Maandag 8 November 1909. BIJITEN LAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. i". ïsa. 8"' J Hargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maAoden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauoo per post - 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dez* Courmt rersohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '8 morgens by de Uitgever* in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat I. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. I Dienstaanbiedingen en aan wagen 25 cents by vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen U4 het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Iobk circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra*» toegezonden. Politiek Overzicht Het militaire vraagstuk in België. De crisis in België door de meeningsver- chillen over de door de regeering voorge stelde legerhervormingen ontstaan heeft eene onverwachte wending genomen door zekere concessies der linkerzijde aan de regeering en omgekeerd, waardoor de verhoudingen tusschen de regeering, voor namelijk in de persoon van minister-presi dent Schollaert, en de oud-clericalen onder leiding van Woeste, zich zoodanig hebben verscherpt dat het in de zitting van Don derdag tot een openlijke breuk is gekomen. In een ander gedeelte dezer rubriek vindt men zulks uitvoeriger vermeld. Wij hébben in een vorig artikel over de militaire kwestie in België al medegedeeld hoe de militiewet van 1 j02 fiasco heeft gemaakt. Deze wet vermin derde den diensttijd voor de infan terie tot vijf maanden zonder de loting op te heffenzij rekende op vrijwillige verbin tenissen om de leegten te vullen die in het door de loteHngen geleverde contingent ont sta: - waren door de vermindering van den diensttijd. De regeering had gehoopt) de verbintenissen bij het leger menigvukliger te maken door aan <k vrijwilligers een hoog® gage toe te 6taan en door hun bij het ver laten van den dienst, burgerlijke betrek kingen te beloven. In deze verwachting is men teleurgesteld. De vrijwilligers hebben zich slecht6 tot een onbeteekenend aantal aangemeld. De stoffelijke voordeelen hebben de jonge lieden niet kunnen overhalen. De geringe neiging der bevolking voor de ka zerne on den wapen handel hebben de proef doen mislukken. Het effectief van het leger op oorlogssterkte is hetzelfde gebleven als voor 1902, doch het vredeseffectief is on rustbarend laag geworden, en deze vermin dering moest vanzelf naar verhouding haar nadeeligen invloed ook geleidelijk op eerst genoemd effectief uitoefenen. De hervor ming van 1902 heeft dus de verzwakking van het leger zoowel op vredes- als oorlogs sterkte tengevolge gehad. Alle ministers van oorlog hebben dezeai toestand in de hoogste mate gevaarlijk gevonden en de tegenwoordige minister Hellebaut verklaar de hem onduldbaar. Tien moet het kwaad niet alleen con&ta- teeren maar ook genezen. Gelijk wij even eens reeds in een vorig artikel herinnerden, heeft generaal Hellebaut in November 1908 in de Kamer de verklaring afgelegd dat het eenige geneesmiddel bestond in de in voering van den algemeenen persoonlijken dienstplicht. De linkerzijde was onmiddellijk voor dit stelsel gewonnen, zij streefde sinds lang naar de opheffing van vrijstellingen, van de plaatsvervanging en van het vrijwil- ligerschap. De jonge rechterzijde, jong cle rical en of katholieke democraten, zooals men ze even goed zou kunnen noemen, keurde eveneens de nieuw voorgestelde hervorming goed. Maar de conservatieve katholieken, onder leiding van Woeste, waren niet over te halen. In hunne oogen ontkerstent de miitaire dienst de jonge lieden, men moet dien dienst tot een minimum beperkenbo vendien hebben hunne kiezers, voor het mee- rendeel Vlamingen, een weerzin tegen de kazerne. Teneinde de meerderheid niet te ontwrichten had Schollaert geen