BINNENLAND. liet betrokken gebied. Do rechten van sou- veveine staten tegenover het aan hen on derwerpen gebied worden slechts door de rijksgrondwet beperkt, niet door plaatse lijke wetten. Wanneer het Russische plan tot- regeling der Russisch-Finsche wetgeven de bevoegdheid van kracht wordt, dan zal Finland niets verliezen van dal gene wat het van rechtswege bezit. l)e binnenland- »che wetgevende macht blijft aan de Fin nen zij krijgen bovendien aandeel in de rijkswetgeving Rusland wil Finland geen banden aanleggen en het kleine volk niet kwellen maar de Finnen mogen niet ver langen, dat een groote wereldstaat zijne eigen levensbelangen ten gunste van eene enkele provincie opoffert. Wanneer het Russische plan rechtsgeldig wordt, dan zul len de woorden van het manifest van Alexander I vervuld worden. De voorzitter van do commissie sloot zich aan bij de meening van de Russische loden. Hij verklaarde, dat hij met het oog op het principieele meeningsverschil, dat gebleken was tusschen do Russische en de Finsche leden, de zittingen van de commissie zou sluiten. Een wetsontwerp, waarin de mee ning van de meerderheid is uitgedrukt, zal bij den miuisterraad worden ingediend De meening van de minderheid kan aan het rapport worden toegevoegd, wanneer zij dat verlangt Titrkllt. Uit Berlijn wordt aan de Temps bericht, dat daar het gerucht veld wint, dat de reis van de Turksche minister Djavid Bey naar Bukarest, Sofia en Belgrado tot onder werp zou hebben een onderzoek, zoo niet onderhandelingen betreffende het plan van een Balkanbond, waarvan sedert ecnigen tijd sprake is Men zegt ook, dat het bezoek van Koning Ferdinand aan Petersburg zou wor den uitgesteld tot einde 1910. omdat men in Rusland gelooft, dat tot dat tijdstip een be slissende etap zou kunnen wordeu gedaan op den weg naar dat verbond. AUerM. N e w-Y o i' k, 2 4 Dec. Dc commissie van de Explorer's Club, die de aanspraak heeft onderzocht, welke Cook maakte op de beklimming van de Mac Kinleyberg, is tot een besluit gekomen, dat in strijd is niet Cook's beweringen. Dientengevolge is Cook geschrapt als lid van deze club. Brescia, 24 Dec. Een hevige aard schok is voorgekomen te Cenzano Lago en veroorzaakte daar eene paniek. San Sebastian, 24 Dec. Tal van dorpen zijn overstroomd en groote verwoes tingen aangericht. Het gerucht loopt dat er slachtoffers zijn te betreuren. M ad rid. 2 4 Dec. Een vijftigtal hui zen zijn vernield te Cindad Rodrigo. Sinds 50 jaren kan men zich zulk eene overstroo ming niet herinneren, Barcelona, 24 Dec. Er zijn vier dooden to Cuidad Rodrigo. Een honderdtal huisgezinnen zijn zonder onderdak. Brug gen zijn weggeslagen, wegen versperd. Lissabon, 24 Dec Het gerucht loopt, dat een storm belangrijke schade heeft aangericht in U porto. Meu spreekt van ver schillende ongelukken talrijke schepen zijn door den hevigen stroom meegesleept en men vreest, dat er merisöhen zijn gedood. Oporto, 25 Dec. De was van de Dour a heeft een hoogte van 10 a 12 Meter bereikt Alle wegen om de stad zijn bedekt door het water, dat in de huizen is gedron gen en groote hoeveelheden goederen wegge voerd. De bemanning van de Duitsche vrachtboot Cintra is op 6 man na omgeko men. Ook andere Portugcesche steden lijden door overstroomingen Madrid, 25 Dec. In de provincie Leon zijn een aantal bruggen vernield en vele huizen ingestort. Sommige dorpen zijn van het verkeer afgesloten. Eén persoon is verdronken en verscheidenen zijn gewond. 