BINNENLAND. zijn weggeslingerd en het ballonomhulsel verscheurd hebben, voorloopig de eenige aanneembare verklaring is voor het onge val. Het is buitengesloten, dat het ongeval zou zijn veroorzaakt door het- barsten der ballonstof, tengevolge der uit zetting van het gas, daar de luchtschippers automatische en hand ventielen hadden. Evenzoo onwaarschijnlijk is eene ontplof- fing. De katastrophe der République, welke al reeds 81 opstijgingen had gedaan, is voor de. nationale verdediging een zeer groot verlies. De gezamentlijke Fransche pers bespreekt in woorden van groote deelneming het on geval. En ook van buiten de grenzen komen betuigingen van deelneming. De Duitsche Keizer heeft door den militairen attaché majoor Von Winterfeldt het Fransche Mi nisterie van Oorlog zijn allerhoogste deel neming betuigd, en ook de Duitsche- en Oostenrijk-Hongaarsche militaire attachés gaven in naam van hun gezantschappen den minister van oorlog de verzekering van hun diep leedwezen. De minister van landbouw verleent Woensdag 29 September geen audiënties. K i it d e r wetten. N|aar men' verneemt ligt liet in heft voornemen van den- minister van justitie, te bevorderen dait de dezer dagen door de Eerste Kamer goedge keurde wijzigingen der civiele kinderwetten, reedis met 1 November e. k. in werfcing kunnen treden. De luitenant ter zee der 2e klasse H. M. Manikus, uit Oost-Indie in Neder land teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. Scheepsramp? De minister van marine brengt ter al gemeen e kennis dat blijkens een van den commandant van Hr. Ms. schoener „Zeehond" ontvangen draadloos bericht op ongeveer 2° 8' O.L. en 54" 26' N.B. in ongeveer 91 vademen wa ter, dus op zuiderrand Patch <le masten v. i een stoomboot boven water steken, ter wijl twee ledige sloepen, waarop de naam City of Sunderland werd gelezen, doorbij ronddreven. Venezuela. Caracas, 25 Sept. Het gemeente raadslid Chaumer is op straat doodgescho ten door Garcia, gewezen voorzitter van den gemeenteraad, die door Chaumer be schuldigd word de stad te hebben benadeeld en de boeken, dio het bewijs van de bena deeling inhielden, te hebben vernietigd. Mlerta. Stockholm, 26 Sept. Gisteren- avond werd hier en in de omstreken een prachtig noorderlicht waargenomen. Wegens magnetische stroomingen, was gisteren >ia- mid lag <It? telegrafische en telefonische dienst tusschen Stockholm en de andere steden van Midden-Zweden geheel gestoord. vDe directeur van het postkantoor te Limoges is er, na verduistering van 300,000 francs, die hij op de beurs verdobbeld heeft, van door gegaan. vTe Parijs hebben agenten in politiek een geiularnu- in uniform gesnapt, die in groote magazijnen allerhand wegkaapte en onder zijn manteljas verborg. Hij hoort al acht jaar tot het leger en werd sedert eeni- gen tijd van soortgelijke diefstallen ver dacht. vEen jeugdig timmermansknecht te Parijs ii tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens liet afknippen van meis- jesvlechtixn. Men heeft het hem zien doen aan een station en toen op het politie-bureau zijn zakken werden onderzocht, daarin zes tien vlechten gevondenDe geneeskundigo "heeft hem een monomaan genoemd, doch wel aansprakelijk voor zijn daden. Manila, 25 Sept. Het militaire hoofdkwartier en het hoofdbureau van poli- ti hebben eèn tot dusver nog niet nader bevestigd bericht ontvangen, dat de doaune- kotter Sora op de kust van Borneo door zeeroovers is vermeesterd en dat kapitein Mcgorly en de bemanning van dertien per sonen zijn vermoord Er is onmiddellijk een kanonneerboot uitgezonden. De kaftaetrophe der „République". Moulin s, 25 Sept. De bestuurbare luchtballon République is tusschen Trevil en Villeneuve, op 8 K.M. ten noorden van Moulias, gebarsten en met een verschrikke lijke vaart naar beneden gekomen. De schuit viel op den weg in stukken; de vier lucht schipp rs, die er in zaten, kwamen-om. Tweede telegram. De ramp van de République viel voor ten gevolge van het