BINNENLAND. nieuwen persveldtocht tegen Griekenland lhebben geopend PR! Spanje In Marokko. Lalla Marnia, 5 Jan. Eene Spaan sche colonne, die in het laatst van December uit H an dj er at Nekout vertrokken is op eene verkenningstocht, moet zijn aan- gevallen door de harka van den stam Boni Aittiaghei en genoodzaakt zijn terug te kee- B*dren. l)e aanvallers hebben, naar gezegd wordt, vijftien dooden verloren in do ge- P, vechten. 'm te Marokko. Boud! Volgens een bericht uit Ta 11 ger, zijn de toespraken, die bij de officieele nieuwjaars- rm20 'Geep lie op bet Fr an sche gezantschap wer- 50 den gehjuden, zeer gematigd van vorm, J maar getuigden zij van eene ingehouden 20 blijdschap en van voldoening over het suc- LiOt C1S« dat door Frankrijk in het laatste jaar i is verkregen,van de Duitsch-Fransche over- eenkomst in Februari af tot aan het slui- ten van de leening, waardoor de Fransche «invloed weder zeer belangrijk wordt ver- Aan de beschieting van Alhucemas, die op een van de laatste Decemberdagen van de tegenover gelegen kust uit ondernomen werd, wordt in bet departement van oorlog '•te Madrid geen bijzonder gewicht gehecht. De bevelhebber is uitgenoodigd te rappor teeren over de reden van dezen onverwach- ten aanval. De ministerieele Diario Univer sal is van meening, dat er niet eerder rust zal intreden, dan als ook de in de nabijheid van Alhucemas wonende Kifmannen zijn ge straft. Vereenlgde Staten. - Washington, 5 J a n. Na raadple ging met leden van het kabinet en met een aai.tal senatoren, lieeff president Taft gis terenavond besloten terug te koeren tot zijn oorspronkelijk plan om de onderwerpen van "de anti-trustwet en van de Interstate Com- raerce wet in ééne boodschup.te vereenigeu, tl' die hij Donderdag aan het congres zal zen- den. li Londen, 6 Jan De Daily Tele- graph bericht uit New-York, dat staats- 8 secretaris Knox aan de mogendheden een r rondschrijven heeft gezonden, oni de aan- F dacht te vestigen op de wenschelijkheid van eene overeenkomst tot vestiging van een hof van arbitrale rechtsspraak met voldoen- J de macht om alle geschillen te beslechten, 'ontstaande in vredestijd, alsmede inciden- i ten, die tot oorlog kunnen leiden. Er wordt 'opgemerkt, dat de tweede Haagsche confe- rentie het Amerikaansche denkbeeld van een internationaal prijsgerechtshof heeft aangenomen de nota bevat het voorstel om dit prijsgerechtshof te bekleeden met de rechtsmacht en de functiën van een interna tionaal scheidsgerechtshof. D© Times bericht uit New-York, dat staatssecretaris Knox heden te kennen gaf, dat hij verscheidene gunstige antwoorden ontvangen had op zijn rondschrijven aan de mogendheden, waarin werd voorgesteld, dat het internationale prijsgerechtshof zal worden bekleed met do rechtsmacht en de functiën van een hof van arbitrage. Montevideo, 6 Jan. liet protokol betreffend© de watereu van de Platarivier is gisteren onderteekend. Allerlei. Dc president der Franscdi© republiek heeft, het genade verzoek verworpen van Jean HtSbrard, 37 jaar oud, die onlangs in Sep tember door hot assisenhof van Tarn et Ga- ronno ter dood veroordeeld wénd wegens soh andelij ko mishandeling en moorvl op een 6-jarig meisje, in Men 1909. Hé brand, die reeds een zeer sleohit verle den had, zal <fcua terecht gesteld wonden. In Frankrijk gebeurde votor ©enige weken een treinmoord, waarbij een rijke dame, Mil. Goüin, op den terugreis naar Pa rijs werd vermoord. De moordenaars zijn thans gevat. Men was juist op liet punt allen moed ftp,te geven, teen