BINNENLAND. I toezicht zouden uitoefenen op een zuiver za- kelijken en niet-politieken grondslag. Saigon, 7 Jan. Een gevecht heeft plaats gehad op 5 Januari met 150 georga niseerde Chineezen, muitende deserteur» die waren uitgeweken van het Chineesche ge bied Laskay. Zij werden verspreid, tal van dooden en gewonden achterlatende. De Fransoben hadden één doode en vier gewon den. Vereenlgde Staten. Washington, 7 Jan. In de bij zondere boodschap van president Tuft aan het Congres wordt de vorming aanbevolen van een Handels ge ree hts hof der Ver. Sta ten, dat zich zal hebben te belasten met alle spoorwegzaken, voortspruitende uit be slissingen van de Interstate Coiftmerce Com missie. De president zegt, dat de noodza kelijkheid van zulk eet» gerechtshof is aan getoond in de jaarverslagen der Interstate •Commerce Commissie, waarin wordt opge merkt, dat de werking der Interstate Com merce wet in gevaar wordt gebracht door het uitstel, voortvloeiende uit de tegen woordige methode der spoorwegmaatschap pijen, om bij iedere zaak appèl aan te tee kenen bij de districtsgerechtshoven der Ver. Staten. Voorgesteld wordt, dat het ge rechtshof zal bestaan uit vijf rechters, aan gewezen uit de districtsrechtbanken der Ver. Staten, en dat de uitspraken slechts aan herziening vau het Hooggerechtshof der Ver. Staten onderworpen zullen zijn. Do president ziet geen enkele reden, waarom tariefovereenkomsten tusschen spoorweg maatschappijen niet geoorloofd zouden zijn, met inachtneming der bepalingen van de Interstate Commerce-wet en als iedere par tij het recht heeft de overeenkomst met der tig dagen, opzegging te verbreken. De president w-il aan de Interstate Commerce Commissie de macht geven op te komen tegen verkeerde classificatie en zelf standig tarieven voor goederenvervoer vast te stellen, indien bezwaren bij haar zijn ingebracht. Voorts zal zij het recht verkrij gen wijzigingen in de classificaties voor te schrijven, schorsing of wijziging te bevelen in tarieven, die aan de vervrachters on rechtvaardige lasten opleggen, aan Inter state Spoorwegmaatschappijen te verbieden het verkrijgen van aandeelen in concurree- 1 rende spoorwegmaatschappijen en de uit gifte van verdere aandeelen of obligatiën, behalve met goedkeuring van de Interstate i Commerce Commissie. De prijs van uitgifte voor aandeelen mag niet beneden pari zijn en voor obligatiën niet beneden een rede- i lijke marktwaarde. Tot voorkoming van ernstige benadee ling, die eene plotselinge wijziging in de voorwaarden, waaronder spoorwegen tegen- i woordig door aandeelenbezit in concurree- I rende lijnen controle over deze lijnen oefe nen, zou berokkenen aan de betrokken maatschappijen, zoowel als aan het beleg- gende publiek, geeft de president in over- i weging, mede ter bescherming van de hou ders van de minderheid der aandeelen m gecontroleerde ondernemingen, dat het ver bod van bet verkrijgen van aandeelen in 'l bet pachten van c-oncurreerende lijnen, wordt verzacht door de 'bepaling, dat dit verbod niet geldt voor maatschappijen, die op den datum van de afkondiging der wet minstens de helft bezitten van het geheele uitstaande aandeelen kapitaal van eenige an der© spoorwegmaatschappij. Deze zullen alsnog het recht hebben ook de resteeren- de aandeelen te verkrijgen. Ook zal het aan spoorwegen, die op den datum van het in werking treden der wet andere lijnen ge pacht hebben krachtens overeenkomsten, die minstens voor den tijd van 25 jaar zijn af gesloten, niet verboden zijn dergelijke lij nen in vollen