Sf°. 109. Eerste Blad. Zaterdag 11 December 1909. JBUITENLAND. FEUILLETON. Niels W. Gade. 8"' «I nar^ant, DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Par 8 maanden voor Amerafoortf l.OO. Idem frauco per poet- 1.50. Aftonder.'ytre nummera- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentifinmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uilgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij voeruitbetalin^ Qroote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen U4 het herhaald adverteeren in dit Bvad, bg abonnement. Emk circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrat» toegezonden. Politiek Overzicht 'De politieke toestand In Spanje. Men hoort in den laatsten tijd weinig over den binnenlantdschen toestand in Spanje, doch dit wil niet zeggen dat alles er tegenwoordig pais en vree is. De poli tieke toestand blijft vrij verward. Men weet dat minister-president Moret, die onder zeer moeilijke omstandigheden het bewind op zich genomen heeft, toen Maura kort na de ter dood brenging van Ferrer terug trad, de bedoeling had de Cortes bij een te doepen, ten einde van hen de goed keuring te verkrijgen der begrooting en der buitengewone credieten, die dienen moeten om de kosten van den veldtocht in het Rifgebied te dekken. Zeer zeker kan een liberaal kabinet niet regeeren met een parlement, waarvan de meerder heid conservatief is, doch de verwach ting mocht geoorloofd heeten, dat on der de oogenblikkelijke buitengewone om standigheden de conservatieven geen stel selmatige oppositie zouden voeren bij de behandeling van de begroöting en de bui tengewone credieten, te meer daar het con servatieve ministerie 't geweest is, dat den Marokkaanschen veldtocht is begonnen en per slot van rekening verantwoordelijk -.8 voor de zware uitgaven, die eraan verbon den zijn. Doch de conservatieven blijven aan Maura getrouw en vergeven aan Moret en aan de liberalen niet, dat ze zich tegen de conservatieve regeering hebben aange gord, die de constitutioneele waarborgen had geschorst en een politiek voerde, welke te vergelijken is met die van Franco, onza liger nagedachtenis, in Portugal. Zij wen- sclien heel makkelijk revanche te nemen, door de Cortes de begrooting en de buiten gewone oorlogsuitgaven te laten verwerpen, waardoor ze echter hunne eigene finan cieels politiek afkeuren. Het is licht te be grijpen, dat minister-president Moret er onder deze omstandigheden niet aan denken kan de Cortes bijeen te roepen, hetgeen op een crisis zou moeien uitloopen. Dit verklaart het wegblijven van elke tij ding uit Spanje dienaangaande. De kans bestaat dat het liberale kabinet eerlang een besluit tot ontbinding aan de bekrachtiging des Könings zal onderwerpen. Intusschen is hieromtrent en omtrent eventueele verkiezingen met zekerheid niets te voorspellen. Wel wordt het als vrij zeker beschouwd dat dergelijke verkiezingen een anti-conservatieve meerderheid zouden op leveren. Alleen is men niet geheel zonder ongerustheid aangaande eenige ontstem ming, die zou kunnen ontstaan onder de linkerzijde, tengevolge van de democrati sche gevoelens, waarop door sommige ele menten meer en meer de nadruk wordt ge- legd. Zondag hebben in Spanje de gemeente raadsverkiezingen plaats, waarbij in de groote centra de socialisten en de radicale republikeinen een coalitie vormen, met een programma, dat van nature geschikt is de burgerlijke en gematigde elementen eenigs- zins te verontrusten. De resultaten der ge meenteraadsverkiezingen kunnen dus van grooten invloed zijn op eventueele verkie zingen voor de Cortes en een zeker gebrek aan samenwerking zou er het gevolg van kunnen zijn in de gelederen der linkerzijde, welker eerste taak is zich in slagorde te scharen tegenover de massa der conserva tieven. Wellicht dat Moret voldoende han digheid aan den dag weet te leggen, om het gevaar te voorkomen en er voor te zor gen dat de socialistische gevoelens der radi calen de liberale eenheid tegenover het kie