BINNENLAND. hei bereiken van den Noordpool over te la ten, geweigerd. Koningsbergen, 20 Oct. Vol gens een regeeringsbericht zijn een werk man en een werkmansvrouw in Andreisch- ken (Kreis Niederung) aan cholera gestor ven Kameroverzicht Tweede Kamer. In de Vergadering van Woensdag is be sloten het wetsontwerp tot verhooging van den drankaccijns niet thans, maar direct na afloop van de algomeene beschouwingen der staatsbegrooting te behandelen. Aan de orde waren de wetsontwerpen tot wijziging der gemeentewet on tot regeling van de wijze van zekerheidsstelling door de gemoente-anibtenaren. De beer F e r r f lichtte-nomens de commis sie van rapporteurs de amendementen toe, strekkende om de zekerheid, welke de ge meenteontvanger ten behoeve der gemeente moet stellen 1© niet te bepalen op minstens één tiende maar op één twintigste van de ontvangst. 2e deze zekerheidsstelling te be palen op minstens 100 en op hoogstens 25000. Minister Heemskerk betreed dit. Hij wees er op, dat het te laag stellen der ze kerheid in verschillende opzichten nadoelig is, ook bij de keuze bij ontvangersbenoemin gen. Ook het stellen van een maximum van 25000 achtte do Minister Verkeerd. Wil men echter een maximum dan zou dit 60000 moeten zijn als te Amsterdam. De heer Limburg verdedigde nader 't voorstel der commissie, betoogende, dat men gerust kan volstaan met een zekerheid van minstens 1/20 van den ontvang en dat men door 't stellen van eene hoogo zekerheid de keuze voor ontvangers-benoeming beperkt. Na replieken is 't voorstel der commissie ver worpen met 48 tegen 26 stemmen. Bij 't verder debat verdedigde de lieer Limburg een amendement der Commis sie van Rapporteurs beoogende duidelijk te doen uitkomen, dat de controle van Gedepu teerde 'Staten zich niet beperkt tot de kas en boeken van den ontvanger, maar zich ook uitstrekt tot speciale takken van den ge meentedienst. De heer T r e u b lichtte een amendement toe om de controle van Gedeputeerde Staten op de gemeentekas imperatief te stellen en wel op minstens eenmaal 's jaars. Het voor dcel van dergelijke controle, die volstrekt niet de gemeentelijke autonomie aantast, is, dat zij mede omvat het beheer van burge meester on wethouders, die dus hun contro le op den gemeenteontvanger niet zullen ver minderen, maar veeleer Verscherpen. De thans geldende wijze van controleeren van de gemeenteontvanger is in vele kleine ge meenten van geen beteekenis, omdat zij, die controle moeten uitoefenen, daartoe niet des kundig genoeg zijn. Een jaarlij-ksche con trole door Gedeputeerde Staten zal ook niet te veel kosten en zal ook veel fraude, die veelal begint door slordige boekhouding, voorkomen De heer Van de Velde opperde ver schillende bedenkingen tegen het amende ment van den heer Treub. Do MI- n i s t e r betoogde dat het amende ment van den heer Limburg overbodig is. Wat daarbij gewenscht wordt kan reeds ge schieden. De Minister opperde voorts tal van bezwa ren tegon 's heeren .Treub's amendement, waardoor, ook voor B. en W. de prikkel zou vervallen om controle uit te oefenen. De heer van Ids i n g a oordeelde, dat hetgeen de heer Treub met zijn amendement beoogt, bereikt kan wordn, indien de instruc tie van den Commissaris der Koningin ge wijzigd wordt in dien zin, dat de Commis saris wordt bijgestaan door een speciaal ambtenaar, belast met jaarlijksch toezicht van hot financieel beheer in de gemeenten. De heer P a t ij n verdedigde des heeren Treub's amendement. Uit een moreel oog punt is de bestaande toestand nidt te besten digen. Spr. gaf den heer Treub in over weging zijn amendement te wijzigen in dien zin, dat er van wege Ged. Staten eenmaal in de twee jaren gecontroleerd zal worden. Hierdoor worden de koeten en arbeid -tot de heft teruggebracht, en do waarde der oon- trólo 'vermindert en niet door, want de be teekenis der