BINNENLAND. m voorbijgegaan zonder dat de begrooting is aangenomen, zou een toestand scheppen, die ff geheel nieuw is. een tcestand van verwar ring. die naar The Economist uitrekeu- de, het land op een verlies van onge veer 37.500-000 te staan zou komen. Londen, 22 November. Baron s George de Reuter, jongste zoon van wijlen baron Julius de Reuter en lid van den raad van directeuren van Reuter's teltegram- agentschap is heden na cene langdurige F ziekte overleden. Denemarken. 8 Kopenhagen, 2 2 Nov. In een ge heime zitting van don gemeenteraad werd f de sociaal-democraat P. Knudscn met 18 tegen 16 stemmen tot burgemees.er gekozen. Italië. De straf aan den ltaliaanschen generaal Asinavi opgelegd wegens zijn auti-Oosten- i rijksche rode heeft aan het irrödentisme nieuw voedsel gegeven. In verschillende plaatsen zijn weder protestbetoogingeu ge- I houden, waar de sprekers een lans braken voor een Italië „één en onverdeeld". Te Bologna o.a voerde in een door een groo- te menigte studenten bezochte vergaderiug prof. Paioiti het woord om te protestee ren tegen de bestraffing van den generaal. l)e spreker vierde zelfs Oberdank, den man die wegens medeplichtigheid aan de Tries ter samenzwering tegen keizer Frans Jo seph in 1882 was terechtgesteld, als natio- nalen held. l)e professor maande ten slotte zijn jeugdige hoorders aan zich flink te oefenen in bet schieten, teneinde, als in de:i tegeuwoordigeii politieken toestand een wijziging zal zijn gekomen, Trento en Triest te kunnen helpen herwinnen. Hongarije Boedapest, 22Nov. Een groot aan tal kiezers uit het door Kossuth vertegen woordigde1 district hebben heden dien staats man bezocht om hem de verzekoring te geven, dat hij hun vertrouwen blijft genieten. In een breedvoerige rede verklaarde Kos suth daaiop, dat hij zijn beginselen nooit had verloochend en dat ook nooit zou doen. Hij is alleen van taktiek veranderd, ten einde meer zekerheid te hebben het doel te zullen bereiken Hij sneeft niet naar onmogelijkheden, en blijft binnen de perken, door de vaderlands liefde ge! den en hij is overtuigd langs de zen weg te slagen, want bij de thans gel dende H< ugaarsche grondwet heeft de Ko ning nog altijd het recht van veto. Daarom is het betër te trachten den Koning te over reden, dan tegen hem in opstand te komen. Rusland. Wij maakten onlangs melding van een artikel van prins Swiatojo-lik-Mirski in die Pelersburgskija Wjedomosti, het orgaan, van prins Oechtomski, over de verdeeling van DuitscblaJid en over het nut van een oorlog, die aan Rusland verfriseching vaa zijn zedelijke atmosfeer zou brengen. In Rusland zelf heaft naar particuliere dag- bladbericbten zeggen, geen enkel verstandig monsch notitie genomen van dit kinderach tig geschrijf, d"ch i Duitschlaud hebben enkele bladen, die niets anders wisten, dan dat no', blad door do Russische regoering wordt gesubsidieerd en this de beteckenis van het blad overschatten, aliarm gcelagen en zelfs goëisclvt, dat Rusland een officieel© verklaring te dezer zake zoude afleggen. Rossija en Nowoje Vremje achten liet thans noodig hare meening over genoemd cpstel te zoggen. Laatstgenoemd blad schrijft o.a. „Wanneer deze treurige phan- tasien alleen in het Russisch waren ver schenen, zouden wij er goen notitie van heb ben genomen en den onzin ook niet hebben overgedrukt, ten einde niet mede te werken om de zotupraat van een leegloopcr alge- men bekend te doen worden. Ieder - krantenverkooper weet, dat het blad van Prins Oechtomski mot de regoe ring ongeveer niets anders heeft uit te staan dan' dat, hot de programma's van de keizerlijke schouwburgen afdrukt. De Rus sische minister van buitenlandsche zaken mag derhalve voor dien onzin niét verant woordelijk worden gesteld". Griekenland. De mededeelingen over de zonderlinge ge volgen van do wet tot kwijtschelding der be lastingen, die voor 1899 verschuldigd, doch nog niet betaald waren, hebben