w heengaandie den druk der jaren gevoelen. i>v vrees voor vervanging alsdan door mindere bekwame personen behoeft niet- te bestaan De thans voorgestelde peauioe»- regeling dooh in geen enkel opzicht op een later*4 definitieve regeling. De Minister hoopte, dat de Kamer de ont werpen zou aannemen, opdat ©en einde kome aan liet treurig sleepen bij overladen rechtscolleges. Mocht de Kamer echter de ontwerpen af stemmen, dan zal voor spreker daaruit blij ken een verschil van gevoelen tusschen hem en de. Kamer, welke hem moét doen afzien van verdere pogingen om een einde te ma ken aan den achterstand, niettegonstaande dit z lozeer in 's lands belang noodzakelijk is. Tot welke conclusie dit voor spreker lei den moet, ligt voor de hand, aldus eindig de 'Je Minister zijn rede. Daarna vingen de replieken aan. De heer Vinden Bieten oordeelde, dat afstemming der ontwerpen voor den Mi nister geen reden is heen te gaan. De heer 't Hooft zag, aangezien de Minister reeds in» eersten termijn zonder die- replieken af te wachten de jxfrtefeuille- quaestie had gesteld en het debat daardoor heeft gedood, van repliek af, hoewel hij voornemens was geweest uitvoerig te repli- oeeren om zijn bezwaren nader uiteen te zet ten. Na nadere verdediging door den Minis ter werdem de ontwerpen aangenomen mot 28 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de heeren,: 't Hooft, Dojes, Breebaart, Laan, Van Asch valt Wijck, Heer knus, Franssen, Van don Bie- 8©n, Van der Feltz, Havelaar, Staal, Va» Heeckeren. Pelinck, Rahusen en Van Lams- weerde. Tweede Kamer. De nieuwbenoemde voorzitter der Tweede Kamer, de heer rar. W. K. F. P. van By- landt, aanvaardde Donderdag het voorzitter schap der Kamer met een rede, waarin hij hulde bracht aan zijn voorganger en den steun der Kamer inriep bij de vervulling zijner moeilijke taak, vooral nu liet regle ment van orde belangrijk is gewijzigd. Hij deed voorts oen beroep op gemeenschappe lijk samenwerken en bondigheid van rede voeringen, te meer nu door de regeering zoovele wetsontwerpen zullen worden aan-' geboden Vooraf had de tijdelijke voorzitter, do lieer Lieftinck, in een hartelijke rede dten voorzitter geluk gewenscht met zijne benoe ming. Dinsdag 11 uur vergadering. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 24 Sop- tomber bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd ia de commissie tot vaststelling van de minimam-uitwatering tot lid en. voorzitter M. 0. do Gelder, directeur der Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rottendamtot leden Ph. van Ommeren, lid der firma Ph. van Ommeren te Rotter dam on J. C. P. Kraijenhoff v. d. Leur, secretaris der Noderlandscho roodorsvereeni- gSng te Amstord|amtoegewezen aan ge noemde commissie als technisch adviseur L. Visser, oud-gezagvoerder ter koopvaardij te Schiermonnikoog; als secretaris A. M. Schippers, scheepsbouwkundig ingenieur te Rotterdam Standaard-uitreiking aan het le reg. huzaren. Deze plechtigheid zal plaats hebben aanstaanden Zaterdagochtend om 10 uur tusschen l»«t remonte-depot en het herstellingsoord voor militairen te Millingen De Koningin zal zelve den standaard uitreiken de Prins dor Nederlanden en de goheele hofhouding zul len te paard de ploclrtigheid bijwonen. Namens de Koningin zijn tot de plech tigheid uitgenoodigd do minister van oor log, de commandant van het veldleger, de commandant der 4e divisie en de inspecteur der cavalerie. Ook wonden door H. M. ge nood de laatste afstammelingen