partij ge kozen en de Kamer had eene parlementaire commissie met een enquête belast. Het re sultaat dezer enquête liet niets aan duide lijkheid te wenschen: in plaats van het vredeseffectief van 42000 man van voor 1902, welKs handhaving de regeering onmis baar achtte, waren er in de kazernes niet meer dan 30.000 soldaten. Ondanks zijn ver langen de lriemen van tweespalt in de regee- ringspartij te smoren, was het noodig dat het kabinet zich uitsprak. Na den toestand in het begin der nieuwe zitting te hebben uiteengezet, besloot minister Hellebaut met voor te stellen het beginsel van den alge meenen dienstplicht in te voeren, onder voorbehoud van een zeer uitgebreid systeem van vrijstellingen. Het kabinet had het wetsontwerp aldus gewijzigd dat d© algemeene dienstplioht werd ingevoerd voor één persoon per gezin. Over de plaatsvervanging sprak <le regeering zich wijselijk in het ontwerp niet uit. Ze liet een achteideurtje open door de beslis sing in deze over te laten aan de Kamerleden zelve. Tot op het laatst heeft minister-president Schollaert nog op een vergelijk gehoopt, doch tevergeefs. De rechterzijde bleef zich hardnekkig tegen den algemeenen dienstplicht verzetten, terwijl do linkerzijde niet te verzoenen was met de plaatsvervanging. Onverzoenlijker dian ooit toonde zich Woeste en zijn aanhang in hun star verzet tegen elke hervorming. Het zag er naar uit alsof ze triumfeeren zouden en de waar schijnlijkheid een er ministercrisis kwam <lreigend naderbij, ook naar de meening van degenen, welke steeds hadden betoogd dat de aaneensluiting der clericalen op het laat ste oogenblik nog zou paats hebben, daar Schollaert verklaard had dat hij af zou treden wanneer het wetsontwerp verworpen werd. Doch daar hield op Vrijdag van eerverleden week d© oud© leider der links-liberalen Janson een door vaderlandslievende geest drift bezielde rede waarin hij den steun der linkerzijde aanbood en de door de regeering voorgestelde vèr-reikende vrij stellingen voor de geestelijkheid beloofde goed te keuren, wanneer de regeering zich bereid toonde om de plaatsvervanging af t© schaffen. Van de jong-clericalen nam do afgeva.rdigde Levie dit aanbod aan en nog twee zijner geestverwanten gingen er op in. En daar liet ook plotseling de anti-miitai- ristische Antwerpsche afgevaaixxigde Seghers, een tegenstander van het regeeringsontwerp, doorschemeren dat hij en zijne vrienden de regeering zouden steunen wanneer de regee ring bereid was van eenige harer ©ischen af te zien Eindelijk heeft in de Kamerzitting van Woensdag de socialistische afgevaar digde v. d. Veld© in eene voor zijne partij zeer opmerkenswaardige rede, waarin hij o. a. op di noodzakelijkheid van een sterk leger zij het dan ook in den geest van een volksleger den nadruk legde, de mogelijkheid van een overeenkomst der jong-clericalen met de linkerzijde in verlok kende kleuren geschilderd. Na lange aarzeling heeft de regeer in g eindelijk besloten de haar aldus aangeboden hulp te aanvaarden. In de zitting van Don derdag is het tot een breuk met do oude rechterzijde gekomen. In den loop der be raadslagingen heeft de president van den ministerraad, na een zeer levendig debat met Woeste, de verklaring afgelegd dat hij aan d© landsdefensie het middel wilde ver schaffen alle gebeurlijkheden onder de oogen te kunnen zien en dat, indien de hulp van een deel der katholieken in gebreke bleef, hij zich tevreden zou 6tellen met de stemmen der jonge rechterzijde en der linkerzijde. Aan hot slot der redevoering waarmede hij de legerhervorming verdedigde verklaar de de president van den ministerraad dat hij altijd een voorstander was geweest van do plaatsvervanging, omdat de vrijstelling voor geestelijken niet in de wet was opge nomen. Doch hij voegde er bij dat ui- dien de verzekering gegeven wordt dat de linkerzijde van de vrijstelling