In handen van.B. en W. om prae-advies. DeVoorzittor. Er is nog een adres in gekomen van T. van 'Hoogevest, dat ik dade lijk in behandeling wil brengen, omdat eene spoedige beslissing gewenscht is. Het be treft eene "bouwvergunning. De bouwverordening verbiedt hooger te houwen dan de straat breed is. De raad kan vau dat veribod ontheffing verleeneu. B. en W. stellen voor dn dit geval af te wijken van de bepaling der verordening en ontheffing te verleenen van het verbod. Wordt besloten dit voorstel als spoed- eischend in behandeling te nemen. De heer Kroes. Mijnheer de voorzitter, voordat daarover beslist wordt, zou ik gaarne willen weten op welk punt het gebouw zal kernen te staan. Dat zal van invloed zijn op onze beslissing. Zal bet perceel aan de water zijde worden opgetrokken? Als het aan den kant van de gracht komt te staan, dan kan er geen bezwaar zijn. De heer Sanders Het gébouw komt aan de westzijde op de plaats, waar nu de aan oude Amerefoorters welbekende vroegere grutferlj met de twee vergulde paarden en molen als gevelsteen in staat. Dat per ceel wordt afgebroken. Deze kleine ver- liocging zal geen bezwaar opleveren. De be doeling van de bepaling der verordening is, dat er geen belemmering ontstaat in het in treden van licht en lucht. Die eene meter hooger maakt geen belangrijk verschil. De heer K roe®. Dat ben ik met iu eens. De meerdere hoogte zal alleen eene belem mering zijn voor de avondzon, niet voor die moi'genzon. Ik dank voor de inlichtingen. Wordt z. h. o. conform het voorstel van B. en W. besloten. Aan de orde is 1. Behandeling van de begrooting van het Burgerweeshuis voor 1910. Wordt z. h. o. vastgesteld tot een bedrag van 9900 in ontvangsten en uitgaven. 2. Behandeling van de begrooting en sub sidie voor het burgerlijk armbestuur voor 191C. Wordt z. h o. vastgesteld tot een bedrag van 13,725 met een subsidie van de ge meente van 13,332.68. 3. Voorstel van B. en W. tot'beschikking over een gedeelte van het batig saldo der rekening, dienst 1908, en tot wijziging der begrooting, dienst 1909. Wordt z. h. o. conform besloten. 4 Voorstel van B. en W. betreffende het personeel ter secretarie. Voorgesteld wordt eene wijziging van art. 2 voor zooveel betreft de jaarwedde van den hoofdcommies, die nader wordt bepaald op 1600 tot 2000. Wordt z. h. o. conform besloten. 5. Voorstel 'betreffende de aanstelling van een gemeentelijken deurwaarder. Het voorstel strekt tot instelling van de betrekking van gemeente-deurwaarder, -waar aan verbonden is een salaris van 750 tot 950. De heer R ij k e n s. Mijnheer de voorzit ter. Mag ik nog even het woord als rappor teur der le afdeeling. Naar aanleiding van het feir. dat door het Dagelijksch Bestuur met zeer veel lof werd gesproken over den tegenwoordigen titularis, is het verzoek aan B en W. gedaan, om hem bij een voorko mende gelegenheid een betrekking op te dragen. Toen is in toestemmen-den zin geant woord. Dit feit is in het afdeelingsverslag vergeten, waarvoor ik mijn excuses aanbied. Wordt z. li. o. conform 'besloten. 6 Voorstel tot uitbreiding van den dienst der gemeentereiniging. De uitbreiding zal geleidelijk geschieden, in 1910 door aanstelling van één werkman en aankoop van één paard. In verband daar mee zal de paardenstal worden vergroot. Wordt z. h. o. conform 'besloten. 7. Voorstel naar aanleiding van een adres vai den directeur der Burgeravondschool betreffende de salarisregeling. B. en W. stellen voor afwijzend op het aai es te beschikken. Wordt z. h. o. conform besloten. 