BINNENLAND. Allerlei. D j e d d a h, 10 Jan. De peat ia bier uitgebroken De Staatscourant van Dinsdag 11 Januari bevat o. m. de volgende Konink lijke besluiten eervol ontslagen J. W. Hoy ink als rijks boekhouder 2e klasse bij het betaalmeesters kantoor te AmsterdamJ. A. van der Vliet, idem 3e klasse te Maastricht; benoemd tot rijksboekhouder 3e klasse bij het betaalmeesterskantoor te Alkmaar DKooren op verzoek eervol ontslagen N. F. Hell- muud, consul te Caracas benoemd tot directeur van het Huis van Bewaring te Leeuwarden J. Haaitsma, cipier bij de strafgevangenis te Goes tot vertegenwoordigers op het internatio naal congres van weldadigheidsinstellingen te Kopenhagen W. Hovy, lid der le Kamer te Amsterdam, prof. dr W. H Nolens, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage, J. F. L. Blankenberg, te Amsterdam en dr H. J. Dompierre de Chaufepié te 's Graven hage tot officier van gezondheid 2o klasse bij het Indische leger do artsen W. M van der Veen en A. Greve; toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje-N assau-orde aan H. J. Ligtelijn, drukkersknecht bij de firma Mijs te Tiel. Z.K.H. <le Prins heeft gisteren een gedeelte geleid van kle vergadéring der Ko ninklijke Ned. Laudbouwvereeniging waar van Z. K. H. voorzatter is. De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant ie Stockholm is aldaar aangekomen en heeft zijn geloofsbrieven overhandigd. Den 24eten Januari geeft de Ameri kaan sche gezant bij ons Hof een diploma tiek diner De afgetreden gouverneur-generaal van Ned.-Indié, generaal van Heutsz, wordt heden te Guena verwacht. Vandaar vertrekt hij rechtstreeks naar Parijs en ie voornemens nog eenigen tijd in Frankrijk te blijven, alvorens naar het moederland terug te keeren. De commissie uit de Tweede Kamer voor onderzoek van de geschut-leveranties door Krupp, is gisterenmiddag half twee in het Kamergebouw bijeen gekomen. De .minister van financiën brengt in de Staatscourant ter kennis van het al gemeen, dat gedurende het jaar 1909, A. is aan gemunt I. voor rekening van bijzondere perso nen, 136,203 dukaten II. voor rekening van liet Rijk: 2,000,000 guldens 4,000,000 5 cent-stukken 5,000,000 ^-centstukken tot een totale nominale waarde, der sub II bedoelde specie, van f 2,225,000 B. van rijkswege ingetrokken: 14 10-guldenstukken 1,884.263 rijksdaalders. 9,451 guldens 8,752 halve guldens; 582,621 25-oentstukken 1,615,417 10-centstukken 77 5-centstukken 37,998 2J-centstukken 127,467 1-centstukken 2,980 A-centstukken tot een totale nominale waarde (inbegre pen van f 191,35 door brand beschadigde specie^ van f 5,034,256.17. Wegens plaatsgebrek in bet Depar tementsgebouw heeft de IVe afdeeling van het departement van oorlog met de directie der Artillerie-inrichtingen hare bureaux ge kregen in heit huis naast de Witte Socië teit" op het Plein te 's Gravenhage, laat stelijk bewoond door het Portugoesche ge zantschap De burgemeester van Am sterdam In aansluiting mot hare vorige berichten kan do Tel. thans xnodedeelen dat in do missive van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 29 December j.i., welke in de a.s. raadszitting in beliandeling zal komen, de gevoelens van don gemeente raad worden gevraagd over een verlhooging van het salaris van dien burgemeester tot i 15.000 's jaare. In tusschen is er in den gemeenteraad een streaming, om overeenkomstig dien wenscfli dier regeoring -die ernstige i oeilijklueden ondervindt, om onder gefortuneerde perso nen oen geschikt opvolger voor burgemees ter Van Leeuwen te vinden zulk een verhooging van het salaris voor te stellen, dat ook niet- of althans weinig-gefortuneer- ne personen een benoeming zouden kunnen aanvaarden en do keuze dus niet tot de ge- fortuneerden beperkt behoeft te Wijven. Bij Koninklijk Besluit is de kapitein- lui tenant ter zee K. J. Karseboom eervol ontheven van het bevel over Ht. Ms. wacht schip te Amsterdam en dit bevel alsdan op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zeo W. Cornells Als secretaris van het propaganda- ooanité voor grondwetsherziening en alge meen kiesrecht is opgetreden de heer G. R. J Haentjens Dekker, te 's Gravenhage. Begrafenis van luite nant-generaal T h i a n g e. Do deel neming in het leger en daarbuiten verwekt door het overlijden van den luit.