IV0. SOS. Tweede Blad. 8'" Jaargang Zaterdag 15 Januari 1910. KOLONIËN. BINNENLAND. AMERSFOORTSGH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Aizoi.dorlyke nummert - 0.05. L.' Oouran verschijn dageljjks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur morgens l)\j de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10, Dienstaanbiedingen en aanvragen £5 cents bij vooruitbetaling Qroote letters naar plaatsruimte, Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-INDIE. De correspondent to Batavia van het. Hbld. seinde d.d. heden het volgende: Bij een aanval van kwaadwilligen op een marsohbivak in Atjeh werd do Ze-luite nant der infanterie O. C. Tulleken zwaar gewond Wethouders pensioen. In de zitting van den Rotterdamsclien gemeen teraad van 1 November 11., bij de behande ling der begrooting, nam de gemeenteraad een motie aan, waarbij de wenschelijkheid van pensioneering van wethouders werd uitgesproken en aan een commissie van 7 leden werd opgedragen een verordening ter zake te ontwerpen. Die commissie heeft thans als resultaat van haar arbeid den Raad aangeboden een ontwerp voor een ver ordening, regelende de pensioneering van de wethouders ,,na hun aftreding'', aldus reeds in den titel willende te kennen geven, dat die pensioneering geen strijd opleverde met de bepaling in de Gemeentewet, krach tens welke de wethouders nevens hun jaar wedde geenerlei inkomen uit de gemeente kas mogen genieten. Als motief voor deze pensionneering neemt de commissie aan den wensch om .den kring, waaruit de Raad een wethouder kan kiezen, te verruimen en daardoor een goede 'keuze te verzekeren. De veranderde tijdsomstandigheden hebben het wethouderschap in een groote gemeente ge maakt tot een hoofdbetrekking, zoodat hij die het bekleedt ambt of beroep moet laten varen en straks bij bet eindigen van zijn functie opnieuw zich een middel van be staan moet veroveren. De duur van het wethouderschap is afhankelijk van het ver trouwen, dat de kiezers en de Raad in den functionaris stellen, en bij het beëindigen van het mandaat, of het neerleggen der functie door den betrokkene zelf, moet al leen het gemeentebelang in aanmerking komen, niet ook de vraag, of voor den be trokkene het, financieel nadeel overwegend is. Met het motief der pensioneering ver ruiming dor wethou derskeu ze acht de commissie in strijd een bepaling, zooals die in de Haagscbe verordening voorkomt, dat men eenigen tijd wethouder moet zijn ge weest vóór de pensioenaanspraak geboren wordt. Het bedrag van het pensioen is in het ontwerp gesteld op 1/60 van de vaste jaarwedde in Rotterdam 2000 voor iedere maand dienst, doch overschrijdt de 2000 niet.. Den niet-herkozen of wegens invaliditeit afgetreden wethouder wordt een minimum pensioen van f 1200 verzekerd. Bij afwezigheid van langer dan drie maanden, buiten het geval van ziekte, telt de tijd der afwezigheid niet als diensttijd mede.Aanvaardt de afgetreden wethouder een andere uit de gemeentekas bezoldigde betrekking, of een betrekking op welker vervulling of 6alarieëring het gemeentebe stuur invloed heeft, dan wordt het pensi oen met het bedrag der bezoldiging vermin derd. Die bepaling is niet uitgestrekt tot andere openbare betrekkingen, omdat de pensioenregeling niet afhankelijk is gemaakt van den finaucieelen toestand van den be trokkene. Het lid der Commissie C. van Dorp stelt in een afzonderlijke nota voor geen pensi oen te verleenen aan hen, die ophouden wethouder te zijn „tengevolge van vrij willige aftreding als zoodanig of als lid van den Raad omdat hij den leeftijd van 65 jaar heeft bereikt, of van niet aanvaarding van een herbenoeming na verplichte aftre ding vóór het bereiken van den leeftijd". Door deze bepaling worden alleen uitgeslo ten zij, die slechts voor betrekkelijk korten tijd, eventueel totdat zij een meer begeerde positie verkrijgen, het ambt zouden willen bekleeden