eigendom te verkrijgen. De president raadt verder aan de bepa lingen van de wet op de verantwoordelijk heid van werkgevers te verruimen in dien zin, dat gemakkelijker door werklieden rechtsgedingen wegens ongevallen aanhan gig kunnen worden gemaakt. Wat de anti-trustwet betreft, is de presi dent van oordcel, dat een gerechtelijk on derzoek naar de geschiedenis, de organisa tie en de doeleinden van industrieele maat schappijen, die verdacht worden van schen ding der anti-trustwet, het vertrouwen zou schokken, den tegenwoordigen voorspoed zou stremmen en oorzaak zou zijn, dat vele onschuldige» boeten voor de verkeerde prak tijken van enkele schuldigen. Daarom moe ten de industrieele combinaties in staat gesteld worden vrijwillig den aard van hunne organisatie te veranderen en hunne zaken uit te breiden binnen de perken van de wet onder bondstoezicht. Zulk eene wet zal bepalingen moeten inhouden tegen ver watering van bet aandeelenkapitaal en vol ledige periodieke verslagen van de opera- tiën der maatschappijen moeten eischen. Voorts moet het aan deze maatschappijen verboden worden, aandeelen te houden in audere ondernemingen, uitgezonderd voor bijzondere redeueu, goedgekeurd door het bevoegde bondsgezag. Brazilië. Montevideo, 7 Jan. De president der republiek hoeft in plechtige audiëntie ontvangen dion buitengewonen gezant van Argentinië voor d© ondertoakening van het prototool tot oplossing van het geschil be treffende do rechtsmacht in de wateren van de Rio do la Plata In de redevoeringen, die werden uitgesproken, wordt de voldoe ning uitgedrukt, dae de beide landen ondier vinden over een accoord, dat eene onver brekelijke broederscliap bevestigt, en wordt do verzekering gegeven, dat de gevoelens van het verleden niet meer bestaan. De be volking juichte den Argentijnse hen gezant toe. Allerlei. Chalons, 7 Jan. Latham l»eeft een tocht gedaan op eene hoogte van 1050 a 1100 Meter, waarmee hij alle lioogterecordB heeft gelagen. De slager Benjamin Seelig, van Sbhlüchtom, die in 't geftteém een met tuber- culooe rund geedacbit en gepoogd had het. oneetbare vleescto door een anderen slager te doen verkoopen wat door een slagers jongen vertnndterd wend, Se Itft vleeech in beslag liet namen is door de strafkamer tot 6 maanden gevangenis, 50 mark boete en drie jaar eerverlies veroordeeld. Lissabon, 7 Jan. Te Espinho, bij Oporto, heeft een visschersvaartuig schip breuk geleden. Negen personen zijn ver dronken. De Staatscourant van Zaterdag 8 Januari bevat o.a. de volgende Koninklijke besluiten nader bepaald dat de belastingontvanger J. O. C. Bouma van het beheer van het kantoor te Wijk bij Duurstede 16 Februari wordt ontheven en dat het hem verleend ver lof op dien dag zal ingaan benoemd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor ouderwijzers te Deventer F. G. Schuringa, te Amsterdam; benoemd tot rechter in de rechtbank te Dordrecht mr. G. Sluis, substituut-griffier bij de rechtbank te Assentot rechter in de rechtbank te Rotterdam mr. H. W. M. van Heiten, substituut-griffier bij de rechtbank te Groningen. benoemd, tot rechter-plaatsvorvaoger in de arr.- rechtbank te Middelburg mr. A. C. A. JacobseBoudewijnso, advocaat ©n procureur, te Middelburg, tevens kantonrechter- plaatsvervanger aldaar mr. A. A. de Veer, voorzitter van den raad van beroep (ongevallenverzekering) te Middel burg en kantonrechter-plaatsvervanger aldaar mr. G. J. Sprenger, secretaris der gemeente Middelburg, wonende aldaar en is aan mr. A. C. A. Jaoobso Boudewijnse en aan mr. A. A. de Veer,in verband met hunne benoeming lot rechter-plaatsvervanger in de arr.