KOLONIËN. BINNENLAND. Ia overeenstemmaig met de ministers van Financiën en van <ie Schatkist, Leeft hij een wetsontwerp ingediend, strekkende tot- vermindering van de rechten op de suiker, waardoor de suikerprijs, aanzienlijk wordt verlaagd, wat den armen klassen ten goede komt. Daarentegenover zal men, om het gat van 40 millioen lire, welke deze ver mindering in de begrooting brengt, te stop pen, de belasting veranderen op progressie ve basis, waardoor de vermogende klassen worden getroffen. De drie thans bestaande directe belastin gen worden niet gewijzigd, maar de inko mens boven 5000 franc6 worden hooger be last. Rusland. Petersburg, 2 0 Nov. De minis ter van iinauciëu Kokowtzef is van zijn reis naar het Verre Oosten teruggekeerd. Petersburg, 2 0 N o v. Ia de hier dezer dagen vergaderende conferentie tot verbeteriijg der voorwaarden van den oogst- omzet, werd beraadslaagd over het voorstel van professor Miqulio betreffende do op richting van een ïand'bouwbank en tte in voering van waarmerken van herkomst. Het grond kapitaal voor de bank zal door open bare inschrijving van belanghebbenden ver kregen worden, een vijfde zou de staats- bauk hebben bij te storten. De vertegen woordiger van. <len molenaars bond verklaar de dat de bond met dit denkbeeld instemt de molenaars zijn bereid aan de kapitaals vorming oeei te nemen. Eveneens ©temden de vertegenwoordigers van particuliere ban ken met not voorstel in; deze wezen echter een deelname der regeering van de hand. Wat betreft de waarmerken van herkomst, werd er op gewezen dat de grootste ver spreiding daarvan in ltusland slechts moge lijk is door oprichting van oogstdepóts. Turkije. In Albanië hoort men in den jongston tijd weinig; er gebeurt dan ook niets bij zonders immers Christenmoor den, bloed wraak en veediofstallon zijn in dat laud zoo'n. doodgewone zaak, dat unen het niet eens de mooite waard acht daarvan nog melding te maken. Er schijnen echter, zooals van Turksohe zijde aan do ,,Köhi. Zeit." wordt gemeld, gebeurtenissen op til te zijn, die wel de algemeene aandacht zullen trekken. De samenkomst- te Racconigi en het bezoek van Koning Ferdinand aan Servië beginnen nl. te wersen op Albanië, waar toch reeds de meest verschillende staatkundige belan gen vertegenwoordigd zijn en waar enkele politieke tinnegieters de toekomst van het land reeds tot in de kleinste bijzonderlieden hebben vastgesteld. De Albanians worden nl zeer gemakkelijk de slachtoffers van po litieke intriganten. Hun vrijheid en onaf hankelijkheid gaan hun boven alles; weinig vatbaar voor beschaving en vooruitgang^ ge- lioorzaanen zij slechts aan hun eigen wet ten .hun eugen leiders en zij zijn zeer gemakkelijk in geestdrift te brengen. Do grooto Albaneoscho vergadering te Werisso- witz, oven voordat de vrijheidsbeweging is begonnen, was uitsluitend bijeengeroepen op het gerucht, d'at de Serviërs Albanië zouden binnen rukken. In een oogwenk waren de stammen met hunne leiders bijeen. Bij do reactionaire contra-revolutie sioten de Al- baneezen zich weder aaneen en wilden zij zolfs naar Konstan tinopel marcheeren en tijdons de Turksch-Qrieksche crisis van eeni- ge maanden geleden heeft het heel wat moeite gekost hen te weerhouden om een inval te doen in Griekenland. Toen nu later gene raal Djavid Pacha poogde enkele stammen tot gehoorzaamheid te dwingen, verklaarden onmiddellijk alle ALbaneesche stammen zich mot do bedreigden solidair. Thans is onder leiding van den bekenden staatsman Ismaal