van gene- aal baron Van Sytzama, dae 2 Januari 1814 op last van den Souvereinen Vorst, don lateren Koning Willem I, het le regi ment oprichtte. Na afloop der plechtigheid heeft H. M. de bovengenoemde en andere militaire auto riteiten benevens do hoofdofficieren en een aantal officieren van het le regiment huza ren aan Haar tafel genoodigd. Maandag 27 September wordt te Amers foort, in de groote zaal der Sociëteit Ver- eeniging, een korpsdiner gehouden van de officieren van het le regiment, waarbij de Prins der Nederlanden en verschillende autoriteiten als gasten van het regiment zullen aanzitten. De nieuwe standaard is Woensdag door twee ordonnansen naar het paleis Het Loo gebracht en werd aldaar in ontvangst go- nomen door den adjudant van dienst graaf Schimmelpenninck en den ordonnance-offi- cier baron Van Hardenbroek van Lockhorst. II M. de Koningin-Moeder woonde Woensdag avond met gevolg in de Herv. Kerk te Baarn de herdenking bij van het 50-jarig bestaan van de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging. waar prof. Valeton, voor zitter van het hoofdbestuur, de feestrede hield. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens Woensdag 29 September e.k. voor enkele dagen naar Het Loo te gaan. Do opvolgers van d r. De Paul. De correspondent van de N. Ct. te Willemstad (Curasao) schrijft omtrent Dr. Carlos F. Grisanti, benoemd tot vertegen woordiger van de Venezolaanse he regeering, om over het herstel der diplomatieke be trekkingen met Nederland en Frankrijk te onderhanoelen, dat deze vóór de intrede van den nieuwen koers zich niet met de poli tiek bemoeide. Hij is ©en der advocaten van naam le Caracas en heeft meer dan eens als lid zitting gehad in het Federale Hooge- rechtahof aldaar. Ook op het gebied van het internationaal recht geldt hij in zijn land als een specialiteit. Dr. Rafael Villavicencio, die de republiek te Londen gaat vertegenwoordigen, heeft, evenals vele Venezolaansche staatslieden, een bewogen leven achter zich. Deze recht schapen grijsaard moest, na in zijn land hooge ambten, o. m. dat van staatsminister, van recior-magnificus der centrale universi teit te Caracas, enz., te hebben bekleed, on der Castro een goed heenkomen zoeken en bracht in die donkere tijden eeu aantal ja ren door op Curasao, waar hij de genees kunst uitoefende, terwijl hij tevens aan het hoofd \an een kostschool stond en nader hand, toen deze school, ten gevolge der ma laise in de omliggende republieken, verliep, onderwijzer in de Spaansche taal aan de openbare school te Willemstad werd. On derwijl schreef hij eindelooze reeksen, van een groote belezenheid getuigende filosofi sche artikelen in de Cura^aosche bladen, totdat met den omkeer in Venezuela's poli tieke aangelegenheden ook voor hem een nieuw leven aanbrak. De heer Villavicencio behoort tot de on- verzoer.lijkste vijanden van Castro en ontzag zich niet om in allerheftigste termen zijn antipathie lucht te geven. Typeerend is b.v. een lijkrede, uitgesproken bij de begrafenis van een te vorigen jare overleden jongen landgenoot, zoon van een anderen uitgewe kene, bij welke gelegenheid hij Venezuela beklaagde, dat overgeleverd was aan een ,,horda de bandidos mandados fior un sal vage criminal" (horde bandieten, aange voerd door een misdadigen wilde). Oe nieuwe Kamervoorzitter. Zoo zal dus de Christelijk-historische af gevaardigde rnr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, afgevaardigde van Apeldoorn, de eervolle