een getuige opdaagde, die namen van twee soldaten gaf. Hij had ze den 15. De cember, den dag van de misdaad, in trein nos. 826 zien stappen. In het holst van den nacht begonnen de justitiemannen te werken. De tweo bandieten zijn militairen van het 31. regiment infanterie to Mélun, Michel (21 jaar) en Graby (25 jaar) gonaamd. Zij hebben bekend en een schildering van den moord gegeven. Cannes, 5 Jan. De Engelsche lucht schipper Meal is uit eene hoogte van 5 Me ter neergevallen. Hij werd licht gewond; zijn toestel is geheel stuk. De Staatscourant van Donderdag 6 Januari bevat o.a. de volgende Kon. be sluiten op verzoek eervol ontslagen H. Eekhout, als directeur van het poetkantoor te Lei den op verzoek eervol ontslagen ondier dank betuiging voor de langdurig© bewezen dien sten T. Binsee, lid der Algemoene Roken ka mer in Ned-Indië. benoenul tot lid van het ooilege van regenten over het huis van bewaring te Maastricht, J. D. Schoon, lid der firma E. Philips en Co.. d-irec. 1 tour der Limburgpohe Credietvereemging en der Maastricht sche Hypotheekbankwonende aldaar benoemd tot lid van het college van regentesi over de Rijkswerkinrichting te Hoorn, mr. P. C. Reeringh. advocaat en procureur, wonende al daar benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te I^euwarden. A. L. de Wolf. kolonel, .temmandant van het 9de regi- ment infanterie, wonende aldaar op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, aan H W. J. Sannes. lid van liet col lege van regenten over de Rijkswerkinrichting te Hoorn, onder dankbetuiging voor de in die lioe- t danigheid bewezen diensten. Het nieuwjaarsbal ten H o v Men schrijft uit 's-Gravenhage Het niouwjaarsgalabal ten Hove verschil de weinig van vroegere dergelijk© hoffees ten hot was echter zeer druk bezocht- H. M. de Koningin deed mei H. M. de Kon in gin-Moeder (de Prins vertoefde in het buitenland) ten 9 uur Haar intrede in de groote balzaal te midden van het aldaar reeds geformuleerde cercle van hoogwaar- digheidsbekleeders van het Hof, de diplo matie, de Ministers, de generaals enz. De Belgische gezant en baronesse Guillaume en de verdere leden der Belgische legatie, verlieten onmiddellijk na de begroeting, we gens den rouw van het Hof te Brussel, liet paleis. Tot de genooddgden behoorden cle leden der Eerste Kamer, die thans bijeen is en de generaal Woodford, terwijl voorts werden opgemerkt onze gezanten te Weenen en te St. Petersburg, thans met- verlof in dieze stad. De Koningin onderhield zich in den loop van den avond met de burgemeesters van 's Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam, en, zittende op een canapé in de kleine bal zaal, met vele andere genoodigden. Van de Ministers van Staat zag men o.a. dr. Kuyper, jhr. mr. Lobman en jhr. mr. van Kar nebeek. De Koningin droeg oon wit satijnen kleed, geborduurd niet zilveren bloemen, in het kapsel oen diadeem van briljanten en robij nen en over het corsage heit breed© lint met het Grootkruis d©r Militaire Willems orde. H. M. de Koningin-Moeder, die zich door de verschillende zalen bewoog en ver schillende genoodiigdbn aansprak, droeg ©en parel ga-ijs satijnen kleed 011 het grootkruis van den Nederlandsclien Leeuw als sjerp. In de groote zaal werd, mot begeleiding der verschillende muziekkorpsen, druk go- danst. Er waren verschillende buffetten, aange richt op de tafel in de blauwe anti-cham- hr© prijikte een massief zilveren midden stuk, in den vorm van oen schelp, geschenk uit Zeeland Even lialf twaalf verlieten de