BINNENLAND. L i s fc a bto n, 22 Dee. Het nieuwe pro gressist isohe. volkomen homogene, ministe rie, is als volgt samengesteld president Beiraominister van juetitie Montenegro, binnenlandache zaken Diarcosta, financiën Suarez Branco, buiten landscho zaken Villa- ca, oorlog Nunee, marine Coursinho, open bare werken Moreora. Oostenrijk-Hongarlje. Wetn«n, 2 2 Dec. De Kamer van afgevaardigden heeft de voorloopige begroo ting in alle lezingen aangenomen. W e t n e n 2 2 Dec. Het huis van af gevaardigden heeft het wetsontwerp aan genomen, waarbij de regeering gemachtigd wordt de handelsbetrekkingen met de Bal- kanstaten te regelen. Het Oostenrijksehe huis van afgevaardig den heeft, na de laatste obstructiezitting, eergister zijn arbeid onder het nieuwe regle ment, van orde zonder eenig incident hervat. De voorzitter deelde mede, dat de nog on afgedane obstructie-voorstellen aan het ein de van de zitting in behandeling zouden worden gebracht Daarna werd zonder ver zet de beraadslaging geopend over de wets ontwerpen, welker afdoening door de regee ring wordt gewensch/t. Budapest, 22 Dec. De Kamer be handelde het voorstel van Hollo, om den koning een adres te zenden, waarin de instel ling van een zelfstandige Hongaarsche Bank tegen 1 Januari 1911 wordt verzocht. Minis ter-president Wekerle bestreed dit voorstel en deed daarbij vooral uitkomen, dat de autonomie van de credietbank in de eerste plaats ten gevolge zou hebbeu, dat de geld markt zal worden gedrukt In Hongarije hebben de onderhandelingen tusschen den oud-minister Lukacs en de partijen tot dusver geen noemenswaardige vorderingen gemaakt, omdat Justh, het hoofd van het onverzoenlijke gedeelte der on afhankelijkheidspartijhet standpunt niet wil verlaten, dat er tastbare waarborgen moeten worden gegeven voor de oprichting van de zelfstandige 'bank op 1 Januari 1911. Tengevolge van dit verzet dreigen de on derhandelingen te zullen mislukken. In dat geval zou graaf Khuen-Hedervary op den voorgrond treden met zijn plan tot vorming van een kabinet buiten het parlement. Het eerste nummer op het programma zou zijn de ontbinding van den rijksdag. Rumenië. Over den aanslag, die gepleegd is op den llumeenschen minister-president Bratianu, wordt nader bericht, dat hij daarbij werd gewond aan den schouder en den rug. Van officieele zijde wordt verklaard, dat de won den weinig te be teekenen hebbende be richtgever van het Berl Tagebl te Weenen bericht echter, dat de toestand van den minister wel eeuigszins zorgwekkend is. De minister-president Jonel Bratianu is een man van een goede veertig jaren, die reeds op betrekkingen jeugdigen leeftijd zijne politieke loopbaan begonneii is. Servië. L it Belgrado wordt bericht, dat er tus- schen de Montenegrijnsche en de Servische regeering eene zeer gespannen verhouding heerscht. Men verlangt in Cettinje voldoe ning voor de manifestatiën tegen Montene gro en vorst Nikita. die wegens de jongste Montenegrijnsche doodvonnissen in Belgra do hebben plaats gehad. Men eischt onder anderen de uitzetting vau Montenegrijnsche emigranten uit Servië en maatregelen tot beëindiging van den beftigen persveldtocht in Belgrado tegen vorst Nikit-a en het Montenegrijnsche kabinet Tomanowitsch. Rutland. Petersburg, 22 Dec. Kolonel Karpow, "net hoofd vau de geheime politie te Petersburg, is omstreeks middernacht bijna in stukken gereten door de ontploffing van een bom of van ontplofbare stoffen. Tweede telegram De zaak Kar pow ia in mysterie gehuld. De