KOLONIËN. BINNENLAND^ ■den, terwijl 15 nieuw opgerichte afdeelin gen nog niet voldoende georganiseerd waren om reeds dezen zomer te verplegen. Wegens plaatsgebrek werden afgewezen 40 kinderen. Nagenoeg alle dames hebben zioh op voor beeldige wijze van haar taak gekweten. Slechts enkelen bleken minder geschikt voor kinderverzorging. De zee-tehuizen weiden o. m. bezocht door Deensche eu Zweedsch© afgevaardig den. In tegenstelling met de gunstige en hoop volle berichten over de verpleegden, geven de tehuizen reden tot groote zorg. Het Cen traal Genootschap wordt bedreigd met een ernstige crisis en zal tot algeheelen stilstand gedoemd worden, juist op 't oogenblik, dat de gezondheidskolonies in ons land beginnen in te burgeren. Een ruim, als herstellings oord ingericht tehuis is een dringende nood zakelijkheid en wie medehelpt om dat te verkrijgen, doet een dubbel goed werk, nl. een nuttige vereeniging voor stilstand en achteruitgang bewaren en tevens tal van zwakken kinderen gelegenheid tot herstel ge ven. Algemeen penningmeester is Th. M. Ketelaar, arr.-schoolopziener, Ceintuurbaan 286, Amsterdam. Vreemde vondst. Men meldt de Tel. uit IJmuiden Door JDienaar, Bloemstraat 44, alhier, is aan het zeestrand, bij paal 58, tusschen IJmuiden en Zandvoort, gevonden een klein beestje, dat door het verspreiden van een hel groen licht reeds op ruim 200 meters zichtbaar was. Het verspreidt dit licht al leen bij donker. Bij licht heeft 't een grijzen boven- en groene onderkleur. De vorm is die van een kleine muis, met voelhorens en acht pooten en 2 zwarte kraaloogen. Of schoon de vinder aan bevaren en oude vis- scherlieden navraag deed, kon niemand zich herinneren zoo'n wonderdiertje gezien te hebben, 't Verrastte ook ons zeer, toen we 't bij avondlicht en in duister zagen. Blijk baar is het een weekdier. Hoeveel is een yen? Minister Van Swinderen geeft in zijn begrootings- stukiren als onkosten van den consul te Kobe (Japan) op Tegemoetkoming huishuur... 404 yen 297.60, personeel... 492 yen 611.08, abonnementen... 72 yen f 20.30, meubel kanselarij... 150 yen 186. Hoeveel is nu een yen? (Volk.) ,,De6 duivels predikant". Beklaagd van beleediging van ds. Riemens te Hurwenen, stond gisteren te Tiel terecht D. P. de Regt, hoofd der school te Hurwe nen, die, wegens het niet opvolgen der in structie, door den kerkeraad tegen 15 No vember ontslagen als voorzanger, op 22 Augustus jl. in een toespraak tot de ge meente zeide, dat hij des duivels predikant en des duivels kerkeraad niet I anger wilde dienen en dus op dat oogenblik zijn ontslag nam. Bekl. ontkende het opzet te hebben gehad: oiden predikant t© beleedigen. Eiseh f 25 of 10 dagen. Een proces om „De V r ij- h c i d". Door eenige landbouwers onder Dinxperlo is besloten, tegen den vorst von Balm Salm, die zijn boscli ,,De Vrijheid" voor het publiek sloof, een proces te voe ren, omdat deze landbouwers reeds sedert jaren van het bosck als toegangsweg gebruik maakten en nu in hun bedrijf worden belem merd. Valse he munt. Hlet gerechts hof te 's Graven hag© lieeft gister den groen ten koopman J. T M. te Rotter dim wegetas het vOrvaardrngen van valsch© munt veroor deeld to-t twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank te Rotterdam had één jaar opge legd. I Moordaanslag op zijne echtgenoote.Te Winschoten is giste rennamiddag gevankelijk binnengebracht de I kastelein M., uit Veendam, verdacht j.l. Dinsdagnamiddag een moordaanslag op zijn echtgenoote te hebben gepleegd. De rechter dij der vrouw werd verwond. De verdachte is naar het huis van bewa ring overgebracht. Hagelschoten. S. IJ., oud 72 jaar, te Hillegom, heeft voor den officier van justitie te Haarlem bekend op do beid© jeugdige appeldieveu geschoten te hebben. Na zijn bekentenis is U. op vrije