en moeilijke functie van Kamer voorzitter gaan vervullen. Over hem schrijft de Haagsche corres pondent van de Tel. „Met hem wordt een onzer parlementaire veteranen op den voorzit ter sstoel gesteld, iemand, d'e reeds 27 jaar achtereen de func tie van volksvertegenwoordiger "bekleedt. Hieruit volgt reeds, dat de heer Van By landt niet tot de jongeren behoort. Hij zal over eenige maanden 4 December reeds den 68-jarigen leeftijd bereiken. Vóór hij Kamerlid werd, en na z'n promotie in 1863, liep z'n levensweg door de wereld der diplomatie. Hij was attaché bij !het gezant schap te Frankfort, secretaris van legatie bij "het gezantschap te Berlijn en later bij dat te Weenen, vervolgens weer raad van legatie in Berlijn, Londen en Parijs, chef van het kabinet van den minister van Bui- tenlandsche zaken, minister-resident te Stockholm en Kopenhagen. Een eerbiedwaar dige diplomatieke carrière heeft de "heer Van Bylandt dus achter den rug. En als Kamer lid heeft deze aristocraat van geboorte zich altijd getoond een aristocraat van karakter. Graaf Van Bylandt behoort tot de meest sympathieke en de meest geachte leden der Kanier. Hij is vriend van ieder die hem kent. Een decoratieve figuur. Forsclie ge stalte, hoog en kloek van bouw'n flinke, vriendelijke kop, met grijzen baard en klare oogeii. Hij i« iemand zonder eenig streven naar effect. Ongekunsteld, eerlijk en op recht in alles wat hij doet. Een veelprater heeft hij zich nooit getoond, al schroomde hij niet, als hij het noodig vond, het woord te vragen. Zooals, met liet oog op z'n ante cedenten begrijpelijk is, trad hij op den voorgrond, wanneer er buitenlandsche aan gelegenheden aan de orde waren, en dan wist de Kamer, dat ze in hem iemand had van degelijke kennis en on partijdige n blik. De Nieuwe Courant schrijft o.a. Aan parlementaire ervaring ontbreekt het den heer Van Bylandt allerminst. Maar een ..werker" als de heer Röell is hij niet en of hij de ontzaglijke stof, die een voor zitter moet omvatten om niet slechts de mon delinge debatten, maar ook den ganschen loop der werkzaamheden v>an de Kamer met meesterhand te leiden, zoo volkomen en tot in alle details zal "beheerschen als met name zijn voorganger deed, staat te bezien. Ook mist hij, vreezen wij, de slagvaardigheid en de scherpte van onmiddellijk werkzaam on derscheidingsvermogen, waardoor de heer Röell en nog meer de heer Gleichman zich onderscheidde en die vooral in bewogen ver gaderingen of op moeilijke parlementaire oogenblikken onschatbare eigenschappen zijn. Critiek op de gedane keuze gelieve men in deze opmerking niet te zien. De rechter zijde heeft een man van karakter, van aan zien en van ervaring voor het voorzitter schap aanbevolenwij kunnen daarmede slechts instemmen en de verwachting uit spreken dat de Kamer zelve het hare zal doen om liet gemis van zekere voor het ambt ge- wenschte hoedanigheden, welke den nieu wen voorzitter wellicht mochten ontbreken, zoo weinig mogelijk voelbaar te maken". - Verhooging der succes siebelasting. Het aangekondigde voorstel van den minister van Financiën tot wijziging van de wet op het recht van suc- sie en van overgang bij overlijden, is thans bij de Tweede Kamer ingekomen. Bij het ontwerp is uitgegaan van het be ginsel, dar de verkrijgingen van kleine erf- deelen en legaten door uitbreiding der vrij stellingen moeten worden ontlast, terwijl het percentage der heffingeu voor verkrijgingen in de zijlinie en door niet-verwanten moet wordten