van dienaren der kerk afziet, de regeering niet ongeneigd is de mogelijkheid van de opheffing der plaatsvervanging te onderzoeken en den alge meenen persoonlijken dienstplicht in te voe ren. Deze verklaring heeft grooten indruk gemaakt, te meer daar Schollaert er bij voeg de „Men heeft mij verkeerd begrepen, wanneer ik ooit gezegd heb met en door fe rechterzijde te willen regeeren. Zulks sluit niet de weigering mijnerzijds in, aan geboden hulp der linkerzijde te weigeren, integendeel, de regeering aanvaardt de hulp van alle partijen voor de oplossing van een nationaal vraagstuk." De tot dusver zoo verwarde situatie '6 hierdoor aannemelijk verhelderd. De kans is zeer groot dat de persoonlijke dienstplicht zal worden aangenomen met behulp van de jong-clericalen, de linkerzijde en de socia listen. Toch zal men in België wijs, doen niet eerder te juichen dan nadat het geheele wetsontwerp in veilige haven is bin nengebracht,. Op zijn terrein liggen nog een aantal voetangels en klem men. Wel is waar is de linkerzijde in haar geheel voor de afschaffing van de plaatsvervanging, doch daardoor be hoeft ze nog niet noodzakelijkerwijs voor het regeeringsontwerp te stemmen, immers er zijn meerdere afgevaardigden die zich tegen over hunne kiezers hebben verbonden tot verwerping van het stelsel-één zoon per gezin Ook dringt de linkerzijde aan op een belangrijke vermindering van den diensttijd zoo als die door de regeering wordt voorge steld. Zij verlangt dat de diensttijd niet langer duurt dan een jaar, hoogstens vijf tien maanden Op dit punt heeft zich de regeering nog niet uitgesproken. Doch mi nister-president Schollaert verklaarde dat indien de verschillende sterktecijfers een maal zijn verkregen, men den diensttijd zou kunnen verminderen tot 15 maanden voor de infanterie. Minister Schollaert heeft daarbij gevoegd dat de regeering bereid is in het ontwerp een artikel te voegen, waarin met nauwkeurigheid de voorwaarden worden vastgesteld, waaronder vermindering van diensttijd zal worden toegestaan. De berichten wisselen met den dag. Het is hier ook: zooveel hoofden, zooveel zin nen. Doch hoe ook het resutlaat der dis cussies moge zijn, zeker is het dat de oude partijverhoudingen zijn verbroken. Er is een volledige breuk ontstaan tusschen de regeering en de oude rechterzijde. Een breuk die ook na de afdoening der militaire wets ontwerpen, wel eens hare sporen zou kun nen achterlaten. DuitocHland. Potsdam, 6 Nov. Hedenavond is de derde zoon van den kroonprins en de kroon prinses gedoopt in het Marmeren Paleis in tegenwoordigheid van den Keizer, de Kei zerin en een aantal genoodigden. De prins ontving de namenHubertus, Carl, Wil helm. België. In de Donderdag gehouden Kamerzitting heeft de minister-president Schollaert met kracht verklaard, dat de regeering het in gediende wetsontwerp „één soldaat per ge zin" wenscht te handhaven, welke woorden aar-leiding gaven tot een scherp twistge sprek tusschen den premier en zijn tegen stander in dezen deu heer Woeste. De heer Schollaert zeide, dat de proefne ming met het vrijwilligersstelsel mislukt is. „Toen ik het 'bewind in handen kreeg, heb ik in de nalatenschap van mijn betreurden vriend De Trooz een plechtige verbintenis gevonden. Ik heb gemeend, dat het mijn plicht was die te volbrengen in plaats van hem, die bezweken was vóórdat hij ze kon verwezenlijken. De belofte wil ik houden en dit zal ik, welke ook de gevolgen kunneu zijn voor mij. Ik ben vóór alles eerlijk man en voor mij staat een plechtige belofte boven alles". Dc heer Woeste viel den premier in de rede, met de opmerking, dat slechts drie leden van de rechterzijde blijk gaven van instemming met deze woorden. De heer SchollaertGe moet weten, dat er iets is, waarin ik nooit ben tekort ge schoten namelijk als ik mijn woord ver pand heb. Do heer Woeste: Dat alles laat