voeten, gesteld. Een valsch bankbiljet. Bij de politie te Zaandam is een valsch bankbiljet van f 25 gedeponeerd, dat èn door de dikte van het papier, èn door de kleur dadelijk het vermoeden wekte, dat het valsch was. Ook het watermerk ontbreekt. Spanje in Marokko. De Spaansche regeering heeft officieel in Berlijn laten verklaren, dat de uitzending van nieuwe versterkingen naar Melilla, die noodig zijn geworden, geene verandering beteekent in haar program van actie. Haar optreden zal, in overeenstemming mei de vroeger afgelegde verklaring, zich ook voortaan houden binnen het kader van de akte van Algeciras. De Duitsche regeering heeft van deze verklaring kennis genomen. Het bevel, dat tegenorder geeft voor bet- vertrek van de tweede helft der divisie Am- pudia, is onverwacht gekomen en heeft in .Madrid algerneene verrassing verwekt. De militaire pers herinnert er aan, dat de re geering eerst voor twee dagen de noodzake lijkheid om opnieuw eene geheele divisie te zenden, uitdrukkelijk motiveerde met de uit breiding, die de Spaansche operatie-zóne had gekregen, en met de versterkingen, die de vijand inmiddels had ontvangen. Als ver klaring van deze tegenstrijdige houding wordt in de pers gezegd, dat er óf ernstige meeningsverschillen bestaan tusschen het opperbevel op het oorlogsterrein en de re- geering te Madrid, óf plotseling uit het bui tenland eene waarschuwing is gekomen. De voormalige opperbevelhebber van het Fransche bezettingskorps van Casablanca, generaal d'Amade, heeft aan een medewer ker van de Matin verklaard, dat de Spaan sche enderneming in Marokko een voor Frankrijk zeer gevaarlijken toestand schept. Deze onderneming mag niet langer voort duren. De invloed van Frankrijk in Alge- rië heeft naar de Middellandsche zee toe zijne hoogste ontwikkeling bereikt. Zijne toekomst is naar den Atlantischen Oceaan gericht, en wel door middel van den land weg, die van Oedjda over Tesa en Fez naar Rabat leidt. Wanneer Frankrijk zijn aan zien en zijne handelsbelangen niet wil priis geven, dan mag het Tesa niet in de handen van de Spanjaarden laten vallen. Dit zou voor Frankrijk een. Marokkaansch Faschoda beteekenen. Zelfs al hadden de Spanjaarden thans niet de bedoeling Tesa te bereiken, dan zou hen toch de militaire en politieke noodzakelijkheid en de door eene zoo sterke troepenmacht uitgeoefende natuurlijke druk daartoe leiden, die hen overigens reeds heeft genoopt Nador te bezetten. Spanje heeft iet- zulk eene menigte troepen ter wille van een politiemaatregel in de buurt van Melilla naar Marokko gezonden. De eerste overwin ningen hebben in Spanje een weder ontwa ken van de militaire partij ten gevolge ,e- had, en de Koning zelf heeft nooit een ge heim gemaakt van zijn wensch om in Ma rokko eene vergoeding te vinden voor het verloren koloniale rijk. Frankrijk zal bin ieii kort tusschen beide moeten komen, als hot zijne economische en politieke belangen in Afrika wil redden. Marokko. In strijd mei de telkens weer opkomende berichten van don dood van Boe Hamara, heeft de correspondent van de Vossische Zeitung to Tanger van eon pas uit Fez aan gekomen ooggetuige vernomen, dat hij den voormaligen pretendent nog tien dagen ge leden lovend en ongedeerd heeft gezien. Zuid-Amerika. B u o n o s-A i r e. s, 7 Oct. Volgens de bla den hebben de troepen van Paraguay de re- volutionnairen in een aantal gevechten ver slagen. Officieel© berichten uit Paraguay be vestigen, dat deze gevechten hebben plaats gehad. Men beschouwt de rovolutionuaire bewe ging als onderdrukt De revolutionnairen zijn op de vlucht. Allerlei. vWilbur Wright heeft aan oen Ame rikaan swlwm dagbladschrijver verklaard, <Aat hij en zijn broeder Orville, thans in Duitsch- Land, voornemens waren niet meer in 't publiek te vliegen. Zij gaan zich uitsluitend