jr. TT. 8"" JnHrgang. Dinsdag 14 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. OORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauoo per post 1.50. Afzonder;Ire nummers- 0.05. Deze Courant versohynt dagelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. Advertentiën, mededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. U itgevers: Utrechtschestraat I. VALKHOFF C°. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bjj vooruitbetaling. Qroote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen Ut het herhaald adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eeme circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. l>e crisis in Griekenland. Het laat zich voorloopig niet aanzien dat de gebeurtenissen in Griekenland zich glad' en effen zullen afwikkelen of een kal men loop zullen nemen.. Vandaar dat gerust nog va/n crisis" mag gesproken wordem. Er begon reeds eenige beklemming te heerschen toen de vorige weck een persorgaan uitingen aan de openbaarheid bracht, welke de be kende staatsman Theotokis tegenover een der afgevaardigden zijner partij, die henl op Korfoe had bezocht, had losgelaten. Er is reeds van meerdere zijden op gewezen, welke gevaren het voor Griekenland zou me. debrengieu indien de Koming er toe mocht besluiten afstand te doeai van dan troon, voornamelijk om de talrijke relation die de Koning heeft met de Europeesohe vorsten huizen, betrekkingen die hij steeds onder- lioudt en in kritieke omstandigheden Grie kenland vaak van groot nut zijn geweest. Theotokis nu zou blijkens bovenbedoelde uit latingen, in groote nervositeit verkeeren we gens den o.p handen zijnden troonsafstand van den Koning, welke zou volgen indien de Kamer tot de afschaffing van het gene rale legiercommando besloot, hetgeen als eem onmiddellijke beleedigdng van den kroon prins en vam den troon zou worden opgevat. (Men weet dat voorloopig de ter beschik kingstelling tier beide prinsen is gedecre teerd), In dit geval zou de geheele dynastie het land verlaten. Op de vraag wa't rllan vol gen zou, antwoordde Theotokis: „Men sid dert reeds bij het bloote denkbeeld. Ziet gij thans niet reeds de eerste gevolgen 1 Enge land heeft al de banden afgetrokken van d< bescherming der Grieken in Macedonië." Tengevolge nu van deze opvatting neut de Theotokis-partijwelke de Kamermeer derheid vormt, besloten zich te kanten tegon de afschaffing van het generale commvido, hetgeen als een bom op de officieren en de bevolking heeft gewerkt. Be pers, vooral het blad ,,de Emproe", dat den militairen bond ijverig steunit, schrijft heftige artike len tegen Theotokis en voorziet ernstige ge varen. Theotokis moet op Korfoe reeds een menigte anonieme dreigbrieven ontvangen hebben In Athene en in de provincie vormen zich thans twee partijen, pro en contra den mi litairen bond. Dieze laatste schijnt nog al pretenties te hebben, we lezen althans dat in verband met de edschen van den mili tairen boud ten opzichte van de door hem voorgestane besparingen, de uitvoerende commissie van den bond als haar verlangen te kennen heeft gegeven, dat haar lederen avond een proefdruk van de Staatscourant worde verschaft, opdat der commissie de gelegenheid worde gegeven die benoemin gen, welke haar alleen schijnen te zijn ge daan krachtens doeleinden van partijpolitiek, nog voor de openbaarmaking te schrappen De toestand wordt inm.idd.els zoo wordt uit Athene aan de Vossiscbe Zeitung ge meld met den dag meer gespannen. De militaire bond heeft zich met beslistheid te gen prins Consban'tijn gewend wegenis de door hem op Patras en Korfoe, tot d.e hem toejuichende bevolking gehouden, redevoe ringen en heeft van de regeering verlangd dat deze den 'Koning zal voorstellen er voor te zorgen, dat de Kroonprins zich niet meer in de politiek mengt. De regeering zal aan den Koning dezen eisch overleggen met de mededeeldng dat, mocht hij niet