BINNENLAND. echo partij, alsook de radicalen, zijn het met i -si eens. De koningsgezinde liberalen zijn van dezelfde meening. De democraten zijn eveneens voor de on middellijke bijeenroeping der Cortes. Hun leider, Lopez Dominguez, heeft geruim en. tijd beraadslaagd met personen van liberale en republikeinsche partijen. Oosten rij k-H o ngarij e. Weenen, 18 Sept. Heden is eene vergadering gehouden van de gemeenschap pelijke ministers onder voorzitterschap van graaf Aehrcnthul. Het onderzoek van de gemeenschappelijke begrooting voor 1910 werd. voortgezet eu ten einde gebracht. De datum van bijeenroeping der delegation zal in eene later te houden vergadering worden bepaald Budapest, 18 Sept. De ministe rieel© crisis in Hongarije, wel verre van tot rust te komen, dreigt integendeel ernstiger te worden ten gevolge van de zware lasten, die de uitgaven voor oorlog en marine aan de beide landen opleggen. Klaarblijkelijk maakt de weigering te Weenen, om eenige concessie toe te staan, die eene lichte vol doening geeft aan de openbare meening in Hongarije, den toestand onmogelijk. Het is buiten twijfel, dat niemand in staat zal zijn een kabinet te vormen, dab door het Hon- gaarsche parlement de verlangde buitenge wone credieten kan doen voteeren. Daaruit vloeit voort, dat de Oostenrijksch© en Hon- gaarsche delegatiën veel later zullen bijeen komen dan men hoopte, als zij er toe komen te vergaderen. De Duitsche Rijkskanselier Von Beth- mann Hollweg is Zaterdagavond te Weenen aangekomen. Heden middag zal hij door Kei zer Krans Jozelf in gehoor worden ontvan gen en 's avonds het hof diner bijwonen. Men meent to weten, dat dit bezoek van den Rijkskanselier een beleefdheidsbezoek is, dat hij zijn eerste opwachting bij den bondgenootschappelijken souvereiu komt ma ken. Of er echter over de politiek van den gezwegen zal worden, vooral na een bezoek dat de Russische minister Iswolski de vorige week in alle stilte aan Berlijn heeft ge bracht, mag de vraag heeten. Rusland. J alta, 19 Sept. De Czaar van Rus land ontving na zijne aankomst hier op zijn jacht, de Standart, den emir van Bokhara. Na zijne ontvangst door de autoriteiten be gaf do Keizer, door de bevolking met geest drift begroet, zich naar Livadia. Petersburg, 19 Sept. In vel band met de ontdekking van een bewaar plaats van. bommen, waarbij agenten van ■de geheime politie als schuldigen werden ontdekt, is do chef van de goheime politie uit zijn ambt ontzet en is eene instructie tegen hem goopond. Turkije. Djawid pacha, die in Albanië opereert, heeft bij Dika eenige versterkingen der Al- baneezeu vernield. In een gevecht met de Looiueezen van zes uren werd aan Turksche zijde drie officieren en elf man gewond, ter wijl vier man gedood werd. De verliezen der Loemeozon bedroegen 50 man. Djawid pacha heef popnieuw om versterkingen gevraagd. PerziS* De gewezen Sjah van Perzië zal aan boord van het Russische stoomschip Skobe- lef, begeleid door de kanonneerboot Geok- tepe, naar Petrofsk worden gebracht, om dat men te Bankoe voor vijandige betoo gingen togen den onttroonden vorst vreest. Do onttroonde vorst zal in Rusland, ge heel als een gewoon particulier en niet als ex-souverean worden behandeld. Hij kan zich naar willekeur een woonplaats kiezen; alleen mag hij niet naar St. Potersburg ko men. Een bijzondere controle met het oog op mogelijke kuiperijen tegen Perzië zal door de Russische regeering niet ovor zijn doen en laten worden uitgeoefend. Allerlei. v— Eerst was er sprake van, dat in Ame rika d© openbare meening ten gunste van Cook was begonnen le kenteren. De Amesri- kaansclie pers is thans vrijwel geheel in 't voorcLeel van Cook omgedraaid. Peary's houding wordt scherp gelaakt als onedel moedig en lasterlijk. Zooals de zaken thans staan, heeft