-generaal F. N. Thiange, chef van den generalen staf, openbaarde zich gisteren bij de teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van dezen opper-officier op de meest duidelijke wijze. Wel was de rouwstoet eenvoudig, dekten geen bloemen do lijkbaar en worden aan de groeve geen *oorden gesproken ter huldiging van de nagedachtenis van den afgestorvene, ter eerbiediging van den wensch van den doode, bij wien eenvoud steeds bad voorgezeten, maar groot was daarentegen de uiting van deelneming, blij kende uit de aanwezigheid van de velen, die naar Oud Eik en Duinen waren gekomen om generaal Thiange een laatst saluut te brengen. Bij dit eerbetoon ging vooraan Z. K. H. de Prins, door Zijn aanwezigheid ter plaatse tevens getuigenis afleggende van de belangstelling van H. M. de Koningin, zoomede de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder, de oud-luit. kolonel der cavalerie jhr Van Tets. In lange rij werd voorts de lijkbaar grafwaarts gevolgd door den minister van Oorlugden secre taris-generaal eu onderscheidene burgerlijke en militaire hoofdambtenaren van het de partement generaal Sabronden com mandant van het veldlegerden chef vau den marinestafden sous-chef van den generalen stafinspecteurs van onder scheidene wapens en dienstvakkendivisie commandanten den kolonel-hoofdinten dant de commandanten en onderscheidene officieren van de hier in garnizoen zijnde regimenten zoomede alle officieren van het 3e regiment huzaren en deputation van de overige Huzaren-regimentendo officieren en het verdere personeel van den generalen staf, zoomede deputatien van alle korpsen, militaire inrichtingen, maréchaussee enz. Voorts gaven tal van oud-officieren van alle rangen van hunne belangstelling blijk. O. m. toch waren ter begraafplaats aan wezig de gep. generaals Thomese, Kool, Staal, van Ermel Scherer, de Waal, Koole- m.&ns Beynen, Wüppermann, v. Moock oud-gouverneur-generaal Rooseboom en tal van andere militaire autoriteiten, zoomede de onder-voorzitter van de Permanente Mi litaire Spoorweg-commissie, de heer lits van Heyningen. Ook het kader der verschillende wapens was vertegenwoordigd. Nadat de kist in de groeve was neerge daald, richtte de zoon van den ontslapene, allereerst woorden van dank tot Z. K. H. den Prins en tot den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin-Moeder en vervolgens tot den Min. van Oorlog en de overige mili taire autoriteiten en verdere belangstellen - den. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Te 's Gravenhage is overleden de heer D. E. Olivier, oud-referendaris aan het Do- partement van binnenlandsche zaken, offi cier in de Oranje-Nassau-orde. Op 13 Januari a. s. zal de Vereeni- gdng Volksweerbaarheid'tien jaar be staan hebben. Op dien diatum had in 1900 te Utrecht de oprichtersvergadering plaats, waarbij een groot aantal vertegenwoordigers van alle partijen en richtingen aanwezig was. Een hoofdbestuur werd gekozen, bestaan de uit de heereu J. C. Fabius, dr. B. C. Goudsmit, dr. G. Kalff, H. P. H. Kiersch, T. Olij, mr. J. C. Pekelharing, A. L. W Seijffardt, nir. H- Ver kou teren en W. van Waning. To-t voorzitter werd gekozen prof. <Jr. G. Kalff, tot secretaris de kolonel (la ter generaal-majoor) Seijffardt en tot pen ningmeester mr. Pekelharing. Eerstgenoemde bekleedt thans nog de functie, de secretaris, generaal A. L. W. Seijffardt, die in de tien afgeloopen jaren geen moeite spaarde om de weerbaar heidszaak te bevorderen, ontviel