toeleggen, op den verkoop hunner toestelilen en zullen af- leen vliegen, indien zij veranderingen bren gen aan hunne toestellen. Wilbur Wright is naar Washington ver trokken, om er de offioioren van het korps der signalen, het sturen van het toestel, door de regeering aangekocht, aan te Te-eren. Frankfort, -7 Oct. Rougiiier vol bracht heden twee vluchten in 3 mini. 40 seconden en 6 minuten duur op een» hoogte van 100 a 150 Meter. Latham's pogingen om op te stijgen mie- lukten. Chalons, 7 Oct. Do Nederlander Kuiler ii door het verkeerd nemen van eer bocht met zijn toestel tegen de loods te recht- gekomen. Het toestel sloeg tegen den grond en werd beschadigd; de bestuurder bleef ongedeerd. Kaapstad, 7 Oct. De voor het post kantoor it Johannesburg bestemde wagen is op 12 mijlen afstands van Bloemfontein in brand geraakt. De Engelsche brieven voor Johannesburg bleven gospaard, maar de brieven voor den Rand, Noord-Transvaal, Delagoa-baai, Portugeesch Oost-Afrika en hot meerendeel van de brieven voor Pretoria zijn verbrand. OOST-IN DIE De reis van het Neder landse h eskader. De Java-Bode meldt In verband met de t usschen voeging van Amoy is, naar wij vernemen, wijziging ge bracht in do data van vermoedelijke aan komst aan en vertrek van de plaatsen, die door hot eskader zullen worden aangedaan Hot lijstje dier dat-a luidt thans Aankomst Amoy, Dinsdag 7 September, n.m. 5 uur. Vertrek Amoy, Dinsdag 7 September, v.m. 6 uur. Aankomst Shanghai, Woensdag 15 Sep tember. Vertrek Shanghai, Vrijdag 24 September. Aankomst Taku, Woensdag 29 Septem ber. Vertrek Taku, Woensdag 6 October n.m. Aankomst Kobé, Dinsdag 12 October v.m. Vertrek Kobé, Woensdag 20 October nam. Aankomst Yokohama, Vrijdag 22 October v.m. Vertrek Yokohama, Zondag 31 October v.m. Aankomst Talissei, Woensdag 10 Novem ber. Vertrek Talissei, Zaterdag 13 November. Aankomst Tandjong Priok, Zaterdag 20 November. Buitensporig hooge traktementen. De Javabode, het feit besprekende dat het maandelijksche traktement van mr. Van Blomniestein, hoofdambtenaar van de ar beidswetgeving, van f 1200 op f 1600 's maande is gebracht, meent dat er voor zulk een buitensporige hooge betaling geen reden bestaat. ,,Het zou niet ondienstig zijn, wanneer do regeering eens eenige verklaring gaf om trent het toekennen van deze buitensporig hooge toedeeling van gou vernementsgelden aan den in commissie gestolden ambtenaar, waardoor de begrooting, wie weet voor hoe lang. zal worden gedrukt. „Met alle respect voor den heer Van Blomniestein, bezit deze heer toch niet zulk een buitengewone reputatie op rechtsgeleerd gebied, dat hij bij mogelijke weigering om voor het oorspronkelijk traktement te wer- ken niet zeer gevoegelijk door iemand van g ilijke kundigheden had kunnen worden vervangen. „Door de overweging, dat genoemde heer zich aan het departement van Koloniën in de zaak dér arbeidsovereenkomsten inge werkt had, behoefde de regeering zich toch nog niet de duimschroeven te laten aan zetten." Kameroverzicht Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag 7 October. Geopend 11 uur 10 min. Verkiezing Gulpon. Ingekomen zijn alle stukken en beschei den, betrekking hebbende op de verkiezing van den heer Ruijs de Beerenbrouck. Zij worden gesteld in handen der commissie, ui wier handen de geloofsbrieven van den heer Ruys de Beerenbrouck zijn gesteld. Haven S a b a n g. Aan de orde is de voorzetting der beraad slaging over het wetsontwerp goedkeuring eener overeenkomst met de naamlooze ven nootschap „Zeehaven en Kolenstation Sa- bang", te Amsterdam, betreffende den aan koop van een deel van hare bezittingen op het- eiland Wé en daarmede verband hou dende regelingenen tot wijziging en ver hooging van de begrooting van uitgaven van Nederlandsch-Indié voor 1909. De heer