O ik zou gaarne hebben gezien, dat zij wat meer aandacht hadden geschonken aan wat art. 12 van de verordening zegt, nl. dat de gemeenteraad in ieder voorkomend geval zoodanige afwijkingen van het in art. 3H bepaalde kan vaststellen, als hij met heb oog op de bijzondere omstandigheden wen- schelijk oordeelt. Nu is de vraag: zijn hier bijzondere om standigheden 7 Mijns inziens zal die vraag bevestigend moeten worden beantwoord. In de eerste plaats zijn de eigenaren bereid langs den geheelen weg aan weerszijden 2 meter grond af te staan. B, en W. zeggen wel, dat de huurwaarde der perceelen zal stijgen, wanneer de weg bestraat wordt; dat is zoo, maar aan den anderen kant zal die ook verminderen, door dat de tuintjes zooveel kleiner worden. Maar bovendien, jaren lang is d© huur waarde van de perceelen minder geweest, door de schuld van de gemeente. Deze toch is, op eigen initiatief, aan het werk getogen en heeft den Bisschopsweg opgehoogd en wel zóó, dat het peil der woningen beueden dat van den weg is geraakt. In tijden van regen stroomt nu het water van den weg de tuin tjes binnen en kan slechts door allerlei kunstmiddeltjes buiten de huizen worden gehouden Wat mij betreft, vind1 ik deze reden vol doende om uitzonderingen op de verorde ning te rechtvaardigen. Ik vind het zelfs de plicht van de gemeente; men heeft iets be dorven men dient het weer goed te maken. B. en W. zeggen,,de eigenaren wisten indertijd aan welk een weg zij bouwden" Zeker, maar zij wisten niet dat de gemeente dien weg bederven zou. Dan hebben wij nog het cardinale punt, de volksgezondheid. B. en W. zeggen dat ,,de zorg voor de publieke gezondheid in deze voor de gemeente geen reden behoeft te zijn, de verplichtingen der eigenaren over te ne men. Vcor zoover de eigenaren in dit op zicht te kort schieten, zal op grond van de verordeningen tegen hen kunnen worden opgetreden Dat klinkt heel mooi, en de gemeente zal stellig kunnen eischen, dat meethoopen enz. aan den weg worden opgeruimd, maar zal zij de huiseigenaren ook kunnen dwin gen den modder op te ruimen van den weg? Dat is natuurlijk onmogelijk, en het is deze modder, dien de bewoners aan hun schoenen meedragen in de huizen, en dio daar een gevaar kan worden voor de ge zondheid. En het zijn maar geen paar menschen dio aan dien weg wonen, het zijn er wel een 800. Die toestand zal dus moeten voortduren zoo lang de huiseigenaren zulks willen. Dat is het stellen van de zorg voor de volks gezondheid in handen van enkele huiseigena ren. Om al deze redenen stel ik voor, de kos ten van de bestrating enz. van den Bis schopsweg te nemen voor rekening van de gemeente. De lieer II u ij Mijnheer de Voorzitter, ik voel zeer veel voor 't geen door den heer Rijkens is medegedeeld Toch wil ik nóg wijzen op 't geen B. en W. doen in de kom der gemeente met het oog op andere straten, zooals b.v. de Lieve Vrouwenstraat en de Koestraat. Die zijn veel verbeterd, waar van de Bisschopsweg is buitengesloten. De heer Gerritsen. Mijnheer de Voorzitter, ik ga homogeen met den -heer Rijken?Ik zou alleen eene vraag willen doen naar aanleiding Van een ingezonden stuk van een der eigenaren van den Bisschopweg in de Eemlander van gister avond. Ik wil vragen of juist is wat daarin wordt medegedeeld over de ontvangsten en de uitgaven voor de gemeente, wanneer de toestand' blijft zooals hij is en als hij verbeterd wordt. Ik geloof, dat de bere kening van de opcenten kan worden ter zijde gelaten. Maar als het juist is, dat -bij het leggen van gasbuizen