breken van een blad van de schroef. Het losgeraakte stuk sloeg een gat in den ballon, die zich op 200 Meter hoogte bevond. De leden van do bemanning wanen dadelijk dood; alleen luitenant Phaure leefde nog tien minuten na het ongeluk. Moulins, 2 5 Sept. Uit het aan vankelijke onderzook naar de aan hot lucht schip République overkomen ramp schijnt te blijken, dat do ramp te wijten is aan een breuk iu het metaal van de schroef. Minister-president Briand bezocht de 1>J; kei. van do slachtoffers. Men zegt, dat hij voornemens is het kruis van het legioou vau eer aan de doodkisteu te bevestigen. vGeheel Frankrijk is onder den indruk van het verschrikkelijke ongeluk, hetwelk den meest beproefden Franschen bestuurba ren luchtballon, deal trots der natie, jam merlijk is overkomen. De deelneming is daarom nog to grooter, omdat de oorzaken van het ongeluk ook nu nog niet geheel zijn opgehelderd, al wordt aan de lezing, dat oen afvliegend deel van een propeller het bal- lonomhutsel beschadigd heeft, algemeen ge houden. Eene volledige verklaring zal de kaïastro- phe wel niet kunnen geven, daar immers alle inzittenden der gondel den dood gevon den hebben Eenige automobilisten, die de vlucht der „République" volgden, gaven van de kata strophe de volgende beschrijving: „Even voor Moulins werden de schroeven van den ballon stil gezet, maar spoedig weer in wer king gesteld. Het luchtschip vloog majes tueus over de stad weg, en kapitein Marchal wisselde mot de officieren, die den ballon per auto volgden, signalen van „alles uit stekend" De reis scheen onder de beste om standigheden te zullen verloopen, toen wij plots den ballon, die zich op een lioogte van eiroa 175 meter bevond, zagen zich ope nen e n zinken. Een breede scheur aan de linker voorzijde, welke door den af- geslingerden propellervleugel wa6 veroor zaakt, liet het gas wegstroomen. De v al ge schiedde uu met razende snelheid. Met een ontzaggelijken smak viel het lucht schip met de rechterzijde op de straatstee- nen. Wij ijlden met eenige veldarbeiders ter plaatje. Wij konden een kreet van omzetting niet weerhouden. Tusschen de versplinterde ballondeolen in een onbeschrijfelijke chaos van stukken hout van de gondel, van ma- chinedeelen. zeilwerk en omhulsel begraven lagen vier lijken. Een breede bloedplas be dekte den grond. De motor was gloeiend heet en een doordringende goslucht belette onze nadering. Wij moesten wachten een langen tijd, voor wij de ongelukkige slachtoffers konden weg halen. Kapitein Marchal scheen minder ge leden to hebben dan de overige leden der be manning. Zijn gezicht was vertrokken als «boor «en reusachtige inspanning. De drie anderen was de borst ingedrukt en zij waren vreeselijk verminkt. De lijken werden in het huis van graaf Chabannes gedragen, hetwelk zich op nauwelijks 50 nieter van de plaats des on hei ls bevond. Zoodra de katastrophe in Moulins bekend werd, schoten militairen en de overheid toe. Een streng onderzoek werd Ingesteld In ontroerd zwijgen om ringde de menigte het verpletterd luchtschip, welks met bloed besmeurde resten de solda ten bij elkander zochten, om de straat weer vrij te maken. De prefect van het departement Allier begaf zich aanstonds naai- de plaats der katastrophe en stelde den minister-president onmidellijk telephonisch op de hoogte van de ramp. En de lieer Fallières heeft met een bezoek niet lang op zich laten wachten. Een der constructeurs der République deelde aan een verslaggever mede, dat het vermoeden, als zou een vleugel der schroef l>e Staatscourant van Zondag 26 en Maandag 27 September a.s., bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot opziener le klasse der vis- scherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo men. W. E. Beekman, thans idem 2e klasse; verleend de persoonlijke titel van di recteur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen J. C. E. Slotemaker, in specteur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam op verzoek eervol ontslagen de belasting ontvanger C. G. J. A. van Genderen Stort te Gorinchem ingetrokken de aanwijzing als candidaat Indisch ambtenaar van J F. Keulemans en J .H. Scholtenen aangewezen als zoodanig L. Adan en A. D. Calanue benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. II. B. S. te Coevorden J H. G. Pabon te Nijmegen op verzoek eervol ontslagen dr. B. Gron- grijp als leeraar aan de R. H. B. S. te Utrechtmr. A. E. baron Mackay, commies van staat bij den Raad van State en C. L. W. van IJsendijk als burgemeester van Pur- merend in gelijke bet-rekking overgeplaatst, met ingang van 1 November a.s.: de adjunct-cominissaris der loodsen te Rotter dam. R. Dobbenga, naar IJ muiden, en de adjunct-commissaris der loodsen te Maas sluis. J. Erkelens, naar Rotterdam benoemd lot tijdelijk adjunct-commissaris der loodsen te Maassluis, de heer L. Wiorsma, 1ste- stuurman ter koopvaardij. De vaandeluitreiklitB In het kamp van Mllligen. Over deze pleclitiglieid wordit nog het voflgeinde geaneüd 11. M. de Koningin reed in een a la Dau- niont bespannen rijtuig liet terrein op, ter wijl de muziek het Wilhelmus speelde. Na dat 11. M. de troepen langs was gereden om deze te inspecteeren, keerde het rijtu g naar het middenterrein terug en de Ko ningin werd nu het vaandel door den kclt- nel overhandigd, dat Zij staande in het rij tuig in de rechterhand nam. De Koning'n was gekleed in een wit Thibet mantelcos- tuum, waarover een bruin bont en droeg een lichte hoed. Naast II. M. was de groot meesteres mevrouw Groeninx van Zoeleti ge zeten. De Prins droeg de generaalsuniform. Mei duidelijke eu heldere stem, die tot op verren afstand verstaanbaar was, sprak de Koningin Hare rede uit. Toen de plechtig heid verricht was en H. M. den standaard aan den kolonel had overhandigd, dankte deze H M. namens het- regiment voor de hoogo oer uit Hare eigen hand het vaandel te hebben willen uitreiken. Spreker noemde dit een gedenkwaardige gebeurtenis, waar van de geschiedenis zal gewagen. Het vaan del zal voor het regiment een krachtigen steun zijn om steeds zijn uiterste plicht te doen, waarbij ook het gedrag der Sytsema's ten voorbeeld zal strekken. De kolonel dankte H. M. in het bijzonder, dat Zij heeft willen toestaan dat op den standaard die woorden „Waterloo 1815" worden ver meldt. „Helpe ons God", zoo besloot de kolonel, „steeds onze plicht tegenover va derland en Koningin te vervullen. Leve de Koningin I" Met deze uitroep werd door de troepen en aanwezigen luide ingestemd. Nadai de kolonel vervolgens het vaandel aan den vaandeldrager van het regiment had overhandigd, werd door de troepen voor H. M. gedefileerd, eerst in galop, daarna iu front, marsch en in galop, wat op de onaf zienbare heide een zeldzaam prachtig schouwspel opleverde. De Koningin reed nu nog eens langs de Troepen, overal geestdriftig begroet, ook door de vele duizenden op de gereserveerde terreinen en het publiek langs den weg. De Koningin keerde vervolgens naar het middenterrein terug. Daar hield het rijtuig even voor de rechtorloge stil ei werd H. M. do >r mevrouw De Bruyn, echtgenoote van den commandant van het Remontedepot te Milligen, een fraaie bouquet van orchi deeën aangeboden, waarvoor H. M. dankte. Na zich eenige oogonblikken met mevrouw De Bruyn te hebben onderhouden, nam de Koningin met een handdruk afscheid. Ook aan den kolonel betuigde H. M. Haren dank voor diens toespraak en het welgeslaagde défilé Onder geestdriftig hoera's verlieten Koningin en Prins hot terrein, aan welks grens in de koninklijke auto werd overge stapt, om zich vervolgens over Milligen naar Het Loo te begeven. Dank zij ook heft prachtige weder slaagde de plechtigheid, uit stekend, terwijl de uitnemende maatrege len van orde door den Milligschen com mandant genomen, incidenten hebben uit gesloten. Zelden werd te Milligen een zoo groote menigte gezien Men schat het aan tal op 15 a 20.000 personen. H. M. de Koningin-Moedor is