2 6 Doe. De officieele telegrammen uit de provinciën gewagen van talrijke rampen en ongevallen. Te Ciudad Rodrigo zijn vijf tig huizen verdwoest; driehonderd menschen zijn zonder onderdak. Ook andere streken zijn zwaAr geteisterd Talrijke dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten, doordat de verkeerswegen vernield zijn. De verliezen zijn aanzienlijk. Do burgemeesters vragen om hulp. Talrijke kudden zijn verdronken. Praag. 25 Dec. De expree trein van Praag naar Weenen in botsing gekomen met een goederentrein. Tien personen zijn ge dood en 28 ernstig gewondverder zijn er nog talrijke licht gekwetsten. Tweede telegram. Bij de botsing bij Uhersko zijn veertien personen gedood en 25 gewond. Het ongeluk is te wijten aan verkeerden wissèlstand. Do Staatscourant van Zaterdag 25, Zondag 26 en Maandag 27 December bevat o.a. de volgende kon. besluiten: benoemd tot consul te Maranh&s (Bra zilië) J. P. Collares Moreira; benoemd tot opzichter bij de Rijkswater staat le klasse 1'. R. Kok en J. C. de Ma- sier, thans id. 2e klasse; tot bureelambte naar bij den Rijkswaterstaat 2e klasse F. W. Knijff, thans bureelambtenaar; op verzoek eervol ontslagen de reserve kapitein mr. E. J. Korthals Altes, van de landweerinfanteric in het 24e district. H. M. de Koningin-Moeder ontving Dondèrdag in audaentio baron Guillaume, gezant van Z. M. den Koning der Belgen te 's Oravenhage, en den heer Talma, minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Z. K. H. de Prins keerde reeds Zondagavond laat van Het Loo in de resi- deiitie terug en komt dus niet Dinsdag met de Koningin en Dochter, Prinses Juliana, mede. Vrijdag had in de audiëntiezaal ten paleize Het Loo de Kerstfeestviering plaats, waartoe een 5-tal Kcrstboomen rijk versierd en verlicht. Het geheel bood een liefelijken aanblik. De Kon. familie had genoodigd de dames en heeren der hofhouding, bene vens een'ge genoodigden uit de omgeving. Wegens het verblijf dit jaar van het Hof op Het Loo tot na Kerstmis, is de in het Paleis aan den Kinderdijk gebruikelijke uitreiking der kerstgeschenken door H. M. de Koningin en den Prins aan de kinderen van het personeel der Hof bediening te 's Gravenhage, uitgesteld tot na de terug komst der Koninklijke Familie in de resi dentie. In de Kon. Hofkapel van het Paleis het Loo had Zaterdagmorgen eene gods dienstoefening plaats ter viering van liet Kerstfeest. Met het Kon. Echtpaar en H. M. de Koningin-Moeder waren tegenwoordig de hofdignitarissen, genoodigden en de hof- officianten met- hunne vrouwen. Tot tekst zijner rode had ds. Knottne- rus, van Apeldoorn, gekozen Lucas 2; 1012. De gtzongen liederen zijn Gezang 229 1 en 5, Gezang 117 en Psalm 98 2. Dinsdag 28 December vertrekt het ho? 11 uur 30 van Hel Loo en komt te 's Gravenhage aan 1 uur 47. Een telegram aan Koning Albert. De afdeeling Zaanstreek van het Algemeen Nederlandsch Verbond, welker jaarvergadering samenviel met de kroning van den Koning van België, heeft aan den nieuwen vorst liet volgende telegram ge zonden „De afd. Zaanstreek van het Algem. Nod. Verbond, omvattende alle mannen en vrouwen van Dietschen stam, brengt Uw Majesteit hulde bij troonsbestijging en dankte Uwe Majesteit voor de openlijke er kenning van de gelijke rechten der Vlaam- sche taal door de eedsaflegging in twee talen". De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie op Maandag 27 December en die van den minister van Oorlog op Don derdag 30 December zullen niet plaats heb ben. Naar wij uit goede bron met zeker heid vernemen zal de zitting