tot dusver be kende feiten zijn aldusEenig© (Lagen ge leden huurde een jonge man kamers in eene onaanzienlijk© straat van de wijk Viborg. Zijn paspoort droeg don naam Michael Vos- krossenski. Gisteren kwamen twee maunen in deze kamer, die doorgingen voor den oom van Michael mot zijn bediende. Door oeno onbekende oorzaak was Michael op de trap, toen eene verschrikkelijke ontploffing plaats had in het vertrek, dat geheel ver woest werd De oom was vreeselijk verminkt en bijna onherkenbaar, de kuecht ernstig ge wond Voskrossensky rende in zijne hemds mouwen en zonder hoed de straat op, maar vond den weg versperd door een politie agent. Hij schoot op dezen met een zakrevol- ver, maar werd overmand en gevangen go- nomen. Men meende eerst met eenvoudige samenzweerders te doen te hebben. Eerst verscheidene uren later werd ontdekt, dat de oom de een jaar geleden benoemde chef der geheime politie was Zijn knecht is lid van de geheime politie. Beiden waren ver zocht naar het vertrek te komen. Petersburg, 22 Dec. Het Tele- graafagentschap bericht, dat kolonel Kar pow het slachtoffer is geworden van een sluipmoord. De duder Michael Woskres- senski heeft eerst onlangs aan de politieke politie zijne diensten aangeboden, ten be hoeve der opsporing van <!en misdadigen arbeid van revolutionaire vereenigingen. Woskressenski voerde zijn moorddadige» aanslag uit door middel van eene helsche machine, die in een meubelstuk verborgen wav en met eene electrische klokleiding in verbinding was gebracht. De rijksdoema iieeft in hare vergadering van heden avond zich bezig gehouden met eene interpellatie over den bomaanslag n de Astrakaustraat. De interpellatie werd aanvaard en verwezen naar eene commis sie, die binnen drie dagen haar rapport hij de vergadering zal moeten indienen. Over de in 1907 door den landdag van Finland vastgestelde drankwet - verbod- wet. zooals zij werd genoemd heeft de Czaar'zijn vet uitgesproken de wet is niet bekrachtigd. Naar het verlangen van de af schaffers zou do r deze wet het gebruik van brandewijn uitgeroeid worden. Z owel de bereiding van brandewijn in het land als de invoer zou geheel verboden worden al leen v. or geneeskundige en technische doel einden zouden uitzonderingen toegestaan worden Reeds de vorige senaat had be denkingen ingebracht tegen de verre strekk ng van deze wet; nu is de wet ver worpen cu de tegenwoordige senaat uitge- uoodigd, een nieuw wetsontwerp tot beper king Min den alkohol samen te stellen Verder is nog aan het ook in 1907 aan genomen wetsonlwrrp tot vervorming van de afdeeliug Justitie van den Finschen senaat in een zelfstandig hooggerechthof, de bekrachtiging onthouden. De afdeeling Justitie van den senaat is all en werkzaam als rechtse llege. maar do leden worden te genwoordig slechts voor drie jaren benoemd en verwisselen bovendien om politieke re denen. Men v. ilde haar daar.in maken tot een onafhankelijk rechtscollege met onafzet bare rechters. De Russische regeering geeft er echter blijkbaar de voorkeur aan, de le den van het met de rechtspraak in hoogste instantie belaste c dlege naar willekeur te kunnen benoemen. Britsch-Indië. Bombay, 22 Dec. Jackson, een hooggeplaatst magistraat, is gisterenavond in den schouwburg vermoord door een in lander. De moordenaar is in hechtenis ge nomen. De misdaad moet eene wraakoefening zijn voor de straf van levenslange gevan genis, die in een onlangs gevoerd proces aan eene beschuldigde is opgelegd. Korea. Seoel, 22 Dec. Je, de eerste