KOLONIËN. BINNENLAND. toeetaivd hébben verschillende van die van den predikant.'' Tot Vrijdagavond hadden sedert het be gin van de verkiezing verkregen de unio nisten 1,889.731 (tegen 1,529,418), de libe- ralen 1.700,225 (tegen 1,618,671), de ar beiders 371,689 (tegen 308,299) stemmen. Austen Chamberlain heeft te Stourbrid ge, Worcestershire, gezegd, dat de eerste- roinister, naarmate de verkiezing hoe lan ger hoe meer tegenliep en zijne groote meerderheid wegsmolt, zich troostte met de overweging, dat, zoo hij en zijne vrienden al onmachtig mochten zijn, om hun ver nietigend program uit te voeren, de unio nisten aan den anderen kant niet in staat zouden zijn, om de tariefpolitiek door te zetten. Men zou elkander echter nader spreken, wanneer de verkiezing voorbij was. Op het- oogenblik was er geen zaak, die de Engelse hen zoo vervulde, als tariefs herziening en onverschillig, of zij wat vroeger of later kwam, zij zou komen. Spanje. M a d rid, 2 2 J an. De uit Melilla te- ïugkoerende troepen zijn hoden te Madrid aangekomen Er was eene reustocJhtige me. nigito op de been de geestdrift was groot. Het défilé van de troepen voorbij het ko ninklijke paleis duurde twee uren. De Ko ning, de Koningin en <Le efprine zagen op het balkon de troepen voorbij trekken zij werden luidiruohtig toegejuicht. 2 3 J an. Bij gelegenheid van heit familie feest van heden brachten de voorzitters van dv-u Senaat en de Kamer den Koning hunne gelukwensohen en drukten de voldoening van de Kamers uit over het gelukkige einde van den oorlog in hert Rifgebied. In zijn antwoord bedankte die Koning de Kamers voor hunne woneahenhij gaf uiting aan de tevredenheid en de fierheid, die hij had gewoeld over den moedigen veldtocht van het Spaanödhe leger, waardbor nieuwe stre kt i zijn geopend voor dé beschaving, voor nijverheid en handel en voor de vrije wereld- mededinging. Oortenrijk-Hongarlje. De officieuse Bosnische Korrespor.denz bericht, dat aanstaanden Zondag in Sera- je wo de grondwet voor Bosnië en Herzego- wina plechtig zal worden afgekondigd. De eerste daad van den nieuwen minister-pre sident in Hangarije, graaf Khuen, is ge weest daaraan zijne toestemming te verlee- nen. In den landdag krijgen de Serven 31, de mohammedanen 24, de Kroaten 16, de Joden 1 mandaatgeen van de partijen heeft dus voor zich de meerderheid in den landdag. Kiezer is ieder Oosten rij ksch-Hon- gaarsche staatsburger, die een jaar in Bosnië gevestigd is. De verkiesbaarheid is gebon den aati het volbrachte 30e levensjaar. De ordegeestelijkheid krijgt het passieve kies recht. Gelijktijdig met de grondwet, wordt eene vrijzinnige wet tot regeling van het recht van vereeniging en vergadering afgekondigd en een reglement van orde voor den land dag, dat. hot voeren van obstructie belet. Servië. De Dneoni List bericht, dat kroonprins Alexander zich Zondag naar Sofia begeeft tot het brengen van een particulier bezoek aan den Koning van Bulgarije, en daar tot Dinsdag zal vertoeven. Belgrado, 2 2 J an. Op last van den minister van oorlog is prins George in dienst gesteld bij hert. 10de regiment infanterie in garnizoen te Compd Milanovac. Men vreeet, dat de zaak tot moeielijkheden zal leiden. I>o pogingen van den prins om van den Ko ning wijziging van het bevel te krijgen, zijn niet geslaagd. Rusland. Petersburg, 22 Jan. Het proces over de vermoording van den chef der poli tieke geheime politie, kolonel Karpow, is heden begonnen, De beklaagde Petrow ont kent niet, dnt hij Karpow met opzet heeft vermoord. Uit. <ie brieven, die 'bij hem ge vonden zijn, blijkt, dat hij iudertijd plan heeft gehad op een aanslag op den ambts voorganger van kolonel Karpow, generaal Garassimow. Petersburg, 22 Jan. De krijgs raad heeft Woskressenski, alias Peitrow, soliuldig verklaard aan moord op kolonel Karpow, hoofd