Nederlandsche Tentzending. de Villa BOSCHOORD PARIJS, 14-16 September GROENTEN en OOFT. Prima Jutte Peren. Uurwerken. Huismoeders ling, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ADVERTENTIÊN. Provinciaal Veearts der 28 klasse, te koop Beukenboomen gevraagd Amersfoort Dienstbode, een Tweede-Meid, Dienstbode zeist. Groote Tu Speciale Tentoonstellingen. Entreeprijzen: Nieuwe Hotlandsche Haring, oud-seyst. ZINGENDE VOGELS W F. A. GROENHUIZEN, Adam in Ballingschap, De ongelukkige werd voor nader onder zoek naar het St. Bonifacius-hospitaal ge bracht. L. Ct. Gasontploffing. De heer E. Kin te Woelde (N.-Br.) was Vrijdagmiddag in zijn woning bezig met de gasleiding. Eens klaps had een hevige ontploffing plaats, waarbij hij op slag gedood werd. Vreeselijke brand, 2 per sonen o mg eji omen. Aan de Middel- burgsche Courant wordt gemeld Zaterdag nacht zijn bij een brand ten huize van een landbouwer te Yerseke twee personen omgekomen, en wol de meid; en knecht, die op den zolder sliepen. Hun ne lijken zijn vreeselijk verminkt terugge vonden. Huis en inboedel zijn geheel in vlammen opgegaan. De oorzaak is onbe kend. toe doen geschieden, doch wijzen er op, dat in williging van het gevraagde den spaarzin der kinderen zou doen verslappen, De totaal-uitslag der aete-examens Land. en Tuinbouwkunde te Wageningen gehouden, is als volgt: ï-ardbon wkunde L. O. 63 candxlatengeslaagd 39, afgewezen 17, teruggetrokken 4, niet opge komen 3. Tuinbouwkunde L. 0. 24 candidaten geslaagd 15, niet gerlnagd 8. niet opgekomen 1. Landbouwkunde M O. Eén candidaat, welke ipet .daagde. De derde jaarvergadering der Vereeni- ginig voor den Medischen dienst der Geref. Ker ken van Utrecht en Gelderland zal gehouden worden op Dinsdag 21 September a. s., in het lokaal ,.Do Arend", (Arnhemeohe weg), dee na middags ten 3 ure, te Amersfoort. *6 Avonds te 7 uurVertooning van lichtboei den. Spreker: Ds. Adriaanse, uit Zeist. van 800 voor hem, die inlichtingen ver schaft, die tot veroordeeling van den dader of de daders kunnen leiden. Moord te Koekange. De ge arresteerde Brouwer heeft Zaterdag, naar uit Assen aan de Avondp. wordt geseind, bekend medeplichtig te zijn aan den moord ■te Koekangerveld. Nader seint men ons uit Assen: Het bericht van de Avondipost, dat de gedetineerde B. bekend zou hebben mede- plichting te zijn aan den moord te Koekan gerveld is onjuist. Hij kon niet tegen veel geld. De politie te Seheveningen heeft een onderzoek ingesteld naar een persoon, die met de electrische tram van de Z. H. E. S. uit Rotterdam kwam en in den trein zicji zeer zonderling aanstelde. Hij smeet met bankbiljetten en scheurde zelfs een bankbiljet van f 100 in tweeën. Na eenigen tijd-aan 't politieposthuis ge rust te hebben, en tot bezinning te zijn ge komen, is gebleken dat de man het geld als bouwcrediiet had ontvangen en niet goed te gen de weelde kon. In een der kroegen, welke hij bezocht had, was 't plan opgekomen om den dag te Seheveningen door te brengen. Een kroeggenoot nam hij tot gezelschap mede. Beide personen zijn in den avond naar Rotterdam teru?gezonden, de aannemer in 't bezit van bet grootste deel van het geld. Bij het achterhalen van een paard gedood. Vrijdag mid dag had op den Ouden Schevening- schen weg, nabij den Kanaalweg, een betreurenswaardig ongeluk met doodelij- ken afloop plaats. Een cadet dér Kon. Militaire