loden der Koninklijke familie hot bal, dat kort daar na eindigdie. Z. K. >H. de Prins kwam heden ochtend II uur 17 uit liet buitenland in de residentie terug. II.M. dia Koningin 'heeft zich gisteren door H. W. J. E. baron Taats van Ameron- gen, opper-kamerheer bij Hr. Ms. Huis la ten vertegenwoordigen bij den lijkdienst, welke gisterenmiddag ten 12 uur in de Rus sische kapel te 's Graven hage in tegenwoor digheid van den gezant en van de legatie van Rusland te 's Gravenhage plaats had bij gelegenheid van de begrafenis van Z. K. H. Grootvorst Miehei Nicolaévitch van Rusland wegens het overlijden van wien het Hof sedert 23 December j.l. den rouw voor den tijd van 8 dagen had aangenomen. Uit hoofde van dezen uitvaartdienst was gisteren van het huis van den Russische» gezant in het Voorhout de vlag van dati Rijk halfstoks ontplooid. President R.-K. Kamerclub, I11 welingelichte kringen houdt men het voor waarschijnlijk, dat tot voorzitter der R.-K. Kamerclub mgr. dr. Nolens zal wor den gekozen Centrum. DeA m sterdam sc heBurge- meester s-v a c a t u r e. In zake de ver vulling van de burgemeesters-vacature deelt de Tel. thans mede, dat de regeering rich heeft gewend tot Ged. Staten van Noord- Holland, ten einde een besluit van dit col lege uit te lokken tot zoodanige verhooging van 't. burgemeesterssalaris, dat een zeer geschikt persoon, doch die niet gefortuneerd is, tot burgemeester benoemd kan worden. Dat zulk een denkbeeld bij den Amsterdam- schen Raad allicht een gunstig onthaal zal vinden, zouden, volgens de Tel., Ged. Sta ten kunnen afleiden uit do inlichtingen, hun verstrekt over de besprokingen, welke over deze zaak in een geheime raadsvergadering gevoerd zijn. Binnenkort zal de Anisterdam- sche Raad dan ook vermoedelijk over zulk een eventueel door Ged. Staten van Noord- Holland te nemen besluit gehoord worden. Burgemeestervan Leiden. Naar aanleiding van een bericht van het Centrum, dat de burgemeester van Schie dam, dr. M. A. Brants, ernstig in aanmer king zou komen voor de opvolging van mr. N. de Ridder als burgemeester van Leiden, schrijft de Schied. Ct. „Wij hebben hieromtrent geïnformeerd en het is ons daarbij gebleken, dat de burge meester van Schiedam dit bericht niet als serieus kan beschouwen, aangezien hij er niet aan zou denken Schiedam met Leiden te verwisselen." Het uitbreidingsplan v a n 's-G ravenhage. B. en W. van 'e-Gravenhage hebben den gemeenteraad voorgesteld, goed te keuren, dat bet door den hoer H. P. Berlage ontworpen uitbrei dingsplan ter visie worde gelegd, voor zoo ver dit plan gelegen is binnen de tegen woordige grenzen der gemeente en met dien verstande, dat daaruit vervallena. de stichting voor internationalisme (wier verrijzing gevaar zou opleveren voor den watervang der gemeentewaterleiding)b. het groote sportterrein met baan voor au tomobielen aan den Pompsitationsweg( dat vervangen wordt door een sportterrein op het driehoekig gedeelte grond, omsloten door de spoorbaan der Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg-Mij. en ten N.O van die baan gelegen gedeelten van den Har- denhookweg en dezen Pompetationsweg)c. de tentoonstellingsterreinen en gebouwen op en de verdere verdecling van de ge meentegronden tusschen den Badhuisweg en het Kanaal naar Scheveningend. de k&zcrne in de Westduinene. de terreinen en stratenaanleg, die verband hielden met de door den heer Berlage ontworpen op heffing van het S.S. station en de stich ting van een Centraalstation, dat eveneens kómt te vervallen (do raad van toezicht op de spoorwegtoestanden bleek o.m. van meening, dat de spoorwegtoestanden in en om Den Haag niet zóó zijn, dat de behoef te aan wijziging zich in het belang van de spoorwegen zeiven in do naaste toekomst zal doen gevoelen. Waar de beide maat schappijen rich onlangs zeer belangrijke offers hebben getroost ten behoeve van de kruising van de S. S. en de H. IJ. S. M., is het niet aan te nemen, dat de uitgevoer de werken spoedig weder door nieuwe wer ken zullen worden vervangen)f. het villa terrein ter plaatse van de stapelplaats der Duinwaterleiding aan de Sprank (de dienst der waterleiding kan een waterverbinding met het Kanaal niet missen)g. de ver schillende meer of minder monumentale gebouwen ook in de binnenstad be halve die voor een nieuw ziekenhuis; h. de verkeers ver beteringen in de binnenstad I en in de kom van Scheveningen (een voor- stel om te besluiten tot die verkeersverbe- teringen, die urgent kunnen geacht wor- 1 den, zal den Raad te zijner tijd, onafhan- 1 kelijk van het uitbreidingsplan, bereiken); i. de bebouwing van het Gevers-Deynoot- I plein (waarvoor, gelijk bekend een nieuw ontwerp is gemaakt). Ter vervanging van den heer W. 1 Graadt van Roggen, die benoemd is tot 1 eerste-redacteur der Leeuwarder Courant, is met ingang van 1 Februari a.s. tot redac- I teur van de Bredasche Ct. benoemd de heer Johan de Zeeuw, eerste-redacteur van het vrijz.-dem. dagblad Het Nieuws te Alkmaar. Bataafs c. h Genootschap. In de plaats van wijlen dr. G. J. W. Bi-e- mer is tot directeur van het Bataafscili Ge nootschap der Proefondervindelijke Wijsbe geerte te Rotterdam benoemd dr. S. Birnie. De funcitt© van le secretaris is opgedragen aan dr. R. H. van Dorsten. Alg. Ned. Verbond. Do afd. Amsterdam van hot Algemeen NoderLandsch Verbond heeft besloten op de eerstvolgende gre epsvergaderi ng voor te stellen een com missie te benoemen, met vertakkingen in de voornaamste plaatsen, ter behartiging der belangen van landverhuizers van Nederl. stam. Het doed dier commissie zal naar het oordeel der afdeeLing worden bereikt, door het oprichten van een voorlichtings- kantoor waar personen (voornamelijk zij, die door opwekking en aanmoediging van belangstellende personen &11 ondernemin gen tot landverhuizing worden verf lokt) zoo veel mogelijk zullen worden ingelicht om trent den economise hen toestand, der lan den waarheen zij willen trekken, de onder nemingen, waardoor de trek geleid wordt, enz.2o. door zooveel mogelijk de land verhuizers van Nederlandschen stam op den voet te voLgenvoortdurend voeling mot hen te houdenwaar nederzettingen zijn, 1 af deelingen van het A. N. V. te stichten en al het mogelijke aanwenden om te voor komen dat landverhuizers van Nederland schen stam in de nieuwe gemeenschap op gaan. en hun nationaliteitsgevoel verliezen. Bakkerswet. Het bestuur der Vereeniging van Nederlandsclie werkgevers heeft zich met een adres tot de Tweede Ka mer gewend, in zake het. ontwerp-Bakkers- wet en wet op de Bakkersraden. Na breedvoerige motiveering komt het tot deze slotsommenerkend wordt door den minister dat de ontworpen regeling schade lijk zal zijn van het als continu-bedrijf in gerichte grootbedrijf; daarom behoort vóór de vaststelling der ontworpen regeling deug delijk onderzocht of en in welke mate dit grootbedrijf zoodanige schhde zal lijden; de gronden waarop de Minister gemeend heeft zich te moeten onthouden van een re geling die bestaan zou in wettelijke beper king der arbeidstijden van