van de poldtioko politie, en hem veroordeeld tot den dood dloor ophan ging Volgens de statistische opgaven, werden in 1908 1959 doodvonnissen uitgesproken en 782 personen ter dood gebracht. In 1909 werden van de 1435 ter dood veroordeelden 543 terecht gesteld. Van een aantal geval len is de beslissing nog hangende; de ove rige veroordeelden werden tot levenslangen of tijdelijken dwangarbeid in Siberië of tot gedwongen nederzetting in de afgelegenste streken van Siberië veroordeeld. Turkije. Het voormalige bendehoofd Tsjemopejew heeft volgens een uit Bulgaarsche bron af komstig bericht aan do christelijke bevol king van het distriet Stroemnitza eene aan sporing gericht om weer naar de wapenen te grijpen en zelf voor zijne rechten op te komen, omdat van de Jong-Turken, die slechts pan islam iet ische jVlannen nastre ven, niets is te verwachten. Men moet de twisten met de Grieken laten varen en zich /pnkel wenden tegen de Turken. Van Bul gaarsche en ook van Grieksche zijde worden de Jong-Turken beschuldigd, dat zij de hun lastig geworden bendehoofden, Grieken zoo wel als Bulgaren, uit den weg willen rui men. Bosnische mohammedaansche landverhui zers. die zich in Saloniki bovinden, heb ben de hulp van de regeering ingeroepen onder verwijzing naar hun treurigen toe stand. Zij zijn teleurgesteld, dat de belof ten. die hun zijn gedaan, niet worden nage komen, en bevinden zich hier zonder mid delen met hunne vrouwen en kinderen, die aan ziekte en ongemak zijn blootgesteld de eigenaars van hunne tijdelijke verblijf plaatsen dreigen hen op straat te zetten. Oost-Azië. Uit Charbin is naar Petersburg bericht, dat China zijne toerustingen bespcedig-t aan de Russiseh-Ohineesche grens. Steeds nieuwe troepen worden bijeengetrokken. Bij gerucht verluidt, dat de Vereenigde Staten voornemens zijn in het voorjaar een vlcotbezoek te brengen in de Chineesche havens. Japan. Tokio, 22 J an. De zitting van den rijksdag is heden geopend. De minister president Katsura hield ©ene rede, waarin hij zeide, dat de betrekkingen met de sta ten, waarmee Japan door verdragen verbon den is, van harmonie getuigen. Het verband met Gmot-Brittannie is bevestigd. Alle k west ie n met China zijn in onderling over leg geregeld. De regeering heeft altijd de open deur in Mandsjoerije geëerbiedigd. Zij gelooft, dat de mogendheden de oprecht heid van de handelingen van Japan in Mandsjoerije erkennen. De regeering is voornemens zich stipt te houden aan de reeds gevestigde fiscale politiek. Een nieuwe tariefwet zal worden ingediend met verla ging van de rechten op katoen. Zuid-Amerika. Londen, 2 4 J a n. De Times bericht uit Buenos Avres, dat de revolutionaire be weging in Uruguay uitsterft. Rondtrekken de benden opstandelingen hebben ongunstig verloopende schermutselingen met de regee- ringstroepen. Argentinië neemt maatregelen om tegen te gaan, dat de revolutionairen zich op zijn gebied mobilise©ren. Allerlei. vEen joodseh meisje, een van de sta kende blouse-naaisters, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de hoogeschool Welles- ley College, in Massachusetts, en daar een vurige rede tot de vrouwelijke studenten over den toestand in de blouse-confectie- makerij gehouden. De studenten gaven haar 1000 dollars in contanten en bestelden tege lijk 1000 blouses, te maken in de nieuw op te richten coöperatieve werkplaats. De oprichting van die fabriek is nu ver zekerd, aangezien juffrouw Anne Morgan, dochter van Pierpont Morgan, op zich ge nomen heeft liet geld voor zulk een blouse- makerij te verschaffen, zoodra de staaksters een bestelling van duizend blouses hadden. N e w-Y ork, 22 Jan. De vleesch- boycot neemt toe. Minitens een millioen per- souen hebben zich verbonden in verschil lende deelen van het land om geen vleesch te eten. Boston is toegetreden tot de be