2 zitter, de heer van Duinen, ziet over het hoofd, dat art. 49 van de verordening op de straatpolitie expres niet toepasselijk is verklaard op bestuurders van motor-rij[fcui- gen. Dat staat in al. 2 van. dat artikel. De verschillende artikelen van heit voor stel worden achtereenvolgens voorloopig goedgekeurd, waarna het geheele voorstel met al ge me ene stemmen wordt aangenomen. 2. Voorstel van B. eai W. tot het geven van namen aan twee wegen. Voor den nieuwen weg van het Stations plein naar den straatweg van. Soest wordt voorgesteld die n;aam Birkihovenwteg, voor den nieuwen weg aan de zuidzijde van den berg tegenover de Van Campenlaan Ring- laan. De heer Plomp. Mijnheer de voorzat ter, B. en W. stellen voor den weg, die van het station gaat. naar het landgoed Birkho- ven en die uitkomt op den straatweg iniaar Soest, te noemen Biirkhovenweg Ik meen., dat het op den weg ligt van den raad een bewijs te geven van erken nine wan de ver diensten en van de moeite, die de burge meester zich heeft, gegeven voor het tot stand komen van dien weg, en geef dlaar- ocm in overweging den wieg te noemen Barch- man Wuytiersweg. (Teeltenen van instemming.) De Voorzitter. Ik dank dien heier Plomp voor zijn voorstel, dat mij overstelpt. De vraag is of de naam, die in overweging wordt gegeven door den heer Plomp, niet verwarring zal geven voor het publiek. Wan neer de weg genoemd' wordt Bïrkhtowenweg, dan is dat eene oan wijzing. dat de weg de toegang is tct het landgoed Barkhoven.. Als de weg mijn naam draagt, dan zal mien dat niet wetem. De heer V els Heyn. Mijnheer de voor zitter, dat bezwaar is gemakkelijk te onder vangen! door aan 'het begin van den weg, bij het 'station, een bord te plaatsen met de woorden „Naar Birkhoven". De heer Oostervee.n. Mijnheer de voorzitter, ik wil het voortstel van dem beer Plomp gaarne ondersteunen. Als de raaJcC zich er mee vereenigt den weg te noemen Barchman Wuytiersweg, vind ik dat wel zoo aangenaam. De Voorzitter. Ik ben zeer gevoelig voor de beleefdheid van -den heer Plomp. Ik wil vragen of do raad zich maat 'het voor stel kan vereenigen. De heer van Duinen. Ik wil mij er gaarne mee 'vereenigen, mijnheer d'e voor zitter, maar geef in overweging niet te spre ken van een weg, maar van een laan. Er worden, hoornen langs den weg geplaatst} het zal dus oen laan worden. Laan klinkt moioierj 'weg vimd ik wat 'hard. De Voorzitter. De benaming weg past, dunkt mij, hier beter, -omdat het is een verkeersweg, die vam de eene plaats naar eene andere leidt. Laan geeft, dunkt me, een ander begrip weer. De heer van Duinen. Daarmee ben ik het niet eens. De Middachter allee b.v. iis een groote verkeersweg. De Voorzitter. De raad 'zal' "hier over moeten beslissen. Maakt u er een voor stel' van om „weg" te veranderen in „laan"? De heer van Duinen. Daartoe 'beul ik bereid, mijnheer dé voorzitter. Woidtt iz. b. o. 'besloten den "weg te noe men Barchman Wuytierslaian. In behandeling komt het tweede gedeelte van het voorstél. De heer Tromp van Holst. Mijn heer de voorzitter, is 't niet beter 'diezen Weg ■te noemen Van Caimpenlaan Zuid? Hij is eigenlijk oene voortzetting van de Van Cam penlaan De Voorzi 'tit e r. Deze weg wordt door don U trechtschon straatweg afgesohei- den van de Van Campenlaan hij heeft er niet mee uit te staan. Daarom is het m. i. beter, met,het oog op den aanleg van huizen1 aan den weg, die mogelijk later Wordt door getrokken, aan den nieuwen weg een .andere naam te geven. Maakt u een voorstel van uw denkbeeld? De heer Trompvan Holst. Dank u. Woikllt z. h. o. conform het 'voorstel van B. en. W- besloten. 