KOLONIËN. BINNENLAND. breede kringen der bevolking ten opzichte van deze nieuwigheid heerscht, nog verster ken. De Kamer zal waarschijnlijk voorloopig in de Merassim-kiosk van Jildis en de Se naat in de Hagia Sophia vergaderen, al thans wanneer van het aanbod van den Sul tan ora de zittingen te houden in de troon zaal van het Dolinabragtsje, een paleis van den Sultan, dicht bij den Bosporus, geen gebruik wordt gemaakt. G a b e s, 2 1 Jan. In een interview verklaarde de Turksche luitenant Salite Ben Mohamod, die 'het bevel tot vuren had ge geven, het vuur te hebben geopend op no maden, die gewapend op het Tripolitaansche gebied waren gekomen, en niet op Fron- schen, die slechts door verdwaalde kogels waren getroffen. Griekenland. Het denkbeeld der bijeenroeping van eene nationale vergadering vindt, volgens een be richt uit Athene, in een deel van de pers en bij de partijleiders beslisten tegenstand, omdat eene nationale vergadering in zulke kritieke tijden als tegenwoordig eene nieuwe revolutie, de schorsing van de rechten van den Koning, de opheffing, van de grondwet, van de Kamer en van ieder orgaan van het staatsgezag zou beteekenen. Minister-pre sident Mauromichalis heeft de nationale vergadering aangeduid als een gewelddadig geneesmiddel, waarvan men de gevolgen niet bij voorbaat kan schatten. Grieken land heeft bovenal rust noodig om zich financieel en militair te roorganiseeren daarom mag meu het land niet door verkie zingen en heftige redetwisten over consti- tutioneele kwestiën in nieuwe onlusten stor ten. De correspondent van de Vossische Ztg. bericht, dat het uitstel der begenadiging van den marine-luitenant Typaldos onder de marine-officieren eene ontstemming ver wekt, die uitdrukking vindt in de ouder- teekoning van een geheim protokol en in hun wegblijven van de zittingen van den militairen bond. Admiraal Miaulis en gene raal Zorbas zullen over deae zaak "beraad slagen. Het wordt als waarschijnlijk be schouwd, dat binnen zeer korten tijd den Koning een besluit tot begenadiging zal worden voorgelegd. De Koning is tegen het vorloenen van gratie aan Typaldos, omdat door diens schuld bij Salamis bloed is ver goten maar tegen den eenstemmigen aan drang van den militairen bond zal hij wel geen stand houden. Oost-Azië. Petersburg, 21 Jan. Het Peters- burgsche Telegraafagentschap bericht, dat de minister van buitenlandse he zaken heden aan den gezant der Vereenigde Staten het antwoord van de Russische regeering op het voorstel der Vereenigde Staten omtrent die onzijdigverklaring van de Miandsjoerijsohe spoorwegen ter hand heeft gesteld. De Russische regeering geeft daarin de verzekering van haar vasthouden aan de be ginselen van de handhaving van de inte griteit on de souvereiniteit van China ein van do politiek der open deur en van gelijke rechten voor den handel van alle landen in Mandsjoerije, maar spreekt tevens de over tuiging uit, dat deze beginselen in geen en kel opzicht bedreigd worden. De nota geeft daarna de overwegingen aan, die hebben geleid tot het afwijzen van de Anierikaansche voorstellen. Er wordt in de eerste plaats op gewezen, dat het eene schending van de belangen der Oost-Chineosche spoorwegmaatschappij zou zijn, wanneer men haar zou noodzaken op hot oogenblik hare rechten op te geven. Verd-r wordt gezegd, dat dezo lijn den hoofdweg vormt voor de vorbindingen van Rusland met het Verre Oosten. Rusland, hoeft derhalve ook uit dat oogpunt belang rijke verplichtingen