DeBeaufort, voorzitter der Comm. van Rapp., deelt mede dat die com missie van oordeel is, dat er voldoende waar borgen in het wetsontwerp gegeven worden tegen de bezwaren door den heer van Kar- nebeek in de zitting van Dinsdag j.l. geop perd. Ook acht de commissie het ondenk baar dat de Maatschappij de dividenden kunstmatig zal opdrijven tegen het eindigen der overeenkomst. De Commissie, hoewel haar eigenlijk onnoodig achtende, heeft te gen de door de Regeering aangebrachte wij ziging geen bezwaar en adviseert tot aan neming. l>e heer Van Karnebeek replicee- rende, handhaaft zijne bezwaren Dinsdag 1.1. door hem aangevoerd. Voorts wijst Spr. er nog op, dat de haven van Sabang, welke slechts ruimte biedt voor 12 schepen, nooit een groote handelshaven kan worden en al tijd wel een kolenstation zal blijven en dat voor het drijven van dergelijk bedrijf veel minder kapitaal gebruikt zal worden dan voor exploitatie van een groote handels haven. Op grond hiervan laat spreker zijn op positie varen. De M i n i s t e r van Koloniën (de heer De Waal Malefijt) brengt alsnog een paar kleine red actiewijzigingen aan, waarna het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming wordt goedgekeurd. Regeling Werkzaamheden. De Voorzitter stelt tegen Dinsdag 19 October 11 uur aan de orde verschillende wetsontwerpen, o. a. de wijziging der Land weer wet verliooging accijns op het gedis tilleerd maatregelen in het belang van ont slagen gevangenen; wijziging der Gemeen tewet; verbod verkoop van absint; enquête werkwijze departementen van algemeen be stuur en anderen. De vergadering wordt gesloten. De Tweede Kamer is in. openbare vergadering bijeengeroepen tegen heden na middag te vier uur. Aan de orde is Medodeeling van het besluit der centrale afdeeling, om aan de lijst der in de afdee lingen te onderzoeken wetsontwerpen nog toe te voegen het wetsontwerp tot verhoo ging van het 1st© hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Nederlandsch-Indië voor 1909 (uitrusting en reiskosten gouverneur- generaal). Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 8 Oc tober, bevat o. m. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen mr. G. Blom, secretaris van 's Rijks Muut; benoemd tot betaalmeester te Groningen J. Ph. baron van Ittersum, betaalmeester te Middelburgtot betaalmeester te Middel burg J. P. Haitsma Muiier, betaalmeester te Roermondtot betaalmeester te Roer mond C. J. v. d. Veen, surnumerair bij 's Rijks schatkist benoemd tot surnumerair bij 's Rijks schatkist W. J. de Bas 'e Amsterdam bestemd tot assistent-ingenieur bij den Waterstaat in Nederl.-Indië W. v. Wessem; benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Hansweert A. J. van Ree, thans te Asten. H. M. de Koningin zal ter beëedi- ging in hun ambt op het Loo ontvangen a.s. Dinsdag den heer Idenburg, benoemd gou verneur-generaal van Nod-Indië en Don derdag 14 dezer graaf van Rechteren Liin- purg, benoemd Commissaris der Koningin in Overijssel. H M. de Kon.-Moeder werd Woens dag ten paleize door den dienstdoenden opperhofmaarschalk jhr. Boreel op het bor des ontvangen, terwijl de dames en heeren der hofhouding zich in de vestibule haddem geschaard Twee rijtoeren maakten de beide vorstin nen dien dag, 's morgens te 11 uur door het Kon. park en 's middags te 2 uur door de Koningsloan maar Hoog-Soerfen., beidie koeren in een rijtuig met vierspan. Ook de dames en heeren der hofhouding maakten een rijtoer. H. M. de Koningin-Moeder vertrok te 6.45 uur weder naar Baaru. H. M. de Koningin deed haar Moeder, die vergezeld was van freule v. Ittersum en kamerheer jhr. Schimmelpenninck in een' met twee paarden bespannen dicht rijtuig uitgeleide. Evenals 's morgens was nu ook de burgemeester op bet perron aanwezig. II. M. keerde in een open rijtuig