Keinal bey een comité gevormd, dat oen be paald program voor de afscheiding van Al banië heeft opgemaakt en tot dit comité be- hooreu zeer invloedrijke stamhoofden en af gevaardigden. Het wachtwoord „autonomie" was voldoende om aanhangers te werven. Men heeft echter de noodige voorzichtig heid uit het oog verloren en de regeermg is achter het geheim van <le beweging gekomen en volgt haar nu in stilte. Kenschetsend is, dat die beweging vooral tegen Oostenrijk - Hongarije, dat verantwoordelijk gesteld wordt voor al de ongeregeldheden in Albanië gericht is. Griekenland. Volgens den Athoenschen correspondent der Vossische Zeitung is de financieel© toe stand in Griekenland zoo treurig mogelijk. Tal van staatsbeambten hebben sinds Sep tember geen salaris ontvangen, omdat de schatkist leeg is. Eveneens zijn de vorderin gen van de legerleveranciers deels sinds Augustus, deels rinds September niet vol daan, weshalve ze sohriftedijk hunne bezwa ren bij de regeering hebben kenbaar ge maakt. Ook officieren en manschappen heb ben sinds een maand geen gage ontvangen. Groote bezorgdheid hoersoht naar aanlei ding van de opwinding onder de arbeiders over het in uitricht zijnde verbod van werk stakingen. Een request aan de Kamer ver langt, onder bedreiging met algemeene sta king, intrekking van dit voorstel. Blijkens een nader bericht heeft de re geering het voorstel ingetrokken. In de Kamerzitting van Vrijdag ondernam <fe oppositie een scherpen aanval op den minister van financiën Eutaxias drie hun ner afgevaardigden oritisoerden ten sterk ste de financieelc politiek der regeering. Zij beweerden dat van de beloofde uitspa ring van 20 millioen niets was verwezen lijkt D< financieele politiek berustte niet op degelijke grondslagen, doch liep op be drog en demagogische kunsten uit. Als be- vijs kon dienen de jammerlijke toestand der -•taatskas. Ten slotte maakte de minister president een einde aan het onverkwikkelijke lebat door te verwijzen naar het reglement van orde. In Volo hebben voortdurend groote volks- lotoogingen plaats tegen de olijven belasting. Git do omliggende gemeenten trekken de Kieron met zwarte vlaggen naar de stad. /ereenigd met de stadsbevolking vernielden •ij vele restaurants en mishandelden zij ver scheidene beambten. Zij omsingelden liet clegraafkantoor en verlangden van dte re- tering onmiddellijk do opheffing van de ebate belasting. Kreta. In deu loop der volgende week zal, vol gens een bericht uit Weonen, het antwoord der mogendheden op <le nota van Turkije omtrent Kreta worden verzonden. De voor stellen van de Porte werden van de hand ge wezen, maar ten einde het onaangename van die weigering eenigszins te verzachten, zal er een opperste gerechtshof op Kreta wor den ingesteld, zoodat de Kretensers niei meer te Athene in hooger beroep behoeven te gaan, waardoor dus de mogendheden aan een der hoofdgrieven van Turkije tegemoet zijn gekomen. Marokko. Vrijdagavond kwamen te Melilla 27 kaïds van oorlogvoerende Kabylenstammen aan Generaal Marina ontving hen, omgeven van zijn staf De handhaving van den vrede werd in beginsel aangenomen. Marina meende evenwel, dat er niet genoeg vertegenwoordi gers van de harka waren gekomen. Hij stond een laatste termijn tot aan lieden (Maandag) toe. De Kaïds zeiden, dat de slechte toestand der wegen de aankomst van meerdere hoofd mannen had verhinderd. Heden verwacht men de definitieve onderhandelingen Ook Italië heeft voor zijne onderdanen op betaling der schulden van het