HI8. 909. Tweede Blad 8'" Jaargang. Zaterdag 22 Januari 1910. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: J"er 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummert - 0.05. I' ('out an verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest- lagen. Advertentiënmededeelingen önz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALK H OFF 6 C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 85 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald advorteeron in dit B2ad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Het technisch beheer der Landsdrukkerij. Bij beschikking van den minister van binnenlandsdhe aalken van 20 Januari, lo is ingesteld een commissie, welke lilciht ml hebben te verspreiden over de vraag, of liet tedhniscih beheer aan die Algemeene Landsdrukkerij met gepaste zuinigheid wordt gevoerd 2o zijn benoemd, tot lid en voorzitter van voornoemde commis&de, de heer jbr. J. W. J C. M. van Nispen tot Sevenaer, te 's Gra ven hage, lid van die Tweede Kamer der Sta ten-Generaal tot 'leden, de hoeren K. ter Laan, te Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Aug. Belinfante Jr., te 's Gravenhage, administrateur bij het departement van bin nen lar.dsche zalken D. A. Daamon, uitgever te 's Gravenhage; E. J. de Groot, te Amsterdam, hoofd der Stadsdrukkerij aldaar F. J. A. M. Wierclels, te Amsterdam, di recteur van de Eloctnisdhe Drukkerij 't Kas teel van Aemstel (Naamlooze Vennootschap Dagblad en Drukkerij De Tijd); B. C. E. Zwart, te Amsterdam, directeur der Amsterdamfidhe Boek- en Steendrukkerij, voorheen Ellerman Harms en Co., en lid van den gemeenteraad van Amsterdam tot secretaris, de heer jhr. mr. H. A. M. van Asoh van Wijok, te 'e Gravenhage, ad junct-commies bij het departement van bin- nenlandfeche zaken. (St.-Ot. De Burgemeester van Am sterdam. Naai" aanleiding van de ge ruchten omtrent de waarschijnlijke benoe ming van den Arnihemschen burgemeester jhr. mr. A. Itöell tot burgemeester van de hoofdstad, weet het ,,N. v. d. D." mede te deelen, dat de zeer onlangs gehouden be sprekingen nog niet tot een beslissing heb ben geleid. De ,,Arah. Ct." zegt zeer te vreezen, diat Arnhem een goeden burgeimieoster gaat ver liezen. De nieuwe burgemeester van Leiden. Men schrijft uit Leiden aan de N. R. Ct. De benoeming van jhr. mr. N. C. De Gijselaar tot burgemeester wordt over het algemeen, en vooral in gematigde kringen, met vreugde begroet. Velen hadden de be noeming van een anti-revolutionnair ge vreesd, althans van iemand van meer ge prononceerde politieke beginselen. Jhr. De G. nu is Christ.-Historisch met libera le neigingen. Hij heeft, gelijk u reeds ge meld werd, te Leiden gestudeerd en mocht zich toen reeds in eene zekere populariteit verheugen. In zijn studententijd bleek hij reeds veel met de sleutelstad op te hebben, en men herinnert zich dit niet genoegen. Ook in academische kringen zal daarom zijne benoeming met voldoening vernomen zijn. Ilij is door huwelijk aan een ook üi Leiden zeer geachte familie verwant. Een en ander maakt dat men liier goede ver wachtingen van den nieuwen burgemees ter heeft. Aan een zeer waardeerend artikel, dat het Leidscli Dagblad den nieuwbenoemde wijdt, is het volgende ontleend Bij zijn leermeesters, waaronder bij gaarne nog noemt liet raadslid prof. Focke- ma Andreae, werd hij wegens zijn ijverig studeeren zeer gewaardeerd. In 1891 zet te hij de kroon op zijn studiën aan onze hcoge school door tegelijk te promoveeren in de rechts- en staatswetenschappen. Het onderwerp van liet proefschrift waarop hij in de Staatswetenschappen promoveer de, was toen zeer actueel. Het is getiteld ,,Het Panamakanaal." Hoewel hij weet wat hij wil en zijn ge dachten juist en duidelijk uitdrukt, is de heer De Gijselaar geen redenaar van pro fessie en zelfs wars van veelsprekerij. Men verwonderde zich in Gorkum eerst, toen het gerucht der benoeming liep, om dat men