6 heeft eene lange beschouwing laten vooraf gaan on» to komen tot de medodeeliug, dat hij voornemens is een voorstel te doen ot heffing van «ene progressieve inkomstenbe lasting Ik vind dat voornemen op zich zelf hee' goed, vooral omdat hij heeft gezegd, Jat hij duarvoor reeds medewerking heeft. Maar hij heeft zich verschrikkelijk gestooten aan het woord voorzichtigheid", dat het Dag bestuur heeft gebruikt. Dat moet hij niet doen. Hij mag niet meenen, dat het dage- lijksch béstuur daarmee iets onaangenaams heeft willen zeggen. De bedoeling is alleen geweest er op te wijzen, dat gemeen over leg moet worden gepleegd om de uitgaven zoo te regelen, dat men niet door belasting- verhooging den druk voor de ingezetenen verzwaartDat is alleen de bedoeling ge weest, waarmee dit woord is gebruikt, niets anders. Wanneer de waarschuwing 0111 voor zichtig te zijn, in vroegere stukken, die van het dagelijkseh bestuur zijn uitgegaan, ook voorkomt, dan heeft het daar denzelfdeu zin; B. en W. hebben er niet aan gedacht onaangenaam te zijn tegen den raad. Maai de heer Rij kens zegt ,,De oude "Amersfoor- ters zijn op hunne duiten gaan zitten, en nu moeten wij groote uilgaven doen". Ik woon reeds gedurende bijna veertig jaren in Amersfoort, en heb van af 1877 in de., raad zitting gehad, maar ik heb steeds ondervonden, dat de oude leden in den raad altijd hebben meegewerkt om uitgaven te doen in het belang van de ge meente. Hij zegt, dat er geneesmiddelen moeten worden aangewend, roept B. en W. toeHerzie u zeiven. H<et komt me voor dat daartoe aanleiding, maar ook voor den heer Rijkens, is. In den grond bedoelen wij allen hetzelfde. De hver li ij k e 11 s. Mijnheer de voor zitter, ik zou mij niet aan de uitdrukking gestooten hebben, als zij dezen keer alleen gebruikt was. Maar het is eene telkens terug- keerende uitdrukking, en dat kan gevaar lijk zijn. Dat doet mij denken aan de fabel van den wolf en den jongendie behoef ik den heer Celosse niet te leeren. Men kan ZuO lang roepen; ,,De wolf komt!" dat 'en slotte niemand meer er geloof aan slaat. Ik geloof niet, dat wij zco voorzichtig behoe den te zijn in onze uitgaven. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten In behandeling komen de Uitgaven. De volgnummers 6178 worden achter eenvolgens z. h. o. voorloopig goedgekeurd. De heer R ij k e n s. Mijnheer de voor zitter, moeten wij niet beginnen bij het be gin'? Zijn de eerste zestig volgnummers on der den hamer doorgegaan? De Voorzitter. Eerst worden de volgnummers behandeld, die op de uitgaven betrekking hebben. Dat brengt de gewoonte mee. De heer R ij k e n s. Dank u. De volgnummers 78106 worden achter- et ivclge. s z. h o. voorloopig goedgekeurd. Volgnummer 107. Kosten van aanleg van riolen De heer van Duinen. Mijnheer de voorzitter, ik moet zeggen, dat het mij spijt, dat B. en V hun geheele voorstel betref fende de volgnummers 105 en 107 terugge nomen hebben, ook dat wat betrekking heeft op cie ri,-leering van den Hof, de Kromme- straat en aangrenzende straten. Die f 10,000 voor bestrating van den Hof, soit! Maar wilt v: or rioleering wordt gevraagd, is eene werkelijk noodige uitgave. De open goten v graag weggewe scht. Al wil men den post voor bestrating doen verdwijnen, het de kbeeld om riolen aan te leggen, dieut in de eerste plaats te worden gesteund. Ik s'el v or liet geld. dat daarvoor is bestemd, ,an de begreoting af te voeren, maar de uitvoering van dat werk werkelijk te d en plaats hebben. De Voorzitter. Ik maak den heer van Duinen er op attent, dat dit een me m-riep ist is, waarop kan worden overge schreven. De lieer van Duinen. De