Magzen aan gedrongen. Vereenigde Staten. St. Paul (Minnesota), 20 Nov. Het Omgaande gerechtshof der Vereenigde Sta ten voor het district Missouri, heeft de ont binding gelast van de Standard Oil Compa- ny, op grond van de overweging, dat de maatschappij onwettig is. Naar gemeld wordt-, gaat de maatschappij hiervan in hooger beroep bij het hoogste ge rechtshof der Vereenigde Staten. Midden-Amerika. President Zelaya van Nicaragua schijnt zich tot taak te hebben gesteld aan zijn land de oppermacht in Midden-Amerika te ver zekeren. Sedert hij aan het bewind is heeft hij al zoowat mot alle Midden-Amerikaan- sche staten overhoop gelegen. Aanvankelijk beproefde hij door middel van een verdrag onder zijn leiding een aaneensluiting der vijf Midden-Amerikaansche republieken te verkrijgen, maar dit plan mislukte. Toen trachtte hij langs anderen weg zijn doel te bereiken. Hij zocht twist met Honduras en begon een veldtocht tegen deze republiek, die steun vond bij San Salvador. De Ver eenigde Staten kwamen in deze strijd tus- schenbeiden, en Zelaya werd gedwongen op ongunstige voorwaarden vrede te sluiten. Maar lang duurde de rust niet. In Maart viel hij San Salvador aan, hetgeen tengevolge had, dat de Vereenigde Staten hun verte genwoordiger uit Nicaragua terugriepen. Spoedig daarop kwam uit Mexico het be richt, dat Zelaya twist zocht met Costarica. De Unie richtte toen een ultimatum aan president Zelaya, waarin scheidsrechterlijke beslissing der opgeworpen geschillen werd geëischt. Zelaya gaf toe, al vernam men na der van een arbitrale beslissing ook niets meer. Tntusschen was door dit optreden der Unie de verhouding tusschen dat land en Nicaragua er niet beter op geworden. Ze laya begon te lastig te worden en eene revo lutie, die onder de-bevolking in Midden-Ame rika zoo gemakkelijk ontstaat, kwam den Amerikanen wel te pas. zoodat er zelfs booze tongen zijn die beweren, dat de Amerika nen aan het uitbreken van deze revolutie niet geheel ontschuldig zouden zijn. Hoe dit zij, vast staat, dat Amerika's sympathie aan de zijde der opstandelingen was en de Amerikaansche bladen bleven dan ook niet achterwege de gunstigste berichten over de voortgang der revolutionaire bewe ging de wereld in te zenden. De berichten nu blijken achteraf niet geheel juist te zijn geweest, want het blijkt thans meer en meer. dat Zelaya er vrijwel in geslaagd is, zijn tegenstanders terug te drijven. Blijkens -de telegrammen toont Zelaya zich een wreed overwinnaarbij honderden laat hij zijn tegenstanders doodschieten. Een bewijs, dat hij voorloopig nog de macht in Vanden heeft. Presiuen* Zelaya is daarbij echter ook too onvoorzichtig geweest, eeu paar Ameri kaansche burgers te doen ombrengen, <iie zich schuldig zouden hebben gemaakt aan een poging om eenige troepenschepen der regeering inet dynamiet te vernielen. Dat heeft geweldige verontwaarding gewekt in d* Verec-n :gde Staten, ook in regeerings kringen, en het gevolg is al geweest, Jat e*- r.ige Amerikaansche oorlogschepen naar N;caragua zijn afgezonden, dat een verioog i* gene' i. tot den gezant in Nicaragua, wa.