controle ligt niet in Ihet aan tal malen -dat or gecontroleerd wordt, maar in de beteekenis dat er serieus gecontro leerd wordt. Na verder debat werd het amendement- Limburg aangenomen en het amendement- Treub verworpen met 42 tegen 29 stemmen. Donderdag 11 uur voortzetting. In die vergadering worden allereerst eeni- ge kleine wetsontvangers behandeld. Militair onderwijs. Door don heer Eland on 4 andere leden der Kamer is een amendement, ingediend op liet wetsontwerp tot regeling ran het militair onder wijl bij de landmacht, voor zoover daarbij de opleiding voor don officiersrang ©n de hoogere vorming van don officier zijn betrokken, waar van do be<loeling is. dat voor de wapens der Infanterie on Cavalerie ook toegelaten kunnen worden zij die in het bezit zijn gekomen van het eindexamen A. Gymnasium. Berichten. De Staatscourant van Donderdag 21 October bevat o.a. die volgende Kon. be sluiten benoemd tot rijksbei astingontvanger te Stadskanaal H Landweer, thans te Leek; te Groningen F W. Posterma, tlvans te Workumto Nijkerk N. Ardesch van Ha mel, thans te Bar nevoid te Beek (Limburg) A. v. d. Werff, thans te Beek Ubbergon te Baarn A. R. Schuijling, tbans te Maas tricht; te St. P icier A. W. IJzerman, thans surnumerair te Amsterdam te Colij nsplaat F. K. C. Timmermans, surnumerair te Rot terdam benoemd tot substituut-officier van justi tie te Den Haag mr. H C. van Kleffens, thans idem te Groningen tot officier van justitie to Zwolle mr. J. C. Reosenburg, idem te Assen; tot idem te Assen mr. D. Engel berts, idem te Zierikzee; tot idem te Zierikzee mr. J. die Vries, van Doesburg; idem te Haarlemtot idem te Haarlem mr. W. H. Hoijer, thans idem te Maastricht; op verzook gepensioneerd de luitenant- generaal A. Kooi, commandant van hert' veldleger met dankbetuiging voor de uitne mende. diensten door hem bewezen benoemd tot directeur van liet landtbouw- diepartement m Ned.-Indië H. J. Lovink, ree tour-generaal van den landbouw. H. M. de Koningin-Moeder is Dins dag namiddag omstreeks half vijf in goeden welstand en met prachtig weêr te Fiesole bij Florence aangekomen, alwaar H. M. nu verder verblijf hoopt te houden Gisteren dineerden ten hove jhr. van Panhuys, benoemd gezant te Bern en me vrouw; mevrouw van Loon, dame du Pa lans en H. M. on de gepensioneerde vice- admiraal Snethlage. De Julian a-b ij b e 1. Men meldt aan De Standaard Door het hoofdbestuur van d(e Vereer», van Christ, onderwijzers on onderwijzeres sen in Nederland en de Overzeeschie bezit tingen, is thans besloten inzake den Juliaua- bijbel tot het koopen en iinbindlen van een bijbel over te gaan, en daarna aan H. M. die Koningin voor de Prinses aan te bieden. Nog steeds komen voor dit doel giften in. Nederlanden Perzië. Naar de N. C. verneemt, heeft de Regeering be sloten dern gezamtsclvapspost te Teheran,, die sedert' de verplaatsing van jhr. mr. De Star Ier naar Athene onvervuld was geble ven, weder te bezetten. Het Fransch© consulaat- generaal. Naar het Hbld. verneemt, heeft het Fransche gouvernement besloten eenige wijziging te brengen in de consulaire vertegenwoordiging in ons land. Hot zou wel in de bedoeling liggen voor de Nederlanden een consulaat-generaal te h an diva ven, maar de zetel daarvan zal uit Amsterdam naar Rotterdam worden overge bracht, omdat de handelsbelangen van Frankrijk met Rotterdam als van meer be lang worden beschouwd. De heer A. E. R, de Levio, consul-gene raal van Frankrijk te Amsterdam zal, naar het blad voorts vernam, als consul-generaal voor ons land worden gehandhaafd. Zijn ambtsgebied zal zich, behalve over het rijk in Europa, uitstrekken over Guyana en de Antillen. In Amsterdam zal een beroepsconsul wor den benoemd. De tegenwoordige vice-consul te Amster dam, de heer E. Nayna, zal tot consul wor den bevorderd en naar elders worden over geplaatst. Aan J. M. baron van Voorst tot Voorst is door den Koning van België op zijn verzoek eervol ontslag verleend als con sul van dat Rijk te Zwolle. Gouverneur-generaal Idenburg is he den ochtend 9.36 per Holl. Spoor naar Pa rijs vertrokken. De nieuwbenoemde directeur van liet landbouwdepartmcnt ia Ned.