der Tweede Kamer, aanvankelijk vastgesteld op Dinsdag middag a.s. ten half twee ure, echter eerst Woensdagmiddag e.k. op hetzelfde uur ge houden worden, teneinde de leden ,die de begrafenis van den oud-minister Pierson zouden willen 'bijwonen, daartoe in de ge legenheid te stellen. In de tegen a.s. Woensdag te li uur bijeengeroepen vergadering van de Tweede Kamer is, behalve de stemming over het amend am en t - Roes s i ng h c.s. op de Surinaam- sehe begrooting, verder nog aan de orde het begrotingshoofdstuk van het departement van Koloniën zelf. De Anierikaansche generaal Wood ford maakte- Vrijdagmiddag zijn opwachting aan den minister van Buitenlandsche Zaken. Burgemeester van L e e u- w en. Naar Het Volk met zekerheid verneemt, staat het vast, dat mr. Van Leeu wen in ieder geval blijft bij zijn besluit om nf tc treden en is er ook geen sprake van, dat hij nog tot 1 Mei zou blijven. Er verluidt dat in de eerste Januari vergadering van den gemeenteraad de bur gemeester zijn afscheidsspeech zou houden. De volgende alphabetisohe aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Rotterdam Mr. A. baron van Harinxma tlfoe Slooten, substituut-officier van justitie te Winschoten; H. W. M. van Hel ten, substituut-griffier bij de rechtbank te Groningen, en A. J. van Royen, refe rendaris aan het departement van justitie. J. L. le Bron de Vexela. Den 28en December a s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de beer J. L. le Bron de Vexela, voorzitter der Algemeene Rekenkamer, te 's Gravenhage, tot officier werd benoemd. De heer Le Bron trad op 16-jarigen leef tijd als vrijwilliger in dienst, werd 28 De cember 1859 benoemd tot 2e luit. bij het wapen der infanterie en in 1872 tot kapi tein In dien rang was hij in de jaren 1873 en 1874 gedetacheerd bij het leger in Oost- Indië en verwierf daar in At-jeh de Mil. Willemsorde. Ir. Nederland teruggekeerd, werd hij ge plaatst bij het regt. gren. en jagers, in 1887 bevorderd tot majoor, in 1890 tot luit .-kolo nel en twee jaren later op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen. Den Hen Maart 1892 werd hij benoemd tot lid en 27 Juni 1908 tot voorzitter van de Algemeene Rekenkamer. N. Ct. Jubileum dr. E. v. Dieren. Een bekend Amsterdamsch geneesheer, dr. E. van Dieren, herdacht Vrijdag den dag, dat hij 25 jaar geleden tot arts werd bevorderd. Di Van Dieren werd in 1861 te Zutphen geboren, in welke stad hij tevens de H. B. S. bezocht; als semi-arts was bij als assis tent aan het Ned. Isr. Ziekenhuis verbon den, waarvan prof. Korteweg, thans hoog- leeraar te Leiden, geneesheer-directeur was Na zijn bevordering tot arte, was hij vier jaar lang officier van gezondheid en veetigde zich vervolgens te Amsterdam als practisee- rend geneesheer. Als zoodanig oefende hij eene uitgebreide practijk uit en wisit daarbij de sympathie van velen te verwerven. Van zijn hand verschenen vele wetenschappelijke werken liet meeste van sociaal-hygiënischen aard Ook maakte dr. Van Dieren langen tijd deel uit der schoolcommissie en neemt daarin oen werkzaam aandeel. Talrijk waren de hulpbewijzen, welke den ge ach ten jubilaris uit vele deelen van het land mochten bereiken. Uit vrienden, pa tiënten en oud-patiënten had zich een com missie gevormd met dr. F. Leviticus aan 't hoofd', welke Vradagmiddag den jubilaris in bet gebouw „Belle vu e" complimenteerde, tijdens een feest vergadering, ter huldiging van den jubilaris belegd. In ..Vox Medioorum" schrijft dT. Menko een zeer waardeerend