zerscorps niet te schande maken. Op een vergadering Woensdag te Madrid gehouden en waar ruim 10,000 personen aanwezig waren, drongen dan ook verschillende spre kers aan op nauwere aaneensluiting tus- schen de partijen der linkerzijde. ,,In liberale kringen" zoo schrijft men uit Madrid aan de Köln. Ztg. -„beklaagt men zich er over, dat Maura met het oog op de ophanden zijnde verkiezingen bij zijne der regeering vijandig gezinde houding vol hardt. Zij moesten zich daarover eerder verheugen, want wanneer men in breede kringen der bevolking de overtuiging aan brengt. dat eene scheiding van alle reaction- naire elementen heeft plaats gevonden, kun nen de liberalen op een verhoogd succes re kenen. Zoolang nog de verdenking bestaat dat in den grond der zaak allen eensgezind zijn, keert de groote massa der k:ezers, zoowel te Madrid als in de provincie zich naar de radicalen". Duit&chland. B e r 1 ij n, 10 Dec. De Rijkskanselier voerde heden het woord over de buitenland- scbe politiek. Sedert het sluiten van het ver drag van Marokko, zoo verklaarde hij, heeft er een voortdurende gedachtenwisseling met Frankrijk plaats gehad. Dank zij de weder- zijdsche welwillendheid is op 'belangrijke punten overeenstemming verkregen en is een bevredigende oplossing van hangende quaes- ties, in overeenstemming met de economi sche belangen van Duitschland, te verwach- ten. Engelsche staatslieden, in de eerste plaats minister Asquith, hebben in den laat- sten tijd het aanknoopen van goede betrek kingen met Duitschland een taak van wijze staatkunde genoemd en de rijkskanselier sluit zich oprecht en met volle overtuiging, bij die meening aan. Omtrent den driebond verklaarde de rijks kanselier De vijandelijke uitingen in Ita lië, naar aanleiding van de ontmoeting te Racconigi, drukten slechts de meening van de minderheid uit, en geenszins den wensch van het Italiaansche volk. Er is geen reden om te veronderstellen, dat de verantwoordelijke leiders van de Ita liaansche politiek minder waarde hechten aan de verdragen van den driebond dan tot dusverre. Met de grootst mogelijke loyaliteit lichtte minister Tittoni de Duitsche regeering in omtrent het onderhoud te Racconigi. Daar uit blijkt, dat Italië's bedoelingen in de Balkan-politiek niet in strijd zijn met de ge sloten verdragen. Ook de Russische regee ring heeft ter bekrachtiging van de bestaan de goede betrekkingen tusschen de regeerin gen en de souvereinen mededeelingen ge daan over inhoud en resultaat van de te Racconigi gevoerde gesprekken. Wanneer een deel van de Russische pers aan Duitschland avontuurlijke en den we reldvrede bedreigende bedoélingen toedicht-, moet de Duitsche politiek, die zulke bedoe lingen niet kent, met des te grooter kalmte en bestendigheid en zonder eenige zenuwach tigheid worden gevoerd. Moge ook de pers, zeide de rijkskanselier, bij de bespreking van buitenlandsche zaken, dezen stelregel volgen Freiherr v. Schön, staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, gaf een breedvoerig overzicht van den loop der onderhandelin gen over Marokko, waarbij hij constateerde, dat door het samengaan met Frankrijk do volgende resultaten zijn bereikt: Vaststel ling van de vergoeding voor schade tenge volge van het voorgevallene te Casablanca; wezenlijke vooruitgang der liquidatieleening, het opmaken van een program voor een groot aantal openbare werken, waaraan deelne ming door Duitschers is verzekerd, de op richting van een Duitsche Bank. Verder is in voorbereiding een rechtvaardige regeling van de ingewikkelde mijnaangelegenheid vooruitgang van den Duitschen handel en de Duitsche scheepvaart. Omtrent de grensregeling in het Noord westen van Duitsch-Oost-Afrika, deelde de staatssecretaris medé, dat tusschen Duitsch land, België en Engeland overeenstemming is verkregen over de benoeming van speciale commissarissen voor de grensregeling van het nog weinig onderzochte gebied. De on derhandelingen beginnen binnen eenige we ken. De grenzen