naar het Loo terug. Gisteren waren aan het déjeuner van H. M. de Koningin-Moeder genoodigd de heer Idenburg, benoemd gouverneur-gene raal, en mevrouw. H. M. maakte in den namiddag een rij toer met haar gasten. R e u t e r meldt uit Brunswijk Prins Hendrik der Nederlanden kwam1 Woanscdagniiddag hier aan voor een bezoek aan den hertog-regent op hert slot Blan kenburg in den Harz. De minister van Justitie zal Maandag 11 October geen audiëntie verleenen. Op de meest stellige wijze kan de Avp. tegenspreken het bericht van de Te]., dat mr. J. D. Veegens directeur-generaal van den landbouw zou worden. In de afdeelingen der Tweede Kanier was men Woensdag nog druk bezig niet dê algemeen© beschouwingen, waarbij 's lands financieel© toestand de voornemens der re- geering ten opzichte van het tarief van in voerrechten en de bekende ridderorden zaak de meest op den voorgrond tredende punten moeten gevormd hebben. Gedleputeeaidje Staten van Gelderland hebben met goedgekeurd het besluilt van <?en gemeenteraad van Rh eden tot het aan gaan van een overeenkomst met de Arn- hemsche trammaatschappijbetreffende de exploitatie der electrise lie tramlijn langs den Vel per weg. Men verzoekt van bevoegde zijde mede te deelen, dat liet bericht dat de heer B. J. R. Engelbregt, inspecteur der posterijen en telographie in de afdeeling 's Gravenhage met pensioen zal gaan en opgevolgd zal wor den door den heer J. de La Lande Cremer, thans te Maastricht, van allen grond ont bloot is. Dr. Lely zal' aan 't einde van dit jaar zijn ontslag nemen als voorzitter van de Vrijzinnige Kies vereeniging ,,'s Graven»-, hage." Van K o I's plannen. „Het Leven" van deze week bevat o. a. een uit voerig artikel met eenige afbeeldingen over het niet-herkozen Kamerlid Van. Kol. l>e redacteur van liet blad heeft ook met den heer Van Kol gesproken. Aan het verslag van dit gesprek is het volgende ontleend En spijt het u, dat u uitgevallen is?" Neen, ronduitgezegd, ik ben er niet 'rouwig om. Het wordt anders zoo'n sleur. Thans kan ik weer de wieken vrij uitslaan. Eerst ga ik, over een paar weken al, de zittingen van het Turksche parlement bij wonen. Den presidient hiervan, een jong Turk, wou men in ons land gedurende de Eerste vredesconferentie maar liefst het land uitzetten, toen hij zich over z'n tyran kwam beklagen. Ik nam het voor hem op. En nu is hij president en heeft liij mij uitgenoo- digd hem te bezoeken. Dan ga ik langs Je Afrikaansche kust van de oude wereldzee den Islam bestudeeren. En ten slotte ga ik voor een flinke studiereis naar Indië. Zoo ben ik weer onderdak tot- over vier jaar, otn dan met frisschen moed het werk te her vatten." Dus dan denkt u weer gekozen fc© worden?" Daarop heb ik goede hoopl" Chr. Hulpbetoon aan Tu- b e r 1 o 8 e-1 ij d e r s. De algerneene ver gadering van de Vereeniging tot Chr. Hulp betoon aau Tuberculoselijders zal op Woens dag 27 October a.s. te Amsterdam worden gehouden. Voorgesteld zal worden het bestuur met 3 leden uit te breiden en een 4 geld- leening groot 100.000 uit te geven. Tuberculos e-b estrijding. Aan de Thomas a Kempislaan te Arnhem zijn gisteren geopend de twee lighadden van de Arn.hem.sche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, benevens een dienstgebouw. Elke liglial is voor 12 patiënten. Dr. Lans, de voorzitter der vereeniging, verklaarde in tegenwoordigheid van vele belangstellenden de inrichting geopend. De koloniehuizen geslo ten. 7 October vertrokken de laat ste kinderen uit de zee-koloniehuizen van liet Centraal Genootschap. De verpleging over 1909 geeft reden tot groote tevreden heid. De bereikte resultaten waren uitste kend. Honderden kinderen hebben een heer lijken tijd aan zee en in de bosschem door gebracht. Zij hebben veel geleerd en gezien, maar bovenal, zij hebben