artikel over den jubi laris. Dc generaal Woodford werd Vrijdag middag 4 uur bij den minister van Buiten landsche Zaken in diens kabinet binnenge leid door den lieer White, secretaris der Amerikaansohe legatie te 's Gravenhage, tij delijk zaakgelastigde bij afwezigheid van den gezant. Met de hem eigen opgewektheid en hoffe lijkheid begaf minister Dc Ma rees zich met den generaal in een gesprek over de afgeloo- peu Hudson-Fultonfeesten, waaraan Neder land een zoo levendig aandeel nam. En de naar Europa afgevaardigde sprak met vol doening en erkentelijkheid over de belang stelling, die ook en vooral van de zijde dei- Nederland sche regeering in het zoowel voor ons land als voor Amerika gedenkwaardige feest was betoond. De heer Woodford is voornemens na af loop van zijn opdracht hier te lande met gelijk doel naar Berlijn te vertrekken. N. G. Pierson. f Vrijdag, an den wogen aniorgen, is te Ben- nebroek bij Haarlem Nico laai Gerard Pier- S-U na langdurige ongesteldheid overleden. In Februari 1839 te Amsterdam geboren, bereikt hij dus ruim den 70-jarigen leeftijd en met zijn verscheiden veoddect het vader land een uitmuntend, burger, verliest de we tenschap een van haar krachtigste figuren. Geboren in een Amsterdam's patriciërsge- ain werd N. G. Pierson opgeleid voor den koophandel en in 1861 vestigde hij zich daar ter stede als hoofd eener handelson derneming. Maar ai ras bleek 't dat de practijk van het bedrijf hem minder aan trok dan de begeerte om te kennen en te we ten. Heldere adviezen over let muntwezen en het ruilverkeer vestigden de aan dacht op den jongen man en reeds in 1865 werd hij benoemd tot directeur der Surin aam sche Bank, na 3 jaren gevolgd dooi' gelijke be noeming bij de Neder!andsc'he Bank. In 1875 verleende de Universiteit te Lei den hem honoris causa den graad van doc tor in de faculteit dor rechtsgeleerdheid Twee jaar later aanvaardde hij het- hoog leeraars.jnbt in de Staathuishoudkunde aan de Amsterdamsch© Universiteit, welk ambt. 'hij i 1885 wederom verliet voor het Direc teurschap dei' Nederlandsche Bank. Door tal van geschriften over economie en muntwezen, door zijn meesterwerk over de Grondbeginselen der Staathuishoudkunde, alscok door een geheel e reeks artikelen in de Gidb, de Economist en liet Tijdschrift voor Nederlandsdh-Indië had Pierson ge toond een eerste plaats in de wereld der we tenschap in te nemen. Zijn in lö91 gevolg de benoeming tot- Minister van Financiën in het Ministerie Tak van Poortvliet was niet slechts eene erkenning van zijn groote verdienste, maar ook een versterking van da4. Kabinet, dat na de Kamerontbinding- en den ongunstigen uitslag der verkiezingen een ontijdig einde vond. In dat Ministerie toon de Pierson zich in zijn volle kracht. Het omvangrijk werk der belasting-hervorming werd door hem ter hand genomen en voor een bel-angrijk deel tot stand gebracht. De afschaffing van het z.g. Patent, de afschaf fing. van den zeepaccijne, de aanzienlijke vermindering van den accijns op het zout was zijn werk, naderhand gevolgd door de belangrijke vermindering dei- Personeel e be lasting en de invoering van vermogens- en Ibedi'ijfolbeliasibingMeit dfie hér'vorahinig be wees Pier&on rijn moedlige energie -ale. her vormer bewees 'hij ook een volksman te zijn, niet -met het woord, (doch inderdaad. Na de verkiezingen van 1897, welke de overwinning der vooruitstrevend liberale beginselen bracht-, werd aan P-ieifcon de op dracht gegeven een nieuw Kabinet saam te stellen. Dit