W" J «urgang. Maandag 3 Januari 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WISKOTTENS. 1°. 1»©. OORTSCH ABONNEMENTSPRIJS: Per 5 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant versohgnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur '8 morgens bij de Uitgever» in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tcd het herhaald adverteeren in dit Biad, bg abonnement, Eei^ circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. België. Brussel, 2 Jan. In oen herderlij ken brief spoortt die aartsbisschop van Me- chelen de geloovigen aan te bididen voor het zieleheil van koning Leopold, die we gens zijn godsdienstig huwelijk en zijn eeht christelijk sterven zich de gebeden van alle katholieke Belgen waardiig heeft gemaakt, maakt. De rechtstreeksche nalatenschap van Ko ning Leopold bedraagt, zooals reeds werd bericht, 18 millioen frs. in plaats van 15 millioen, zooals de Koning in zijn testament had opgegeven. Intusschen schijnen de door den overleden Koning in den laatsten tijd van zijn leven opgerichte naamlooze ven nootschappen, waarin hij een groot deel van zijn overig vermogen had ingebracht, zich in alle stilte te ontbinden. Thans reeds staan de aandeelen van de „Maatschappij tot ver fraaiing van onroerende goederen" ter be schikking van 's Konings drie dochters. De Koning lieeft eigenaardige plannen met deze maatschappij gehad. De Koning had zich van een groot aantal onroerende goede ren den eigendom verworven. Te Brussel zou, in. de nabijheid van het paleis van justitie, een reusachtig restaurant verrijzen in de bovenstad wilde hij een groot modern hotel bouwen; in Laeken zou een villawijk worden aangelegd. De nog niet verkochte schilderijen zouden eene bijzondere af dee ling van het museum vormen. Daar hij ech ter de werken, die eene bijzondere waarde hadden, inzonderheid die van oude meesters, van de hand heeft gedaan en bijna alle nog overgebleven moderne schilderijen vrij mid delmatig zijn, verzet zich voorshands de directie van het museum tegen de aanne ming van het geschenk. Men verwacht, dat de nog aanwezige schilderijen en meubels in de ontruimde koninklijke paleizen zullen te- rugkeeren Ook de aandeelen van de tweede maat schappij, waarin de Koning zijne bezittin gen in het zuiden van Frankrijk heeft in gebracht, zullen aan de erfgenamen uitgele verd worden. Eene derde maatschappij, waarin, naar gezegd wordt, een kapitaal van 12 millioen gestoken is, heeft allerlei stich- ttingen in Saksen-Coburg-Gotha ten doel zoo b.v. de oprichting van een majoraat. Deze maatschappij is wel geldig naar Sak sisch recht, maar volgens de in België gel dende rechtsopvatting ontoelaatbaar, omdat in België eene naamlooze vennootschap steeds met een handels- of nijverheidsdoel moet zijn opgericht. Het schijnt, dat ook aan de uitlevering van de aandeelen van deze maatschappij aan de dochters van den Koning geene bezwaren in den weg staan. Op deze wijze komen de beschikkingen, die de Koning heeft gemaakt om zijne doch ters te onterven, op niets uit. Hij heeft zijn uitersten wil, naar de Gazette mededeelt, op een ontoonbaar vodje papier geschreven, „alsof het een biljetje was, dat in een kof fiehuis bekrabbeld is." Alleen het codicil van 12 December 1909 is geschreven op het mooie geschepte papier, dat in het paleis van Laeken gebruikt werd. De Senaat heeft het wetsontwerp aange nomen tot beperking van den werktijd in de kolenmijnen. De arbeidstijd wordt bepaald op negen uur; de regeering is bevoegd dien tijd nog in te korten in mijnen, waar de warmte stijgt boven 28 graden Celsius. Het Handelsblad van Antwerpen