worden vervuld, zij zal moeten aftreden. Het is nu de vraag of de Koning zich naar de eischen van den militairen bond zal voegen. Men gelooft dat het kabinet, hetwelk zich als het orgaan van den militairen bond beschouwt, maar geene meerderheid in de Kamer bezit, zal aftre den Tevens zal een der politieke vereeni- gingen een oproep aan het volk richten om stelling tegen den Kroonprins te nemen. Zoo schijnt de positie des Konings zeer ge schokt te zijn. En de mogelijkheid valt niet geheel weg te cijferen van het ontstaan van een burgeroorlog, daar de militaire bond eu zijn aanhangers tal van tegenstanders onder het volk hebben. Zaterdag j.l. vermeldde het blad „Athe- nai" een onderhoud met Theotokis, waarin deze de beweging der officieren beslist ver oordeelt. Hij is van meening dat de Kamer 7,al moeten worden ontbonden, opdat het volk van zijn wensch in zake de eischen dei- officieren zal blijk geven. Theotokis beves tigd dat hij en zijn partij nimmer voor de afschaffing van het oppercommando van het leger zullen stemmen. Uit de verschillende berichten, die uit Griekenland ons bereikt hebben, is wel ge bleken, dat over de actie der officieren ver schillend wordt geoordeeld. Al naar gelang natuurlijk van de persoonlijkheid van den beoordeeiaar. Zoo herinneren wij nog eens aan het oordeel van den Griekschen journa list Dr. Haloocondylis, dat wij onlangs on der onze politieke berichten opnamen. Vol gens hem werden de officieren niet door na ijver op de begunstiging van leden en vrien den van het Koninklijk Huis tot verzet ge dreven, handelden ze niet evenals de regee- ringspartijen uit eigen belang, maar kwa men ze in beweging als de hand van een denkend en willend volk, dat zijn, naar de letter bevochten, vrijheid ook met de daad wil veroveren en wil optreden tegen bederf en nepotisme in het staatsbeleid, waar de Koning zich steeds angstvallig huiten heeft gehouden. De Koning zou niet gezwicht zijn en toegegeven hebben, maar met welgeval len hebben gezien, hoe zijn volk ontwaakt en zijn herleving tegemoet gaatmet vreugd een ministerie "hebben benoemd, dat zijn nieuwe roeping begrijpt, en hetgeen de eischen van muitende militairen waren, tot leuzen verheft van een naar beter strevende natie. Dezelfde schrijver wilde echter niet be slissen of de officieren den practischen weg hadden ingeslagen door de Kamer her vormingswetten af te dwingen, maar dat kwam er volgens hem niet op aan. De Atheensclie berichtgever van de Köl- nische Zeitung, die naar men weet het poli tieke gedoe der officieren steeds scherp "heeft afgekeurd, schrijft naar aanleiding van hun actie tegen den kroonprins: „De officieren hebben steeds beweerd, dat hunne mani festaties geen anti-dynastieke doeleinden nastreefden, maar het is toch aan geen twij fel onderhevig, dat door de voortdurende aanvallen op de prinsen de dynastie getrof fen wordt. Het ministerie en de Koning jroeten de handelwijze des Kroonprinsen gewraakt hebben. Dit mag waar zijn, maar dat de herhaalde aanvallen op de prinsen den Y -ning pijnlijk moeten treffen ligt even zoo voor de hand als dat hem door deze on verdraagzaamheid zijne geheele positie on aangenaam wordt gemaakt." Duitschland. Leipzig, 13 September. In de beden gehouden zitting van den sociaal- domocratischen partijdag deelde voorzitter Sir.ger mede, dat het partijbestuur besloten Ik eft buiten de reeds verleende sommen nog 30 000 Mark uit de partijkas aan de Zweed- sche stakers te zenden. De secretaris van liet partijbestuur Molkenbuhr deelde mede, (bi ook de Spaansche opstandelingen dooi de partij financieel zijn gestemd. De partij trit thans 633,000 leden. De afgevaardigde in den landdag Liebknecht sprak daarna over de noodzakelijkheid de propaganda on der de jeugd krachtiger te voeren. Leipzig, 13 September. De partijdag beraadslaagde allereerst over de propaganda onder de jolige arbeiders en nam ■daarna met