-Indië, de heer H J. Lovink, zal 29 en 30 October van 101 uur aan het departement van Kolo niën voor belangstellenden te spreken zijn. Gisteren is het volgende telegram af gezonden aan den minister Talma ,,De 10de driaconalte conferentie van die classis Alkmaar, gehouden te Schagen spreekt de groote wenschel ij kbeid uit dat de Regeering zoo spoedig mogelijk die verzor ging van ouden van dagen regele." Het één dag s-K a m e r 1 i d. Het bekende oud-Kamerlid W. vam Manen Jzn. heeft op zijn request aan den Minister van Financiën om schadeloosstelling van 1 Aug. af een afwijzende beschikking ontvangen met de mededeeling, dat die laatste jaren steeds de regel is toegepast om die schode- bosttelting te bert kienen van af den dag der beëedigfng, op welke toepassing door de Re- bemkamer nimmer aaniimierlring is gemaakt en de Minister bovendien in die opvatting deelt. Hibld. Ferrer in de Tweede Kamer. In o verclans te mmin g met d'e so o -dem. Kamerfractie zal naar Het Volk meldt mr. P J. Troelstra in die Tweede Kamer voorstefllenoen adres van rouwbe klag te zendien aan de kinderen van Fran cisco Ferrer. Wageningen, 20 October. Gedep. Staten van Gelderland hebben afwijzend be schikt op het verzoek van de raadsleden A. H. van Lonkhuyzen en C. F. W. Koch, om den heer Cd. Bergacker, wethouder, verval len te verklaren van zijn raadslidmaatschap op grond van overtreding van art. 24 der gemeentewet. Blijkens de gisteren ten Raatlhuize van 's Graven'hago gehouden candidaatstel- ling zijn als c didaten voor de a. s. ge meenteraadsverkiezing gesteld1: in district II, de heeren J. Bleeker, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, mr. L. N. Roodenburg, A. Roodhuijzen, L. L. H. de Visser in district III, de heeren mr. C. Th. v. Deventer. C. Groll, A. A. v. d. Mark, J. R. Snoeck Henkoraans, mr. W. J. Snouck Hurgronje, L. W. J. K. Thomson, K. v. Trigt, E. C Vrolijk Jzn. Gemoedelijk. De gemeenteraad van Kollumerland had een verordening ge maakt. waarin een maximum-snelheid voor motorrijtuigen en rijwielen in de bebouwde kommen was vastgesteld. Bij handhaving moesten aan de ingangen der dorpen dan waarschuwingsborden worden geplaatst, zoo oordeelden Gedep. Staten. Dat zou 300 moeten kosten Dat was te duur ende verordening is weer ingetrokken. Bij beschikking van den minister van oorlog zijn bcnoamd tot vaandrig, de reser ve-sergeanten van het 7© regiment infante rie R. Th. Els hof, J. H. F. de Hoog en C A. Müllerde reserve-sergeanten van het 8e regiment infanterie W. E de Mol en R. J. F. van Zeben de reserve sergeant van liet 9e regiment infanterie U. van der Zee en de reserve-sergeanten van het 11e regiment infanterie M. A. Monsjou, J. Schippers, A. A. Sohilleman en H. R. M. Thomassen. De R ij ksbibliot. heken. Op de Staatsbegrooting voor 1910 zijn de navolgende sommen uitgetrokken Jen bate der rijksbibliotheken Leiden. Universiteitsbibliotheek. Perso neel f 24.010. Materieel f 28.330. Totaal f 52 340 Utrecht. Universiteitsbibliotheek. Perso neel f 15.250. Materieel f 19 275. Tot-aai f 34.525. Groningen. Universiteitsbibliotheek. Per soneel f 7.830. Materieel f 15.470. Totaal f 23 300. Delft. Bibliotheek der Technische Hooge- school. Personeel f 6.600. Materieel f 20.000. Totaal f 26.600. 