tot een ru moerig tooneel in do Kamer aanleiding ge geven. Do afgevaardigde Schliemann, do zoon van don bekonden archeoloog dr. Schliemann, interpelleerde in de Kamer den minister van financiën Eutaxias over die wet en '-aar gevolgen; .hij wenschte, dat de minister mededeeling zou doen van de na men en de positie dergenen, dio hunne be lasting voor en na 1899 nog niet hadden be taald. Do motie van Schliemann werd door een aantal afgevaardigden gesteund. De minister van financiën geraakte bui ten zichzelf van woede, bij hot ontwikkelen der interpellatie door Schliemann. Ia plaats er afdoende en met mededeeling van feiten en cijfers op te antwoorden, begon Eutaxias op te spelen, en schold hij den interpol lont uit. Toen verliet hij woedend de Kamerzitting, ging naar zijn departe ment en ontsloeg alle ambtenaren, die ver moed worden, betrokken t© zijn bij de ont hullingen over de achterstallige belastin- gon. Onder «11e financieele misère gaan dö kassiers er nog met <j© weinige golden die nog in de staatskas zijn, er van door. De kassier van het belastingkantoor te Athene in de vorige week met 290.000 drachmen verdwenen. In Korinthe is eveneens een kassier van een der belastingkantoren ge vlucht. De kasopneming moet nog uitwij zen, hoeveel deze vriend heeft medegeno men Onder deze omstandigheden diende de mi nister van financiën het bedoelde wetsont werp in, om de achterstallige belastingen kwijt te scholden, en een er.'werp jt op richting eener marinebank, tot ondersteu ning der Grieksche scheepvaait! In alle takken van bestuur hoerschit anar chie. Zoo dreigde de commandant der gen darmerie, Bakaloglus, da hij zou aftreden, ndien de regeering geen voorstel tot her vorming der gendarmerie indientonmid dellijk werd een voorstel in don geest van Bakaloglus bij de Kamer ingediend. Chili. lusschen de Yereenigde Staten en Chili is het toe een meeningsverschil gekomen ea wel naar aanleiding van het volgendeDe Amerikaansche firma Alsop had van oen andere firma, waaraan door Bolivia zekere concessies waren verleend, een aantal mijn- octrooien verkregen. De betrokken mijnge- biedea liggen op eea terrein, waarop Chili eigendomsrechten doet gelden. Dientenge volge weigerde het aan de firma Alsop de uitoefening van de door haai* gekochte con cessies. Alsop bracht de zaak allereerst voor het arbitrage-hof in Washington, doch werd daar naar eene Chileensche rechtbank verwezen. De op het oogenblik tusschen de Vercenigde S'.aton en Chili aan den gang zijnde onderhandelingen betreffen het even- tueele bedrag van de door Chili te betalen schadevergoeding subsidair de vraag in wel ken vorm de aangelegenheid aan het scheids gerecht in den Haag zal worden onderwor pen Chili heeft reeds een borgtocht van. een milldoen dollars bij de Bank van Enge land gestort. Een definitieve oplossing is echter niet gevolgd, daar de Vereenigdl© Staten den wense.h hebben uitgesproken dat Chili er van zal afzien de zaak voor het Hof van Arbitrage te Den Haag te brengen. In het andere geval dreigen ze ermede hun ver tegenwoordiger uit Valparaiso terug te roe pen Santiago de Chili, 22 Nov. De gezant Edwarts verklaarde dat de kanselarij te Washington heden het antwoord zou doen. weten op de nota van Chili, welke aan dringt om het geschil-Alsap aan het scheids gerecht te den Haag te onderwerpen. Het antwoord wordt bier Woensdag verwacht. Allerlei. vIn den toesia-d van Bjcrnson is geen verandering ingetreden. De Fraiische regee ring had de bdeefd'keicj een extra-trein aan te bieden voor het geval het gewenscht mocht blijken den 1 jer naar eiders te ver voeren. v-- Een opzienbarende vergiftigingszaak heeft zich te Ween en voorgedaan. Door een. onbekende zijn postpakketten met cyanka- lium-pillen gezonden aan veertig officieren. Er was een gebruiksaanwijzing bij, waarin aa- de pillen een krachtgevende werking werd toegekend. De pillen waren tienmaal izoo