niet wist dat liij een dergelijke be trekking ambieerde. Men vermoedt dan ook dat hij er niet om zal hebben ge vraagd, doch dat eerst na overleg met den Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land het plan bij hem is gerijpt. Thans, nu de benoeming is gevallen, weten wij, dat jhr De Gijselaar, al ont veinst liij zich de moeilijkheid aan het ambt van burgemeester eener grco:e stad verbonden niet, het burgemeesterschap met ambitie en met goeden moed zal aanvaar den. Hij is een knap man, geschoold in de practijk van het leven, nog jong, geniet een krachtige gezondheid waarvan het opgewekt en blozend uiterlijk het kenmerk draagt. En dat onze nieuwe burgemeester geen partijman is en zich ook krachtens zijn verleden gemakkelijk zal kunnen plaatsen boven de partijen, is althans voor onze ge meente, waar in den gemeenteraad in de laktste jaren de partijgroepen, min of meer in onstandvastig evenwicht verkecren, on getwijfeld een groote verdienste. Wat wij na een zoo nauwkeurig moge lijk onderzoek omtrent de antecedenten van dezen nieuwen amtbsdrager meenen te weten doet ons met groote vrijmoedig heid Leiden gelukwensclien met zijn benoe ming. Internationale Kunst tentoonstelling te Venetië. Wij ontvangen luet dn fraaie en harmonische 'kleuren uitgevoerde affiche van de IXe In ternationale Tentoonstelling van sdhoone kunsten diie dit jaar in Venetië zal worden gehouden. De plaat vertoont de van schepen volle 'haven van Venetië met de schoon© gobou- wc dezen- stad op voor- en achtergrond, ail'ies te zaam het symbool van Venetië's wel vaart op heit gebied van handel kunst en wetenschap. De plaat is voor verzamelaars kosteloos te verkrijgen bij he'. secretariaat der tentoon stelling. De Ned. reisvereeniging en de Brusselse lie tentoon stelling. Het bestuur der Ned. Reis vereeniging bereidt het plan voor om te Brussel met het oog op de Wereldten toon stelling, een huis in een der voorsteden te huren, ten bate barer leden en candidaat leden. Men wil. het huis huren voor een geheel jaar, en meent over 7 a 8 kamers met pl.m. 34 bedden te zullen beschikken. Al leen voor logies en ontbijt zal gezorgd wor den, berekend op f 2 per nacht. Uit een inschrijving van 300 aandeelen a f 10 hoopt men de waarborgsom te vin den, die als voorwaarde voor het slagen der plannen onafwijsbaar is. Die inschrijving is opengesteld voor iedereen leden en can- didaat-leden der Vereeniging echter hebben de voorkeur. ".eer een uitvind er. Uit Gro ningen meldt men aan de N. R. Ct. Hier is een Duitsche monteur, werkzaam op een fabriek, bezig in zijn vrijen tijd een vliegmachine te bouwen, 't Wordt een twee dekker van de nieuwste constructie, 6.30 nieter lang, 3 meter breed en 1.20 meter hoog. De voortbeweging geschiedt door 2 schroeven, een verticale en een horizon tale. In plaats van motorkracht wordt veerkracht toegepast. De machine heeft het aanzien van een vogel. De regeling geschiedt met twee hefboomen en een stuur, die achter de voorste draagvlakken aange bracht worden. Binnen 3 a 4 weken hoopt de maker gereed te zijn. Hij stelt zich dan voor, in de groote zaal van de Harmonie een proefvlucht te houden. Als deze proef ge lukt, stelt de maker zich voor, een machine te maken twee maal zoo groot als de hier boven beschrevene en daarin een motor van 24 P.K. aan te brengen, om daarmede een vliegproef te ondernemen. Diogenes in de ton. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom van 19 Janu ari aan het Hbld. Woensdag kwamen uit Antwerpen de twee globetrotters Zanardi Attilius en Vianello Eugeen onze stad binnenrollen. Per ton den 20sten Juni uit Venetië vertrokken, hebben zij achtereenvolgens het Noorden van Italië, Zwitserland, Frankrijk, Enge land en België bezocht en stellen zij zich thans voor door het Zuiden van ons land naar Roermond te rollen en van daar Duitschland in te gaan om op die manier in twaalf jaar de reis te maken rond de we reld. In hun vrij groote, door henzelf vervaar digde ton, die met twee zware ijzeren hoe pels beslagen is, is een horizontale as aan gebracht waaraan een soort van zwevende zitplaats hangt. Is een van beiden ver moeid, dan gaat hij daarop zitten, terwijl de ander de ton ondertusschen voortrolt. Natuurlijk hadden ze bij hun tocht door de stad veel bekijk en werden ze voortdurend door een' groote menigte gevolgd; terwijl ze door het verkoopen van prentbriefkaar ten met hun portret, in hun onderhoud zoe ken te voorzien, 't Schijnt dat ze anders geen haast hebben. Tenminste in plaats van Woensdagavond, zooals het plan was, naar Rozendaal te rollen, wandelden ze Donderdagmorgen met hun witte wollen mutsjes op nog door de stad. F riesch veein Z u i d-A f r i k a. Bij de ot langs (13 November 11.) gehouden gouvernementsveiling van stamboekvee van de proefplaats (Landbouw- en Veeteelt Proefstation) te Potchefstroom (Transvaal), schrijft Neerlandia, behaalde een Friesche stier (als kalt uit Holland ingevoerd) den prijs van 130 euineas of 130.10 p.st. D'it was 35 guineas meer, dan de hoogste prijs tot nu toe door een stier (van Engelsch ras) op dergelijke verkoopingen behaald en be wees tegelijkertijd, dat het gebrek aan ver trouwen van het bestuur der Proefplaats in Friesch vee. bij het koopende publiek niet bestaat. De kooper van bovengenoemde» stier is een Hollander, de heer Kuit. uit Volksrust. De strijd in de bouwvak ken te Amsterdam. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. C. De strijd in het Amsterdamscihe bouwbe drijf, door de anarchisten op touw gezet en gevoerd, gaat niet alleen tegen de werkge vers, maar is ook gericht tegen de „parle mentaire groepen van bouwvakarbeiders, 't. Is dan ook voornamelijk aan deze omstan digheid, dat het conflict zijn bijzondere be- teekenis dankt. 24. Juni 1908 werd een contract afgeslo ten tusschen de Algemeene Patroons vereeni ging een uitnemende werkgeversorgani satie en vijf „parlementaire" en christe lijke vereenigingen van metselaars en opper lieden. De anarchistische organisaties, die een hekel hebben aart het aangaan van ver plichtingen, weigerden tot het contract toe te treden. Met de afsluiting van dtze collectieve ar beidsovereenkomst die Mei 1913 expi reert gaven de toegetreden vereenigin- gen het bewijs van goeden wil om, op den grondslag van gemeen overleg, een toestand van .orde en rust in het bouwbedrijf te scheppen. Dat die orde en rust thans ver stoord zijn, is niet- de schuld der gecontrac teerde partijen, maar gevolg van directe- actie-taktiek der anarchisten. Deze hebben met hun staak-maar-raak-taktiek de uitslui ting van alle niet gecontracteerde metselaars eu opperlieden geprovoceerd en toen, bonne mine a mauvais jeu makende, tegenover het uitsluitingsbesluit der A. P. V., de alge meene werkstaking geplaatst. Men heeft hier dus weer een nieuw bewijs, dat niets de vak beweging in ons land meer verdeelt en schade toebrengt dan de felle strijd, die onder ling tusschea het anarchistische („vrije") en het parlementaire („moderne") element in de arbeidswereld gestreden wordt. Een strijd, die tot grooler vijandschap leidt dan tus schen ondernemer en werkman mogelijk is. Een handvol weken geleden hebben wij hiervan een openbare vertooning „genoten", toen nl de heeren KoltHiek en Oudegeest, iesp. „vrij" en „modern", gingen uiteenzet ten, wie bij een zekere voorstelling van za ken het meest gesnoefd en het hardst „ge jokt" had! Toch konden de „vrije" metselaars en op perlieden weten, dat voor inwilliging van den looneisch, dien zij tot inzet van de par- tieele en later van de algemeene staking maakten, nie; de minste kans bestond. De metselaars en opperlieden verdienen hier* goed geld, maken een jaarlijksch inkomen voor de eersten van f 900 a f 1000, voor de opperlieden van f 800 a f 900, staan daar mee vrijwel boven aan wat de Amsterdam- sche ambachtslieden betreft. Aan verhooging