voor de exploitatie van de lijn. Eindelijk biedt het voorstel, uit een zuiver financieel standpunt beschouwd, geen blijvenden waarborg, dat bij een nieuwen toestand volkomen bevredigondc resultaten zullen worden bereikt. De Russische regeering behandelt daarna het Amerikaan sche voorstel om met Rus sisch kapitaal latere spoorwegondernemin gen van een internationaal syndicaat in Mandsjoerije te steunen en verklaart, dat zij zich voorbehoudt later hare houding ten aanzien van ondernemingen van dden aard te bepalen Tokio, 21 Jan. Het antwoord van Japan op het voorstel van staatssecretaris Knox tot onzijdigverklaring van de spoor wegen in Mandsjoerije, is gisterennamiddag medegedeeld aan den Amerikaanschen ge zant. I)e inhoud is niet bekend gemaakt, maar inlichtingen uit de beste bron verkla ren dat het antwoord slechte kort is en eene weigering bevat om de onzijdigverklaring aan te nemen om verschillende redenen. De voornaamste reden is, dat er volstrekt geen voordeel aan verbonden zou zijn hetzij voor Japan, hetzij voor China. Ook zou de toe stand van den handel in Mandsjoerije er niet door veranderen, waar Japan zijne ver bintenissen ten aanzien van de open deur en de gelijke gelegenheid voor den handel van alle staten stipt nakomt. Men gelooft, dat het antwoord in vriend schappelijke termen vervat is. Vereenigde Staten. Washington, 21 Jan- Men be richt, dat krachtens de anti-trustwet ©ene vervolging zal worden ingesteld tegen de zoogenaamde vleeschtru6t, die haar hoofd kwartier heeft te Chicago. Wegens den hoogen prijs van liet vleesch is een vleoscbboycot begonnen te Cleveland, <tóo zich snel verspreidt over het land. Vele monschen verbinden zich in geen veertig dagon vleesch te zullen eten Canada. Uit Ottawa wordt aan de Daily News be richt, dat in Canada ook de vraag aan de orde is van het tweekamerstelsel. Onder de geavanceerde partijen zijn velen, die wen- schen den Senaat, zooals hij nu is samen gesteld, af te schaffen. De kwestie doet zich danr natuurlijk anders voor dan in het moe derland, want de leden ven den Senaat krijgen hun mandaat niet door erfrecht. De senatoren worden benoemd door de Kroon; zij moeten minstens 30 jaren «.ud zijn en voor minstens 800 p. st. aan eigen dommen bezitten. Er zijn voorstanders van het eenkamerstelsel, maar de meerderheid schijnt geneigd te zijn tot hervormingen, waardoor de Senaat zal voortkomen uit ver kiezingen. In het huis van afgevaardigden is een voorstel tot afschaffing van den Senaat verworpen na eene rede van den eersten minister Sir Wilfrid Lauries tot ver dediging van het tweekamerstelsel. Brazilië. Buenos-Ayres, 21 Jan. De bla den bevatten pessimistische berichten uit Montevideo In verscheidene departementen zijn opstanden voorgekomen. De bevolking i6 veren trust. Allerlei. Wilhelm-shaven, 21 Jan. De nieuw ontdekte komeet is gisteravond aan den zuidwestelijken hemel met het bloote oog duidelijk waargenomen. Knscheta (Transkaspisch gebied), 2 1 J an. Heden avond om 6^ uur vertoon de zich in het westen een langstaartige komeet. Brussel, 21 Jan. Het observato rium te Uccle nam heden tegen het onder gaan van de zon een komeet waar rechts boven Venus. Odessa, 21 Jan. Bij een havenwer ker zijn zwarte pokken geconstateerd. Zijne vrouw, zijne beide kinderen, de be handelende geneesheer en twee meisjes zijn eveneens ziek geworden. Al deze zeven per sonen zijn in quarantaine gebracht. De ziekte verloopt tamelijk goed. Sault Sainte Marie (Michigan), 