DE JONG'S GLORIA CACAO. 1 K= fl 1.50. Nederlandsche Tentzending. BrillenPince-nez en optische artikelen. Als uw bril gebroken is, 14-16 September GROENTEN en OOFT. S.M.PEREL, shir. Pédicure, Huismoeders Een klein boekske, Groote Tuinbouwtentoonstelling, ADVERTENTIEN. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor „DE FIRMA BONARDON," Vrijwillige Verkooping. BOUWMANSWONING W. F. A. GROENHUIZEN, Speciale Tentoonstellingen. CONCERTEN. Buitengewone Avond-Concerten: Entreeprijzen: Naar wij vernemen zal H M. de Ko ningin op 24 Sept. a.s. den nieuwen stan daard uitreiken aan het le regiment huza ren. De plechtigheid zal zeer waarschijnlijk plaats 'hebben in de legerplaats bij Milli- gen. Door den minister van> Oorlog is be- plaald, dat bij dei aanstaande manoeuvres geen waterwagens zullen medegaan, zooais gebruikelijk is. Door de zorg van de korpscommandanten €n van de intendance zal aan den troep koffie of thee op marsch worden medegege ven, terwijl ook maatregelen moeten worden genomen om tijdens de rust gekookte dranh ken te kunnen verstrekken. Op den verkoop van fruit door zoetelaars wordt streng gelet. ;Op 15, 16 en 17 Sept. wordt door een bataljon van het 5e regiment infanterie een voorpostenbivak betrokken op het sportter rein „Birkhoven", waaraan tevens wordt toegevoegd een peloton van het lo regiment huzaren. Met ingang van 1 October is de gep. luitenant-kolonel der huzaren N. J. Erzey benoemd tot militie-commissaris in het 4e militaae-district van Zui<bHolland (stand plaats Dordlrecht). Aan den len Luitenant der cavalerie O.-I. leger, W. Storm van Leeuwen, wiens verlof 11 Sept. eindigde, is verlenging van verlof verleend. Militaire administratie. De „Hoefijzer'"-correspondent van hot Handelsblad deelt omtrent bovenstaand onderwerp een en: andter mede, naar aan leiding van heb verslag der Algemeene Ro- kenkamer, dat .hanjdielt oveó7' c omptabele kwesties met het Dep. v. Oorlog. Wij nemen er hier een en andler van over. Polemiek over 3 maand, .'kasrekeningen. In 'het afgeloopen jaar werden namelijk door sommige korpsadminisitratiën kasreke ningen overgelegd, die waren geopend' met een negatief bedrag. Daar uit den aard der zaak uit eene kas niet meer kan worden, ge put. dan zij in geld bevat, en negatieve be dragen in een kasoverzicht dus onbestaan baar zijn, lag het voor de .hand', dat er door hier bedoelde korpsadtminüs/tratiën op den. laatsten dag van het betrokken, kwartaal geen. kasopneming 'had plaats gehad ten die opgaaf van liet (negatieve) kasbedrag hét resultaat was van eene achteraf verrichte becijfering van het verschil tu&schen het bedrag van de geboekte ontvangsten en uitgaven. Op haar verzoek om opheldering aangaan de deze onbestaanbare kasbedragen, ontving de Kamer van den minister geen bevredi- gend antwoord. Zij vond) hierin aanleiding Zijne Excellentie medé te deel en, dat, wan neer het bij de korpsen gebru ikelnk \y as om op den laatsten dag van het kwartaal geen kasopneimng te doen, zij op verdere toezen ding van de kasoverzichten geen prijs stelde, daar zij die stukken, welke tooh reedis wei nig bruikbare gegeven bevatten, alsdan voor hare controle als waardeloos beschouwde en niet geacht wilde worden daarop haar toe- zicht te doen steunen. Hare definitieve beslissing in dit opzicht mteeude de Kamer evenwel te moeiten op