bericht, dat Koning Albert bij de benoemingen aan zijn hof de voorwaarde stelt, „dat allen, die hem omringen, de Vlaamsche taal moeten kennen Frankrijk. P ar ij s, 1 J a n. Bij de ontvangst van bet corps dipLomiatique, drukte preslid'ent Fallioros zijn© vreugde uit over het behoud van den vrede, ten bate van de mensch/heid, de vrije ontwikkeling en den vooruitgang der beschaving. De Fransche buitenlandsche politiek, ge steund door de diplomatie van de geheele wereld, zal onvermoeid baren arbeid tot bewaring van eendracht en gemlaJbigdh'eid voortzetten. De president verzocht de leden van het corps diplomatique de goede wenscben der Fransche regeering voor de volken en de staatshoofden, die zij vertegenwoordigen, over te brengen. Generaal d'Amade, die den lOen October van zijn commando ontheven was, omdat hij in de Matin over de Spaansche politiek in Marokko verklaringen had afgelegd, die het misnoegen van de regeering opwekten, zal, naar verluidt, in deze maand weer het bevel over eene divisie krijgen. Denemarken. De oude minister Al'berti heeft voor de tweede maal de Kerstdagen in de gevangenis doorgebracht, nog steeds in voorloopige hechtenis. Dat de instructie zoo langen tijd duurt, is een gevolg van de stelselmati ge instructie in de gevangenis, die deze eerst kort geleden heeft laten varen. Thans is het onderzoek zóó vergevorderd, dat spoe dig na nieuwjaar de instructie zal kunnen worden gesloten. Met hulp van een ervaren boekhouder, is de rechter van instructie er in geslaagd het bewijs te leveren waar de 15 millioen kronen gebleven zijn, die Alberti van de boeren bank en de boterexportvereeniging heeft verduis terd. Men is lang in 't onzekere geweest en het verdwijnen van een bedrag van omstreeks 700.000 kronen, zoodat de meening ont stond, dat Alberti dit bedrag op zijde had gelegd, om niet geheel onbemiddeld te zijn na het ondergaan van zijne straf. Later werd dit bedrag terug gebracht tot 100,000 kro nen, en dezer dagen is het gelukt, ook deze som terecht te brengen. Dit laatste bedrag maakt, volgens de opgave die Alberti nu onlangs zelf heeft gedaan, de renten uit van verkochte obligatiën, die Alberti in zijne boeken steeds als bestaande liet verschijnen. De veelvuldige transactiën hebben hem bo vendien in don loop der jaren aanzienlijke rechtstreeksche verliezen berokkend. Ofschoon Alberti persoonlijk niet weinig bezittingen had, zijn de beheerders van zijn faillieten boedel toch van meening, dat te genover de passiva slechts een actief van ongeveer 2 pet. staat. Interessant in ieder geval is de waarneming, dat Alberti er niet naar gestreefd heeft zich persoonlijk te ver rijken ook was zijne levenswijze betrekke lijk bescheiden. Spanje. Madrid, 31 Dec. De Staatscourant publiceert twee decreten, waarbij resp. de begrooting voor 1909 wordt verlengd op 1910 en de machtiging wordt gegeven tot d© aanschaffing van een bestuurbaar lucht schip. Portugal. Lissabon, 2 Jan. In zijne rede bij de opening der Cortes, wees Koning Ma nuel op de goede betrekkingen tusschen Portugal en al de andere mogendheden. Por tugal zet de onderhandelingen voort over de grensregeling van Macao en over het sluiten van een nieuw handelsverdrag. Daarna her innerde de Koning aan de hartelijke, vrien delijke en minzame ontvangst, dio hem op zijne reis naar Engeland, Spanje en Frank rijk is ten deel gevallen. De Koning somde vervolgens verschillende maatregelen van binnenlandsch bestuur op, die de regeering zal voorstellen. Hongarije Nu de onderhandelingen tusschen Luiloacs en Justh geheel mislukt zijn, laat Lukacs verklaren, dat hij zijne taak nog