ongeveer 40 walrussen. Er werd koers gezet naar Kaap Sabine, nadat de „Roosevelt" door het ijs, dat buiten de haven was, heen gebroken was en bereikte den 5en September Kaap Sheridan, waar be sloten werd te overwinteren, daar het on mogelijk bleek Poster Baai bij Kaap Joseph Henry te bei-eiken. Tot aan Februari gingen verschillende leden der expeditie tochten maken, waarna Peary den 22en Februari opbrak. Den len Maart ving de eigenlijke tocht naar het Noorden aan, onder een sterken oostenwind. Peary verhaalt nu uitvoerig de moeilijk heden, die ontstonden door het ontmoeten van open vakken in het ijs en door het tel kens terug zenden van kleine afdeelingen der expeditie. Het laatst werd Bartlett terug gezonden en dat op 87 gr. 48 min., waarbij vooraf opmetingen waren gedaan, waarvan een afschrift in duplo was opgemaakt. Bart lett nam twee Eskimo's, een slede en 18 hon den mede. Vanaf dit punt zette Peary alleen den tocht voort, waarvoor hij de beste en sterkste van de honden had uitgekozen. Zijn sleden waren in de beste conditie en hij had levensmiddelen bij zich voor 40 dagen en zou het, door de honden te slachten zelis 50 dagen uit kunnen houden. Peary maakte het plan van zijn tocht m vijf marschon van 15 mijlen elk te verdeelen en dus de uiterste kracht in de spannen. Met korte tusschen poozen om te slapen werd verder noordwaarts getrokken, waarbij zelfs eenmaal in 10 uren 25 mijlen werden afgelegd. De temperatuur was op den 89en breedtegraad 49 graden onder nul en in deze bittere koude werd over een wak van 100 yards breedte gevlogen, zoo snel de honden maar wilden loopen, daar het ijs onder de sleden afbrak. De bekende Noorscbe poolreiziger Otto 8verdrup hoeft zich aan de zijdie van dir. Cook verklaard. Zoodra hij ver aam, di&t Cook naar Kopenhagen onderweg was, ver trok hij uit Christiania om Cook te ontmoe ten. Van den beginne af twijfeilde 1 j niet aan de oprechtheid van Cook en na een uren lange conferentie met dezen heeft hij verklaard zeker te zijn, dat diens reisver haal volkomen vertrouwen verdient. Sver- dirqp is voornemens, de beide Eskimo's, dlie dr. Cook naar de Noordpool vergezelden, af te halen en heeft daartoe een stoomboot ge charterd, die zoo spoedig mogelijk naar Groenland vertrekt, om de beide Kaap York- Eskimo's op te zoeken en naar New-York te brengen, waar zij als getuigen gehoord zul len worden. Alles werd geregeld in een conferentie, waaraan behalve Cook en Sverdirup, ooik die Amerikaansche gezaut te Kopenhagen, mr. Egan, en de directeur van de Kon. Groen- landsche Handelmaatschappij, Ryberg, deel namen. Tevens werd besloten, dat Cook re gelrecht naar New-York zou vertrekken. De „Chicago Daily News" meldt, dat de bankier Morgan dr. Cook de middelen zal verschaffen, zijn beweringen te bewijzen. Londen, 13 Sept. Kapitein Scott, commandant van de nationale Zuidipool-ex- peditie van 19001904 zal Juli a. s. met een nieuwe expeditie vertrelklken, met het doel den Zuidpool te bereiken en King Edi- ward VÏI-Land te exploreeren. De kosten wenden op 40.000 pond sterling geschat. Scott doet een beroep op eene algemeeng inschrijving. De meeste bladen steunen het plan van harte. vVolgens een telegram uit Boston zou prof. Lowell in de atmosfeer van Mars zuur- stof hebben ontdekt. Dit in verband met de juist dezer dagen meegedeelde ontdekking van waterdamp op de planeet, geeft nieuw voedsel aan het vermoeden, dat organisch leven, zooals op onze Aarde, op Mars moge lijk is. N e w-Y ork, 13 Sept. De „World" publiceert een opzienbarend bericht, vol gens hetwelk verscheidene ambtenaren aan spoorweg- en stoomvaartmaatschappijen zijn gedagvaard, ten einde getuigenis af te leg gen voor de federale groote jury te New- Yorp op 15 September in verband met een onderzoek, dat is ingesteld van wege het departement van justitie naar aanleiding van zekere klachten van de „interstate