en de heer Van Dorp ziet daarin eer een voordeel dan een nadeel. Hij ver liest niet uit het oog, dat aftreding weieens schijnbaar vrijwillig kan zijn, doch inder daad geboden door diepgaand verschil om- tdent wat het gemeentebelang eischt tus- schen den wethouder en zijn ambtgenooten of de meerderheid van den Raad. Doch do periodieke aftreding levert een vpldoende correctief togen dergelijke ongewenschte verhoudingen en bovendien komt de ver antwoordelijkheid voor een gevallen besluit toch nimmer voor rekening van hem die, nadat liij tevergeefs daartegen heeft ge waarschuwd, loyaal tot de uitvoering daar van medewerkt. Is hij niet bèreid in zulk een besluit te berusten, dan moet hij zelf ten volle de gevolgen dragen, die die wei gering voor hem persoonlijk kan hebben. De heer Spiekman, eveneens in een afzonderlijke nota, stelt nog de volgende bepaling voor„Voorts beeft de Raad het recht om, indien te eeniger tijd nadat het pensioen is verleend en aanvaarde en ter wijl het wordt genoten, mocht blijken uit uiterlijke, objectieve teekenen van welstand dat voor het verder verleenen daarvan gee nerlei reden meer aanwezig ie, dit pensioen in te trekken." In zijn toelichting betoogt de voorsteller dat de reden voor toeken ning van het pensioen geheel is vervallen, wanneer de gewezen wethouder in de bur gerlijke maatschappij een kapitaal bezit of een inkomen verwerft., voldoende om min stens in hetzelfde milieu te leven als het wethoudersinkomen of pensioen hem ver oorloofde. Practisch bezwaar ducht de heer Spiekman van zijn bepaling niet, omdat daarin sprake is van „objectieve" teekenen van welstand, die waarneembaar kunnen zijn uil een gepubliceerd salaris, belasting aanslag, enz Daar de Keizerstraat te Scheveningen niet langer de voor het verkeer vereischto afmetingen heeft en aan een verbreeding dier straat bezwaarlijk valt te denken, heb ben B. en W. van 's Gravenhage den Ge meenteraad voorgesteld te besluiten tot den aanleg van een nieuwe 16 M. breede straat, aanvangende aan het N.-W.-einde van de Prins Willemstraat en eindigende aan de Badhuiskade nabij het punt van samenkomst van die kade met de Ankerstraat en de Zeil- straat De kosten van aanleg van de nieuwe straat worden zeer globaal geraamd op 600.000. 0 u d-I u d i s c h o militairen. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 5 van het Reglement voor het Kon. Kol. Milit. Invalidenhuis op Bronbeek, werd het pen sioen, dat voor de opgenomen invaliden van Rijkswege werd genoten ten behoeve der stichting gestort in de schatkist. Daardoor was voor lieu, die, hoewel invalide zijnde, een gezin, een oude vader of moeder dan wel beiden hadden te onderhouden, den weg tot Bronbeek afgesloten. Het Permanent Comité van den Volks bond, gevormd ten dienste van den Oud- Indischen militair, heeft daarom zich per rekest gewend.tot H. M. de Koningin, ten einde een Kon. besluit uit te lokken tot wij ziging der betreffende bepaling. Die poging is niet goeden uitslag bekroond. Aan art. 5 van genoemd reglement werd de volgende alinea toegevoegd: „Onze Minister van Koloniën is bevoegd om, daartoe termen vindende, te beschik ken een voor elk bijzonder geval afzonder lijk vast te stellen gedeelte de helft niet te boven gaande van dat gagement of pensioen, ten behoeve van het in armoedige omstandigheden achterblijvend gezin, of van de ondersteuning behoevende bloedverwan ten in de opgaande lijn van den Invalide Ten gevolge dezer nieuwe bepaling zijn bij het departement van Koloniën enkele dusdanige gevallen in behandeling. De leden van het bestuur der „Ver- eeniging tot verbetering van den Maatschap- pel ij ken en den Rechtstoestand der Vrouw in Nederland hebben in een adres aan H. M. de Koningin de aandacht van Hare Majesteit gevestigd op de wenschelijkheid, dat bij de vermoedelijke eerlang te verwachten benoe ming eener staatscommissie van Grondwets herziening