BINNENLAND^ boric!.1dat het algemeen geloof vindt, dat de> Rif mannen in den 1 .aalsten tijd belang rijke versterkingen hebben giekregen uit het binnenland, inzonderheid uit le om streken van Fez. Hiertoe is blijkbaar de noodzakelijkheid om nog 10,000 man te zen den, terug te brengen. China. Peking, 5 Oct. Tsjangtsitong, lid van den grooten raad, ie gisterenavond ge storven. Te Charbin is oen geval voorgekomen, waaruit tusschen de Russische autoriteiten en den Duitschen vice-consul een geschal is ontstaan. In een van het Petersburgsche departement van buitenlandsche zaken uit gegaan bericht wordt do toedracht der zaak aldus voorgesteld Door de rechtbank van het grensdistrict en door het Russische gezantschap to Pe tersburg was eene brouwerij maatschappij te Charbin voroordVxdd tot betaling van een bedrag van ruim 3000 roebels aan verschillende personen, welk bedrag met den sterken arm zou worden in gevorderd. Tot de aandeelhouders van. do brouwerij behoorden twee Duitechers, die protesteerden tegen den verkoop van hun eigendom op last van eene Russi sche rechtbank, maar met- dit protest wer den afgewezen. T-en de deurwaarder den 26en September aan de Brouwerij verscheen, bevond hij. dat de deur gesloten was en dat bona den ingang de Duitsche vlag waaide. Met behulp van do Russische politie ver schafte hij zich met geweld toegang tot de biouwerij. De politie, die bij het binnen dringen slagen opliep van een paar Duit- schors, herstelde met getrokken sabel de ordedo verkoop van de brouwerij had daarop onbelemmerd plaats door den Russi- schen deurwaarder de inmiddels verschenen Duitecho consul had laat gegeven geen ver zet te bieden. De Russische overheid dien- do eene klacht in tegen de Duitschers we gens de aan de politie toegevoegde beleedi- ging; de Duitsche consul protesteerde zij nerzijds togen do door de Russische over heid gepleegde schending van het recht van ex-tonitonaliteit van Duitsche onderdanen. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat van Duitsche zijde een onderzoek van het voorval is gelast en dat inmiddels het oordeel over de zaak moet worden op geschort. De Parijsche Information constateert, dat men hier to doen heeft met eene kwestie van internationaal recht en dat Engeland on Noord-Amerika even goed als Duitsch- land de instelling van eene Russische ge- meente-politio te Charbin als onvereenig- baar met do capitulatiën beschouwen ove rigens bestaat in deze kwestie zelfs verschil VM moaning tusschen den Russi6chen mi nister van financiën en zijn ambtgenoot van buitenlandscho zaken. De Parijsche corres pondent van de Frankf. Ztg. voegt nog hieraan toe, dat Frankrijk de Duitsche op- vaitii.j in deze zaak deelt en dat men daarom in Parijs er op rekent, dat dit in- cide* t zal worden afgedaan in den zin van. Duitechland en van de overige mogend heden. Chili. Santiago do Chili, 4 Oct. De minister van financiën heeft aan de Kanier het financieel© rapport aangeboden. De be grooting van 1909 zal sluiten met een tekort van 39 millioen piastors papier. Het tekort van 1910 wordt geraamd op 216 millioen piasters papierhet. zal gedekt worden door nieuwe belastingen op tabak, alkohol en op de nalatenschappen. Allerlei. vTe Toulon is oen notarisklerk, met zijn bruid op weg naar het stadhuis, waar zijn huwelijk gesloten zou worden, door zijn vroegere beminde, een gescheiden vrouw, met een keukonmos in den hals gestoken en gedood. vZondag heelt zich in zijn hotel te Woenen de bekende Amerikaansche