mogelijk heid blijft dus bestaan om het werk uit te voeren Do heer Sanders. Mijnheer de voor zitter, ik ineen, dat dit volgnummer van de begrooting kan blijven zooals het nu is. De post voor rioleering, die is teruggenomen, stond in verband met de bestrating van den Hof, die ook teruggenomen is Men is bezig een algemeen plan van rioleerin'g te maken. Als dat is vastgesteld, dan zal datgene wat het eerst noodig is, het eerst gemaakt wor den. De lieer van Duinen. Dank u. Volgnummer 107 wordt z. h. o. voorloo- pig goedgekeurd en daarna de volgnummers 108—113. Volgnummer 114. Gewone kosten van de genieentereiniging. De heer Gerritsen. Mijnheer de voor zitter, uit het antwoord van B. en W. heb ik den indruk gekregen, dat B. en W. 't iu principe met de tweede afdeeling eens zijn. Als ik daarvan de toezegging krijg, dan zal ik het nu overlaten. Maar moet de post van de salarissen niet verhoogd worden? Als aan een eventueel besluit tot verhooging van het loon uitvoering zal worden gegeven, dan moei die post worden verhoogd. De Voorzitter. Het denkbeeld van B. en is eene algemeene regelimg voor alle werklieden in overweging >te nemen. Het zal daartoe noodig zijn de loonen van alle categorieën van werklieden na te gaan en ons niet te beperken tot ééne categorie. Dan zal men eene betere regeling krijgen. De heer Gerritsen. Ik heb daartegen gee bezwaar, mijnbeer de voorzitter, mits ik de toezegging krijg, dat als de verhoo ging geschiedt, zij zal ingaan metl Januari. Wanneer het jaar zou moeten verloopen zonder dat de menschen in 't genot kwamen van de verhooging, dan zou ik daartegen be zwaar .moeten maken. De Voorzitter. Het voornemen be staat nog in den loop van dit jaar of in het begin van 'het volgende jaar de zaak ter hand te nemen. B. en W. hopen spoedig met een; voorstel bij den raad te komen. De lieer Gerritsen. Met die toezeg ging zijnde menschen niet geholpen. Wordt de post niet verhoogd, dan zal er geen geld zijn om, als het loon wordt verhoogd, dat te betalen. De Voorzitter. Als men dezen post verhoogt, dan zal men 't ook .moeten doen mei andere posten, b.v. voor de werklieden bij de gasfabriek, de wegwerkers, de plant- soer arbeiders Het is moeielijk den post te verhoogen. Men weet niet welk bedrag daar voor noodig zal zijn. De heer Gerritsen. Dan stel ik voor den post te verhoogen met 1, met de be doeling daarmee uit te spreken, dat de nieu we regeling van deze loonen met den meesten spoed moet geschieden. De heer Sanders. Mijnheer de voor zitter, mijn indruk is hoewel ik sympa thie voel voor het denkbeeld om ihet mini mum-loon te verhoogen dat de heer Ger ritsen hier te veeleis oliënd is. Hij had ge wild, dat B. en W., naar aanleiding van eene algemeene opmerking in de afdeelingen, dadelijk met een in cijfers uitgewerkt voor stel bij den raad zouden zijn gekomen. Welk college van B. en W., zelfs 'het ijverigste em meest actieve, men ook moge nemen, liet zou feitelijk onmogelijk zijn daaraan te voldoen. Naar aanleiding van. de in de tweede afdee ling gemaakte opmerking is de zaak ter sprake gebracht in de commissie voor de gasfabriek. Men is daar tot' Ihet resultaat ge komen, dat de verhooging, als geweusc'ht, niet anders dan door eene volledige her ziening van alle traktementen zal zijn. te krijgen. In de commissie voor de reiniging deukt men er waarschijnlijk even eens over. De raad zal overtuigd zijn, dat dit standpunt juist. is. Men kan niet voor één diensttak de zaak regelenof men komt in de noodzakelijkheid de zaak geheel te regelen. In de tweede plaats is het feitelijk onmogelijk te besluiten, dat. de verhooging terugwerkende