volstrekt niet als geëindigd beschouwd., maar met de overige partijen zal onderhandelen om de samen stel Ling van een nieuw ministerie mo gelijk te maken. Men gelooft intusschen, dat deze on- derliandelingen nog sneller en met even weinig resultaat zullen eindigen als de on derhandelingen met Justh, want de overige par lij leiders, zooals Kossuth, graaf Andras- sy en graaf Zichy, hebben bij de besprekin gen, die in de vorige week met hen plaats gehad, beslist geweigerd gemeene zaak met Lukacs te maken. Van graaf Andrassy wordt zelfs medegedeeld, dat zijne weigering om dn een kabinet-Justh te treden, of het in direct te ondersteunen, in een ongewoon heftige» vorm is geschied. Wanneer Lukacs niettemin zijne taak als niet geëindigd be schouwt, dan wordt daaruit de conclusie getrokken, dat hij de opdracht heeft, als het mogelijk is ook een kabinet buiten voe ling met het partlement te vormen, welke taak men tot dusver meende, dat alleen aan graaf lvhusen-Hedervary zou zijn voorbe houden De ontbinding van het huis van afge vaardigden wordt als onvermijdelijk be schouwd. In de eerste dagen van het nieuwe jaar wordt intusschen de beslissing nog niet verwachter zullen in ieder geval nog eeni- ge stormachtige vergaderingen van den rijksdag moeten worden doorgestaan, voor dat men besluit tot een beslisseuden stap. Rusland. Sebastopol, 31 December. Het Keizerpaar is lieden, nadat het eskader met het lijk van grootvorst Micliaël Nikolajewitsj hier was aangekomen, met de kinderen naar Tarskoje Selo vertrokken. Petersburg, 31 Dec- De doema is wegens het Russische Kerstfeest bij be sluit des Keizers tot 2 Februari 1910 ver- Petersburg, 2 Jan. De Czaar en de Czarina zijn heden namiddag te Zars- koje Selo aangekomen Turkije. Het Bulgaarsche constitutioneele orgaan Otetschestwo spoort de Bulgaren van Mace donië aan, met het oog op de voortdurende ongerechtigheden van de regeering weder met het benden bedrijf te beginnen en aan het beschaafde Europa nogmaals het bewijs te leveren, dat Turkije eene grondwet on waardig is en de Turksche regeering nooit rechtvaardig is. De overheid wil, naar aanleiding daar van, de strengste maatregelen tegen dit or gaan nemen. Griekenland. Athene, 2 Jan. Na een onderhoud met den Koning heeft Mauromichalis het ontslag van den minister van binnenlaud- sche zaken aangenomen. Over de crisis wordt bericht, dat de be sprekingen tusschen Theotokis en den mi nister-president Mauromichalis over d© voortzetting van de Kamerzittingen voort duren. Mauromichalis bevindt zich tusschen hamer en aambeeld. Wanneer hij niet in staat zal zijn den toestand meester te wor den, zal hij vragen om zijn ontslag. Dan zou er misschien een coalitie-ministerie komen, dat veelvuldig als de eenige uitweg uit de bestaande moeielijkheden wordt beschouwd. Theotokis zelf zou niet in zulk een kabinet zitting nemen, maar wel toelaten, dat zijne aanhangers dit deden. De militaire bond heeft besloten zich niet te ontbinden en te blijven aandringen op volledige uitvoering van zijn programma. Aanzienlijke leden van den hond hebben aan dagblad-correspondenten verklaard, dat de revolutie zich nog in haar aanvangsstadium bevindt en dat, als haar moeielijkheden in den weg worden gelegd, alle gebeurtenissen zullen intreden, die eene echte revolutie met zich brengt. De Atheensche bladen wijzen op de groote rol, die de Engelsche gezant Elliot in alle gebeurtenissen van de jongste maanden heeft gespeeld, en doen uitkomen, dat nooit, behalve in den tijd der onttroning van Ko ning Otto, de vertegenwoordiger van En geland zoo krachtig in de binnenlandsche politiek van