2 2 J a n. Volgens de hier ontvangen be richten zijn bij het verongelukken van den Canadian Pacific-trein bij Espanola (Cana da) 48 personen gedood en 92 gewend. Bern, 21 Jan. In de buurt van den Loetschbergtunnel, beneden Coppenstein, zij i verscheidene sneeuwstortingen voorge komen. Een loods is ingestort, waarbij een mensch is gedood. De werkzaamheden zijn gestaakt. L y o n, 2 1 Jan. De Rhone vertoont een grooter. was. De vernieling van goede ren is belangrijk. Er zijn twee personen gedood. Talrijke bewoners verkeeren in ge vaar. Woningen zijn weggespoeld. P a r ij s, 2 1 J a n. De Seine is 40 c.M. gewassen Er zijn hier uit verschillende streken be richten ontvangen omtrent overetroomin- gen. De werkplaats van den ondergrondschem spoorweg in de rue Larapée staat onder wa ter, de werken van den spoorweg van Noord! naar Zuid eveneens. IV Fontainebleau zijn door het binnen dringen van water een aantal kelders inge stort. In het gehucht Leroy stortten verschei dene huizen in. Vijf personen werdén ge dood, een tiental gewond. Tweede telegram. De rue Fé- licien David staat over een lengte van 100 M. onder water. De stad Nemours is overstroomd. Het te legrafisch en telefonisch verkeer is gestoord. Drie huizen zijn ingestort. Er is groote schade aangericht in het departement Cöte d'Or. Een geheele wijk van Dijon staat onder water. De wegen zijn af ges noden. Een trein is blijven steken. In het meer Bourget is het water 4.20 M. ge wassen Telegrammen uit Dóle, Chalons sur Mar- ne en Bourges berichten oveneons over aan gerichte schade. Derde telegram. De was van de Seine houdt aan. I>e werkplaatsen van de in aanleg zijnde stadslijn Nord-Sud zijn door overstrooming vernield van de Place de la Concorde tot aan de Place de la Trinité. Te Sainle Menehould, in den omtrek van Vitry en van Epernay is de toestand kritiek. De stad Tonnerre is in duisternis gehuld, omdat de gasfabriek onder water staat. De stad Bar sur Seine is door het water inge sloten De loop van de treinen is gestremd. Te Auxerre is een gedeelte van de lage stad overstroomd. Do dienst van de posterij, de telegraaf en de telefoon is in tal van plaatsen gestremd. 2 2 Jan. Het water overstroomde den spoorweg naar Orleans tusschen de Gare St.- Michel en de Quai d'Orsay. De Quai de Bercy staat geheel onder water het stations emplacement en de electrise lie fabriek zijn in gebruik, de openbare uurwerken staan stil Om 1 uur voor middags werd het station van den métropolitain op de Place du Chate- let overstroomd. Te Caen zijn een gedeelte van de op het. veld voor de wedrennen opgetrokken gebou wen en een brug weggevoerd. Te Chalons sur Marne breidt d© over strooming zich uit. De wijk Madagascar staat onder water. O ÓS TO ND IE Rad* aan dan aftradandan gouverneur-generaal. Op de audiëntio, waarbij de gouver neur-generaal Van Heutsz zijn waardig heid overdroeg aan zijn opvolger den heer Idenburg, hield eerstgenoemde een rede, waarin hij bij het afscheid nemen van het schoone land, in hetwelk hij 36 jaren van zijn leven heeft doorgebracht dankte voor de sympathie en waardeering van zoo vele zijden ondervonden. Aan den heer Idenburg verklaarde de heer Van Heutsz, dat hij aan niemand lie ver dan aan hem het wel en wee van de Koloniën zag toevertrouwd. ,,In niemands handen acht ik thans het lot van Indië en de toekomst van dit door de natuur zoo rijk gezegende land zoo veilig als in dé uwe". Ten aanzien van de toekenning aan In dië van rechtspersoon