zullen zooveel mogelijk worden vastgesteld in overeenstemming met den natuurlijken toestand van het terrein. In zake de handelsvrijheid van het Congo- gebied verklaarde de minister zich ingeno men met het hervormingsprogram van de Belgische regeering in zake de ontsluiting van een gedeelte van dat gebied door par ticuliere maatschappijen en de toelating van buitenlandsche kooplieden. Naar aanleiding van de rede van den am bassadeur, graaf Bernstorff, merkte de staatssecretaris op, dat men wel onderscheid moest maken tusschen den arbeid van het al-Duitsch Verbond en sommige al-Duitsche uitlatingen in de pers, die in het buitenland dienst hebben gedaan tot verdachtmaking van de bedoelingen van Duitschland. Graaf Bernsdorff richtte zich slechts tegen die schrijvers, welke Duitschlands aanzien in het buitenland schaden en de taak der di plomatie bemoeilijken. S c h w e r i n, 10 Dec. De regeering weigert het antwoord der Stenden te ont vangen na de verwerping van het grond wetsvoorstel en verklaart geen nut te zien in verdere onderhandelingen. De regeering stelt de ridderschap verantwoordelijk voor de verwerping en zal op zijn laatst in den eerstvolgenden Landdag het grondwets ontwerp onvoorwaardelijk afdoen. Het antwoord van de regeering van Mecklenburg-Strelitz is van soortgelijken inhoud, maar nog scherper van toon. België. Brussel, lODec. De bladen deelen mede, dat de rheumatische pijnen bij den Koning geweken zijn. Men hoopt, dat de Koning binnen eenige dagen geheel en al hersteld zal zijn. rrankrijk. P a r ij s, lO.Dec. De Kamer behan delde de overeenkomst met den Wester spoorweg. Jaurès eischte, dat er nieuwe on derhandelingen zouden worden aangeknoopt. De minister van openbare werken kwam op tegen het denkbeeld, dat in de betrekkingen met de aandeelhouders de Staat de maat schappij zou vervangen. De staat is slechts 515,000,000 frs. verschuldigd, hetgeen na aftrek 230,000,000 frs. wordt, die op- easchbaar zijn. De socialisten wenschen ver beurdverklaring te bewerkstelligen. De terugzending van de overeenkomst zou niets anders zijn dan een indirecte bedrei ging van de kleine aandeelhouders. De mi nister verzocht de Kamer de overkomst goed te keuren en stelde uit naam van de ge- heele regeering de quaestie van vertrouwen. Minister-president Briand vierklaarde, dat het hier een quaestie van goede trouw en eerlijkheid gold en dat er grondige bespre kingen zijn gehouden. Ook hij stelde dè quaestie van vertrouwen. De motie tot terugzending der overeen komst, door de regeering niet aanvaard, werd verworpen met 396 stemmen tegen 93 Het geheele ontwerp werd daarna aangeno men met 389 stemmen tegen 106. Daarna werd de zitting opgeheven. Engeland. Londen, 10 Dec. Tienduizend men- schen waren aanwezig bij de groote liberale betooging in Albert Hall op lieden avond. Minister Asquith hield een heftige rede te gen de aanmatiging der Lords. Hij verklaar de dat de afschaffing van het veto-recht der Lords, gepaard moest gaan aan de ver korting van den maximum - ziittd n gstijd van het Lagerhuis van zeven tot vijf of zelfs vier jaar. Een motie van vertrouwen in Asquith werd met overweldigende geestdrift aange nomen. Londen, 10 Dec. Balfour heeft een manifest uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat de aanval op het Hoogerhuis het hoog- tepuut is van een langdurige samenzwering van de zijde der regeering om zich te ver zekeren wat inderdaad zou zijn een één- Kamerregeering. Balfour critiseert de uit werking der begrootiug ernstig en dringt op tarief hervorming aan. Hij eindigt met een toespeling op de gevaarlijke maritieme posi tie van het land. Zeer stormaahtflig moet het zijn toegegaan bij een vealkdezingavergaderiixg in het nabij London gelegen Barking, waai' Lord Dun- more voor een conservatieven oandktaat sprakDe toeüioorfders riepen onophoudelijk „Weg met de pairs" en vielen den spreker in de rede met vijandige kreten en „bo&ra'e" voor Iiloyd George. Ook andere redenaars vonden geen