i/terk als noodig is om een mensch te dooden. Alleen de kapitein van den gene rale» staf Mader heeft van de pillen ge bruikt en is dan ook overleden. Men denkt da het een daad van een waanzinnige of een daad van wraakneming van een niet-bevor- derde is. Moskou, 22 Nov. Op voorstel van senator Garin, is een gerechtelijke vervol ging ingesteld tegen bijna alle ambtenaren van de ontvangsten-commissie van de inten dance te Moskou, te zamen ongeveer 66 per sonen, die daar sedert 1904 in dienst zijn. Kameroverzicht Tweede Kamer. Het algemeen debat» over de Staatsbegro ting werd Maandag voortgezet. De heer Van der Velde deelt mede, dat. voor hem en zijn anti-revolutionaire vrienden geen aanleiding bestaat geloof te schenken aan de betichting tegen dr. Kuy- per uitgebracht. Zij deden zulks nimmer, omdat de »beslichting met bewezen was en reeds in Juli werd ontkend en doen het thans, na Dr. Kuyper's verklaring, waarin de erkentenis van onvoorzichtigheid hem tot eer strekt, minder dan ooit. De heer K u y p e r vraagt of in zake vaccinodwang n-iet de tegemoetkoming is te geven, dat kinderen, van wie deskundigen verklaren, dat voor hen inenting levensge vaarlijk zou zijn, niet gevaccineerd behoe ven te wordenHij bepleit de bevordering van vestiging van internationale bureaux rondom het Vredespaleis. De jongste verkiezingen besprekende be toogde Spr. uitvoering aan de hand der ver kiezingen van de laatste tien jaren, dat een rechtsche meerderheid steeds een constant feit is geweest, dat de meerderheid van rechts op links steeds is geklommen en dat bij de kiesrecht-uitbreiding de meerderheid niet slonk, doch won. De meerderheid mag echter geen verdruk king der minderheden in toepassing bren gen, daartegen heeft Spr steeds gewaar schuwd. Daarom wil Spr. ook door evenre dige vertegenwoordiging de minderheden tot haar recht doen komen. De neutrale zóne kan zelfs vooropgesteld, gelijk volgt uit de anti-revolutionaire begin selen zelf. In den breede zet Spr. het anti- revolutionnair beginsel, de souvereiniteit Gods uiteen en gaat hij daarvan de politieke consequenties na Den vorm, waarin de grondwetsherziening wordt aangekondigd, heeft spr. niet met on verdeeld genoegen gezien. Hij voelt tegen algemeone grondwetsherziening bedenking omdat de herziening van het kiesrecht daar door op de lange baan kan worden gescho ven en in het gedrang kan raken. Deze laatste behoort dus eerst plaats te vinden en daarna dienen de Christelijke grondslagen in ons Staatsrecht te worden neergelegd en wel behoort te worden vastgesteld dat- de Koning regeert bij de gratie Gods, moet de wetsaf- kondiging door den Koning als vertegen woordiger Gods plaats vinden, moet op het gebied van onderwijs en kiesrecht het anti revolutionair beginsel worden opgenomen. Spr. zou het wefcsohelijk oordeelen de tij delijke tariefsverhooging voorloopig te laten rusten. Zij is niet strikt noodzakelijk en er zijn zeer ernstige bezwaren aan verbonden. Men wacht met ongeduld de invaliditeits verzekering en daarvoor was nu eenmaal al tijd hot tarief gereserveerd. Tegenover dit Kabinet staat spr. zeer vriendschappelijk, omdat het als coalitie-ka binet, de andere partij ver is tegemoet ge komen. Spr. heeft dus ook het volle ver trouwen en zal do regeering met warmte steunen Hij vraagt alleen of de invalidi- teits-verzekering' wel voldoende bespoedigd wordt. De lieer Kooien verdedigde het Kabi net tegen het verwijt van den 'heer Patijn, dat het rijn financieel beleid' in, één jaar tijds geheel gewijzigd zou hebben. Spr achtte het overigens evenzeer niet onmogelijk althans indien de dienst 1910 gunstig is de 30 tariefsverhooging nog uit te stellen. De heer Hugenholtz besprak den slechten toestand van de veeteelt in Fries land en Groningen, te wijten aan den slech ten zomer. Spr. hoopte, dat de landeigenaren de klei ne boeren zouden vrijstellen van de pacht, wat door enkelen reeds