lij khoid, verklaarde de heer Van Heutsz woordelijk het vol gende Mijn oordeel en ik grond dit oordeel op mijn ervaring is, dat in Indië en in Indië alleen de mannen zijn, die met volledige kennis van zaken kunnen oordee- len over de nooden en behoeften van land en volkdie, omdat zij liet leven in Indië mede leven, gestadig kunnen waarnemen, uiei slechts hetgeen op allerlei gebied moet geschieden, maar ook op welke wijze dat moet plaats hebben welke behoeften et eerst voorziening vereischen en welke kun nen volgen, welke werden in waarheid pro ductief te noemen zijn en dus dadelijk het sluiten van leeningen wettigen en met wel ke dat niet het geval is, die mede met zaakkennis kunnen beoordeelen welke maat regelen wél en welke maatregelen niet of in mindere mate aanbeveling verdienen, wanneer versterking van 's lands inkom sten ter voorziening in behoeften noodza kelijk is; die het belastingwezen, gegrond op bestaande toestanden en verhoudingen, op rationeelen grondslag kunnen regelen en wijzigen; in één woord die in staat zijn met volledige kennis van zaken een vast en weldoordacht plan te ontwerpen en con sequent daarnaar te werk te gaan ter ge leidelijke voorziening in de nooden en be hoeften dezer gewesten en ter verzekering, langs dien methodischen weg, van een ge- wensclvte ontwikkeling van land en volk. Mijn hoop, dat deze voor Indië zoo uiterst gewichtige aangelegenheid nog in mijn bestuurstijd beslag zou krijgen, is he laas niet verwezenlijktmaar nu kort ge leden door Uwe Excellentie, als minister, deze quaestie een groote schrede nader tot haar doel is gebracht, door wegneming uit het ontwerp van een der principieele be zwaren daartegen, bestaat de gegronde hoop, dat dit onder Uw bestuur wel zal geschieden. Om de roden, hier door mij in enkele woorden geschetst, moge dit dan, naar ik in Indië's groote belang hoop en vertrouw, in dier voege geschieden, dat het zwaartepunt van het beheer over Indië, zal worden gelegd in Indië. Ten slotte sprak de heer Van Heutsz den wensch uit, dat het den heer Idenburg moge gelukken zooveel goeds voor den bloei en de ontwikkeling van het uitge strekte eilandenrijk tot stand te brengen, dat zijn naam zegenend zal worden ge noemd en in de geschiedenis een eereplaats zal innemen onder diegenen van zijn voor gangers, die bekend staan als mannen van beteekenis". Na zijn dank te hebben gebracht aan den heer Van Heutsz voor diens vriende lijk welkomstwoord, zeide de heer Iden burg o.a. Uwe Excellentie is niet tevergeefs 'n Indië geweest. Een groot werk is door en onder u verricht en indien u melding maakt van den steun, daarbij door mij verleend, dan wensch. ik zeer sterk te doen uitkomen, dat het initiatief en de leiding veelal van U. E. uitgingen. In de geschiedenis zal de naam van Uwe Excellentie onafschei delijk verbonden zijn aan twee groote za ken de onderwerping van Atjeh, door Uwe Excellentie ruim tien jaren geleden persoonlijk met zooveel kloek beleid ter hand genomen, en de grondlegging van een gezonde en geleidelijke ontwikkeling van eengroot deel der Buitenbezittingen. En die twee hoogst belangrijke resulta ten van uw bestuur Uwe Excellentie geeft ze over in de handen van uw opvol ger zóó, dat hij slechts heeft voort te bou wen op hetgeen is tot stand gebracht en vastgelegd. In de uitoefening van mijn ambt wensch ik mij er diep van te doordringen, dat de overheid, als Gods dienaresse, allereerst geroepen is om het door Hem gestelde recht