geschiedde en Pierson aanvaard de in d'at Ministerie opnieuw de portefeuille voor Financiën. In 1901 vervangen door het Ministerie-Kuyper bleef Pierson tijde lijk buiten het politiek kampperk. Bij de lussohentijdsche verkiezing voor het die:riet Assen werd hij candid aat gesteld, maar niet verkozen. Zijn, ook o-p ander terrein vaak als togenstaander en bestrijder opgetreden tegen e uididaat mr. M. W. F. Treub werd afgevaardigde voor Assen. In 1905 koes ech ter Gorkum hem als Kamerlid. In de crisis-dagen na den val van het Mi nisterie-Kuyper werd tot veler teleurstel - iing niet aan Mr. Pierson, doch aan zijn ambtgenoot uit liet Kabinet van 1897, aan Mr. Goeman Bongesius, opdracht tot Kabi- nents formatie gegeven. Pierson werd niet bereid gevonden voor de derde maal het mi- u-istet^r-amlbt te «aanvaarden, miaar toondle toch zijn warme belangstelling in het naar wensch beëindigen van de crisis. Het- is van algemeene bekendheid dat de toen opgetre den voorzitter van den Ministerraad, de heer De Meester, werd aangezocht op Pierson's advies Als lid der Tweede Kamer nam Pierson mei gtnooten ijver aan de werkzaamheden dbel. Maar al spoedig daarop dééd licha melijk verval zich bij hem kennen. Toene mende doofheid maakte 't 'hem moeilijk de beraadslagingen te volgen en een ernstige ziekte sloopte zijn gestel. ReedB langen t./l waren zijn vrienden dan ook voorbereid op liet ontvangen van zijn doodsbericht en bij niemand wekte 't verwondering, dat hij reeds lang vóór de verkiezingen van dit jaar had verklaard geen verlenging van zijn mandaat te wenscheu. Hoe zeer Pierson werd hooggeschat ie dit jaar op zijn 70sten verjaardag zoo duidelijk gebleken. Toen, te Hilversum vertoevend', wend hij er bezocht door afgevaardigden van eon tot dat doel gevormd comité, die hem kwamen huldigen en tevens kwamen mede- deelen dat uit- bijdragen van vrienden, van leerlingen en vereerders een fonds was ge vormd, het N. G. Pierson-fonds, bestemd om de studlie dei- staathuishoudkunde te be vorderen De diepgevoelde woorden, door Prof. H. B. Greven toen gesproken, vonden weerklank bij alle groepen dei* bevolking, hoe ook dooi* partijschappen overigens ver- deeld. Tot voor korten tijd was Mr. Pierson voor zitter van het College van Bijstand inge volge de Woningwet. Ook was hij voorzatter van de Vereeniging voor de Staathuishoud kunde en de Statistiek, vroeger ook van de Centra je Commissie voor de Statistiek en van de vereeniging het Vrije Ru i3 verkeer. Voorts was de overledene Grootkruis in de Orde van den NederIandschen Leeuw. Met Pierson is heengegaan een groot man. Maar hij was meer dan dat. Hij was ieder, <he 't voorrecht heeft genoten met hem in vriendschapsbetrekking tc komen, kan dat vnede getu'gen ook een goed man Verkwikt werd men steeds door zijn rijke kennis, door de groo. ieid van zijn weten en streven en niet minder door de -grootheid van zijn hart. Mannen als Pierson verheffen geheol hun tijd en zij helpen krachtig mede om den geestelijken rijkdom van een volk te verhoo- gen en op te bouwen. Wat hij tot «stand heeft gebracht zal blijven. En blijven zal ook dé dankbare herinnering. Nu hij heen ging uit 'het léven, nagestaard in eerbiedige bewondering. De begrafenis van mr. N. G. Pienson is bepaald op aanstaanden Dinsdag 28 De cember op de begraafplaats „West er veld", bij Velsen Dr. G. J. v. d. Flier, f Men meldt ons uit 's Gravenhage dd. 26 dezer. Zacht en kalm is gisterenavond alhier, in den ouderdom van bijna 69 jaren, overleden dr. Gerrit