8 Voorstel van B. cn W 'beu-effende een verzoek van de Ambachtsschool om subsidie voor den avondteekencursus voor ambachts lieden Het voorstel strékt om voor 1910 een sub sidie toe te kennen van f 350 onder eenige voorwaarden. Wordt z. h. o. conform besloten. 9 Behandeling van d© adressen en voor stellen betreffende de salarisregeling voor het personeel, verbonden aan het lager on- deiwijs. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzitter, B. en W. zijn 'begonnen met mij als eereten onderteekenaar oen verwijt te ma ken van het tijdstip waarop ons voorstel is ingediend. Zij zeggen: ,,Wij moeten voor 't vervolg voor een dergelijke wijze van hande len waarschuwen. Her wil ons voorkomen, dat na 22 Juni er voldoende gelegenheid voor uwe vergadering bestaan heeft om vóór het houden der afdeelings-vergaderingen, eveutueele. voorstellen in te dienen. Door na het onderzoek dor begrooting in de afdee- lingen dergelijke voorstellen, die van groo- ten invloed zijn op de begrooting, in te -die nen, verliest het onderzoek der begrooting in de afdeelingsvcrgadering, veel. van zijn waarde." Ik moet toegeven, wij zijn wat laat ge weest. Maar bij deze gelegenheid en in de gegeven omstandigheden was het niet gemak kelijk om eerder met het voorstel klaar te komen -en dat in te dienen. Maar als ons dat verwijt gedaan wordt, dan verwijt ik B. en W., -oa» zij herhaaldelijk hetzelfde doen en ook ditmaal na het afdeelingsonderzoek voorstellen 'hébben gedaan, die betrekking hebben op de volgnummers 1-03 en 113. Ik geloof echter werkelijk, -dat het voorstel bij tijds hier binnengekomen is en dat het ver wijt aan ons adres niet verdiend) is. Nu een woord over het- voorstel zelf. Ik zal daarover niet lang spreken. Zeer zeker, er is verleden jaar eenige verbetering ge bracht in de onderwijzerstraktementen niet de oudere onderwijzers zijn daar door in eene gunstiger positie -geko men. Maari- ben het oneens met B. en W., dat ons systeem van promotie niet zoo aan lokkelijk zou zijn. Ik stel mij voor, dat als over eenige jaren weer eens eene nieuwe regeling moet 'worden gemaakt, B. en W. zelf zullen voorst-ellen om af te wijken van de regeling van verleden jaar, toen de op klimming tot 12 jaar is teruggebracht. Over d© waardo van -de hoofdact© is al zóóveel gestreden, dat ik er over zwijgen zal. Ik voor mij -ben van meening, dat de verhoo- ging voor de hoofakte moet blijven als een prikkel tot verdere studie. Of het maximum te laag is, hangt af van de appreciatie, die men heeft voor den arbeid van de onderwij zers. Wij zijn van meening, dat het onvol doende is met het oog op de eiscben, die aan het leven worden gesteld. Ik heb daarbij het oog op de salarisTegeling, die wordt gevraagd in liet adres van het Onderwijzersgenoot schap *^ij kunnen niet zeggen, dat Amers foort eene gunstige figuur maakt in verge lijking met andere stedenO.a. is het maxi mum in Gouda 1200, in Leidien 1300, in Zwolle 1200, in Hengelo 1200, in Arnhem f 1200. Ik behoef niet al de ge tallen op te noemenwat ik heb medege deeld 'bewijst'voldoende, d-at Amersfoort niet eene plaats is, waar goede traktementen ge geven worden; men kan althans- niet zeg gen, dat Amersfoort bovenaan staat. Ik blijf het voorstel handhaven en hoop, -dat mijne medeleden zich er mee zullen vereenigen en zullen erkennen, dat de salarisregeling niet van <Fen aard is, dat men kan zeggenZij is voldoende. De heer van. E s veld. Mijnheer de voorzitter, ik heb de toelichting van dien hoer Gerritsen gehoord, maar het voornaam ste heb ik daarin gemister wordt niet gezegd uit welke middelen wij deze nieuwe uitgave zullen bestrijden. Ik vind het moei lijk dit voorst-el te behandelen, dat. hier a 'bout portant is ingediend. De heer Gerritsen. Mijnheer de voorzitter, ik