Poary zijn vaderland sohiand© aangedaan. In 't bij zon dep* verwijt men hem eras tig het terug zeilden van zijn Amerikaausche reós- gc-n.joten, als Bortlott, met de egoïstische bedoeling, dat hij zich zou kunnen beroemen, <le eenige blanke to zijn, due aan de Pool geweest was, nadat zij.n reismakkers zijn le ven voor hem gewaagd hadden en zoo goed als hij, koude en ontbering hadden verdra gen. Poary moet titans bewijzen, dat zijn aantijgingen ten laste van dn-. Cook wiet uit dit zelfde schandelijke egoïsme voortspro ten. Düsseldorf, 19 Sept. De Z III, diio heden morgen te Frankfort a/M. was opgestegen voor oen tocht over het Main- eo Rijndal, is hier om zee uur 's avonds voorspoedig geland. B e r 1 ij n 18 Sopt. Orvillo Wrignt ondernam heden met den korvet-kapitein Engelhardt een vlucht die 1 uur en 37 minu ten duurde. Hij maakte daarmede een nieuw wereldrecord voor vluchten met een passa gier. B r e 8 i a19 Sept. Colderara heeft met een aeroplane van Wright een vlucht gedaan tot eene hoogte van meer dan 200 meter. Oste n de, 18 Sept. De aviateur Paulhan won heden den prijs van 25000 francs. In 1 uur, 1 minuut en 1 seconde legde hij 47A K.M. af, bij een hoogte van 100 Meter. De nederdaling geschiedde in het water, doch hot vliegtoestel werd er zonder schade uitgehaald. Koningsbergen (Pruisen), 1 8 0 e p t e ra b er. Te Pokalna bij hét Rus sische distriet Heydekrug zijn twee gevallen van cholera bacteriologisch geconstateord. Eén persoon is reeds gestorven, de andere is afgezonderd. Van de zijde der overheid zijn alle veiligheidsmaatregelen getroffen. Rio de Janeiro, 18 Sept. Vol gens de dagbladen is de gele koorts weder te Bahia verschenen. Zij woedt inzonderheid onder de havenarbeiders. Granada, 18 Sept. Te 12 uur 45 werd hier een aardbeving gevoeld, tlie 4 se conden aanhield en groote onrust veroor zaakte. Er hadden geen ongevallen plaats. Shanghai, 19 Sept. Er bestaat ernstige ongerustheid over de veiligheid van 'höt oorlogsschip Clio, dat den llen dezer naar Hongkong vertrokken is en reeds vijf dagen geleden had moeten zijn aangekomen. De kruiser Astrae-a is heden plotseling vertrokken, vermoedelijk om naar het ver miste schip te zoeken. De tyfoon, die gedu rende vijf dagen heeft gewoed, is nu be daard. Kameroverzicht. Vereenigde vergadering van de beide Kamers, op Zaterdag den 18en September 1909, tot sluiting van de zitting der Staten-Generaal. Geopend te 3 uren. De heer Schimmelpenninck van der Oye bekleedt den voorzitters- stoel. De Voorzitter laat -door den grif fier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 8 September 1909 no. 87, waarbij de minister van Binnenland- sche zaken wordt gemachtigd, heden, te drie uren des namiddags, zich te begeven naar de vergadering van de Staten-Generaal, ten eindo in een vereenigde vergadering der bei de Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De Voorzitter benoemt eene com missie, die den Minister iu het gebouw der Tweede Kamer zal ontvangen en uitleiden. Kort daarna treedt de Minister, vooraf gegaan door de Commissie, de vergaderzaal binnen. De heer Hee m s k e r k, minister van Binnenlandsche zaken, neemt plaats achter de ministertafel en houdt de voLgende rede Mijne Heeren Hot heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd mij op te diageu, de zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Dank zij Uwe medewerking kwamen in het afgeloopen zittingjaar onderscheidene wettelijke maatregelen tot stand. Eene voorziening werd getroffen in het Regentschap, ingeval van troonsopvolging tijdens de mindeijarigheid van den Troon opvolger en de voogdij over den minder jarigen Koning werd geregeld. De ter tweede Vredesconferentie gesloten verdragen, het Algemeen Arbitrageverdrag met de Staten van Amerika, alsmede