m\ 9o« r JHurgangi Maandag 27 September 1909. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 meenden voor Amersfoortf l.OO. Idem f reu co per poet1.(10. Afzonder, ij te nummers 0.05. Deze Courent versehijnt degelijks, behalve op Zon* en Feest dagen. AdvertentiAnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVEÖTENTIËN: Van 15 regels f 0.00. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedryf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit Blad, b\j abonnement. circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Aan hendie met 1 October a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die ge durende de maand September nog zullen verschijnen, kos teloos toegezonden Politiek Overzicht Spanje in Marokko. Generaal Marina, do opperbevelhebber van de Spaanscbe troepenmacht bij Melilla, heeft een geruimen tijd Laten voorbijgaan voordat hij zijne aanvialsbewegiing begon, maar nu hij er eindelijk toe is overgegaan, haalt hij zijne schade in. De Spanjaarden agoeren naar twee zijden. Naar het westen hebben zij het schiereiland Tres Forcas be zet, diat uitloopt in het voorgebergte van dien naam, op 26 K.M. afstand van Melil la gelegenzij hebben aan die zijde den doortocht voor de Riffioten gesloten en de daar wonende stammen van die har ka. afge sneden. Aan de andere zijde, naar liet oos ten, is eene van Mar Chica vertrekken co lonne opgerukt naar de Seluan-rivier, waar Spaansche verspieders eene goede door waadbare plek hebben gevonden. Aan de bezetting van het marktvlek Suk el Bad wordt veel gewicht gehecht, omdlat daar door het aanzienlijkste gedeelte van hot ge bied der Beui Sikar wordt afgescheiden, die daardoor tevens van hunne gewone plaats van samenkomst zijn beroofd. In een bericht uit Melilla van den 2 4® ten wordt zelfs gezegd: ,.De Mooren zijn ontmoedigd. Men vleit zich met de hoop, dat de oorlog spoedig geëindigd zal zijn." Echter moet nog blijken, of dit eerste succes werkelijk van ingrijpende beteekeniis is. Aan het einde van den veldtocht zullen de Span jaarden nog wel niet zijn, ook al gelukt het hun Ivot Gurugugebergte geheel te bezetten en zijne stammen te pacificeerenVerdier naar het zuiden zijn nog andere borgen en srider» sta&mta. Het aanvankelijke succes van deze opera- tien schenkt intusschen eene grootere betee- kenis aan de vraag Wat heeft Spanje daar mee voor? Sultan Moeley Hafid heeft daar op de aandacht van Europa gevestigd in de protasrtnota, die hij aan den deken van het corps diplomatique te Tanger heeft La ten overhandigen. Hij zegt daarin, dat de aanwezigheid van 60,000 Spaansche solda ten in het Rifgebied hem iederen dag meer verontrust en hem doet denken, dat de re geering te Madrid zich er niet toe zal be palen de moordenaars van de in de mijnen bij Melilla gedbodie werklieden te straffen hij verzoekt die mogendheden hu nine vriend schappelijke vertoogeti daarover niet aaan Spanje te onthouden. De Parijsche pers, die hierin als pleitbe zorger van Spanje optreedt, doet haar best te betoogen, dat voor de bezorgdheid van den sultan geen reden bestaait. „De Spaan sche regeering zoo schrijft het Journal des Débats heeft meermalen haren stelli- gen wil doen kennen, niet in Marokko een veroveringsoorlog te ondernemen. De minis ter-president Maura en de minister van buitenlandsche zaken Allen de Salazar heb ben te dien aanzien de srtelligste verklarin gen afgelegd, en tot dusver is er niets voor gekomen wat toelaat de oprechtheid van. hun woord in twijfel te trekken. Het Spaan sche operatieplan is overigens bekend gene raal Marina moet den driehoek bezetten, di) besloten is tusschen den Cap de l'Eau, Seluan en Melilla, en verder het schier- oiland Tres Forcas. Dat is oen eenvoudige politiemaatregel, bestemd om lucht te ver schaffen aan het presidio Melilla en de vei ligheid van die streek te verzekeren. Onder die omstandigheden