million- nair en voormalige dagbladuitgever Albert Pulitzer doodgeschoten. Pulitzer was in Mako, oen stadje in Hon garije, geboren, en op jeugdigen leeftijd naar Amerika geëmigreerd, waar hij al se dert tientallen van jaren woonde. Ondanks zijn onmetelijken rijkdom, was Pulitzer een beklagenswaardig mensch. Sedert langen tijd leed hij ^au ©en zware zenuwziekte, die hem overdacht kwelde en 's nachts den slaap roofde. Hij» had alle medische specialiteiten van het* vasteland afgeloopen, die echter niet in staat waren hem hulp tc verleenen. Sinds cenigen tijd woonde hij te Woenen, waar hij al goruimen tijd ieder jaar een paar weken doorbracht en logeerde dan in een der voor naamste hotels, waar steeds kamers tot zijn beschikking werden gehouden, die naar zijn eigen 6tuaak waren ingericht. Zondag om drie uur in den namiddag werd hij voor het laatst gezien Hij gaf ver schillende orders en verklaarde dat hij zich weder zeer slecht gevoelde. Daarop trok hij zich in zijn vertrekken terug. Toen dr. Pol- lac om 7 uur 's avonds naar zijn patient kwam informeeren, vond hij de kamerdeur gesloten. Men riep ten slotte een slotenma ker, die de deur met geweld opende. In de kamer lag Pulitzer dood op den vloer in een grooten bloedplas. In zijn rechterhand hield hij de revolver nog vast geklemd. Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 5 October. Zeehaven en Kolenstation 8 a b a n g. Aan de orde is de behandeling van heb wetsontwerp tot goedkeuring eener overeen komst met de N. V. „Zeehaven en Kolen station Sabang" te Amsterdam, betreffende don aankoop van een deel van hare bezittin gen op het eiland Wé en daarmede verband houdende regelingenen tot wijziging en verhooging van do begrooting van uitgaven van Kederlandsch-Indië voor 1909. Na eenige discussie, waaraan deelnamen de beer Van Karnebeek, de minister van Koloniën en de heer De Beaufort (voorzit ter der Comm. van Rapp.), werd besloten het ontwerp aan te houden tot Donderdag 11 uur. Aan het siot der gisteren gehouden ver gadering w*rci door den Voorzitter meege deeld, dat 't in zijn voornemen lag na het afdeelingsonderzoek nog enkele wetsvoor stellen in behandeling te nemen. Daarvoor zouden dan in aanmerking ko men Aanvulling en wijziging van eenige bepa lingen der Landweerwet Verhooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegroo'ing voor 1909, (Kosten der nieuwe soldijregeling) Bepalingen betreffende absint; Aanvulling en verhooging van hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1909 (Maat regelen in bet belang van ontslagen gevan genen) Vaststelling van het slot der rekening van ontvangsten en uitgaven van Nederl.- Indië over het dienstjaar 1904 Wijziging der Gemeentewet (Zekerheids stelling van ambtenaren). Onzeker is 't nog of aan deze wetsvoor stellen ook nog zullen worden toegevoegd de voorgestelde wijziging van het Militair On derwijs en 't ontwerp tot verhooging van de accijns op het gedistilleerd. De vergadering is verdaagd tot Donder dagmorgen 11 uur. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 6 October bevat o. m. de volgende Konink lijke besluiten: benoemd tot consul der Nederlanden te Berlijn J. H. A. George, vice-consul al daar; benoemd tot burgemeester te Haarlerik- stel A. E. Albertstot burgemeester te Montfoort en Willeskop F. H. van Kem pen; tot idem te Krommenie P. Lammer schaag benoemd tot gezagvoerder der rijks- stoonivoeren van de Bergsche Maas met eer vol ontslag als gezagvoerder van een der directie vaarten van den rijkswaterstaat H. Timmer, Dordrecht benoemd tot officier in de Oranje-Nassau- orde de president-commissaris der landbouw- nyuitschappij „Oud-Djember" G. Bernie, Rotterdam benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde te Duma Galela, Halmaheira, de werk zame zendeling van de Utrechtfiche Zen- dingsvereeniging M. J. van Baarda; gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederl.