Uit den omtrek. STADSNIEUWS. werk en is de restauratie achter den rug. dan heeft men een waardig monument ge schapen ter nagedachtenis van een onzer grootste Nederlanders. De Dam-voordracht. Het Amsterdamscli „Gemeenteblad" van Vrij dagavond bevatte de voordracht van B. en W tot verkoop van een terrein, ter plaatse waar de oude beurs heeft gestaan, en groot 2800 M3., voor de som van f 850,000 aan de firma Goudsmit, van het bekende maga zijn „De Bijenkorf", die er, zooals reeds bekend is, een groot modemagazijn wil bou wen, en 2. tot verbetering van het Dam plein, in den zin als indertijd reeds is mee gedeeld. Blijkens de voordracht is die firma voor nemens, indien haar het terrein wordt ver kocht, daar te stichten een groot gebouw, in hoofdzaak bestemd voor magazijnen en kantoren. Het Arsenaal te Amster dam. O k het weekblad van den Alg. Ned. Diaaniantbewerkersbond verklaart zic-h tegen den verkoop van „bet Arsenaal'" aan de ver een i ging Beuns voor de Diaman fcindiuaferie. Het blad schrijft: „Hoewel geenszins de Club willende belemmeren in baar pogen oim een beter lokaall te etiidhiten dlan waar over zij thans beschikt, blijven wij 'het he breu rou dat daarvoor het fraaie antieke ge bouw mioe.t verdwijnen, waar vlak in die buurt zoovele onooglijke huisjes staan welker verdwijnen niemand zou hebben be jammerd W a ter- onttrek ki n g. De di rectie der „Nederlandsc'he Heidemaatschap pij" heeft een rapport uitgebracht over den invloed der wateronttrekking door de Ilaar- lomsche waterleiding op den cultuurtoestand van den 'bodem op het landgoed Elswout, eigendom van mevrouw de wed. Van der VlietBorski. De conclusie van het rapport is, dat het tot dusver door de Haarlemsche waterlei ding gevolgde stelsel, in verband met de cul tures voor de duinen, veel verderfelijker is dan de wateronttrekking aan den onder grond. Het rapport is geteekend door de heeren Nengerman, directeur, en Van Lonkhuijzen, le adjunct-directeur der Ned. Heidemaat schappij. Veiligheidsbrievenbus. Meermalen is het al gebeurd, dat kwa jongens brandende lucifers of eindjes si gaar in een brievenbus wierpen en zoo den inhoud er van beschadigden of vernietig den. Een ander maal werden met een lijm- stokje of een pen brieven of stukken van waarde uit de bus ontvreemd. De politie stond tegen dergelijke hande lingen machteloos en meestal bleven de daders onbekend. Thans hebben de heeren Heemskerk, Rolle en Maartens te s-Gravenhage. een toestelletje bedacht, dat zij „veiligheids- brievenbus" hebben genoemd en dat het absoluut onmogelijk maakt, brieven of an dere stukken uit de bus te halen of er luci fers, eindjes sigaar of vuil in te werpen. Al deze voorwerpen worden n.l. in een bakje opgevangen. Rijkspostspaarbank. In druk is verschenen het jaarverslag dezer instelling over 1908 en ook dit jaarverslag vestigt wederom den indruk dat de Post spaarbank in steeds ruimer mate een plaats in het volksleven gaat innemen. Het aantal inleggers is weder-m met 64824 toegenomen en zco gestegen tot 1.401.670. Het totaal der inleggingen be draagt ruim 151 mjllioen. Gemiddeld is het bedrag der inlagen dus iets meer dan 100 gulden per hoofd. Het blijkt dus wel dat in zeer breede lagen der bevolking het spa ren ingang heeft gevonden. Aan het verslag voegt het bankbestuur nog de volgende opmerkingen toe In hoever arbeid, spaarzaamheid en over leg deze kapitalen hebben