- rechtbank te Middelburg, eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van kantonreohter-plaats- vervanger in het kanton Middelburg; opgedragen de Neder la ndsche Regeering te vertegenwoordigen op het van 1216 September 1910 te Weenen te houden Internationaal Congres voor technisch-, nijverheids- en handelsonderwijs, aan den heer dr. D. Bos, te VGravenhage, voor zitter, en aan den heer uir. 1'. Tjeenk Willink, te Haarlem, secretaris van de Nationale Vereeni. ging voor handelsonderwijs; 0 verlog verleend tot het aannemen der onder- scheidingsteekeuen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen mr. A. H. Brandt, te Velp, burgemeester der gemeente Rheden, de versierselen van de orde va nden Rqoden Adelaar 4de klasse, hem door Z M. den Koning van Pruissen geschonken; C. J. de Lang-Evert6en, te Velp, secretaris der gemeente Rheden, het ridderkruis 4de klasse der Koninklijke Kroonorde van Pruissen, hem door Z. M. den Koning van Pruissen geschonken; H. J. M. Minke, te Dedemsvaart. vervener. en H. van der Velden, te Eindhoven, beiden het kruis ,,Pro Ecclesia et Pontifiee", hun door Z. H. den Paus geschorrketu H. M. de Koningin heeft bij het diner dat H. M. Donderdag ter eere van generaal Woodford ten paleize gaf aan den vertegen woordiger der Hudson-Fulton feestcommis sie als aandenken aan do vervulling zijner opdracht Hr. Ms. portret in photjgraphie geschonken, eigenhandig met den naam der Koningin onderteekend. H. M. de Koningin zal heden-na middag ontvangen de hoofd- en verdere of ficieren van het garnizoen der residentie, die reeds kort na het heuglijk feit der ge boorte van Prinses Juliana verzocht had den en corps hunne gelukwenschen aan te bieden, maar door het vertrek van H. M uit de residentie daartoe nog niet in de gelegenheid konden gesteld worden. De oud-minister jhr. Van Weede, Hr. Ms. gezant in Oostenrijk-Hongarije, met verlof te 's Gravenhage, keert tegen de helft dezer maand naar Weenen terug. Hr. Ms. gezant te St. Petersburg baron Sweerts de Laudas is voor het door brengen van zij li nog overigen verloftijd naar Rotterdam teruggekeerd, vanwaar hij naar zijn post vertrekt. De heer Moreno, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de republiek Argentinië te 'e Gravenhage, die tot een andere diplomatieke betrekking is geroepen, zal als gezant bij Hr. Ms. Hof aftreden en vervangen worden door den heer Guesalaga, thans Argentijnsch gezant te Montevideo. De generaal Woodford heeft Den Haag verlaten en is naar Parijs vertrokken, vol lof over de gastvrije ontvangst en vrien delijkheid hem tijdens zijn verblijf hier te lande ten deel gevallen, met name van de zijde der Koninklijke familie, den minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Cremer en den gezan' van zijn land. Hij keert met de aangenaamste herinne ringen aan de Hollandsche gastvrijheid te rug. De Eerst© Kamer hield zich sedert Dinsdag in do afdeelingen bezig met het on derzoek der Staatsbegrooting, waartoe heden nog 3 sectiën bijeenkwamen. Hoewel heden de afloop van het onder zoek verwacht werd, laat het zich aanzien, dat dè openbare behandeling eerst bij den aanvang van Februari zal kunnen beginnen. De burgemeester van Am sterdam. Deelden wij dezer dagen mede, dat de regeering stappen had gedaan, om een besluit van Gedep. Staten van Noord-Hol land uit te lokken tot- verhooging van het salaris van den burgemeester van Amster dam, en dat dc Amsterdamsche gemeente