commer ce-commission", welke verklaard heeft dat verschillende spoorwegmaatschappijen kor tingen toestaan aan de Holland-Amerikalijn, waardoor de Elkins-wet wordt geschonden, en verder Ide beschuldiging uit van samen spanning in zake het regelen van vracht tarieven tusschen de Holland-Amerika-lijn, de Hamburg-Amerika-lijn, de Norddeutsche Lloyd e. a. N o w-Y ork, 11 Sept. Een telegram uit Montery (Mexico) meldt, dat er bij de overstrooming in Montery en het omliggen de land 10,000 menschen zijn omgekomen. Geleele dorpen zijn weggevaagd; duizen den gieren vliegen in de streek rond; de c verlevenden zullen door gebrek aan voedsel omkomenzij eten cactusbladen en wortels de gelieele oogst is vernield. De Staatscourant van. Zondag 12 en Maandag 13 September bevat o. a. die vol gende Koninklijke besluiten overgeplaatst bij het 10e regiment infan- terio de luitenant-fcoloned J. C. Verspyck Mijnssen, directeur der Normaal Schiet school, uit welke betrekking hij eervol is ontheven benoemd tot d irecteur der Normaal Schietschool die majoor A. J. Schotman, van hot 10e regiment infanterie; op verzoek eervol ontslagen de reserve- Ie luitenant H. A. van Nievelt, van het 3e regiment huzaren. benoemd tot gedelegeerde van Nederland op de 28 September te Brussel te houden internationale conferentie voor zeerecht mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Utrecht. benoemd tot gedelegeerden van Nederland bij de op 28 September 1909 te openen internatio nale conferentie over zeerecht zijn verder nog do heeren -. jhr. mr. O. D. van der Staal van Piershii, Harer Majesteits buitengewoon gezant on gevol machtigd minister, te Brussel mr. B. C. J. Loder, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, te 's-Graverihage mr. C. D. Asser jr., advocaat en procureur te Amsterdam, en E. Heldring, directeur van de Koninklijke Ne. derlandsche Stoombootmaatschappijte Amster dam bevorderd tot luitentnt ter zee der 2do klasse, de adelborsten der 1ste klasse J. W. baron van Haersolte van Haorst, J. E. Meijer Ranneft, P. Eikenboom, W. K. Maurits, H. Jolles, C. E. L. Helfridh, J. A. Sonnenlberg, H. J. van der Stad1, W. G. Kuyck. R. P. van de Wetering bijgenaamd de Rooy, W. Wijnaendts, J. W. H. Vogelzang, J F. van Aalst, R. L. E. de Bruyn, C. T. Bod- laan, H. A. Grove, jihr. O. van den Brandeiier, H. Vreedenberg, F. A A Gregory en I. A. Rom Colthoff; op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zee dienst verleend, aan den officier van administra tie der 2de klasse bij de zeemacht mr. B. M. Taverne, benoemd subsitituut-griffier bij de arr.. reohtbank te Amsterdam Vrijdag bracht de Prins, vergezeld va.) Zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haar©, per auto een bezoek aan Ede, Woudenberg en Amersfoort. z Zaterdag deden Koningin en Prins een wandelrit met een 2-span schimmels. De tocht ging door bet Kon. Park, over Wiessel naar Hoog Soeren. Gisterenmorgen waren Koningin en Prins tegenwoordig bij de godsdienstoefe ning in het gebouw van het Luth. Genoot schap voor In- en Uitw. zending. De voor ganger had tot tekst gekozen Luc. 12 15 21. Gezongen werden gezang 9 1, 2 en 7; 262 13 en 16. Gravin Dumonceau, echtgenoote van den chef van het militaire huis van H. M. de Koningin en hare dochter zijn enk 1? dagen de gasten van H. M. de Koning r Moeder ten paleize Soestdijk. Zondag waren aan het déjeuner van 11. M. de Koningin-Moeder genoodigd jonk heer Van Citters, Commissaris der Koningin in Gelderland en mevrouw Van Citters en baron Röell, kamerheer i. b. d. en lid van Gedsp. Staten van Noord-Holland. Nederland en Venezuela. Bij de Regeering is thans officieel bericht ontvangen, dat de Venezuelaansche regee ring den heer Grisanti heeft aangewezen als gevolmachtigde om de onderhandelingen te voeren over het herstel der diplomatieke betrekkingen, c. a. Ned. gezant te Bern. Naar De