gevormd, is uiter aard niet met wiskundige zeVerhe'd te zeg gen. Vermoedelijk hebben ze, naast andere omstandigheden, in groote ma1- -ri- taalvorming bijgedragen. We denken hier niet zoozeer aan de terzijde gelegde groote geldsommen, die uitzonderingen zijn, dan wel aan de kleine, die waarborgen tegen de nooden van den kwaden en de gebreken van den ouden dag. Niet dit verkregen kapitaal op zich zelf is het, dat waardcering afdwingt, maar wel de arbeid, de spaarzaamheid en het overleg, waarvan het de vrucht is. Dat het sparen eene deugd is, behoeft niet vcor de zooveelste maal te worden verkondigd. Toch mag het velen nog wel eens worden voorgehouden, dat spaarzaamheid de zorge loosheid bestrijdt en de verkwisting bant. Hopen we, dat eenmaal alle eerlijke arbeid goed beloond zal wt/rden, opdat zonder over wegend bezwaar een appeltje voor den dorst kan worden overgelegd. En dat de Rijks postspaarbank hiervan in steeds klimmende mate moge getuigen Zondagsrust in de apo- t h eek. Een berichtje over de gewoonlijk zeer gebrekkige regeling van den Zondags rust voor apothekers en apothekersbedien den was voor een belangstellend lezer ge- reede aanleiding om eenige mededeelingen te doen over de veel betere regeling elders. Hij schreef ons het volgende, dat we vol gaarne plaatsen In Saksen zijn in de steden des Zondags bijna alle apotheken gesloten. Beurtelings zijn er slecht» 2 of 3 geopend. De overigen die gesloten zijn, hebben een bordje voor het raam, dat aanwijst bij welke apothekers dien dag geneesmiddelen te bekomen zijn. Zou deze maatregel ook in ons land niet in te voeren zijn in alle gemeenten waar meer dan ééne apotheek is 7 In de laatste jaren gaan de meeste doc toren - die terecht ook wel eens een vrijen dag willen hebben er van uit om des Zondags geene spreekuren te houden en slechts ernstige zieken te bezoeken. Hot gevolg er van is, dat- Zondags slechts weinige recepten worden aangeboden. Een apothekersbediende zeide dezer dagen tot mij„Vroeger toen wij vele recepten op Zondag moesten gereed maken, schikten wij ons in ons lot, denkende: „het kan niet anders"; maar tegenwoordig is het uiterst vervelend den geheelen dag voor enkele Re cepten achter de toonbank te moeten staan. Acc ij nsver hooging. In Friesland zag men Donderdag sterken drank vervoeren inmelkbussen. B ij dragen tot de crimi neel e aetiologie. Bovengenoemde publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek zag dezer dagen het licht. Blijkens het voorbericht wordt hiermede een eerste stap gezet tot verwezenlijking van het reeds vroeger bekend gemaakte voornemen, om de bijzondere studies over een of ander onderdeel der criminaliteit, welke vroeger aan de Inleidingen der Cri- mineele Statistiek plachten te worden toe gevoegd, in den vervolge afzonderlijk te publiceeren. De hiermee geopende serie bevat als No. 1 een studie over de sexueele criminaliteit door Mr. J. R. B. de Roos. Zij bevat in den tekst 18 tabellen, welker opschriften in het Nederlandsch en in 't Franseh zijn gesteld. Meegedeeld wordt, dat No. 2 dezer serie zal bevatten een studie over de crimi naliteit van den ouden dag. De publicaties behoorende tot deze serie zijn, evenals andere uitgaven van liet Cen traal Bureau voor de Statistiek, verkrijg baar bij Gebr. Belinifante te 's-Graven hage. Het Z u i d-A frikaansche Museum te Dordt, Naar wij verne men, is de heer Hidde