algemeene stemmen een motie aan, waarin de arbeiders worden aange spoord het gebruik van sterken drank te ver mijden. Daarna werd besloten afgevaardig den te zenden naar het internationale socia- iistencongres in 1910 te Kopenhagen. Ten slotte werd een voorstel aangenomen om aan het internationaal bureau te Brussel op te dragen een lijst samen te stellen van de leden der sociaal-democratische organisaties en van de sociaal-democratische kiezers in alle be schaafde landen. Frankrijk. De onthullingen over bestaande misstan den bij de koloniale rechtspleging hebben op de noodzakelijkheid gewezen van een spoedige en grondige hervorming. De ufgeteden minister Milliès-Lacroix heeft drie maanden geleden een extra-parle mentaire commissie benoemd, om hervor- uiingen^ voor te stellen. Een subcommissie heeft thans een reeks voorstellen ter bespre king ingediend. Het programma bevat vele en velerlei wij zigingen en stelt o. a. de vraag aan de orde of oen afzonderlijke staf van rechterlijke ambtenaren moet gevormd worden voor Afri ka en een voor Aziëof de ambtenaren moe ten gesplitst worden in magistraten, d.ie 'n Frankrijk opgeleid, zullen rechtspreken :n de kolonies, waar de Fransche wetten wor den toegepast, en in ambtenaren, die, vol gens nog te stellen voorwaarden opgeleid, bestemd zijn voor de kolonies, waar de in- laudsche code wordt gevolgd, of men rech ters hebben moet voor Europeanen en weer andere voor inlandersof de koloniale ma gistratuur behoort te ressorteeren onder het departement van justitie, van koloniën of wel onder beideof het aan te bevelen is inlandsche rechters aan te stellenof men handhaving en generaliseering wenschelijlc acht van het instituut van den index uni- cus in eersten aanlegof men heil ziet in de beperking van het aantal rechters in hoo- ger beroep tot drie. Behalve deze meer principieele quaesties wensclit de sub-commissie aan het oordeel van de extra-parlementaire commissie ver schillende vragen van ondergeschikt belang te onderwerpen, o. a. betreffende de bevor dering en indeeling der ambtenaren. Van groot belang acht de commissie de beslissing over de vraagof bij promotie kennis der inheemsche taal in aanmerking zal genomen worden. Ook wil zij de verhouding tusschen gouverneur en rechterlijke macht scherper omlijnd zien. Ten slotte stelt zij de vraag: wil men in de kolonies de vrije advocatuur invoeren of moet de bestaande regeling ge handhaafd blijven, en het aantal beoefenaars van het nobile officium beperkt blijven on afhankelijk van aanwijzing door den gouver neur. Minister Trouillot heeft den wensch te kennen gegeven, dat de extra-parlementaire commissie hem ten spoedigste van advies zal dienen over deze voorstellen. Engeland. Londen, 13 Sept. Dertig Hollan ders kwamen heden te Rochester aan met het doel over te gaan tot de ontmanteling van het oude oorlogeschip, dat thans te Upnon ligt gemeerd en is aangekocht door een Hollandsche firma. De drijvende werk plaats is door de stoomboot „Oostzee" over de Noordzee gesleept en eveneens heden aangekomen en langszijde de Anson ge meerd. Zweden. Stockholm, 13 Sept. De regee ring heeft besloten hare bemiddeling te ver- leenen tot beëindiging der staking en lieeft als bemiddelaar aangewezen den heer Ceder- borg. Tevens werd de vroeger door de regee ring ingestelde commissie, die voorstellen voor wettelijke bepalingen omtrent arbeids overeenkomsten zou uitwerken, ontbonden en aa nhet ministerie van justitie opgedragen op den grondslag van het werk der commis sie een daaraan beantwoordend wetsontwerp op te stellen, dat in den loop van het vol gende jaar aan den Rijksdag zal worden on derworpen. Spanje. Te Parijs is onder voorzitterschap van Naquet een bijeenkomst gehouden van 1800 personen, om te protesteeren tegen de in hechtenisneming van den anarchist Ferrer. De politie te Barcelona beweert, in Fer rers woning een circulaire in beslag