's Oravenhog'e. Koninklijke Bibliotheek. Personeel f 32.600. Materieel f 49.350. To taal f 81.950. Het geheele bedrag beloopt dus f 218.725, welk bedrag nog verhoogd wordt met een som van f 79.000 als le termijn voor den bouw eener nieuwe bibliotheek aan de Tech nische Hoogeschool te Delft. Burgemeester Van Leeu wen terug van de Hudson- F u 11 o n-f eesten. De heer Van Leeu wen gaf zijn totaal-indruk aldus aan den verslaggever van liet „Handelsblad" weer: „Die totaal-indruk, dien ik ontvangen heb, is in het algemeen een» van buitenge wone hartelijkheid en een bijzondere mate van gastvrijheid jegens ons Hollanders iin elk opzicht betoond. „Zoo hie-b ik ook, dank zij vele vriende lijke uiltnoodigingen, tal van groote inrich tingen, fabrieken, werkplaatsen, bankinstel lingen, landhuizen enz. kunnen bezoeken. Want, naast de officie©!)© personen beijver den zich ook andtere Amerikanen, met wie wij in aanraking kwamen, om ons het ver blijf in die nieuwe wereld te veraangenamen en ons een goeden indruk van hun land mee te geven „Wel duiidlelijk bleek uit alles, ja, zeer opvallend was het zelfs, hoe sympathiek Amerika voor Holland gestemd is. Met graagte beriep mien zich op een voorvader van Nedlerlandische origine. Men zette zijn huls gastvrij voor de vertegenwoordigers va.i ons land open." Het dool van Nederland's deelneming aan die Hudson-Fultonfeestea om, zooals de Commissie in haar oproep zeidte„de eere van ons verleden hoog te houden en onze vriendschappelijke verhouding met den machtigste» Staat van Amerika, ook met he oog op onzen Archipel, door een blijk van internationale sympathie te bevestigen mag dan wel bereikt, en onze internatio nale positile versterkt geacht worden? „Beslist", gaf mr. Van Leeuwen ten ant woord. „Zeker geloof ik, dialt de banden tusschen ons en de machtige rtpubliek der Vereenigdle Staten,, zeer versterkt zijn. Ja, zelfs Weeft zich bij mij de indruk gevestigd, dat eventueel© belagers van onze onafhan kelijkheid of kol'oni aal bezit, te nëkenlein zouden hebben mét liet vjoor ons en onze vrijheid zou oprecht en warm voelend volk van Noord-Amerika. „Alle Nederl-amdsche gasten roeinen om strijd die grootsche ontvangst. Even wiel, de opvallende Welwillendheid, d-e duidelijk in zóó velerlei uiting -en daden uitgesproken sympathieën, waarmee zooveel Amerikanen van positie die Holilandiers tegemoet kwamen, zich bereid betoonden ons van dienst te zijn, zegt veel meer. „Als conclusie mag ik wel zeggen, dat onze deelneming aan de feesten op zeer hoogem prijs is gesteld, en dat die Hudson - Fulton-Gedachtenisviering voor ons land uit belangen-oogpunt, waar bet onzen han del met en onze verhouding tot die Vereenig dle Staten betreft, en ook met het oog op onze positie, van groote beteekenis gewor den is. „Afgescheiden dan nog vam directe voor deden. die veelvuldiiger bezoek vam Ameri kanen aan ons land tengevolge van de groo- tere bekendheid brongen zal." Gistertnavond 10 uur arriveerde die Bur gemeester met mevrouw en twee zo one uit Bremen. Aan hot station werden zij door familieleden verwelkomd. Op weg naar hun rijtuig troffen zij wil? belangstellen die ge meentewaren te zamen geloopen, die dien burgemeester vriendelijk groetten. Den jongst'en zoon van den burgemeester hadden zijn mede-studenten een aardige verrassing bereid, door hlem in grooten getale met een coach te komen afhalen. De bungemees-ter heeft beden zijn ambts bezigheden hervat In den trein bad hij zich reedis diruk bezig gehouden met het inzien van stukken en paperassen om dadelijk weer op dreef te zijn. Bestemd ter plaatsing bij don bureau- dienst in Ned-Tndië mr. J. Folmers en L. van Dam. Bestemd tot waarnemend ingenieur dier koloniale spoorwegen in Suriname H. Wierix. Bij Kon. besluit van 16 Oct. 1909 no. 66 is aan mr. E Oosting, lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichtingen Veen hui zen. op zijn verzoek, uit die betrek king eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de daarin bewezen diensten en benoemd tot lid van gemeld college, mr. C. Tetrode, president der arr.