denken de werkgevers niet, zeker niet voor 1913. En desalniettemin weten de anarchis ten nu eindelijk de malaise-tijd in het bouwbedrijf door een periode van druk werk gevolgd is bijna een algeheelen stilstand te provoceeren Want zoo weinig talrijk zijn de „moderne" en christelijke metselaars en (vooral) opperlieden, dat deze slechts op en kele werken den arbeid een beetje aan den gang kunnen houden. En eiken dag komen als direct gevolg van den toestand meer tim merlieden, schilders, sjouwerlieden enz. door gedwongen werkloosheid op straat. Of de „parlementaire" arbeiders nu met de christelijke werklieden de consequentie zullen aandurven van hun theorieën, die hen steeds vierkant tegenover de anarchisten plaatsen en dus alles zullen doen om deze werkstaking te breken? Of, zoo zij daartoe niet sterk genoeg in aantal zijn, de centrale vakorganisatie voor versterking der gelede ren zal zorg dragen? Dan zal het uit zijn, binnen weinige dagen met het terrorisme der anarchisten, dat telkens en opnieuw met stel selmatige takiiek de vakbeweging uitput en tot slachtoffer maakt. Meer dan ooit voelt men hoe thans aan het hoofd der vakbeweging een man als Henri Polak op zijn plaats zou zijn, die als arbeidersleidev altijd getoond heeft den inood van zijn overtuiging te bezitten. Im mers, het was de heer Polak, die naar aan leiding van het bekende conflict in 1906 aan de spinnerij de „Bamsihceve" te Enschedé, waar een anarchistisch relletje van 30 man een uitsluiting van 8000 arbeiders na zich sleepte, in Het Volk van 17 October 1906 eischte, dat de andere arbeiders voortaan metterdaad een einde zouden maken aan het terrorisme der „vrijen". „Tegenover zulke lieden en zulke tak* liek" schreef hij o. m., „is het misdadig, zich door sentiment alitei ten te laten beheer- schen. Het belang der arbeiders vordert, dat er een einde wordt gemaakt aan de „vrije" bokkesprongen. De vakbeweging kan geen „spelletje" dulden; daartoe is zij te ern stig. Als er „spelletjes" met haar gespeeld worden, dan moet zij uit zelfbehoud optreden als spelbreekster." Nederl. Tuinbouwraa fDonderdag morgen om elf uur kwam de Nederlandsche Tuinbouwraad ter alge meene jaarvergadering in het Gebouw van K. en W. te Utrecht bijeen, onder presi dium van den heer C. van Lennep, vice- voorzitter Deze hield een openingsrede in welken aanvang o. a. de groote verdienste van den heer Lovink werden herdacht. ooruitgang was in het laatste jaar voor 'bloembollencultuur, boomkweekerij en vruchtenteelt te bespeuren de export van bloembollen over de 11 eerste maanden van 1909 overtrof diezeöfdie van 1908 met ruim 1/5, terwijl voor boomen en heesters met uitzondering der vruchtiboomen die vermeer deling zelfs 1/3 is. Vooruitgang is er ook in de export van aardbeien, kruisbessen, peren en druiven, zwarte bessen. De appel cultuur had dioor den slechten zomer veel van luis te lijden ook kersen en roode er. witte bessen gaven minder goede opbrengsten. Uitgezondeid de *komikommercultuur kun nen die warmoezeniers, vooral wat de kool soorten betreft, ook weinig tevreden zijn. Toch valt over 't algemeen een gestadige tuinbouw-vooruitgang te constateeren. De vrije ontwikkeling en niet het minst het in ons land bestaande stelsel van vrijhandel zijn hier oorzaken van. Protectie zou den tuin bouw sterk bedreigfen Spr. noemde verder de gi nstige plaats, dlie ons land op aJlle tuinbouwgebied door de gunstige bodemge steldheid voor alle culturen biedt en noem de Aalsmeer en Boskoop als voorheelden daarvan. Echter is hot voor den Tuinbouw van 't grootste belang dat de bevordering van snel, g. ad en goedkoop verkeer en vervoer met kracht ter hand genomen worde. Met dank baarheid weid aan dien mini ster ieelen steun, m betrekking tot de Tuinbouw Onderlinge en de Centrale Landbouw Onderlinge her innerd. Reeds heeft et Centraal Bestuur zijne goedkeuring gehecht aan een door Directie en Commissie van Toezicht