en binnen dis grenzen beperkt is de Spaansche actie volkomen ge wettigd en kan zij volstrekt geen ongerust heid inboezemenhet kabinet te Madrid is overigens zeer zeker bereid om zijne verze kering nog eens te herhalen, dat het geen gebiedsuitbreiding in Marokko beoogt, in overeenstemming met de verbintenissen bij de akte van Algecir&s." De Fransche regeering heeft zich tegen- ver de nota van Moeley Hafid op het stand punt gesteld, dat het optreden van de Span jaarden in het Rifgebied eene zaak is, die niet de internationale mogendheden aan gaat, maar slechts Spanje en Marokko direct raakt. De minister heeft den Franschen ge zant. te Tanger gelast dit standpunt bij het corps diplomatique te Tanger voor te staan dat wil dus zeggen dit corps te bewegen, onder aanneming van dit standpunt te ver klaren, dat het de nota van Moeley Hafid niet kan aannemen en den sultan naar den. weg van directe onderhandelingen met Spanje verwijst. De officieuse Petit Pari- sien merkt tot rechtvaardiging van deze houding der Fransche regeering op, dat Frankrijk in het onderhavige geval aan de Spaansche logeering de goede diensben be wijst, die het haar schuldig is. Het Jour nal des Débats en de Echo de Paris druk ken de verwachting uit, dat de mogendhe den het standpunt van Frankrijk zullen doe- 1. l De Echo de Paris schrijft: Wij zijn overtuigd, dat men in Spanje zonder voor behoud de vriendschappelijke houding van Frankrijk zal waardeeren, dat zich bij deze gelegenheid heeft gehaast den weg te wijzen tot eene voor de Spaansche belangen zoo gunstige oplossing. Ook ditmaal weder hebben wij er prijs op gesteld te toonen, dat de Franscli-Spaansche belangengemeen schap in Marokko geen ijdel woord is. Duit»chland. De staatssecretaris van het rijksdeparte ment van koloniën Dernburg heeft, verge zeld van den referendaris voor de landbouw zaken in zijn departement, eene reis onder nomen in het katoengebied van de Ver- eenigde 8taten van Noord-Amerika. De reis staat in verband met plannen om aan den aanplant van katoen in de Dnitsche protec toraten eene grootere uitbreiding te geven en de daartoe strekkende bemoeiingen te on dersteunen. De terugkomst geschiedt den 15en November. Faankrljk. Het contingent recruten, dat in de eerste helft van October mmt opkomen, bedraagt volgens de Echo de Paris 229,968 m in, 9305 meer dan dat van het jaar 1908. Hier van komen op de infanterie 155,768 man, op de artillerie 38,690 man, op de cavalerie 20,100 man. Het effectief blijft, ten gevolg-s van de toeneming der capitulanten, hetzelf de. Engeland. Minister Gladstone heeft te Cinderford gezegdWanneer het Hoogerhuis de be grooting verwerpt, is het duidelijk, dat de kwestie onverwijld uitgemaakt dient te wor den. Balfour's verlangen naar een beslis sing door het land zal dan vervuld worden. Indien men ons uitdaagt, zullen wij de uit daging dadelijk aannemen en ons tot het land wenden. De Daily Mail rekent uit, dat het Hoo gerhuis de begrooting ongeveer over drie weken in behandeling zal nemen. Zij ge looft, dat het Hoogerhuis korte metten er mee zal maken. Men denkt, dat het geen week tijd noodig zal hebben, om zijne eischen te stellen. De crisis zou dan om streeks 20 October intreden. Het Hoogerhuis kan drie wegen inslaan 1. de begrooting aannemen, wat, na Bal four's rede, zeer onwaarschijnlijk is2. de begrooting verwerpen, waar in elk geval een sterke partij voor is; 3. het begrootings- ontwerp „op tafel leggen" en, in plaats van het naar het Lagerhuis terugzenden, een met redenen omkleede motie aannemen, ver klarende dat de begrootingsvoorstellen zoo revolutionair zijn, dat het Hoogerhuis er zijn goedkeuring aan moet onthouden, tot men zich van den wil van het land verge wist heeft Dit laatste zal, naar de Daily Mail vermoedt, gebeuren. De minister van buitenlandsche zaken Sir Edward Grey heeft op een feestmaal, dat te