minisiter van Korea, is met een dolk doodelijk ge wond. Nicaragua. N e w-Y o r k, 2 2 Dec. Een telegram uit Bhiefields bericht, dat Estrada bij Ram a eene volledige overwinning op de regeerings- troepen heeft behaald. Zeshonderd man van beide legers werden gedood of gewond; 190Ö aanhangers van Zelaya hebben zich overgegeven. Allerlei. *- De hoogste rechtbank in de Pruisi sche provincie Posen heeft graaf Kwilecki veroordeeld om zijn zoontje Joseph, als een ondergeschoven kind, terug te geven aan de ware moeder, de vrouw van een spoor- wegwachter Meyer, in de buurt van Kra- kau. Men herinnert zich, dat in October 1903 de (in Februari 1.1. overleden) gravin Isa- bieflia Kwillecba voor de Blerlijnfeiche jury verscheen op beschuldiging een kind te heb ben ondergeschoven. Tegelijk met haar za ten toen haar 64jarige echtgenoot, graaf Zbignief Kwilecki, de vroedvrouw Ofa&ka en twee dienstmeiden op de bank der beschul digden. Graaf en gravin Kwileoki, behoorende tot een oud-Poolsch geslacht, hadden drie doch ters, maar geen zoon Door hem zouden de veile sohu.den van dv verarmde familie worden afgedaan en de adielijke stamboom frissche sappen beko men. Dit ten gevolge van een majoraat in het geslacht. Daar werd het bejaarde c-chtpaar onver wachts op 27 Januari 1897 een zoon gebo ren 1 Terstond Liepen vreemde geruchten men wees de baanwadhteres vrouw Meyer alle de werkelijke moeder aan. De oudsten der zijlinie, graaf Micislaf Kwilecki en zijn zoon begonnen een proces dat met- de vrij spraak van de graven en haar medebeschul digden op 25 November eindigde. In Februari van düt jaar is de gravin gestorven, steeds in het gelukkig bezit van den thans 12-jarigen .majoraatSneerJo seph, graaf Kwilecki. Doch de beide graven Kwileoki zetten den strijd voort en nu heeft het Oberlandesge- richt te Posen hen in het gelijk gesteld en beslist, dat de als graaf Joseph Adolf Sta nislaus Kwileoki, zeer zorgvuldig, opgevoe de 13-jarige knaap, weder Meyer zal heeten en aan zijn moeder zal worden teruggege ven. De bezitting Wroblowo zal dus, wan neer de tegenwoordig 70-jarige graaf Zbig nief Kwilecki ovieoflijdlt, op ginaaf Hector Kwileoki overgaan. Tenzij het Reichegerieht in Laatsten aanleg eeu andere beslissing mocht vellen. Een spuorwegmoord heeft te Parijs groote opschudding verwekt Mevrouw Gouin, de weduwe van een industrieel, bracht Woensdag een bezoek aan hare zieke zuster te Fontainebleau. Van daar keerde zij terug met een sneltrein, die alleen te Melun stopt cn dan aan de Gare de Lyon te Parijs aankomt. Daar was een rijtuig be steld, doch de koetsier wachtte vergeefs, de dame kwam niet. Maar op de spoorlijn voor bij Fontainebleau werd het verminkte lijk van de dame gevonden. Een kleine tascli werd een heel eind verder opengesneden ge vonden en aan de handen van de dooden ont braken kostbare ringen. Men begrijpt niet hce de moordenaar ongemerkt den trein heeft kunnen verlaten. Madame Gouin be woonde eeu prachtig huis bij het Pare Mon- cea>u. Tot dusverre zijn als slachtoffers van den grooten brand te Londen 3 verkoolde lijken gevonden. Naar gissing is het aantal dooden echter wel 8, terwijl tal van perso nen zware blessuren hebben opgeloopen en de toestand van 5 dezer in hei naburig ziekenhuis opgenomen gewonden is beden kelijk Het was Maandagmiddag half vijf toen de brand uitbrak door kortsluiting van de electrische geleiding en weinige oogen- blikken later stond het reusachtige magazijn in lichte laaie. De vlammen vonden overal