het verdrag met Zweden nopens de strandvon derij, mochten Uwe goedkeuring verwerven. Wettelijke bepalingen kwamen tot stand, houdende voorschriften voor de toepassing der algemeene akte van Algeciras en van andere verordeningen in Marokko, tot uit voering van het op 17 Juli 1905 le 's Gra- venhage gesloten verdrag betreffende de bur gerlijke rechtsvordering, alsmede eene wet tot uitvoering van enkele bepalingen van het op genoemden datum mede te 's Graven- hage gesloten verdrag betreffende die cura- teele en soortgelijke maatregelen van be scherming. Een wetsontwerp, houdende nadere wij ziging der wet op het notarisambt verwierf Uwe goedkeuring. Een artikel der gemeentewet werd gewij- zigd. De wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs werd aangevuld door bepalingen betreffende subsidioering van bijzondere Hoogere Burgerscholen. In de Bevorderingswet voor de Zeemacht 1902 werden eenige wenschelijk gebleken wijzigingen aangebracht. Wettelijke bepalingen kwamen tot stand betreffende de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen en gepensionneerde militairen der zee- en land macht, beneden den rang van officier. Goedkeuring werd verleendaan eene heffing van personeel© belasting wegens mo torrijtuigenaan de vaststelling van nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn aan eene nadere voorziening omtrent de gelegenheid tot inwisseling van de munt biljetten en aan de vaststelling van nadere bepalingen omtrent het toezicht en de zorg voor de zaken der munt. Een wetsontwerp tot nadere aanvulliug en wijziging der Militiewet 1901, hoofdzakelijk strekkende tot het doen opkomen van de jaarlijksc.he lichting der militie in twee ploe gen en in verband daarmede tot verkorting van den dienst van het blijvend gedeelte en onmiddellijke aansluiting van dien dienst aan het tijdperk van oefening, mocht Uwe goedkeuring verwerven. Eene wijziging van -de soldijen bij die Landmacht kwam tot stand. Met vervanging van voorschriften, her komstig uit de Bataafsche Republiek en van het Eransche bewind, kwam een wet tot stand ter verzekering van den goeden staat der voorname rivieren en stroomen des Rijks. Door wijziging der Motor- en Rijwielwet erlangden sommige bevoegdheden der ge meentebesturen nadere omschrijving. De verbetering van de rivier de Waal werd verzekerd. .Ter bevordering van welvaart en verkeer werden weitenjke voorzieningen getroffen, betreffende den aanleg van spoorweglijnen in onderscheidene gedeelten des lands. Met de stoomvaartmaatschappij „Zee land" werd een nieuw contract gesloten we gens postvervoer met de tusschen Vlissin- gen en Queensborough varende stoomsche pen dezer Maatschappij, hetwelk wettelijke bekrachtiging heeft verkregen. De wet tot instelling eener Rijkspostspaar bank werd aangevuld en gewijzigd ten aan zien van het verbinden van inlagen in de Rijkspostspaarbank tot zekerheid van het voogd ij be heer. l)o Tiend wet 1907 werd aangevuld. Nieuwe bepalingen tot regeling der vis- scherijen werden vastgesteld. De wettelijke regeling omtrent het op sporen van delfstoffen werd herzien. De wet, houdende bepalingen ter voorko ming van scheepsrampen, tot het instellen van een onderzoek omtrent voorgekomen scheepsrampen, en omtrent maatregelen van tucht ten opzichte van schippers, stuurlie den en machinisten, kwam tot stand. In verband met de tot stand gekomen reorganisatie der arbeidsinspectie werden in de Arbeidswet, de Veiligheidswet, de Hinderwet, de Phosphorlueiferswet 1901 en de wet van 22 Mei 1905 .Staatsblad no. 143) de noodige wijzigingen aangebracht. De Ongevallenwet 1901 onderging ver schillende noodig gebleken wijzigingen en aanvullingen, strekkende zoowel om nieuwe tekorten voor de Rijksverzekeringsbank te voorkomen, als om onbillijkheden op te hef fen. Het op de landmacht in Indië betrekking hebbende art. 42 van het reglement op heb beleid der regeering van Nederlandsch- Indic werd gewijzigd. Ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Tjikampok naar Cheribon wer den de noodige middelen beschikbaar ge steld. Het muntwezen in de kolonie Suriname werd nader bij de wet geregeld. Een wet tot regeling van het mijnrecht in de kolonie Curasao kwam tot stand. Een nieuwe overeenkomst met de Neder- landsche Handelmaatschappij werd bij de wet bekrachtigd. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal te zijn gesloten. De Minister wordt door de Commissie uit geleid en nadat deze in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de vereenigde vergadering. De Commissie uit de Staten-Generaal, die heden den minister van Binnenlandsche zaken in de vereenigde vergadering van de beide Kamers in- en uitgeleide deed, be stond uit de heeren Van Velzen, Smeenge, Dolk, Van, Lams'weerde, Van Vuuren en Van der Voort van der Zijp. Berichten. Men meldt ui,t Aepldoorn aan het Ara. Dbl. Naar wij ui.t goede bron vernemendom/kt TI. M. die Koningin niet voor half December naar den Haag terug te keetren. Koninklijke belangstel ling voor de manoeuvres. De Koningin-Moeder, vergezeld van jonker van de Poll, baronesse van Ittersum en jhr. Van Tets vertrok Zaterdagmorgen ten 9 ure van Soestdijk, ter bijwoning van de manoeuvres onder Soesterberg. H. M. de Koningin-Moeder beeft gis teren den tuin en het park van Haar paleis ter bezichtiging gesteld van de militairen. Een groot aantal militairen, die ingekwar- lerd zijn in de gemeenten Baara en Soest, maakten biervan dankbaar gebruik. Z. Iv. H de Prins on H. M. die Ko ningin maakten Vrijdag namiddag een uit- gestrekten rijtoer, waarbij Z. K. H. het twee span zelf mende. Op sommige mooie punten werd ©enigen tijd vertoefd. Zaterdagmiddag was de Prins met heeren dier hofhouding op de patrijzen jacht in Beekbergen en Loenen. Het jachtgezelschap ging daarheen en te rug in jaehtbrikken, elk bespannen met vier paarden. De Chineesche gezant nam gisteren deel aan het dejeuner ten Hove. Can didaatrconsu'l aire ambtenaren. De commissie ter voor bereiding van de aanwijzing van candidaat- consulaire ambtenaren, brengt in St.-Ct. no. 219 ter kennis van belanghebbenden, dat 5 jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat-consulair ambtenaar. Sollicitanten, die niet jonger dan 18 jaar mogen zijn, wordt verzocht, zich vóór 25 December a.S. schriftelijk, met opgaaf van hun adres, aan te melden bij de commissie (adres den secretaris, mr. J. A. A. H. de Beaufort, Javastraat no 140, 's Graven- hage). De sluitingsaitting der Staten-Gene raal onderscheidde zich in geen enkel op zicht van hare voorgangsters. Alleen was ditmaal het aantal der Kamerleden, die de plechtigheid bijwoondbn., bijzondier klein. Behalve de leden der commissie van in- en uitgeleide, die evenals de Voorzitter der vereenigde vergadering, baron Schimmel penninck van der Oye en het bureau, in groot ornaat verschenen, waren, slechts 23 Kamerledten in de vergaderzaal der Tweede Kamer aanwezig, nl. de heeren van Basten Batenburg, van Wassenaer van Rosande, van Löben Seis, von Eianno, van Beyma en Godin de Beaufort, leden der Eerste Ka mer, en de Tweede Kamerleden Roëll, Zijl- ina, de Boer, van Doorn, Thomson, Eland, Brummelkamp, van Veen, van Karnebeek, van dlo Velde, Limburg, Duynstee, van Wassenaar van Catwijck, Jannink, van Vliet, Roodhuyzen en Merchant. Even 3 uur verscheen minister Heemskerk in ambtsgewaad en nam achter de minis terstafel plaats, waar hij staande de slui tingsrede voorlas, terwijl de leden der com missie van in- en uitgeleide zich achter heem j-chaai*den. Do voorlezing was in ongeveer* 8 minuten