voor nemens haif October haar zomerverblijf to Soestdijk te verlaten om na eene buitenl&nd- sohe reis naar don Haag terug te koenen. Het Nederlandsch Landbouw Week blad van 25 September wijdt een hoogst waardeerend artikel aan den aftredenden directeur-generaal van den Landbouw, den heer Lovink, naar aanleiding van diens ver trek naar Indië. „Een zware slag" wordt liet daarin genoemd, dat de heer Lovink zijn arbeid hier te lande gaat verwisselen voor Buitenzorg. Men vier neemt dat .binnenkort dé directeur-generaal van het gevangeniswezen, mr. Dresselhuys en de referendaris bij diens afdeeling, mr. de Mëyere, eene studiereis naar Engeland gaan ondernemen en ditar te lande verschillende gevangenissen zul len bezoeken. Naar de Prov. Gro-nCfc. verneemt, heeft de heer mr. J. de Sitter, vice-presi dent van de rechtbank te Groningen, met imgang van 1 October eervol ontslag aan gevraagd. De ridderorde n-z aak. Naar uit een noot bij den Terugblik in Ons Tijd schrift valt op te maken, meent De Ned., zal van dr. Kuyper's hand over „de zaak" geen brochure verschijnen. Vereeniging van Neder- landsche werkgevers. De Ver eeniging van Nederlandsche werkgevers, 3 October 1899 opgericht, zal in de volgende week haar tienjarig bestaan herdenken. Ter gelegenheid van dit feit is een gedenkschrift van de geschiedenis dezer vereeniging ver schenen. In dit boekwerk wordt aan het ontstaan van deze organisatie herinnerd en er op ge wezen, dat zij werd opgericht, omdat door vele industrieelen de behoefte werd gevoeld aan de stichting van een bureau, hetwelk sociale wetten en ontwerpen zou bestudee- ren, de leden op de hoogte zou stellen van de strekking, en het oordeel van die leden over zoodanige wetten en ontwerpen ter ken nis van Regeering of Parlement zou kunnen brengen. Het is aan deze behoefte, dat de organisatie wilde voldoen en ook in de tien jaar van haar bestaan voldaan heeft. De vereeniging is aanvankelijk opgericht door een groep industrieelen in Twente, doch telt thans de bij haar aangeslotenen over heel het land en wel onder de grootste werkgevers, terwijl ook kleinere onderne mingen tot haar zijn toegetreden. Thans be draagt het ledental 172. Bekend is dat als eerste voorzitter van de Vereeniging is op getreden de heer D. W. Stork te Hengelo, terwijl van den aanvang af als haar secre taris werkzaam was jhr. mr. H. Smissaert te 's Gravenhage. In het gedenkboek wordt eerst de geschie denis der Vereeniging in het algemeen ge schetst en wordt daarna hare werkzaamheid ten aanzien van bijzondere onderwerpen be sproken Het bureau en de ledenvergaderin gen hebben zich in den loop der jaren bezig gehouden met de Ongevallenwet en hare uit voering, wettelijke regeling van ziekte-ver- zekering en van arbeids- en rusttijden, Arbeids- en Veiligheidswet, wijziging van het Invoerrêchtentarief, wettelijke regeling van het Arbeidscontract, exploitatie van Limburgsche steenkolenmijnen, staatsexploi tatie van spoorwegen en nog verschillende andere onderwerpen. Bekend is dat deze vereeniging aan een commissie, grootendeels uit liaar midden, opdroeg de bestudeering van werkgeversvereenigingen in het binnen- en buitenland, welke commissie een vijftal monografieën over arbeiders- en patroons organisatie.- in Duitschland, Engeland, Frankrijk, België en Nederland het licht deed zien. Mede werd vroeger reeds bericht, dat de Vereeniging ook tot stichting eener organisatie voor onderlinge brandverzeke ring de eerste stappen gedaan heeft. Uit haar actie tegen het monopolistisch karakter der Rijksverzekeringsbank in het eerste ont- werp-Lely der Ongevallenwet sproot voort hare oprichting eener organisatie voor on derlinge ongevallen-verzekering, welke daar na als de Centrale Werkgevers Risicobank ontstaan is en dadelijk na hare oprichting geheel los van de vereeniging zich verder als een zelfstandig lichaam heeft ontwik keld. Men zal zich mede herinneren, dat deze vereeniging van werkgevers zich bij verschillende