gehoor. De socialist- Rolbert BLatohford, heeft in de Daily Mail een beroep op het Engelsche vbllk gepubliceerd met een opwekking het versculiil over de bagrooting en het Hooger huis 6poedtig uit den weg te ruimen, ten einde gezamenlijk togen het veefl grooter ge vaar op te komen dat het land oedreigt, nl. het Duitsdhe gevaar. Natuurlijk, de boeman is al veel te lang weggebleven Blatdhford zal in de Daily Mail van he den in bijzonderheden op de zaak terug komen LLoyd George heeft zijn verkiezingsveld- tocht geopend te Carnarvon. Hij veroordeel de scherp de verwerping van de bagrooting door de Lorde en kwam op tegen de bewe ring dat de bagrooting een socialistisch, ka rakter zou dragenHij wees er op diat de begrooting een zegen kon zijn voor het volk eu betreurde het niet, dat deze niet zonder strijd kon worden verkregen. ,,Het volk heeft nooit ierte gewonnen zonder inspan ning, opoffering eu lijfden." Italië. P a i' ij s, 10 Dec. Uit Rome wordt aan de Temps medegedeeld, dat het ministerie is gevormd. President en minister van bin- nenlandsche zaken is Sonninominister van buitenlandsche zaken Guicciardinivan marine Bettolo van oorlog Spingardi van landbouw: Luzzati; van de schatkist: Salandrafinanciën Arlottivan justi tie: Scialaja; van onderwijs: Doneo en van posterijen Sanoncario. Spanje. Van de 155 vonnissen, thans door de krijgsraden te Barcelona gewezen naar aan leiding van de Juli-onlusten, zijn er 58 door het hoog militair gerechtshof gewijzigd, ter wijl de raden in 49 gevallen zich onbevoegd verklaarden. In het geheel werden 100 gevangenen zonder meer op vrije voeten gesteld, 24 niet- ontvan'kelijk-verklaringen uitgesproken, 24 beklaagden vrijgesproken, terwijl 17 geval len werden gecasseerd. Op het oogenblik zijn nog 50 processen aan den gang 33 ver- keeren in het stadium van onderzoek. Veertien maal heeft de kapitein-generaal van Catalonië de bij do vonnissen bepaalde straffen verzwaard tot het bij het strafwet boek bepaalde maximum. Kr«U. Peters burg, 10 Dec. De minister van buiitenflandsdlie zaiken sbeldie aan den Turk&ohen gezant een schriftelijk antwoord ter hand op de circulaire der Port© aan dé ibeschermende mogendheden van Kreta. In overeenstemming met de kabinetten te Pa rijs, Londen en Roane, verklaart dé minis ter, dlat d!e regeeringen tot haar leedwezen de meeniug van de Porte, dat tluans het oogenblik is aangebroken om diplomatieke onderhandelingen, te beginnen over een de finitieve regeling van het- beetuur van Kreta, niet deelen. De toestanden op het eiland zijn sedert ■die terugroeping van de buiten landscöie troe pen niet gewijzigd en de veiligheid, van de Mohamedianen wordt door niets bedreigd'. Tegen dreigende nieuwe schendingen van den status quo zullen de mogendheden krach- tiige maatregelen nemen Ten opzichte van de opperste rechten van den Sultan op Kreta, srtaan de mogendheden nog steeds op het vroeger gemotiveerde standpunt en zij vinden geon aanleiding om onderhandelin gen aan te gaan, die de gemoederen in Tur kije en andere Oostersc/he etaten zouden op winden, en in plaats van de than6 heer- schende rust, verwikkelingen zouden kunnen veroorzaken, die den vrede in gevaar zoordden kunnen brengen. Vereen igde Staten. Aan het jaarverslag van den Amerikaan- scheti minister van Marine, Meyer, is o. a. het volgende ontleend Teneinde te voorzien in het gemis aan in lichtingen en verantwoordelijke raadgevers, welke den minister van Marine thans ontbre ken, heeft de ministerie van Marine beslo ten hoofdofficieren aan te wijzen, die door ervaring daarvoor bijzonder geschikt zijn en op verschillend gebied zeer bekwaam, als hulp bij verschillende afdeelingen. Zooveel mogelijk zullen vlagofficieren hiervoor wor den aangewezen, die nauwkeurig op de hoogte zullen blijven van den arbeid aan het depar tement en den minister raad zullen geven. Verder worden in het rapport verscheidene hervormingen in het vlootwezen aangegeven. Voornamelijk moet bij de reorganisatie wor