verhoogd. Ter ben-ordering van een gelijkmatige wer king der progressie wordt voorgjesteld om, bij verkrijgingen boven zeker bedrag, niet al het verkregene voor het percentage in één klasse :p te ck-clen, maar telkens alleen over het meerdere boven zeker bedrag, een hooger percentage te heffen. Hierdoor wor den tevens onbillijke helfin gen ten aanzien van verkrijgingen, welke de grens van een reeks met een gering bedrag overtreffen, vermeden. Voor de berekening van de vermeerdering der opbrengst, welke door een progressieve heffing kan worden, verkregen, zijn statis tieke gegevens verzameld over de jaren 1902, 1903 en 1904 van alle erfdeeüen en legaten, gerangschikt naar de in art. 41 der succie- wet opgenomen onderscheidingen en naar de hoegrootheid dor verkrijgingen. Volgens die gegevens zouden., indien het recht van overgang en de 38 opcenten met het recht van successie waren versmolten, over die jaren, ter verkrijging ram dezelfde opbrengst, in plaats van de in voormeld art. 41 genoemde percentage's aan recht van successie geheven moeten zijn respectieve lijk 1 60, 4.36. 7.11, 7.58, 10.59 en 15.50 In het ontwerp zijn de aanvangspercen tages gesteld op 1.5. 4. 6, 7, 10 en 15 waardoor van kleine verkrijgingen voortaan minder belasting zal worde.i betaald. Bij hei ontwerpen van de schaal van pro gressie is door dien Minister het volgende overwogen lo. voor verkrijgingen door bloedverwan ten in de rechte nederdalende lijn cn door eohtgenooten met kinderen moet de progres sie in die mate worden beperkt, dat de te verkrijgen meerdere opbrengst niet hoogor is dan het bedrag, dat door uitbreiding der vrijstellingen voor die verlcrijgimgen zal worden opgeofferd. Per saldo wordt dus d'e belasting voor die verkrijgingen niet ver hoogd. 2o Het komt raadzaam voor de hoogste belasting welke, naar het bestaande tarief, voor verkr'igingen van effecten en rentege- vende schuldvorderingen thans 16.56 be- draasrt, niet hooger op te voeren dan tot 20 Ging men verder, <k.n zou allicht de prikkel t">t ontduiking voor sommigen te sterk worden. Volgens het voorgestelde tarief zal de pro gressieve heffing beginnenvoor verkrij- •ringen in d'e rechte nederdalende lijn en door echtewn-ooten met kinderen bij een be drag van f 50,000, voor de verkrij gingen in de rechte orsaande lijn pn door echtgenooten zonder kin deren bij een b*>drav vam f 10,000 en voor de overige verkrijgineen bij een bedrag van f 5000, maar doordat het aan- vangsperoenta.ee lager is gestold, zal de ver- hooeing van de thans geheven wordende be lasting. eerst aa n va n een biiv. in de rechte nederdalende lijn bii verkrij gin een van f 80.000 en in d«e gevallen, waarin hot hoog ste percentage wordt geheven, bij verkrij- gi"VQn van f 10,000. Bij toepassing van het voorgestelde tarief zou een gemiddelde meerdere opbrengst per jaar verkregen zijn van f 1.540.000. Hier van zou voor uitbreiding der vrijstellingen noodig zijn f 439.000, blijft f 1,101,000. Op grond van deze berekening wordt de te verkrijgen vermeerdering van de jaar- lijksohe opbrengst der successierechten door den minister geraamd op 1,100,000. Wijziging van de Gezond heidswet. De minister van binnenland- sche zaken heeft de bij Kon. boodschap van 30 Aug. 1907 aan de Tweede Lamer aan geboden wijziging van de Gezondheidswet ingetrokken. Arbeidsovereenkomst. De minister van justitie heeft tot de Ka mers van Arbeid een schrijven gericht, waar in hij ais zijn meening te kennen geeft, d'at