geno men te hebben, met een program van actie behelzende afschaffing van alle wetten, op heffing van godsdienstige gezindten, ont binding der rechtbanken, het leger en de marineafbreken der kerken, verbeurdver klaring van allen eigendom. Aan het eind var. dit stuk zou Ferrer zelf een recept tot bereiding van een ontploffingsmiddel heb ben geschreven. Oosten rijk-Hongarlje. Zaterdag heeft te Boedapest een langdu rige ministerraad plaats gehad, waarin over den politieken toestand beraadslaagd is. Men is nog niet tot een resultaat gekomen en gasteren zou de beraadslaging worden voort gezet. De Hongaarsche regeering is van plan de baak-kwestie uit +e schakelen en alleen de kiesrechfhervorming aan het huis van af gevaardigden voor te leggen. Om de bezwa ren der onafhankelijkheidspartij weg te ne men, zullen denkelijk de artikelen over de a..alfabeten-kiezers worden geschrapt, hoe wei graaf Andrassy zich daartegen verzet. Boedapest, 13 Sept. Minister president dr. Wekerle is naar Weeuen ver trokken, waar hij een audiëntie zal aanvra gen bij den Keizer, teneinde voorstellen te doen tot zuivering' van den. toestand. Vol gens de „Pasther Lloyd" wensclit het Hon gaarsche ministerie de regeling der bank- quaestie uit te stellen tot 1917 op voorwaar de, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche bank de betalingen in specie zal hervatten. Ten aanzien van de militaire quaesties is ■liet kabinet van meening, dat het aan de Kamer geen belangrijke kredieten kan voor stellen voor leger en vlootj tenzij de mili taire autoriteiten eenige concessies doen om trent het gebruik van de Hongaarsche taal1 in het leger. Inzake de kiesrechthervonming laat die regeering hare voorstellen omtrent meervou dig kiesrecht varen, terwijl zij het kiesrecht tot ongeletterden wenscht uit te strekken. Rusland. Op de jongste audient'e van Stolypin bij dui Czaar is o.a. de gewichtige kwestie be sproken van de eerstdaags openbaar te ma ken toelichting van art. 86 der grondwet, dat handelt over de rechten der Doema ten opzichte van de begrooting van oorlog. De leden van het verbond van het Russische voik hadden vroeger den wensch te kennen gegeven, dat de rechten der Doema zeer be perkt zouden worden. De toelichting tot het gencemde artikel, welke thans verschijnen zal moet in zeer algemeene en vage bewoor dingen vervat zijn. Verder is tijdens de audiëntie ter sprake gekomen het verzoek, door de leden van het verbond van het Russische volk ingediend, da' ten doel had hun leider Doebrowin te redden uit de handen der Finsche justitie in he1- geding wegens den moord op Herzen- stein. Men weet, dat Doebrowin onder sterke verdenking staat van den moord op Herzen- stein te hebben aangesticht. De leden van het verbond van het Russische volk verlang den dat het geding wederrechtelijk zou ont trekken worden aan de bevoegdheid der Fin- s"he rechtbanken en ter behandeling zou worden toevertrouwd aan de Russische recht banken. De Czaar heeft zich in zeer afkeu renden zin uitgelaten over het drijven van het verbond van het Russische volk en htefi deu wensch te kennen gegeven, dat bij het geding Herzenstein de wet letterlijk zal wi rden opgevolgd. De uitlevering van Doe- bivwin aan de Finsche rechtbanken is alzoo een besloten zaak. Turkije. De berichtgever van het Berl. Tageblatt te Konstantinopel heeft een bezoek ge bracht aan den Armenischen patriarch en dezen gevraagd naar de aanleiding tot zijn ontslagaanvraag, waarop de patriarch ver klaarde „Het onderzoek in zake de slach tingen te Adana werd gevoerd door de plaatselijke overheid en begrijpelijkerwijze was dit ten zeerste in het nadeel der Ar meniërs. Zes hunner bijv. werden veroor deeld tot de doodstraf en na de voltrekking bleek, dat de ongelukkigen onschuldig wa ren gestraft. En de krijgsraad, die later naar Adana werd gezonden, zette het on derzoek in denzelfden trant voort. De grootvizier