weging. Heden avond is er in Boston eene groote vergadering om voorstanders te win nen. Men doet moeite om ook New-York te bewegen zich aan te sluiten. Gelsenkircheu, 2 2 Jan. Zes mijnwerkers, die in den nacht van Dins dag op Woensdag in de mijn Holland door eene instorting waren begraven, zijn heden namiddag om kwart voor twee levend aan den dag gebracht. Charleroi, 22 Jan. Een zeer groot gebouw, opgetrokken in gewapend beton, is heden morgen om half acht inge stort, juist toen er een trein voorbij kwam. Talrijke werklieden geraakten onder de puinhoopenverscheidene gekwetsten wor den te voorschijn gehaald. Charleroi, 22 Jan. Bij de n- storting van het huis, die heden morgen heeft plaats gehad, zijn vijf personen gedood en vijf gewond, waarvan een doodelijk. P a r ij s, 2 2 J a n. De straatweg van den Boulevard St. Genmaiin is gedéelbölijk inge stort bij het plein voor de universiteit. Daar he. water <1© 6poren van de Motropolibain en van de West- Parij6che tramwegen heeft overstroomd kan de dienst slechte bij tus- schenpoozen worden waargenomen. P a r ij s 2 2 J a n. De was van de Seine neemt steeds toe. Te Epernay zijn de lage wijken over stroomd. De bewoners verlieten hunne hui zen. Verscheidene dorpen in den omtrek zijn afgesnedende bewoners verkeeren in ge vaar. De sneltrein CalaisBazel moest naar Joinville terugkeeren. De toestand is ern stig te Chalons, waar belangrijke schade is aangericht. C harleville, 22 Jan. In het dal van Aisne en Maas staan de fabrieken en de molens stil. De straten van Rcthel staan blank; de bewoners zijn in hunne huizen opgesloten. De schade is 'belangrijk. Troyes, 22 Jan. De lage wijken staan onder water. De soldaten doen dienst tot redding van de bewoners. Te Fouchères zijn twee kinderen verdronken. P a r ij s 2 2 Jan. De overstrooming is nog toegenomen in belangrijke mate 'n het 15e en het 16e arrondissement. De 'baan van den Westerspoorweg tusschen Passy en het station Grenelle staat onder waterde treinenloop is voor het oogen blik gestaakt. Te Ivry is een vrouw verdronken. De berichten uit de provincie, inzonder heid uit het Rhóne-, het Loire-, het Marne-, het Aube- en het Maasgebied, vermelden steeds nieuwe schade, door de overstroo mingen aangericht. 2 3 J a n. De was van de Seine houdt steeds aan. Bij zijne terugkomst van een tocht door de voorsteden, verklaarde de prefect van politie, dat de gemeenschap tusschen Charenton en Ivry gehoel is ge staakt. Hij voegde daaraan toe: ,,De toe stand wordt zeer ernstig. Men bericht een nieuwen was van 30 c.M. Ik weet niet, waar dat heen moet". De overstroomingen zijn toegenomen in het dertiende arrondissement. De kelders van het Palais d'Orsay zijn ondergeloopena De gemeenschap is gestremd in verscheidene straten van Auteuil. De trams in het oosten van Parijs en naar Nogeut loopen niet meer. De insijpelingen van het water veroor zaakten aardstortingen in de rue de Bour gogne en op den Quai dOrsay. Door hert water, dat staat voor het ministerie van buitenlandse he zaken en in de rue de l'Uni- versité, is het rijtuigverkeer gestremd. In de avenue Versailles is de eleotrische ver lichting gestoord. De keiders van het Journal Officiel zijn ondergoloopen. Dank zij de genomen maat regelen bestaat er geen vrees, dat de dienst moet worden gestaakt. Par ij s, 22 Jan. Het meteorologisch bureau registreerde heden morgen eene aard beving op 3000 KM. afstand, waarschijnlijk in Kaukasie of Armenie. Deze aardbeving is de hevigste, die ooit werd geregistreerd. N e w-Y" ork, 21 Jan. Door eene voorbarige ontploffing van nitroglycerine in een tunnel, die deel uitmaakt van de waterleiding van New-York, zijn 15 werk lieden gedood. De lijken werden gevonden onder eene massa steenen en puin als eene bloederige massa van hoofden, ledematen en rompc-n. De oorzaak is niet