de veree- niging als bestuurslid korten tijd geleden en mr J. C- Pekelharing legde met 1 Janu ari j.l. zijn functie neder en werd vervan gen door den heer A. E Dudok van Heel, terwijl als secretaris na den dood van dén lieer Ruitenbach, thans fungeert de gep. overste J. M. van Gogh. Hoewel het aantal afdeeJangen der ver een i-ging, over het geheel© land verspreid, aan allerlei wisselingen, soms aan geheelen ondergang heeft blootgestaan, thans is na die schommelingen, de balans blijven staan op een getal van pl.m. 13,000 leden. De herdenking van het 10-jarig bestaan zal door de vereeniging „Volksweerbaar heid" in het voorjaar plaats vinden. (N. R. Ct.) Een gedenkraam. In het ge- houw van den Kunstkring te Rotterdam worden voor het publiek gratis tentoonge steld de teekeningeu van het geschilderd gedenkraam, dat ter herinnering aan dé ge boorte van H. K. H. Prinses Juliana in de Groote Kerk zal worden geplaatst en op 30 April den len verjaardag der Prinses worden onthuld. Het raam wordt 8.80x3.40 M. groot en zal een onder- en een boven tafereel be vatten. Boven ziet men de Koningin geze ten op een troon met de Prinses op den schoot en Z. K. H. Prins Hendrik ©r naast staande. Zij ontvangen de gelukwen- schen der burgerij, zinnebeeldig voorge steld door de stedemaagd met een groep figuren die het bedrijf der stad symboli seeren zijnde zee- en binnenvaart, koop handel en industrie. Een jonge page, voor stellende het jonge en krachtige Rotter dam, houdt hét stedewapenFortuna ligt haar gaven voor den troon neder. Op den achtergrond ziet men de stad met haar drukke beweging op de rivier. De architectuur, in renaissancestijl uit gevoerd, verliest zich in de wolken van waaruit de Oranjezon haar stralen schiet op de jong-geborene. Tusschen de wolken door loop teen lint, waarop: „Wilhelmus van Nassouwo, ben ick van Duytschen bloet". Op het ondertafereel ziet men de faam, die aan de Ned. Maagd de blijde gebeur tenis mededeelt. Deze houdt den rijksap pel in de hand, liet zwaard hangt naast haar neer en aan haar voeten ligt de Ned. Leeuw met ©en bundel pijlen. De faam wijst op het wapen van P run see Juliana. Rechts ziet men de wapens van het Oran jehuis van af Prins Willem I tot Konin gin Wilhehnina, tezamen 11 stuks. Links de wapens der 11 provinciën. Verder bevat het haam de opdracht en datum. De opdracht luidt: „Ter herinnering aan de geboorte van H. K H. Juliana Louise Emma Wilhelmina. Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg enz., 30 April 1909." De muurschilderingen dn de Amsterdamsche Effec tenbeurs. Men kent het geechal tus schen de gemeente en den kunstedhakler Derkinderen, wien opgedragten was liet aan brengen van wandacldlderingen in het lo kaal van de Effectenbeurs eu die daarvoor ook reeds het honorarium ontvangen heeft, doch tot dusver in gebreke is gebleven, de heon opgedragen taak te verrichten, op grond, dat het hem door de verbouwing on mogelijk was geworden, de oorspronkelijke opdracht uit te voeren. De gemeente stelt zich daartegenover op het standpunt, dat de verbouwing gescliied- d© uit nooddwang, omdat de verzakking der muren een voorziening dringend noodig maakte. Naar haar meening kan z.j dus dien heer Derkinderen niet de door dezen ver langde gelegenihiead geven, om de oorspron kelijke opdracht uit te voeren. Zij stelde dus indertijd den heer DerkLndéren voor, andere muurschilderingen te ontwerpen, voor de nieuwe vlakken, doch de kunstschil der verlangde, dat de gemeente vooraf het oude contract voor afgewikkeld zou verkla ren. Men kwam echter niet tot overeen stemming. Men herinnert zich hoe daarop de wet houder van Publieke Werken, mr. Z. van den Bergh, in de raadszitting van 13 Oct-, j.l. de mogelijkheid in uitzicht eteüde, dat den heer Der kinderen een proces zou worden aangedaan. De Tel. verneemt thans, diat dé waar schijnlijkheid zeer groot is, dat het