schorten tot beantwoord1 zou zijn haar op 31 Dec. 1908 tot deai minister gerichte vraag om inlichtingen aangaand© het kasoverzicht van het 3de regiment huzaren over heb 4de kwartaal 1907. Uit dab overzicht bleek na melijk hoegenaamd niets van het op 15 Oc tober 1907 geconstateerd' tiekorb ad' f 2050, waarop betrekking heefit art. 78bis van het VTLIste hoofdstuk der Staatsbegtrooting, dienst 1907. Ware, yolgens het in 1904 door de Alge- meene Rekenkamer uitgesproken gevoelen, dit kasoverzicht op ultimo December 1907 opgemaakt in overeenstemming met de wer kelijkheid d. w. z. met de boen bekende feiten dan zou in dat overzicht van vermiste f 2050 moeten zijn melding ge maakt. Nu zulks niet was geschied, en de Ka mer niettegenstaande de aan haar overge legde kasrekeningen, van heit bestaan van het tekort onkundig zou zijn gebleven, ware het haar niet uit andetrie stukkon gebleken, betuigde zij den minister haar leedwezen, dat ten aanzien van de kasoverzichten door Zijne Excellentie, naar 't scheen, niet de wenschelijkheid werd ingezien, oan ze te doen aanvangen: niet met bet bed'rag dlat „vol gens de kasboeken aanwezig moet zijn" zooals ibij aanschrijving van den Minister van Oorlog van 29 Januari 1906, VlIIste afdeeling, no. 114, is bepaald maar met het bedrag dat, bij een© op den laatsiten dag van het kwartaal verrichte opneming van den kasvoorraad r.aanwezig bleek te zijn." De Minister antwoordde, dat door de hoofdadministratie van het 3de regiment hu zaren „abusievelijk" van het op 15 Octo ber 1907 geconstateerd tekort in de kasre kening geen melding was gemaakt, döch diat zulks thans was geschied1. Het zal wel geen betoog behoeven, dat dit antwoord de Kamer niet kon bevredigen. Zij meende echter ten d'eze te hebben gedaan al wat in haar vermogen was. Het stond vast, dat niet de minste waarde was te hechten aan kasoverzichten welke niet eens melding maakten van een geconstateerd te kort; en voorts, dat het Departement van Oorlog ongezind' bleek behoorlijke rekening- gen in te zenden. De Kamer schreef daar om aan den Minister, dat zij zich niet ver antwoord achtte, dloor het vorder nagaan van de ingezonden stukken den schijn te wekken, dat eene bevredigende controle be stond en verzocht de inzending van kasover zichten zooals tot dusverre waren overgelegd! voor het vervolg achterwege te laten,. Op blz. 13 van. het Verslag verdedigt de Kamer zich tegen die bewering van Oorlog, dat de omslachtigheid der legeradministratie ten deele is te wijten aan die menigte stuk ken die de Rekenkamer vordert. Integen deel, zoo betoogt dte Kamer, wij hebben op tal van overbodigheden gewezen, maar aan Oorlog heeft men er geen notitie van ge- Van die mededeelingen heeft de Kamer met eenige verwondering kennis genomen, omdat juist door haar meermalen het initia tief is genomen om te geraken tot vereen voudiging in .het opmaken en overleggen van bewijsstukken voor de verantwoordingen in zake de korpskassen, terwijl daarentegen van de zijde der administratie daaraan niet altjijidi hlst gewenschite gevolg is gegeveyi Zoo zijn, om op een paar voorbeelden te wijzen, de door de Kamer in 1903 aan de •hand gedane wijzigingen nog niet eens alle ingevoerd, en worden, in zake schietoefe- ninigen tot verbooging van 's Lands weer kracht, door de meeste regimenten nog voort durend