Nijland, ten ver zoeke van de Boeren-voormannen en dr. Leyds, gedagvaard om zich te hooren ver- oordeelen tot afgifte van een groot aantal goederen, die hem indertijd door president Kruger in bruikleen zijn gegeven voor het Zuid-Afrikaansche Museum te Dordrecht, en die thans opgevorderd worden om ze naar Zuid-Afrika te vervoeren ter plaatsing in een museum aldaar, welke goederen de heer Nijland thans weigert af te geven. N. R. Ct. -*■Typischgeval. Te loirle (N - Br.) doet zich het zonderlinge geval voor, dat de gemeente-secretaris, de heer A. v. Vuglit, 'bij Gedep. Staten van dat gewest eenc aanklacht heeft ingediend tegen drie Raadsleden, als hert/bende inbreuk gemaakt op art. 24 der Gemeentewet. Hij beroept zich daarbij op zijn ambtseed, doch nader hand is gebleken, dat hij geen ambtseed heeft afgelegd. Thans heeft hij aan Gedep. Staten ver zocht bij de behandeling van zijn adres te willen nota nemen van zijne vergiss.ng. Poging tot doodslag. De rechtbank te Winschoten veroordeelde den herbergier Pieter Mede-ma, van Veendam, wegens poging tot doodslag op zijne vrouw, tot één jaar gevangenisstraf. Moedig. Toen Donderdagmiddag de trein, die te Middelburg te vijf uur in de richting Roozendaal vertrekt, voor het tweede perron stond, moest tegelijkertijd een goederentrein langs het eerste perron passeeren. Ondanks de waarschuwingen van het stationspersoneel wilde een marktreiziger uit Goes toch de lijn, waarop de goederen trein aankwam, oversteken. De man zou zeker door den ti-ein vermor zeld zijn, als niet de juist aanwezige briga dier der rijksveldwacht A. Hoekstra hem gegrepen en op het perron geworpen had. De locomotief raakte de jas van den politie man, die dus ternauwernood zelf aan "een groot gevaar is ontsnapt. Geen cholera. Uit Haarlem wordt gemeld, dat het ziektegeval in dfl Zuiclpolderstraat aldaar gebleken is geen aziatische cholera te zijn. School- en Kerknieuws. Beroepskeuze voor meisjes. Door het Bestuur van het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, is aan de hoofden van scholen in ons land een circulaire verzonden, waarin het hun medewerking verzoekt, om in liet vervolg de meisjes, die de school verlaten hebben, in veel grooter getale dan thans ge schiedt voor het een of ander vak of beroep, te déen opleiden. Door genoemd bestuur wordt verzocht, antwoord te mogen ontvangen op de volgende vragen. 1. Bij hoeveel der vrouwelijke leerlingen is het niet zich laten opleiden voor eenig vak of beroep te w ijten aan onwil of onverschilligheid der meisjes zelf? 2. Bij hoeveel aan onwil of onverschilligheid der ouders? 3. Bjj hoeveel aan gebrek aan voldoende op- leidingsgelegenhedfen voor meisjes en in welke vakken is dit liet geval? 4. Bij hoeveel aan ver'boden of bemoeilijkten toegang voor meisjes aan de oorspronkelijk voor meisjes bestemde vakscholen en in welke gevallen is dit het geval? 5. Bij hoeveel aan geldelijke onvermogen der ouders, zoodat zij niet in staat zijn, een oplei ding te bekostigen? 