beloofde mij, geen Armeniër te Adana meer ter dood te zullen laten bren gen, maar kort daarna ontving ik plotse ling bericht, dat er nog vijf Armeniërs op gehangen zouden worden. Daar ik van hun onschuld niet overtuigd was, verzocht Ik, dat hun straf in gevangenisstraf zou wor den veranderd en eerst nadat de grootvi zier mijn verzoek van de hand had gewe zen, diende ik mijn ontslag in. Ik eisch, dat er heelemaal geen terechtstellingen meer plaats zullen hebben en heb de volgende voo -aarden gesteld lo. Veroordeeling van de organisatoren der slachtingen, waartoe behooren de vali, de militaire bevelhebber en de Moetessarif, tot minstens 15 jaren gevangenis. 2o. Vrijlating van alle gevangen geno men Armeniërs en Mohamedanen. 3o. Gratie voor de vijf veroordeelde Ar meniërs. Volharden blijf ik bij mijn eisch dat de organisatoren bestraft zullen wor- 7 DOOK RUDOLF HERZOG. „We moeten er een mouw aan passen. We moeten iets vinden, waarmee we de spoor wegdirectie ergeren, totdat ze een toontje lager gaat zingen. „Ergeren;!" Gustav Wiskotten was opge staan. En toen lachte hij zijn luids ten lacli. „August, die zonde heb jij op je geweten. Ik ben Adam, de verleide. Laat mij nu mijn gang maar verder'gaah." ,.Als je zoo redeneert, is alle handel en wandel zonde. Zaken zijn zaken. Die heb ben bun eigen moraal." „Bravo! Dat van gisteren schijnt jé geen kwaad gedaan te hebben. Waar zijn Wilhelm, Fritz en Paul toch?" „Wilhelm is voor de staalkaarten in de boekbinderij. Paul zit op het kantoor en Frit'z is op zijn laboratorium in de ververij,. Alles in orde." Gustav Wiskottem schoof zijn hoed achter over en verliet peinzend het vertrek. Naden kend stak hij het fabrieksplein over, liep de ververij om en stond aan, de Wupper, die het terrein van achteren afsloot. Ziedend schoot de stoom uit de afvoerbuizen der ver- .verij in het donkere water en veranderde hei in dik, vettig schuim. Bruisend stroom den de roode, blauwe en zwarte stroamen uit de ververij in den vloed, dlie sinds hij ten gebruike der industrie van het Wupperdal gesteld was, geen enkel zuiver droppeltje meer met zich voerde. Aan' den anderen kant der Wupper, op ver zich uitstrekkende wei den, oefenden de Barmer bleekers hum be drijf uit; aan dezen, kant, naast de ververij der Wiskottens, gebruikte de spoorweg den lager gelegen grond om massa's ascli neer te werpen. Lang stond Gustav Wisko'tten aan! den vochtigén oever en keek de rivier op. Zon der het groote, braak liggende stuk land naast de ververij, was de uitbreiding der fa briek tot staan gebracht. Wie had dat kun nen voorzien? Zeer bescheiden waren de oudelui hier vijf-en-twintig jaar geleden 'be gonnen en hadden hun bedrijf zeer langzaam naar gelang van de jaarlijksche verdiensten, uitgebreid. Toen Gus'tav Wiskotten, nauwe lijks mondig geworden, Emilie Scharwachter trouwde, had hij doorgedreven', dat haar geld in het bedrijf gestoken en er meer grond aangekocht werd. Hij zag nog den verschrik ten blik van zijn braven vader voor zich. „Jong, jong/' had de oude hoofdschud dend gezegd, „dat bouw je van je leven niet vel. Als het zoo ver is zijn onze botten, reeds lang vergaan." En heden? Een hoogmoedige, woeste trots maakte zich van den peinzen den man. meester, en zetelde zich op zijn voorhoofd. Zoo ver was het ge komen! Dat was zijn werk! Hindernissen' be stonden er voor hem niét! „Waarvoor ben ik dan anders op de wereld?" Nog eenmaal nam zijn blik het aangren zende stuk lnnd op. De blik van den: eige naar Toen, stiet hij de deur naar- de verve rij open Eene seconde lang kon hij in den dichten, witten damp, die 't vertrek vochtig warm tot in de uiterste hoeken vervulde, niets onder scheiden. Toen werd hij de werklieden ge waar, die in hun zwarte wanten van brand- netel'wol bij de kuipen en tobben bezig wa ren, waarin de kleurbaden pruttelden en de stoompijpen zulk een helsch lawaai veroor zaakten, dat het geluid