inder daad tot een proces zaJl komen.Indien de heer Derlrinderen ongenegen blijft tot een schikking, zal vermoedelijk binnenkort een voordracht van B. en W. verschijnen, waar in den gemeenteraad machtiging wordt ver zocht, om den heer Derkinderen een proces aan t© doen tot teruggave van het reeds genoten honorarium. Oostenrij kJ a v a. Men schrijft uit Weenen aan de N. R. Ct. De Oostenrijksche Llovd, die met primo Januari, met medewerking van Hollandsche lijnen een scheepvaartverbinding tusschen Triest en Batavia opent, noodigt Oosten rijksche industrieelen en kooplui uit tot het maken van een Studiënfahrt naar Java. Daarbij wordt in herinnering gebracht, dat onze Oost een goed afzetgebied is voor de Oostenrijksche nijverheid. Aan jonge inge nieurs, elcctro-technici en landbouwkundi gen wordt den raad gegeven naar de Oost te gaan en daar een bestaan te zoeken. De regeering zit er achter, en het ministerie van Koophandel verleent steun aan een in Batavia gevestigd Oostenrijksche informatie bureau „Het Volk" meldt, dat de directie der Staatsspoor heeft bepaald, dat voortaan de christelijke feestdagen aan liet werk plaat spiersoneel zullen worden uitbetaald. Die dagen halen zij dan in door een der schafttijden met een kwartier p>er dag te verkorten. De strijd in de bouwvak ken te Amsterdam. Door de metse- laarsvereeniging D. V. V. en de bouwvak sjouwerlieden en opperliedenvereeniging O. D. N. Z. werd Vrijdagavond in „Handwer kers Vriendenkring" de volgende motie aan genomen „De algemeeue huishoudelijke vergade ring van metselaars en opperlieden enz. gehoord de uiteenzetting van den stand au zaken gehoord verder, dat de patroons geen ant woord hebben gezonden op ons laatste schrijven; besluitde staking te proclameeren bij de veroenigde zoowel als onvereenigde pa troons, ingaande op Maandag 10 Januari 1910; besluit verder, dat bij patroons, die de gestelde eischen inwilligen, door tusschen- kotnst der betrokken bestuurders, gelegen heid zal bestaan het werk door te zetten, onder voorwaarde; dateen gezegeld con tract wordt geteekend voor den tijd van één jaar; besluit verder, bij alle patroons in het bouwbedrijf, waar metselaars en opperlie den op Zaterdag 8 Januari 1910 hun werk wordt opgezegd, zonder meer het werk te staken besluit deze motie niet te publiceeren voor Maandagmorgen 10 Januari 1910". Deze motie werd bij geheime stemming met bijna algemeene stemmen aangenomen. DestakingteBoekenDouk. Vrijdag heeft naar het Volk bericht do directeur-generaal van deu Arbeid, die heer Van IJsselsteyn, met een inspecteur een bezoek gebracht aan Beek eu Donk. Zoowel bij de firma Van Thiol als aan werk lieden zij de werden informaties ingewonnen. Het verluidlb, dat de ontvangst bij de firma niet bijstei* voorkomend was. De staking is de \oerde week ingegaan. 't Kor tgeensche Veer. Men schrijft aan het N. v. d. D. Deze week aan 't Kortgeensche Veer zijn de, om van Noord-Beveland naar Zuid-Beve land te worden overgezet, sloeg ons de 6chrik om 't hart 't Was halfzeven in den avond en om dezen tijd van het jaar natuur lijk flink donker. Van de een of andere ver lichting was niets te bemerken. De veerman nam ons bij de hand en al voortglijdende langs de glooiing van den Kreekdijk, ikwa- men wij. in d» roeibooteen trap of leuning was niet aanwezig, is er trouwens niet. Wij worden overgeroeid zonder licht en aan den overkant komend, klauteren wij op nieuw tegen een glooiing op. Den veerman betalen kondei' wij niet, omdat wij de geld stukken niet konden onderscheidendat de den wij dan ook maar in 't veerhuis. 