raad vermoedelijk binnenkort over een con cept-besluit van deze strekking gehoord zou worden, thans vernemen wij, dat Gedep. Staten van Noord-Holland reeds den 29en December j.l. een schrijven zonden aan den Amsterdamschen gemeenteraad, waarin zij het gevoelen van dit college over zulk een eventueele salarisverhooging vragen. Zijn wij echter goed ingelicht, dan zou het niet in het voornemen van Gedeputeer de Staten liggen, een bedrag voor te stel len, hetwelk de bedragen, indertijd in ge heime raadszitting genoemd, en varieeren- de tusschen 15.000 en 20.000 's jaars, noemenswaardig overtreft. liet doel, dat een persoon, dio in het geheel geen fortuin bezit, ook benoemd zou kunnen worden, 2al door de voorgenomen salarisverhoogiug dus niet bereikt worden. (Tl.) Blijkens te 's Gravenhage ontvangen bericht is het pantserschip ..Hertog Hen drik'', commandant kapitein ter zee Hoven, in Ned.-Indie aangekomen. De le luitenant op non-activiteit der infanterie N. Visser is in actieven dienst hersteld en werkzaam gesteld bij den hoofd cursus. Naar aanleiding der ver hooging van den drankac- c ij n s. De N. R. Ct. verneemt, dat naar aanleiding van den verhoogden accijns op het gedistilleerd een besluit in de maak is tot verhooging van de belasting op van het buitenland komende stoffen, als chloralhy- draat, chloroforme, aethers en dergelijke. Ook zal, als het blad goed is ingelicht, eer lang een besluit worden uitgevaardigd, waarbij de restitutie van accijns bij uitvoer van likeuren op andere wijzen wordt gere geld, in dier voege, dat o. a. de thans voor die zoogenaamd© fijne likeuren gebruikelijke berekening der restitutie voor de suiker wordt vervangen door een berekening, die gegrond is op de werkelijk in de likeuren voorhal-dene hoeveelheid suiker. De heer J. Fabricius, directeur van de Nieuwe Courant, vertrekt tegen 1 April naar Indië, ten einde belast te worden met de commercieele en administratieve leiding van het Soerabajaasch Handelsblad. Het Volk bericht, dat de vroegere r.-k, priester Van Vorst, thans sociaal-democraat, ontslag heeft gevraagd als bezoldigd te Maas tricht gevestigd propagandist der S. D. A. P. De reden van de ontslagaanvrage schijnt hierin te liggen dat het Partijbestuur aan Van Vorst heeft medegedeeld het optreden als redacteur van het aangekondigde blaadje De Kruisspin onvereenigbaar te achten met zijn propagandist-schap. De Maastrichtsche Bestuurdersbond heeft iiet gevraagde ontslag verleend. Als een bewijs van de greote belang stelling, die in katholieke kringen voor Vondels ,,Adam" bestaat, wordt aan ,,Het Vad" gemeld, dat op verzoek van katli. vereenigingen uit de omgeving, de opvoe ring die ,,Het Tooneel" Zaterdag te R osen- daal geeft, reeds om uur begint, waar door de leden van bedoelde vereenigingen in staat zijn de voorstelling, die om 8 uur geëindigd zal zijn, bij te wonen. De Antwerpsche correspondent van de N. R. C. schrijft Maandag speelde het Tooneel Adam te Brugge, Dinsdag te Gent, vooral in laatst genoemde plaats met zeer bevredigend resul taat. Naar ik verneem worden thans ook in andere plaatsen van België, n.l. te Leuven, Brussel, Oostende en elders vertoonmgeu voorbereid. Alvast heeft de Katholieke Kring te Antwerpen een tweede opvoering van den Adam gevraagd, welke a.s. Zon dag over acht dagen zou doorgaan. Tot redacteur der rubriek Kunsten en Wetenschappen aan de Telegraaf is benoemd de beer Cornelis Veth. Door het concertbureau ,,De nieuwe mjuziekfh ancLsite Amsitendaim is de Kon Mid. Kaipeil van het regiment