Londen gegeven werd ter eere van afgevaar digden van de Press Association, het woord gevoerd over de taak van de pers en daarbij gezegd Twee overwegingen geef ik u in beden king Vooreerst moet steeds worden be dacht, dat de meeste conflicten onder de natiën bij kalme beschouwing onbeduidend schijnen in vergelijking tot de zegeningen van den vrede en de verwoestingen van den oorlog. Do hoofdzaak is, dat de pers bij be- sprekiug van de conflicten, al laat zij zich vrijmoedig er over uit, er steeds op uit moet zijn den cmvang van deze conflicten niet te overdrijven. In de tweede plaats bewijst de pers den grootsten dienst aan de internatio nale betrekkingen, als zij bij conflicten tel kens weer den goeden wil tot vreedzame op lossing doet uitkomen. Negen tienden van alle internationale conflicten zouden ver dwijnen, wanneer aan alle zijden de overtui ging aanwezig was van den goeden wil tot de vreedzame oplossing. Natuurlijk is do pers van één land machteloos, als de pers van het andere land haar niet ondersteunt. Er behooren twee toe om een strijd te be ginnen, en eveneens twee om vrede te slui ten. Hier ligt de voornaamste +aak van de pers. Alle conflicten van staten, volken en rassen verliezen in beteeken is niet de schei dende, maar de verbindende factor te zijn, namelijk het gemeenschappelijk mensche- lijke op de voorgrond te brengen. In den buitenlandschen dienst doet ieder de onder vinding op, dat hij daar, waar hij aanvan kelijk slechts vreemdelingen zag, na eenigen omgg medemenschen ziet. Denemarken. Kopenhagen, 25 Sept. De pri maat van de Deensche landskerk, bisschop Roerdam, is op 77-jarigen leeftijd gestor ven. Zweden. Nt aanleiding van een geracht, dat -Ie onderhandelingen van de landsorgauisatic d-r arbeiders met de arbeidgeversbond over de beëindiging van de staking mislukt ziju, verklaart Stockholm^ Dagbladet, dat zich wel bezwaren voordoeu, maar dat die te overwinnen ziju. Volgens de officieele berekening, omvatte de staking den I8en September 81,961 per sonen bij den werkgeversbond en 21,861 buiten dezen bond17,781 man hebben oij den werkgeversbond in de laatste week den arbeid hervat. De internationale metaalwer- kersbond heeft voor den Zweedschen me- taalwerkersbond een bedrag van een half millieeu mark als ondersteuning in de sta king toegestaan. Hongarije. Weenen, 25 Sept. Minister-presi dent Wekerle heeft in de audiëntie, die hij heden bij den Keizer had, mondeling de ont slag-aanvrage van het Hongaarsche ministe rie ingediend. L.t Budapest wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de politieke toestand zich steeds meer verward laat aanzien. De oud-minis ter Lukacs laat in verschillende interviews verluiden, dat de Koning het verzoek om ontslag van het kabinet niet zal aannemen en vc.ór ulles zal verlangen de volledige uit voering van de overeenkomst, die bij de samenstelling van het kabinet tusschen Kroon en regeeriug is aangegaan. Daarte>- genovcr verklaren de organen van de in transigente baukgroep, dat zonder toege vendheid van Weenen het geheel uitgesloten is, dat men tot elkaar zal komen. De bauk groep, ouder leiding van Justh, organiseert zich voor de vergadering van morgenzij wil een uitvoerig debat over den politieken toestand uitlokken en eene nieuwe verdaging van het parlement met alle middelen bestrij den; verder wil zij den eisch stellen, dat een ministerie moet worden benoemd uit de rijen van de onafhankelijkheidspartij, en een besluit provoceeren betreffende de oprichting van de zelfstandige bank in het jaar 1911. De onafhankelijkheidspartij is tegen heden bijeengeroepen tot eene vergadering, waarin het definitieve besluit zal vallen. De sociaal-democratische partij heeft de arbeiders uitgenoodigd tot eene groote be tooging ten gunste van het algemeen stem recht bij gelegenheid der opening van het parlement. Deze betooging is echter