te handhaven en gerechtigheid te be trachten. Alleen daardoor kan ons bestuur waarlijk ten zegen zijn voor de volken, waarover het gaat, en hun welzijn bevor deren. Daar ik dat welzijn met alle kracht, wil zoeken, verwacht ik, dat allen, die in bestuur of administratie met gezag of ver antwoordelijkheid zijn bekleed, van den zelfden geest vervuld en door denzelfden wil geleid, mij de vervulling van mijn doel zullen mogelijk maken. Ik doe daartoe, in oprechtheid en ern stig, een beroep op alle in gouvernements dienst geplaatsten, om mij, naar beste we ten en naar getrouwheid, voor te lichten en ter zijde te staan. Hun toewijding zal door mij steeds worden gewaardeerd. De Staatscourant van Zaterdag 22 Januari bevat o. a. de volgende koninklijke besluiten op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Escharen L. Cuppen benoemd tot kantonrechter te Haarlem mermeer mr. W. van Son, thans kanton rechter te Zaandam bevorderd tot commies der posterijen le klasse B. Boogaart, thans idem 2e klasse benoemd voor 1 jaar tot assistente bij het te Leiden gevestigde rijksbur i tot onder zoek van handelswaren mej. C. Bakker, apothekeres te Den Haag. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het. college van regenten over de strafge vangenis voor vrouwen te Appingedam, aan G. Toxopeus. onder dankbetuiging voor de daarin bewezen diensten, en lionoeiml tot lid van gemeld ooilege, G. C. de Lanoy. notaris, wonende te Appingedam lienoemd bij het Weerbaa rlïeidskorps ,,Pro Patria" te Dordrecht: tot kapitein-commandant J. Tuinenburg, oud kapitein der voormalige dienstdoende schutter ij aldaar tot eerste-luitenant M. van der Kloet Szn. tot tweede-luitenant JLogger toestemming verleend om tot 1 Februari 1911 te Leiden te wonen, aan A. J. Schölvinck, burge meester der gemeente Warmond toestemming verleend aan H. de Bordes, bur- meester der gemeente Vlaardinger-Ambacht, om tot 3 December 1915 to Vlaardimgen te wonen toeeteming verleend aan C. B, Wisboom, bur gemeester der gemeenten Noordeloos, Hoornaar en Hoogbkeklaud. om tot 1 Februai 1913 te Go- rinchem te wonen een jaarlijksch pensioen verleend van f 1005 en zulks met intrekking van he* tydelyk pensioen van f 503, hem voor den tijd van één jaar bij Kon. besluit van 23 Maart 1909 toegekend, aan den gewezen officier van gezondheid der 2de klasse op non-activiteit J D. Jordaan, te Apel doorn. H. M. de Koningin reeds gisteren voormiddag ten 11 uur in een open victoria uit en was tegen 12^ tiur op het Paleis te- rugékeetrd voor liet -dejeuner, waaraan H. M. de Koningin-Moeder deelnam. H. M. de Koningin-Moeder had) Dpn- derdaigaivotud! aan tafe|l -dien beer von MiüU'er, gezant van den Duitschen Keizer, jhr. mr. Van Tets van Goudriaan, oud-minister van Buiterflardsche Zaken en echtgenoote, me vrouw Van Tets van Goudriaan, geb. ba rones Schimmelpenninck van der Oye, dame du palais, benevens verschillende dames en heeren van het Huis der Koningin. De buitengewone zending van België ter kennisgeving van de troonsbestijging van den nieuwen Koning bestaat niet uit drie, doch volgens de officieele opgave, uit de 5 volgende leden, t. w. de heeren Beernaert, minister van staat, buiten gewoon gezantgeneraal graaf du Chassel Andelot de la Howarderie, commandant der le brigade cavalerie, adjudant-honorair dos Konings; baron de Trannoy, werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel; baron d'Hoogvcrst; baron Snoy, 2e luitenant van het le regiment