-rechtbank to As son De heer J. J. Sn eitjes te Haarl'em vierde gisteren zijn 25-jarig jubilé als lid van den Raad. Vanochtend te 11 uur werd li j ontvangen im het Brongebouw, waar toen bijeen waren het college van B. en W., bijna alle lledten van'd'en raad on tal van andere ingezetenen en waar jhr. mr. F. W. van Styrum, als woordvoerder optredende voor een comité van in eeaetenenhem na mens dezen een bronzen beeld overhandig de, voorstellende Le seineur van Meunier. Mr. J. ten Bosch, griffier bij het kantongerecht te TieL, is voornemens wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag aam te vragen tegen 1 Nov. e.k. H..J. Klussemer. f Gisterfen- middag is te Rotterdam op 62-jariigen leef tijd overleden de bekende cargadoor en nee dier II. J Klussemer, hoofd der firma H. Braakman <fc Go., stoombooiondgrniema'ng Ro t terdam - A n twerpen -Br u s solHij was oud-voorzitter dier commissie van toezicht op het havenbedrijf en officier in d!e Oranje N assau-orde. Te Nijmegen is overleden de beeldhou wer II. J. Leeuw. De tot in den laatsten tijd nog krasse grijsaard had een niet alleen zeer werkzaam en verdienstelijk, maar ook een veelbewogen leven achter den rug. Den 28n Maart 1819 te Arren in Limburg gebo ren, trok hij op zijn twintigste jaar al naar Parijs om daar het onderwijs te volgen van de Ecole des Beaux Arts. Na de revolutie van 1848 bijgewoond te hebben, keerde hij omstreeks 1850 naar het vaderland terug, waar hij van de in Frank rijk opgedane bekwaamheden degelijk wist partij te trekken. Zoo was hij het, die naar aanleiding van de herstelling der Munster kerk te Roermond, onzen architect dr. Cuy- pers in kennis bracht met den grooten Fran- schen bouwkundige Yiollet-le-Duc, die zulk een belangrijken invloed heeft gehad op Cuypers' ontwikkeling. Door tal van verdienstelijke beelwerken verwierf, de heer Leeuw zich in den tijd een grooten naam. Zoo maakte hij een medail lon-portret van Koning Wdllem III, waar voor hij de orde der Eikenkroon verwierf. Een dergelijk portret van Koningin Sophia, waaraan hij ten gevolge van bijzondere om standigheden zeer lang werkte, mocht hij eerst na den dood dier Vorstin voltooien. Verder noemen wij van hem een borstbeeld van Koning Leopold I van België, die hem de Leopoldsorde schonk, en een portret van Keizer Wilhelm I, waarmee hij een groote gouden medaille behaalde. Ook op het gebied der kerkelijke beeld- lioudkunst was hij met succes werkzaam. Zoo prijkt de St.-Jacobuskerk te 's Graven- hage met twee altaren, gedeeltelijk in steen, gedeeltelijk dn hout uitgevoerd, die -door hem werden ontworpen, terwijl hij ook de mar nieren beelden er voor vervaardigde. (De Gelderlander) Onthulling grafsteen prof. Bi ester veld. Gisterenmiddag werd op de Oosterbegraafplaats te Amster dam, de gedenksteen onthuld, door leerlin gen en oud-leerlingen van nu wijlen prof. P. Biestervekl, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, op diens graf geplaatst. Met de commissie voor het monument ver- eenigden zich enkele honderden aan liet. graf, om van de plechtigheid getuige te zijn. Om half twaalf werd liet monument ont huld, Het geheel rust op een gecroseerd grenen houten raam, waarop een zwaar voet stuk, dat de volle breedte van' het graf be slaat. Daarachter staat een zerk met op schrift ter hoogte van pl.m. 2 meter. Deze zerk wordt van weerszijden inge sloten door twee pilasters. Vóór het gedenkteeken, en in aansluiting hiermede, ligt.de familiezerk op een verhe- vendheid. Het geheel, is opgetrokken in Escausijn schen steen Prof. Van Gelderen sprak bij de over dracht van den steen eenige woorden van weemoedige herinnering aan prof. Biester vekl, naar aanleiding van den tekst: O God, Uw weg is in het heiligdomToch ook woorden van dankbaarheid voor wat in den geliefden leeraar gegeven was. Ds. Bouma, de schoonzoon van prof. Biesterveld, dankte de Commissie en alle aanwezigen