door de politie verboden. Turkse. Konstan t i no pel 25 Sopt. Volgens een telegram van het Turksche ge zantschap te Londen, heeft Sir Edward Grey laten weten, dat Groot-Brittannië toestemt in de verhooging van de invoerrechten. Volgens een bericht van de Agence Havas uit Konstautinopel is de tijding onjuist, dat Engeland toegestemd heeft in de door Tur kije gewenschte verhooging van de invoer rechten met vier pet. Het Engelsclie ge zantschap heeft alleen de opdracht gekregen, cv er mededeeling van de Porte met haar t. onderhandelen en het resultaat vau deze onderhandelingen aan het Londensche kabi net mede te deelen. Konstautinopel, 25 Sept. Volgons oen telegram van do mutessarif te Assyr, hebben do Turksche troepen een krachtigen aanval van de rebellen afgesla gen. De Arabieren leden groote verliezen. Marokko. Madrid, 26 Sept. Een officieel telegram uit Melilla meldt, dat de troepen verkenningen deden naar Nador. Aan het einde van den namiddag bezetten de Spaan sche troepen Nador en omstreken, alsmede de naburige hoogten. De verliezen van de Spanjaarden waren van weinig belang, die van den vijand aanzienlijk. Een regeeringsbericht uit Melilla van den 25en meldt, dat tengevolge van ouderhan delingen met de Beni Sikar, die om vrede verzochten, niet op huizen zal worden ge schoten, zoo lang de Mooren zich van vijan delijkheden onthouden. Talrijke inboorlin gen melden zich aan om de wapenen uit to leveren. Aan de Köln. Ztg. wordt hierover uit Madrid bericht: De Beni Sikar schijnen den 20en toch zeer gevoelige verliezen geleden to hebben en in te zien, dat de Gurugu-stel- ling mooielijk is te handhaven, nadat Suk el Had door de Spanjaarden bezet is, want eene talrijke deputatie heeft lang met gene raal Marina over de vredesvoorwaarden be raadslaagd. Generaal Marina verlangde wer kelijke waarborgen, dat de vijandelijkheden zich niet zullen herhalen, inzonderheid de uitlevering van alle wapenen, wat den Riffioten natuurlijk uit de gis valt. Intus schen stond Marina de staking van het vuur toe, zoolang do troepen niet lastig gevallen worden. Daardoor is bij Melilla een soort wapenstilstand gesloten. Het laat zich aan zien, dat die eenige dagen zal aanhouden, j De Spaansche troepen worden bezig gehou- j den met de versterking van de pas genomen stellingen en met wegenbouw, voordat de opmarsch wordt hervat. In het terrein, waar in het begin van de vorige week gestreden werd, zijii 150 lijken van vijanden gevonden. De Spaansche verliezen in deze gevechten bedragen meer dan 30 dooden en 150 gewon- den. Tanger, 26 Sopt Het officieele ant woord van Moeley Hafid op do nota van de mogendheden betreffende de aan do ge- vangenen opgelegde martelingen, is heden aan het corps diplomatique rondgedeeld. Do sultan drukt opnieuw de gevoelens uit, die hij in de voorafgaande brieven kenbaar maakie. Hij verklaart, dat hij clementie heeft uitgeoefend zooveel de godsdienstige wetten hem dit veroorloofden, en drukt de hoop uit, dat het spoedige herstel van den I no ra. al en staat van zaken in Marokko hem I zal in staat stellen niet weer tot zulke maat regelen te moeten besluiten. Vereenlgde Staten. N e w-Y o v k, 2 6 Sept. Bij de receptie van gisteren in verboand met de Hudsonfees- ten overhandigde de burgemeester van Am sterdam, mr. W. F. van Leeuwen, de stuk- ken die betrekking hebben op de schenking van de Halve Maan als teeken van het vriendschappelijk gevoel van bloedverwant schap en de eenheid van belangen, die Ne derland en de Vereendgde Staten steeds bij een hebben gehouden en nog houden. In de opeengepakte menigte zijn talrijke ongelukken voorgekomeneene vrouw werd gedood. In den voormiddag had eene groote vloot- parade plaats, waaraan 200 schepen van allerlei slag, daaronder begrepen de Halve Maan en do Clermont, deelnamen. Een oogen'blik kwamen de Halve Maan en de Clermont met elkaar in botsing, maar de schade, aan de beide schepen toegebracht, was slechts gering. Commandant Lam, als Hudson gekleed, trok op het achterdek vam de Hal .e Maan aller aandacht. Meer dan een millioen toeschouwers woonden aan I land de parade bij. De kruiser Utrecht neemt eene eereplaats in onder de voor an ker liggende oorlogsschepen. 