-rbij volledige inlichtingen' omtrent de ieivcotstolling der beide Amerikanen wer den geëisch: en eindelijk dat de Amer kaan- srhe regrering besloot de opstandelingen in Nicaragua als oorlogvoerende partij te er kennen Dit laatste is voor president Zelaya zeker wel het meest ernstige besluit, omdat dit zijn strijd tegen de revolutionairen bemoei lijkt. De Amerikaansche regeerimg heeft reeds geweigerd een van New-Orleans met- wapens voor de regeering van Nicaragua ge laden vaartuig bescherming tegen de opstan delingen te verleenen. Vluchtelingen uit Nicaragua, die te Pana ma zijn aangekomen, deelden mede, dat pre sident Zelaya meer dan 1000 personen in hechtenis heeft laten flemen en dat er in de hoofdstad van de republiek volkomen anar chie hecrscht. Allerlei. San kt Poel ten, 21 Nov. Een ploeg arbeiders, werkend aan de spoorlijn, werd gegrepen door een personentrein. Acht werklieden werden gedood en 3 ernstig ge wond. Cherry (Illinois), 20 Nov. Veertig mijnwerkers, die den vorigen Zaterdag be dolven waren in de St. Paul-mijn, zijn nog in leven bevonden. Negen hunner zijn reeds naar boven gebracht. Een der overlevenden deelde mede, dat, toen zij van hun toestand het juiste besef hadden, zij een muur om sich opwierpen. Zij hebben ontzettend hon ger geleden. Hij meende, dat er nog 71 le venden in de oostelijke schacht aanwezig zijn. De vrouwen verdringen elkander voor den ingang van de mijn. De vertwijfeling heeft plaats gemaakt voor hoop. Cherry, 20 Nov. Heden avond 5 uur waren 78 man gered. Petersburg, 20 Nov. Door hevige sneeuwstormen in Midden-Rusland is het telegraphische verkeer tusschen Peters burg en Moskou met een reeks steden, waar onder Rostowdon, Tiflis en Irkoetsk, ver broken. vBerlijn is nog lang niet in zijn gewone doc-n. Telephcon en telegraaf zijn nog steeds in hoofdzaak defect en het zal misschien nog wel 14 dagen duren, voordat alles weer be hoorlijk in orde is. In <te afdeelingen der hoofddirecties van Berlijn en Potsdam zijn alleen meer dan 8000 telephcordraden ge broken. Tn Oranienburg en Köpeniok is zoo good als geen draad ree r heel. Treinën uit liet Wespen hebben nog steeds belangrijke vertraging. De trams in de stad kwamen soms een half uur i f drie kwartier te laat. Het telephonisch verkeer met Leipzig, Dre-den, Halle en Kassei kon weer opge vat worden. O OST IN DIE. Da kasdlsfsfal te Kota-Radja. Men seint aan de N. R. Ct. uit Batavia: Van Daalen, beklaagd van den kasdiefstal te Kota-Radja, is tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. *- De Staatscourant van Zondag 21 eu Maandag 22 November, bevat o. a. de vol gende Koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen A. A. van Rijnbach als leeraar aan de R. H. B. S. te Meppel op verzoek gepensionueerd de kapitein der infanterie van het Indische leger met ver 1 -f hier te lande K. Thörig., benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Oss P. Klijnsma; tot ontvanger der registratie en domeinen te Goor A. Lipjes; tot ontvanger der registratie en domeinen te Gulpen, A. van Helbergen tot ontvanger der registratie en domeinen te Weert S. J. Smit; tot ontvanger der registratie en domeinen te Hoogeveen, H. Haga; tol ontvanger der registratie en domeinen, te Draten, M. W. F. Beijerinck; tot ontvanger der registratie en domeinen, te Texel, S. W. Wegener Sleeswijk; allen thans surnumerair der registratie en domeinen is aan M. A. Ven kor te 'sGravenhage, op zijn verzoek, met ingtung van 1 Januari 1910, eervol ontsliag verleend als landmeter van het kadaster, met dankbetuiging voor de door hem aan den lande bewezen dien sten is aan J. de Graag, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1910, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der successierechten (kantoor no. 2) te 's Gravenliage, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. benoemd tot plaatsvervangend-voorzitter