opgespoord, maar men' gelooft, dat de werklieden het «hulsel hebben geopend met een bran denden fakkel in de hand. waardoor de stof vuur heeft gevat. Toronto, 21 Jan. De weinige be richten, die tot middernacht ontvangen zijn, houden in, dat in den namiddag e?n geelte van den Canadia Pacific trein over den spoorwegdijk bij IJrbwood, op 37 mij len ten westen van Sud'bury, in het Ou- tariom«eer is gevallen. Een wagen geraakte geheel, een tweede gedeeltelijk ouder water. De schatting van het aantal cboden wisselt af tusschen 10 en 40de lijst der gekwet sten is zeer groot. Volgens een bericht "s een wagen in brand geraakt en zijn een aan tal personen verband. Extra-treinen met dokters en verpleegsters zijn van Sault Sainte-Marie en elders naar het tooneel van de ramp gezonden. Ottawa, 22 Jan. De belangrijke ra p bij Sudbury wordt volledig bevestigd. De wagens werden in een rivier geworpen, die met een twaalf duj.ni dikke ijslaag be dek. was, waaronder de reizigers geraakten. Duikers zoeken naar de lijken op een diepte van 35 voet. De wagens, die neerstortten, zijn een land>- vi huizerswagen, een wagen der le en een wagen der 2e klasse. De restauratiewagen is oo.i ontspoord, maar de acht reizigers, die zicih daarin bevonden, zijn allen ontkomen. De reizigers van de overige ontspoorde wa gens zijn allen omgekomen. Het aantal wordt op 45 geschat. O OST-INDIE. Dm h«rtof van Brunswijk ap Java. Volgens de Indische bladen zal hertog Jo'h&nn Albrecht van Mecklenburg, prins regent van Brunswijk en halfbroeder van onzen Prins Hendrik, na eerst Sumatra's Oostkust en Siam te hébben bezocht, in Maart a.s. te Batavia komen. Na een paar dagen te Batavia te hebben verbleven, gaat Z. H. per auto de omgeving bezoeken. Dan gaat het Westwaarts. Tjiand- joer, Bandoen, Garoet en omgeving en Djocdja worden achtereenvolgens bezocht. Na afloop van de reis over Java zal eenigen tijd op Sumatra's Westkust worden doorge bracht, waarna Zijne Hoogheid andermaal te Batavia teruggekeert. Demogelijkheid be staat, dat Zijne Hoogheid dan nog eenige da gen (plm. 18 tot en met 20 Mei) de gast zal zijn van de vereeniging Venatoria, ten einde op baar terrein te Tjikepoeh aan de Zand baai op groot wild te jagen, zullende even tueel voor den overtocht van Pelaboehan- ratoe naar de Zandbaai een gouvernements- stoomer beschikbaar worden gesteld. Zijne Hoogheid zal vermoedelijk op 1 April van Kediri rechtstreeks naar Djember reizen (c. q. per extra-trein) om na een be zoek aan den Oosthoek, Bali en Tosari op 20 April of eenige dagen later te Soerabaja aan te komen. De terugreis naar Batavia zal over zee ge schieden De Staatscourant van Zondag 23 Ja nuari bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten eervol ontslagen met pensioen wegens lang- durigen dienst de kapitein der infanterie met don titulairen majoorsrang J. Bruining, ad- mi ndstrateur bij het garnizoen sikleedlin gma- gazijn te Amsterdam; verzoék eervol ontslagen de reserve, be lui tenant C. M. Beukers van het 7e regi men infanterie eervol ontslagen G. Rueecher te Almelo als bureel ambtenaar van den Rijkswaterstaat le klasse. H. M. had aan het diner van Zater dag doen uitnoodigen mevr. de douairière baronesse van Hardenbroék, Grootmeeste- ressejhr. mr. Van Karnebeek, minister van Staat, en mevrouwjhr. mr. Van Swin- deren, vice-president van den Raad van State; mr. Cort van der Linden, oud-minis ter van Justitie en mevrouw; baron van Wassenaer van Catwijck, lid van de Tweede Kamerjhr. Repelaer van Driel, admini strateur van het Krooudomein en mevrouw jhr. van den Bosch, kamerheerjhr. mr. Schimnielpenninck, thesaurier van H. M. de Koningin-Moeder en mevrouwjhr. van Suchtelen van de Haare, adjudant van Z. K. H. den Prins. H. M. de Koningin-Moeder bracht Zaterdagmiddag een bezoek aan de tentoon stelling van artistieke