de wet tot regeling van de Arbeidsovereen komst thans, ma verscheidene maanden wer- kens, aan de Kamers wel gelegenheid zal hebben gegeven tot het vormen van een oordeel over de waarde van de nieuwe wets voorschriften voor de practijk van het maat schappelijk leven. De minister noodigd daarom de Kamers uit, nu, en telkens weer, wanneer de Kamers meenen daartoe aanlei ding te hebben, hem mede te deelen op welke punten de Kamers verbetering mee nen te mogen consfcateeren vergeleken bij dc.i vroegeren rechtstoestand, en in welk opzicht de wet gebroken of leemten deed kennen Anti-revolutionaire Ka rn e r c 1 u b. De leden der Tweede Kamer, behoorende tot de anti-revolution aire par,.j hebben zich vereenigd tot een Kamerclub, waarvan voorzitter is dr. A. Kuyper, 2e voor. zitter mr. H. A. van de Velde; secretaris L. M. Duymaer van Twist; penningmeester jhr. M. H. W. van Asch van Wijck. Katholieke Kamerclub. De Katholieke Kamerclub herkoos in haar Dinsdag gehouden vergadering tot voorzit ter, vice-voorzitter en penningmeester de heeren mr. Loeff, Van Vlijmen en mr. Bol- siu8. H. J. Lovink. Het bericht der be noeming van den heer H. J. Lovink tot directeur van het departement van Land bouw in Indië, wordt van verschillende zij den bevestigd. Zijn vertrek zal al spoedig plaats hebben. ,,De Nieuwe Courant" schrijft: Algemeen, niet slechts in landbouwkrin- gen van den, hoogsten tot den laagsteu, maar ook in het staatsbestuur zal het heen gaan van deze actieve, degelijke en deskun dige persoonlijkheid worden gevoeld als een groot, een zeer groot verlies voor de zoo krachtig herboren takken van nationale wel vaart landbouw, tuinbouw, veeteelt en zui velbedrijf. Als op het gezegde „niemand is onmis baar'' ui'zonderingen mogelijk zijn, dan staan we hiei voor zulk een uitzondering. Onze landbouw in algemeenen zin genomen kan de voorstuwende en tot daden bezielen de kracht van den heer Lovink in waarheid nog niet missen. Zeker, hij heeft school ge maakt. In de naast en onder hem werken den zal de door zijn voorbeeld aangeblazen vonk nog lang blijven gloeien. Maar zal die bijwijlen ook in vlam schieten als thans, of zal ze langzaam versmeulen, wanneer de hand, die de ambtelijke asch wist op te ra kelen, verre zal zijn? Mocht de (heer Lovink besluiten tot heen gaan, zulk besluit valt slechts te eerbiodi- gen. Ook ginds wacht hem een hoogst nut tige, niet minder eervolle werkkring. Maar wat, hij achterlaat aan leegte die aan te vullen zal zeer moeilijk blijken. Dr. M. Treub, directeur van het depar tement van Landbouw in Nederlandsch-In dië, keert over eenige maanden naar Neder land terug. Het heengaan van don heer Lovink, wiens kennis van Indische landbouwzaken reeds vroeger is gebleken uit een daarop betrek king hebbend rapport, betoekent een ernstig verlies voor het departement van Landbouw hier te lande. De zaakKuype r-L e h m a u n- W e s t m e ij e r. I)e Haagsche redacteur van het Hbld. meldt: Van het aanvankelijke voornemen om een interpellatie te houden over de zaak Kuy perLehman»Westmeijer is, om moer dan één reden, afgezien óók door de sociaal democraten. De zaak zal echter vermoede lijk bij de begrooting ter sprake worden ge bracht, dus zonder dat de Regeering er rechtstreeks in betrokken wordt. Weder een zaa k-V an Heec keren. Eenigen tijd geleden heeft een be richt in de pers de ronde gedaan, volgens hetwelk ouze gezant te Stockholm om ge zondheidsredenen ontslag zou hebben ge vraagd. Wij vernemen