6. Bij hoeveel van armoede der ouders, zoodat- het gezin de verdiensten van het van school komende meisje niet missen kan? Het Bestuur hoopt gaarne spoedig antwoord op deze vragen vara de hoofden van soholem te ontvangen, indien althans hun ervaring 'hen daartoe nu reeds in staat stelt. Mochten zij <marentegen liever eerst, hetzij door bemiddeling van) de klasso-ondcnvijzorsfessen), hetzij door bespreking met bun leerlingen en hun ouders, het benoodigcle materiaal nog eerst vollediger vènsehen te verzamelen, dan wordt de beant- wooixling der vragen gaarne later ontvangen), in ieder geval evenwel liefst vóór de groote vacantie. Het secretariaat van liet Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid is gevestigd te 's-Graven hage, Jaoob van der Doesstraat- 68. Mevrouw H. B. van BilderbeekVan Meurs, die Donderdag te Amsterydam promo veerde lot doctor m de wis- en natuurkunde, was de eerste vrouw, dié in de natuurkunde aan die universiteit promoveerde. 's-G raven h age, 10 December. Exa mens Middelbaar Onderwijs. Schoonschrijven (X). Geëx. 4 m. en 2 vr. cand. Toegelaten de dames A. M. van Drunen en G. C. Herckenrath, beulen van Veghel. en de heeren H. Ileijn en J. H. Reeskamp. beiden van Utrecht. Franseh, akte A. Geëx. 4 vrouw, candida tes Geslaagd de dames C. L- Romer en C. L. Wijnmalen, te 's-Gravenhage. en G. T. L- Woti- da. te Snoek. Examen Wiskunde. L, O., art. 86. Opge roepen en opgekomen 3 candidaten. Afgewezen 1. Geslaagd moj. M. Ligthart. uit 's-Gravenhage, en de heer J. H. van Beugen, uit Maastricht. Stuurlieden-examen. Geslaagd, groote stoomvaart, eerste stuurman: W- J. L. Heis; derde stuurman - L. G. A. J. Dijkstra, J. C. van Wijk. In een Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van de centrale kiesvereenigiug der vrijzinnigen in het district Wijk bij Duurstede is, naar de N. Ct. meldt, met al- gemeene stemmen candidaat gesteld mr. H. C. Dresselhuijs, directeur-generaal van het gevangenis-, rijkstucht- en opvoedingswezen. De heer Dresselhuijs heeft de candidatuur aanvaard. „Jonkheer Leonhaixl'de handige oplichter, die de firma Van Kempen te Utrecht bedroog en het den heer Schaap haid trachten te dben, zal spoedig voor -die Ubrechteclhie Reclhitibaivk verschijnen. De instructie in zijn za-alk is gesloten en reeds heeft verwijzing naar de openbare terecht zitting piliaaïtis gehad. Naar wij vernemen is hij gedagvaard om voor to komen in die zitting van Maandag 27 December, '6 morgen-s ben 10 ure. Aan den jonk-er is ten laste gelegd a. dat hij te Utrecht op 16 Novem ber 1909 met heb ooigtmerk oim zic-h we de rrechtcdijk te bevoondeelenG. J. W. Bi-a-un heeft bewogen hem af te gewen, twee steil briHjanten oorknoppen, die toebehoorden aan do firma Van Kem pen en Zonen, in wier diienst genoemde Braun was, aü'thans aan een ander dan •ham, vendiacilite, dtoorbedrieg e- 1 ij k, 1 ie t i g 1 ij k, zijn introk te ne men in liet hotdl des Pays Bas, daar in twee kamers te bestelden en er eene te betrekkenper rijtuig met. gummi banden aióh voor te doen rijden voor-, uit te stappen aan- en te vertrekken van den winkel van genoemde firma v. Kempen en Zonen, in welken bij zijn komst aldaar aanwezig was Braun, meergenoemd v a 1 e c h e 1 ij k in dien winkel zóó dat bet, door Braun werd gehoord voor te geven, dat hij met zijn vrouw in het Hotel des Pays- Bafl logeerde en genaamd was Jhr. Leonhairddat- hij uit de hem vertoon de briljanten in den winkel geen keuze kon dben, en te verzoeken dien morgen met eenige briljanten in het Hotel des Pay6 Bas te willen komen, teneinde daaruit d'an een keuze te kunnen dioen daarna toen genoemde Braun in dut hotel met een collectie briljanten oor knoppen met hem, verdadhte, op de door hem, verdachte, betrokken kamer samen waslistiglijk: door het te