photographdën, ver vaardigd door den Engelsdien amateur, den heer Arthur Marshall, architect te Notting ham, en georganiseerd in d© kunstzaal Kley- kamp, Oranjestraat, 's Gravenhage, dbor het Centraal Bureau voor Vreemdelingenverkeer, met het doel een indruk te kunnen geven op wolk eene wijze ons mooie Nederland door oen artistiek buitenlander wordt op prijs gcflteüd. H. M. werd rondgeleid door den heer M'arshaJl 1. H. M. bdzichtagde de collectie nu t buitengewone belangstelling en verklaar de dat deze tentoonstelling een mooie gele genheid is voor onze photografen en ama- fceur-photografen om eens te zien, welke re sultaten men door de photografie kan be reiken. De heer en mevrouw Kleykamp werden aan H. M. voorgesteld. H. M. de Koningin-Moeder werd Zaterdag bij haar bezoek aan de photogra- phie-tentcor.stelling van den heer Marshall ontvangen door het Dagelijksch bestuur van den Raad van Toezicht van het Centraal Bureau vcor Vreemdelingenverkeer, dat deze tentoonstelling heeft georganiseerd, de heeren F. baron van Tuyll van 8eroosker- ken, voorzitter, J. D. Ruys Th.Azn., on dervoorzitter en mr. J. F. Hijmans, secre taris, met den directeur dier instelling, den heer J. Knoote. Z K. H. Prins Hendrik komt Zater dag 12 Februari a.s. te Dordrecht tot bij woning van de opening voor het verkeer van de brug over het Wantij. Dord. Ct. Het buitengewone gezantschap van België, onder leiding van Minister Beer- naert. zal Dinsdagmiddag ten 1 uur te "s Gravenhage aankomen aan het Holl. Spoorstation, alwaar de gezant bij ons Hof met de gezantschapssecretarissen aanwezig zal zijn, ten einde de vertegenwoordiging van Koning Albert te ontvangen. Des avonds biedt de gezant baron Guil- laume de missie een diner aan. Omstreeks oen half uur vóór aanvang van het gala-diner ter eere der zending ten hove zal H. M. de Koningin Woensdagavond den heer Beernaert en gevolg ontvangen tot het volbrengen zijner opdracht. Na de audiëntie zal baron Guillaume de geloofsbrieven indienen, welke hem als ge zant vau den nieuw opgetreden Kening accrediteeren Na afloop van het feestbanket ten hove is de deputatie genoodigd in de salons van den minister van buïtenlandsche zaken en mevrouw De Marees van Swinderen, wier gewone receptieavond Woensdag samenvalt met de aanwezigheid van de Belgische afge zanten in de residentie. H. M. de Koningin heeft aan de Belgische missie tijdens haar verblijf in ons land, toegevoegd Haren adjudant luitenant- ter-zee le klasse 'baron van Asbeck. Evenals vorige jaren, zal ook dé Duit- sobe Vlootvereeniging te 'e Gravenhage den aanstaanden verjaardag van den Duitschen 1' 'zet wederom feestelijk vieren, en wel door e groot <'iner in het Restaurant de Twee Steden" op Zondagavond 30 dezer, gevolgd do-r esn „commers". Fe Duiteche gezant te 's Gravenhage en ■die leden der legatie heooen de uitnoodiging va het bestuur dér Vlootveireeniiiging, oan dlit feestmaal met hunne tegenwoordigheid te vereer enaangen omen Bij Kon. besluit is Erched Bey erkend en toegelaten op den voert van vreemd on derdaad als consul-generaal van Turkije te Batavia. Generaal Van Heutsz te Amsterdam. Het Hbl. schrijft Met trein 9.53 uur, Hollandsche Spoor, kwam generaal Van Heutez, de afgetreden gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, met zijn familie Vrijdagavond uit Parijs aan bert Centraalstation te Amster dam aan. Generaal Van Heutsz zag er eenigszins vermoeid uit. Wij hadden eenige moeite in hem de stoere figuur te herkennen met dien forscben kop en oogeu vol schittering, zoo als wij hem ruim vijf jaar geleden zagen, toen hij aan den eere-maaltijd, hem destijds in het Concertgebouw aangeboden, de vele toosten beantwoordde. Beantwoordde met die korte, knetterende zinnen, op commando- toon geuit, zoodat de woorden in het geheu gen gegrift werden. Bruiner