nu, dat die gezond heidstoestand van den heer Van Heeckeren geenszins de naaste aanleiding tot zijn ont slagaanvrage is geweest, doch dat die aan leiding veeleer is te zoeken in een beschul diging, door hooge bemiddeling tegen hem ingebracht en die hierop neerkwam, dat hij handelingen zou hebben verricht in strijd met de belangen van het land zijner vesti ging. Wij vernemen intusschen, dat in slede an liet ontslag zonder meer, den heer Van Heeckeren wachtgeld zal worden gege ven. Hbld. De wenschelijkheid is gebleken tot het nemen van eene proef, om aan den cur sus in handenarbeid van wege de Vereeni- ging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland een vervolgcur sus te verbinden voor meergevorderden. In verband daarmede is op de begrooting voor Binnenlandsche Zaken het voor sub sidie beschikbaar gestelde bedrag met 1000 verhoogd. Hei onderzoek naar den omvang van de behoefte van geregeld onderwijs voor de schipperskinderen zal waarschijnlijk in het jaar 1909 af loo pen. Vermits de waarneming van het ambt van betaalmeester niet te vereenigen is met die van het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is het de be doeling aan den heer Heemskerk, afgevaar digde voor Rotterdam, een verlofstrakte ment toe te kennen ten bedrage van de helft zijner wedde, van af het oogenblik dat door hem zitting is genomen, totdat hij, geen lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal meer zijnde, opnieuw in werkelij- ken dienst zal zijn getreden. Bij beschikking van den minister van Oorlog is de le luitenant der infanterie J. C. H. P. Boertje gedetacheerd geweest bij de landmacht in West-Indië, weder inge deeld bij het leger hier te lande en wel bij het 4e regiment infanterie. Er zal 'bij het departement van Land bouw een ambtenaar worden aangesteld, aan wien de leiding van en het toezicht op den veeartsenijkundigen dienst wordt opgedra gen, speciaal 'belast met het toezicht op de maatregelen ter bestrijding van veeziekten. In verband met de benoeming van den onder-directeur tot directeur van het kabinet van schilderijen te 's Gravenhage, zal de betrekking van onder-directeur on der de bestaande omstandigheden niet ver vuld werden. O u d-p resident Stoyn. De heer Sbeyti, oud-president van den Oranje- Vrijstaat, is na zijn verblijf in bad Oeyn- hausen, te Amsterdam teruggekeerd, en heeft zijn intrek genomen in Brack's Doelen hotel. Te Keppel is Dinsdagavond aan den heer E J. baron van Pallandt, landcom mandeur der ridderlijke Duitsche orde Balye van Utrecht, ter eere van zijn 8Qsten ver jaardag een serenade gebracht door de Kep- pelsche kapel en door de zangvereeniging „Harmonie", van welke vereenigingen de heer Van Pallandt beschermheer is. Het geheel© dorp nam deel aan de feestvreugde. Op 44-jarigen leeftijd is overleden de heer J. A. Smits, inspecteur der registratie en domeinen te Leeuwarden. De werken ten bèhoeve van de ver nieuwing van de westelijke viaduct te Am sterdam zullen vermoedelijk het volgende jaar gereed komen. Het reisbiljet van minis ter Heemskerk zoek. De dioorloo- pénde vrijkaart lo klasse op die lijnen, der Staatsspoor ten name van mr. Th. Heems kerk, minister van Binnenlandsche Zaken, is verloren geraakt. Op de aanhouding daar van wordt door de directie dier S.S. een premie van f 10 gesteld. Nationale Tentoonstel ling voor Huisvlijt. Het Bestuur der Nationale Tentoonstelling voor Huis vlijt welke, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, in