Aendcmie werd op een wandelrit van het paard geworpen, dat er van door ging. Er is tweeërlei lezing. De eene is, dat con wielrijder aankwam die door het paard omver werd geworpen en een trap van het pnard bekwam de andere dat de wielrijder het paard achterna zette en bij het grijpen ern trap bekwam. Hoe dit zij een feit is het dat de man een bediende van de Witte Sociëteit, door het dier doodelijk werd ge troffen en in het gebouw de Ziekenverple ging in de Duinstraat overleed. De man laai een vrouw en zes kinderen na. Het ongeluk met het hol lend paard. Omtrent de toedracht van het ongeluk te 's Gravenhage, veroorzaakt door een hollend paard van een cadet aan den Ouden Scheven, weg, kan nog het vol gende worden gemeld Onverwacht schrikte het paai^d van den cadet en wierp den ruiter van zich af, zoo dat deze vrij ernstig aan de knie werd ge wond en hij per tram naar zijn woning moest worden vervoerd. Het paard was op hol ge slagen en rende in zijn vaart een wielrijder omver. Deze, een 57-jarig werkman, werd bewusteloos opgenomen en in een juist pas- seerend rijtuig naar de ziekenverpleging overgebracht. De politie-arts -dr. Van Duyl constateerde dep dood tengevolge van sche delbreuk. Een woeste stier. Vrijdagna middag gebeurde op de veemarkt te Leeu warden een ernstig ongeluk. E. Pasveer, metselaar van beroep, doch dien dag wegens gebrek aan werk veedrijver, zou een stier naar den heuvel brengen. Het dier schijnt wat dartel te zijn geworden, met het gevolg dat Pasveer door den stier tegen een paal werd gedrukt. Een voorloopig onderzoek van een genees kundige had tot resultaat, dat moest wor den geconstateerd, dat vier ribben en een sleutelbeen waren gebroken. Brand. Donderdag brandde de land bouwerswoning van A. J. Ooms te Eisen af. De brand ontstond in een varkenshok, waar een brandende petroleumlantaarn hing. Huis, inboedel en landbouwvoorraden gin gen verloren, een kalf, twaalf biggen en een dertigtal kippen kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. Zw. Ct. Branden. Te Terborg is Zater dagmiddag do 40 M. lange rijtuigloods der Geldersch-Overijselsc'he Stoomtram door brand vernield. Het rollend materieel is ge red. Alles was verzekerd. Oe oholara. Men meldt uit Rotterdam Laatste bericht. De burgemeester kondigt aan, dat geen nieuwe gevallen noch overlij den® zich hebben voorgedaan. Uit de ba rakken zijn al'len hersteld ontslagen. Daar al sedert den 4en dezer geen nieuw geval is geconstateerd, mag heden verklaard worden, d at de gevreesde ziekte zich in Rotterdam niet meer voor doet. Men zij echter nog steeds gewaarschuwd tegen het gebruik van ongezuiverd rivier water. Men meldt uit Bremen Wegens de te Rotterdam voorgekomen choleragevallen leggen de schepen der Oost- Aziatische rijksmaildienst en der Noord- üuitsche Lloyd voorloopig te Rotterdam niet aan. Het eerste aan deze maatregel ge houden schip is de den 22en September van Bremerhaven naar Oost-Azië vertrokken rijks'maalboot Kleist. ^chool- en Kerknieuw*. Examen Hoofdakte. 