lancdes. Voor het hoofd en de leden der missie zijn apartementen beschikbaar gesteld in het Hotel den Ouden Doelen te 's Graven - hage. De Duitsche gezant biedt a.s. Don derdag ter gelegenheid van 's Keizers ver jaardag een diner aan, waaraan o.a. ge- noodigd zijn de predikant en de kerkeraad der Duitsche gemeente te 's Graven hage. Zondags te voren vereenigt de gezant de consulaire vertegenwoordigers van zijn rijk te Amsterdam en Rotterdam aan een lunch met bestuursleden van Duitsche stichtin gen in die steden. De Eerste Kamer zal waarschijnlijk weder 31 dezer des avonds bijeenkomen voor de behandeling van de St-aatsbegroo- ting. Staatscommissie over de werkloosheid. Men deelt het volgen de mede: Binnenkort zullen door de Staatscommis sie over de werkloosheid vragenlijsten ver zonden worden voor een uitvoerig onderzoek naar den omvang en d© oorzaken dier werk loosheid in alle bedrijf stokken over de laatste vijf jaren. Die vragenlijsten zullen worden gerioht aan Kamers van koophandel, Kamers van arbeid, vereeniginigen van werkgevers, vakvereenigdngen, algemeene werklieden ver - eenigingen en verder aan alle vereenigingen, commissies en comité's, die zi.h met werk loosheid bezighouden of daarmee in aanra king komen. De commssie is er van over tuigd, dat dit onderzoek slechts dan resul taat zal heb oen, wanneer zoowel werkgevers, arbeiders als belangstellenden hunnen steun verleenen ter verkrijging van juisite kennis der feitelijke toestanden. Om de goede invulling der vragenlijsten te bevorderen is het bureau der commissie versterkt met- 8 adjunct-secretarissen, die voor schriftelijke maar ook voor mondelinge inlichtingen ter beschikking staan. Daar het wel niet mogelijk is allien te be reiken, die in staat en bereid zijn om de Staatscommissie voor te lichten, stélt zij het op prijh, dut ieder, die gegevens heeft doch geen vragenlijst- ontving, aan het bureau, eene lijst aanvraagt. Vooral geldt dit voor de vereenigingen commissies on comité's voor werkverschaf fing of het verleenen van hulp bij werkloos heid. Opgave der adressen van de besturen aan liet bureau der Staatscommissie Nieuwe Uitleg no. 12 te 's Gravenihage, wordt gaar ne tegemoet gezien. Afkoop van tienden. Met no. 18 en volgende nummers der Staatct. wordt verzonden de staat van afkoop van tienden over het jaar 1908, bevattende: a. ten aanzien der tienden van bet Staats domein alle in 1908 geconstateerde afkoo- pen b. ten aanzien der tienden van het Kroon domein alle in 1908 geconstateerde afkoo- pen c. ten aanzien der tienden van particulie ren alle in 1908 volgens de oversell rij ving in de openbare registers plaats gehad hebbende afkoopen De ridderordenzaak. Het weekblad De Vaderlander schrijft: Wij moeten ons al zeer vergissen, als er nog een eereraad komt. Zijn wij goed inge licht, dan stuit de samenstelling van den eereraad hierop af, dat dr. Kuyper de leden daarvan zelf wil benoemen, terwijl niemand op die wijze daarin ziting wil nemen. Na tuurlijk niet, welke beklaagde benoemde ooit zijn eigen rechters? Van bevriende zijde moet da*. Kuyper zijn aangeraden, een hoogstaand algemeen geacht man in Nederland te verzoeken de leden van den eereraad aan te wijzen, de voorzit ters van de verschillende Kamerfractiën bv., maar dr. Kuyper zou daarvan niet willen weten, en, zeker van eene meerderheid aan de rechterzijde tegen het voorstel van par lementaire enquête, de zaak nu maar willen laten doodbloeden. Onze zegsman verzekerde ons