Jacobus van der Flier. Geduren de een lange reeks van jaren was dr. Van der Flier, predikant hier ter stede en sedert 1 Mei 1894 Hofkapelaan. Zijn gezondheids toestand noopte hem zijn emeritaat aan te vragen als predikant, doch hij bleef Hofpre diker tot aan zijn dood, hoewel zijn gezond heidstoestand hem niet toeliet dat ambt in den laat sten tijd te vervullen, tengevolge waarvan dit dan ook werd waargenomen door dr. J. H. Gerretsen. Dr. Van der Flier, die het huwelijk in zegende van H. M. de Koningin, was voor zitter of bestuurslid van vele godsdienstige of christelijke instellingen, onder anderen ook van de commissie voor de protestant- sche kerken in Indië. Zijne groote verdien sten werden erkend door zijne benoeming tot ridder van den Neder]andsohen Leeuw, com mandeur der Huisorde van Oranje en rid der der Orde van de Wendisdhe Kroon van Mecklenburg. Zaterdag is te Hilversum overleden de heer mr. S. Tjaden Busmann, oud-pre- sident- van de arrondissements-rechtbank te Groningen. Mr. Troalttra's Kerstred*. In een Zondag (2e Kerstdag) in het Pa leis voor Volksvlijt- te Amsterdam gehouden openbare vergadering, belegd door de fede ratie Amsterdam van de S. D. A. P., heeft, als gewoonlijk, mr. P. J. Troelstra, zijn beschouwing gegéven over den politieken toestand van Nederland in het afgeloopen jaar. Mr. Troelstra 'begon met de verzekering, dat de sociaal-democraten meer dan iemand om „vrede op aarde" vragen. Maar deze kan niet heerschen zoolang in alle beschaaf de landen het kapitalisme heerscht- en het militarisme zijn last doet gevoelen. Dan, komend tot den politieken toestand, besprak mr. Troelstra allereerst den uitslag van de Kamerverkiezingen in den afgeloo pen zomer. Rechts heeft nu 60, links 40. Maar daardoor is er geen verandering van gewiehtgekomen, en is er niets veranderd in de positie der sociaal-democratie. Want de bourgeoisie heerscht nog altijd. Intusschen mag het ons niet- totaal onver schillig laten. Marx reeds heeft er op gewezen, dat de proletariërs moeten gébruik maken van de twisten der burgerlijke partijen. Wél is het niet om 't- even dat een Nolting is vervan gen door een De Vlu>gt, en een Lely door een Snoeck Henkemans, maar toch links is evengoed een deel der bourgeoisie als rechts. Belangrijk is dat het percentage van het getal sociaal-democratische stemmen zooveel is vooruitgegaan, en gewichtig, dat thans duidelijk is gebleken het bankroet van de antithese-politiek der christelijke partijen. Hun voormannen hébben thans toegegeven, dat voornamelijk neutraliteit uit de Christe lijke beginselen kan worden afgeleid. Trouwens dr. Kuyper heeft- in de bekende lintjeszaa'k dan ook de zoogenaamde Chris telijke beginselen met de voeten getreden. Verloops merkte spr. op, dat de libera len geen belang hebben bij de verdwijning van de antithese, omdat hierdoor een posi tief doel uit het oog zou worden verloren. Dan behandelde «pr. de verdere gevolgen der Kamerverkiezing. De vervulling van den wensch naar algemeen kiesrecht is niet na der gekomen, maar ook niet veel verder af geraakt. De ondervinding, ook met liberale Ministeries, wettigt spr. tot deze stelling. Een strijd tegen de zelfstandige vakbewe ging hebben wfj thans niet te wachten, maai de behandeling van de begrooting 'heeft toch geleerd, dat men van kerkelijke zijde de vrijheid der vakbeweging toch gaarna aan banden zou leggen. Kuyper deed dit in het groot, door de dwangwetten; thans trecht men het- op kleine ischaalmaar tien dub beltjes