ontworpen regie - me ,t der Pa oons-ongevallen-regeling. Van gro"t bel ng voer den Tuinbouw was de nieuwe regeling op do Phytopatihologi- schen DienstSpr. hoopte dat nog meer afdoende maatregelen tot hulp van den 'k weaker in zijn moeilijken strijd togen cul tuurziekten en beschadigingen zoudien geno men woiden. Spr. wenschte ten slotte die Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, diie haar 50-jarig bestaan in dit jaar met een luisterrijke expositie zal vieren, nog menig jubileum toe, terwijl hij den anderen veroe- nigingen en afgevaardigden eveneens voor spoed en geluk toewenscflvte, en eindigde: „De woorden van onzen eersten voorzit ter tot de mijne makende, wenevh ik ons alleneen Lraehtige, doelbewuste samen werking, vastgelegd in den Nedei-landeolien Tuinbouwraad voor hert lieden en die toe komst! Moge de vergadering, die ik de eer heb, hiermede te openen, dien wensoh reods voor het heden in vervulling brengen!" De voorzitter eindigde onder levendige toejuiching zijn rede. De secretaris, de heer R. P Bonthuis, bracht het jaarverslag uit en memoreerde daarin de gebeurtenissen van het afgeLoopeii jaar,'in 't bijzonder het weggaan van den heer Lovink. O. m. werd de Tuinbouw-On. derlinge opgericht, ©r zijn nu reeds 2000 werkgevers met een verzekerd arbeidsloon- bedrag van meer dan 3| milüioen guldon bij aangeöLotenIn afwachting van liet tot standlkomen eener wet waarbij het bestrij- d i van gevaar! _ke plantenziekten verplich ten l wordt gesteld, steide hot Centraal Be stuur in belangrijke centra van kruisbessen- took pogiingen in het werk om gemeente verordeningen in liet. leven te roepen, waar bij aan die in de nieuwe regeling van voor noemden dienst bedoelde commissies van ad vies de bevoegdht-d wordit gegeven de eige naars tot die maatregelen te verplichten, die de commissies nood'ig vinden. Het aantal loden der aangesloten vereeni- gingen bedraagt thans 19000. 't Jaarverslag weid onder dankzegging goedgekeurd. Het stembureau deelde hierna den uitslag van de stemming voor een president mede. Gekozen was met 133 van de 135 stemmen mr. JC. de Marez Oyene, oud-minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ter wijl 1 stam was uitgebracht op mr. I. D. Veegens en één blanco was. De voorzitter drukte zijn vreugde over den uitslag dezer verkiezing uit. Door den heer Bonthuis werd de begroo ting voor 1910 voorgelezen, die sloot met een cijfer van f 5219.60. Een voorstel van het Bestuur der Bus- sumsche Onderlinge Tuinbouwvereeniging, om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het in het leven roepen eener ongevallen verzekering voor patroons in het tuinbouw- vak werd van de agenda afgevoerd. Een voorstel van de Leudsche Tuinders Patroons Vereeniging om de verzending van land. en tuinbouwproducten per spoor naar 't buitenland als ijlgoed te bevorde ren werd met de toevoeging „en in 't bin nenland aangenomen." Hierna werd gopauseerd- Om half twee werd de zitting hervat. Me degedeeld werd dat als leden van het Cen traal Bestuur (periodieke aftreding van zes leden) herkozen waren de heeren II M. Velders (bedrijf groent enteelt,) B. Ruys (zaadteelt), A M. Welling (fruitteelt), H. Looymans (boomkweekerij), H. C. Valeton (bloemisterij) en E. H. Krelage (bloembol lenteelt), die allen de benoeming aanna men. Prof. dr. J. Ritzema Bos verkreeg toen het woord voor eene rede over phytopatho- logie, en den phytopathologischen dienst. Spr's rede werd onderbroken door het verschijnen van den heer mr. J. C. die Marez Oyens, de nieuwbenoemde voorzit ter. De vergadering huldigde haar nieu wen praeses staande met applaus, deze werd door den lieer v, Lennep welkom geheeten, die zeide ervan overtuigd te zijn den pre sidentshamer in goede handen te geven, aan een man die hart voor de zaak heeft, en wenschte hem vele voorspoedige jaren als leider van den Tuinbouwraad toe. Mr de Marez Oyens antwoordde, dankte voor de benoeming