onderwerpen van welgevenden aard met uitvoerige adressen tot de Regee ring of tot de Eerste of Tweede Kamer heeft gewend, om daarin haar standpunt uiteen te zetten, terwijl haar secretaris in brochures en tijdschrift-artikelen telkens dat stand punt in het licht stelde en verdedigde. Tegelijk met de verschijning van dit ge denkboek heeft ook het laatste jaarverslag der vereeniging het licht gezien, waarin wordt medegedeeld wat in het bijzonder tij dens het laatste verecnigingsjaar door deze organisatie is gedaan en tot stand gebracht. Nachtarbeid van bak kers. Het bestuur van het Bakkersco- mité «loet mededeel ing vau verschillende moties aan de Tweede Kamer toegezonden. Deze moties zijn aangenomen iu vergade ringen van bakkerspatroons van verschil- 1 lende plaatsen. Een vergadering van bakkerspatroons te Almelo sprak als haar overtuiging uit „da/t het ontwerp bakkerswet in de praktijk on uitvoerbaar zal blijken"; de afdeeling Arn hem van den Ned. Brood-, Koek- en Ban ket b ak ker sb ondwaarvan de meerderheid >n principe voorstandster is van die afschaffing van nachtarbeid, dringt op nader onderzoek aan en op maatregelen tegen die buitenland- sche concurrentie, overwegende „dat nog niet voldoende is aangetoond hioe in de prak tijk het aanhangige wetsontwerp worde het wet moet worden uitgevoerd"; de Deventer bakkersvereeniging „hloewel uit moreel oogpunt zich verklarend voor af schaffing van nachtarbeid" is van meening, „dat de belangen van het bedrijf het on mogelijk maken den nachtarbeid af te scliaf- fen" een vergadering van bak kers pair o o n s te Zwolle eveneens in beginsel voor afschaf fing van den nachtarbeid, oordeelt als de bakkers te Arnhem en vraagt herziening van liet ontwerp „en verzoekt het niet in beüian- dieling te nemen, voordat duidelijk de ge volgen van liet wetsontwerp voor de bakkerij zullen zijn aangetoond'" en eindelijk dringt eeüi vergadering van bakkerspatroons te Nijmegen aan op een „nader onderzoek van Regeeringswcge omtrent de gevolgen van dit wetsontwerp en verzoekt een weg te vin den, waarlangs de nachtarbeid in brood bakkerijen kan worden afgeschaft, zon dei- dat zich deze bezwaren doen gevoelen." Vereeniging van Wees vaders. Dezer dagen werd te 's Gra venhage eene vergadering gehouden van „De Vereeniging van Weesvaders", opge richt in 1880. In het uitgebracht verslag werd gewag gemaakt vau de twee weeshui zen, welke de vereeniging bezit, n.l. dlie te Maarssen en te Dierenwaar ongeveer 60 verpleegden zijn opgenomen, die geen recht hebben op plaatsing in een of andier wees huis. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de positie van de weesvaders, die èn wat zelistanddgheid aangaat en wat fi nancieel» verhoudingen bettfreflt, veel te wenschen overlaat. Aangeraden werd dat die vereeniging zich tot den minister van binin. zaken zal wenschen om in een en an der verbetering te verkrijgen, hetgeen vau invloed zal zijn èn op de posaJtie van de weesvaders èn op den toestand vau vele weeshuizen. De eerstvolgende vergadering zal te 'Utrecht worden gehouden. Luchtsport. In aansluiting met ons bericht inzake de te Enschedé te nemen vliegproeven kan nog het volgende worden gemeld De ontwerper, de heer H. W. Hardonk, stelde zich ten doel een vliegmachine te ver vaardigen, die de eigenschappen bezit van een motorische vliegmachine, zonder dat evenwel een motor voor de voortbeweging wordt benut. De ontwerper, een sympathiek jongmensch van ongeveer 25-jarigen leef tijd!, decoratieschilder van beroep, is vol goeden moed en er van overtuigd met zijn. machine de lucht in te zullen gaan. Wij vernemen, dat de machine in aero- planevorm zal worden gebouwd en behou dens kleine afwijkingen dit model zooveel mogelijk zal nabij komen. De machine zal een breedlte hebben van ongeveer 8 meter. Het bovendek zal op ongeveer 1.50 meter afstand van de eigenlijke vleugels worden aangebracht, terwijl het geheel© toestel on geveer 125 kilo zal wegen. Evenals