11 September Geslaagd de heerenJ. Feenstra, Hil versum; F. K. v. d. Kley, 's Gravenzande; D. van Amerongen, RotterdamB. Schip per, Rotterdam; J. Roon, Goedereede; Ch. Zonnenberg, Rotterdam; H. G. v. Buu- ren, Dordrecht. Subsidies voor schoolreis jes afgewezen. B. en W. van 's'-G.raiven- ïiage hebben afwijzend gepraeadviseerd op een verzoek van de afd. '.s-Gravenhage van den Boud van Ned. Onderwijzers, om een bedrag van f 100 per jaar en j>er school beschikbaar te stellen voor het niaiken van schoolreisjes. In hun praeadivies wijzen zij er op, dat de leerlingen der hoogste klasse van 70 der openbare lagere scholen thans reeds zulke reisjes maken, waarvoor de leerlingen de noodige gelden door sparen bijeenbrengen, terwijl lietgeen mocht ont breken door giften of uit den post belooningen en eereblijken'' wordt verkregen. B. en W. wil len dift laatste wel op ruimer schaal dan tot nu Da komaat van Halley. Prof. Nijland schrijft in het Utr. Dag blad De sterrewacht te Utrecht ontving tele grafisch bericht van de ontdekking der k o- ineetvan Halley door prof. Wolf te Heidelberg. Deze komeet zal waarschijnlijk in den zomer van 1910 door haar helder heid ieders aandacht trekken. Thans is zij echter nog zoo zwak, dat alleen de grootste instrumenten dei wereld haar kunnen waar nemen. Zij werd den lien Sept. op de grens der sterrenbeelden* Orion en Tweelingen ontdekt, en bevveegi zich voorloopig, lang zaam westwaarts, d. i. in de richting van Aldebaran. De afstand der komeet tot zon en aarde heide is thans ongeveer 3.4 (zoo de afstand aarde-zon als éénheid wordt genomen). Te- ge i het eind van het jaa- zal de afstand ko meet-zon tot 2.0, de afstand komeet-aarde tot 1.0 afgenomen en de helderheid van het hemellicht derhalve sterk toegenomen zijn. Ik verwacht dat de komeet omstreeks half November voor den Utrechtschen kijker van 26 cM. opening bereikbaar zal zijn. 12 Sept. 1909. aDe besmetverklaring door cholera van het garnizoen Utrecht, is door het militair gezag opgeheven. Zeist H. M. d^ Koningin-Moeder zal morgenmiddag een bezoek brengen aan de groote tuinbouwtentoonstelling, voorname lijk om de tentoongestelde groenten en vruchten te bezien. Manoeuvres. Te Baarn worden reeds de voorbereidende maatregelen getroffen voor de groote inkwartiering van 15 tot 22 Sept. met het oog op de in de Eempolders en onder de gemeenten Baarn en Soest te houden manoeuvres. Nabij de Naald van Waterloo is een tentenkamp opgericht, ter wijl op de boerderij ,,de Eult" een paard en - ziekendepót wordt gevestigd. Op 17 Sept. zal door de pontonafdeeling de rivier de Eem worden overbrugd in ver band waarmee de scheepvaart op die ri vier dien dag van 9 tot 3 ure wordt ge stremd. B u s s u m. De politie zal gereorganiseerd worden. Naar men verneemt, wenschen B. en W. ook eeni inspecteur aan te stellen. B u s s u m. Verschillende werkliedenver- eenigingen hebben den gemeenteraad Ver zocht, de bepalingen betreffende het loon en den arbeidstijd in bestekken van voor de gemeente uit te voeren werken zoodanig te wijzigen, dat de rainimum-loonen zullen- be dragenvoor een metselaar 26 centen, voor eeu timmerman 25, voor een schilder 25 en voor een opperman 22 per uur, en dat de werkdag worde vastgesteld op een maximum van 10 uren. De ZeerEerw. heer H. A. van Crim- pen, deken van Amersfoort en pastoor te Eemnes, houdt deze week zijne visitatie over de parochie van de H. Franciscus Xaverius, alhier. De scheidsrechters voor de manoeu vres zullen worden ingekwartierd in Hotel lleichmann, de commissie voor schadeloos stelling in het Berg-hótel. Van en met 15 tot en met 21 September worden te Amers foort ingekwartierd de mitrailleur-afdeeling, de houwitser-afdeeling e'n- de 4e