mij koud. S. (zich tot W. wendende): O ik weet, dat er personen zijn, wien alles koud laat. Ilc zal dus niij.n verpand woord gestand deen, al moet ik ook alleen vallen. Minister RenkinGij zult overigens niet alleen staan. Op het verwijt van den heer Woeste, dat hij de katholieke partij ten onder deed gaan, antwoordde de minister-president: Volgens u dus, omdat ik de verbintenis naleef van een vriend, diie er 't deel zijner zending van maakte, breng ik onze partij ten onder 1 Hoe vergankelijk toch ware onze partij, moest zij van eene zoo gering zaak afhangen. (Rechts: Zeer juist!) Gij zelf kunt de groote liefde, die ik voor mijne partij koester, niet loochenen, nocli de opofferingen, die ik voor haar heb gedaan. (Zeei juist!) Toen mij werd bewezen, dat wij de noodige getalsterkte niet bezitten, dacht ik dat het mijn plicht was, als hoofd der regeering, ze aa.'i het Parlement te vragen. (Zeer juist!) Anderdeels zijn wij vastberaden het vrijwilligerscliap aan te moedigen, en 't werd ons gevraagd de betrekkingen, die aan oud- vrijwilligers kunnen worden verleend, in de wet te omschrijven. Welnu, in den loop van de beraadslaging over de artikelen van het ontwerp zullen wij u de betrekkingen aanduiden, die hen, zoo veel mogelijk, kunnen worden toegekend wij willen hun een gansch© reeks ambten voorbehouden, die ongeveer 600,000 fr. per jaar beloopen. Niettemin zijn wij overtuigd, dat al de voordeelen, aan de vrijwilligers vergund, ons de onontbeerlijke getalsterkte niet zullen bezorgen. Ten slotte vatte hij de regeeringswenschen aldus samengeen lotingin vredestijd 42,800 man180,000 man in oorlogstijd zonder de oudere inlichtingen op te roepen ten slotte regelmatige verkorting van dienst tijd. En boven alles: eerlijker verdeeling der militaire lasten. Frankrijk. Het schijnt, diat luet besLuit tot verweer I en het neineu van tegenmaatregelen, welke I die regeering etn de Kamer ais antwoord op V de oorlogf&verklarinig der bisschoppen heb- I ben aangekondigd, de l'aatsten toch iets to I dieniken heeft gegeven. Vrijdag publiceerde I namelijk bet aartsbisschoppelijke officieele I orgaan te Parijs een. schrijven van dien Aartsbisschop Amette aan die geestelijken dier aartsdiocesen, waardin de aartsbisschop met beslistheid ontkent dat de bekende ver klaring dier bisschoppen den oorlog be- teekeaid tegen de republikeinsche staats school, ja zelfs t eg-en de repu-bliek. Bedoelde verklaring was alleen gericht tegon hiet begroot geworden aantal' dier staatsscholen, waarop men in he»t openfbaar en im tegenspraak met die, door de republiek zelif verkoradiigd'e, gewotien»vrij heid. tegen den godsdienst en tegen liet katholieke geloof optrad. Tem slotte keert de aartsbisschop zich tegen dl© veronder stelling dat de bisschoppen hij hun optre den een beval van buitenaf hebben opge volgd Dit optreden was een gevolg van een door hen zelf genomen besluit en het gezag des Pausen heeft er niet toe mede gewerkt. Ofschoon men echter van clerical© zijd» zich beijvert te beweren dat de strijd om de openbare school onafhankelijk van Rome wordt gevoerd, too t een incident, dat in politieke en journalistieke kringen veel van zich doet spreken het tegendeel aan. Een redacteur aan het ultra-cleric ale blad, „Le CroixJanne genaamd, had bij ziijn jong ste bespreking van de redie door minister Briand uitgesproken, als zijn overtuiging te kennen gegeven, dat Briand het met zijne verklaring om gematigd op tr treden en tot een modius vivendi met de kerk to willilen komen, het eerlijk 1 heeft gemeend:. De hoofdredacteur van de „Croix" heeft dit artikel nlaar de drukkerij doorgegeven. Daar kwam echter het orgaan van bet Va- ticaau, de Oorrespondance de Rome, en kapittelde dien steller van het artikel in die Oroix, tevens duidelijk doemde uitkomen, diat de Croix «r goed aan zou doen zich van bedoelden redacteur