bewijsstukken overgelegd, die reeds acht jaar geleden overbodig werden geacht. Doch ook aan mededeelingen van het Col lege van vroeger jaren schijnt aan het De partement van Oorlog niet altijd' de, naar de Kamer meent, gewenschte aandacht te zijn gewijdalthans is in 3, ad ant. 212 der in 1887 gegeven voorschriften; tot uit voering van het Reglement van administra tie bij de landmacht bepaald, dat voor alle betalingen hooger dan één gulden quitantiën moeten worden overgelegd. En toch had de Algemeen© Rekenkamer reeds .in 1842 tot de Departemjenten en dus ook tot hiet De partement van Oorlog eene circulaire ge richt, waarin, werd te kennen gegeven, dat voor betalingen beneden dlrie gulden aan. haar gaen quitanitiën, behoeven te worden overgelegd'. Dat, ten gevolge van gemeld, dteor 'liet Departement gegeven, afwijkend voorschrift, jaarlijks tal van overtollige stuk ken worden opgemaakt en aan de Algemeen© Rekenkamer ingezonden zal duidelijk zijn, als men bedenkt d'at bij voorbeeld alleen bij de afrekening van het regiment grenadiers en jagers over het 1ste kwartaal 1908 heb getal overbodige quitantiën meer dlan 300 heeft beloopen. De Minister antwoordt 'hierop in mar- gine: diat sommige wenken niet tot vereen voudiging bleken te leiden, d!at de overleg ging van quitamties van één tot drie guldemi „voor een goede controle bij het Departe ment van 'Oorlog noodig wordt geacht'en dat overigens eenige door de Kamer over bed,i.g geachte stukken niet meer zullen wor den overgelegd. Dat deze laatste stukken nu ook niet meer zullen wordlen geschreven, staat er niet. Het is natuurlijk moeielijk, uit te maken of in deze dte Rekenkamer of het Departe ment van Oorlog gelijk heeft. Als menu echter opmerkt dat. dergelijk geharrewar met he* Departement vau Marine niet wordt aangetroffen in hiet Verslag, dian vindt men den schijn althans toch wel tegen Oorlog'. Het tooneelstuk „De Firma Bonar- don", dat Zaterdag in Amicitia gespeeld wordt door de Kon. Vereeniging „Het Ne- derlandsc'h Tooncel", schijnt overal veel succes te hebben. Zondag werd bet te Rotterdam gegeven, en toen moest nla het 2e en 3e bedrijf het scherm meermalen wonden gehaald., om d'en vertooners dte gelegenheid te geven de hulde van bet publiek in ontvangst te nemen. De recenties in verschillende bladen zijn zeer gunstig. We hopen dat dit stuk met zijn „goede pei^" bij de Amersfoorters voldoende be langstelling: moge opwekken. De heer Jan C. de Vos vervult de rol van dten reeder Claude Bonardton. Verder zullen o. m. optreden de dames mevr. Hol- trop—Van Gelder, mevr. MeunierNagte- gaal en mevr. Chr. Poolman., en de heeren Wensmia Sr., J. de Jong en Hein Harms. Gisteravond vergaderde de Vereeni ging „Handel en Nijverheid" in het Hotel „De Zwaan" onder presidium van den vice- voorzitter, d'en heer J. H. van der Mei dien. De voorzitter deelde méde dat dte heer van Duinen uitstedig was, voorts maakte hij gewag van de bekroningen van stadgenooten op de tuinbouwtentoonstelling te Zeis't, op de Middenstandstenrtoonstelling te Amster dam en op de Landbouwtentoonstellingen te Zeist en Nijkerk. Spr. drukte den wensch uit dat deze bekroningen een spoorslag mo gen zijn voor andere stadgenooten1 om zoo veel mogelijk op de tentoonstellingen hunne artikelen in te zenden. Van de cmiddenstands-enquête-commissie was bericht