gedaan wordt, ter wijl de Regeering harerzijds meer kan doen door de artt. 1628 en 1629 (bepalende dat de eigenaar de schade niet op zijn huurder kan verhalen) tot dwingend rec'ht te maken. De heer Van Idsinga verdedigde te genover den heer Drucker hei vasthouden aan de Christelijke "beginselen, betoogende, dat zelfs bij diepgaande theoretische ver schillen tusschen groepen van rechts de Re geering niets zal .beletten practische dingen tot stand te brengen. Spreker betoogde tegenover Regeering en den heer Lohman dat de Regeering zich niet had mogen onttrekken aan beantwoording van enkele vragen in het voorloopig verslag in verband met de decoratie-quaestie. De regeering is verplicht de haar gevraagde in lichtingen te geven zooveel in haar vermo gen ligt, tenzij zij te goeder trouw van oor deel is dat de gevraagde inlichtingen in strijd zijn mét 's lands ibelang. De gronden, thans door de Regeering voor hare weigering aangevoerd, behoeft de Ka mer niet» te aanvaarden. De Regeering had de Kamer best alles mee kunnen deelen, wat dr. Kuyper in de in de Kanier afgelegde verklaring meedeelde. Spreker oordeelt de onderscheiding aan den heer Lehmann volkomen te goeder trouw verleend, om diens verdienste te eeren. Spr. zette echter uiteen, dat de gronden, waarop de onderscheiding steunde, onvol doende waren. De verwachte onderscheiding moest niet gegeven enkel omdat gelden werden gege ven voor het op zich zelf zeker menschlie- vend en nobel streven om krijgsgevangenen uit St. Helena te doen terugkeeren, maar moest van den gedecoreerden persoon zekere persoonlijke toewijding en inspanning vor deren voor groote maatschappelijke belangen of een landsbelang. Dat was het terugkeeren der bedoelde ge- vanegenen niet. Anders was het de plicht der regeering geweest, de daarvoor benoodigde gelden bij de Kamer aan te vragen en had zij niet mogen volstaan met) de eenvoudige verklaring, dat het haar onmogelijk was de gevangenen te doen terugkeeren. Intusschen wilde spr. toegeven, dat wel om mindere feiten dan het onderhavige eene decoratie is verleend. Over het algemeen edit ar zou spr. het verleenen eener- ridder orde willen beperken tot vreemde diplomaten, •als een bewijs van vriendschap .en van appre- ciearing van de goede verstandhouding tus schen ons land en dat vreemde land. Hedian I0£ uur^ voortzetting der beraad slagingen. De redevoering van Dr. Kuyper in de Kamer. Hierover lezen wij o.a. in het Kameroverzicht der N. R. Ct. Er is althans links buitengewoon weinig aandacht aan de redevoering geschonken. Zoodra aam den heer Kuyper het woord ver leend was, pakte de hoer Troelstra zijne portefeuille en ging heen. Anderen ter lin kerzijde volgden. En wie bleven, begaven zich in druk gesprek, lachend en roezemoe zig, aldus c-r den nadruk op leggend, dat naar hun oordeel de tijd voor Dr. Kuyper om over de aligemeeno politiek in discussie te treden nog r.iet gekomen was. Te op vallender werd deze betooging toen de heer Kuyper uitgesproken had. Onmiddellijk, nadat liet laatste woord was uitgestorven, maakte Mr. Troelstia zijn entree, gelijk de heer Kuyper had gedaan na de rede van Mr. Troelstia op Donderdag. En de linker zijde kwam weer op het appèl, schoof ge- zellig naar het spreekgestoelte toe, om met groote belangstelling maar Mr. Kooien te luisteren Berichten. - De Staatscourant van Dinsdag 23 No vember bevat o.a. de volgende koninklijke besluiten benoemd tot rechter in de rechtbank te Amsterdam mr. J. van Binsbergen, thans rechter in de rechtbank te 's Hertogenbosck, en mr. B. M. dc Vos, advocaat te Amster dam, met eervol ontslag als rechter-plaats- vervanger benoemd tot kantonrechter te Harderwijk mr. L. E. van Petersom Ramring, thans kantonrechter te Terborg benoemd tot lid der Staatscommissie ter be raming van maatregelen om de noodige over eenstemming te brengen en te behouden in de voorwaarden waaronder de rijkswerklie