maar al te veel voedsel in de massa linnen goederen en manufacturen van allerlei aard. Twee monsteringen van het personeel heb ben plaats gevonden, monsteringen waarbij gebleken moet zijn, dat twaalf of meer men- schen vermist worden. Doch de volle omvang der ramp, wat mensckenlevens betreft, is moeilijk vast te stellen, omdat de naamlijs ten van het personeel verbrand zijn. Het personeel van de firma telde 500 per sonen. Als men daarbij bedenkt, dat het magazijn vol klanten was, die inkoopen voor Kerstmis deden, dan zijn de verliezen aan menschenlevens toch nog garing gebleven. Clapham Junction is een zeer levendige volksbuurt. Daarom viel het brandweer en polit'e lastig om de enorme menschenmas- sa's te bedwingen en het verkeer, de toe gangen, eenigszins vrij te houden. De directe schade wordt op honderd dtv- zenden ponden sterling geraamd. Het per soneel verloor bijna alles. Algemeen is de lof over het moedige ge drag van minister John Burns, die, in de buurt wonende, onmiddellijk op het terrein was en voor een groot deel zelf de leiding van het reddingswerk op zich nam. Dienzelfden avond moest hij op een poli tieke vergadering spreken en zoodra hij weg kon, ging hij er heen en verscheen op de tribune, zonder van kleeren te hebben ge wisseld. Op zijn voorstel werd de vergade ring uitgesteld en de minister keerde naar den brand terug. Kameroverzicht Tneedc Kamer. De vergadering van Woensdag werd eerst om 11 uur geopend, daar te half elf nog niet genoeg leden bijeen waren. De Voorzitter deelde mede dat als de begrootingarbeid Donderdag niet afloopt, ook Vrijdag nog vergaderd zal moeten wor den. De beraadslaging werd hierna voortgèzet over Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken, waarbij tal van detailpunten het onderwijs, o. u. de normaallessen betreffende, werden bespro ken. Bij de afdeeling Kunsten en Wetenschap pen idirong de (heer Dolk aan op meerdere verfraaiing van het Binnenhof. Spr. stelt eene motie voor, waarbij de Kamer de wen- schelijkheid uitspreekt van Regeeringswege een onderzoek in te stellen naar de uitvoer baarheid van onteigening van terreinen en perceelen tusschen de Hofstraat, Spui, Kapelsbrug en Binnenhof, ten einde te ko men tot een doelmatige uitbreiding van de Rijksgebouwen aan de zuidzijde van het Biunenhof Deze motie zal worden gedrukt en later worden behandeld. Bij art. 200 (subsidie voor het onderhoud van Biigt yriedhe gocJenkbeekenen) vitoég o.a. die Ihieer V a n idi e r M oil e n steun voor dte reeibaurlaltiïe van dfe kerk te Laugerlaik. De Minister zal de urgentie der restauratién doen nagaan en zoo ncodig geld aanvragen bij suppletoire begrooting. De beer S o h ap e x .abeCld een ïvifeiuw ar tikel 218bis voor omtrent -tijdelijk sulbsildlie aan openbare leetsraüen f 5150. De bedoeling is zoolang het onderzoek in zake deze quaestie hangende is, afgeschei den van eventueele plannen voor de toe komst, thans de openbare leeszalen, die reeds subsidie genoten, deze te hergeven. Deze inrichtingen hebben zich thans gevestigd en leven op zekeren voet en geeft men thans geen subsidie, dan bestaat er alle kans, dat dit in jaren niet meer gegeven zal wor den En uit alle plaatsen komen berichten dat deze inrichtingen zich zonder subsidie niet kunnen redden Dcor dit tijdelijk sub sidie wordt niet ï)'p het onderzoek vooruit geloopen. De Minister wil de zaak oplossen met medewerking der verschillende richtin gen en daarom heeft hij 500 uitgetrokken voor de Vereeniging van