3. Voorstel van B. en W. betreffende on bewoonbaarverklaring van de perceelen, plaatselijk bekend Achter de Kamp no. 9, 11 em 13. De Voorzitter. De door den raad benoemde commissie heeft deze woningen onderzocht en adviseert ze onbewoonbaar te verklaren. Wordt z. h. o. conform het voorstel be sloten. 4. Voorstel van B. en W. betreffende een verzoek 'van de commissie voor kindervoe ding om helt- gebruik van een gemeentelo- caal. Voorgés beid wordt aan 'de commissie een lokaal vato het gemeentegebouw aan de Koe straat tot wéderopzeggens gratis in gébruik te geven. Wordt z. h. o. conform besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot het toeken nen van de periodieke verhooging van jaar wedde aan de leer arm >dr. Ph. H. Peyrorü en S. d'e Vries. Wordt ■z. h. o. conform helsloten 6. Voorstel van B. en W. n'aar aanleiding van een verzoek 'ran G. A. L. Spelberg tot overplaatsing als hoofd van de school derde soort aan de .Koningstraat naar de school eerste soort in de Hèerenstraat. De 'heer Gerritlse n. Mijnheer 'de Voorzitter, tegen de overplaatsing zel've heb ik geen bezwaar. Heb spijt .mij alleen, dab B. en W. het 'voorstel bet overplaatsing aiu doen, omdat m. i. laan deze .school eene groote reorganisatie zal moeiten plaatis 'heb ben. Wanneer wij weer een hoofd van deze school hebben, dan vrees ik, dat die zaak op de lange .'baan zal worden geschoven. Ik zal geen 'voorstel doen om 'déze overplaat sing op te houden, maar ik 'zou gaarne van B. en W. eene toezegging ontvangen, dat zij in overweging zullen nemen wat kan worden gedaan om deze school beter aan hare bestemming te doen beantwoorden. Er is gewezen, er volkomen tereoht, op het enorm hcoge schoolgeld', dat wordt gehe ven van menschen, die 't feitelijk niet kun nen missen'. Ik zal thans1 geen voorstel doen, maai- ik hoop, dat B. en W. op deze zaak attent zullen zijn en binnen nitt te langen tijd met een voorstel Zullen kernen tot alge- heele reorganisatie 'van de school. Er is in de laatste jaren eene groote strootaing in ons land om te voldoen aan den eisch om in plaats van eem zesjarigen' cursufei een zevenjarigen cursus in te voeren, voor kin deren, die moeten worden voorbereid vooa* heb volgen van hooger of middelbaar onder wijs, op grond, dat kinderen van twaalf jairen nog niet rijp zijn. om de lessen aam H. B. school of gymnasium te volgen. Ik hoop, dat B. en W., al\s zij de reorganisatie van de school behandelen, hétgeen, naar ik hoop, met den: meesten spoed; zal gebeuren, ook daarop zullen letten. De 'heer C clo'sse. Mijiflheer de voor zitter, ik heb met genoegen géhoord wat de heer Gerritsen heeft gezegd. Er is inderdaad eene strooming om het uitgebreid lager on derwijs meer algemeen te maken, em het ffagelijlcsch bestuur heeft reedis in overwe ging genomen walt in die richting kan wor den gedaan. Vooral het hooge schoolgeld, dat in de school aan de Heerenstraat gehe ven wordt, is 'vöor vele ouders een reden om hunne kinderen niet daarheen te zen den, omdat het hun niet schikt dat te be talen. Ik geloof, dat het in de toekomst wen- schelijk iS, dat wij eene school voor uitge breid onderwijs hebben, ,waar tegen een schoolgeld, dat lager is dan het tegenwoor dige, de jongelieden/ leeren wat zij noodig hebben. Ik kau den heer Gerritsen verzeke ren, dat door B. en W. ernstig er aan