is ook een gulden. In het Zuiden des lands wordt de socia listische propaganda op allerlei manieren bemoeilijkt; men tracht de deelneming van de openbare onderwijzers aan de verkiezin gen te bemoeilijken er is gepoogd om socia^ listische onderwijzers zooveel mogelijk uit de school te verwijderen, enz. En Minister Heemskerk ontduikt© de van hem gevraag de antwoorden. Hij laat alles langs zijn kou de kleeren afdruipen. Zelfs de schandelijke wijze waarop kinderen van socialistische ouders te Maastricht door hun Christelijke onderwijzers worden behandeld, heeft hij niet veroordeeld, hoewel dat optreden in strijd was met art. 57 van de wet op het Lager Onderwijs. Laten wij op onze hoede zijn, riep spr. uit, nu de kerkelij'ken het met iklein geld probeeren. Er dreigt gevaar. Dezer dagen nog heeft spr. een 'bezoek igehad van den secretaris van den Nederlandschen MijnWer- kersbond, den heer Elfers, die hem mede deelde, dat de burgemeester van Heerlen Duitsche mijnwerkers over de igrenzen laat zetten en dat spoedig de uitwijzing is té verwachten van een 300-tal belhamers. En als men nu weet, dat de nieuwe, neutrale vakorganisatie van mijnwerkers vooral ge steund wordt den 'invloed van de Duitsche mijnwerkers dan begrijpt men wat hierach ter zit Spr. heeft zich onmiddellijk over deze zaak in verbinding gesteld -met de Re- geering. speciaal met de Ministeries van Binnenlandsche Zaken en Justitie, en hij verwacht, dat er nu een uitgebreid onder zoek zal worden ingesteld. Intusschen doet hij reeds thans een beroep op de vakbewe ging en de politieke organisatie der arbei ders, om een vlammend protest uit te spre ken tegen dezen nieuwen aanval op de vrije Vakbeweging. (Donderend applaus.) Moge er spoedig in deze zelfde zaal een reusachtige demonstratie worden georgani seerd. In het tweede deel van zijn rede ging spr. na welke taak de arbeidersklasse en de so ciaal-democratie hebben te vertullen. Waar deze belangen niet voldoende kunnen -wor den behartigd door -de vrijzinnige partijen, daar behooren tot die taak verdediging van de openbare volksschoolverzet tegen de im mer toenemende uitgaven voor leger en vloot, in liet- algemeen tegen het militaris me verzet tegen verhooging der invoerrech ten propaganda voor sociale hervormingen (en bescherming van het reeds verkregene, binnenkort ,van de Ongevallenwet). Geruimen tijd stond spr. in dit verband stil bij de Staatspensionneering. De Christe lijke propagandisten hebben bij de verkie zingen toegegeven, dat er voor de allerarm sten, 'die geen premie voor hun verzekering kunnen betalen, zal moeten 'worden gezorgd. Welnu, 'als deze -zaak weer aan -de orde komt in de Tweede Kamer, zullen de so ciaal-democraten aan de Regeering vragen dan ook in «het stelsel van verplichte ver zekering voor die allerarmsten bet Staats pensioen in te 'voeren. Dat hiermee het be ginsel der -Staatspensionneering verloren -zou gaan. zooals van sociaal-democratische zijde beweerd is, 'bestrijdt spr. Wie zoo spre ken bezien alleen de theorie en zien de prac tijk voortij. Als laatste punt van het sociaal-democra tisch politiek programma noemde spr. den 10-uren-dag, welke van dit -Ministerie echter niet te verwachten is. Deze dag, aldus besloot spr., is door de bourgeoisie gewijd aan de vrede, door ons aan den strijd. Ten strijde tegen het kapi talisme en voor het socialisme. De toekomst is aan ons. (Applaus.) Debat werd gevoerd door den heer Wijn koop, voorzitter van 'de -S. D. P., die de tactiek der ,S. D. A. P. bestreed. De