nog is nu de energieke kop ge worden, ouder de uitdrukking van zijn ge laat, waarin onder de zware wenkbrauwen de oogen niet meer zoo sterk spreken. De vele campagnejaren hebben hun invloed doen gevoelen, en ook de reis bracht na tuurlijk haar vermoeienis. Maar rechtop nog als een kaars, met dien •bewusten tred, wélke hem eigen is, stapte generaal Van Heutsz het perron over, als een man nog in de kracht van zijn leven. Als een loopend vuurtje verspreidde zich de tijding dat generaal Van Heutsz aange komen was en het was karakteristiek te zien, hoe reizigers, spoorwegpersoneel, ho telportiers en kruiers zich als het ware en haie opstelden en hem een eerbiedigen wel komstgroet brachten bij zijn terugkeer op vaderlandischen bodem. De generaal groette vriendelijk terug. Generaal Van Heutsz heeft met zijn fa milie intrek genomen in het American Ho tel. Hoe lang hij te dezer stede blijft ver toeven, of hij zich metterwoon hier zal ves tigen, kon generaal Van Heutsz ons nog niet mededeelen. De heer T. J. Cremer, oud-minister van koloniën, president van de Ned. Handel maatschappij, bracht Zaterdagmiddag een visite aan generaal v. Heutsz in zijn hotel. Generaal Van Heutsz gaat binnenkort, aldus vernemen wij, als afgetreden gouver neur-generaal en adjudant^ generaal van H. M. de Koningin, zijn opwachtting bij Hare Majesteit maken. Het burgemeesterschap van Amsterdam. In aansluiting met het bericht, dat jhr. mr. A. Röell, burge meester van Arnhem, zou zijn aangewezen, om rnr. Van Leeuwen op te volgen als bur gemeester van Amsterdam, verneemt de N. R. Ct., dat dezer dagen een conferentie heeft plaats gehad tusschen den Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, mr. G. van Tienhoven, jhr. mr. A. Röell en mr. Van Leeuwen. Het Damplan in den Am sterdamse hen Raad. In de ge meenteraadszitting van a. 6. Woensidag zal in béliandeldng komen de voordracht van B en W., betreffende het DaimpJanHeft ,,N. v. d. D." herinnert, dat hert plan in «hoofdzaak hierop neerkomt, dart B. en W. voorstellen het bouwblok aan den Vijgen dam, tusséhen Rokdn en Nes, géheel te amo. veeron en de nieuwe bebouwing zoodanig te projecteeren, dat Vijgendam, Rokin en ingang van de Nes aanmerkelijk verbreed worden. Voorüs is in het plan een nieuw bouwblok ontworpen t genover liet Konink lijk Paleis, gedeeltelijk op «de plek van het te amoveeren Kommandantslhuis, maar meer naar achteren gelegen, zoodanig dat tussohen dit nieuwe blok en de huizen achter het Kommandantshuis een straat van 11 M. ont staat, aanalu-^nde aan de Beursstraat en zi. door een paioage in het eerstgenoemde bouwblok voortzettende xoc. op de stille zijde van het Rokin. Kerkparade. Naar het Hbld. verneemtbestaat bij de roomscb-katholieke militaire vereenigingen in ons land het plan zich tot den minister van oorlog te wenden met het verzoek, in alle garnizoensplaatsen de vroegere verplichte kerkparade weer in te voeren voor minderjarige militairen, tenzij ouders of voogden dit niet voor hun zoons of pupillen verlangen. Hulde aanjhr. mr. De Sa vor n in Lobman. Aan jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman, minister van staat, is Vrijdagavond in het Concerthuis te Gronin gen door zijn partijgenooten een treffende hulde gebracht ter gelegenheid van zijn 70s ten verjaardag. Namens het comité ter voorbereiding der samenkomst werd hem door jhr. mr. O. Q. van Swinderen met een hartelijke toespraak een fauteuil aangeboden, die vergezeld ging van een prachtig album, bevattende de na men der schenkers. Achtereenvolgens werd de grijze staatsman nog toegesproken door de heeren de. J. L. Dippel, A. W. Spie ring, prof. dr. C. H. van Rhijn, J. C. Wirtz, schoolopziener te WinschotenJ. T. van Bruggen, M. Schouten, A. Zijlstra en Homan, hoofd der Christ, school te Ten Boer. De heer Lohm&n