openbare leeszalen, op wier medewerking de minister grooten prijs stelt. Als blijk van waardcering en tevens als blijk dat de minister de zaak der openbare leeszalen wil steunen, heeft hij 500 uitgetrokken, in afwachting van het geen later zal geschieden. De heer Schaper wijzigt zijn amen dement in dien geest, dat hij "hetzelfde be drag voorstelt, dat vroeger op de begroo ting voor subsidie voorkwam Hij stelt thans voor 3050 uit te trekken. De heer Limburg zal tegen het amen dement stemmen, al is hij een warm voor stander der openbare leeszalen. Maar juist omdat hij dat is, wil hij den minister den weg laten afleggen, welke deze heeft inge slagen. Het onderzoek moet afgewacht wor den. Wanneer de heer Schaper de zaak wer kelijk wil dienen, en spreker is overtuigd dat hij dat wil. moet hij zijn amendement in trekken. De heer Schaper is daartoe niet be reid. Met die ongelukkige 500 kunnen de mensehen niets beginnen In stemming gebracht wordt hel amende ment verworpen met 63 tegen 7 stemmen. Hoofdstuk V (Binnenl. Zaifaen) werdl na nog eenig débat. z. Ih. s. goedgekeurd. De algemeene beraadslaging over Hoofd stuk oorlog wend hierna voortgezet. De heer Van Kar nebeek (voor zoo ver verstaanbaar door heit rumoer in de Ka mer) had vroeger gedacht dat met de aan stelling van een commandant van het veld leger de zaak der mobilisatie en alles gere geld was, maar nu is hem gebleken dat niets minder waar is. De commandant van het veldleger voert het commando over vier divisie», die zich verspreiden zullen. Zijn functie wordt dus dan overbodig en de toestand van ons leger zal hoogst verward zijn. Opnieuw pleit Spr v«5or de invoering van een weer belas ting, die een zeer billijke belasting is en .wel degelijk een aanzien lijke som in de schatkist zal brengen, mét dat tegen tc spreken toont de minister geen goeden kijk op de zaak te hebben, evenmin als de minister van Financiën van 1906 Spr. verzoekt den minister dieze zaak nog ecus goed te bekijken. De lieer Marchant komt. op tegen de bewering van den heer Duymaer van Twist., dat de vrijz.-democraten 's lands verdediging hebben gemaakt tot een politieke quaestie. Deze viel de vrijz.-dein. aan en beweerde ten onrechte, dat bij hen strijd bestaait tusschen tiheorie en praktijk, daar zij t?gen de derde herhalingsoefening stemmen. Men moet deze oefeningen beschouwen in verband met de lcgerorganisatie. waarvan zij deel uitmaken. Vroeger uitte de heer Van Twist zijne groot© ingenomenheid met het instituut der vier- niaandcrs, maar van het jaar zweeg hij er over Hij was het die den minister Van Rap- pard mee hielp vallen, en nu was hij uit bundig in het zingen van diens lof. Is dat nu consequent? Vervolgens wijst Spr. op hetgeen de heer De Geer in 1908 zcide. nl. dat hij voor kor ten oefentijd en verhooging van contingent was. Gaan wij nu onder dezen minister in de gjecie richting? Spr vindt een lichtpunt, maar daarnaast vele schaduwzijden. Thans enkele details Zuiniger beheer cn vereen voudiging van administratie juicht Spr. toe, eveneens de vervroegde cn verscherpte keu ring en de vrijstelling der kostwinners. On juist is hetgeen de minister zegt over de zaak-Romer Omtrent dien hoofdofficier zijn geen inlichtingen gegeven op verlangen van den minister Van Rappard, maar op verlan gen van den inspecteur van de cavalerie. De houding van den minister tegenover de pere keurt spr. af. Hoe meer publiciteit hoe beter. Ook in zake den kapitein Dijkstra keurt spr. 