ontvangen dat van de pl.m. 560 rondgezonden invullingsformulieren, nog slechts 50 stuks vragenlijsten zijn terug ont vangen Gewezen wordit op het groote belang dat in deze vragenlijsten gelegen' is, om te komen tot behoorlijke en gemotiveerde voor stellen tot verbetering van den Middenstand. De voorzitter leest vervolgens een con cept-circulaire voor betreffende het opge maakte rapport in. zake de gesplitste bestek ken, om die te zenden aan de verschillende handelsvereenigingen van den Middenstands bond, met het verzoek om propaganda le maken voor het voorstel. Dit concept wordt goedgekeurd. Het bestuur heeft overwogen om dezen winter een reeks van voordrachten te doen houden. De Bond heeft op een desbetreffend verzoek zich bereid verklaard voor sprekers te zullen zorgen en de volgende heeren daar voor opgegevenFiedeldij Dop te Amster dam en C. H. M. van den Berg, over Coö peratie; C. Visser, Leeuwarden en M. Ver beek, 's Bosch, over credietbankenJ. S. Meeuwsen en da*. J. kouwens, Heeswijk, over coöperatie in. Oostenrijk, en U. Nieu- wenhuizen, Nijmegen, over organisatie, enz. en bevordering der bedrijfsbelangen, in het buitenland.. Medegedeeld wordt dat, naar aanleiding van jpen op de vorige vergadering gedaan verzoek, het bestuur van den uitgever van de „Eemlander" toezegging heeft gekregen, dat door hem in het eerstvolgend uit te ge ven adresboek handelsgroepen zullen worden samengesteld. De firma .roept evenwel bij haar werk den steun van de ingezetenen in, om wanneer ter zijner tijd de lijsten, zullen zijn opgemaakt, te willen nagaan of er geen personen op ontbreken. Een onaangename, doch zeer gewich tige mededeeling had de voorzitter te doen, door een schrijven bekend te malfen van de Handelsvereeniging te Haarlem, waarin ge waarschuwd wordt tegen twee gebroeders te Berkhuizen, die als oplichters worden ge signaleerd. De secrtaris deelde mede dat 2 heeren zich voor het lidmaatschap hebben opgege ven. Bij de rondvraag beklaagt 'zich de heer Douma over de zeer late bezorging der tele grammen. Het gebeurt steeds', beweert spr., dat een telegram een half uur noodig heeft om hier ii» het bezit van den geadresseerde te komen. Toen de vorige week spreker «erst 3/4 uur na het overseinen een telegram ontving, diende hij een klacht in bij den directeur, die hem echter mededeelde, dat de bestelling niet spoediger kon geschie den. De Voorzitter antwoordde dat, wanneer re clamant voldoende gegevens kon overleggen, het bestuur de zaak zou onderzoeken. De heer K. W. Jaeger maakte opmerking omtrent het gewicht, de grootte en het rem- boursement Van postpakketten. De voorzitter merkte op dat daaraan niet veel te doen is, omdat zulks bij de wet is geregeld. Dten heer Eggink bevreemdt heit, dat hij uu eerst mag spreken, ofschoon hem zulks op de vorige vergadering was toegezegd. Nu het reeds ruim 10 uur is geworden, kan spr. een zóó gewichtig onderwerp als: „Amers foort Vooruit", niet meer behandelen, daar voor heeft hij wel een uur noodig. De voorzitter geeft den heer Eggink in overweging om zich met een verdoek om een groot deel van den avond in beslag te ne men voor een redevoering, eerst schriftelijk tot het bestuur te wenden. De heer Eggink zal daarvan gebruik ma ken. De 'heer Van Zalingen zou gaarne verne men of Amersfoort nog niet rijp genoeg is voor een elecirische