doen voorkomen alsof in de aangren zende kamer zijne, volgens hem, ver dachte, aldaar aanwezige, vrouw bezriig was met ziöh te kleeclien, zich als zeer ongeduldig voor te doen en aicsh her haaldelijk, althans éénmaal, naar deze aangrenzende kamer te begeven en val- sclhellijk te vertellendat zijn vrouw al daar bezig was met zich te kleeden, dat dit zoo lang duurde, dat dames altijd zoo lang wenk haddien met haar toilet en dat hij maar vast een paar oorknoppen wiilldie. meenemen oim aan haar te loten zien en ook mogelijk de beëindiging van het toilet-maken te be spoedigen, waarna genoemde Braun heeft toegelatendat hij, verdachte, met twee ©bel briljanten oorknoppen, die in de collectie op tafied lagen, al thans in de kamer bij de collectie aau- wezig waren, zich naar de aangrenzen de kamer begaf althans b: dat hij op of om streeks 16 November 1909 te Utrecht, althans te Amsterdam, althans in Ne derland, opzettelijk 2 stel briljanten oorknoppen, die toebehoorden aan de firma Van Kempen en Zonen, althans aan een ander dan aan hem, verdachte, en die hij anders dan door misdrijf onder zich had, hebbende hij ze op 16 November 1909 te Utrecht onder zich gekregen van den bediende dezer fir ma, Braun, opzicht en ten einde aan iemand anders ze ter keuze te laten zien, wederrechtelijk zich heeft toege- eigend althans c: dat hij op 16 Novem ber te Utrecht, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening heeft weg genomen twee site! brillanten oorknop pen, boébehoorende aan d'e firma Van Kempen en Zonen, althans aan een an dier dian aan hem, verdachte, zulks een en ander terwijl hij op 29 October 1907 door de An-ondrisseanents- Rech'tibank to Am-sterdam ter zake van diefstallen tot een gevangenisstraf was veroordeeld, die geheel op hem was ten uitvoer gelegd. Gedagvaard zijn 6 getuigen, o. w. twee bedienden van die firma Van Kempen, de porfier van 'het hotel „Pays Bas", die bank- van -l&eniingihiouidler uit Amsterdam en een rechercheur van de AmSterdlamsche politie. Tof. ambtenaar ter secretarie der ge meente Jutphaas is benoemd do heer A van der Roest, te Oudewater, die gedurende ruim 1£ jaar zijn opleiding genoot bij den secre taris der gemeente Montfoort c. a. Krankzinnigenverple ging. In een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken tot het gemeente bestuur van Harderwijk is Z. Exc. van oor deel, dat een voorstel tot aankoop van het terrein Beekhuizen, onder die gemeente, voor de oprichting van een rijks-krankzinni gengesticht, door de Staten-Generaal niet zal worden aangenomen, om reden dat Z. Ex. om in de tegenwoordige behoefte te voor zien, met Geck Staten van N.-Holland een overeenkomst fieeft gesloten. Door het bestuur der vereeniging tot christelijke verpleging van krankzinnigen in de stichting „Vrederust" bij Bergen-op- Zoom is, terwijl de twee in aanbouw zijnde paviljoens eerst in het najaar gereed koinen, alweer de bouw van twee nieuwe paviljoens aan den tegenwoordigen aannemer, den heer Tanny, opgedragen. In verband met art. 17 der Militie- wet 1901 (Staatsblad No. 212), maken B. en W. in een openbare kennisgeving de zittingdagen bekend ter inschrijving voor de Nationale Militie van jongelingen, die in het jaar 1891 geboren zijn; en wel als volgt: 6 Januari a.s. voor hen wier geslachts naam begint met de letters A tot en met G; 7 Jan idem H. tot ep niet Q; 8 Jan. idem 3 tot en met Z. Ter