den arbeiden dr. C. Hoitsema, muntmeester aan 's Rijks Munt ie Utrecht; op verzoek eervol ontslagen J. L. Velt- man, burgemeester van Kattendijke, en L. v. d. Stok, burgemeester van Nieuwe-Nie- dorp. De gewone audiëntie van den monas ter van financiën op a.s. Donderdag en die van de ministers van marine en van koloniën op a.s. Vrijdag zullen niet plaats hebben. Volkstelling. In den minis terraad is besloten, dat geen rijksambtena ren aan de werkzaamheden der a.s. 10-jaar- lijksche vlkstelliag zullen mogen deelnemen. D« rldderorden-iaak. „Het Volk" maakt een serie kanttee- keningen cp de door dr. Kuyper afgelegde verklaring in zake de decoratie-kwestie. In verband met de plaatsing van E. A. Lehmann op de zier voorloopige lijst, zegt „Het Volk": Naar wij een dezer dagen nog eens ver namen. heeft E. A. Lehmann aan mej. Westmeyer voor haar pogingen tot zijn deco ratie niet minder dan 10.000 doen toeko men, welke som haar door mr. Mesritz te Amsterdam in gedeelten is uitbetaald. - Kamerverkiezing Gulpen. Het Volk schrijft Uit de beste bron kunnen wij medédee- len. dat aan onzen partijgenoot Van Kol wel een candidatuur in het district Gulpen is aangeboden, maar dat hij heeft geweigerd Burgemeesters vacature. Met ingang van 1 Januari a.s. heeft de burgemeester van Aalten, de heer mr. W. C. Taek, eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Politiesalarissen in N ij- me gen. De raad der gemeente Nijmegen nam 20 November 11., met algemeene stem men, het besluit zich tot H M. de Koningin te richten, met het verzoek 1. de jaarwedde van den commissaris van politie niet ingang van 1 Januari 1910 vast te stellen op f 2800, met bepaling dat die jaarwedde na vervulling van 4, 8 en 12 jaren dienst in de gemeente telkens met f 200 kan worden verhoogd, ingaande 1 Januari van bet jaar, volgende op dat, waarin de ver- eischte diensttijd vervuld is 2. de jaarwedde van den tegenwoordige» commissaris vpn politie met ingang van 1 Januari 1910 vast te stellen op f 3200. Twee gemeen teraad sleden geschorst. Bij besluit van den gemeen teraad van Tongelre van Zaterdag, zijn de raadsleden J. v. d. Kerkhoff.en P. J. San ders, geschorst in hunne betrekking als ge meenteraadslid, en wel de eerste wegens liet leveren van steenen aan dc gemeente, en de 2de wegens het leveren van takkenbos sen, enz., noodig tot het. verbranden ©ener koe, die aan miltvuur was gestorven. 's Hr. Ct». *- - De kapitein-luitenant ter zee Pfeiffer is wegens ziekte uit West-Indië hier te lande teruggekeerd. Dc heer mr. H. W. van Sandick werd heden voor liet gerechtshof te 7s Gravenhage beëedigd als rechter iri de Haagsche recht bank. De volgende alphabetische aanbeve lingslijsten zijn opgemaakt voor twee vaca tures van rechter in de rechtbank te Rotter dam lste liist :mrs. A. baron van Harinxma thoe Slcoten, substituut-officier van justitie te WinschotenH. W. M. van Holten, sub stituut-griffier bij de rechtbank te Gronin gen, en D. Lodder, advocaat te Schiedam 2de lijstmrs. C. W. v. d. Pot, hoofd commies te** provinciale griffie van Overijs sel te Zwolle; A. J. van Royen, referen daris bij het departement van justitie, en W. Lursingh Tonckens, substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam. Het Hof te 'sHertogen- b o s c h. Naar wij vernemen, heeft zich voor de vacature van substituut-griffier bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch slechts een tweetal sollicitanten aangemeld. Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten. Naar het Yad. verneemt, zal de heer E. D. Kits van Hey- ningen, lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, benoemd worden tot voorzitter van dat college, als opvolger van den heer G. Rijperman, die om gezondheids redenen als zoodanig ontslag heeft genomen. -- W. C. J. Pass too re. Naar wij met genoegen vernemen, blijft de toestand v .i den heer Passtoors vooruitgaande. Alle gevaar is geweken, de zieke zit al weer een uurtje per dag op. Wel zal het nog eenigen tijd duren voor hij dc oude weer is, en dé Begrootingsdebatten zullen hem ditmaal moeten missen, maar hij Tcna.pt langzamer hand toch weer op D. v. N. Louis Bouwmeester. Bouw meester is Maandag echtend 7 uur met de stoomboot „Derfflinger" van de Norddeut- sc'he Lloyd vertrokken. Bij het vertrek was geen mensch aanwezig om afscheid van hem te nemen. Op het dek van heb stoomschip wqê een tooneel in zeildoek voor repetitiën opgericht. Het gezelschap moet zijn gansch repertoire nog instudeeren. Zaterdag speelde Bouwmeester te Antwer pen voor een uitverkochte zaal Shylock. Zijn spel was niet zoo krachtig als gewoon lijk Bouwmeester sprak erg schor cn was blijkbaar niet in de rechte stemming. Niet temin had hij groot succes. Mr. J. A. Alting Börken. f Zondagavond is te Gorinchem in den ouder dom van 69 jaar, na een kortstondige onge steldheid, overleden de heer mr. J. A. Al ting Börken, directeur der Gorinohemsche Bank, oud-lid van den gemeenteraad. De overledene was ridder in de Oranje Nassau- otrde. Begrafenis Th. E. F. Heer- kens. Onder groote belangstelling werd Maandagmiddag op de R.-K begraafplaats te Zwolle bijgezet het stoffelijk overschot van Th. E. F. Heerkens, in leven lid der Eerste Kamer, te Zwolle. Tegenwoordig waren o.m. graaf van Rechteren van Almelo, commissaris der Ko ningin in de provincie Overijsel, met den ■iffier, eenige leden van Gedep. Staten, dr. Franssen, lid der Eerste Kamer, de bur gemeester van Zwolle, verschillende corpo raties, enz. Bij de groeve werd nog gesproken door den heer Schoemaker, namens de St. Vin- centiusvereenigin-g, en door mr. H. v. da Vegte, namens den Voogdijraad. De heer Van Sonsbeek, burgemeester van Heino, bedankte namens de familile. De vuurtoren te Scheve- n i n g e n. De nieuwe electrische lichtuit- straling van den vuurtoren te Scheveningen, is sedert gisterenavond in werking gebracht. De lichtstraal, welke bij wijze van zoek licht. circuleert, strekt zich zeer ver over de omgeving in alle richtingen uit. De Papendrechtsche strafzaak. Men meldt van gisteren uit Arnhem In de ochtendzitting worden gehoord Wiggers cn de drie veldwachters over de mishandeling van den eerste op Paschen 1904 Wiggers is toen in het stadhuis ge roepen, om gehoord te worden over het in slaan van een ruit in het cachot. Hij be weert daarna door Van den Berg en Van Loon in de gang geslagen te zijn. De veld wachters spreken dit tegen. Van den Berg beweert, dat Wiggers voor bet stadhuis ge vallen is, en zich daarbij verwond heeft. Een langdurig debat tusschen de veldwach ters eenerzijds en Wiggers aan den ande ren kant ontspint zich over deze vraag. De veldwachter Van Loon liceft van schelden en mishandelen niets gemerkt, maar weet ook niet, of Wiggers gevallen is. Vervolgens werden verschillende getuigen gehoord over de mishandelingen van de politie. Dit ge deelte levert geen nieuws op. Mr. van Hamel toont bij een bewering, d.it Van den Berg niet bij een zaak aan wezig z;>u zijn geweest, uit diens zakboe ,e aan. dat hij op dat uur dienst had, wat volgens hem een eigenaardig licht werpt op dc bewijsvoering der veldwachters. In de middagzitting deelde ook get. W. van Dalen mede mishandeld te zijn in 1903 door Bouterse en Van den Berg in tegen woordigheid van De Meij en Van Loon. Hij kwam van de Dordtsche kermis, geheel nuchtep*. De veldwachters ontkennen zijn verhaal. Get. W. Middelkoop, smid en caféhouder, wordt gehoord over de toestanden in Papen- drecht. Die zijn verbeterd door de komst van de rijkspolitie. Mr. Van Hamel wensc-ht te doen uitko men, dat deze get. met de politie op goeden voet stond en stelt in dit verband ver schillende vragen, waarop get. zieh gunstigi uitlaat over de politie en haar optreden motiveert. Ook zegt hij de politie soms ge- trakteert en haar ook wel eens na bezetten tijd geschonken te hebben. Z. i. gaat t hier tegen den burgemeester, die „ze" van zijn post wilden doen ontslaan Get. A. H. van Wijngaarden, scheeps bouwmeester te Papendrecht, gelooft niets van de mishandel ingen door de politie. Mr. Van Hamel liet get. verklaren, dat hij met den burgemeester Bonten op goeden voet staat, .