't Weer was niet slecht en de steenen glooiing niet bijzonder glad, doch hoe moet dat nu gaan bij stormweer en bij gladheid der steenen, die bovendien bedekt zijn met allerlei zeevui! en zecaanelag 1 Ouden van dagen, vrouwen, kinderen, al len worden hier op dezelfde wijze overgezet, zonder licht, zonder steun bij het in- en uit stappen Inderdaad, een erger dan middeleeuwsche toestand. Wij weten niet, wie hier de nalatigen zijn, maar is het niet ongehoord, dat zoo slecht voor de veiligheid der reizigers wordt ge zorgd? De Kreok is ongeveer 300 M. breed en vaak gaat er flinke stroom. Loonregeling der Haag se h e typografen. In de Vrijdag avond gehouden bestuursvergadering van de afd. Den Haag van den Alg. Ned. Typo grafenbond is besloten, de verschillende be sturen der aldaar gevestigde typxigrafische vereenigingeu op Dinsdagavond a.s. uit te noodigen, ten einde te bespreken, gezamen lijk de door den 's G-ravenhaagschen Pa troonsbond aan te bieden loonregeling niet te aanvaarden en de gedragslijn tast te stel len voor de te voeren actie. De 's Gravenhaagsche Typografen-ver- eeniging „Prudentia et Caritate" heeft, naar aanleiding van eene loonregeling, in gediend door den Ned. Drukkersbond, de volgende motie aangenomen: „De Vereeni- ging, enz., gelezen hebbende de door den Patroonsbond, afd. 's Gravenhage ontwor pen loonregelinggehoord de verschillende besprekingen dienaangaande, verklaart dat product van patroons-willekeur ten eenen- male onaannemelijk voor de typografen, daar deze loonregeling, ontworpen door de patroons, zonder de organisaties daarin te hebben gehoord of gekend, bliijk geeft in geen enkel opzicht op de hoogte te zijn van de allernoodzakelijkste behoeften der typo grafen, redenen waarom de Haagsche Ty pografen deze loonregeling met alle hun ten dienste staande middelen niet zullen aanne men, dringt ten sterkste er op aan alsnog deze loonregeling terug te nemen en alsdan in overleg te treden met de verschillende Haagsche Typografen-.vereenigingen, om een voor beide partijen aannemelijker loon regeling vast te stellen, ten einde die alsdan sanctie te doen verleenen door de Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven. P o li i t i e-r evolutie te Sït- tard. Men schrijft uit iSittard aan de L. K.: Hoe het eigenlijk kwam, en wat er de aanleiding van is geweest, hebben we tever- geefls trachten te weten te komen, doch een feiit is het, en het valt te betreuren, d'at er in den laten avond van Driekoningendag in onze goede stad iets is voorgevallen, „noch nie dagewesen". De gemeente-veldwachters Kleijnjans en Gruisen hadden 't aan den stok met den inspecteur van politie, en waarlijk niét op malsche wijze, te oordeelen naar de niet erg lief klinkende woorden en doffe slagen op de tafel, die van uit de wacht tot het Markt plein doordrongen. De bezoekers van de omliggende cafés en tal van wandelaars kwamen weldra op het rumoer af, terwijl eenigen der méést nieuws gierigen tot onder de vensters vooruitscho ven, 'natuurlijk om er hot fijne van te ver nemen. Enfin, wat er van zij, men zag wel niets, maar men hoorde toch dat het er he vig toeging. Men vertelde ons, dat de in specteur eensklaps op de wapenkast moet zijn toegesprongen, oen revolver hebben-.-ge grepen en daarmede hebben gedreigd. Een 'bode liep 'ijlings naar den burgemees ter, die weldra ter plaatse verscheen en al len in zijn kabinet aan een verboor onder wierp. Onder deze bedrijven was het 'aantal nieuwsgierigen daar bulten tot eenige hon derden aangegroeid, terwijl van alle kanten op het gejoel en geschreeuw, het gesis en gefluit, het geknal der donderbussen en voetzoekers, het volk kwam toesnellen. „Revolutie willen we hebben!" zoo werd er geroepen. „Er uit met hem, er uit met hem!" riepen weer anderen, terwijl eenigen door kwinkslagen weer den benoodigden hu mor er in brachten. Of 't. lukte? Weldra weergalmde uit een 500-tal kelen het lusti ge refrein; „Och, het Chefke is getrouwd, hè zit in de misère" enz. Eindelijk tegen half twaalf was het ver hoor afgeloopen. Als eersteling verschijnt aan de buiten deur veldwachter Kleijnjans. Luide bravo's klinken den wakkeren, in den dienst 'vergrijsden politieman