-Indië voor onder wijzer 3de klasse openbaar Europeesch on- d rwijs: J. C. Kok, J. H. H. Lemmens en A- van Heukelem. in den Nederlandschen adel ingelijfd, met den titel van ridder, zoo voor hem zei/ als voor zijne wettige mannelijke afstammelingen, Hendrik Mat thias Michael ltappard, wonende te Djamoes, re sidentie Madioen (Ned.-Oost-Indië) verlof verleend tot het aannemen, van de on derscheidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan de na te noemen personen: S. van Hasselt, bankier, wonende te Roosen daal, het ordeteeken van ridder in de orde van den Heiligen Gregorius den Groote, 'hem door Z. H. den Paus geschonken; G. Zeehuisen, directeur van het Amsterdamsclt Fondsenkantoor, wonende te 's-Gravenihage, het ordeteeken van .Officier d'Académie", hem na mens den President door den Minister van Open baar Onderwijs en Sohoone Kunsten der Fransdie Republiek geschonken H. W. Es veld, wonende te Amerongen, en A. H. de Graaff, wonende te Leersum, beiden koetsier, de medaiWe verbonden aan de Kroon orde, hun door Z. M. den Duitschen Keizer. Ko ning van Pruissen, geschonken; C. Ploeg, kamerdienaar, wonende te Ameron. gen, de medaille verbonden aan de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, gesahonken; met ingang van 1 October zijn A. benoemd tot tijdelijk voorzitter van den raad voor do scheepvaart, mr. Taco Henny, raadsheer .n het gerechtshof te Amsterdam B. benoemd tot 1 Januari 1911: I. tot plaatsvervangend-voomtter, mr. C. van der Zweep, raadsheer in het gerechtshof te Am sterdam II. tot secretaris, mr. R. R. W. Janssen, ad vocaat en procureur, te Amsterdam; III. tot plaatsvervangend-seoretaris, mr. C. Henny. advocaat te Amsterdam. I*De Turksche gezant bij ons Hof, Missak Effendi, heeft wegens gezondheids redenen aan zijne regeering verzocht op dis po nihil teit te worden gesteld. Binnen enkele dagen zal de gezant ver trekken Gedurende twaalf jaren heeft hij Turkije in ons land vertegenwoordigd en er veel toe bijgedragen om de betrekkingen tusschen beide landen steeds van den meest vriend- schappelijken aard te doen blijven. Begrootingsonderzoek. Dinsdag is het begrootingsonderzook in, de afdeelingen der Tweede Kamer begonnen. De algemeene beschouwingen zijn nog niet geëindigd Het plan is in het laatst dezer maand tot half November uiteten te gaan. Men meldt uit Wngen'ingen Naar aanleiding der voorstellen door den Raad dezer gemeente aan de Regeering ge daan om de Rijkslandbouwschool, hier ge- vestijr' te houden, is door de Regeering be richt, u-t deze voorstellen haar geen aanlei ding -even, wijziging te brengen in de ont werpen, welke de volksvertegenwoordiging zullen worden aangeboden. Generaal Van Daalen. Luitenant-generaal G. C. E. van Daalen. vertrok Dinsdag met den D-trein van 11.30 met zijn gezin uit Arnhem naar Wie6badon, om van daar naar Genua te gaan, teneinde zich in te schepen op de Grotius van de Maatschappij Nederland, die 14 October a s. van Genua naar Indië vertrekt. Naar men verneemt heeft de gen - majoor J. D. N. de Fremory, commandant der stelling van het