Griekenland heeft ingegrepen als tegenwoordig. Athene, 1 Jan. De Kamer heeft in derde lezing het wetsontwerp op het suiker monopolie aangenomen. Het verzoekschrift van de Atheensche gil den tot begenadiging van den marine-luite nant Typaklos en zijne makkers is aan den Koning overhandigd. Het is door 35 voor zitters van gilden onderteekend, die zeggen, dat het misschien beter zou zijn de geheele treurige zaak, die bij gerechtelijke behande ling slechts smartelijke wonden zou open scheuren, en misschien pijnlijke dingen zou onthullen, met den sluier der vergetelheid te bedekken, opdat de rust kunne intreden, die het land zoo dringend behoeft. Kenschetsend voor de verhouding van de bevolking tot het vorstenhuis is een bericht uit Patras over het wedervaren van prins Nicolaas, toen hij daar op zijn doorreis naar Europa vertoefde. De prins werd door nie mand begroet, zoo min door officieren als door burgerlijke ambtenaren. De prins wa3 daarover zeer verbaasd. Een van zijn adju danten vroeg een politieagent waar toch de commissaris van politie was, maar ontving slechts een schouder ophalen tot antwoord. Oost-Azlë. De ontevredenheid in Korea over de Ja- pansche heerschappij uit zich niet alleen in moordaanslagen op regeeringspersonen, die als vertegenwoordigers van het Japansche gezag kunnen gelden, maar ook in opstan den. De Ostasiatische Lloyd bericht daar over Volgens de officieele berichten zijn in de provincie Zuid-Tsjölla in vier operatiën ruim 1000 opstandelingen gevangen geno men en omstreeks 400 gedood. Daar men met een zoo groot aantal gevangenen niet naar streng strafrecht kon te werk gaan, heeft men hen voorwaardelijk vrijgelaten en in hunne woonplaatsen onder politietoezicht gesteld. Men zoekt nu hoofdzakelijk naar de vier of vijf invloedrijkste leiders van de be weging, die na het verlies van hunne meeste officieren en manschappen nog hardnekkig volharden in hun verzet en zich verscholen houden. Een van deze leiders heeft men ge vangen in Tsjonhaisom, een officier van liet in 1907 ontbonden Koreaansche leger, die aanvankelijk over 3000 man bevel voerde. De anderen behoorden tot de notabelen en waren vroeger vreedzame geleerden. Een van ben, die voor de gevaarlijkste gehou den werd, Ikangsan, 'bewoond eene prachti ge villa aan den voet van den Poelloeberg, en de Japansche gendarmes hebben, als zij naar opstandelingen zochten, dikwijls buis vesting bij hem genoten, zonder te vermoe den, dat bun gastheer hun gevaarlijkste vijand was. In de overige provinciën ver schijnen weer verstrooide henden opstande lingen, zoo inzonderheid in de provinciën Huanghai, Kangwon en Nordkjongsan. Er worden ook in die streken troepen-operatiën voorbereid. VereenIgde Staten. Washington, 31 Dec. Wegons het toenemend belang van de Vereenigde Staten in bet Verre Oosten en de bezwaren d;ie bet 'beheer van de vloot, bij die tegen woordige inrichting oplevert, beeft bet de partement van marine besloten de Paoific- vloot te verdoelen in twee vloteneen Azia tische vloot en eene Pacific-vloot. Allerlei. Het Zionieten-congres te Hamburg heeft Dondlerdag op voorstel van dr. Oppen- heimer besloten tot stichting van een kolo nie op coöperatieven grondslag in Palestina en dlaarvoor 200.000 frs toegestaan. Te Londen treedt met 8 Januari oen nieuwe Zondagsdienst voor post- en telefoon in werking. Er worden Zondags geen brie ven bezorgd, maar om 't toch den menseben in andere deeJen van het land mogelijk te maken Zondag ochtend mensdhen (aan de te lefoon aangesloten) te Londen te bereiken, kan men een brief richten aan bet hoofd telegraafkantoor met opdracht aan bet