tegemoet. Wenkt publiek toe, treedt terug naar bin nen. Veldhvachter Gruisen verschijnt even aan de deur. Wederom geweldige bravo's. Wenkt met de hand tot stiltetreedt dan terug. Even vóór twaalf betreden genoemde veld wachters in gezelschap van twee agenten van politie het marktplein, het volk toespre kende, sussende, aanmanend <tot kalmte doch de menigte was te opgewondener kwam geen kalmte in. Het iduurde vrij lang eer de politieman nen zich een weg hadden gebaand door dien menschendrom. Zij verdwenen Sn de stra ten, verrichtend hun nachtwachtdienst. Het volk wachtte nog steeds op het bui tenkomen van den inspecteur, tevergeefs. De burgemeester ging, na een. korte wan deling tusschen het volk, in gezelschap van een agent van politie, naar huis. De menschenmassa verminderde nu snel. Toch 'bleven er velen wachten tot de inspec teur zou buitenkomen, doch deze was en bleef onzichtbaar. De doffe slagen van het middernachtelijk uur brachten de stille rust weer mee. De befaamde zuurtjes. Zooals men zich herinnert, werd bij de eer ste gevallen van cholera welke zich in Augus tus van het vorig jaar te Rotterdam voorde den aanvankelijk in het geheel niet aan cho lera gedacht, doch werd verondersteld dat de vier kinderen uit het zwaar getroffen ge zin zouden overleden zijn, tengevolge van vergiftiging door het gebruik van zuurtjes, welke verpakt waren in doosjes waarop stond „Het beste poetscrême der wereld voor alle metalen." Het thans in druk verschenen verslag van den keuringsdienst der voedingsmiddelen over het 3e kwartaal 1909, bevat "ook het rapport over het onderzoek in zake dié zuurtjes inégsteld, welk onderzoek echter i.n geen enkel de aanwezigheid1 van soliadé- lijke metalen of arganisohe vergiften beek tö hebben aangetoond. Ook bij de voederings- proeven op dieren bleek niets van eenige schadelijke werking. „Ik wil nadrukkelijk hierbij releveeren" zegt de directeur-scheikundige van den keuringsdienst, dr. A. Lam „dat een na der ingesteld onderzoek mij de overtuiging heeft gegeven, dat van de zijde van den keu ringsdienst op geen enkele wijze aanleiding is gegeven tot het ontstaan, nag veel minder is medegewerkt tot de verspreiding van de onjuiste berichten, omtrent deze zuurtjes in omloop gebracht. Het is te betreuren dat verschillende oorzaken, waaronder in de eerste plaats wel genoemd mag worden de omstandigheid dat de politie den keurings dienst niet zoo spoedig mogelijk heeft inge licht, aanlanding hebben gegeven eeést dat, een nader onjuist gebleken verdenking omt>- staan en openbaar geworden is, daarna dat uw commissie niet zóó tijdig is ingelicht om trent de ongegrondheid der loopende geruch ten als het belang der zaak had geëischt". Speelholen. Het Hbl. vertelt een en ander van de speelgelegenheden in de hoofdstad, en het blad weet tdat er nu en dan ook woeste tooneelen voorvallenMaar in een der seelhuizen, dat op den Singel, heerscht steeds voorbeeldige orde. De hou der van dat huis weet schrijft het Hbl. er de orde onder te houden. Wat wonder! Eenige jaren geleden stond deze meneer nog als veemarbeider zolderschuiten te 'los sen, om 's avonds voor de schouwburgen als opkooper van kaartjes zijn verdiensten aan te vullen. Daar trok zijn zeer stoere figuur de kerel is een zwaargebouwde reus en ijzersterk <Te aandacht van een Belg, die hier ter stede een speelhuis wi'lde openen. Zoo'n mannetjesputter vond hij een prachtexemplaar van een uitsmijter voor z'n op te richten affaire. De heeren werden het eens. Het speelhol weid destijds in de Paardenstraat gevestigd, en de veemarbei der-kaartjeskoopman tot portier aangesteld. Hij vond spoedig, dat hij evengoed als zijn baas zoo'n zaakje leiden kon, liet den Belg in den steek, en sindsdien is meneer hou der van hét speelhuis aan den Singel. IleL vetleeren kostuum, waarin vroeger de baaltjes meel gedragen werden, is nu door een keurig