in den Bisschopsweg door de gemeente 300 zal worden ontvan gen van de gasverbruikers, danis dat on tegenzeggelijk een groot Voordeel voor de ge meente. De eigen exploitatie eventueel van de waterleiding kan toch ook een groot voordeel worden. Als men alles in aanmer king neemt, dan zullen de onkosten van de verbetering opgewogen worden door de ont vangsten. Ik kan mij dus er wel mee ver eenigen, dat de Bisschopsweg wordt verbe terd door de gemeente, zooals de aanwonen- den verlangen. De heer van Kalken. Mijnheer de voorzitter, er werden verschillende straten genoemd in het advies van B. en W., maai de Bisschopsweg moet ©enigszins dienst doen als de boeman bij St. Nicolaas. Maar als wij dien weg gratis voor de eigenaars als straat aanleggen, dan hebben de eigenaars van andere straten daarop evenveel recht. Er kunnen omstandigheden zijn die maken, dat er eene uitzondering moet gemaakt worden van den regel, die is gesteld. Dan zou ik echter veel meer voelen voor verbete ring van den ouden Soesterweg. Dan komt men ook de eigenaars tegemoet, maar de eigenaars van den ouden Soesterweg heb ben in hun voordeel de omstandigheid, dat een deel van de gemeentenaren dien weg ge bruiken als kerkweg. Maar dat de eigenaars worden tegemoet gekomen in de kosten van oe verbetering, daarvoor kan ik wel iets voelen. Dat geschiedt, wanneer hun wordt gezegd, dat de gemeente tevreden is met eene bijdrage van een vierde in de kosten. Maar als wij eene uitzondering gaan maken voor den Bisschopsweg en die kosten ge heel voor rekening van de gemeente nemen, waar is dan de grens te vinden? Ik ga dus- mee met het denkbeeld van B. en W., dat de eigenaars een vierde in de kosten van de verbetering moeten bijdragen. De heer Vols Heyn. Mijnheer de voorzitter, ik kan mij volkomen vereenigen met het advies van B. en W. aan den raad. Ik vind het niet meer dan billijk tegenover andere eigenaars, zooals ook de heer van Kalken heeft gezegd, dat wij niet voor den Bisschopsweg eene uitzondering moeten maken. De heer Rijkens heeft als eene bijzondere omstandigheid genoemd, dat de grond door de eigenaars zal worden af gestaan. Maar dat zal altijd moeten plaats hebben als er iets van de verbetering van den weg zal komen, dan zal de weg door de gemeente moeten worden overgenomen. Nu is het mij niet bekend, dat, wat den Bis schopsweg betreft, alle eigenaars bereid zijn hun grond af te staan. Wat de heer Ruys heeft gezegd van- de Koestraat en de Lieve Vrouwenstraat, kan hier heelemaal niet in aanmerking komen. Dan zou men ook wel van de Langesfcraat kunnen spreken. De heer van E s veld. Mijnheer de voorzitter, bij den heer Rijkens is alleen sprake van den Bisschopsweg. Maar als men liet zoogenaamde Sas je neemt, dan is daar de toestand veel erger. Daar ontstaan bij regen achtig weer groot© plassen, die dagen noodig hebben om te verdampen Wanneer men be gint met de verbetering van den Bisschops weg voor rekening van de gemeente te nemen, dan zal men dat ook moeten doen zoowel voor het Sasje als voor de andere wegen, die iy de adressen zijn genoemd. Eene uitzondering voor één van de wegen mag men niet maken. Nu nog een woord over het stuk van den heer van Achterbergh in de Eemlander. De heer Achterbergh beweert, dat het drink water in de huizen van de Bouwmaatschap pij niet deugt en dat de uitgevoerde diep- boringen ook geen deugdelijk water hebben opgeleverd, zoodat in dit geval alleen de waterleiding in de behoeften zou kunnen voorzien. Nu zou in de huizen van de Bouw maatschappij