kracht zal hebben. Daarmee zou men te ver gaan. Het zou mij beter voorkomen, als de 'lieer Gerritsen voorstelde eon post voor loonsverhooging pro memorie uit te trekken. Het is niet noodig daarvoor geld uit te trekken. De lieer P lo mp. Mijnheer de voorzit ter, als de heer Gerritsen een voorstel doet <>m een post. pro memorie of van 1 op de begrooting te brengen met do bedoeling het minimum-loon tot 10 te verhoogen. dan zal ik daar tegen stemmen, Ik onder schrijf volkomen de meening van. den heer Sanders, dat als wij de salarisregeling herzien, dat moet geschieden door eene alge meene regeling. Wanneer men dat wil doen voor een enkelen diensttak, dan ben ik daar beslist tegen. De ambtenaren vormen een deel van het geheel. Hoe beter do toestand van de ambtenaren is, hoe beter dat is voor de gemeente. In het algemeen is dat zeker waar, doch er behoort evenredigheid te zijn. tusschen alle zaken die wij behandelen moeten. De vraag, die in de eerste plaats moet worden beantwoord, is: !Zijn die salaris sen van de ambtenaren van dien aard, dat in de eerste plaats salaris verhooging voor hen noodig is? Dat komt mij voor niet liet geval te zijn. Do ambtenaren vormen een deel van het geheel. Wij zitten hier echter to; behartiging der belangen van het geheel. Alvorens te stemtoon voor eem voorstel tot loonsverhooging van de gemeentewerklieden, wil ik nagaan of de toestand van de gemeente in haar geheel dit toelaat. Wanneer die ver- hooging zou meebrengen eene verhooging van de inkomstenbelasting, dan zou ik er tegen zijn, omdat ik het op dit oogenblik niet noo dig vind daartoe over te gaan. Om die reden zal ik tegen het door den lieer Gerritsen aan gekondigde voorstel stemmen. Dc Voorzitter. Doet die heer Gerrit sen een voorstel tot wijziging van dit volg nummer De heer Gerritsen. Ik ben bereid mij-; voorstel in te'trekken, mijnheerde voor- zittter. Mijne bedoeling is, dat de menschen niet een geheel jaar zullen wachten op loons verhooging. Nu kan de heer Plomp zeggen ,,Zij hebben 't zoo goed"', maar daarover zou ee:i beele strijd te voeren zijn. De lieer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, ik zou den heer Gerritsen in over weging willen geven voorloopig geen voor stel te doen. Wij hebben gehoord, dat de zaak der loonsverhooging door B. en W. in overweging zal worden genomen. Ik geloof, dat wij het dagelijkscli bestuur niet moeten' pressen tot het doen van voorstellen in dia richting. Dan zullen die voorstellen over haast in elkaar gezet worden en niet goed worden voorbereid. Vooral na de verklaring van B. en W., dat zij op de zaak attent en in de gewen sch te richting werkzaam zijn, kan dè 'heer Gerritsen, dunkt mij, wachten en aan B. en W. overlaten wanneer Zij bij den raad <zullen komen. De heer Gerritsen. Mijnheer d© voor zitter, ik zal mijn voorstel terugnemen. Ik wil alleen vragen, dat B. en W. met eenigen spoed hier zullen komen. Deze menschen hebben werkelijk een zeer klein traktement. Ik lioop, dat. B. en W. het daarheen zullen "brengen, dat deze menschen een loon ont vangen, waarvan: zij kunnen leven. De Voorzitter. Ik wil wel verklad- ren, dat ik deze zaak spoedig bij B. en W. aan de orde zal brengen. Volgnummer 114 wordt z. h. o. voorloo pig goedgekeurd, evenals daarna de volgnum mers 115121. Volgnumimer 122. Kosten van trappen,. weTven, steigers, lig- en losplaatsen, enz. De heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, ik zou gaarne nog eene inlich ting hebben over de vernieuwing van den werfmuur tusschen de Ketelaars'brug en de •kaï ko< dai kei

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 10