bevordering van orde wordt belang hebbenden verzocht, zich aan genoemde data nauwkeurig te houden, alsmede om bij aangifte mede te brengen een duidelijke opgave van woonplaats met aanduiding van wijk en nummer. Van elk, die moet worden ingeschreven, kan overlegging worden gevorderd van een uittreksel uit het geboorteregister (bij de inschrijving voorhanden). Zij, die elders geboren zijn, kunnen "n den loop der maand, des voorm. van 10 tot 12, ter gemeente-secretarie verzoeken bedoeld uittreksel aan te vragen. De Eerw. heer A. Vonk, rector van het ,,St. Antonius" gesticht te Terborg, zal zich vestigen in het St. Elisabeths- gasthuis alhier. De opperwachtmeester J. van der Laan van de rij- en hoefsmidscbool heeft pensioen aangevraagd. Hij is benoemd +ot magazijnmeester van de firma H. Gerrit sen alhier. *-Met het oog op de uitvoering van Toonkunst op Donderdag a.s. (zie de ad vertentie) vestigen wij de aandacht van belangstellenden op ons feuilleton. Morgen avond, om zes uur, zal on der het plechtig Lof, in de kerk van den H. Franci-scus Xaverius alhier, eene lief- dadigheidspreek worden gehouden door den zeereerw. heer F. X. Bult, pastoor te Bar- neveld, ten behoeve van de armen der ver eeniging van den H. Vdncentius van Paulo te dezer stede. Eembode. De Afd. Amersfoort van de Vereen, tot afsch. van alcoh. dranken vergaderde gisteren avond in ,,Ons Huis". Besloten werd op 23 Januari a.s., „Pal jas" te doen opvoeren door een Utrecht- sche Tooneelvereeniging. Bij deze uitvoering zal ook medewerking worden verleend door de zangvereeniging „De Blauwe Vaan", onJderafd. van de ver- eenigiug alhier. Ten gevolge van den bloei der afdeeling heeft men het bestuur met 2 leden uitge breid, zoodat dit thans uit 7 personen be staat. In de kunstvitrine van Valkhoff's Hofboekhandel is tentoongesteld een mo del in gips van het alhier op te richten gedenkteeken voor Jolian van Oldenbarne- veld, vervaardigd door den beeldhouwer Aug. Falise te Amsterdam. Het model is op 1/6 van de ware groot te. De buste van Oldenbarneveld zal ge plaatst worden op een zuil- van rood en blauw graniet, voorzien van een koperen plaat met inscriptici. Het geheel wordt ruim 3 meter hoog. Ter wille van het kind. Het correspondentieblaadje vermeldt een gift van A. V., groot 1000 gld. Aan de comité-leden wordt als goede tij- dlimg medegedeeld dat 't koloniehuis 1 Juli gereed kan zijn, als het binnen enkele we ken wordt aanbesteed en dit is mogelijk, als de volgende 4 weken met den meesten spoed ingezameld wordt en steeds sub-co mités worden gevestigd. Nieuwe comité's werden opgericht te Driel, Heer-Hugowaard, Eist-, Zwolle, Vlaardingen en Wierden. Afgedragen werden door de sub-comité's te: 's Hertogenbosch f 81, Baarn f 461.50, Zutfen f 177.50, Weeep f 472.52, Bussum f 525.50, Driebergen f 475, Heteren f 42, Purm^rend f 223.72, Egmond aan Zee f 78.33, Oudeschoot f 77. Te zamen met de toegezegde f 1000, kleinere giften bij de alg. penningmeesteresse en de vorige opga ve ruim f 20.450. Penningmeesteresse is mej. L. M. N. Wertheim, Sarphatikade 9, Amsterdam. Iets nieuws op het gebied der reclame. Everett's Trading Co. te Amsterdam schijnt op het gebied van reclame werke lijk steeds wat nieuws te kunnen vinden, waarover het „Vakblad voor de Schoen makerij' zich vol bewondering uitlaat. Ten einde hare artikelen Everett's Jetta (voor chevreau en box-calfleer) en