der verfstokken, die het garen over de randen der kuipen sloe gen, nauwelijks te verndmem. was. „Hei... 1 Ia Kölsch daar?" „Niet1 gezien!" „Mijn broer Fritz?" „Bo ven 1" En het lawaai ging voort. Gustav Wiskotten steeg boven d!e dam pende watermassa's naar omhoog. Een, on handig gevoerde verfstok trof hem in de zijde. „Hopla", zeide de arbeider. „Ezels kop," beantwoordde Gustav de verontschul diging. Daarmede was de zaak afgehandeld. Boven, in het kleine laboratorium, trof hij Fritz. Met hoog opgeborstelde knevel zat hij over een bord gebogen en beet op een, haring, dien hij met die vingers stuk trok. Voor hem stond een lvalf leeg gedronken bierglas. Zeg 's even, je vergist je zeker, je bent bier niet im liet bivak." „Laat mij begaan. Katterigheid vraagt daar niet naar." „Maar ik wel. Na een feestdag kunnen we hier geen katterigheid gebruiken." „Dat is te dwaas oirn op te antwoorden." „Je gedrag is alles behalve zooals het hoort, m'tfi jongen Fritz Wiskotten sprong op. „Wa't man keert jou? Ik ben hier even goed baas als jij." „Zool Toon dal dan, in <le eerste plaats aan de arbeiders. Als die met een doezelkop op de fabriek komen, jagen we hen naar huis. Zich haring laten halen! 's Morgens 1 om negen uurde ververs zullen je uitge lachen hebben." „Dat kan mij geen steek schelen." „Maar mij wei. Hij, die baas wil zijn, moet in het oog zijner werklieden geen en kele fout hebben. En al barst je hoofd van katterigheid, dan mag je het nog niet too- nen. Jij moet overal de sterkere zijn. Dat i^ eer. eerste vereischte." Fritz Wiskotten dronk woedend zijn bier op. „Heb je Kölsch niet gezien, Fritz?" „Nee. Wat is er met hem?" „Ik moet hem spreken. De spoorweg-di rectie wil het 'terrein niét afstaan. En in 'de ververij stoot men zich nu reeds de ellebo gen." „Vervloekt. Dan kan ik niet prompt leve ren. Ik moet ruimte hebben. Willen ze niet toegeven'? Olia, Gustav, dat zal jij hun too- nen 1" „Dat geloof ik ook. Werk maar vlug de plannen uit, opdat alles voorbereid is." „Daar kan. je van op aau. Ad'juus, Gu stav," Gustav Wiskotten verliet de ververij. Toch goed materiaal, de broers. Alleen nog niet genoeg gedrild. Allerlei dwaasheden in 'het hoof d Bij de Wupper, naast het waschhuis, trof hij den grijzen opzichter. Ook die keek scherp naar "het naaste stuk laud. „Er helpt niéts aan, mijnheer Wiskotten, wij moeten het hebben, of we kunnen de vierhonderdvijftig paardekracht voor oud ijzer verkoopen." „Kölsch," zeide Gustav Wiskotten en trad dicht op hem toe, „ik heb je overal gezocht. Ik weet dat je de fabriek, de Wiskottens, 0 liefhebt. Is "t niet?" Hij had zijn arm door dien van den ouden mam gestoken. „Ik behoor tot dein inventaris, mijnheer Gustav." „Ja... Toen ik nog klein was en sprook jesboeken verslond, heb ik bij de Nibelun- gensage altijd groote geestdrift voor Hagen gevoeld. Jij hebt meer gelezen dan ik. Doch bij Hagen, den trouw,sten aanhanger zijns Konings, die tengevolge van zijn trouw stierf, heb ik als jongen altijd aan jou ge dacht. Zonder jou zou men zich ons niet voor kunnen stellen." De oogen van den grijsaard schitterden. „Mijnheer Wiskotten, wij begrijpen elkan der. Plicht voor plicht. En wat wcnscht u. uu?" „Kölsch, jij hebt achter het Ritterguts- hauser-statiom een tuin. Hij grenst aan het rangeerterrein." „Mijnheer Wiskotten, die ligt te ver van| ons af. Dat zouden dubbele onkosten wor den." „Voor ons! Natuurlijk! Daar valt niet aan te denken. Doch de stad heeft er im mers naar geïnformeerd!?" „Zeker, en ik heb geantwoord dat ik hét voor een redelijk bod verkoopen wil." „Weet je, wat de stad daarmee voor heeft?" De opzichter schudde het hoofd. „Dat kan mij weinig schelen, als ze goed betalen." „De stad wil zaken met de spoorwegmaat schappij doen. Of omgekeerd. Welnu?" Zijne oogen triumifeerden „Ja, daar kan ik niets aan veranderen." Wordt 'ervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1