17 DOOR RUDOLF HERZOG. Kölsch stond op. Hij nam het hoofdje van zijn kind tusschen zijne breede handen en keek haar ernstig in de heldere oogen. „Jij zeide hij, „een huwelijksaanzoek van een Wiskotten mijn meiske een Wis kotten zulk een kans "komt maar eens voor." „Och, vader," wees ze haastig af, „zoo zeldzaam zijn de Wiskotteus toch niet. Vijf zijn er nog te krijgen." „Jou aapZe zullen daar om je vechten En hij streelde haar met den breeden hand palm liefkoozend over het verhitte gelaat. Daarna zaten ze naast elkander en praatten over hun Ernst in het naburige Dusseldorf. „Als de jongen zoo zelden schildert, als hij brieven schrijft, belooft het veel voor de toekomst 1" „Ik geloof werkelijk, dat hij verschrikke lijk veel werkt. Hij heeft van de week weer zijn vuile goed gestuurd." „Boemelen zal-ie," toornde de oude. „Als die maar geen mislukt genie wordt." „Neen, vader, dat gelooft u zelf niet. Al les valt hem slechts zoo makkelijk. Daarom laat hem maar begaan. Ik zal weer eens naar Dusseldorf moeten gaan, om te zien hoe de zaken staan. Voor mij schaamt-ie zich na melijk vreeselijk." De oude knikte. Dat de bengel van een jongen zich voor het vroolijke, zedige ding daar, zijne zuster, tot in hart en nieren schaamde, als ze hem te midden van zijne kameraden overviel, begreep hij. „Goed, ga er heen," zeide hij, „maar maak het hem niet makkelijk." Toen wenschten ze elkander goeden nacht. Doch den opzichter viel het dezen nacht niet makkelijk den slaap te vatten. De geschie denis met mijnheer August en zijne Anna had hem toch dieper getroffen dan hij. zijn kind wilde toonen. Als mijnheer August er nu op stond? Hoe had mijnheer Gustav hem, den opzichter des Wiskotteus, ook weer ge noemd? Hagen had hij hem genoemd. Ha gen dat was degene, die met onwan kelbare trouw de partij van zijn heer koos. Met een diepen zucht sliep hij eindelijk in. Toen hij ontwaakte, waren ook zijne nach telijke gedachten met hem wakker gewor den. Peinzend zat hij aan de ontbijttafel, en steelsgewijs beschouwde hij zijn kind. Haar aanblik deed hem heden pijn. Daarom stond hij zoo gauw mogelijk op om naar de fabriek te gaan. Hij moest met Gustav Wiskotten spreken. Gustav Wiskot ten was tegenwoordig 's morgens om zes uur reeds in de fabriek te vinden. Als de eerste spaden en houweelen, die den grond om woelden, weerklonken, en piepend de eerste kruiwagens over de loopplank rolden, kwam hij zijn huis uit en begaf zich naar de Wup- per. De zwarte stroom, die langzaam en kwalijk riekend over de ingevoegde dammen vloeide, kwam hem als een van kracht over vloeiende levensader voor. Hij was zijn vriend, de speelkameraad uit zijne jeugd en zijn strijdmakker, en hij knikte hein toe. Daarna stond hij naast den opzichter van het werkvolk om met hem den bodem te onderzoeken, onderhandelde met den aanne mer over de noodzakelijke betonwerken, on derzocht de aangevoerde kalk, het zand en de kiezels en de eerste bezendingen bakstee- nen. Onderwijl schreed 'hij door fabriek en ververij, 'hier m'et de meesterknechts de be stellingen waar de meed te haast bij was, be* sprekend, daar met zijn broer Fritz de kleu ren vergelijkend. Als de post gekomen was. verscheen hij op het privé-kantoor, las met August de correspondentie door en vergewis te zich met een scherpen blik, dat Paul niet over het grootboek zat te droomen, liet zich d'oor Wilhelm van de zaken in Engeland op de hoogte brengen en begroette de m'oeder met hare weefsters. Gtedurer.de den middag schafttijd gunde 'hij zichzelf lot ontspanning eene wandeling