Holl&ndsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de 3e militaire afdeeling te Breda, tegen 1 No vember a. s. zijn pensioen verzocht. (Tel.) Tot het bezoeken van militaire in richtingen bevindt zich te 's Gravenhage een hoofdofficier van het Japansche leger, aan wien daartoe een luitenant der jagers is toegevoegd. Dr. J. H. Wesselimk, te Hellevoet- sluis, is benoemd tot gemeente-geneesheer te Nieu w-Helvoet. W. Watson, f Het overlijden wordt gemeld van den president der Engel- sche Cu n ar d- Stoom v aart- m aatschappi j W. Watson, 66 jaren oud. Hij had een groot aandeel aan de onderhandelingen met de Rogeering welke tot den bouw van den „Lusitania" en „Mauretania" leidden. J. T a k. t Te Schiedam is in den ouderdom van ruim 83 jaren overleden de heer J. Tak, een algemeen geacht ingeze tene, oud-gemeenteraadslid, die vele jaren zitting had in verschillende commissies be- tieffende polder- en dijkzaken. Vereen, van medaill e-d r a- g e r s O. N. Te 's Hertogenbo9ch is opge richt een vweeaiging van gedfecoreerden met een eere-medaille in de Orde van- Oran je-Nassau De vereeniging stelt zich ten doel1. Het aan kwee ken van verbroedering tus schen hare leden. 2. Het liooghoudea der vereerende onderscheiding. 3. Bij overiijden valn een lid door allen, of een deputatie de laa*ste eer te bewijzen. 4 Bij overlijden van een lid dat minder gefortuneerd is, voor een deftiger begrafenis zorg te dragen, indien de kas bet toelaat. 5. Toewijding aan Vorstin en Vaderland. Den Bosch is do eersto plaats in Neder land. waar een dergelijke vereeniging is ge vestigd. Tuberculosebestrij ding voor typografen. Het ondersteu ningsfonds voor tuberculeuse typografen te Amsterdam en de Vereeniging Tuberculose- fonds voor typografen te 's Gravenhage, hebben het plan gevormd te trachten oen landelijke vereeniging op te richten naasr den Algemeenen Nederlandschen Typogra fenbond. Het program dier vereeniging wordt al dus gedacht: 1. Het moreel en financieel ondersteunen van tuberculeuse arbeiders in de grafische vakken 2e. de bestrijding der tuberculose en de verbetering van den gezondheidstoestand m het algemeen in de grafische vakken 3e. het stichten en exploiteeren van een rust- en herstellingsoord. Tooneelwedstrijd in blij- spelen Door het Regelingscomité voor den op 6 en 13 Februari 1910 to houden Tooneelwedstrijd in blijspelen, uitgeschre ven door de vereen. „Kunst na Arbeid", Zutphen, zijn de onderstaande vtereaaigin gen voor deelneming aangewezen 6 Februari. 1. „Ondierwijzersvereeniging" Apeldoorn 2. „Maria Stuart", Amster dam 3 „Door vriendschap saam gebracht" Nijmegen; 4. „Tooneelafd. Hoven", Zut phen. 13 r©br. 1 „Onderling Genoegen", Gorm- clvem 2. „Spoorwegambtem.-Vereeniging." Utrecht; 3. „Deventer Tooneelver.' De venter. Daarna beslissing jury en prijsuitreiking Res erve-vereen, zijn: „Voorbereidende Ku Amsterdam, „Verwachting", De venter. De Hudso n-F u 11 o n-f ees ten. De achtste en laatste dag van de fees ten, althans wat de stad New-York be treft, want hooger op de rivier duren zij nog geruimen tijd, -werd besloten met een gekosiu meerden fakkeloptocht, waaraan 15.000 leden van Duitsche, Oosten rij ksche en Zwitsersclie vereenigingen deelnamen met 50 versierde wagens. Des middags werden op de rivier zeilwed strijden gehouden tusschen de bemanningen van de Amerikaansche en Engelsc'he eska ders om den Battenberg-beker, uitgereikt aan mannen van de Amerikaansche marine in 1905 bij het bezoek van het Engelsche eskader onder prins