geëindigd, waarna de minister de vergaderzaal verliet, hoffelijk buigend, terwijl de Kamerleden zich, evenals bij zijne komst, van hun zetels verhieven. Een vrij talrijk publiek woonde op de tribune do plechtigheid bij, terwijl op straat weder velen van de komst en bet vertrek van den minister in een hofrijtuig getuige /waren Benoemd tot kornet de reserve-wacht meesters Th. F. Egidius. en jhr. J. Huyde- coper, beiden van het lo regiment huzaren. Een adres. Door het hoofdbestuur van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw- en Zuivelbedrijf is een adres aan minister Talma gezonden om hem te ver zoeken te willen bevorderen, dat het ont werp van wet op de landbouw-ongevallen- verzekering van 1905, spoedig in behande ling wordt genomen en niet in te gaan op een verzoek van het Ned. Landbouw-comité tot intrekking van die wet. Ter motivcering van dit verzoek wordt ver wezen naar de bijgevoegde memorie van toe lichting. Zw. Ct. De volgende alphabetisch© aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Den Bosch: Mrs. E. F. M. Hanlo, auditeur-militairR. E. Tilman, griffier bij den beroopsraad voor de onge vallenverzekering, on W. J. M. Ummels, substituut-griffier bij de rechtbank, allen te 's Hertogenboscb. Op de voordracht voor hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat in Noord-Hol land zijn geplaatst: jhr. C. J. A. Reigers man, inge iieur van den prov. waterstaat iu Noord-Holland en jhr. E. W. van Banlbuys, kapitein der genie to Bergen-op-Zoom. -Mr. De Meester. Met dien oud- minister De Meester, wiens aanvankelijk niet de minste zorg barende ongcsteldlheid zich later zuo ernstig liet aanzien, gaat het tflmns, zegt het Vad., goed vooruit. De zieke is in dieiu laatstem tijd merkbaar aangesterkt en kan nu reeds ettelijke uren per dag in don ziekenstoel zitten. De vergaderingen der Kamer zal hij ech ter voor loop ig nog niet kunraeln bij wo men De heer Van Kol weer naar Indië. Door den heer Van Kol iis aan die Ivamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé medegedeeld, diat hij als lid van de commissie tot bevordering van het vezel- congres, dat in 1910 te Soerabaja zal wor den gehouden, dat congres waarschijnlijk zal bezoeken Blijkbaar ligt het in Van Kol's voorne men, het volgende jaar weer een reis maar Indië te maken. (Volk.) Door de afd. Arnhem en Omstreken van de Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is tot candidaat voor het lid maatschap van het hoofdbestuur dier Maat schap, ij gesteld de lieer J. H. Wentholt te Zeist. Zonder twijfel zal deze gelukkige can- didatuur door meerdere afdeelingen overge nomen worden. Mevr. C h r. Poolman. M e vrouw Chr. Poolman zal Woensdag 17 Nov. 'te Amsterdam haar veertigjarig jubileum vieren mot eene opvoering van „Domheids macht". Veterinair Congres. De algemeen© vergadering van Vrijdag ochtend wei'd gelouden onder presidium van den heer Perroncito, eere-president van het con gres. (Italië). Het eerste punt van behandeling luidde De vogeltuberculose in betrekking tot de tuberculose der zoogdieren. Rapporteurs wa ren de heeren Arloing, O. Bang, J. Mohler en H. Washburn. Aan de discussie werd o.a. deelgenomen door prof. De Jong (Leiden), die betoogde dat men het verschil tusschen vogel- en zoogdier tuberculose moet laten vallen. Zoogdieren kunnen lijden aan gegenerali seerde vogeltuberculose. Tusschen vogel- en zoogdiertuberkelbacillen bestaat geen scherp verschiltusschen beide vindt men over gangsvormen. Beide behooren tot de groep van zuurvaste bacillen, die tuberculose kun nen veroorzaken. Ten slotte werd stelling 6 der conclusies van prof. Arloing, luidende „Daar de bacil der vogeltuberculose sle;hts een eenvoudige variëteit is van de bacil der zoogdier-tuberculose en in sommige gevallen in staat