het vrouwelijke element niet worde voorbijgegaan of uitgesloten. „Bij de beraadslagingen der eventueel te benoemen commissie zullen" zeggen adressanten „niet alleen op liet gebied van Staat en Maatschappij vele gewichtige vraagstukken beliandeld worden, bij welker oplossing do vrouw zeer groot belang heeft immers de vrouwen in Nederland maken iets meer dan de helft der bevolking uit maar zal ook bij enkele grondregelen ter sprake komen de vraag of liet .aangaat die vrouw ook voor taan bij de Grondwet uitdrukkelijk uit te sluiten van deelneming (respectievelijk be noembaarheid) en zelfs den wetgever te be letten de uitsluiting der vrouw van de ver tegenwoordigende en van enkele uitvoerende colleges op te heffen. „Wij achten" -zoo besluiten adresean ten „bet een eisch van goed Staatsbeleid, dat, tenzij in Nederland geen enkele vrouw, welke geschikt en bekwaam is, mocht bereid bevonden worden eene benoeming te aan vaarden, ook vrouwen tot het lidmaatschap der commissie voor grondwetsherziening worden geroepen Het adres is onderteekend door: Jeltje de Bosch Ken per, H. H. ScholtenCroinme- lin, II BoddaertScbuurbeque Boeye, E. C. van Dorp, E. Fokker, Molengraaff, D. Simons en J G. L. Nolst Trenité. Bond van C h r. Oranje- Vereen. Naar De Ned. verneemt, wor den er ernstige pogingen in het werk ge steld om te komen tot oprichting van een Bond van Christelijke Oranjevereenigingen in ons land. Het initiatief daartoe werd genomen door de Christelijke Oranjevereeniging te Amster dam, onder- leiding van haar voorzitter, ds. J D. J. Idenburg. Reeds betuigden een aantal vereenigingen haar sympathie met dit plan, zoodat de op richting van een dergelijken bond binnen eenigen tijd verwacht mag worden. Ziekenfondsen en genees kundige specialisten. De spe cial i sten vereen i ging. te Amsterdam, welker leden geneeskundigen zijn die geen alge- meene practijk uitoefenen, doch uitsluitend bepaalde ziekten behandelen, heeft 'besloten, dat haar leden van 1 Mei a.s. af niet meer aan ziekenfondsen mogen verbonden zijn. Ziekenfondsleden, die door hen behandeld willen worden, zullen daarvoor moeten be talen, en wel ten minste 1 voor twee maan den behandeling. Na verloop van twee maan den kan dan opnieuw zulk een tweemaan delijkse!! abonnement worden genomen. Het besluit der vereeniging is door een referendum onder haar leden bevestigd. In plaats van den exposanten eenvou dig uittreksel.? en afdrukken van de talrijke reglementen van tentoonstellings-, douane- en spoorwegdirectie te verschaffen, heeft de Nederlandse)*© Centrale Commissie voor de Algemeene- en Internationale Tentoonstel ling te Brussel gemeend de ingewikkelde studie daarvan den exposanten te moeten be sparen en den heer B. van Spanje te Am sterdam als haren officieren expediteur op gedragen voor de expeditie en zooveel mo gelijk voor de invulling der documenten te zorgen. Volgens reglement zullen de goederen op de tentoonstelling worden toegelaten van 10 Maart 1910 tot 16 April 1910. Voorloopig wordlt als verzendingsdatum vastgesteld 1 Maart. De Nederlandsche Centrale Commissie, noch de directie der tentoonstelling, noch de expediteur zijn verantwoordelijk voor verlies van of schade aan de inge zonden voorwerpen, of naar aanleiding van de inzending door de inzenders te lijden, aan welke oorzaak een en ander ock toe te schrijven zij aan overmacht of schuld, onvoorzichtigheid of nalatigheid. Het vervoer per spoor van Nederland tot aan de tentoonstelling heeft plaats onder verantwoordelijkheid der betrokken spoorwegmaatschappijen naar de locale en internationale wetten en reglemen ten. De bemiddeling, bemoeiingen, adviezen en dienstbewijzen, van allerlei aard worden geheel kosteloos aan de exposanten ver strekt. De Centrale Commissie te 's Gravenhage neemt ten haren laste de kosten van 1. het bewaren der kisten en andere uit wendige verpakkingsmiddelen tijdens den duur