van den raad van beroep 'ongevallenverzekering) te Middelburg, mr. J. J. Heyse, advocaat en pro cureur aldaar benoemd tot kan toni echter-plaatsver vanger in hei kanton Wijk.bij Duurstede, met ingang van 1 Dec. a. s-, mr. J. W. R. van Eeten, werkzaam ten parket-te van de ambtenaren van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Utrecht, wonende te Driebergen; benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de ar- rondissements-rechtbank te Haarlem, mr. H. R. Ribbius, doctor in de Staatswetenschap, advo caat en procureur aldaar vergunning verleend tot het geven van hooger onderwijs aan de bijzondere inrichting voor hoo ger onderwijs, genaamd ..Instdtut Saiiut Francois d'Assise", gevestigd te Sluis, aanLouis Joseph Val'ay, geboren te Mirecourt (Frankrijk)Louis Marie Leprête. geboren te Le Portel (Frankrijk), en Alfred Jean Louis Dreux. geboren te Parijs (Frankrijk) verlof verleend tot het aannemen van de on- dersoheidingsteekenen achter hunne namen ver meld, aan de na te noemen personen Ph. B. van Straelen, tabaksfabrikant, wonen, de te Maassluis, het kruis ,.Pro Ecclesia et Pon. tifice". hem door Z. H. de«i Paus geschonken; A. Oppenheim, bankier, wonende te 's-Gra- venhage, grootkruis der orde van don Leeuw en de Zon (met rood cordon), hem door Z. M. den Shall van Perzië geschonken. Naar men verneemt moet het thans vast staan, dat de Kon. familie 18 Decem ber naar de Residentie vertrekt. Men méldt van Het Loo: De Koningin-Moeder arriveerde Zaterdag middag kwart over tweeën op het Loo per salonrijtuig van de Centraalspoor. Het Koninklijk echtpaar ontving de Koningin- Mi eder op het perron, waar ook de burge meester van Apeldoorn aanwezig was. Na hartelijke begroeiing begaven de vorstonnen met -den Prins zich te voet naar het paleis, begroet door een vrij talrijk publiek. Een arbitrageverdrag tusschen Nederland en Italtë. Reuter seint ons uit Rome dd. 20 No vember De minister van buitenlandsche zaken Tit- toni en de gezant van Nederland ondertee- kenden hedenmorgen een algemeen arbitrage verdrag tusschen Italië en Nederland. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche za ken Pompili was bij de onderteekening aan wezig. Directeur-generaal van denLandbouw. Wij kunnen met zeker heid mec'edeelen, dat het in de bedoeling van de regoering ligt, den post van directeur- generaal van den landbouw binnenkort op nieuw te bezetten. Het gerucht, dat aan den heer Lovink geen opvolger gegeven zou wor den, is dus ongegrond. De benoeming van een inspecteur van den veeartsei ijkundigen dienst wacht op de ver vulling van het directeur-goneraalschap. N. v. d. D. Verhooging van invoerrechten. Thans is ingediend het im de Nota betreffende den toestan:! van 's lands financiën bedoelde ont werp van wet betreffende de verhooging met dertig ten honderd van het invoerrecht. Die verhooging wordt toe-gepast op het volgens de op 31 Dec. 1903 van kracht zijnde wettelijke bepa lingen geheven invoerrecht, behoudens na te noe men uitzonderingen. Aan de verhooging is n.l. niet onderworpen a het invoerrecht, dat geheven wordt .volgens de krachtens art. S9 der wet van 29 Januari 1897 uitgevaardigde algemeene maatregelen van bestuur b het bijzonder invoerrecht, door de Kroon vastgesteld krachtens art. XVI der wet van 24 Juli 1903; c zoolang het bij de wet van 11 Juli 1908 goedgekeurde met Amerika gesloten handelsver drag van kracht blijft-, het invoerrecht geheven van het vleesch en spek, genoemd in art, II en III