tevens, dat er geen sprake van is, dat dr. Kuyper er aan zou denken, zich uit het politieke leven terug te trekken, maar dat hij, gesteund door de anti-revolutionaire fractie, slechts op het eiucPbedrijf, in casu het afstemmen van de parlementaire enquête, wacht, om zijne plaats au premier plan te hernemen, zich weinig storende aan min aangename bejege ningen van medeledën links of rechts. De werkloosheid verzeke- r i n g te 's Gravenbage. In den ge meenteraad van 's Gravenbage is Woensdag: middag een warm en nu en dan ook scherp debat gevoerd over de werkloosheidverzeke ring. In de residentie bestaat sinds einde 1907 een verzekering in den trant van het bekende Noor sche systeem, waarin aan het verleenen van subsidie aan de vakvereenigin- gen de voorwaarde wordt verbonden, dat zij ook nietdeden, dus ongeorganiseerden, te gen premie-betaling tot de werkloozenkas zullen toelaten. Een motie-Hoejenbos nu wilde liet Noorse he stelsel vervangen door het overbekende Gentsche, dat in verschil lende steden van ons vaderland wordt ge volgd. Hierover ontwikkelde zich een vurig debat. Een reeks van leden heeft over de zaak gesproken. De voornaamste redevoering onder de raadsleden werd gehouden door den heer Treub. Zijn stem voor de motie en zijn aanval op het Noorsche stelsel ontwikkelde hij in een redevoering, aantoonende dat beide stelsels in hoofdzaak gelijk zijn, dat beide ook de on georganiseerden willen helpen, doch dat zij verschillen in het middel om hiertoe te ko men. Het Noorsche stelsel nu, dat de vak- vereenigingen verplicht, ook ongeorganiseer den te helpen, acht hij te eenemale in strijd, met doel en aard-van de vakactie en daarom tot mislukkig voorbeschikt. Het Gentsche stelsel daarentegen is overal vrijwel gelukt, al is nog niet een goed middel gevonden om de uiet-vereenigden te helpen. In een breedvoerige en met talent en over tuiging uitgesproken rede heeft wethouder De Wilde van zijn standpunt het Noorsche stelsel verdedigd. Hij trachtte te bewijzen, dat het Noorsche stelsel als proef in Den Haag absoluut niet is mislukt, dat 25 van de aangeslotenen bij het werkloozenfonds on georganiseerden zijn en dat verschillende be sturen van v ak v er een ig i n ge n hem hebben ver klaard, van het stelsel geen nadeel bij hun vak-actie te ondervinden. De wethouder triomfeerde. Nadat de heer Hoejenbos zijn motie gewijzigd had, zoodat B. en W. op grond van de mislukking van het Noorsche stelsel werden uitgenoodigd een regeling te treffen, die aan de bezwaren der vakvereeni- gingen tegemoet zou komen, werd de nieuwe motie met groote meerderheid27 tegen 8 stemmen, verworpen. De luitenant-kolonel W. F. Pop, com mandant der 2e afdeeling van het 3e regi ment veld-artillerie te Breda, is, naar de N. R. Ct. verneemt, bestemd tot directeur der hoogere krijgsschool te 's .Gravenbage. De luit.-kolonel der infanterie M. J. van Hille, sedert Januari 1909 op non-acti- vitedt, zal tegen Mei den dienst met pen sioen verlaten. N. R. Ct. j De Zw. Ct. verneemt, dat de heer mr. A. E. te Nijsingli, sedert 1 Mei 1877 kan tonrechter te Meppel, eervol ontslag als zoodanig heeft gevraagd, bij voorkeur met ingang van 1 April e. k. Begrafenis dr. L. P. Wal- burgh Schmidt. Op de Nieuwe Oos- teribegraafplaats te Amsterdam had gisteren middag half twee de teraardebestelling plaats van den te Utrecht plotseling over leden dr. L. P. Walburg Schmidt. Tal van vrienden en belangstellenden hadden zich op den doodenakker vereehigd