„ader zegt get. dat een zijner 'broers een zaak met de politie heeft gehad, welke in handen was van burgemeester Bon ten en door dezen terzijde is gelegd. De president belette hier verder op in te gaan. De kleermaker W. Vorgragt uit Dordrecht vertelt van hetgeen de burgemeester hem wel eens mededeelde over de toestanden te Pa pen da"echt, o. a. dat deze tegen hem eens opmerkte: „Maar als wij ze (de Papen- drechters) eenmaal binnen hebben, dan 'kne velen wij ze ook wel". Dat heeft get. latei* aan den heer Van Elk verteld. Voor de be handeling der smaadschriftzaak tegen Garst- hagen voor de Dordrechtsche rechtbank vroeg burgemeester Bonten get., of hij tegen hem getuigen zou. Get. antwoordde bevestigend. Get. H. van der Graaf Klinker zegt 15 December 1906 mishandeld te zijn door Bou terse en Maarsman bij een verhoor over een door hem gepleegde mishandeling. Ge klaagd heeft. get. niet, omdat 't toch niet gaf. De beide veldwachters ontkennen. Mr. Van Hamel ondervraagt get. Maars man over dliens rapport aan mr. Van Tricht, liet bekende stuk, dat in het dossier van heb Bossche Hof kwam zonder dat de verdedi ging hiermede in kennis werd gesteld. Getuige zegt, dat hij bij geruchte verno men had, dat Van Elk de gedagvaarde getui gen de les had gelezen over 't geen zij zeg gen moesten. Wel heeft hij Van Elk eenige boeken zien brengen op Papen drecht. Get. s mededeeling over een complot en geldelijken steun steunt ook op geruchten. Get. J. H. Kohier, hoofdonderw., kan me- dedéelen, dat hij in April 1909 de vrouw van Kraal had ontmoet, die zeide, dat haar man voor het tribunaal moest komen. Nader bleek, dat bedoeld werd dat .hij bij Van Elk moest komen. President: O, een rechter van de voor stel». r.g, zooals dat tegenwoordig meer voor komt. Verder zegt get., dait het hardhandig op treden der politie gemotiveerd was. Op een vraag van raadsheer v. d. Kop pel, antwoordt get. dat hij over geldelijken steun voor de Papendrechtsche strafzaak in dien zin heeft hooren spreken, dat be doeld wend steun aan de verdediging om dé waarheid te dienen echter niet tot het be werken van getuigen. Nog blijkt, dat deze get. te Papendrecht de „secretaris van den burgemeester" genoemd wordt. Mr. Van Hamel merkt op, dat dit wijst op diicns verhouding tot burgemeester Bon ten. Heden 10 uur voortzetting. Doodslag. Te Vlieringen is door een 24-jarig persoon Zaterdag avond poging tot doodslag gedaan op een 22-jarige dienst bode met wie hij vroeger verkeering had. Hij heeft het meisje met een mes verschil lende 6teken toegebracht, waarvan een vrij diepe halswonde. De dader is gearresteerd en hoeft bekend. Hij is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, De Zeister-moordzaak. Van V., bekend uit de Zeister moord zaak en door het gerechtshof te Amsterdam tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, werd, hoewel toerekenbaar geacht, voorloo pig opgenomen in het krankzinnigengesticht te Medemblik. Zaterdag is hij echter, naar de N. R. Ct. mededeelt, onder sterk geleide van een rijksveldwachtersescorte naar Leeu warden overgebracht. Hij schijnt dus thans voldoende genezen te zij'n, om de eerst© jaren in cellulaire opsluiting door te brengen. Hij zag er bleek en mager uit, met gefronste wenkbrauwen en staarde onrustig om zich heen. MoordteAalten. Men meldt uit Groningen Zondagavond is te Aalten een man dood gestoken. De dader is gearresteerd. Moordaanslag. De Haagsche recht veroordeelde gisteren M. Vooïs, te Monster, wegens poging tot doodslag op zijn vader tot vijf jaren gevangenisstraf.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2