den gezorgd voor bevordering van de vecht- klaarheid van de schepen der slagvloot. Het is daartoe gewenscht dat de slagvioot zoo- UL-W LLÜ I I (1817—1890) „Die Kreuzfahrer". i. Van de twee werken, die in den loop der volgende week door de zangvereeniging van de plaatselijke afdeeliug van „Toonkunst zullen worden uitgevoerd, nl. de Messe in C-diur van L. van Beethoven en Die Kreuz fahrer van Niels Gade, zullen we dezen keen* slechts liet laatstgenoemde bij onze lezers inleiden. Niet omdat het de meest be langrijke is van de twee toonscheppingen, maai- omdat we zouden vreezen te veel van het geduld onzer lezers te vorderen, indien we ook eene beschouwing gaven over het kleine, maar heerlijke werk van den grooten meester Het zou anders wel aantrekkelijk zijn eens iets mee te deelen over do mis, hare indeeling en ontstaan, maar we hopen daar later nog wel eens gelegenheid voor te heb ben. Alvorens nu het werk van Gade te bespre ken, willen we eene korte levensbeschrij ving van dezen Deensclien componist laten voorafgaan Niels W. Gade, in 1817 als zoon van een instrumentmaker te Kopen hagen geboren, begon zijn muzikale loop baan als violist in de kapel van zijn ge boortestad. In 1841 behaalde hij dén door de Kopenhager muziekvereeniging uitge schreven prijs voor compositie met zijne con cert-ouverture „Nacliklange an Ossian", waardoor hij zich al aanstonds deed kennen als Noorsch nationaal-componist. Hoewel Gade, met tal van andere componisten (zoo als b.v Chopin) zeker moet gerekend wor den tot. de aanhangers der Duitsch-roman- tieke school, die. in hunne composities over wegend. de Mendelssohn'sche vormen huldi gen, valt er toch een beslist nationaal ka rakter in vele zijner toonscheppingen niet te miskennen. Zoowel in zijne melodievoering als in zijne harmonie voelt men de verfris- schende adem der Noordsche poëzie en zijn koloriet doet ons dikwijls denken aan het fantastisch en nevelig landschap van de Scandinavische fjorden en gebergtc-n. Al spoedig werd door Mendelssohn het genoemde werk van Gade in het Gewand- haus te Leipzig ten gehoore gebracht, even als zijne eerste symphonic (in c-moTl). Op kosten van Koning Christiaan VIII van Denemarken bezocht nu de jonge componist het buitenlandeerst ging hij naar Leipzig daarna naar Italië. Tijdens eene afwezig heid van Mendelssohn dirigeerde hij in 1845 eenigen tijd de Gewandliaus-concerten, en na den dood van den meester nam hij geheel diens plaats in, totdat hij in 1848 naar zijn vaderstad terugkeerde, waar hij eerst orga nist, later orkestdirecteur en professor in de muziek werd. Dikwijls reisde hij echter nog naar Leipzig, om. daar de concerten te dirigeerenin 1873 bracht hij ook een be zoek aan ons land en hij die gelegenheid zijn onder zijne leiding te Amsterdam en te Utrecht eenige zijner schoonste werken ten gehoon1 gebracht. Van <le composities van Gade, waarvan verscheidene nog steeds gaarne in de con certzaal worden gehoord, mjooten vooral genoemd worden enkele zijner syniphonieën (in 't bijzonder die in b-dur), 4 concert- ouvertures (behalve de genoemde Nachklan- ge an Ossianlm Hochland, Hamlet en Michel Angolo), zijne cantates Comala, Frühlir.gsbotschaft en Sion, de ballade Erl- königs Tochter, en de dramatische cantates Kalanus - en Die Kreuzfahrer. Verschillende van deze laatstgenoemde werken voor solo stemmen, koor en orkest worden nog steeds met veel succes door onze zangvereenigin- gen ten gehoore gebracht; groote diepte moet men er niet in zoeken, overweldigend) zijn ze niet, maar, aangenaam en bevatte lijk geschreven, boeien ze toch den hoorder. II. Een episode uit het grootsche epos van den ïtaliaanschen dichter Torquato Tasso (1544-- 1595) „Het bevrijde Jeruzalem", heeft Gade geïnspireerd tot het scheppen van zijne can tate „Die Kreuzfahrer", waarbij bij zich als tekst bediende van het dramatisch gedicht van Carl Andersen. Het werk is verdeeld in 3 afdeelingen, waarvan de eerste tot titel draagt In der W s t e. Na eene