een voorraad kracht en weerstandsvermogen mee naar huis genomen, die van on berekenbaren invloed kan zijn op hun verder leven. In de 4 zee-tehuizen werden totaal 969 kinderen opgenomen. In de beide bosch tehuizen 282, totaal 1251 kinderen. De ra ming werd weer ver overschreden. Het is opmerkelijk, hoe spoedig vaak in de kleinste plaatsen de verpleegkosten bijeenkomen, wanneer een kind werkelijk naar zee of bosch moot voor herstel van gezondheid. Door 81 afdeelingen en door 9 afdeelingen in voorbereiding werden kinderen uitgezon- Onverrichter zake. Met het oog op het choleragevaar werd door den raad der gemeente Weesp besloten, dit jaar geen kermis te houden en ook de najaars paardenmarkt niet te laten doorgaan. Niet tegenstaande aan d'it besluit gegeven publi citeit, deed zicli Wensdaig het vermakelijke schouwspel voor, dat zich verschillende bui- tenmensohen ter plaatse vertoonden met hunne respectieve rossinanten. Ook waren eenige vreemde kooplieden aanwezig. Na tuurlijk trokken allen na korte of langere beraadslagingen eindelijk weer af. De Rijksverzekeringbank Naar het Hbld. van bevoegde zijd' ver neemt, is door het jongste ontslag d;r 40 tijdelijke schrijvers aan de Rijksver«eke- ringbank te Amsterdam thans al liet perso neel dat op het oogenblik overbodig geacht wordt, ontslagen, zoodat hoogstwaarschijn lijk geen verder ontslag noch van tijdelijice noch van vaste ambtenaren zal volgen. Op de Staatsbegrooting is een memorie- post voor wachtgelden van ambtenaren uit getrokken. Deze post heeft nogal eenige on gerustheid veroorzaakt onder de betrokke nen. Het Hbld. verneemt echter, dat de be doeling van dezen post is, om, wanneer blij ken mocht dat de dienstpraestaties van een bepaalden ambtenaar geenszins in verhou ding zijn tot den door hem bekleeden rang, dezen ambtenaar op wachtgeld te kunneu stellen. Het blad meldde dezer dagen, dat eenigen der ontslagen tijdelijke schrijvers (het zijn er 10 a 15) geplaatst zullen worden bij de volkstelling. Bovendien heeft, naar het Hbl. verder bericht, de secretaris-generaal der Bank zich reeds geruimen tijd geleden ge wend tot de directies van takken van rijks- en gemeentedienst, van financieele en in dustrieel© ondernemingen, ten einde hun medewerking te verkrijgen voor de plaatsing der ontslagenen in een tijdelijke betrekking. Bestrijding der Porno graf i e. Te Amsterdam heeft zich gevormd een „plaatselijk Comité tot bestrijding der pornografie", waarin verscheidene stadge- nooten van naam zitting hebben genomen. Het Comité stelt zich ten doel de open bare meening te bewerken door vergaderin gen, geschriften en de pers, opdat het be sef van het groot gevaar der onzedelijke li teratuur en voorstellingen en van den plicht van ieder burger om de verbreiding daarvan naar vermogen tegen te gaa:i, dieper tot het volksgeweten doordringe. Het zal onderzoe kingen instellen naar den aard en omvang van het genoemde kwaad, wil invloed uit oefenen op boekverkoopers, kioskonderne mingen enz., opdat de verkoop van onzede lijke geschriften worde voorkomen of ge staakt, en zal zooveel mogelijk bevorderen de invoering van deugdelijke wetten en >en krachtige toepassing daarvan. Een berouwhebbend zon- daar. Door een inwoner van Vlissingeo werd eenige dagen geleden een portemou naie, inhoudende een groot bedrag aan goui Engelsch en Duitsch geld, verloren. Tof zijne groote voldoening werd Dinsdag in de brievenbus van liet postkantoor het verloren bedrag weder teruggevonden, echter in een* andere portemonnaie, dan waarin hij hot verloren liad. De vinder, die het geld eenige dagen in zijn bezit had gehouden, schijnt of het lezen eener advertentie in een der plaat selijke bladen tot inkeer te zijn gekomen Hooger beroep van Van Zwieten. De 36-jarige P J. \ian Zwie- ten, kocpmaa