compagnie wielrijdersvan 18 tot en met 21 Septem ber bovendien de staf van het le regiment veld-ariillerie (Hotel Smolders van Osch) en de 4e compagnie veldpioniers. Op de hoeve ,,De Eult" nabij de Naald te Baarn is een paardenrziekendepot opge richt, waarvan chef is de kapitein-paarden arts M. E. baron Bentinck. Het le regiment infanterie blijft in de legerplaats bij Zeist. Het 9e regiment infanterie, thans in heb kamp van Laren, wordt van 18 tot 22 Sep tember gedeeltelijk ondergebracht in een tentenkamp bij ,,l)c Eult", gedeeltelijk in gekwartierd te Baarn ent Eemnes. De Ie afd. vani het le regiment veldl-artil- lerie uit Utrecht wordt ingekwartierd te Soest (le, 2e en 3e batterij)het 3e en 4e escadron van het le regiment huzaren ko men in< kwartier te Hoogland, en te Hoeve laken. Aan de divisie-manoeuvres nemen dus deel de staf der IVc divisie de veldpost; hét le, 5e en 9e regiment infanterie het le regiment huzaren het le regiment veld-artillerie de mitrailleur-afdeeling; de houwitser-afdeeling de 4e compagnie'wielrijders dé 4e compagnie veld-pioniers een telegraaf-afdeeling. Nu de legermanoeuvres op 20 en 21 Sept. zijn afgelost, zullen de divisie-manoeu- vies twee dagen langer duren. De bepalin gen voor militairen in plaa^en. waar cholera voorkomt, in werking getreden' voor de ge meenten Breda, Gorinchem en Utrecht, zijn weer opgeheven, zcodat de troepen uit die garnizoenen aan de najaarsoefeningen kun nen deelnemen. De bataljons van het le regiment infan terie uit Assen en Deventer legeren thans in het kamp van Zeist, wa: aanvankelijk was afgelost met het oog op één cholera-go- t.iI, voorgekomen op een schip in- het Mer- wede-kanaal bij Utrecht. De le luitenant der veld-artillerie A. Josephus Jitta wordt op 1 November a.s. gedetacheerd bij de werkplaatsen te Delft. De heer Leo Rüygrok is benoemd tot solo-cellist aan het symphonic orchest te Lausanne. In de gisteren middag gehouden ver gadering van den. R. K. volksbond werd' o.m. medegedeeld, dat Dinsdag 28 dezer een bui tengewone vergadering zal wordeu gehou den. Getracht zal worden te komen tot de oprichting van een Bouwvakarbeidersver- eeniging alhier. Uitgenoodigd zullen wor den' alle R.-K. arbeiders in de bouwvak ken terwijl als inleider zal optreden de heer H. Brouwer van Hilversum, bonds voorzitter. Vervolgens wordt gelegenheid gegeven tot het bezichtigen van een fraaie cuivre bu reaulamp, welke zal worden aangeboden aan den kort geleden vertrokken adviseur kapelaan H. Akkermans. De voorzitter brengt nu in herinnering het 15-jarig bestaan van den Amersfoort- sehen Volksbond, dat den 26en Augustus 1.1. is herdacht Om bijzondere reden heeft i men op dien dag geen feest gegeven. Spr. I memoreert met een kort woord de vele nut tige zaken sedert de oprichting zijn tot stand1 gekomen, en spreekt dien wensch uit, dat ,,St. Joris" zoo voort mag gaan. Ten slotte werd medegedeeld dat op den 26en September a.s. te Utrecht eene bonds- bestuursvergadering zal worden gehouden, waarop o.m. aan de orde zullen komen ver schillende voorstellen betreffende de op richting van een wekelijksch arbeidsblad. Hierna werd de vergadering gesloten. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche bad- en zweminrichting was op Maandag 13 Sept., de smorgens 7 uur 58 graden Fahrenheit. Toen gisteren avond de bezoekers van een café aan de Langestraat waren ver trokken, maakte een persoon van de gele genheid gebruik om een fiets uit de gang te halen met de bedoeling zich deze toe te eigenen. Spoedig werd echter de diefstal be merkt en nog was de aanstaande eigenaar niet halverwege de Kortegracht of hij liet de tweewieler maar achter en verdween in de achterbuurtjes. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Vondel arriveerde 6 Sept. te Port-Said' Het stoomschip Koning Willem I arriveer de 7 Sept. te Dabany. Het stoomschip Koning Willem II arri veerde 10 Sept. te Lissabon.. Alle van de Stoomvaart-Maatschappij ..Nederland. Het stoomschip Hollandia vertrok 5 Kept van Coruna. Het. stoomschip Frisia vertrok 29 Aug. van Rio de Janeiro. Het stoomschip Rijniland vertrok 25 Aug!, van Vigo. Het stoomschip Maasland vertrok 30 Aug. van Batavia. Het stoomschip Delfland vertrok 4 Sept. '.an Buenos-Aires. Het stoomschip Eemland passeerde 2 Sept. Madeira. Faillissementen. Failliet verklaard A. Siebbeles, pension houder, te Hilversum. Rechter-comm. mr. 15. M. de Vos, curator mr. Ed. Philips, te Amsterdam. H. van de Bilt, schoenwinkelier en leder handelaar, te Utrecht, Rechter-comm. jhr. nir. J. Schuurbeque Boeije, curator mr. J. A. Fokker. Geëindigd: M. v. d. Berg, Amersfoort. TELEGRAFISCH WEERBERIGHT. Naar waarnemingen in den morgen van 13 September 1909. Medegedeeld door het Kon. Ned.. MeInstituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772.7 te Horta. Laagste 757.0 te München. Verwachting tot den avond van 14 Sept. Zwakke tot matige Oostelijke tot Noorde lijke wind. Zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regenbuien. Daling van temperatuur. V GEDEPUTEERDE STATEN van Zeeland roepen sollicitanten op naar de betrekking van dienstkring Westelijk Schouwenstand plaats ELLEMEET, aan welke betrekking eene Provinciale jaarwedde verbonden is van f 400.terwijl gemeentelijke toelagen zijn toegezegd van ongeveer f 200.—. Benoembaar zijn alleen zijdie van Rijks wege eene akte van bevoegdheid als Veearts verkregen hebben. Sollicitatiestukken worden ingewacht vóór 1 October e.k. Middelburg, 10 September 1909. Gedeputeerde Staten voornoomd, DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. met STAL en KOETSHUIS, aan da Woudenb. Straatweg te ZEIST. Te aanv. 1 Mei 1010. Te bevr. bij de Gebr. PIJPER en Co., Makel, te Zeist, en bij W. C. WEIDNER, Aann. en Makel., Neude 19, Utrecht. op stam in alle afmetingen, C. H. TEURLINCX MELJERS, Oirschot, N. B. Amsrikaansche Stoom Stoeien- en Meubelfabriek. Zie onze tentoonstelling in «le Theaterzaal Park Tivoli Utrecht. Op het Ingenieurs-Bureau kan direct geplaatst worden een jongste Bediende, ±15 jaar oud. Zich persoonlyk te vervoegen Korte Berg straat 7'smorgens voor 9 uur. Terstond gevraagd een flinke Zich te vervoegenMevrouw M. W. VAN D8SELSTEIN, Korte Bergstraat 7, hoek Vlas- akkerweg, 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Met 1 November wordt gevraagd van zeer goedo getuigen voorzien. Zich aan te melden bij Mevr. Jhr. ORTT, Huize „Zandbergenalhier. Tegen 1 Nov. eene nette gevraagd, niet als Meid-Alleen, P.G., en v. g. g. v. AdresMevr. CRAMER, YVesthaven Gouda. Grand HStel de Malte (geheel vernieuwd,) 63 Rue de Richelieu. nabij de Boulevards en het Palais Royal. Comfortabelst Familie-Hotel. Matige prijzen. 