korte in- leiding, evenals het daarop volgende koor in den zwaarmoedige» mineur-toonaard ge schreven, en waarin de componist ons het troostelcozo van de oneindige woestijn vlak ten wil schilderen, hooren wij het koor van pelgrims en vrouwen van het. groote kruis- tochtleger uiting geven aan hun wanhoop en vertwijfeling Reeds duizenden zijn op den langen tocht omgekomen en zij die over bleven, trekken als schaduwen voort onder de zengende warmte. Met een „Web uns" eindigen ze hun gezang. Dan echter neemt Peter de Kluizenaar (bas-solist) het woord hij, de vurige ij veraar, die door zijne gloei ende toespraken de Christenen heeft opge wekt om het Heilige Graf aan de Mohame- danen te ontrukken, is verontwaardigd over liun moedeloosheid en heftig vaart hij uit te gen hun lafheid. De aanvoerder der kruis ridders, Rinaldo (tenor-solist) antwoordt hém, dat alle moed nog niet verdwenen is, en heft dan aan het kruisvaarderslied', een fiere krijgszang, die het oude vertrouwen dcct herleven, zoodat de schare met een „Golt will es" vol heilige geestdrift weer verder trekt. Intusschen is het avond ge worden en er komt eenige verademing over de uitgeputte reizigers, die nu weldra in den slaap zullen trachten nieuwe krachten te ver zamelen voor den volgenden dag. Maar al vorens zich ter ruste te begeven, buigt. Pe ter de Kluizenaar zijn knie ter aarde en wendt zich tot God in een innig vroom ge bed, waarmee de gansche schare nu en dan instemt, om Hem te smeeken hen spoedig naar het lang verbeide doel te geleiden. Armida is de titel van de tweede af- deeling, welke begint met een instrumen tale inleiding, die in snel tempo en door bewegelijke, lichte figuren ons het geheim zinnige van het nachtelijk duister wil schil deren, „Schleichend, listig undl sacht konïmt das Dunkel der Nacht", zingt dan fluiste rend héb koor van de gees'ten dér duisternis, die op de heide dansen. Zij staken plotse ling hun gezang als zij Armida (sopraan soliste) zien aankomen, wier gracieuse ver schijning door een korte instrumentale in leiding met lichte, opklimmende triolen-fi guren wordt aangekondigdtwee malen ech ter zwelt het motief aan tot een forsch mi- neur-acecord, dat ons wijst op het boosaar dige in haar karakter en op de gevaren, waarmee zij de kruisridders bedreigt. Hoor, zij vertelt reeds hoe zij met allerlei mid delen gestreden heeft tegen de macht des kruises, maar steeds te vergeefs; zelfs de pest beeft zij opgeroepen om hen te verdel gen, maar, al heeft de vreeselijke ziekte hunne gelederen gedund', vernietigd heeft 'ze hen niet. Daar ziet zij den dapperen aan voerder. Rinaldo, uit zijne tent te voor schijn treden; de aanblik van dien trotschen held doet een nieuw plan in haar vinding rijken geest oprijzen zij zal hem inde strik ken van het zingenot trachten te vangen en zoodoende het leger van zijn aanvoorder be- rooven. Weer klinkt bet lokkend motief der triolenfiguren; zij roept de aan baar on derworpen geesten op en beveelt bun een tooveirpalois te bouwen. Een liefelijk tus- schenspel schildert dan de verandering van de woestijn in een heerlijken, weolderigen tuin, gelegen aan een bekoorlijk meer, waar in zich lieftallige sirenen baden, die door haar betooverend gezang den ridder trachten te lokken. Rinaldo weet niet of hij waakt of droomt, maar vreozende, dat er tooverij in het spel is, wendt hij zijne oogen af en wil in zijne tent terugtreden. Doch weer déet zich het gezang der sirenen hooren en nu kan hij niet langer weerstand biedenhij legt zich neder aan den oever van bet meer om. te luisteren naar die heerlijke muziek, en met de woorden ..Holde Bilder, folget mir in Traumesland" sluit hij de oogen. Spoedig echter wordt hij uit zijn slaap gewekt door de stem van Armida, die hem zacht toe roept ,,Auf Rinaldo, auf erwaclie". Een allerbekoorlijkst gedeelte vormt nu de sa menspraak tusschen Armida en Rinaldo, waarmee zich nu en dan het gezang der sire-

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 1