op gegeven adres de ingesloten boodschap te te- lef oneeren. Het tarief is 3 stuiver voor 30 woorden. Behoudens andere aanwijzing wordt er getelefoneerd 's ochtends om 8£ u. In de maand Augustus 1910 zal er te Bordeaux een internationaal zoevdaedhe- rij-congres worden gehouden. Het plan er toe gaat uit van de Fransche Vereeniging van Visscflierijscttiool-musea enz. Naar het Berliner Tagebüatt uit Ga- blonz verneemt-, is een van d© lichamelijk ingedeerd gebleven reizigers van den snel trein BerlijnWeenen, waarmede met Kerst mis in Bohemen dat vreeselijke ongeluk is gebeurd, in Gabionz op straat plotseling waanzinnig gewonden. Hij gelooft, dat hom bij dat ongeluk handèn en voeten zijn afge reden. Trenton (Missouri), 31 Dec. De express trein van Rockislaiid is niet ver van bier ontspoord. Twee wagens geraak- 89 DOOK RUDOLF HERZOG. Toen ze met die 'beide oudjes koffie ge dronken lliiald, was ze niet oneer te lioulden. „Gaat u mee, unoetder? Naaar die f abrieik? Ik hdb Gustav belloofdl, hem van anidlcteg' nog op te zulien zoeken." „Natuurlijk ga i'k miee. Het zou er an ders in de haspel kamers mooi toegaan, a's ze niet walsten dat ilk kwaim. Adieu vader, over een uurjte 'ben d'k terug. Daar ligt 'het Bronwater „Jij denkt dlan ibodli aam allee," prees de oude Wiskotten en knipoogde Emiliie toe. Op het kantoor zat Auguöt over zijn werk gebogen. „Dag Emilie 1 H'oe maak je Diet?" Hij deed, ailsof hij van hare liange afwezigheid niets wikt. „Gustiaiv ik (hij Fratz in het labo ratorium Zij Ibegahen zidh over liet plein naar de weverij. Haar kinderen speelden in den hoöp asoh, naast het ketelhuis, en de oude CSirostriaan vond tijd, den oven en de baibbel- mondijes zijner Iclteine vrienden gelijktijdig te 'bedienen. Toen hij Emilie gewaar wevdi, salueerdle hij met de kolenschop„Genadi ge hemelAÜb u eens oen oogemblikjo tijd! hie/bt, mevrouw Wiskotten I Ons menSchen (hebben wei altijd vingerdik het kolenstof in de oo'gen, maar zoo voed zien, dat ihlet ouwebje thuis er niet jonger op wordt, kan men toch. nog wei. U moet haar het tegenovergeel de eens iecren, mevrouw Wuskotten. U hefot bet recept," Ze knokte hem lachend, toe, strcdlld© dte> ijverig bezige kinderen oVer Diet haar en ging door de ververijden dichten, witten nevel vendieeLend, de trap op naar liet labo ratorium. „Goeien dag, Fritz!" „Al(le duivels 1 Emilie Draai je eens om, kind. Nu weer naar voren. Tip top 1 En die hoofdzaak jij kunt het dragen en het draagt joiu niet.1' „Is dlat alles?" „I'k vertrouw me zeflf niet. Gustav ligt als 'n Engelschie dog op den loer. Nu vooruit d'an Sapperloot! -Kussen heb ik je ook ge leerd'!" Guetav Wdteiko'tten eborndi, die. iliamden in do broekzakkenen keek toe. „Zeg Fritz, a3& je aanwezigheid hier niet aJbsoiuut noodza kelijk meer is „Wel ja! Ik ga al, ouwe nijdigaard. Waar voor laat men zijne broers dan zulke knappe vrouwen trouwen, al's 'Gustav Wiskotten nam de handen uit de zakkenDe deur sloeg dicht. „Nu heb' ik de armen toch vrij „Ik kom al „Emilie?" En zij aan zijn hals„Ik kan het nog vol strekt niet gelooven." „Wat?" „Dat dat zoo mooi ,is." „Nu nu weet ik ten minste waarvoor ik werk." „Waarvoor dan?" „Voor jouw vroolijke oogen. En opdat jouw handen blank blijven voor mijDoel loos zwoegen, alleen ter wille van het zwoe gen, is te minderwaardig. Maar kunnen denken: dat wordt een kroon, als je krach tig aanpakt, een kroon die jij, zwarte ar- beldssoldaat, je blanke, kleine schat des nachts op het los hangende haar drukt Emilie, dan pas wordt de arbeid tot poëzie. En dat is de eenige soort poëzie die ik be grijp, en waarmee ik het tegen Schiller