bakkersgezellen, zijn niet overtuigend de minister heeft zich gesteld op het standpunt dat de vrijheid van arbeid des eenen burgers (den alleen werkenden bak ker) moet wijken voor c(e concurrentiebe- langen van anderen (met gezellen werkende bakkers); zoodoende legt de regeling aan de al leen werkende bakkers een uiterst hatelij- ken dwang op en wordt de last der gewij zigde arbeidsregeling niet gelegd op de schouders van die werkgevers, welker ar beidsregeling gewijzigd moet worden; er is alle aanleiding om de vraag te stel len, of de groote belangen, die aan de bak kersraden worden toevertrouwd, in handen van zoodanige colleges wel geheel veilig zullen zijn des ministers algemeen luidende uitspraak omtrent het ongewenschte van nachtarbeid met ploegverwisseling doet den wensch op komen, dat de technische of economische noodzakelijkheid van zoodanigen nachtar beid ook in andere bedrijven grondig worde onderzocht, voordat de Minister verdere stappen in die richtting zet aan het bakkersgrootbedrijf, hetwelk thans reeds met wisselende 11 acht ploegen werkt, is in de ontworpen regeling handhaving van het stelsel niet toegestaan op dezen grond, dat daardoor ongunstige invloed zou worden uitgeoefend op de bedrijfs-voorwaarden van andere bakkerij-ondernemingendaardoor wordt ook hier de last der gewijzigde ar beidsregeling niet gelegd op de schouders van hen, wier arbeids-regeling gewijzigd moest worden, doch op die werkgevers, wel ker arbeidsregeling zeker niet onbevredigd mag worden geacht; de wetsvoordracht is gegrond op een on juist beginsel, daar het motief voor de ge dwongen wijziging der arbeidsregeling in het grootbedrijf niet gelegen is in de eenig- toelaatbare overweging: dat die regeling op zich zelf ongewenscht is, doch gegrond is op de bedenking, dat behoud van die rege ling de belangen van concurrenten wel ker arbeidsvoorwaarden do wetgever verbe teren wil zou schaden de wetsvoordracht is ondeugdelijk en on doeltreffend, daar zij nadeel brengt aan de ondernemingen, waarin betere en voordeel aan die waarin minder gunstige arbeidsvoor- waardon worden gevonden, dus niet strekt tot blijvende verheffing van het bedrijf; met vermijding der aangevoerde bezwaren ware een wettelijke regeling te treffen, die ploegverwisseling als norm stelde, reeds aan stonds voor al die ondernemingen, voor wie die norm thans reeds zou kunnen gelden, terwijl voorts die regel ook toepassing zou moeten vinden in andere bakkerijen naar gelang dit uitvoerbaar zou blijkenvoor kleine ondernemingen zonder ploegen waren dan verschillende regelen omtrent arbeid*- en rusttijden, internaat enz. te stellen. De Commissie voor de Hudson-Ful- ton-gedaebtemsviering bericht, dat, daar de „Halve Maen" bij de in September dezes jaars te New-York gehouden feestelijkheden aan de Amerikaansche commissie is over gedragen, hare werkzaamheden thans eien einde hebben genomen. Alvorens tot ontbinding over te giaani, wenscht de commissie een woord van dank te richten tot al degenen, die, hetzij door liet schenken van geldelijke of stoffelijke bij dragen, hetzij door liet geven van adJviezen bij de verrichtte werkzaamheden, hebben medegewerkt aan de uitvoering der plan nen. Dank zij de ruime toevloeiing van gul den, zoowel als de sehenking van voorwer pen, benoodigd voor de inrichting van het schip, is de commissie er in geslaagd eene zoo getrouw mogelijke nabootsing van de „Halve Maen" te vervaardigen. Een woord van hulde wordit hierbij ge bracht aan Z. K. H. den Prins der Neder