deT tentoonstelling 2. de vervulling der douaneformaliteiten en van de ontvangst der goederen ter ten toonstelling, alsmede het vervoer der inge zonden goederen op de tentoonstellingster reinen, behalve voor de zendingen machine rieën en dergelijke, waarvan lossing en be handeling bijzondere voorziening vereischcn. De exposanten betalen de kosten van ver voer. Ter gelegenheid van het met de Brus selse lie tentoonstelling samenvallende 2e in ternationaal congres betreffende den aanleg en het onderhoud van wegen, zal op dit gebied eene tentoonstelling gehouden wor den van materialen en toestellen en van tee- keningen betreffende de kennis van den wegenaanleg. Onder bescherming van het ministerie van Openbare Werken in België zal daartoe een afzonderlijk paviljoen vanwege het burger lijk bouwdepartement en voornoemd congres op het expositieterrein opgericht worden. De nieuwe boterwet. Het schijnt ons niet overbodig met een enkel woord de aandacht te vestigen op de invoe ring van de nieuwe Boterwet op 1 Jan. j.l. Die wet toch legt aan degenen, die margar rine produceeren of boter onder elkaar mengen voor den verkoop zekere verplich tingen op. Zoo moet iemand, die margarine fabriceert, of boter met margarine mengt, daarvan aangifte doen bij den burgemees ter zijner woonplaats onder overlegging van plattegronden der bereid- en bewaarplaat sen. Dergelijke aangifte moet vóór 15 Ja nuari geschieden. Aangiftebiljetten zijn aan het ministerie van Landbouw te verkrijgen. Iemand, die boter bereidt, waaronder ook verstaan wordt verschillende soorten boter onder elkaar mengen, mag in die be- reidplaa'ts en evenmin in de ruimten, die daarmede gemeenschap hebben, margarine of andere vetten, die voor vervalsching van boter geschikt zijn, in voorraad hebben. Ook moge men wel oppassen met de sa men stelling dier waren. Boter moet nu minstens 80 procent botervet bevatten zoo dat het wateTgehalte zeker niet hooger dan 16 a 17 procent kan stijgen. Margarine mag maar een zeker procent botervet be vatten, dat zonder scheikundig onderzoek niet precies i3 aan te geven, Men mag aan nemen. dat l>et 20 a 30 procent bedraagt. Zij, die boter en margarine onder elkaar mengen, „mélanges maken", zooals men dat in het vak noemt, mogen wel zeer voor zichtig zijn, aangezien bet geheel van de samenstelling der gebruikte boter en mar garine afhangt, hoeveel van eerstgenoemde waar men bij laatstgenoemde kan voegen om niet. met den strafrechter in aanraking te komen. Wij vestigen op 't bovenstaande in 't bij zonder de aandacht van diegenen onzer le zers, die zich met boter- en margarine be zighouden en raden hen aan nauwkeurig na te gaan wat de nieuwe Boterwet met de daaruit voortgevloeide besluiten en voor schriften inhoudt, daar de straffen, op over treding dier voorschriften gestéld, niet malscli zijn. Deze bepalen zich niet alleen tot groote of kleinere boete, doch ook ge vangenisstraf of hechtenis kan en moet. in sommige gevallen opgelegd worden. Boekbeoordeeling. LeeTt epreokjes, door Laïcus (dr. S. D. van Veen), uitgave HofH&ndia Druk kerij Baarn. Een vijftiental o patellen, eerder als hoofdart. 'in het Nieuws v. d. Dag ver schenen. 't Zijn stukjes moraal, geschréven in eenvoudige» en toch onderhoudenden toon. De merkwaardige geschie denis van het Leger des Heils, door Hulda Fredericks, met een naschrift van den Generaal. Uit het Eng. door P. van Stein Callenfels, geïllustreerd naar photJo- graphieën. Uitgave als boven. Andermaal een geschiedenis van het uitgebreid' als ge zegend werk van generaal Booth. Al blade rende in dli't boek kunnen wij slecht® eerbied koesteren voor een zoo edel streven en be wondering gevoelen voor het aandurven van zulk een reuzentaak. Ch'ris'tusbeechouwingen on der modernen, door dr. Eysinga, prof. Bruining, Bruins Hugenholtz, Nie- meijer en Van Wijk, uitg. als boven. De commissie voor de geschriften van den