en Goethe opneem 1" „Wees niet zoo goed voor mij. Uit deze kamer ben ik wcggeloopeu." „Menschen, die niet eens zeer bezorgd om elkander zijn geweest, kunnen elkaar ook niet zeer lief hebben." „Ik ben voor jou bezorgd geweest, Gus tav." „Zeker van mörgen nog?" „Van morgen? Waarom van morgen?" „Ik dacht maar," zeido hij aarzelend, „omdat er van morgen toch bezoek kwam?" „Ah, de kleine uit Düsseldorf. Heet ze niet juffrouw Zinters? Dat was toch maar een grap." „Natuurlijk was het maan-een grapje." Hij kuchte. „Vertel me eens, hoe ben je van het juffertje afgekomen?" „Ik heb haar verklaard, dat ik, als zij aan het tooneel wilde, haar gaarne behulp zaam zou zijn en haar wilde laten examinee- ren. Jij liadt helaas nu geen tijd. Dat was toch goed zoo?" „En verder?" „Zij scheen allen lust verloren te hebben. Ze wilde liever trouwen met iemand in Neusz." „Anders niet?" „Jawel! Een heel pak kant heb je haar beloofd en zoo voort. Dat moet- je haar ech ter werkelijk zenden. Daar heb ik mijn woord op verpand." „Zeg, Emilie, ben je soms speciaal daar voor van morgen gekomen?" „Waarom?" „Om mij uit den knoei te helpen." Zij streek hem snel over zijn verlegen ge zicht. „Je wilt je zeker interessant maken met je avonturen?" „Wel allemachtig," ademde hij verlicht, en greep haar in haar nek. „Hoofd achter over. Je 'bent toch eene kranige vrouw..." „Geworden misschien geworden!" „Laat er maar eens een 'komen, die het tegendeel beweert!! Nu zal ik je laten zien, wat er van de fabriek geworden is. Op die manier wordt het avond." Ze hing niet verliefd aan zijn arm. Ze schreed met ernstig, verstandig gelaat naast hem voort. Dat beviel hem, met het oog op de werklieden. Zij liet zich de nieuwe Wis- kottensche kunstgreep uitleggen, katoen het aanzien en de-glans van zijde te verleenen, en bekeek het nieuwe weefgetouw, waarjp volgens Ewald's ontwerpen de kunstige, breede linten gefabriceerd werden. ,Dat weefgetouw heeft jouw vader klein gekregen." „Heeft hij erg met jullie omgesprongen?" „Hij had ons liet vel al over de ooren ge haald. Juist wilde hij het er afscheuren, toen wij begonnen te blazen, te blazen, dat hij om en om rolde. Nu ligt hij." „Zal je hem laten liggen?" ,,'Hadit. je liever gezien, dlat ik onderge gaan was?" „Eer Jeremias Scharwiichter onder den hamer, d'an jou aanroeren." „Neen, ik laat hem niet liggen. Hij zal onze artikelen in commissie nemen. De we reld is gawt, en ons voortibrengiingSvenmo- gen onbegrensd." Zij liep vlak naast hem, greep, zonder dat het gezien werd zijne hand, en drukte die. „Ik dank je, Gustav." Ze 'brachten een bezoek aan de Wupper. De stoom, die uit de ververijen losgelaten werd, woelde het zwarte, met bonte strepen dooraderde water tot vettigen modder om. Gustav Wiskotten wierp er een langen liefde vollen blik op. „Kan je je voorstellen, Emilie, dat ik aan deze zwarte brij hang als aan mijn hesten vriend? Al plantte men mij naar de Itali- aansche meren over, de Wupper kon mij toch niet uit het hoofd gaan." „Omdat het een zwarto arbeidssoldaat is." „Omdat ze zich door duizenden moeielijk heden heen slaat, om in den Rijn te komon." „Maar er in komt ze." „En indien ze een mensch ware, zou ik zeggen Nu weet ze dubbel, wat ze heeft. Makkelijke overwinningen, die als uit een helderen hemel vallen, worden hier in het dal niet als volkomen beschouwd. De men schen willen bos peuren, dat er een kerel ach ter staat, die er zich doorheen geslagen heeft Die er zich, zoo nood'ig, iederen dag weer door heen zou slaan. Aan zoo iemand gelooven zij, hem blijven ze ook getrouw." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1