landen, wien het behaagde het Bescherm- heersclvap over de commissie te aanvaar den, aan Zijne Excellentie den vice-admiraal A. G. Ellis, adjudant i. b. d. van H- M. de Koningin en aan Zijne Excellentie jhr. mr. R. de Marees van Swindenen, Minister van Buiten!. Zaken, die den eersten stoot gaven tot de totstandkoming der plannen en voorts aan de nagedachtenis van den man, dlie tot voor korten tijd zijne beste krachten aan het wenk heeft gewijd, Zijne Excellentie mr. JE- Baron Mackay, minister van staat, door de commissie zelve aan haar hoofd gesteld. Voorts wenscht de commissie met vol doening melding te maken van de mede werking, welke door haar bij hert- ten uit- 1 voer brengen van hare taak is ondervonden van het depart, van marine en van de di rectie van den Rij ksmartinewerf te Amster dam. Dank zij de bekwame hulp van den ad junct-ingenieur E. J. Benthem, daarbij ge leid door de plannen en teekeningen van wijlen den heer C. L. Loder en van diens opvolger, den heer J. F. van Beek, direc teur van scheepsbouw aan het depart, van Marine, is het dei* commissie geflukt een soheepken te doen vervaardigen, dat geheel aan de gestelde verwachtingen beantwoord de. Een woord van waardeering wordt ook gebracht aan de directie van do Nedlerf. AmerikaanscheStoomvaart.- Maatschappij welke zich vele moeiten en kosten getroost te, iu verband met de door haar op rich genomen overbrenging van d)e „Halve Maen" naar Amerika. Ten slotte is het der commissie aange naam te verklaren, dat het den Nederland schen afgevaardigden bij de feestelijkheden te New-York gebleken is, dat de aanbieding van het door Nederland geschonken hulde blijk door het Amerikaansche volk op zeer hoogen prijs is gesteld en een invloed ten goede zal uitoefenen op de tusschen beide rijken bestaande thans reeds zoo goede ver standhouding. Namens de commissie voornoemd is bo venstaand bericht onderteekend door de hieenem J. T. Cnemer, vice-voorzititerJ. Heldring, 2e secretaris. De Z u i d-A frik. Post. Van het te Amsterdam verschijnende weekblad De Zuid-Afrikaan sche Post is Vrijdag het laat ste nummer verschenen. Zes jaar lang heeft het blad de Z.-Afrikaansche belangen gediend. „Er was een tijd, zegt de redac tie in haar afscheidswoord, dat er veel te dienen was. Na den oorlog heeft een toe stand geheerscht in Zuid-Afrika van zóó groote verslagenheid en gedruktheid, dat woorden van opwekking en betrouwen er zeer schaars waren gehoord en zeer wel kom waren, ook al kwamen zij van verre; een toestand van zóó groote verdooving, dat koele beschouwing van zaken veeleer in Holland verwacht kon worden, dan in Z. Afrika zelve. E11 het was juist in dien tijd, dat er ook Hollandsche menschen waren, die, onder den invloed van Engelsche uit- tingen als anderszins, verleid werden, door onverstandige critiek de stemming in en over Zuid-Afrika nog meer te drukken." „I11 een tijd van hopelooze gedruktheid geboren, luidt het verder, gaat nu echter do Z.- A. Po6t te gronde, wanneer alles veel lichter is geworden Feitelijk sterft het weekblad als vele menschen aan overdaad van gcede dingen aan het grooter worden van belangstel ling in Zuid-Afrika. De interesse, die Hol land in Zuid-Afrika neemt, werd grooter, doch had zich verdeeld over meer dan één orgaan Omtrent die organen merkt de redactie der Z. A. P. dan o.a. op: „Het wil ons voorkomen, dat het onder de gegeven om standigheden onverstandig moest heeten van een Nedcrlandsche Zuid-Afrik. Vereeniging een „eigen orgaan" te stichten, gelijk het nu wij