Louis van Battenberg. Ditmaal wonnen de mannen van het slag schip „Minnesota" den wedstrijd tegen een bemanning van den Engelschen kruiser „Drake". Des avonds waren alle oorlogs schepen weer geïllumineerd. Vooral de illuminatie van de stad en de geheele rivier, bij deze en vorige gelegen heden, is schitterend geweest. De hooge ge bouwen zijn overdag leelijk, maar wanneer zij met zooveel weelde van kleur als bij deze feesten worden geïllumineerd, geven zij een schitterend vertoon als een sprookje uit de Duizend-en-één-Nacht. Sportwedstrijden en Turnfeesten van den Bond van Lichamelijke opvoeding. Zaterdagmiddag. Een spel wat voorzeker haast nooit zijn intrede in Den Haag heeft gedaan, kregen wij nu te zien, n-1. eenige kaatswedstrijden tusschen de kampi oenen van den Nederlandschen Kaatsbond. Er namen 4 afdeelingen van den Bond aan deel Tjummarum, Leeuwarden, Witmareum en Mid. lu ui. Een kleine explicatie van dit typisch-Fr iesch© epe! lijkt ons niet overbodig. Elk partuur bestaat uit 3 spelers, de eene helft begeeft zich bij den aanvang naai den opslag, de andere naar 't perk. Nu zijn de volgende gevallen mogelijk: de bal wordt in het afgelijnde perk of er vóór of er bui ten geslagen. Is de bal vóór of buiten, dan wint bet perkpartuor hierdoor 2 punten. Voorla is er een werktuig „telegraaf" ge naamd. dat bij elke kaats den stand der party aangeeft. De eene helft is rood geverfd en wijst steeds naar den kant der Rooden, de andere witte helft is steeds naar de Witten gericht. Het was een aardig gezicht, die stoere Friezen met hun groote knuisten en op sokken dat kleine houten balletje in groote boogen naar elkaar toe te slaan. In do schermzaal leverde de wedstrijden van den Kon. Officiers-Schermbond de volgende re sultaten op. A fdeel t ngswedstr ijden Ie pr. (vergui dzrlveren medaille), Utrecht. 2e pr. (zilveren medaille), Den Haag. 3e pr. (bronzen medaille), Marine Do Slingerhalwedstrijd tusschen de Ver. ,,Wie wil die kan" van het personeel der Haagsche Tram.Maatschappij en een militair zestal, had tot uitslag 22. 9de Reg. Inf. 8sto Reg. Inf. 80. Je pr. Lste Reg. Vesting-Art. 2o pr. 9de Reg. Infanterie. V u Lstbal wedstrijden. Uitslagen: 4de Reg. Veld-Art.1st© Reg. Veld-Art.246 p. tegen 206 p. 1st© Reg. Infanterie3d© Reg. Veld-Art.167 p. tegen 156 p Pantserfort Ait. IJmuiden4de Reg- Veld- Art.: 258 p. tegen 211 p. Zeskamp. (Vereenigingswedstrijden). le pr. Driefcleur, Leiden ,met 234 5/6 p. 2e pr. Crescendo, Utrecht, met 202$ p. Korpswedstrijden. Ie pr. 10de Reg. Inf. met 219$ p. 2e pr. 3de Reg. Inf. met 227$ p. Personeel© wedstrijden. le pr. Spronk, serg. van het 10de reg. Inf. met 39 pvnten. 2e pr. Beuzemberg, serg. 10de reg. Inf. met 381/6 p. 3e pr.Koopmans, serg. 9e reg. Inf. met 37 p. 4e pr. Elzerman, milicien llde reg. Inf. met 36 p. 5e prijs v. d. Lyke, serg. 10de reg. Inf. met 35 p. 6© pr. Arends, serg. Driekleur, 34$ p. 7e pr. Schinkel, milicien 10e reg. Inf., 32$ p. 8© pr. de Kok. serg. Driekleur, Leiden, 32$ p. 9e pr. Molhoek, serg. 3d© reg. Inf., 32 p. 10e pr. Hoverstad, milicien 3e reg. Inf., 32 p. Uitslag Kaatswedstrijden. Witmarssum wint van Tjummarum met 3 te gen 1$ spel. Leeuwarden wint van Midl-um met 3 tegen 1 spel. Beslissing YVitmarsum wint van Leeuwarden met 3 tegen 1 spel. Korfbalwedstrijden (Korpewedstrijden). le pr. le reg. Vesting-Art. 2e pr. 3de Comp. Wielrijdera Het succesnummer waren de Sau te Couples van dames en heeren over o 'hindernissen. AJs prijzen had H. M. de Koningin-Moeder