'sMin. houding af. Hij hoopt dat deze minister er toe zal medewerken om waar ongelijk is, ongelijk te doen bekennen. Thans komt spr. tot de drie hoofdpunten, waaraan hij het beleid van dezen minister wil toetsen. In de eerste plaats tot het twee- ploegenstelsel, ook wel genoemd de puzzle van den heer Duymaer van Twist Deze be weerde dat de proef genomen moest worden en dat zij moest slagen. Is zij geslaagd? November bood alles behalve geschikt weer om haar te doen slagen. Alle deskundigen, behalve de heer Duymaer van Twist, zijn het er over eens, dat de proef totaal is mislukt. Thans wordt medegedeeld dat het contingent wordt verhoogd, dat de oefenings- tijd niet wordt verkort en dat de viermaan- ders zullen verdwijnen. Waar blijven nu de voorgespiegelde bezuinigingen? Van de 6 ton die er bezuinigd zouden worden, blijft nu nog maai' f375,000 over. 't Blijkt nu reeds da: de proef, welke met de wet is genomen, mislukt is. Het is een zuiver fiasco. Met verhooging van contingent- krijgt de minis ter de zaak niet in orde. Steeds zal er een belangrijk deel aan de oefeningen onttrok ken worden voor de corveeën. Dat blijft zoo met een groot en met een klein contingent. Met zijn puzzle heeft de heer van Twist fias co gemaakt. Het tweede punt betreft de kadervorming. Men klaagt over het tekort aan kader en gebruikt die heeren voor administratief werk op het Plein, om staten te maken waaraan i de Kamerleden niets hebben, omdat zij er niet wijzei' door worden De verdeeling der sergeanten in klassen keurt spr. af. Het bederft de kameraadschap en wekt misnoe gen. Onnoodig is de overgang van sergeant majoors-instructeur naar administratie en onbillijk de hoogere bezoldiging van die administrateurs. Te weinig ernst wordt be tracht bij de instructie van het kader. „Uitvoerig zet spr. vervolgens de geschie denis uiteen van de ziaalk van „Onderlinge Voorzorg". Te Utrecht Ihad die Vereeniging besloten tot samensmelting met ,,0n6 Be lang'' Het lioofdlbestuur weigerde dat be skuit uit te voeren, cle leden wilden toen tot uitvoering van diat besluit geraken. De hoofdbestuurders hebiben ihet ken echter op haren en snaren gezet. Toen is gekomen de beruchte brief-Krul, een vertrouwelijk schrij ven, diat echt-ex dloor een onbesclheadenlieid is publiek gemaakt. Een verrader, zekere de Blij, schrijver van dsn inspecteur van het militair onderwijs, heeft afdxuklken van dien brief géhectografeerd, die aan alllle korps- commandanten zijn verzonden. Dat zijn de personen wier diensten aan liet Departement van Oorlog worden gewaardeerd. Hij blijkt in tusschen diat men alleen heb belheex van de gelden van „Onderlinge Voor zorg" aan „Ons Belang" wilde brengen, maar dat het doel dier gelden bet-zelfde bleef en de rechten dier vroegere leden van „On derlinge Voorzorg" -daarop onverkort ble ven. De 256 ledlen van die vereeniging, die bij -die fusie hun ontslag namen, krijgen hun geld terug. Wie lid zijn gebleven kiezen of zij Lid wülilen blijven onder de ooiide of die nieuwe bepalingen. Alleen nieuwe leden van „Onderlinge Voorzorg" moeten ook lid wor den van „Ons Bellang He: bomt spreker voor dat in deze geschiedenis noch de heer van Twist, noch liet Departement van Oor log een schitterend figuur hébben gemaakt. Spr. critiseert ten slotte een beschikking van den Minister van Oorlog op een ver zoek door het bestuur van „Onderlinge Voorzorg" ge.icfht tot den Minister van Justitie om na te gaan wat er te doen is tegen daden van pressie van de zijde van „Ons Belang". Het eigenaardige