Grenaidiiers en Jagers uitgenoodigvi voor concerten in heit buitenland te geven, dlocb onder de per soonlijke leiding van den directeur, den beer N. A. Bouwman. Ook in Londen doet men moeite een com missie uiit Hollanders bijeen te krijgen om spoedi gide kapel ook eene daar te hooren en daarvoor uit te noodigen. Redders gehuldigd. Giste renmorgen werden in Hotel No. 1 te IJ mui den de manschappen van den stoomtrawler „Prima Vera", die de bemanning van 't verongelukte Fransche stoomschip „Thisbé" redde, ontvangen door het bestuur van de afd. IJmuiden van de Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij Uit hande van den heer H. de Booy, van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaat schappij, werd hun namens die maatschappij en namens do Zuid-Hollandsche Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelingen, on der een kernachtige toespraak een geldelijke belooning te** hand gesteld uit het fonds aan die maatschappijen na de Berlinramp ter be schikking gesteld. De schipper J. Stam ontving tevens van iedere maatschappij een waardeerend schrij ven. De vereenigingen „de Nederlandsche Politiebond-Vereeniging", ,,de Nederland- sche Herdershondenclub" en „de Neder- landsche Vereeniging van Roode Kruishon- den", hebben het plan gevormd te 's Graven hage in de zomer van het jaar 1910 een groot internationaal oonoours te doen houden van Politie-Roode Kruis-, oor- logs- en treklionden bovendien is het plan hieraan zoo mogelijk te verbinden eene ten toonstelling van düensthonden, nl. Herders honden, Aiiedaleterriers, pinscbers, enz. Een goed voorbeeld. De heer L C. J. Heerma van Voss te Leur heeft, nu voor zoovelen een tijd is aangebro ken, waarin de behoeften groot, maar de verdiensten gering zijn, voor alle armen van het dorp een maal doen gereedmaken. Niet minder dan ruim 200 porties erwtensoep met. spek zijn Woensdagmiddag uitgedeeld. Tweemaal in d© week zal voortaan gere geld een of andere dergelijke spijs worden bereid, zoolang tot weder het betere getijde aanbreekt. 's H. Ct. Driekoningen. Uit 's-Herto- genbosch wordt geschreven, dat de jeugd daar op Driekoningenavond ook dit jaar weer druk gezongen heeft van „Hier komen we aan met onze lantaren, We zoeken den Heer en we vonden Hem gaarn", enz. In groot© troepen trok er het jonge volkje met gekleurde lampions door de straten. Voor klein en groot is het Driekoningenzin gen in Den Bosch nog altijd een geliefd oud gebruik. Nederlandse he arbei dersin Duitschland. In 1909 werden door den commissaris der Koningin in Gelderland 4750 bewijzen van Nederlan derschap afgegeven, bijna allen aan perso nen, die in Duitschland zijn gaan werken. Ervaringenvan een volk s- teller. Ook in het N. v. d. D. geeft een volksteller eenige bijzonderheden omtrent de ervaringen, door hem opgedaan bij het terug halen van de kaarten in de Amsterdamsche volksbuurten. Hij schrijft o. a. Aangebeld. „Wiedaar?" „„Volkstel ler"" „Als je blieft, meheirIs 't zoo goet, meheir?" „Bijna juffrouw, er moest ook nog ingevuld worden, of men doof of blind geboren is." Dot ok meheir, niks fan chesieu. Goddank, nu meheir, we binnen allemaol gesont fan laif en leejen". „Wil u de biljetten ook even onderteekenen „Mot ik dat ok doen? Woar mot dat gebeu ren, meheir?" „Hier juffrouw, hier hebfc u mijn pen?" „Wacht, ik zei efen naor bofe goan, went ik bin en bietje baisiende, ziet u. Kom u straks moar efen truch, dan binnen ze kloar." ,,'k Zal ondertusschen hier beneden schellen." „Die juffrau is er niet in. Se is net weggegoan. 