los te maken. Deze ringer wij zing iis de directeur vara de .Croix" zonder omwegen nagekomen, door Janme op stel en sprong ontslag te geven. Daarop verklaarden alle redacteuren zich met die?, ontslagene solodair en dreigden ze onmiddellijk den arbeid te staken. Het kwam er in tusschen niet toe daar, door een overeenkomst met den eigenaar de aan het Vatioaan onwelgevallige redacteur, zich vrijwillig terugtrok, om verder schan daal te voorkomen. Noorwegen. Op het oogenblik zijn in Noorwegen de verkiezingen voor het parlement aan den g. ng en voor het eerst wordt daaraan ook deelgenomen door vrouwen. Het heeft echter heel wat strijd gekost, voor het zoover was. In 1890 reeds werd een voorstel tot invoering van vrouwenkies recht in het Sforthing behandeld, maar dit stuitte toen af op den tegenstand der rech terzijde. In 1898 werd het algemeen kies recht ingevoerd, maar de vrouwen bleven buitengesloten Zij gaven echter den strijd niet op. En hare hardnekkige pogingen werden met eenig succes bekroond, want om 1901 werd een webontwerp aangenomen, waarbij aan vrouwen, die een bepaald inkomen hebben, 50 DOOR RUDOLF HERZOG. Juffrouw Wiskotten zat met hare zoons in het privé-kantoor. In de fabriek heersdht© de stilte na den werkdag. De 'broers waren met hunne moeder alleen. ,,Voor den dag er meer Wilhelm," zeide Gijgiav Wiskotten, „uit je orders viel niet veel te begrijpen." .Jullie kunt gelooven, dat ik mij alle moeite gegeven heb." „Dat spreekt vanzelf. Verder." ,,Alle afnemers van den ouwen Schar wachter heb ik afgereisd. En overal hetzelfde. Men bekeek de staalkaarten, men onderzocht, men prees, men vroeg naar de prijzen." „Nu? Eu dan? Stonden de kerels dan niet versteld?" ,,Neen, maar ikl" De broers staarden hem aau. „Onmoge lijk. Te duur? Ze willen voor dien prijs ze ker wel echte zijde hebben?" „Ja, dat willen ze." „Verkoop geen aardigheden. Daar is de zaak te ernstig voor. Dus wat willen ze?" „Zooals ik zog: echte zijde voor dien selfden prijs." „Ben je gek? Dat kan zelfs Scharwachter «net zijn uitschot niet doen." „En juist Sdharwachter doet het." Mij n schoonvader „Jouw schoonvader. De firma Jeremias Scharwachter. Ik héb er mij met eigen oogen van overtuigd1.'' August Wiskotten maakte eene bereke ning. Nu gaf hij ddze rond. „Als Schar wachter tegen den prijs 'verkoopt, doet hij het zonder winst. Aan zaken-doen kan het hem dus niet gelegen zijn." „Hij wil ons moeilijkheden in den weg leggen," merkte Fritz, de uitvinder, som ber op. „Hij wil ons ergeren en bang ma ken." „Neen," zeide juffrouw Wiskotten, ,,hij wil ons kapot maken. GustaV Wiskotten -liep in de kamer op en neer. Bij het venster bleef hij staan en wierp een langen blik over het fabrieks- plein en de gebouwenToen wendde hij zich om. „De zaak betreft mij," begon hij, „mij geheel alleen. Dat ligt toch direct voor de hand. Had ik die geschiedenis met Emi- lie niet gehad, dan waren we reeds lang, waar we wezen moetenZoo echter geldt iedere uitval, welken de ©uwe Scharwach ter tegen ons doet, mij, mij persoonlijk. Of twijfelt iemand daar aan?" De broere ikeken zwijgenld voor zich. „Dus daar twijfelt niemand aan. Maar dan gelooven jullie toch zeker ook niet, dat ik jullie de kastanjes uit het vuur zal laten halen? Dat ik voor datgene, wat ik veroor zaakt heb, jullie zal laten bloedon? Neen, jongens, -een. Beetje trots 'kunt ge bij je Gustav toch wel veronderstellen." „Wat moot dat beteekenen?" vroeg juf frouw Wiskotten, en haar blik rustte met gespannen verwachting op haren oudste. Dat moet tweeërlei beteekenen, moeder. Vooreerst, dat we ©ns door den onderkrui per niet zullen laten verdrukken. Nu voor al niet. Al moest het den laatster cent kosten. En ten tweede: al moest het tot mijn laafsten cent toe kosten. Niet jullie geld. Heb ik jullie in moeilijkheden ge bracht, dan moet ik je weer uit helpen