is diat de Minister van Oorlog in dit stuk antwoordt op een vraag die feitelijk niet gedaan is of n.l. het fusiebesiluit zelf aanleiding kon geven om de rechtspersoonlijkheid aan „Ons Belang" te ontnemen. Blijkbaar heeft men den mensahen dus een rad voor de oogen wiuien draaien, nu het onderzoek laad uit gemaakt dat de ldacht over daden van pres sie op leugens berustte. Spr. zal zijn rede morgen voortzetten In de gisteravond gehouden vergadering van de Tweede Kamer zijn goedgekeurd de wetsontwerpen tot regeling van het Neder- landsche onderdaanschap van de bevolking Van Nederlandsch-Inclië, en werd de begroo ting van Curasao 1910 behandeld Berichten. De Staatscourant van Donderdag 23 December bevat o.a. de volgende Kon. Besluiten op verzoek eervol ontslagen C. Vening als leerling-consul op verzoek eervol ontslagen Mr. E. Th. West er wou dc, als curator der Universiteit, te Amsterdam met dankzegging en als zoo- dlanig benoemd Mr. R. Rom.me, raadsheer in het gerechtshof aldaar benoemd tot officier van gezondheid 2e klas bij liet Indische leger, de arts W. A. Wiemer toegekend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-ond© aan P. Paffen, opper- liouwer in de domaiiiaie steenkolenmijn te Kerk rade benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Arn'hcm, Mr. C. W. Maris, doctor in de sbaattAvete-nsichiappenihaiio rechter in de rechtbank aldiaar benoemd tot substituut-griffier van het gerechtshof te 's HerbogenboschMr. C. E. A. baron van Hövedl tot Westerflier, thans plaatsvervangend griffier bij den Raad van Beroep voor de ongevallenverzekering te 's Hertogenbo6ch met toekenning van eer vol ontslag uit laatstgenoemde functie; bepaald dat de vacature van rechter in de rechtbank te Heerenveen, ontstaan door de benoeming in andere functie van Mr. P. A. Rutgers van der Loeff niet zal worden ver meld en benoemd tot rechter plaatsvervan ger in die rechtbank Mr. T Bin nerts en Mr. W. H. de Greve, beiden advocaat-pro cureur. op zijn verzoek, ingetrokken het Kon. besluit \an 30 Oct. j-1no. 41, houdende benoeming van nu. A Heringa tot rechter in de arrond.- echtbank te Winschoten, en benoemd tot rechter in d© arrend.-rechtbank te kinschoten, hit. A. R. Dorhout Mees. thans so bst.'-griffier bij gemeld college. In de Koninklijke Hofkapel van Het Loo, zal op den Eersten Kerstdag eene godsdienstoefening plaats hehben, waar als voorganger zal optreden ds. Knottnerus emeritus-predikant te Apeldioorn. H. M. de Koningin heeft benoemd tot grootmeester honorair, den kamerheer in buitengewonen dienst mr. R. W. J. baron van Pabst van Bingerden, onder ver- lcening van eervol ontslag als eerste kamer heer. Van eenige gezantschapsgebouwen te 's Gravenhage o. a. de legatiën van Frank rijk en Rusland, wapperde gisteren de vlag dier natiën ter gelegenheid der begrafenis van Koning Leopold halfstok. De nieuwbenoemde Turksche gezant bij ons Hof, Z.Exc. Aristarch-Bey, is te Gravenhage aangekomen. De heer Beaupré, gezant der Staten \an Amerika te 's Gravenhage, sedert eenige maanden met verlof, dat hij in zijn vader land doorbracht, wordt a.s. Vrijdag op zijn post terug verwacht. De gezant maakt de terugreis op de Potsdam, van de N. A. S. M. Ongebruikte zegels in registers van den Burgerlij ken Stand Door den minister van Fi nanciën zijn in overleg met de Algemee- ne Rekenkamer regelen gesteld voor de inwisseling van bovenbedoelde zegels. Die in wisselin g stuitte af op liet bezwaar dat d« zegeb niet konden worden