'k Sey noch tegen her, geef mai je lcoart van de volkstelling moar, want die meheir fan de volkstelling komt fandoag, moar se dee 't niet, se wil seker niet weten, wat ze fen der geloof is. 't Is soo'n vrimd minsl" Weer tingeling! „Kaarten volkstelling". „Als je blieft meheir!" „'t Is in orde juffrouw. Hier op de trap woont immers nog een man alleen?" „Joa, meheir, die lait nog in bitl" Teller naar boven, aan geklopt. „Woef, woef, woef!" is het antwoord en de nagels van een hond krassen langs de deur. Nog eens. geklopt, het geblaf wordt dreigender en het gekras nog scherper. Af gaande op het geluid moet het een groot© hond zijn en daarom de deur slechts op een kiertje geopend en dan luid geroepen „Volkstelling!" Een grove stem uit een bed stede: „Pas op den hond, hai bait, 'k Heb nog geen taid gehad, kom of er een uur moar es truch Geen schel. Aangeklopt 3 hoog achter. „Binnen meheir!" „Kaik es meheir, ik heb noch niks ingefult, ik ken et niet, siet u, 'k sel toch geen straf kreichen". „Antwoord u maar, dan zal ik het wel voor u invullen!" „As je blieft, meheir!" Na de invulling ,,'k Bin uwes dankpoar, 'k bin arm, meheir, 'k heb soo efen noch een schoaltje eten gekrechen, siet u, die fent fen mai het alles deurgebrocht. Is meheir ok getrouwd? En heit meheir kinders? Soo, twee, nou dan wins ik meheir en s'n frau en s'n kinders veul hail en segen in 't nieuwe joar en dat je met mekaor genoechlijk inaeh lefen." Winkelstand. Op enkelè loffelijke uitzon deringen na is bij deze lieden alles zaken en nog eens zaken. Na beleefd gegroet te heb ben, volgt de vraag „Mijnheer mag ik u de kaarten van de volkstelling uitreiken, met beleefd verzoek ze in te vullen, ze wor den dan 3 of 4 Januari teruggehaald," Infor- meerende of het aantal pers. overeenstemt met 'het aantal in de verzamelkaart, bitst de middenstander den teller toe: „Wat mot je, wat heb je, wat heb je?" Mijnheer, ik moet niets, wilt u deze kaarten in ontvangst nemen voor„Marcheer maar op, zaken gaan voor." „Mijnheer, dan draagt u de gevolgen" en de teller nam de kaarten maar weer mee, terwijl hij zich afvroeg, af dat nu diezelfde voorkomende, gedienstige behulp zame, vriendelijke, als knipmessen buigende verkoopers konden zijnl Volkstellin g-v aria. Als pen dant van de avonturen van een Araster- damsch teller, schrijft een Haarlemsch volks teller aan de O. H. Ct. Ik kom bij een juffrouw de kaarten terugha len in deenfin de straat doet er niet toe. ,,Ja, mijnheer, ze benne nog niet klaarik kan niet schrijven, mijn man is in Rotterdam en d© jongens willen niet. Mijn man laad daar booten ziet uwe en komt pas over 8 dagen thuis." Erg veel zin om in te vullen heb ik niet: man en vrouw en zes kinderen, dat is 8 kaarten. Maar in Godsnaam dan maar. Eerst de juffrouw zelf. naam enz- Hoe oud ze was, wist ze niet goed. Maar toen we aan de kinderen waren, was 't heelemaal mis. Geen enkele geboortedatum be kend, geen trouwboekje, geen geboortebriefje. Zoek het maaT uit! Bij een ander had ik aangewezen hoe de kaar. ten moesten worden ingevuld, en die voor den man ingevuld, omdat hij er geen raad mee wist. De vier andere zou hij zelf doen. zooals ik had uitgelegd, n.l. voor vier vrouwen. Den volgenden morgen waren de vier kaarten ingevuld, maar alle precies als die van vader, letterlijk ge- copieerd Bij nummer drie, die dertien stuks had in te vullen, ontmoette ik een bedenkelijk gezicht, toen ik ze kwam halen. „Nog niet klaar meneer, ziet u, hoe moet dat eigenlijk." De uitlegging volgt en wordt aandachtig