Eve rett's Nutta (voor alle bruine ledersoor ten) onder ieders bereik te brengen, leve ren zij thans ook een doos va/ 12A ct. ver koop. Om hieraan algemeene bekendheid te geven, komt heden in verschillende Ne- derlandsche Dagbladen (zie ook dit num mer) een bon voor, waarmede het publiek van de winkeliers, die Everett's artikelen verkoopen, gratis een doos Jetta of Nutta kunnen bekomen. Het meest typische van het geval is, dat de .winkelier dezelfde winst maakt, wanneer hij het gratis doosje afgeeft, als het geval zou geweest zijn, wanneer hij het verkocht had!, daar bij in levering der bons op 16 December voor iedere bon het bedrag der winst wordt uit betaald. De Everett's Trading Cy., welke zicli op deze nieuwe manier de ernsèige mede werking der winkeliers heeft verzekerd, moest door de groote uitbreiding der zaken in een nieuw gebouw zich geheel installee- ren, om daardoor aan de orders der clien tèle prompt te kunnen voldoen. In de advertentie staat, dat de winkels waar het artikel verkrijgbaar is, te herken nen zijn aan de reclameplaten in de éta lages. Naar wij vernomen zijn de predik beurten voor Zondag 12 December 1909 als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uurDs. de Meijiere. RornoaStmntSche Kerk Voorm. 10J uur: Ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Het Logebouw, Van Persijustraat 1. Geen godsdienstoefening wegens ziekt® van den predikant. Geref. Kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur: D». Donner. Avonds uur: Ds. Donner. Geref. Kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 en 's av. 5i uur, dt. Teerink. Vrije Geref. Gemeente. Voorm. en 's avonds 5 uur: Gods dienstoefening. Stoom vaart berichten. Opgave agentschap Alex. Mackintosh Co. Het stoomschip Grotius van de Stoom vaart-maatschappij Nederland vertrok 9 December van Colombo. BBfflerlijke stanc. Van 2 tot 9 December 1909. Geboren: Barend Jan, z. van Rijk Jansen en Jannetje van de Kuilen. Jacoba Frederika Johanna, d. van Hendrikua Ge- rardus Amelius Adrianus Akkermans en Jacoba Tuithof. Frans Hendrik George, z. van Nicolaas Spaink en Antje de Bres. Huberta, d. van Aart Poort en Teuntje van de Kuijt. Gerritje, d. van Evert Jan Kuijt en Anthonia Lokhorst. Jacobus, z. van Wilhelmus Wakelkamp en Francisca de Gooijer. Alberdina, d. van Willem Wij- nands en Gerarda Lambrechts. Breunis Hendrikus, z. van Breunis Jansen en Hen- drika Krook. Alberta Anna Maria, d. van Albert Haarsma en Anna Maria Schouten. Gerrit Willem Teo, z. van Qerrit Dames en Grietje Nauta. Elizabeth, d. van Fëtze Overwijk en Heintje van Eist. Maria Gijs- berta Wilhelmina, d. van Gijsbertus Mos- tertman en Wilhelmina van Koot. Gerar- dus, z. van Gerardus Brom en Maria Pe- tronella Grenzeriberg. Cornelis Marinus, z. van Arie Sterk en Maria Reaoort. Pau- dina, d. van Willem Petieose en Agatha Helena van den Ham. Jan Daniel, z. van Jan van Schoothorst en Alberta Schreu- der. Gerardus Hubertus, z. van Cornelis Johannes Flos en Gijsberta Maria Daatze- laar. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Willem Pieter Harm- sen en Francina Marinus. Overleden: Gerrit van 'de Bijl, 52 j„ echtg. van Hendrikje Vonk. Joh&nna Geertruida van Lier, 75 j., ongeh. Cozina Marcus, 3 j. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijke geslacht. Hiltje Elsinga, 55 j., echtg. van Arie Dijk. Cor nelis Vonk, 15 ni. Willem van der Hei den, 2 j. Johanna Maria van Brussel, 61 j., ongeh. WeakoverzioM dar AmiUrdamatho ■aura. De Amerikaanse he markt. Wat deze week ons ook gebracht moge heb ben, de onbestemdheid ten opzichte van het waarschijnlijk verloop in de volgende weken is gebleven. Men weet absoluut niet welke beweging de meeste kan6 heeft, haus se dan wel baisse. Het is anders toch ge woonte, dat men een „feeling" heeft op opgaande of dalende koer&beweging, meest al geboren uit het verloop der laatste markten, waarnaar men dan zijn optreden richt. Voor het publiek is dit, voor zoover het zich niet laat leiden door adviezen van derden, eigenlijk de eenige raadgever bij zijne speculation. Eigenaandig is het nu te zien hoe onzeker liet publiek op Ameri ka is. De voortdurend wisselende tendenz heeft het eene deel in de war gebracht en het andere deel wantrouwig gemaakt I>a^ zulks afbreuk doet aan den handel laat zich gemakkelijk begrijpen Deze week is in dezelfde lijn van de vo rige voortgegaan. Maandag zette in met een zeer gedrukte stemming, veroorzaakt door vrees voor de Boodschap van Presi dent Taft, niettegenstaande men algemeen overtuigd was van een den trusts gunsti- gen inhoud. Dinsdag naar aanleiding daar van dan ook een zeer willige stemming te gen het einde der markt. En passant ves tigen wij nog even de aandacht op de bui ten verwachting-milde houding van dezen president. Taft heeft zich hierin doen ken nen als een geheel andere president dan zijn voorganger. Deze zou zeker het geval der American Sugar als een krachtig agi tatie- of parademiddel tegen de trust» ge bruikt hebben. Taft daarentegen drong er op aan, naar dit geval geen onderzoek te doen instellen, waarmede hij wellicht ge vaar loopt een deel van de populariteit bij zijn democratisch gezinde kiezers te verlie zen, maar waardoor hij geen stap achter uit gaat in zijne houding, eenmaal tegen- over de trusts ingenomen. Nadat 'de Boodschap en het regeerings- piogramma hadden afgedaan, kwamen al lerlei kleine factoren naar voren. Aankoop van controle over Erie, Norfolk en Wes tern, manipulatie op groote schaal van Steel shares, vervoers overeenkomst geslo ten door de Missouri enz. waren de ge ruchten of berichten, die gedurende de latere dagen stemming en richting aan Wallstreet gaven. De markt ziet er vast uit, hoort men nog wel eens zeggen. Dat is soms werkelijk zoo, maar het blijkt toch steeds weer voor slechts één dag te gel den. Nood gedwongen stellen de voorzichtige menschen hunne transactiën in Ynnkee waarden nog eenigen tijd uit. Het kan nooit kwaad voorzichtig te zijn. Daarom adviseeren wij eveneens tijdelijk: toe te zien. Wellicht is er zeer spoedig gelegen heid tot opereeren. De Tabaksmark t bleef luste loos, de geheele week door. Behoudens een klein herstel hier en daar, verloren de meeste soorten een klein koersverschil. De handel in deze waarden is blijkbaar in af wachting van de Januariberichten. De Olie markt was afwisselend flauw en vast gestemd. Ook tegen het ein de der week bleef haar bonding ongedeci deerd. De Cultuurmarkt was aanmer kelijk slapper. De liandel minder, de ten denz luier, de koersen iets lager. De Mijnmarkt bepaald flauw op lagere producties van Ketahoen en Red- jang; de laatste tengevolge van techni- schen tegenspoed Ook andere soorten ver loren eenige procenten. A. C. E. A Co,

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 3