centrale, in hoofdzaak voor drijfkracht. Spr. zou zulks in het be lang achten van het klein bedrijf. De heer W. van Schaik wil volgaarne dit verzoek ondersteunen. Ook spr. ziet er voor den kleinhandel zeer veel nut in. De voorzitter belooft deze zaak in de 'be stuursvergadering te zullen brengen, om dan in de eerstvolgende ledenvergadering met een voorstel te komen. Spr. wil op den voorgrond stellen dat de invoering niet zoo spoedig zal geschieden!; algemeen moet men er eerst de behoefte van inzien. Het bestuur der „Amersf. Vereeni ging toit bestrijidinig der Tuberculose" hoeft heloten, tot wederoprichting van het consul tatie-bureau. Te beginnen met Woensdlag 6 October e. zal hot bureau zitting hou den dien listen en 3den Woensdag van de maand. Heb onderzoek door die op het ziit- ■tings-uur aanwezige med'ici zal geheel gra tis geschieden. De Staatscourant (no. 214) bevat o. m. de statuten van de naamlooze ven nootschap Amei'sfoortsche Glasverzekering Maatschappij te Amersfoort. Doel: de ver zekering tegen schade, ontstaan door het breken van spiegelglas, ruiten, benevens glasplaten, en zulks tegen een jaarlijksche, vooruit betaalde premie, volgens vastgesteld tarief. Duur: tot 31 December 1934. Kapi taal: f 1000, verdeeld in 200 aandeel en van f 5, die alle zijn geplaatst en Volgestort. Heit bestuur 'bestaat uit '7 leden en wordt ter zijde gestaan dbor een administrateur. Voor de eerste maal zijn tot bestuursle den aangesteld de heeren S. J. van Dui nen, kiofferfabrikant; L. A. Houbaer, ma- nufacturier J. van der Wal Kzn., fabrikant van melkproducten; Th. C. V. ter Maat, apotheker; Joh. van der Meidten, koopman M. R. N. Oosterveen, koopman., en S. W. Melchior, boekdrukker, allen te Amersfoort. De temperatuur van het water in de Amersfoortsche Bad- en Zweminhichting was op Dinsdag 14 Sept., des morgens '7 uur, 58 graden FaJlirenheit. TELEGHAF18CH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 14 September 1909. Medegedeeld door het Kon. Nr>t Me' Inrtdunt te de Bilt. Hoogste barometerstand 774.0 te Aber deen; laagste 755.9 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15 Sept. Zwakke tot matige O. tot N.-O. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. Geboren HE.\DKIK LUCAS JAN, Zoon van L. PEZIE en E. PEZIEJansen. Amersfoort, 12 Sept. '09. TE HUUR te Wijk bij .Duurstede een op den besten stand staand Woou- eu Winkelhuis, Erf en Fabriekswerkplaats daarachter, ook geschikt voor Magazjjn. Huur billijk. Te be vragen bij den eigenaar C. VONK, to Wijk bij Duurstede. 8tations<lwarsstraat 8, Utrecht, is dagel\jks te consulteeron ol te ontbieden. Behandeling van Likdoorns, Nagels en verdere ongemakken aan den voet, geheel pijuloos en aiiti-septlscli. TSg voorheen W. CROOCKEWIT W.Azn. KorlegracHt 7. ASSURANTIËN, credieten coupons, Deposito's Effecten, Prolongatus Vreemd geld, Wissels. Schouwburg Amicitia. Zaterdag, 18 Sept., 8 uur. door de Kon. Ver. ..Het Nederlandsch Tooneel." 1. Rang 1 1.75, (Leden f 1.50.) 