om den over ledene de laatste eer te bewijzen. Vele vereenigingen, aan wier werkzaam heden de overledene had deelgenomen, wa ren door deputaties vertegenwoordigd en hadden bloemstukken gezonden. Zoo waren er kransen van het hoofdbestuur van den Volkshond tegen Drankmisbruik, van de Mij. tot Expl. van de Koffiehuizen van den Volksbond, van de Loge „La Charité" te Amsterdam. Toen het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, nam de heer A. H. van den Voort, uit Bloemendaal, hoofdbestuur der van den Volksbond, het woord om hul de te brengen aan de nagedachtenis van den ontslapen hoofdbestuurder, die reeds in 1880 bij de beweging teil gunste van de Drankwet-Modderman den strijd tegen het drankmisbruik opvatte en als voorzitter van de afdeeling Amsterdam, en sinds 1883 als hoofdbestuurder van den Volksbond mede heeft geleid. De heer J. H. Heyer Sr., uit Amsterdam, herdacht den ontslapene als oprichter van de Vereeniging tot Opvoeding van verweesde, verlaten en verwaarloosde kinderen in het Huisgezin Namens het Masonniek Weekblad wijdde de heer R. Metelerkamp uit Hilversum waardeerende woorden aan de groote werk zaamheid van den overledene, en insgelijks de voorzitter van de Amsterdamsche Loge „La Charité". Namens de afdeeling Has selt van den Volksbond bracht dr. v. d. Hoeven, voorzitter dier afdeeling, een af scheidsgroet, terwijl de heer V.an de Vechte, eveneens uit Hasselt, namens de vrienden van den overledene eenige oogenblikken het woord voerde. De oudste zoon van den grafwaarts ge leide dankte voor de eer aan de nagedachte nis van zijn vader gebracht. Afscheiding. Men schrijft uit Gouda aan de Tijd Ook hier zal hoogstwaarschijnlijk, indien het niet tijdig voorkomen worde, een R.-K. arbeiders-kiesvereeniging naast de bestaande R.-K. kiesvereeniging worden opgerichlt. De leiders dezer beweging, allen katholieke werklieden, zijn zeer ontstemd over het feit, dat helaas niet te loochenen valt, dat de R.-K. middenstanders, die Ihier zeer talrijk zijn, zich reeds sinds vele jaren geheel af- keerig toonen van elke werkdadige actie zoo wel in als buiten de kiesvereeniging, en zulks ter wille meest van hun zaken. Drankbestrijding. De kraélitige propaganda door de Nedlerllandsch© Vereeni ging tot Afschaffing vam. AlcolioiLhondende Dranken. de oudste der drankbestrijders- vereeni gingen in ons land', in het afgeloopeu jaar gevoerd, deed het ledental aanmerkelijk stijgen en wel van 7750 leden en 500 adspi raat leden (personen van 15 tot 18 jaar) op 1 Januari 1909 tot 10242 leden en 830 adsprrant-leden op 1 Januari 1910. De winst in leden bedroeg derhalve bijna 2500 of 321 (In 1908 bedroeg die winst 20 en dat der adspirant.leden 330 of 66 In vijf jaar tijds is het ledental meer dan verdubbeld van 4950 op 10242. Het aantal afdeelingen bedroeg op 1 Januari 1909 172. Er werden in het afgeloopen jaar aan de vereeniging toegevoegd door oprichting en aansluiting 44 nieuwe afdeelingen. Er moesten echter 12 afdeelingen, waarvan het grootste aan. tal in jaren geen toeken van leven meer hadden gegeven, van de lijst wordén afgevoerd, terwijl 2 afdeelingen in dezelfde stad zich in het belang der propaganda tezamen voegdenzoodat de zuivere winst in afdeelingen 31 bedraagt. Op 1 Januari van dit jaar waren er 203 afdeelingen. In vijf jaren tijds is.ook het aantal afdeelingen verdubbeld van 99 op 208. Dót alles is wel een lie wijs van den steeds toe-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2