bij de laeropllan e- v 1 iegmachi nes aal «le bestuurder in het midden plaats nemen. Op deze plaats is een rijwiel zonder wielen aangebracht. Heeft do bestuurder hierop plaats genomen en begint hij rond te trappen, dan worden door conische overbrenging de beide lucht- schroeven met een snelheid van 450 om wentelingen per minuut rondgedreven, vol gens den ontwerper voldoende om eene op- st ij ging t© bewerkstelligen. Hij is over tuigd, dat de door hem berekende vooriibe- wegingskracht in verband met de zwaarte van machine en bestuurder werkelijk zal kunnen worden verkregen. H. denkt in het gunstigste geval met de machine, die op twee wielen rust, Dinsdag a.s. op een terrein nabij Enschedé proeven te kunnen nemen. Zonderlinge vangplaats, Te Enklmizen werd Zaterdag in een siga renwinkel een ringslang gevangen. Toen de vrouw des huizes het licht aanstak, bemerk te zij tot haar schrik den vreemden bezoe ker. Het dier is waarschijnlijk in een kist met goederen binnengekomen. Het incident met de Zweedsche onderzeeboot.. Naar wij vernemen heeft op last van den Minister van Oorlog de commandant van het fort te IJmuiden zich Zaterdag aan boord begeven van het Zweedsche oorlogs schip Hvalen, ten einde aan den le officier, die den naar 's Gravenhage vertrokken com mandant verving, namens den Minister leedwezen te betuigen over het bekende in cident. Aan de N. R. Ct. wordt uit IJmuiden geschreven Wat nu het doel van de voorgenomen beslaglegging is geweest, verneemt onze be richtgever uit goedei bron het volgende Daarmede is bereikt, wat gezocht werd, dat de afwikkeling van deze zaak in Nederland zal plaats hebben, hetgeen niet had kunnen gebeuren, indien de Hvalen zonder meer naar Stockholm was doorgestoomd. De vor dering, groot 6000, waarvan gewoonlijk slechts het derde deel wordt toegekend, kan zeker niet buitensporig heeten, in aanmer king genomen de groote waarde van het schip, van de aanwezige waarden en papie ren en de omstandigheden, waaronder de logger hulp heeft verleend, die door een Zweedscli schip was geweigerd. Een arbeidsconflict. Men meldt uit Amsterdam Er is thans een nieuw conflict tusschen arbeiders en werkgevers uitgebroken, dat echter aan het oordeel van den rechter zal worden onderworpen. De vlotberspatrooiisfirHia Sickesz en Bres ter heeft in strijd met de bestaande col lectieve overeenkomst, volgens welke zij geen werklieden in dienst mag nemen, die bij haar gewerkt hebben, tijdens de vlotters- staking van het vorige jaar en die niet zijn leden van de scheeps- en bootwerkersorgani satie Recht en Plicht aan het werk ge steld zes man, die aan die hiergenoemde eischen niet. voldoen. Vandlaar dat Recht en Plicht, ingevolge het bovengenoemd con tract, vordert van de firma wegens deze zes overtredingen zes boeten ieder viau f 500. De firma is door Recht en Plicht, waar voor mr. Zeegers V©ekens occupeert, tot be taling gedagvaardDe firma S. en B., wel ker raadsman is mr. Terwindt, voert het verweer, dat de overeenkomst nietig is, op grond van art. 1357 B. W., welk artikel de toestemming tot een overeenkomst van geen waarde doet zijn, wanneer zij door ge weld is afgeperst. Gedoeld wordt hier klaarblijkelijk op de hierboven vermelde werkstaking, tijdens welke de overeenkomst wend aangegaan. Bovendien wordt van de zijde der firma aangevoerd, dat de werklie den zelf op liet contract reeds inbreuk maakten door te weigeren voor haar, buiten Amsterdam werkzaamheden te verrichten. De moord bij Koekange. Men meldt aan de Asser Ct. uit Ruinen: De politie ontdekte op het oorijzer van de vermoorde vrouw Bierman een bloedvlek, eveneens bloedvlekken in de bedgordijnen ten huize van den vermoorden Bakker. Die vlekken zouden afdrukken zijn van bebloede vingers. Oorijzer en gordijnen zijn naar Arnhem gebracht, waar de vlekken worden g&photografeerd en vergroot. Afdrukken van de vingers der verdachten zijn te Assen ge nomen De moordaanslag te Ha- zerswoude. De politie te