niet langer belanghebbende zijn, mogen we dit wel openlijk zeggen ver keerd was van het Christelijk Nationaal Boeren Comité om er een „eigen orgaan" op na te houden. Le plakir de se voir im- primé, het genoegen om er een eigen cou rantje te hebben, speelt den menschen par ten. Voor z:-o vele organen is geen plaats te vinden. Hel komt neer op versnippering van krachten. Wij mogen dit met te meer vrij moedigheid zeggen, daar dit ook het oordeel is van de beste bestuurderen van beide cor poraties. Hoe eerder de twee vereenigingen nu haar journalistieke energie oombineeren, hoe boter liet zal zijn." In bet slotwoord worden zij, die tot dus- verrede Z.-A. P. lazen, opgewekt, voor zoo ver rij het niet reeds zijn, lid te worden der Z.-A. Vereeniging, te meer, waar hert- orgaan dier vereeniging thans onder redactie staat van een zeer bekwaam Zuid-Afri- kaansch journalist. De Banier. Wegens financieel© om standigheden wordt, volgens De Standaard, de uitgave van „De Banier" ,het orgaan van de Chr.-Hist. beginselen, dat in Fries land verscheen) sinds 1 Januari 1910 voor- loopig gestaakt. Vernieuwing van han del smerkon. De directeur van het Bureau voor den industrieelen eigendom te 's Gravenhage herinnert belanghebbenden, dat de kracht der inschrijving van een fa- brieks- of handelsmerk, ingeschreven in den loop van het jaar 1890, vervalt metdenzelf- den dag van het jaar 1910, tenzij de recht hebbende voor den laatstgenoemden dag ver nieuwing hebbc aangevraagd. De voor de vernieuwing te vervullen for maliteiten zijn dezelfde als voor de eerste in zending bij art. 4 der Merkenwet zijn vast gesteld. In de exemplaren voor de vernieuwing van inschrijving moeten tevens worden vermeld de dagteokening en het ïiommer van de oor spronkelijke inschrijving in 1890 en de recht- bank te welker griffie deze geschiedde. Desverlangd kan omtrent tijd en plaats dier inschrijving schriftelijke inlichting worde» verkregen bii het Bureau voor den Indus trieelen Eigendom, tegen^. betaling van 50 cents voor elk merk. De voor vernieuwing van inschrijving in j te zenden afbeeldingen der merken mogen i niet afwijken van die, bij de oorspronkelijke inschrijving otergelegd, terwijl geen uitbrei ding van de waren, waarvoor het merk be stemd was, bij vernieuwing wordt toegelaten. Uit den aard der zaak kan vernieuwing van inschrijving alleen plaats hebben ten name van den oorspronkclijken inzender of van hem te wiens name aanteekening van den overgang van het merk overeenkomstig art. 20 der Merkenwet is gedaan. Spoedige indiening van een daartoe strek kend verzoek is raadzaam, opdat die aantee kening alsnog kunne geschieden voor dat de termijn van twin-tig jaren, voor het verval len van de kracht der.inschrijving bepaald, is verstreken. Met aanvragen tot vernieuwing van in schrijvingen wordt niet té lang gewacht, op dat eventueel rijzende bezwaren tegen de aan gevraagde vernieuwing zoo mogelijk nog kunnen worden uit den weg geruimd vóór het verstrijken van den bij de wet gestelden termijn van twintig jaren. *-- Het verkeer van het Hoofdkantoor van de R ij k s- telegraaf te Amsterdam was geduren de het jaar 1909 als volgt: Het aantal be handelde telegrammen was aangeboden 675.8^0; bjesteld 878.876; opgenomen en verder geseind 5.511.890; rechtstreeks gewisseld tusschen Duitschland en Engeland over Nederland 348.448. Totaal 7.415.044. Voor het kantoor Amsterdam van den Rijkstelephoondienst was het aantal ge sprekken van en naar plaatsen in Neder land 1.350.805; met België 