te Rotterdam, door die recht bank aldaar veroordeeld tot 15 jaren ge vangenisstraf wegens doodslag, gepleegd op den ketolmakertsbaas H. M. Beuveros, in die Peperstraat, heeft van dit voninis hooger be roep aangeteokend. De inbraak te IJ selstein. Dinsdagavond is in een logement te Arn hem gearresteerd een 28-jarige behanger, thans zwervende, die verdacht wordt van den te IJselstein gepleegden inbraak. Hij was in het bezit van het rijwiel, dat vermoe delijk te IJselstein is gestolen en van an dere daar ontvreemde goederen, alsmede van inbrekers-gereedschap. Inbraak door een Veen- huize r verpleegde. Voor de recht bank te Assen stond Donderdag terecht de gedetineerde Simon de G., verpleegde te Veenhuizen III,.die op 7 Augustus inbraak heeft gepleegd in de school, waarin hij kwam door verbreking eener glasruit. Uit de kas ten heeft hij toen een hoeveelheid pennen, potlood-en, teek en pennen en gomelastiek weggenomen. Het was zijn voornemen te deserteeren en met de schoolbehoeften ©en negotie te beginnen. Hij werd te Gorredijk aangehouden. Het O. M., dit feit als zeer ernstig kwalificeerende, eischte 4 jaar ge vangenisstraf, terwijl de verdediger, mr. A. Kloekers, een lichtere straf vroeg. De fraude aan de R ij k s- postspaarbank. Ter zake van de onregelmatigheden, welke aan de Rijkspost spaarbank te Amsterdam zijn voorgevallen, hebben enkele bladen uiteenloopende be richten opgenomen, welke +en deele waar, ten deele onjuist blijken. Het Hbl. is in staat, thans uit goede bron het volgende mede te deelen De van fraude verdachte ambtenaar be- k'eedt den rang van commies, heeft een 27- jarigen diensttijd achter zich en fungeerde als souschef aan een der directie-afdeelin- gen, wij meenen op die van de successie. In die hoedanigheid behandelde hij o. m. de boekjes ten name van overledenen. Hij stond bekend als een ijverig ambtenaar en goed aangeschreven bij den directeur en zijn collega's. Tengevolge van nieuw ingevoerde maatregelen van controle kreeg eenigen tijd geleden een der hoofdambtenaren der Bank met de uitvoering van een dier maatrege len belast, een stuk in handen, dat betrek king liad op een boekje, staande ten name van den verdachte, van welk boekje de re- kening-courant (op de Bank werkt men met losse cartons) werd gemist. Dit leidde tot een scherp verhoor van den eigenaar en tot zijne bekentenis, dat hij met twee zijner boekjes geknoeid had in dien zin, dat hij, door verwijdering van blaadjes uit liet eene en tusschenvoeging van blaad jes uit andere boekjes (oud-model) zich meer liet uitbetalen, dan waarop hij aan spraak kon maken. Misbruikende zijn over wicht op personeel van lageren rang, schijnt het hem met veel overleg en geslepenheid te zijn gelukt, stukken op zijn fraude betrek king hebbende te vernietigenen ook het stellen van verkeerde aanwijzingen op de veran+woordingsstaten der kantoren hielp mede om zijn knoeierijen te verbloemen en de boeken-controleurs te verschalken. Te gen falsificatiën als vermoedelijk hebben plaats gevonden door een „professionnal", aclit men het moeilijk afdoende maatrege len te treffen. De verdachte heeft bekentenissen afge legd, welke tot het instellen van een zeer uitgebreid onderzoek hebben geleid, dat nog in vollen gang is. Inmiddels heeft de directeur der instel ling den verdachte voorloopig in zijn betrek king geschorst en, gelijk zijn ambtsplicht vorderde, de zaak, overeenkomstig art. 10 van het wetboek van Strafvordering, gesteld in handen der Justitie. De onregelmatigheid schijnt te dateeren uit den tijd, toen de directie nog zéér on voldoende was gehuisvest in drie afzonder lijke gehouwen, waardoor'de contróle op den gang van zaken werd bemoeilijkt. Intussclien heeft de ontrouwe ambtenaar,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2