spreker werd herhaaldelijk door gefluit, interrup ties en rumoer verhinderd zich verstaan baar te maken en voort te gaan. Ook mr. Troelstra trof bij zijn repliek een zelfde lot, waarop hij dreigde in het vervolg niet meer te zullen repliceeren, als van de zijde der Tribunisten lawaai wetd gemaakt. In de door den Haags oliën Bestuur- dersbond belegde vergadering van basturen van arbeidersorganisaties ter bespreking van de actie tegen het „Noorsehe stelsel", waar -die besturen van 33 organisaties ver tegenwoordigd waren, werd de volgende mo tie met algemeene stemmen aangenomen De gecombineerde vergadering van be-- sturen van arbeidersvereenigingen te 's Gra- venhage, belegd door den Haags chen Be- stuurdersbond, Kennis genomen hebbende van de bezwa ren tegen het „Noorsche stelsel" van werk- loozen ver zekering, welk stelsel indruischt tegen het principe en de practijk der vak- vereenigingen en zoowel de landelijke cen tralisatie van vakbonden als den groei dér plaatselijke organisatie tegenhoudt; van oordeel dat dit stelsel geen kraohtige resultaten kan opleveren, wijl het 't over- groote deel der georganiseerde arbeiders van deelname aan het Gemeentelijk WerklJoo- zenfonds uitsluit; betreurende dat B. en W. een afwijzend praeadvies uitbrachten op de motie van hét Raadslid Hoejenbos c. s„ draagt het bestuur van den H B. B. op hierbij vasthoudende aan het standpunt- vervat in de adressen van den H. B. B. d.d. November 1906 en Juni 1907 krachtig de actie voor het G$ntsehe stelsel ter hand te nemen, hierbij rekening houdend met d& eischen van het N. Y. V. besluit den Gemeenteraad met dé grieven der georganiseerde arbeiders in kennis te stellen en gaat over tot- de orde van den dag." Besloten werd verder tot- hét houden tob eene openbare vergadering. Protest werd aangeteekend tegen de wijze waarop het algemeen comité tot bestrijding der werkloosheid deu steun aan georgani seerde werkloozen heeft geregeld. Het nieuwe stuk van H e ij- e v m a n s „De Schoon-e Slaapster", waar van Vrijdagavond bij de Ned. Toonéelver- eeniging te Amsterdam de première is ge gaan, heeft bij een groot deel van het talrijk publiek veel bijval gevonden. Na elke akte is herhaaldelijk moeten worden gehaald.- Het is zoo kenschetst de correspondent der N. R. Ct. het stuk een verbeeldings spel in drie bedrijven, Mulitatuliaansch van. stijl >en gedrenkt in de romantiek van Vic tor Hugo. De opvoering door hét gezélschap der Nederlandsohe Tooneelvereeniging was voortreffelijk „Barbarossa" begint in de Telegraaf met te zeggen „Ziehier een stuk waaraan Heyermans, volgens het zeggen, negen maanden gewerkt heeft, waarin hij het teerste en nobelste zijner ziel heeft trachten te leggen, dat hij. vanwege dit teere en nobele in rhythmisch proza heeft neergeschreven en waarvan ik geen laars gesnapt heb. Dat is erger drama dan dit verbeeldingsspel in drie bedrijven, dat „nergens geschiedt- tijd onbekend", aooals ter verduidelijking op het program ma staat." Een tubei'culos e-m u- s e um. Donderdag wend in „Ons Huis" ito Rotterdam met eenige plechtigheid en in tegenwoordigheid van verschillende autori teiten een Tuberculose Museum geopend, vanwege het Groene Kruis opgericht. De heer C. Dekker, arte te Bodegraven, hield als voorzitter der Museum-commissie een feestrede, waarin hij het groote belang van het museum uiteenzette. Verschillende andere sprekers voerden nog hot woord, waarna het museum bezichtigd word.

Amersfoortsch Dagblad | 1909 | | pagina 2