voor de stille hulde, hier aan de nagedachtenis van zijn betreurden vader be wezen. Neerbosch. Wederom heeft den directeur der weesinchting te Neerbosch.eene gift van 1000 ontvangen en wel van N. N. te Rotterdam, voor winterprovisie voor zijn groot gezin van 480 kinderen. De Westelijke viaduct te Amsterdam. Een omvangrijk werk wend gisterennacht weer uitgevoerd op het emplacement van het Centraalstation te Am sterdam. De verschillende perrons zijn een. flink eind uitgelegd, ten behoeve van een betere aansluiting aan de nieuwe viaduct. In verband hiermede moesten nu verschil lende sporen en wissels verwijderd en nieu we stukken gelegd worden. Honderd vijftig arbeiders togen na vertrek van trein 10.06 naar Haarlem aan den arbeid, onder toe zicht van do ingenieurs Martens en De Kanter. De wissels moesten ook alle aangesloten worden op de electrisoh-pneumatisck wer kende sein en veiligheidsinrichting, die zich op het Westelijk emplacement bevindt, eene inrichting, die de kans op ongevallen, veroorzaakt door verkeerden wisselstand, vermindert. Het werk, waarbij ook bijna den geheelon naciht de heer Krapels, chef van het Cen- traal-Station, aanwezig was, kwam gister ochtend gereed. F e r r e r-b etoogingen. Het bestuur der afd. Den Haag van de Soc. Dem. Arb.-partij besloot om Zondag a.s., voor- middags half elf, in het gebouw Tivoli (Wes- terbaenstraat) een protest-vergadering te beleggen in zake het Spaansche Ferrer- gebeurde. Als spreker wordt uitgenoodigd mr. M. Mendels. Een bouwwerk tot stil stand gedoemd. De politie te Zaan dam heeft op verzoek der bevoegde autori ten een bouwwerk, liet maken van een pe- trolcumbergplaats doen stilliggen, omdat het gevaarlijk heet, wijl het niet volgens de voorschriften der bouwpolitie is opgetrokken. De politie bewaakt het terrein en laat er niemand op. Men beweert, dat tevoren her haaldelijk is gewaarschuwd. De staking van trawler- personeel In plaats van een openlucht- meeting werd Woensdagmiddag in de Nieu we Viscihhal te TJniuidta oen openbare ver gadering gebonden. Onder goedkeuring van den minister en den waarnemenden direc teur werd de hal daarvoor afgestaan. Onge veer duizend personen waren aanwezig, dia met -groote aandacht luisterden naar de uit eenzetting en de toelichting van de eisohert door de stakers gesteld. De stoker J. Roubers, die dit op eenvou dige, doch zakelijke wijze deed, werd warm toegejuicht. Daarna sprak de heer S. v. d. Berg, van Rotterdam, over de miskenning door de reeders van de vakorganisatie, wel'ka miskenning z. i. oorzaak zal zijn van on berekenbaar nadeel voor reederijen, perso neel en de plaats. De zeelieden vergaderden gisterenmorgen in ruimen getale huishoudelijk en besloten met algemeene stemmen den strijd vol te houden Terzelfder tijd vergaderden de reeders. Eedswoigering. De rechti- bank heeft vonnis gewezen in de zaak tegea C. Kriller, te Haarlem, tegen wien dool? den off. van justitie 7 dagen gevangenis straf was gevorderd, omdat hij in de terecht zitting van 21 Juli als getuige opgeroepen, in een strafzaak tegen den anarchist J. W. Smit., die wegens opruiing van militairen terecht stond, geweigerd had den eed af ie leggen. De rechinank overwoog in haar vonnis, dat hot onderzoek ter terechtzitting niet volledig is geweest, ómdat beklaagde wol heeft verklaard tot geen kerkgenootschap te behooren, maar dit niet nader is onderzocht. Derhalve besliste de rechtbank, dat, op grond van art. 212 Wetb. van Strafvorde ring, een nieuw onderzoek zal geschieden, ten einde aan bekl. nog eeniige vragen te stellen. De nieuwe behandeling van deze zaak is bepaald op 27 October des voormid- dags te 10 uur. De z a a k-S t o k v i s. Het ge rechtshof te Amsterdam deed Dinsdag ia liooger beroep uitspraak in die zaak tegen! Nathan Barend Stokvis, geboren te Amster dam 19 Juni 1876, commissionair