25.612; met Duitschland 41.742. Het Spinhuis te Amster- d a 111. Naar de Amst. corresp. der N. R. Ct. verneemt, ie thans door Publieke Wer ken een plan opgemaakt voor den bouw van een nieuw hoofdbureau van politie, waarbij rekening is gehouden met de bezwaren van verschillende corporatiën tegen de afbraak van het voormalig Spinhuis. Het merkwaar dige 18de-oouwsch gebouw, dat zulk een eigenaardig cachet verleent aan het grachtje, den Oudezijdsachterburgwal, zal niet worden geanvoveerd, maar blijft gespaard en het nieuwe gedeelte wordt in denzelfden stijl op getrokken. De z.g. schoonheids-commissie (commissie van advies bij de beoordeeling van bouwontwerpen bij aanvraag van ge meen 'eterrein in erfpacht of koop) bestaande uit afgevaardigden van verschillende bouw kundige genootschappen, heeft zich reeds in beginsel met dit plan vereenigd. Voor de verbouwing werd indertijd door den raad een bedrag van f 220,000 gevo teerd. Een navolger van Robin son Crusoe. In een der Belgische bla den komt een eigenaardig bericht voor. Te Amsterdam zou zich de heer Jan Schaafsma, na in de kerk zijn huwelijk te hebben gesloten, zich met zijne jonge vrouw hebben ingescheept voor Koukonsnarke, een verlaten eiland van de Hawai-groep. Het jonge paar besloot zijne wittebroodsweken door te brengen in volmaakte eenzaamheid, het leven leidende van Robinson Crusoe. Niet minder romantisch dan deze huwe lijksreis is de wijze, waarop het jonge paar kennis maakte. De heer Schaafsma. die te Heidelberg stu dent was, redde zijneJ tegenwoordige vrouw uit de golven van den Neckar, toen zij op het punt was te verdrinken. Toen vroeg hij de hand van het meisje en kreeg die. (Tel.) Statistiek der vakbewe ging. Aan het door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven „Beknopt Overzicht van den omvang der vakbeweging in het tijdvak 19071909" is het volgende ontleend: In het begin der jaren 1908 en 1909 is door genoemd Bureau weder een onderzoek ingesteld naar den omvang der vakbeweging van werklieden in Nederland. De in 1908 verkregen gegevens waren evenwel aanvan kelijk zoo onvolledig, dat van afzonderlijke publicatie destijds moest worden afgezien. Thans zijn de in beide jaren ontvangen op gaven, welke voornamelijk betrekking heb ben op liet aantal organisaties en het leden tal, in eenige tabellen samengevat. In de tabellen IV worden de Centrale organisaties van vakbonden behandeld, nl. het Nationaal Arbeids-secret.ariaat, het Chr. Arbeids-secretariaat, het Ned. Verbond van vakvereenigingen en de Nat. Federatie van Transportarbeiders. Op 1 Jan. 1909 bedroeg het ledental der aangesloten organisaties bij het Chr. A. S. 786, bij het N. V. V. 36685 en bij de Federatie 6563van het N. A. S. werd daaromtrent geen opgave ontvangen. Het aantal aangesloten vakver eenigingen (afdeelingen van vakbonden en zelfstandige plaatselijke vakvereenigingen samengesteld) bedroeg op denzelfden datum bij het N. A. S. 119, bij liet Chr. A. S. 21, bij het N. V. V. 517 en bij de Federatie 21. Tabel VI geeft een overzicht van de be staande en de gedurende de jaren 1908 1909 opgeheven vakbonden. Het aantal vak bonden was op 1 Jan. 1907 114, op 1 Jan. 1908 118 en op 1 Jan. 1909 125. Na 1 Jan. 1907 blijken er 29 nieuwe vakbonden te zijn opgericht, terwijl er 13 werden opgeheven. Voorts vond zevenmaal samensmelting van twee vakbonden tot één plaats, terwijl van één splitsing melding wordt gemaakt. In tabel VII worden de bestaande Be-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2