van dat verdrag, voor zoover de invoer plaats heeft uit de Vereenigde Sta-ten van Amerika of uit landen diie krachtens met Nederland, geslo ten overeenkomsten ten deze recht hebben op behandeling op den voet van de meest begun stigde vreemde natie. Het invoerrecht voor azijn, bier eu zout wordt als volgt voorgesteld azijn, waaronder houtzuur en azijnzuur, gekris talliseerd of vloeibaarbij eene sterkte van min de- dan 100 gram watervrij azijnzuur per liter, de hectoliter f 3.20; bij eene sterkte van 100 gram watervrij azijnzuur per liter, de hectoliter 3.75; en bij hoogere sterkte naar evenredigheid meer. Natrium acetaat: watervrij de 100 kilo gram f 28.50, waterhoudend, de 100 kilogram f 17.15; calcium acetaat: watervrij, de 100 kilo gram f 29.60; waterhoudend, de 100 kilogram f 26.50; bier, waaronder maltzextract, de hecto. lite f 3.50; zout, geraffineerd en keetspek, de 100 kilogram f 4.30 Deze wet wordt voorgesteld in wei'king te tre den 1 Januari 1910. Bespreking -der voorge stelde tariefs verhooging. In de ledenvergadering met introductie van het departement Rotterdam der Maatschappij van Nijverheid, op Donderdag 25 November te houden, zal een bespreking van de voor gestelde tariefsverhooging plaats hebben. Inleiders zullen zijn de heer A. Plate en de heer J. C. E. Slotemaker, directeur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen. Er zal gelegenheid zijn tot debat-. N. R. Ct. Wijziging Arbeidswet. De Nationale Vrouwenraad van Nederland heeft- zich bij adres tot de Tweede Kamer gewend, naar aanleiding van de mededeeling in de Troonrede, dat aan de Kamer zal worden voorgelegd een wijziging van dc Arbeidswet in zake de i nachtarbeid van vrouwen. Adr. verzoekt de daarmede bedoelde uit breiding der „beschermende voorschriften" alleen van toepassing te verklaren op vrou wen beneden de 21 jaar, en daarbinnen niet te betrekken de groep van meerderjarige vrouwen, omdat de door de wet voorgeschre ven „bescherming", slechts toegepast op een deel der arbeiders, de „beschermden" tot minder begeerde arbeidskrachten maakt dan -de „onbeschermde®.", daar de bescherming den werkgevers last en kosten veroorzaakt, benevens waar het zooals hier beperking in arbeidstijden betreft bezwaren bij het aannemen en uitvoeren van bestellingen op termijnen omdat het, volgens adr., de volwassen vrouw grieft door de arbeids wet voortdurend op één lijn gesteld te wor den met kinderen. Kamerverkiezing te Gul pen. In dc Lim'b. K. verklaart de heer P. Brouwers, de tegencandidaat van jhr. Ruys de Beerenbrouck bij de laatste verkiezing in dit district, dat hij geen nieuwe candidatuur aanvaarden zal. Hij schrijft o.a. „Mijne gedragslijn in deze zoude onge twijfeld eene geheel andere zijn geweest, in dien de verkiezing na eene ingestelde justi- tieele enquête ware vernietigd geworden we gens corruptie, pressie of intimidatie, het geen echier rechtens niet ge/bleken is. „Nu de meerderheid der kiezers in uw district bij de jongste stemming hun mandaat andermaal hebben toevertrouwd aan jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, en de verkiezing alleen wegens formeele onregelmatigheden is vernietigd geworden, acht ik mij verplicht de uitspraak der meerderheid te eerbiedi gen." In afwijking met de berichten van andere bladen, als zou die toestand van mr. De Meester vooruitgaande zijn, kunnen wij uit vertrouwbaren bron meded'eeilendat mr. I>e Meester achtei'uitgaat. De infectie, wel ke in zijn linkerbeen heerschte, is nu