2. Itaiite f 0.75, 3. Rang I 0.40. OC Zie de aanplakbiljetten De Notaris J. C. SPRUIJT te Alfen a/d. Rijn, zal aldaar in het Hótol „SINT JORIS" by veiling op Woensdag 29 September 1909, bij toewijzing op Woensdag O October 1909, telkens des morgens elf uur, publiek verkoopen de kapitale, onlangs geheel nieuw uebouwde WAARBORG", met ARBEIDERSWONING. verdere getimmerten, Tuin, Boomgaard, Erven, Gronden en eenige perceelon uitstekend Wei- en Hooiland, alles slaande en gelegen in don Steekter- en Rijneveldschen polder, nabg den Goudschen rijweg, onder de gemeente Alfen aid. Rijn, samen groot ongeveer 3 4 HECTAREN. In 6 perceolen, breedvoerig bij biljetten om schreven. Te aanvaardende landerijen met Kerstmis 1909, de tuingrond 1 Maart en liet overige 1 Mei 191". Betaling der kooppenningen 15 December 1909. 8410 Te bezichtigen op iedoren Maandag, Woens dag, Donderdag en Zaterdag. De bewoner der hofstede, de heer A. DOR- REPAAL, is boreid aanwijzing le doen. Meerdere inlichtingen te bekomen ten kan tore van Notaris SPRUIJT te Alfen a/d. Rijn. EXQUISE Tafelperen 5 K.G. br. en fr. 1 2.25 Jutteperen 5 K.G. br. en fr. 1.75 Vijgeperen 5 K.G. br. en fr. - 2.25 Reine-Claude 5 K.G. br. en fr. - 1.90 Oranje-Abri kozen 100 stuks fr. - 2.25 Verzendt J. GERRITSEN le Andelst. Hofleverancier van H. M. de Koningin. in het algemeen gij vrouwen oudere en jongerekomtzoo gij kunt, op WOENSDAG 15 SEPTEMBER 's middags van 3 tot 4 uur, in de Tent Blankenheimstraatluisteren naar Jonkvrouwe HARTSEN uit Hilversum. De samenkomst is alleen voor vrou wen. Gij zijt allen welkom Brengtals gij anders niet kunt, uwe jongste kinderen maar mede. HET PLAATSELIJK COMITÉ. Ingenieur-Bureau „A. M.ERSEOOR T". C. BRUIJNIS Co., Korte Bergstraat 7. Filiaal en Fabriek liREDl, Giunekenstraat 137. Technisch- en Electrotechnisch Advies- en Installatie-Bureau. Fabriek van Acetyleen- en Aerogeen Verlichtingstoestellen. Belast zich met (leu aanleg van Flectrisclie-, Acetyleen- en Aerogeen Verlichtingen voor Villa'sfabrieken en alle andere doeleinden. Installeert Telefoon- en Electrische Sclielinrichtlngen. Plaatst en onderzoekt Bliksemafleiders. Levert en plaatst «le algemeen gunstig bekentle „Oeconomie" Zulggas- en Benzine Motoren en van «loor «leze te drijven Krachtwerktuigen. De installaties geschieden volgens ds voorschriften van hst Koninklijk Instituut van Ingenieurs. een glas stuk; een armpje van uw bril; een kurkje of hoorntje van uw Pince-nezwendt u met vertrouwen tot ons. wy repareeren vlug, billijk en voldoende. Grooie sorteering Onze 25-jarige werkkring hier ter stede waarborgt een vak- kumlige behandeling. BRILLEN worden geleverd op voorschrift van H. H. Doctoren. Instrument- en Horlogemaker, -s- Langestraat 42. getiteld „Slapeloosheid en Slaap", zenden wij gratis en franco direct na onlvanget Uwer aanvrage. 't Is interessant en 't kost U niets. Vraag 't dus eens aan. Fabriek„AUPING" Deventer. ZEIST. 10 v.m.—7 n.m. Geopend tot 16 September. Dagelijks: Middag-Concerten op het Ten toonstellingsterrein, en Middag- on Avond-Con certen op Oud -Seyst door de Tentoonstellings- kapellen. 14 Sept. Kon. Mil. Kapol van hot Rog. Gre nadiers en Jagers. Entrée f 1 OUO-SEYST. 10 v.m.- I I n.m. FEESTELIJK HEDEN, oud-seyst i Diverse Ver makelijkheden, w. o. Balionopstij- gingen by avond, Tooneelvoorstel- lingen, Vuurwerk enz. enz. lederen dag afwisselend programma en Kermesse d'éié. (wijzigingen voorbehouden) 14 lept. f 1. -15 on 16 Sopt. f 0.50, 15 Sept. na 4 uur 10 cent. Doorloopende kaarten verkrijgbaar. Goede train- en treinverbindingen naar alle richtingen. Late avondtreinen. 'fel

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3