ook. Dat wil ik. Wat ik je verzoeken mag, te gen te stribbelen valt er daarbij niets. Ik weet, wat ik zeg. En Juis'tert nu eene op merkzaam toe. Hier is het nu alleen imaar de vraag, wie -d®71 langs ten adem heeft. Scharwachter of wij. Voor mij zijne oogen fonkelden is de zaak nu ioen zaak van eer. Scharwachter onderkruipt ons, om ons kapot te maken. Of hij een jaar of twee tegen inkoopsprijs verkoopt, kan hem niet schelen. Doch niets verdie nen of verliezen, dat is een verschil. En hij zal verliezen. Hij onderkruipt one. Goed. Van nu af zullen wij nog goed'koo- per zijn dan hij.'' „Gnstav! Ben je -wel goed? Bat kan de fabriek volstrekt niet dragen!" De stemmen der broers klonken opgewon den d-oor elkander. „De fabriek zal het ook volstrekt niet dragen. Ik zal het dragen." „Jij „Jla, ik, August izal bepalen, hoe groot mnn aandeel in de fabriek is, vereeaoagd met datgene, wat on en den kant van vader en moeder aan mij ten deel valt. Deze som verpand ik jullie. Wilhelm, die door zijn huwelijk over gereed geld beschikt, zal zoo vriendelijk wezen, eene som ter waarde van mijn aandeel ter beschikking der kas te stellen. Ben ik op zekeren dag, als wij de huidige moeilijkheden, overwonnen. hdblben en de fabrikatie op haar oud© standpunt te ruggekeerd ds, dn staat het verschil terug te betalen, dan treed ik weer in al mijne oude rechten. Is 'de soon verloren, dan valt mijn aanldeel Wilhelm ten deel, mee wien jullie tot eene overeenkomst komen kunt, en treed ik definitief uit.' Er heersebte stilte. De gezichten der jonge energieke handelsmannen stonden ern stig. Toen zeide juffrouw Wiekotten kalm „Gustav heeft gelijk Deze knikte haar slechtte toe. Wilhelm wilde er tegen op komen. Ook de anderen .wilden iprotest aan teekenen. Doch de oude vrouw keek koel den kring rond. „Gustaiv heeft gelijk! Hier is het,, óf het eeu, óf het ander! Eén kan het slechts treffen. De fabriek niet!" Toen namen zij er vrede mee. En geen enkel gcedacoop troostwoord werd er gespro ken. Gustav Wiskotten haalde diep adem. Een koude, wilde trots straalde uit zijne oogen. Nu wate 'hij de bestierder van zijn eigen lot, al was het slechts voor eenige maanden, tcch was hij de meester I Jeremias Schar wachter zou het bespeuren. En door hean.. Emïlie Hij greep naar zijn pet, groette kort en trad naiar buiten. Eu wel oen uur lang dwaalde hij in het duister rondom de fa brieksgebouwen. Veertien dagen later ging Wilhelm Wis kotten eene nieuwe reiö ondernemen. Hij èpoorde naar Berlijn, naar de grossiers, en begaf zich daar vandaan, 'zonder eerst naar Bannen terug te koeren, naar Londen, om op de terugreis Parijs aan te doen. Hij had strikt bevel, overal, waar hij «ehar- waclxters concurrentie ontmoette, de prijzen te verminderen en op ieder© voorwaarde be stellingen te aanvaarden. Met groote spanning wachtte men thuis. Toen kwamen de eerste berichten. Bestel lingen waren er niet, of slechts zeer weinig. Eu toch las Gustav Wiskotten de brie.en met grimmige vreugde. Wilhelm schroef, dat de Berlijnsche afnemers hunne besiellin gen reeds 'bij scharwuchter gedaan hadden, dat hij echter, toen hij de prijzen vernam, slechts kalm zijn spijt uitgesproken had met de opmerkiug. dat hij hun het veel mooiere gepanten loerde Wiskottenscho fa brikaat heden voor een derde minder gele verd zou hefljben, dan ze 'bij Scharwachter ingekocht ihadlden. Door de afnemers was toen per omgaande aan Scharwachter ge schreven, die, om geen grond -te verliezen, na allerlei uitvluchten eindelijk tot het be sluit gedwongen was geworden, in eene be langrijke prijsverminldering te bewilligen. Dit beduidde voor Scharwachter het bijpas sen van dat geld, en dus een aanzienlijk verlies, dat hij van dag tot dag zou trach ten te vermeerderen. „Baar geJd wegschenken dat zal hem aan het hart gaan." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1