ook naar het rechter overgeslagen. Gedep. Staten van Noord-Brabant hebben op de voordracht voor griffier der Staten dezer provincie geplaatst de heeren J. F. A. Wagenaar te 's Hertogoubosch, mr. dr. H. J. A. M. Lübbers te Nijmegen en mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel te Nijmegen W e t h o u d e r-T ap per. De ver gunninghouder Louwen, te Drachten, k/an wethouder blijven. De minister heeft meege deeld, dat zulks niet in strijd is met de Drankwet, wijl het wetbouderaschap op één lijn is te stellen met- het Raadslidmaatschap Onze vloot in Japan. De divisie de „Ruyter", de „Tromp" en de „Koningin-Regentes" is den 20en dezer van Hongkong vertrokken. M r. N. de R i d d e r. f Men schrijft uit Leiden: Mr. N dc- Ridder, -burgemeester dezer gemeente en lid der Tweede Kamer, is Za terdagavond vrij onverwacht overleden. Hij was eenigen tijd geleden ernstig ziek geweest, doch daarvan zoo goed als her steld. Vrijdag constateerde -de geneesheer pleuris, waar Zaterdag longontsteking bij kwam, welke ziekte den dood tengevolge bad. Mr. Nicolaas de Ridder werd in 1848 ge boren te Utrecht-, promoveerde aldaar in 1875 tot doctor in de rechten op proef schrift „Eenige beschouwingen over kopie recht", was van 18771883 ambtenaar van het O. M. bij do kantongerechten in het arrondissement, van 18831885 substituut- officier van Justitie te Winschoten, van 18851893 idem te Utrecht, van 1893 1897 officier van justitie te Tiel en van 18971902 te Groningen, toen hij benoemd werd tot burgemeester van Leiden. Hij was van 18931897 lid der Prov. Staten van Utrecht, is ook U-trechtsch gemeenteraads lid geweest, en werd in 1901 lid der Tweede Kamer voor Wijk bij Duui'stede en werd dit jaar als zoodanig herkozen. Als burge meester van Leiden werkte hij zich spoedig in de gemeentezaken en was bij alle partijen geacht, omdat hij zich als hoofd der ge meente boven de partijen wist te stellen. Het stoffelijk overschot zal worden ter aarde besteld Donderdag 25 dezer, 's mid dags te één ure, op de begraafplaats aan 't Groene kerkje, onder de gemeente Oegst- geest. De overledene was ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, commandeur in de orde van Oranje-Nassau, curator der Lcidsche Universiteit en lid van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde. W. S 1 i g c h e r f Zaterdagnacht 'is overleden de heer W. Sligcher, lid van Prov. Staten van Noord-Holland en wethou der van Monnikendam. D a r w i n-h erdenking. De vereeniging „Het Nederlan-d-sch Natuur- en Geneeskundig congres", heeft zic'h voorge nomen op Woensdag 24 November a.s., 's avonds 8 uur, in de groote concertzaal van ..Artis" te Amsterdam een vergadering te beleggen, bedoeld als herdenking der ge boorte van Charles Darwin in 1809 en de verschijning van zijn hoofdwerk „Origin of Species", op 24 November 1859. Verschillende andere wetenschappelijke vereen-igingen hebben bun medewerking toe gezegd. De hoogleeraren Hugo de Vries, va Am sterdam, en A. A. W. Hubrecht.te Utrecht, zullen dien avond Darwin's verdiensten schetsen. rNadat op verzoek van de Regeering de Nederlandsche Spoorwegmaatschappijen eenige wijzigingen hadden gebracht in de door haar ontworpen nieuwe reizi-gerstarie- ven, heeft de Minister van Waterstaat aan deze thans zijne goedkeuring gehecht. De dag van invoering is nog niet vastgesteld. Drinkwaterleiding op Zuid-Beveland. Woensdagmiddag werd te Goes een vergadering gehouden door het comité voor de drinkwaterleiding op Z