geen waterleiding te krijgen zijn, omdat de Waterleidingmaatschappij geen buizen legt in grond van parti culieren. Als dat het geval is, dan moeten de huizen daar onbewoonbaar ver klaard worden Ik zou daarover nadere in lichtingen willen vragen en ik zou ook gaarne willen weten welke wegen door de gemeente zijn verbeterd zonder dat de eige naars in de kosten hebben bijgedragen. Zulke wegen herinner ik mij niet. De heer Oosterveen. Mijnheer de voorzitter, ik zal mij ook met het voorstel van B. en W. vcreenigen. Ik stel mij ge heel op het standpunt van B. en W., dat ook door den raad altijd is ingenomen. Zoo als B. en W. in hun rapport zeggen, is deze zaak vroeger reeds hier behandeld. Den 14en December 1905 hebben B. en W. daarover een rapport ingediend. Toen is door den raad toegezegd, dat de weg zou worden ver beterd, als de eigenaars den grond afston den en een Aderde in de kosten bijdroegen. In den lateren tijd is er geen verandering gekomen, waaruit zou blijken, dat wij nu oen ander standpunt moeten innemen dan toen. Wij staan nog op hetzelfde punt. Als wij beginnen met voor den Bis schopsweg eene uitzondering te maken, waarvoor geen reden is, dan zullen wij den toestand voor liet geheel erger maken. Ik ben het geheel eens, dat al de wegen, die in de adressen worden genoemd, in een slech ten toestand verkeeren wat de bestrating betreft. De toestand van den Bisschopsweg is, op zich zelf beschouwd, onhoudbaar. Die weg moet verbeterd worden. Maar de eige naars hebben er schuld aan, wanneer dat nog niet is geschied, omdat zij geen gebruik gemaakt hebben van het voordeelige aan bod der gemeente om drie vierden van de kosten te betalenterwijl zij met een vierde zouden vrijkomen. Wat de lieer Ruys heeft opgemerkt, doet voor deze zaak niet af. Die heeft wegen genoemd, die de gemeente in eigendom lieeft, terwijl het hier gaat om wegen, die de gemeente in eigendom zal moeten overne men. Wij moeten hier m. i. vast blijven staan op het eenmaal door ons ingenomen standpunt, dat de gemeente d#> kosten voor drie vierden voor hare rekening wil nemen, als de eigenaren voor een vierde daarin bijdragen De lieer R ij k e n s. Mijnheer de voor zitter, al de sprekers, die mij hebben be streden, hebben in het geheel geen notitie genomen van mijn zwaarwichtigst motief: namelijk dat de gemeente den toestand van den Bisschopsweg heeft bedorven. Wanneer de andere straten, die hier genoemd zijn, ook door de gemeente bedorven zijn, dan zal de gemeente de kosten van de verbete ring ook voor hare rekening moeten nemen, even goed als zij dat m. i. moet doen met den Bisschopsweg. Dat is het eenige wat ik kan zeggen. De heer Veis Heyn. Mijnheer oe voorzitter. Wat de heer Rijkens zijn hoofd bezwaar noemt, is mij niet duidelijk. Ik kan mij niet voorstellen, dat B. en W. op particulier terrein verbeteringen aanbren gen, zonder den eigenaar daarvoor permis sie te vragen. Dat B. en W. een werk uit voeren op terrein van een ander, tegen diens wil, kan ik mij niet voorstellen. De lieer Sanders. Mijnheer de voor zitter, het is mij zeer aangenaam deze voor dracht te verdedigen. Ik kan dat met over tuiging en met liefde doen. Om verschil lende redenen. In de eerste plaats omdat óezelfde geschiedenis, die ons hier bezig houdt, op verschillende plaatsen is voorge komen, waaT men de meyschen gewezen heeft op den uitweg, die hier door B. en W. is aangegeven. Het is mij ook aangenaam, omdat hier continuïteit heerscht ten opzich-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 6