door de fonkelende machine kamer en de aangrenzende, altijd bevende tranWmdssie-aaal. Toen de zuigers hem tege moet sprongen en de breede riemen naar hem tote schenen te suizen, lachte hij behaag lijk in zichzelf. „Geduld, geduld! Jullie zult nog z\veten 1" En weer stond hij, onver moeid, op het bouwterrein der dampende spuwende ververij. Opzichter Kölsch was hem dien morgen wol twaalf keer tegen gekomen. Doch iede ren keer, als hij den zoo zeeir in beslag ge nomen directeur zag, scheen het hehv niet passend toe, .hem van zijn voor de hand liggend en arbeid af te leiden. Pas toen. hdfc middag-signaal schril door idle fabriek floolb en ailis een aftrekkend onweer het rollen en suizen in 'het rond verstierf, hield' hij Wet rechte oogenblik voor gekomen. Gustav .Wisko-tten keerde zich om, tóen hij achter zich den stap van den opzichter vter- nam. „Nog biet, Kólsch? Anna eal kdker de soep aan laten branden, als je niet voort maakt." „Ik zou gaarne nog even met u willen <spi*e(ken, als u tijd hébt." „Of ikl Sapperloot, kij'k toch eens naar dien rommelBij dien aanblik van zulk en modder gaat het hart open." „Mijnheer Wiskotten, gisteren middag, toen lik niet thuis wais, is dominee Schirr- machtrr bij mijhte Anna geweest." „Welnu 1 Hij hoeft toch geen trouwplan nen Zoo'n ouwe vrijer „Hij kwam wegens iemands anders trouw plannen." „Wat je zegtl Met betrekking tot Anna? Kölsoh, pas op, daar 'zal n'og menige lek kerbek op af kómen. Geef je prachtmefsje niet beneden den prijs." „De prijs, die geboden wordt, koinvt me zelfs een beekje te hoog voor." „Onzin. Daar behoef ik je toch geen ant- wooril op t<e geven? Ik «zog maar jammer, dat ik reeds getrouwd' ben." En hij sloeg den grijsaard krachtig op den schouder. „Mijnheer Wiskotten, do dominee heeft om te beginnen zoo gedaan, alsof hij maar eens voorzichtig poolshoogte wilde nemen. Doch tocfu beeft hij een naam genoemd, die die „Mij kan je het gerust zeggen, Kölsch." Dc oprichter richtte zich hoog op en keek zijn jongen meester vast aan: „Hij bad het over mijnheer August." Gustav Wiskotten antwoordde met geen enkel woord. .Er heerschie eene lange sifcilte tusschen de beide mannon. Teen fceido de oprichter in eene opwelling van. bitterheid ...Ik zou 1 re ver gezien hebben, dat u lachte mijnheer Wiskotten." „Kölsch 1 Ben' je razend geworden 1 Ik zou je uitlachen 1 Kölsch, als je niet zoo'n langen grijzen baard hadt, zou ik zeggen dat je je schamen moest. Wie zijn dan de Wis kotteus en «wie zijn de Kölschen? Van het zelfde soort! En ze passen bij elkander ala de eene hand bij de andere. Kölsch, toen ik zoo even zeide: „Jammer, dat ik reeds ge trouwd hen," lag er toch eon zekere ernst in die scherts. Hij, die Anna krijgt ver duiveld die trekt eon lot uit de loterij I Nu begrijp je wel, waarom ik niet ber&tioctf antwoordde." Kölsch reikte hem de hand. „Vergeef me, mijnheer Wiskotten." „Maar wat je zegt, August! En dloor mid del 'van 'den dominee... Zoo staan de zaken dus. Doch zoo iéts handelt men toch per soonlijk af, als men zichfcelf niets te ver wijten heeft. Kölsch, wij beiden zijn oude vrienden. Wie trekken toch aan hetzelfde eind en behoeven elkander, God weet het, niets wijs te molken. Dus: Auguob als man van zaken nummer een Doch ral» imensch 'n beetje gen'ieperig op vilten zolenIk zou niet met 'hean willen trouwen." „Anna ook niet." „Man!" riep Gu9tav Wiskotten verrast uit. „Maar wat wil je dan nog! Dan is im mers alles in ordeDaar houdt die kerel mo nog een vol kwartier ran mijn middageten af f" „Neem, mijnheer Wiskotten, in orde is de zaak voor mij mcig niet. Ik ben nu eenimaal zoo met 'de Wiskotteus sokmgogmoeJd, on ik zou niet willen, diat dat er door de ge schiedenis met Anna eene verandering in» onze verhouding kwam. De fabriek, Wat is als een stuk van «mij zelf." Wordt \irvolyd,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1