had bij de al gein ©one 'beschou wingen willen spreken over den financieel en: toestand. Daarbij had' ik willen, mededeel en, -dat mijn-e -bedoeling is van: het sal-do van 1908 'het bedragi af te nemen, dat in 1910 voor de verhooging van de onderwijzerstrak- temeniten noodig is, m. a. w. dat sal-do te verminderen mot f 2000. De heer van Es veld. Ik zou meenen, dat dit saldo, eene toevallige bate, geen gezonde basis is om er een voorstel op te bouwen tot het voteeren van eene uitgave, dde ieder jaar terugkomt, in volgende jaren nog hooger zal worden en over een jaar of vijf f 4000 zal bedragen. Zulk eene uitgave kan met gebaseerd zijn op eene toevallige bate. De heeren zullen waarschijnlijk iets in het vooruitzicht hebben, waardoor deze uit gave -beter kan worden gedekt, of zij zullen meenen, dat de vooruitzichten van de ge meente-financiën van dien aard zijn, dat men. met de uitbetaling van déze tractementen zal kunnen blijven doorgaan. Als men dit voor stel aanneemt, dan moet het geld er voor zijn. De heer Gerritse n. Mijnheer de voorzitter^ bij -de algemeen© 'beschouwingen, over de begrooting zal ik kort mededeelen wat mijn inzicht is over dén financdee-lem toestand vani de gemeente, Met de pessimis tische beschouwing van B. en W. daarover kan ik anij niet vereenigen. Ik ben reeds lang lid van den raad, maar ik heb ieder jaar daarover betzelfde gehoord van het dagelijksch bestuur. \V ij hebben nooit iets anders gehoord- dan Wees voorzichtig! Als men over een saldo kan beschikken, waaruit buitengewone werken kunnen worden bekos tigd, als men, zooals een paar jaren gele den is geschied, f 5Ü.000 heeft kunnen ne men uit het saldo om Birkhoven te koopen, zonder daarvoor te leenen, dan kan men m. i. met de meeste gerustlieid de toekomst ingaan en behoeft men niet te aarzelen eene traktementsverhoogiing toe te kennen, die billijk is. Wat -de vraag betreft, of kan wor den aangegeven waaruit de uitgave in vol gende jaren kan worden gedekt, daarop kan ik antwoorden, dat Amersfoort eene gemeen te is, dlie Ihiaridl vooruitga-at, en Idiat die ont vangsten in. volgende jaren even goedi zul len toenemen als in vroegere jaren is ge schied. De heeren weten hoe ik over dé pes simistische opvattingen daaromtrent denk; bij mij bestaat die opvawing niet. De heer G e 1 o s s e. Mijnheer dé voor zitter, de heer Gerritsen heeft geaneend, dat het minder juist was, wat in het antwoord, van B. en W. op het voorstel van de vijf raadsleden over bet tijdstip van de indie ning is gezegd. Hij meent, dat een verwijt niet te pas komt, wanneer op den tijd, waarop -dit hier is gescined, een voorstel is ingediend, dat invloed heeft op -die begroo ting. Ik zal daarvan niet veel zeggenik wil alleen opmerken, dat als de afdeelings- vergaderingen hébben plaats gehad en de verschillende posten van de begrooting zijn vastgesteld', men op dié wijze de zaak in de war stuurt. Een dergelijk voorstel moet zoo vroeg worden ingediend', dat het kan worden overwogen voordat de 'begrooting in de af- deelingen wordt behandeld. De heer Gerrit sen zal het -met mij -eens zijn-, dat al-s bet voorstel wordt aangenomen, dat een grootan, invloed -zal hebben op de cijfers van dé be grooting. Als hij zegt, diat bij -de begrooting door het dagelijksch bestuur 6teeds gezegd wordt en herinnerd1 wordt aan de leden, dat voorzichtigheid moet worden betracht, dan is dat niet te onpas. Wij Hébben -de begroo ting te behandelen in verband met de finan cieel e omstandigheden, waarin de gemeente verkeert. En wanneer de heer Gerritsen zegt, dat in volgende jaren de begrooting

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 6