75 kamors. Tuin, Rookkamer. Leeszaal. Uitstekende Keuken en beste Wijnen. Kamer met 1 bed van af 4 frs. Kamer met 2 bedden van af 7 frs. bediening, electrische verlichting on cen trale verwarming inbegrepen. Déjeuner k la fourchetto 3 fr. Diner 4 fr. Restauratie A la carte. Baden. Telefoon, Electrische Lift. Arrangementen en pensi ons. Telegr.-adresSVENDSEN, Parijs. en in het algemeen gij vrouwen oudere en jongerekomtzoo gij kunt, op WOENSDAG 15 SEPTEMBER 's middags van 3 tot 4 uur, in de Tent Blankenheimstraatluisteren naar Jonkvrouwe HARTSEN uit Hilversum, De samenkomst is alleen voor vrou wen. Gij zijt allen welkom! Brengt, ais gy anders niet kunt, uwe jongste kinderen maar mede. HET PLAATSELIJK COMITÉ. 10 v.m.—7 n.m. c (wijzigingen voort jJ^T' Goede tram- ei 5 Kilo bruto f 1.8010 Kilo bruto f 3.40 Oranje-Abrikozen 50 stuks f 1.40, 100 stuks f 2.30; Dubl». Witte Pruimen 3 Kilo bruto f 1.35, 5 Kilo bruto 1.85; Taielappelen 5 Kilo bruto f 1.80, 10 Kilo bruto f 3.40; Moesappelen 10 Kilo bruto f 2.Verz. franco tegen postw. of remb. W. WILLEMSK, llodcwaard. Wij zenden de fijnste kwaliteit direct uit de schepen, die dagelijks hier aankomen. Een vaatje mat 50 stuks f 1.60. 100 - 2.75. Twee vaatjes ieder 100 - 5 -. Een vaatje met 200 - 4,75. Halve ton ca. 425 - 8.-. Heele ton ca. 850 15.-. Verzending naar allo spoorstations in Neder land, tegen vooraf inzending van Postwissel of op rembours. P. C. KLIJGT Co., Haring- en Zeevisch-Export, IJmutden. Tevens leveren wijKOOK- ol BRAADSCHELVISCH. Postkistjo bruto 5 Kilo 1 1.40. Mooie Bak schol, Postkistje bruto 5 Kilo t' 1.5b. Zoute-, visch (in heele Visschen), Postkistje bruto 5 Kilo i 1.35. Tegen inzending van postwissel franco per postpakket of rembours met 10 ct. ver hooging. 10 v.m.- 11 n.m. FEESTELIJKHEDEN. OUD-SEYSTDiverse Ver makelijkheden, w. o. Ballonopstij gingen by avond, Tooneelvoorstel- lingen, Vuurwerk enz. enz. lederen dag afwisselend programma en Kermesse d'éié. 0.50, 13 Sept. f 0.25; 15 Sept. na 4 uur lOcent. rkrijgbaar. s avondtreinen. met J F. RIEM-VIS' Verpakte Zaden en Voeders. Op elk pak staat de gebruiksaanwijzing en behandeling. Zangzaad voor Kanarievogels 15 ct. Papegaaienvoeder25 Zevenzaad voor Wildzang10 Parkieten voeder16 Voeder voor Ind. Vogels16 Zoet Zomerraapzaad12 Lijster- en Leeuwerikenvoeder, per kilo13 Lijster- on Leeuwerikonvoeder, per kilo pakje25 Geparfumeerd gezuiverd Vogelzand 15 J. F. RiemVis' Krachtoehteiid- voeder voor Hoenders, bevordert hot eierloggen. Uitsluitend verpakt in geplombeerde zakken met nnam en adres, men lette daarop 25 25 50 kilo. f 0.45 f 0.90 f 4,— f 7.25 Verkrijgbaar bij J. VAN GENDE- KEN, alwaar Prijscourant gratis ver krijgbaar is. J. F. RIEM-VIS, Zaadhandel, N. Molstr. 12, Ben Haag. Horloger, Langestraat 42, Grootste sorteering I' klas ARTIKELEN. Reparatie-Inrichting billijk, vlug en goed. Schouwburg Utrecht. N.V. HET TOONEEL. Directeur: WILLEM ROLT AARDS. Dinsdag 14 September 1909: Trourspel in 5 bedrijven van J. VAN DEN VONDEL. Regie: WILLEM ROYAARDS. Décor, naar ontwerp van P. C. DE MOOR. De dans der engelen naar ont werp van P. C. DE MOOR, is ingestudeerd door Mej. M. WESSELS. Voorspel, tusschenspel en rijen gecomponeerd door HUB. CUIJPERS. Orkest van de Nieuwe Toonk. Vereeniging. •*T~ Het orchest zal door den Hoer HUB. CUIJPERS, Componist, zelf gedirigeerd worden Aanvang half acht ure.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3