overgelegd, ter opzending aan de Rekenkamer. Volgens die regeling moet bij het verzoek om inwisseling een door den amibtenaar van den burgerlijken stand onderteekende ver klaring worden overgelegd van het- aantal niet- gebruikte vellen in de registers bij dë gemeente berustende, welke verklaring moet worden bekrachtigd door een visa van den burgemeester of die hem vervangt. Betreft het zegels in registers die bij de arrondissoments-rechjtibanken berusten, dan wordt een soortgelijke verklaring overge legd onderteekend door den griffier der daarbij betrokken rechtbank en geviseerd door den ambtenaar van het openbaar mi nisterie Daarna worden de zegelafdrukken door middel van een stempel vernietigd en kun nen tot gelijk bedrag ais het betaalde recht, kosteloos andere zegels worden uitgereikt. De hiervoor bedoelde verklaringen kunnen op ongezegeld papier worden gesteld. Bovenstaande regeling betreft alleen ze gels vanwege het Rijk öitgegeiven en is dus met toepasselijk wanneer men heeft gebruik gemaakt van papier dat men van buiten gewoon zegel heeft doen voorziendaarom trent geidlen de gewone regelen omtrent over stem peling. D e 1 i n t j e s-z a a k. Nu mr. Troel stra zijn enquête-voorstel heeft ingediend, heeft de Haagsche correspondent van de Tei. zich tot dr. Kuyper gewend, met de vraag of de instelling van een eereraad nog dcor hem wordt overwogen. De heer Kuy per was zoo welwillend, hem de gevraagde inlichtingen te geven en antwoordde, dat de besprekingen over een eereraad nog gaande zijn, en dat hij zich voor de instel ling ervan gereed hield. Het detachement der koloniale reser ve, diat 8 Januari naar Oost-Indië vertrekt per stoomschip „Wilhelmina" (van de stoomvaai-t Maatschappij Nederland) zal staan onder bevel van dien le luitenant dér cavallerie O.-I. Leger J. A. F. MÖrzer Bruijns. Aan dit detachement zijn ais medegelei- ders toegevoegd de 2e luitenants der infan terie O.-I Leger J. F. W. L. Goslings en de 2e luitenant der cavalerie O.-I. Leger J J. Pels Rijken. Gisterenavond is in Den Haag aan gekomen generaal Woodford uit Amerika, om de Regeering dank te zeggen voor hare officieele deelneming aan de Hudson-Fui- ton-feesten. Van verschillende zijden zond men reeds bloemen ails weilkoanetlbode-n naar heb hotel o.m. waren fraaie bloemstukken ingekomen van burgemeester Van Leeuwen en dén heer S. P. van Eeghen, die beiden gasten ge weest zijn van de Amenikaansche Hudson- Fulton-feestcommissie, waarvan de heer Woodford het presidium bekleedde. De heer en mevrouw Woodford zijn echter gisteren avond nieit aangekomen, maar zul len vermoedelijk heden avond of morgenoch tend in de residentie arriveeren. Men meende, dat enkele Duitsche steden door den generaal worden bezocht, maar dat hij per Staatsspoor van 9.22 te 's Graven hage zal aankomen, wat ook niet moer dan een vermoeden is. (Hbld.) De Halve Maen. Uit de New-Yorkecihe couranten blijkt, dat er plan nen in voorbereiding zijn om bij Spuyten Luyvill (New-York) een Hudson-Fulfcon- park aan te leggen Daar zouden dan in een vijver de Halve Maen en die Clermont een pla;.ts krijgen. Vooral George Gardiner Fry, een lid van het New-Yorksche Halve Maen-Comité geeft zach veel moeite voor dit plan en vertrouwt-, het verwezenlijkt te krijgen. Aanwinsten voor de Rot lerdamsche Diergaarde. De Rotterdamse he Diergaarde is o.a. verrijkt met iwee jlonge nagenoeg voflwftssen lui paarden u-élk belangrijk geschenk zij mocht

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2