ge dacht wordt, om hij den raad met een voor stel te komen betreffende de jongensschool. De heer Veis Heyn. Mijnheer de voorzitter, ik heb den heer Gerritsen niet goed begrepen. Hij isprak van de wensche- lijkheid van eene zévende klasse aan de jongensschool. Maar er is reeds eene zeven de klasse aan de school verbonden. De heer Gerrntsen. Dat is juist; er is niet alleen eene zeven.de klasse, maar ook eene achltiste en eene negende klasse voor de jongens, die niet gaan naar het gymnasium of naai- 'de H. B. school. Maai- er iis eene srrooming om, in plaats van zes jaren, er zeven jaar over te doen, om de leerlingen voor het onderwijs aan de hoogere inrich tingen. Dat was 'het, waarop ik doelde. De 'heer Plomp. Mijnheer dé voorzit ter, ik kan niet begrijpen, dat men op die wijze aan de ouders een dienst bewijst. Als de kinderen, in zes jaren klaar kunnen zijn vpor het onderwijs op eene hoogere inrich ting, dan kan 'ik 'mij niet voorstellen, dat men den ouders genoegen doet, door hen zeven jaren, op de lagere .school te houden1. Als de strooming 'er is, waar'van de heer Gerritsen gewaagt, .dan doet men m. i. beter omgekeerd te werk te gaan .e.n de eischéQ van toelating op de H. B. schoei en gym nasium hooger te -stellendan blijven de kinderen van zelf langer op de lagere school. Maar als de onderwij sstof, die men best in zes jaren kan afdoen, tzoo wordt verdeeld, dat er 'voortaan zeven jaren, over moet wor den gedaan, dan kan ik waai-lijk niet he grijpen welken diens b men daarmee aan de ouders doet. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzifter, het zal misschien eene onvrucht bare discussie worden als on dit. oogenhlik Vender hierop wordt ingegaan.; ik zal mij daarom tot een ze'er kort woord bepalen om te antwoorden. De ondier vinding heeft ge leerd, dab de jongelieden, als zij in zes jaren: de lagere school, als 't ware met stoom, heb ben afgeloopen, nog niet rijp zijn om het onderwijs op de H. B. school -te volgen. Op dat zij daarvoor beter onderlegd zullen zijn, is men in verschillende groote steden, im Rotterdam. 's Gra/venhage en Groningen b.v. er toe overgegaan een zevenjarigen cur sus. in. te voeren op de lagere school, in plaats van een Van zes jaren. De heer H e y 1 i g ér s. Mijnheer de voorzitter, nu er toch over de zaak gespro ken wordt, wil ik vragen of de bedoeling is om van de school af te nemen de klassen, die aan de school toegevoegd zijn ten be hoeve van de jongelieden, die niet voorne mens zijn hét gymnasium of de H. B. school te bezoeken. Er is eene 'belangrijke categorie van jongelieden, die niet bestemd zijn tot het ontvangen van middelbaar of hooger on derwijs. Ik hoop, dat bij de plannen tot reorganisatie van de school met- het belang van die jongelieden ook rekening zal wor den gehouden. De Y o o r z i 11 e r. Ik geloof niet, dat thans over dit onderwerp met vrucht kan worden gesproken. Het is ook eigenlijk bui ten de orde. Ik stel daarom voor deze dis cussie te verdagen tot het tijdstip, waarop de zaak aan de orde zal worden gesteld. Wordt z. h. o. conform het voorstel van B. en W. besloten. 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1909/1910. De Voorzitter verzoekt de heereu Celosse en van Esveld als stemopnemers te fungee- ren. De heer Jac. Hovens Greve wordt be noemd met algemeene stemmen. 8. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van jaarwedden en pensioensgrondsla-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 4