colbertje vervangenhefc horloge ligt niet meer aan 'n touwtje vast, maar een dikken gouden ketting, zooa'ls het een crou pier betaamt. Zooals gezegd, uit angst voor zijn sterke knokkels, heerscht er in zijn zaakje gewoon lijk rust. Meneer zelf staat dadelijk klaar om lastige klanten der deur uit te gooien... Speelholen i n 's Gra venhage. Men meldt ons uit de resi dentie Het plaatsen van politieposten voor hui zen verdacht van het geven van gelegen heid tot spelen, mist zijn uitwerking niet. Dezer dagen kwamen 'twee gebroeders, houders van zulk een speelhuis, persoon lijk ten stadhuize bij den burgemeester 'n- trekking vragen van den politiepost voor hun huis aan de Prinsegracht. Hun ver zoek werd geweigerd. Berooving. Een werkman kwam Zaterdagnamiddag, met .zijn werkloon in zijn zak, in een tapperij 'in het Groenedal- straatj© te 's Gravenhage. Twee mannen, P. J. S„ en S. L. B., oude bekenden der justitie, bemerkende dat de man goed bij kas was, begonnen hem te tracteeren, itotdat hij .half beschonken was. Daarna gingen ze met hem, kroeg in kroeg uit en lokten hem zoo mee naar het Haagsche Bosch. De avond begon al te vallen, toen ze aan de Koekamp kwamen. Ze wierpen hem daar over de ijzerdraadversperring op het grasperk en terwijl B. zijn zakken door zocht, ontrukte S. hem horloge met ketting. Voorbijgangers, die getuig© waren van de be rooving, waarschuwden een politieagent, dlie er in .slaagde B. te arresteeren. Naar het commisariaat aan de Nieuwe Ha ven gebracht;, ontkende hij echter ten stel ligste den man te hébben willen berooven. B. beweerde, dat de ander ruzie had gemaakt en hem een slag in het gezicht had gegeven. Een worsteling was ontslaan, waarbij B.'s jas was gescheurd, doch aan berooving had hij noch zijn kameraad gedacht. S„ die gevlucht was, -werd den volgenden ochtend aangehouden. Ook hij ontkende aanvankelijk, doch viél tenslotte door de mand en vertelde, dat* hij denzelfden avond met het horloge naar een verdacht huis aan liet Huygenspark was gegaan, waar hij het had achtergelaten. Het horloge werd daar inderdaad door de politie gevonden en in be slag genemen. Beide verdachten zijn heden tot beschik king van de justitie gesteld en in hét huis van bewaring opgesloten. Te Nijmegen is een koloniaal, die pas had dienst genomen, beroofd tot ©en bedrag van 130 tengevolge van omgang met twee bij de (justitie 'bekende individuen, die in middels naar Duitschland zijn uitgeweken. Do moord te Beetgum. Om trent den vreeselijken moord op de 32- jarige Antj© Andringa te Beetgum, meüdit d© Leeuw. Ct., dat de hals het ongelukki ge meisje bijna afgesneden werd. De moor denaar schijnt bij de volvoering van zijn gruwelijke daad achter het slachtoffer te hebben gestaan, haar met de linkerhand vast te hebben gehouden en haar zoo, dé rechterhand waarin het mes om haar haJls geslagen, de doodelijke verwonding te héb ben toegebracht. Moordenaar en vermoorde hebben het goed met elkaar kunnen vindén, altlrans de buren hoorden nu en dan vroolijk ge lach en gestoei, of zoo als onze zegsman het uitdrukte „ze maakten malligheid met elkaar." Te omstreeks half drie vertrok de bak kersknecht; het bloedig drama moet toen reeds afgespeeld zijn geweeét. Antjes stem heeft niemand sedert dien weer gehoord. Toen de marechaussee te Mena/ldtim om dén verdachte in verhoor te nemen, aan kwam stond deze aan den bakkerstrog te fluiten en maakte op de marechaussee, die hem onbemerkt bezighielden, volstrekt niét den indruk, als zou hij eenige uren te vo ren een misdaad hebben bedreven, waar van elk moet gruwen. Men vroeg hem, waar zijn kleeron wa ren, die hij 'smorgens te Beetgum aan had. En toen hij de plaats had aangege ven, werd hem door zijn ondérvrager ver zocht ze hen t© wijzen. De kleeiren bleken op de aam gewezen plaats t© zijn; z© werden onderzocht eu...

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2