id-Beweland. De vergadering besloot: a. voor te stel le®, dat de gemeenten besluiten mede te werken, wanneer voldoende rijkssteun kan worden verkregen, en b. het comité uit te noodigen met de regeering in onderhande ling te treden tot het verkrijgen van dien steun. De Rotterdamsche kade muren. Er zijn, schrijft de N. R. Ct., sedert Woensdag toekenen van verzakking van den kaaimuur aan de 1ste Katendrecht- sche haven Westzijde. Met -den meest moge- lijken spoed zijn maatregelen genomen om de gevolgen van een mogelijke instorting van dezen kaaimuur te beperken. Door heb weggraven van grond achter den muur wordt dte grondidruk verminderd, waardoor de muur wordt ontlast. Verder zijn de eleolrieche kranen eu kabels zoo ver verplaatst, dat deze geen gevaar kunnen loopen. Een onhoudbare d ij k. Wijl gebleken is dat men den zeedijk van den Oud-Noordbevelandpolder niet zal kunnen houden, heeft het bestuur van den polder be sloten om de werkzaamheden aan dien bij den laatste» storm zoo geteisfcerden dijk te staken. Men voorzag hem met rijswerk. Men is nu begonnen met het maken van twee nollen, om den golfslag te breken. De metse li aarsactie. Inza ke de actie onder de metselaars te Amster dam kan gemeld wo-rdten, dat de werklieden- organisatie „D. V. V." tot Maandag, heden, antwoord inwacht op de verleden, week in een openbare vergadering geformuleerde looneisc-hen. Naar gelang van dit antwoord! zal de houding der arbeiders worden vast gesteld. In een dezer dagen gehouden huis houdelijke vergadering moet een eenigszins andlere stemming zich onder de werklieden hebben geopnbaard, en eem besluit zijn ge nomen, dat het uitbreken van een algemeene staking onder de metselaars in verband met de gestelde looneischen onwaarschijnlijk maakt. Do Papendreohtscha strafzaak. Het getuigenverhoor werd Zaterdag voort gezet met Le Grand, in 1907 volontair op de gemeente-secretarie te Papend recht. Deze heeft- Vrijdagavond na afloop der zit- ting den verdediger, mr. Van Hamel, in zijn hotel opgezocht, en. hem zijn gemoeds toestand uitgelegd. De president vond dit vreemd en had het correcter gevonden, indien van Hamel ge tuige had weggestuurd. De getuige werd langdurig verhoord. Hij zegt, dat 'burgemeester Bonten hem naar hij meent gezegd heeft„Als ze er over praten, houdt dan je mond en doe maar net of je er niets van weet". De burgemeester ontkent dit beslist. De rest van' het getuigenverhoor, waar onder ook Kwakernaat, leverde geen nieuws op Tegen over zijn lezing handhaven de veldwachters de hunne. Tot nu toe heeft echter het getuigenverhoor in 't algemeen gunstig voor de verdediging geloopen. Voor al dat van Le Grand. In de namiddagzitting werd o. a. nog gehoord de veldwachter Radema, die thans vor de eerste maal verklaart, dat hij, toen Kwakernaat Zondagsavonds in het cachot zat, heeft hooren roepen „Jongens, schei uit!" Hij heeft den indruk gekregen, dat Kwakernaat dat riep, omdat hij moe was var het verhoor, niet omdat hij mishandeld wa.. Tijdens het verhoor is getuige naar den dijk gegaan, om te zien of er ook pu bliek was. Dat was er niet, maar toch bleef getuige ongeveer 20 minuten buiten. Ge vraagd naar de gebeurt en isseu van Maan dagochtend, zegt hij ongeveer tegen half drie op het stadhuis te zijn gekomen. Toen heef' Le Crand hem verteld, dat Garsthagen gevallen was en een bloedneus had. Hij heeft den indruk gekregen, dat die val ge schied was tegen de deurpost van de secre-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2