hiervoor medailles beschikbaar gesteld en het Comité en kele voorwerpen. Als we nu zoo onzen blik langs de tribunes lieten gaan, badende in het zonlicht, dan waanden we ons weer op een Juli-oonoours Hippique, waar alle Haagsche chic en mondaine weelde ten toon gespreid wordt. Verscheidene ci. viele en militaire hoogwaardigheidsbekleders, waaronder de 's Gravenhaagsohe burgemeester, Baron Sweerts de Landas, bevonden zich weder, om op en voor de tribunes. De sprongen werden beoordeeld naar de zuiver heid van het gezamenlijk nemen der hindernissen. le pr. mej. A. Lucardie, den Haag. en jhr. C. L. H. Quarles van Ufford alhier, met N. N. en Flirt. 2e prijs mej. A. Lucardne en jhr. P. J. Boo- gaort, A'dam, met N. N. en Mirza. 3e prijs freule P. Storm van 's-Gravesande, Den Haag, en Lt. Drijfhout van Hooff, alhier, met Jueoess en Bob. 4de prijs mej. Lucardie en Mir. H. Visser, aJ- hier, met Saïtapharnès. De dames reden de baan met een ruiker in de hand, die hun tevoren aangeboden was. Bij liet polsstokspringen viel een militair een wond in zijn Mosbeen; de dienst der Haagsche R<ode Kruis Transport-Colonne legde het eerste verband, waarna de militair naar het hospitaal getransporteerd werd. Zondag '8ste dag). Om 12 uur begint de wedstrijd tusschen H. V. V. Den Haag, en Wilïhelmnna, 's-Hertogen- bosch. Er staat een hevige wind schuin op het veld, drie op het spel nog al van invloed is. Onder -leiding van scheidsrechter Willing stel len zich de volgende elftallen op H. V. V.: De Groot, doel; Heyting en Van Oven, achter; Sunier, Meendt en Pop, midden; v. Duinhoven, A. Kessler, Lutjens, Feith en Breuning, voor. SVril'helminaGevers, doel; TieseMnok en Pey- ueniburg, achterHeim, Bakker en Menoo, mid den; Westenbroek, Smits, Peynenburg, Bergmans en Quaad'vliet, voor. Het terrein is keurig in orde gebracht en op internationale afmetingen. Eindstand 20, zoodat H. V. V. in de beslis sing geplaatst wordt. De match SpartaVitesse, Arnhem, heeft een veel forscher verloop. Sparta verschijnt met Nieuwenluuyizen in 't doel, De Bruin en NrieuwenJimyzen achter; Ko- nert, Korver en v. d. Meulen, midden; v. d. Wolk. De Groot, Ruffelse, Boerdam en TesCh- iujtcbor voor; waartegen Vitesse met de vol gende combinatie in het veld komt: Ras, doel; Weelhuijzen en Essolink, achter; v. Laar, Weel- hu ijzen en Smits midden; Witkop, Veenhuizen, Hofland, C'aionne en v. I-aar, voor. Scheidsrech ter de heer Meerum Terwogt. Sparta wint met 30. Onder voortdurend neerstroomende regens be ginnen de door de N. B. v. L. 0. uitgeschreven Athletische wedstrijden, onder leiding van de Ned. Aühletiek Unie. De wedstrijden bestaan uit hardloopen over verschillende afstanden, snel wandelen, polsstok-hoogspringen en verspringen. I. 100 M. Hardloopen. Ned. record op naam van P. M. v. d. Riviere, 1896. Je serie: 1. D. N. Braak, Voorwaarts, Utrecht, in 12 sec.2. J. v. Zuuren, Rotterdam, in 121/5 sec. 2e serie: 1. P. de Mink, Pro Patria, Rotterdam, in 114/5 sec.; 2. C. Schellenberg Jr., D. W. V.. Rotterdam, in 13 sec. 3e serie: 1. Koops, U. D., Arnhem, in 112/5 sec.; 2. J. Koster, D. O. S„ Rotterdam, in 12 1/5 sec. 4e serie: 1. J. A. Roodenrys, D W. V., Rot terdam. in 12 sec. 2. P. Rassere, Tutura Nobis, Den Haag, in 12 1/5 sec. 5e serie: 1. Jhr. L J. Quarles van Ufford, Haarlem, in 113/5 sec.; 2. J. J. Schiphorst, Daventria, Deventer, in 12 1/5 sec. 6e serie: 1. H. de Man, Pro Patria, Rotter dam. in 13 3/5 sec.; 2. v. Buuren, Den Haag. le Demi finale: 1. De Mink in 12 sec.; 2. Loops; 3. Braat. 