de zomermaanden van 1910 te Den Haag zal borden gehouden onder eere-presidium van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, is thans met de voorbereidende werkzaamheden voor een groot deel gereed gekomen. Vastgesteld is het plan van de tentoon stelling, hetwelk twaalf afdeelingen te zien geeft namelijk deze: I. Oorsprong, geschiedenis en ontwikke ling der Huisvlijtbeweging in ons land. Li teratuur, leerboeken en geschriftenleer middelen, werktuigen en grondstoffen ter bewerking. II. Een moderne huisvlijtschool met open bare les en nieuwste hulpmiddelen. III. Huisvlijt-producten uit vroegeren tijd. VI. Houtbewerking en metaalbewerking. V. Papier-, leder- en been bewerking, riet-, touw- en 6troovlechtwerk. VI. Nuttige en fraaie handwerken. De af deelingen IV, V en VI moeten een beeld geven van de trapsgewijze ontwikkeling van het eenvoudigste tot het meest kuustig be werkte huisvlijt-product, uit eenzelfde grondstof vervaardigd, tevens zoo mogelijk met indeeling der groepen naar practisch nut en versiering. VII. Teekenkunst, schilderkunst, photo graphic, projectie, boetseer- en klei-arbeid. VIII. Verscheidenheden niet behoorende in de vorige afdeelingen, alspostzegel- arbeid, scherfwerk, en alle versieringskunst uit waardelooze grondstoffen. IX. Versieringen van diversen aard. X. Inzendingen van bijzondere personen en instellingen. XI. Huisvlijt-productcn ui. do koloniën ea uit het buitenland. XII. De huisvlijt als propagandamiddel van den Volksbond. Vastgesteld is tevens het reglement voor db inzenders. Inzender op de tentoonstel ling kan ieder zijn, die in Nederland woon achtig of van Nederlandsch© nationaliteit is. De inzenders worden onderscheiden in 1. vaklieden; 2. mannen en vrouwen (geen vaklieden) boven de zestien jaar; 3. jon gens en meisjes van twaalf tot zestien jaar, en 4. inzenders buiten mededinging als ter opluistering in te zenden, onder voorbehoud van hetgeen in de artikelen wordt gemeld. Inzendingen ter mededinging moeten door den inzender zeiven gedurende de laatste vijf jaren zijn vervaardigd. De aangifte van inzendingen moet vóór 15 April 1910, gedaan worden bij de plaatse lijke correspondenten, of voor die plaatsen, waar geen correspondent is aangesteld, bij den Secretaris der Regelingscommissie, den heer G. J. Blees Kz., te Zaandam, op nauw keurig ingevulde en onderteekende inschrij- vingskaarten, welke bij de correspondenten of bij den secretaris voornoemd verkrijg baar zijn Correspondenten zijn thans benoemd en hebben de benoeming aangenomen in de meeste plaatsen des landste zamen ver klaarden bijna 300 dames en heeren zich bereid aan dit nuttige werk hunne krachten te verleenen, en onder hen vindt men allen rang en stand vertegenwoordigd. Voor de provincie Utrecht zijn de corres pondenten Amersfoort: Mej. Louise H. Wildt, Jhr. Asch van Wijkstraat 11. Baarn Mevr. A. Visser, Nassaulaan 40. A. J. Krudop, secr. Volksbond, afd. Baarn. BreukelenF. J. Hoffman, onderwijzer. Bunschoten-Spakenburg: W. Nieuw- boer Hz. Doorn: N. Garms, villa „Vredehoeve". MaarssenPastoor Dr. Alph. Arriëns. Rhenen A. Oostenrijk. Utrecht: Mej. M. Pekelharing, Malie straat 8; mej. M. Went, Oldenbarnevelds- laan 1; mevr. E. ZwiêrsinaVan Muvden, Korte Jansstraat 2; H. H. Everwijn, Park straat 57, Dr. J. Ph. Staal, secretaris Volksbond, afd. Utrecht, Weerdsingel O. W. 28. VeenendaalG. Bersma, hoofdonderwij zer. H. H. Prakke, dir. gasfabriek. Wijk bij Duurstede: Mevr. Van Walsem J uta. Zeist: mejonkvr., E. W. Huydecoper, Huize de Brink; mevr. C. JansenBecke- ring Vinkers Schaerweiderpark „Calluna" Dr. J. H. Lorey, Vijverlaan 9. De tentoonstelling belooft, naar de voor uitzichten nu reeds aanwijzen, van deelne ming niet te zullen worden verstoken. En behalve de binnenlandsche inzendingen mag ook van de buitenladsche groep, die ter lee ring en ter opluistering wordt georgani seerd, goed effect worden verwacht. Een torpedo boot opge pikt. Te Vlaardingen is Woensdagmiddag binnengekomen de logger VI. 51, stuurman F. Bakker, welk schip Dinsdagmorgen jl. op 52 gr. 28 N.B. 3 gr. 50 O.L. met een ■defect roer had aangetroffen die Zweedsche torpedoboot „Hvalem". Overeengekomen werd dat de VI. 51 genoemde torpedoboot naar Hoek van Holland zou sloepen en dot het sleeploon door het Zeerecht zou worden uitgemaakt Des avonds te 7 uur bereikte men het vuurschip en een uur later kwam men den luitenant van de „Hvalen", die op de VI. 51 was overgegaan, halen. Vóór- dal deze den logger verliet, trachtte hij nog met den schipper ouderling tot een prijs voor het sleepen te komen, doch dit werd van de hand gewezenDaar de overeen komst inzake het sleeploon nog niet ondier- teekend was, vroeg de schipper den luite nant deze te teekenien, doch dit werd gewei gerd. Daar het mooi weer was, heeft men toen waarschijnlijk des.nachts het roer ge maakt, want Woensdagmorgen, toen de VI. 51 het Zweedsche schip verder wilde slee- pen, brak de tros en ging de „Hvalen" we der zee in, geen notitie van den logger meier nemende. De VI. 51 kwam naar Vlaardingen om protest aan te teekenen tegen deze handel wijze. Gistermiddag kwam te IJmuiden mr. Ti- deman, advocaat' te Bloemendaal, om na mens de reederij van den Vlaardinger logger Alida Adriana, kapt. Bakker, reeder P. van Gelder, beslag te leggen op de boot Hvalen. De advocaat beweert, dat de onderzeesche boot nog geen oorlogschip is en dat de com mandant moedwillig den sleeptros, waarmee de logger de onderzeesche boot op sleep touw had gehad, heeft gekapt. De comman dant verjoeg den advocaat en den deurnaar der van het schip en vertrok onmiddellijk met den vioe-consul van hier naar 's Gra venhage, om aan het ministerie (het Zweed sche gezantschap?) een oplossing te krijgen. Men meldde nader uit IJmuiden aan de N. R Ct. Mr. Tideman heeft zich met een uitvoerig telegram tot den minister van buitenland sche zaken gewend, waarin hij, na mededee- ling van de toedracht der zaak, bericht, dat hem later is gebleken dat Hvalen inderdaad een Zweedsch oorlogsschip is en een pas heeft om in Nederlandsche havens te komen. Mr. Tideman heeft daarop den comman dant zijn verontschuldigingen aangeboden, die wel persoonlijk werden aanvaard, doch niet voor de Zweedsche natie. Het bezoek van den commandant aan den Minister (gezant?) zal dan ook zijn om zijn beklag in te dienen. De onderzeesche boot Hvalen (de Wal- visch) is van een nieuw type, voorzien van drie gasoline-motoren, en heeft de grootte van onze gewone torpedobooten. De beman ning bestaat uit 17 koppen. Valschemunt. Gevorderd werd gisteren door het openbaar ministerie bij «het gerechtshof te 's Gravenhage drij& jaar ge vangenisstraf tegen J. T M„ groeuiteii- koopman te Rotterdam, wegens liet vervaar digen van valsche munt, waarvoor de recht bank te Rotterdam hem één j had opge legd, nadat, de officier van justitie vijf had gerequireerd De toegevoegjdo verdjödiger, mr. J. van

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2