gevolgd, maar naar de ge laatsuitdrukking te oordeelen zonder veel succes. Een bedenkelijk hoofdkrabben en dan «enigszins aarzelend ,,AJs u een dubbeltje wil verdienen en ze voor mij zoudt willen invullen l" Bij een vierde kom ik de kaarten halen en vind bij vraag 9: gehuwd, ongehuwd, enz. inge vuld kwaad weggeloopen Weer een ander vult alles, wat hij van zich zelf kwijt wil wezem. in op de plaats voor 't ant woord op vraag 1 en laat de heele rest van de 'kaart blanc! Wat wel typisch is, was de veelmalen gehoorde vraag: kan ik hier werk op krijgen, meneer? of: kan er soep op gehaald worden? of: is 't voor de belastingdat kunnen we niet missen. De welwillendheid over het. algemeen laat niets te wenschen over. Een heel oud moedertje, alleen in een klein hokje,kan niet lezen of schrij den, waarom ik 't voor haar doe. Bij 't weggaan zegt ze: Vriendelijk bedankt meneer en ik zou er wel graag wat voor geven, maar 't kan niet lijden! t De Arrondissements-Rechtbank te 's Gravenhage behandelde in het jaar 1909 1043 strafzaken. Een foutieve dagvaar ding. Voor het Arnhemsche gerechtshof werd Donderdag behandeld de zaak tegen J. Chr. Cress, handelsagent te Arnhem, be schuldigd van het verkoopen en afleveren van Haagsche Hopjes, waarvan de verpak king mot geringe afwijkingen een nabootsing was van het merk waarop de Naamlooze Ven nootschap tot exploitatie van Rademakers Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrieken te 's-GTaveuhage recht heeft Het door de Vennootschap gedeponeerde merk geeft in een zwarten cirkel in gele let ters te lezen „Rademaker's Hopjes" met bet randschrift „Rademaker's Koninklijke Cacao- en Chocoladefabriek, 's-Gravenhage" en in <-at randschrift een Koningskroon. Het onderschrift is „Holland, Gedep. merk". Het merk door beklaagde gevoerd geeft eveneens een zwart cirkelvlak te zien en daarin met een andere kleur geel het in schrift „Rademaker Co. HopjesHet om schrift is specialiteit Haagsche Hopjes en suikerwerken en onder het cirkelvlak aan sluitende een aanhangsel, waarin in gele let ters „Rademaker Co." Het onderschrift is „Holland Handels merk „Echte Haagsche Hopjeö", Beklaagde had zich geassocieerd met een sigarenmaker, die den naam Rademaker draagt en die volgens een opgemaakt con tract 3 van den omzet ontvangen zou, alleen omdat hij Rademaker heette. De Rechtbank veroordeelde bekl. overeen komstig den eisch van het O. M. tot een geldboete van 200 subs. 60 dagen hechtenis. Beklaagde beweerde, dat hij niet het- opzet had om «en fabrieksmerk na te maken; zijn merk bezigde hij al vele jaren. Op een vraag van den advocaat-generaal deelde beklaagde mede, diat hij thans de hop je® niet-meer verkoopt. De advocaat-generaal mr. Van Lulofs Umbgrove merkte in zijn requisitoir op, dat de dagvaarding lijdt aan een fundamenteel© fout, die niet meer te herstellen ia. Ver zuimd werd om in de dagvaarding te vermel den, dat de goederen door beklaagde ver kocht niet afkomstig waren van de N. V. Ra<d©maker. Was zluks todh wed het geval, dan had beklaagde niets strafbaars gedaan. Die fout welke ontslag van rechtsvervolging moet ten gevolge hebben, werd niet door de Rechtbank opgemerkt, en evenmin door den verdediger van beklaagde Advocaat-generaal rquireerde, tot zijn groote leedwezen, tot vernietiging van het vonnis der Rechtbank en ontslag van rechtsvervolging van beklaag de. De verdediger mr. B. H. Everts sloot zich aan bij het requisitoir van den advocaat-ge neraal. Uitspraak 20 Januari. Valse lie coupons. Naar het Hbld. verneemt