Leiden meent den dader van den moordaanslag op de familie Spijker te Hazerswoude in han den te hebben. Het is een neef van Spijker uit Bodegraven, een slagersknecht. Zijn broeders zouden in een twist het hem heb ben verweten. Een woesteling. W. H. S„ die in het huis van bewaring te Tiel voor een reeks van misdrijven boet in de laat ste zitting der rechtbank aldaar werd hij wegens diefstal tot 2 maanden veroordeeld deed Zaterdag een poging om uit te bre ken. Een spijl uit een venster had hij reeds los, toen het bemerkt werd. Reeds vroegei brak hij uit. Onder hevig verzet en uitinge van razernij is hij Zaterdagnamiddag ha f vijf zwaar geboeid naar Arnhem overge bracht, onder geleide van een politiemacht van 7 man. Omtrent het ongeluk t Breda wordt o. m. nog aan het Hbld. go meld Het publiek is zeer verontwaardigd. Ge bleken is dat het toezicht slecht was, even als het gebruikte materiaal. Door de poli tie is een wagen vol gebruikt materiaal weg gevoerd. De huizen aan den overkant van het inge storte gebouw gelegen, hebben ook veel schade geleden door het invallen van den steiger en de medegevoerde planken. Be kende goede aannemers 'hadden meermalen tegen dezen revolutiebouw gewaarschuwd. De aannemingssom was vier duizend gulden beneden den volgenden inschrijver. Ook de naastgelegen huizen hebben veel geleden en zijn gedeeltelijk door de bewoners ont ruimd. Bijzondere lof verdient de hulp verleend door de militairen. De gekwetsten, voor loopig naar het militair hospitaal vervoerd, zijn later naar het gasthuis getransporteerd. Omtrent hun toestand kan het volgende worden medegedeeldBorgman en Buyn- sters konden naar huis gebracht worden Van Geel uit Beek bij Princenhage is zwaar gekneusd en Verheijen uit Ginniken even zeer. Beiden zijn de sacramenten toege diend. Fryters uit Princenhage, Sprenkels uit Teteringen, en Dielen uit Princenhage zijn naar het gasthuis vervoerd. Hun toe stand is bevredigend. De aannemer Beekers uit Princenhage werd zwaar gekneusd naar het militair hos pitaal vervoerd. Zijn toestand is hoogst ern stig. Door de justitie zijn de hoeren J. van Don gen en J. A. Oomen, architecten, en M. Bakkeren en P. M. Kuselbos, aannemers, aangewezen tot het instellen van een onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk, waart e zij reeds Vrijdagavond om half elf op het bureau van politie werden beëedigd Verschillende brokstukken en steenen van den bouw zijn door de politie in beslag ge nomen. B. en W. hebben de heeren J. M. Marij- nen, F. P. Bilsen en H. Wenker benoemd om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak. Het gemeentebestuur heeft aan den plaat selijken commandant 200 ter hand gesteld voor de militairen, die zich zoo verdienste lijk hebben gemaakt bij het reddingswerk, terw.v bij officieele bekendmaking door B. en W. dank is gebracht aan burgers en mi litairen, die behulpzaam zijn geweest of hun diensten hebben verleend bij de redding der ongelukkige slachtoffers. De Br. Ct. schrijft onder meer: Op een afstand van het werk stond de architect van het ingevallen gebouw, de heer Mermans; hij stond daar, suf, het hoofd \erloren, met troebelen blik opziende naar den rossen toortscnwalm, die zoo'n luguber schijnsel wierp over de puiuhoopen van wat rad kunnen worden: zijn eerste gebouw. Wam het was het eerste grooto werk, waar aan de heer Mermans zijn jeugdige krachten had beproefd Opeens scheuren er door de reeds nachte lijke duisternis een paar rauwe kreten: de zoon var den aanbesteder Walder, den aan- bestedei van het werk, was in een overspan nen geestestoestand den architect naar de keel gevlogen j in het rossige schijnsel der straat worstelden de beide mannen en ge smoorde kreten klonken opmen snelt toe, tracht de vechtenden te scheiden en voert, kalm overredend, den in woede ontzinden Walder r.aar zijn huis. De architect keert tot de puinhoopen terug en blijft starend toekijken

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2