is zoogdieren te infecteeren, is er alle aanleiding voor, de voorzorgsmaatregelen, die ge nomen worden tegen het gebruik van tuberculeus vleesch ook toe te passen met betrekking tot de tuberculose dei- vogels", aangenomen, echter zoodanig gewijzigd, dat daarin niet meer wordt uitgedrukt, dat de vogeltuberkelbacil een variëteit is van de zoogdiertuberkel-bacil. Als tweede vraagpunt in de ochtendzitting was aan de orde Do onvruchtbaarheid van het rundvee en haar betrekking tot de besmettelijke ziekten der geslachtsorganen. Hieromtrent waren rapporteurs de heeren Albrechtsen (Denemarken) en dr. Hess (Zwitserland) Des middags sectie-vergaderingen. In do eerste sectie, onder voorzitterschap van prof. Ostertag, was in de eerste plaats aan de ordede desinfectie der middelen van veevoer en van dierlijke producten in verband met den internationalen handel. De >eerste rapporteur, de heer A. Conté (Frankrijk) was niet aanwezig, weshalve de tweede rapporteur dr. A. A. Overtieek, dis- tricts-veearts te Groningen, als eerste spre ker opti-ad. Hierna besprak de heer Max Fiihrer, (Oostenrijk) het voorkomen van miltvuur vaak met doodelijken afloop bij arbei ders in Oostenrijk. Hierop kwam in behandeling het vraag punt de serotlierapie, de seroprophylaxie en de enting van het mond- en klauwzeer en hun waarde voor de samtaire pokken. Hierover spreekt prof. Laclainche, die liet rapport, door hen en prof. Vallee ver vaardigd behandeld en daarna hulde brengt aan prof. Lofler, die zoovele jaren heeft gewijd aan dit onderzoek, welke toewijding hij noemt een voorbeeld van wetenschappe lijke zelfverloochening. Vervolgens sprak prof. Löffler, die de on derzoekingen, aan prof. Koch opgedragen over dit onderwerp, bij diens vertrek naar Zuid-Afrika heeft overgenomen. Dr. Lourens (Rotterdam) besprak ook nog de waarde van het serum, waaromtrent Spr. minder optimistisch blijkt te zijn dan prof. Löffler Vijfde spreker was dr. Perroncito (Italië), waarna de voorzitter de rapporteurs hulde bracht voor hun werk. De voorzitter deed, terwijl de aanwezigen zich van hun zetels verhieven, voorlezing van een telegram namens Z. K. H. Prins Hendrik in antwoord op het -dezer dagen hem gezonden telegram. De 5e sectie (tropische ziekten van die ren) werd gepresideerd door den heer M. Theiler, vice-pres. Rickmaun, secretarissen Berger, Thomassen, Pulle. De eerste spreker v. d. Does lichtte zijn rapport en conclusiën over de laboratoria ter onderzoek van tropische ziekten en het onderwijs in deze toe. Heirna sprak Knufh over betzelfde onder werp. Daarna .sprak Dschunkowsky over de ont- wikkelingsvormen van piroplasmose in te ken, waarbij hoogst interessante demonstra ties van preparaten op dit onderwerp be trekking hebbende werden gehouden. Dezelfde spreker hield namens Luhs, die niet aanwezig was, een voordracht over de piroplasmose der egels in Trans-Kaukasië. Bij de -demonstratie van de microscopi sche en macroscopische preparaten oppert de lieer Theiler het vermoeden, dat de Transkaukasische zoogenaamde tropische piroplasmosis dezelfde kan zijn als de Afri- kaansche Oostkustkoorts. Dit vermoeden is vooral van belang met het oog op het voorkomen van deze ziekte. Vervolgens sprak Tartakowsky ten eerste over de aetiologie en pathologie van de ganzenspirochaetose en ten tweede over een piroplasmose bij vledermuizen speciaal Ves per till io noctula Des avonds waren er wederom groote festiviteiten. Opheffing van vervroeg de winkelsluiting. Men meldt uit EnschedéIn een Vrijdag avond druk bezochte vergadering van winkeliers alhier is besloten de vervroegde winkelsluiting, die hier sedert een maand was ingevoerd, met Dinsdag a.s. op te heffen. De Tijd. 