zijn een groot aantal valsche coupons der certificaten van Ned. Staats schuld in Frankrijk uitgegeven. Een der ad ministratiekantoren te Arasterdam kreeg nl. van zijn agent te Parijs een aantal dier coupons toegezonden, als uitgegeven door het administratiekantoor der firma Ketwich en Voombergh, aid aai*. De coupons zijn slecht nagemaakt en de firmanaam is foutief aangegeven als Ket wich en Woomberg, terwijl de coupons zijn geteekend door A. Lupin. Men vermoedt met eene internationale bende te doer te hebben. Moor di. Te Deet(g|uimeirmio[lien is gisteren een 31-jarig meisje, Ant je AnSdrin- ga, idioov een 19-jarig© babkersikneclhib waai Menaklluim vermoord!. Hij (beeft Ihet aneilsije did 'hals afgesneden. De dlaidter is gearresteerd! en heeft beleend!1. Overtreding derkieswet. Naar men aan de N. Limb. Koer. meldt, werd door een gemeenteveldwachter proces verbaal opgemaakt tegen H. M„ oud 23 jaar, mijnwerker, wonende te Kerkrad©, die bij de stemming voor een lid der Provinciale Sta ten van Limburg voor het district Heerlen, een stem uitbracht, zonder stemrecht te heb ben. M. zeide niet te weten, dat hij zulks niet mocht doen, doch dat het stembiljet van zijn vader was, die ziek thuis lag. U itleveren. De Belgische ju stitie heefr te Esschen aan de marechaussee uit Rozen daal uitgeleverd de gebroeders M., uit Bergen op Zoom, beklaagd van een po ging tot doodslag op de Heerlesche heide en van verschillende inbraken met geweldple ging. Zwaar geboeid werden zaj naar Breda gebracht. Inbraak. Te Rotterdam is Don derdagnacht ingebroken in het magazijn van den manufacturen-handelaar Bood aan den Hang. Er bleken 80 a 90 damesbonten ge stolen te zijn. De dieven schijnen zich toegang verschalt te hebben door middel van een roeiboot aan de achtei zijde van het magazijn, dat aan den Steiger uitkomt. E en dievenbende. Door de politie te Arnhem zijn twee vrouwen aange houden, die Woensdagavond trachtten gou den ringen te verkoopen. Zij behoorden tot de woonwagenbevolking onder Velp. Bij het onderzoek der wagens, wex*d een partij gouden en zilveren voorwerpen en geld gevonden. Vermoed wordt, dat deze voor werpen afkomstig zijn van diefstallen te Bre da, Rotterdam, Den Haag en Gorinchem ge pleegd. Nog werden gearresteerd een man en een vrouw. Behalve de vier personen, die te Velp in woonwagens huisden en vermoedelijk be- hooren tot' «en dievenbende, zijn nog door de politie aangehouden twee mannen, die ook in deze woonwagens verblijf hielden en die verdacht worden van medeplichtigheid aan diefstallen van gouden en zilveren voor werpen Nieuwjaar fs-*» p |1 i c dut p r ijk Naar het Vad. meldt, hebben een aantal in dividuen, voorzien van een kaart, waarop een Nieuwjaarswensch van den waker van een der in Den Haag gevestigde nachtveilig- heidsdiensten fooien geind bij de abonne's, wier woningen aan de bekende deurschildjes gemakkelijk kenbaar zijn. Kwam hier of daar een wat meer snuggere dienstmaagd op de gedachte, dat de waker zelf toch wel zou komen wenschen en den onbekenden man om opheldering vroeg, dan hadden de hee- ren hun praatje klaarde waker moest toch overdag slapen en nu kwam een controleur maar in hun plaats wenschen. Het bedrog kwam uit, doordien sommige abouné's zich bij de directie over het nieuwjaarwenschen der wakers beklaagden. Bij onderzoek bleek toen, dat de wakers dit niet hadden gedaan. Tal van fooien, welke andere abonne's gaarne aan de wakers hadden ge gund, zijn in verkeerde handen gekomen.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2