2© Demi finale: 1. Quarles van Ufford in 12 sec.2. Schiphorst. Finale: 1. De Mink in 113/5 sec.; 2. Koops in 113/5 sec.; 3. Schiphorst4. Van Ufford. II. 400 M. Hard'loopen. Ned. record op naam van „Smithson" met ai 2/5 sec. ,1909. le serie. 1. Koops in 1 min. 3 4/5 sec.; 2. J. Winter, Rotterdam, in 1 min 4 4/5 sec. 2© serie: 1. „Smithson", U. D., Arnhem, in 1 min. 2 sec.; 2. „Hurdler", U. D., in 1 min. 2 1/5 sec. 3e serie: 1. D. N. Braat, Voorwaarts, Utrecht, in 1 min. 2 sec.2. A. v. d. Meulen, T. N„ Den Haag in 1 min. 3 3/5 sec. 4e serie: 1. Ph. F. Hess, F. N., Den Haag, in 1 min. 3 4/5 sec.; 2. H. Jonker, Daventria, De venter, in J min. 6 sec. Finale, waarin de 2 besten van iedere serie. 1. „Smithson" m 59 sec. (buiten mededinging); 2. Koops in 591/5 sec. 3. Braat; 4. Hess. III. 1. E. M (1609 M.) Hardloopen). Ned. record op naam van J. C. Bussor, met 4 min. 45 2/5 sec. 1909. 1. J. C. Busser, Turnkring, Apeldoorn, in 5 min. 2 2/5 sec. 2. H. J. v. Heerde, Deventer 3. A. Smit, Amsterdam; 4. H. J. v. d- Wal, Rotterdam. IV 5 E M. (8015 M.) Hardloopen. Ned. record op naam van W. Braams, met 30 min 81/5 sec., 1908. 1 J. C. Busser, Turnkring, Apeldoorn, in 25 min. 46 1/5 sec Deze jonge sportsman heeft hiermee het Ned. record op zijn naam weten te brengen met eene verbetering van bijna 5 min. Het nummer viel aan het einde van de wedstrij den, toen het reeds zeer donker was geworden, waardoor velen dit mooie nummer gemist heb ben' 2de was D. Lange, uit Pro Patria, Rotterdam, in 27 min. 52 sec.ook dais een recordverbete raar 3. Hartman, D. 0. S.Rotterdam4. M. de Winter, Pro Patria. V. 3500 M. Snelwandelen. Ned. record op naam van J. J. A. Ruimers, roet 17 min. 151/5 sec., 1909. I. J. J. A. Ruimers, Pro Patria, in 17 min. 50 sec. 2. J. E. Goetzee, Pro Patria; 3. P. Rui. mera, P. P.4. A. Rawie, D. O. S. VI. Verspringen. Ned. record op naam van Smithson" met 6.55 M. 1909. 1. „Smithson", U. D., Arnhem, met 5.65 M.; 2. H. Jonker, Daventria, met 5.42 M.3. E. Koops, U. D., Arnhem, met 5.40 M.; 4. „Hurd ler", U. D., met 5.18 M. Vil. Polstokhoogspringen Ned. record op naam van „Smithson" met 3.40 M., 1909. 1. „Smithson", U. D.met 3 M. 2. W. Frik kers, U. D. 3. v. d. Meer, Daventria. Hiermede waren deze wedstrijden afgeloopen-, tvelke tevens beslissen moesten, welke vereeniging voor het jaar 1909 houdster zal zijn van den j beker, uitgeloofd door den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Tusschen het eerste en tweede gedeelte der athletische wedstrijden door begon de eindstrijd I H. V. V.—Sparta. De Rotterdammers wonnen met 21. De V uistbalwedst rijden van korpsen hadden tot I einduitslag le prijs, Pantserfort-Artillerie, IJmuiden. 2e prijs, 4de Reg. Vekl-Artillerie, 's-Hertogen. boeoh. 3e prys, 1ste Reg. Veld-Art., Utrecht. Electrische centrale voor de Streek. Met het plan der oprichting van een electrische centrale voor Hoorn, Enkhuizen en de Streek is men weer gevorderd. Er is een permanente commissie I benoemd. De moeilijkheden voor de oprichting zijn I giooter geworden, door het van andere zijden I opgeworpen plan tot stichting van een gas fabriek te Enkhuizen, die zou moeten zorgen i voor verlichting van de Streek tot Hoog- I karspel, en een tweede plan tot stichting I van een gasfabriek midden in de Streek. De Sophia-stichting. De Volk-corr. te 's Gravenhage bracht met den. heer Hoejenbos Vrijdag een bezoek aan het Scheveningsche gezin, waarvan een meisje een der aangetaste kinderen uit