Ned. Prot. Bond zorgde voor dé uitgave van deze zes artikelen, die ieder op zichzelf een ge heel vormen en aangeven de verschillende stroomingen onder do modernen voor zoover betreft, de Christologie of Christusbeschou wing. Trouwen en Bruilof t v ieren, door dr. L. Knappert (serie „Uit onzen Blóefbijdi") en Muziekleven («elfde serie) >d)oor W. Hutschenruij terverplaatsen ons in de 17de eeuw en geven ons een eigen aardig kijkje op liet doen en laten onzer voorouders. Gaarne neemt uien de boekje® dézer serie ter hand;, tal van eigenaardighe den worden er in vermeld. De Broedergemeente, door Kleinschmidt en De Doopsgezin den door Fleischer, twee boekjes van de serie „Kerk en Secte", mede uitgegeven door de Hoillandia Drukkerij. Beknopt en id1 wordt hier een vrij volledig overzicht Van de geschiedenis van Hernhutters en Mennonieten gegeven door schrijvers, die hun onderwerp volkomen meester zijn. Plato (serie „Groote Denkers) door Julius die Boer, uitg. Hollandia Drukkerij 'te Baarn. De schrijver geeft blijk ernstige studie te hebben gemaakt van liet denken dér groo'te wijsgeeren, met wie hij zijn lezers in kennis brengt. 'Het 'beroepsgeheim van den arts (serie „Pro en Contra"), uitg. als bo ven. Inderdaad een hoogst belangrijk onder werp, <h* Pinkhof pleit voor, dr. Valentino tegen. Voor doctoren belangrijk te lezen, maar ook de 'leek heeft over deze dingen wel eens nagedacht en wil gaarne een debat van deskundigen er over volgen. Over Voeding en Gezond heid, door dr. J. de Groot, uitg. J. Noor- duyn en Zn., Gorinchem. Een reeks opstel len, die eerder een plaats vonden in het tijd schrift „In en om de keuken" verschijnen thans in boekvorm, gelijk nu het bundeltje van dé pers kwam, hetwelk dé vragen beant woordt „waarmee en hoe moeten wij ons voeden" en „waartoe dient ons voedsel". De schrijver heeft getracht zoo bevattelijk mogelijk te zijn, daar hij schrijft voor lee- ken. Tijdschriften Op de Hoogte, red. J. C. Waal, bu reau Damrak 98, Amsterdam. Het Dec.-nr. heeft op den omslag en als premie een foto naar Louis Apol, in verband met een geïll. artikel over dezen schilder. Een Kerstver haal en oen artikel over de feestdagen van December zijn ïn deze afl. op hun plaats. Het portret van burgemeester Van Leeuwen ontbreekt niet, in verband met dien9 ont slagaanvrage. Bij de gebeurtenissen in 1909 natuurlijk portret van Koningin en Prinses. Belangrijke artikelen over „Onze schilder achtige heerlijkheden" en „do béteekenis van het spel voor het kind" en onze „Camera Obscura" met portret van Beets, enz. enz. Een en ander geeft aantrekkelijkheid aan dlit goed geredigeerde tijdschrift. HetLeveii, red. Frans v. Erlevoordt, bureau Rok in 2, Amsterdam In de laatste afleveringen o.a. geïllustreerde artikelen over de troonswisseling in België, over be kende do oden in ons vaderland, Pierson, Ve iling Meinesz. een aardig kiekje op de drukte van de kerstdagen en kerstmaaltijd aan 2000 armen. Vooits een geïll. art. over De Vrouw in het spél, met portret van mevr. Caro v. Dommelen als Claire For ster, enz. enz. Een goedkoop en onderhoudend weekblad! Holland Express, bureau Prini Hendrikkaile 2021, verplaatst ons naai Florence en Barcelona. Papier, druk en fo to's zijn onberispelijk en de inhoud is altij< aantrekkelijk. De Holla ndsche Lelie, red Jon'kvr. Anna de Savornin Lohman, uitg L. J. Veen, Amsterdam. In do laatst versche nen afleveringen o.a oen artikel over Macbeth-op voering op die abdij Saint Wan- dtrille, een Oudejaarsavondschets dooi mevrouw RuckerbBroeseeen lezens waard hoofdstuk over Huiswerk paar verzen van Lien Gravélaarr, 6tuk van de rediactriee over Rechtvaar digheid, naa'- aanleiding van het Ferrer- vonnis en het Steinheill-prooes. een intene* santé causerie over Toovenaars en Geesten in het hooge Noorden, enz. enz. Een dames blad, dat afwisselend van inhoud is en elk wat wils geeft. Trouwen® hétaelfde mag ge zegd van de jongere zusters van de Holland- sche Lelie, nl. D e V rouwen haarhuis, red. Ells Rogge, uitg. Holkema en Warendorf, Am sterdam. De Jan -af 1. bevat o.m. artikelen over Bijenteelt (met foto's), Forterriera, Kunstnijverheid, Moderne onderkleeding, en voorts de gewone rubrieken. Nieuw Vrouwenleven, red. Daisy Junius te Heelsum, -De Jan.