in dia manten, die door de 5de Kamer dier Am sterdam tehe rechtbank den 23. Juni van dit jaar werd veroordeeld tot 3 jaren, gevango- nósstraf ter zake van verdiuiLstering, gepleegd door hem, die hiet goed uit hoofde van zijn1 beroep onder zich heeft. De rechtbank acht te bewezen wat hem ten laste gelegd was, n.l. dat hij, Nederlander zijnde, te Ant werpen eenige aan Abraham en Nehem Da vids en aan. J ©an niette Davids, huisvrouw van Alex G. Prins, toebehoorendle, hem ia zijn beroep van commissionnair toevertrouw de partijen diamant, diiie hij voor rekening van zijn lastgevers moest ver koopen, zich! Wederr,echtelijk beeft toegeëigend. Het O. M. bij de rechtbank had teeen dien beMlaag- de vier jaren gevangenisstraf geëisebt, mnfc bepaling dat van de prleventlove hechtenis zes maandien i»:i mindering zou worden ge bracht. De advocaat-generaal bij het Hof had bevestiging geëischt van het vonnis dier rechtbank. Het Hof vernietigde het vonnis we gen 3 een vormgebrek en, opnieuw rechtdoend o, verklaardie beklaagde schuldig aan die tea laste gelegde verduistering en veroordeelde hern lot een gevangenisstraf voor den tijd! van 2 jaren, en 6 maanden, daarbij in aan merking nemende den duur der ondórganë preventieve hechtenis. Aanr andi.ng. De zwerver IJ. Z„ die te Heeren veen den heer Cats op klaarlichten dag aanrandde, is bij ge brek aan bewijs weer op vrije voeten ge steld. Van de gevangenis ging hij regelrecht naar het huis van den heer C. en uitte be dreigingen aan diens adres. Slecht, gezelschap. Dinsdag verkocht de koopman J. A. P. H., uit 's Gra- venhage, te Schiedam aan twee paardenikoop- lieden uit de Zandstraat te Rotterdam voor f 150 een paard en wagen, die te Schiedam gestald waren. Toen werd gereden van Schiedam naar Rotterdam en werden ver-' schillende café's bezocht. Volgens zijn ver klaring werd de koopman ter hoogte vaal Delfshaven uit den wagen gegooid en ver miste hij een bedrag van ruim f 200 uit zij a portefeuille. Tabakszwendel. Naar het Hbld. verneenvf wordt sedert het einde der vorig3 week on last .van den officier van justitie te Amsterdam door de politie een omvang rijk onderzoek ingesteld naai- een zwendel, die op groote schaal met tabalt moet hebben plaats gehad. De vervolging is ingesteld .naar aanleiding van klachten van Hamiburgsche firma's, die zich voor enorme bedragen benadeeld ach ten. Ile't onderzoek vindt gelijktijdig ook ta Antwerpen door de Belgische justitie plaats. Te Amsterdam .zijn eenige personen en firma's ui't de kringen van commissionaire en makelaars in tabak bij de zaak betrok ken. Echter hebben tot dusver geen inhech tenisnemingen plaats gehad. De solide handelaren en makelaars in den ta'bakshcek verwonderen zich geenszins over het gebeurde, daar het reeds geruimen tijd bekend was, dat een eoort van zwaarte bende bestond, die zoowel Hollandse he als Duirtr sche en Amerikaansche koopers van tabak tot dupen heeft gemaakt. De methode van opereeren bestond in het toonen van goede monsters, waarna bij afsluiting van pos ten veel minderwaardige of bijna waar- deloozo, in plaats van de verkochte soor ten geleverd wei-den. Om tot het beoogde doel te geraken moe ten tal van verhalen en trucs dienst hebben gedaan. Een van de bekende Amsterdamsche zaken lui in tabak is er ook eenigen tijd geleden ingeloopen. Maar toen zijn de daders deu dans ontsprongen. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Een van de bij den zwendel betrokken makelaars, die zich Woensdtuganorgeii in; „Froscati" te Amsterdam, waar de tabaks- inschrijvingen nu en dan plaats helbben, ver toonde, werd door bedienden van tabaksfir ma's uit het gebcuw gedrongen. In het voorjaar, toen een Belgische firma dooi- bedoelde zwarte bende was beetgeno men, werd in de kringen van den eigenlij-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2