en ging in 'n korte rede na hoe de tuinbouw in Nederland tot ont wikkeling is gekomen niet door den goe den cultuurbodem (want die is er altijd ge weest) maar door de men sc hen die den tuin bouw leiden. Spr. constateerde met vreug de lioe de Nederlandscli© productie voor uitgegaan was. hoe men de handen uit de mouwen gestoken had en ondanks bezwa ren tegen tariefsrerhooging de zaak vooruit gebracht had. Zoolang landbouw en tuin bouw in één gareel geklonken waren, kon van vereenigingsleven geen sprake zijn pas na de scheiding is dat gekomen. Spr. vertrouwde dat geen kwestie van eenigen naijver tegen den landbouw bij de tuin bouwers zou bestaan. Van 1904 tot 1909 is, dank zij het vereenigingsleven, het aantal bij tuinbouwvereenigingen aangesloten lo den van 20,000 tot 25,000 geklommen. Wie anders dan Lovink, onze groote Lo vink, de verpersoonlijking van het orga nische beginsel, zou deze scheiding en la tere vereeniging bewerkt hebben I Steeds heeft hij zich laten leiden door het begin sel dat regelingen moeten ontstaan en groeien, niet moeten worden opgelegd. Dat verhoogt de nationale kracht! Van Lovink's singuliere gaven stond bovenaan die van nationaal regent, zeide Spr Het. moederland en deze federatie ze ker hebben door Lovink's vertrek een on herstelbaar verlies geleden. Spr. is nu geroepen zijn plaats te komen innemende vrijmoedigheid die aan te ne men had Lovink hem voor zijn vertrek inge geven. En die heeft zich bij de keuze van menschen zelden vergist, zoodat hij had ge dacht „Als Lovink denkt, dat ik hier nog eenig nut kan stichten, dan zal ik het aannemen." De tuinbouw is voor Spr. een voorliefde, de tuinbouw die drie zintuigen van den menscb, de reuk, de smaak en het gezicht streelt. Met een beroep op aller medewerking aanvaardde mr. De Marez Oyens deze taak, al was het onder de conditie, dat het nu aangegane huwelijk wellicht binnen de dooi de wet toegestane termijn voor scheiding van tafel en bed verbroken zou worden. Spr. eindigde onder applaus. Prof. Ritzema Bos vervolgde hierna zijn rede over den phy to pathologische dienst did voor enkele jaren in den algemeenen dienst, omvattende de bescherming tegen plantenbeschadiging in 't algemeen, en den bijzonderen, omvattende de inspectie van terreinen en inrichtingen, gesplitst werd. Spr. zette hierna het doel en de voordoo ien der nieuwe regeling uitvoerig uiteen, en beschreef de verschijnselen der kruisbes- eenmeeldiauw. In Nederland zijn 254 kweekerijen in 1909 bezocht, 67 waren besmet, verschil lende middelen, meerdere chemische pro ducten zijn vergeefsch beproefd; met suc ces heeft men de ziekte door afsnijding van de aangepaste scheuten 'bestreden. Jammer is het dat zoovelen nog altijd liet „laissez faire" huldigen, en de zaak op haar beloop laten. Spr. drukte de wenschelijkheid uit dat van overheidswege zou mogen worden ingegrepen. In het grootste deel van de Over-Betuwe b. v. staan we het volgend jaar weer machteloos tegeuover den vijand, waar in vele gemeenten nog geene verorde ningen bestaan. Spr. acht liet ten slotte gewenscht dat de Tuinbouwraad zich wendt tot Z. Exc. den Minister van Landbouw om eene wet op dè bestrijding der kruisbessen meeldauw te verkrijgen. De Voorzitter Mr. de Marez Oyens dank te Prof. Ritzema Bos voor zijne rede. Na eenige nadere explicotio van deze verklaarde de vergadering .met dee sprekers conclusie mede te gaan. Een mottlte world Vterviotllgenis aangenomen de Algemieone Vergadering verklaar^ zich in beginsel voor de oprichting eener .broei- glaeverzekering tegen hagelschade eai mach tigt het Centraal Bestuur, wanneer het mooht blijken dat de tuinbouwers met deze zaak instemmen en voldoende toezegging voor de verzekering doen, de eventueel e op richting van een onderlinge verzekering te bevorderen. Niets meer te behandelen zij ndé, sloot do voorzitter de vergadering om vijf uur.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1