Ned. verneemt, zou voor den ge- zantschapspost te Bern, opengevallen dioor de benoeming van graaf Van Rechteren Limpurg tot commissaris der Koningin in Overijsél, ernstig in aanmerking komen jhr. mr. F. van Pan buys, thans administrateur aan het departement van Buiitenlandisch© Za ken en chef der afdeeling consulaire en han delszaken aldaar. Droogmaking Zuiderzee. De minister van Waterstaat, vergezeld van de ingenieurs H. Wortman en V. J. P. de Block van Kuffeler, benevens het lid van de Eerste Kamer, den heer J. Breebaart Kz. bracht Donderdag een bezoek aan Wierin- gen, van waar het per dienstboot over het Wieringermeer naar Medemblik ging. Deze excursie staat in verband met de plannen tot droogmaking van dit gedeelte der Zui derzee. Openingsvergadering der State n-G e n e r a al. Thans is i.n het Staatsblad (no. 307) opgenomen het Kon. besluit, waarbij H. M. de Koningin beeft bepaald, dat de gewone zitting van de Sbaten-Generaal op Dinsdag 21 Septem ber, des nam. te één uur, in een vereenigde vergaderin gder beide Kamers wordt ge1- opend dioor een oommissie, bestaand© uit de ministers. Gemeente-financiën. Uit Den Haag meldt men aan de Tel. De Regeering is voornemens de behan deling van het wetsontwerp in zake ge meente-financiën zooveel mogelijk te be spoedigen. Zeker zal het in idit zittingjaar in de Tweede Kamer aan de orde worden gesteld. De katholiekenend e m ij n- w et-V an Kol. Naar aanleiding van het bericht in Het Volk, dat de katholieke Ka merleden collectief besloten zouden hebben dp vergadering der Tweede Kamer op a.s. Donderdag, waar de mijnwet-Van Kol be handeld wordt, niet bij te wonen, had de coirespondent van de Tel. hedenochtend een onderhoud met het katholieke Kamerlid den heer jhr. Victor de Stuers. Deze ver klaarde van een dergelijk besluit niets te weten; evenmin wist hij, dat er een ver gadering van de katholieke Kamerclub was geweest over het bedoelde onderwerp. D m ij n w e t-V an Kol. De Ver- eeniging tot behartiging van de belangen der Limburgsche Mijn-industrie te Heerlen, heeft een verzoekschrift ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, be trekking hebbende op het door den heer jhr. mr Ruys de Beerenbrouck ingediende amendement op het wetsvoorstel van den heer Van Kol, houdende eene nadere bepa ling betreffende de mijnontginning. Op grond van uitvoerige becijferingen en beschouwingen komen adr. tot de volgende slotsom aan de Nederlandsche mijnindustrie eene zakelijke bedrijfsbelasting op te leggen ware onbillijk en on-economisch, weshalve elk daartoe strekkend voorstel door de Tweede Kamer verworpen moge worden mocht dit beginsel door de Kamer niet als juist- worden erkend, zoo moge zij althans hare goedkeuring onthouden aan art. 1 c van het amendement-Ruys de Beerenbrouck (de uitkeering van 20 cent per 1000 K.g. gedolven steenkolen) op grond dat: 1. de noodzakelijkheid van de daarbij ge stelde heffing niet gebleken is 2. in ieder geval het voorgestelde bedrag van 20 centen per ton in besliste wanver houding staat èn tot de vermeende behoef ten, waarin voorziening gewenscht wordt, èn tot de draagkracht van de ondernemin gen, door welke de heffing zal moeten wor den opgebracht. Een wethouder gepension- n eer d. De raad der gemeente Franeker- deel heeft besloten den heer Bangma, die 31 jaar als wethouder fungeerde en nu ont slag heeft genomen, een jaarlijksch pen sioen te verleenen, tot een gelijk bedrag als het salaris, verbonden aan het wethouder schap. Dit is naar wij meenen Ide eerste gepensionneerde wethouder. (Tel.) Bij beschikking van den minister van waterstaat zijn benoemd tot buitenge woon opzichter J C. Wacker Jr. te 's Gravenhage bij het verbeteren van de boord/voorziiening en van de bermen en glooiingen langs eenige gedeelten van den Rijksweg van Delft naar Maassluis E J. M. H. Lommertizen te Sluiskil bij de werken voor de verbetering van den IJs- sel bij Kampen; F. J. Fourdraine te Geertruidienberg bij het maken van een strekdam met aanftiech- tingiskrib aan den linker oever van dien Amer en het verrichten van baggerkerk tus schen de kilometerraaien LIV en LVIII en L. J. Louwers te Kots bij de werken voor de verbetering van djen IJssel bij Dom- merholt, onder Gorssel. Van het Venezuelaansche gouverne ment is thans hier ambtelijk bericht ont vangen dat de heer Grisonitd benoemd is tot .gevolmachtigde van Venezuela bij de Ned. Regeering. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van N ederl andisc h -1 ndi om te worden benoemd tot onderwijzer 3o klasse bij het Openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande B. Co-stertot ads- pirant-ingenieur bij de Waterstaat en 's Lands Burgerlijk» Openbare werken F. G. Dumas, H. W. van de Voort, Th. J. Baks en J. F. van Naerssen. Oudr, inister De Meester. D« Haagse he correspondent van de Tel. schrijft Thans kan worden medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den oud-minister lor. De Meester aanhoudend vooruitgaat. De p&iient zit dagelijks verscheidene uren op; toch is het zeker, dat hij de opening der Staten-Generaal niet zal kunnen bijwonen en ook voorloopig nog niet worden heëedigd als Kamerlid. George baron Rosen thal. f Overeenkomstig den wensch vaM den overledene, zal liet stoffelijk overschot van den heer Rosenthal in alle stilte en een voud worden uitgedragen. Deze uitvaart zal plaats hebben a.s. Dins dagmorgen te zes uur. Het lijk zal dan, be geleid door de naaste familieleden., ter cre matie naar Hamburg vervoerd worden. George baron Rosenthal wias, zooals be kend is, consul-generaal van Portugjal en de oudste der vreemde consuls te Amsterdam. Als zoodanig was hij de doyen van heb consulaire corps te Amsterdam, dlie bij of ficieel© gelegenheden als bijv. de audiëntie van H. M. de Koningin aldaar, namens liet corps optrad. Wij vernemen, dat thans de heer Rud. Lehmann, consul-generaal van Griekenland, in anciënniteit de oudste con sul is en dus als zoodanig in die plaats van den heer Rosenthal treedt. Hbüd. De vooruitzichten van den Neder 1. Mijn-ingenieur. Prof. J. A. Grutterink, hoogleeraar in de afdeeling Scheikundige Technologie en Mijn bouwkunde aan de Technische Hoogescbool te Delft, heeft bij den uitgever J. Walton au Jr. aldaar eene brochure uitgegeven, be stemd om de aandacht van Nederlandsche jongelieden te vestigen op het beroep van mijn-ingenieur, waaromtrent in ons land over het algemeen eene groote onbekendheid heerscht. De geleerde schrijver zet daarin op duidelijke wijze uiteen, wat de taak van een mijningenieur is en hoe velerlei betrek kingen in staats- a particulieren dienst voor dezen zijn weggelegd, zoowel hier te lande als in Oost- en West-Indië en in het buitenland. Ook toont de schrijver aan, dat er een beperkte maar vaste afzet van Delft- sche mijn-ingenieurs bestaat en dat een aan tal flinke, intelligente jongelui zich in dezen tak van het ingenieurs-beroep een goede toekomst kan verwerven. Met eenige zakelijke mededeelingen over de opleiding tot mijn-ingenieur besluit pref. Gruttering zijn intereseante brochure, waar van wij de lezing èn aan ouders èn aan jon gelieden, die leeren kunnen en een goed1® positie wenschen, ter zeerste aanbevelen. Duel-zaak. Den 20sten dezer zal voor de Haagsche rechtbank behandeld! worden de zaak betreffende een in de schermzaal in de Parkstraat te 's Gravenhage plaats gehad hebbend tweegevecht tusschen den gepensionneerden luitenant-kolonel der huzaren Romer en den kolonel der huzaren baron v. d. Capellen. Moord te Rijsbergen. Door den officier van Justitie te Breda is in ver band met den moord op de echtelieden Batu te Rijsbergen en op den rijksambtenaar Van Berne te Rucphen, een belooning uitgeloofd

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2