-afl. een artikel over een zéér alledaagseh artikel in de hand van de vrouw, dé Naald, be spreekt „Huwelijksgeluk" (Otto Funcke), "bevat een brief uit Duitsch-Zuid-West-Afrilóa en zoo meer. Dat sluiten van huwelijken voor zekeren tijd en onder zekere condities in Duitsch-frika is zéker iéts nieuws, dat niet overwaaie naar Europa. Uit de Remonstrantse he Broederschap, red. dr. Beijerman, uitg. A. H. Adriani, Leiden. De 4de afl. van den 21sten jaarg bevat een art. over De Remonstrantie door den redacteur, het Tes tament van Daniël Niel'lius door C. Bruin vis, C. B Darwin door A. S. en de gewone rubrieken. Voor Remonstr. en niet-Re- monstr een belangrijk tijdschrift. De Wachter, red. 'D. Drijver, uitg. J. Clausen, Amsterdam. De 1st© afl. van den 13den jaarg. van deze 6temmen uit dé Ev. Luth. Gm. bevat een vers „Afscheid" van J. F. Tcrnooij Apel, een stuk „Bij den aan vang van het jaar" door H. C. L„ en ein delijk een art. van H. C. Lohr, in verband! me't de benoeming van dr. V. Bakel. DenGuiden W in c k el, red. G. Eckeren, uitg Hollandia Drukkerij Baarn. De laatste aft. van den 8sten jaarg. bevat een stuk van Bezemer over Oude Boeken (geïllustreerd) en een van Annie de Graaff over Russische letteren en van Greshoff over Schürmann en zijn verzen. Voorts de ge wone rubrieken. Voor boekenvrienden in Groot-Nederland een aanlig tijdschrift. Voor 't Jonge Volkje, de Kinderwereld en Voor de kinderkamer, 'dé bekende tijdschrif ten voor do jeugd, die achtereenvolgens in hun 36ste, 17de en 28sté levensjaar zijn. Redacteur is 6 Abram6z, uitg. P. v. Bel- 'kum Azn to "Zutfen. Aardig geïllustreerd, geschreven in den toon, passend aan den leef tijd, voor wellken zij bestemd zijn, brachten en brengen nog altijd deze kindertij'dschrif-. ten genot en leering aan de jeugd. Schoonheid on Opvoeding, 4de jrg., no 1, red. Ida Heijermans en J. I>. Ros, uitg. Uitgeversmaatschappij „Ont wikkeling" te 's Gravenhage. Het formaat zoowéL als het lettertype is met-den nieuwen jaargang gewijzigd, als 'bijlage wordt voor taan een losse plaat ingelegd, ditmaal afbeel dingen gevend van Grieksche vazen, terwijl in een Aanhangsel op dit tijdschrift artike len zu'llen verschijnen over kinderstudie, schoolhygiëne, uvoreéle opvoeding, enz. enz. Interessant is hier b.v. al dadelijk at hetgeen Ootmar schrijft over Vermoeidheid bij school kinderen. „Schoonheid en Opvoeding" zet den nieuwen jaargang goed in. Lotusk noppen, maandschrift ge wijd aan de verspreiding der Theosophie, red. K Tingley, uitg. Het Theosofisch Ge- nootsohap te Groningen. Jaarg. XII, no. 1, bevat een foto van de jongste leerlingen van Lomalaid. Our Magazine, edited bij the Pu blication Committee of the Scotch Church to Rotterdam, lion. seor. Mr. J. C. Schenk Rob Fruin Jhz. Rotterdam. .Een aardig ge ïllustreerd, een onderhoudend geschreven maandschrift in de Engél&che taal. Als bij lage oen paar platen in 'kleurendruk „A good catch" en „Now be friends". Voor dé kind'ren gaat er bij een allerliefst geïllu streerd (in kleurendruk) tijdschriftje „th© Chilos Companion". T u b e r g e n'e geïll P r ij s c o u- ra n t. De eigenaar van de Bloemisterij „Zwanenburg" te Haarlem stelt jaarlijks oen boekdeel samen van 150 'bladz., over twee kolommen bedrukt, vol afbeeldingen en een plaat in veel kleuren, mooi» met kleurige bloemen. Het boek heet een prijscourant, maar is tegelijk een handboék waaruit op gebied van groententeélt en bloementeelt voor menigeen to leeren valt. F. W. DRIJVER.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1