'n Groen op 'n kameel. De groentijd der studenten is weer daar en zoo kon de voorbij gangers te Amsterdam Vrij dag middag bet potsierlijk geval gadeslaan, hoe de reclame-kameel van Stelio door de studenten was gerequireerd om een nieuwe ling te „ontgroenen". Het dier de ka meel altijd moest nederknielenmet heel veel moeite klauterde onze jongeling er op en voort ging het door de drukke winkel straat, tot groot vermaak van ieder, be halve van den persoon in quaestie, die zich kwalijk op dit „schip der woestijn" scheen thuis te gevoelen. Verwenning. Op 12 Juni j.l. was E. V. te Volendiam met eenige andere jongens op den dijk aldaar aan het ruzie maken eu sloeg daarbij zekeren Mol, d'ie hem daarna over een hek van den dijk af gooide. Weer boven gekomen had hij een mes in die hand, hij riep uit, allen te zullen aan riemien snij den en stak daarop SiiMou Steur, onder den uitroep: „Daar dan!" het m.es in d.e borst. Steur zakte ineen, werd binnengedragen bij dokter Berger, waar hij tien dagen moest blijven, om daarop nog eenige maanden thuis verpleegd te worden. Hij is nu nog niet geheej hersteld. Nu stond V. te Haarlem terecht en hoorde 20 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen De moord b ij K o e k a n g e. Weer is door de Hoogeveensche maréchaus see ten huize van Klaas Bakker een grijze borstrok, en bij Roelof Bakker een zwarte jas, met verdachte sporen in beislag genomen. 't Kan al-s zeker worden aangenomen, dat bij dit droevig drama een ijzeren bout, waar aan de bewuste moer zat, is gebruikt. Bij het gebruik is de moer wellicht van de bout gesprongen, en zij is teruggevonden met bloed en haren bedekt; die haren waren grijs en zeer vermoedelijk van den vermoor den Bakker afkomstig. Inbraak. T« Worth-Rheden is Don derdag bij den landbouwer G. T., terwijl hij met zijn gezin naar de Rhedön-sche ker mis was, ingebroken. De dief kwam binnen dioor de deur van den paardenstal, verbrak de spijllen van de paardenruif en kwam zoo in de woning. Al de bedden werdlen onderst boven gebaaldin één daarvan is onder heb stroo een maaidoosje gevonden waarin f 300 aan bankbiljetten van f 25 ien f 50 aan spe cie. Ook de linnenkast werd opengebroken; daaruit zijn drie rijksdaalders ontvreemd Van den dader geen spoor. N. R. Ot. Sabotage? De „Tiilb. Ct." ver meldt een vermoedelijk geval van sabotage. Eenige pakken garen, bestemd voor d.e fir ma Besouw te Oeldrop werden per abuis be zorgd bij de firma Beso-uw te Goirle. Na hot herstellen der vergissing kwam men tot de ontdekking, dat van de pakketben, diie de vergeafsohe reis maakten, de inhoud be schadigd was. Deze schade bedraagt pl. m. f 500. De oorzaak kan men slechte gissen, doch men vermoed „sabotage". Of dit ech ter zoo is. zal de justitie moeten uitmaken, diie de zaak in onderzoek heeft. Spoorwegdiefstal. Men meldt uit Maastricht: Vrijdagavond wer den alhier drie van spoorwegdiefstallen ver dachte personen aangehouden. Men zocht hen al reeds lang Om aan de kost te komen. Een als heer gekleed jongmensch van on geveer 20 jaar schijnt er te Rotterdam zijn werk van te maken kinderen, die middag eten naar hun vader moeten brengen, op straat aan te houden. Hij vraagt dan, waar zij heen moeten, en zegt vervolgens, dat hij toch dien kant uit moet en stelt voor heb eten mee te nemen. Ook zegt hij wel eens door vader tegemoet gestuurd te zijn. Dan neemt hij het e.ten in ontvangst. Op de Schie- haven is de list hem al tweemaal gelukt. N. R. Ct. D ,e epidemische kinder verlamming. Naar men uit goede bron verneemt, hebben zich inderdaad te Zutphen eenige verdachte gevallen voorge daan. Ter geruststelling van het publieke, diene dat de inspecteur reeds ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld en maatrege len heeft genomen,, om eventueel© uitbrei ding tegen te gaan.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2