de Sophia- srichting is. Hun werd verteld, dat aan de moeder was meegedeeld dat het kind slechte „windpok ken" had, toen deze kwam vragen naar aanleiding van een verhaal van het kind aan haar vader. Van windpokken merkte de moeder niets en zij wilde haar kind meene men. De geneesheer, die haar kind vroeger had behandeld, werd aan de Sophia-stich ting niet bij het meisje toegelaten. Op de stichting was het kind alleen de laatste paar dagen op een afzonderlijke zaal geweest, maar daarvoor te zamen met be smette en niet besmettte kinderen. Zij had. herhaaldelijk de kleintjes geholpen bij eten, drinken en andere dingen. Het Scheveningsche meisje is thans her steld, ten minste in de laatste paar maan den deden zich geen verschijnselen van de ziekte meer voor. De moeder verklaarde, op een vraag, met tal van menschen er over gesproken te heb ben, dat haar kind in de Sophia-stichting besmet was geworden, o. a. met een lid van den gemeenteraad en met den commissaris van politie,^ die haar verwees naar een thans gestorven lid van het college van regenten. Aan den Haagschen briefschrijver ^an het N. v. d. D. hebben president-regent en diirctrice der So p lui a-s tichti ng beslist ver klaard dat men nooit aanleiding had ge vonden, eenige verpleegster te wantrouwen, dat sedert het ontetaan der besmetting twee verpleegsters de inrichting hebben ver laten, van wie een uit eigen wil en de an dere wegens gebleken mindere bekwaamheid, maar dat met onzedelijkheid of besmet tingsgevaar genoemd ontslag niets uitstaan de had." Een melkstaking. Men schrijft uit Heeren veen aan „Heb Volk" Het overgroot© deel van Heeren veen's in woners is in staking, nl. als melkverbruikers. Zaterdagavond was eene conferentie ge houden door de verschillende melkleveran- ciers hier ter plaatse en besloten met ingang van Maandagmorgen, den melkprijs per liter te verhoogen van 7 op 8 cte. Onze burgerij hiervan niet gediend, liet den omroeper langs de straten bekend maken, dat niemand melk tegen den verkoopsprijs moest koopen. Met het gevolg, dat, toen Maandagmorgen de venters de melk aan den man trachtten te brongen, zij overal een blauwtje liepen. V inkeliers en andere neringdoenden, drie wellicht noodgedwongen, aan den melkboy- oot geen gehoor gaven, zijn reeds met een bezoek van de stakers vereerd met de bood schap „Ga den melkverkooper boycotten, of ge wordt zelf geboycot." Denkelijk zal 't gevolg van een en ander zijn, dat de leveran ciers genoodzaakt worden den ouden prijs te handhaven, of dat zij ze opsturen naar de zuivelfabrieken. Vrijgesproken. De bapi- tei'a-kwartienneestier van het O. I. le- gei J. W M„ welk© beklaagd van erm- gerechtshof te Utreoht terecht stond iis gis teren op last van dat Hof uit zijn arrest in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage ontslagen, als zijnd© vrijgesproken van de hem ten laste gelegde fed ten'. De Papendrechteche zaak. Naar de „Dordt. Ct." verneemt, zal het proces-Garsthagen vermoedelijk den 18 No vember a. s. behandeld worden voor het ge rechtshof te Arnhem. De zaak-Stokvis. Voor het Amsterdlanische gerechtshof werd gisteroch tend in hooger beroep behandeld de zaak van Nathan Barend Stokvis, geboren 19 Juni 1876, eommissionnair in diamanten, op 23 Juni jl. door de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar (de eisch was vier jaar), wegens ver duistering van een aantal partijen diaman ten, toebehoorend© aan principal en, en ver-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2