dankte, getroffen, voor de hartelijke bewijzen van toegenegenheid. Spr. zeide in alles Gods leiding te zien, zoo dat hij eigenlijk tegen zijn bedoeling in ge trokken werd in de politiek. Hij was van oordeel, dat men enkel 's lands belang moet behartigen ook in verband met dé komst van Gods Koninkrijk, en raadde allen aan op God te vertrouwen en van Hem alle hulp en steun te verwachten. Inval in een speelhuis. De recherche der Haagsche politie heeft in den afgeloopen nacht een inval gedaan in de be kende inrichting aan de Gevers-Deynootweg te Scheveningen, genaamd Sporting club in ternational (Mouton-Daum c.s.). De inval (onder leiding van den hoofdinspecteur Aal ter, bijgestaan door de inspecteurs Vogelen zang en Misset,#geschieddè om vast te stel len of zich, in een huis waar men gelagen zet„ na bezetten tijd bezoekers bevonden, zonder dat door den burgemeester een later uur was toegestaan. Tegen een dertigtal mannelijke en vrouwelijke bezoekers, meest allen te Scheveningen en 's Gravenhage ver- loevende, doch onder wie ook stadgenooten werd proces-verbaal opgemaakt. De aanvan kelijk achtergeblevenen werden voorts in de zg. societeitslokalen opgezocht, in de klei nere en groortere vertrekken, tot op den zol der. Allen gelastte de politie daarop, de in richting terstond te verlaten. Alleen de di recteuren der inrichting en het personeel, waaronder een paar beroeps-croupiers, moch ten blijven. Een dubbelpost is thans voor de deur gezet. Eenige der vreemdelingen, die zich in dat zg. clubgebouw bevonden, zul len nog heden over de grenzen worden gezet. Het geval te Hilligers- berg. In ons «blad werd melklEnig gemaakt van eene beweende ontvoering van een mensje te Hilligersiberg door een predikant. In ver band hiermede komt in de Zw. Ct. het vol ger 's schrijven voor Geaéhrte Redactie. Met diepe smart heb ik kennis genomen van het bericht in uw blad van Vrijdag avond en in andere bladen opgenomen. Uit een en ander blijkt, dart men mij be- doeilrt. Met heilige verontwaardiging élinger ik élke bescihJLdflging verre van mij. Met dank or de opname, Hoogachtend, K. J. v. d. Berg, Pred. te Kamperveen. Influenz a-e p i d e m i e. Te Arnhem heerscht de influenza in sterke mate. Op de scheepshelling van de firma Prins zijn thans een 30-tal werklieden door deze ziekte aangetast, zoodat het werk er zeer door vertraagd wordt. School- en Kerknieuws. De Hoogere Burgerschool te Eindhoven. Men meldt aan het Hbld. uit Eindhoven: In eene buitengewone Raadsvergadering is Za terdagavond het laatste bedrijf in den ruim 4- jarigen schoolstrijd van gemeentewege afgespeeld. In behandeling kwam eene nota van aanmerkin gen op do begrooting van 1910 namens Ged. Staten. Deze wenschen de uitgetrokken f 15,000 /oor eeno neutrale H. B. S. te zien afgevoerd, wegens te liooge lasten voor de gemeente. In ver band hiermede werd door de hoeren Bergsteijn, Ph. Elias, Louis Redelé, allen te Eindhoven, en Philips te Tongelre, der Gemeente een renteloos voorschot van f 40,000 aangeboden, in tien ge lijke jaarlijksdhe termijnen terug te betalen, mits de H. B. S. nog dit jaar geopend zal worden. Dat aanbod werd door een groot aantal voor standers der H. B. S. gesteund. Voorgesteld werd, dit aanbod aan te nemen. Het lid Van Best verzette zich hiertegen en wilde liet rapport der aaneenschakelingscommissie afwachten. Spr. haalt bovendien uitlatingen van de Kamerleden Terlaan en Van Nierop aan, ten gunste van het bijzonder onderwijs; inzonderheid wees hij op dr. Bos, die geheel in overeenstemming met de wen schen der geestelijkheid eene godsdienstige schoot als een noodzakelijk iets beschouwt. Waar deze zulks zegt, behoeft hij zich als katholiek toch zeker niet als strijder daarvoor te schamen. Het lid Boeso steunde zijn voorstel. Hierna werd een scherp debat tusschen de leden dr. Van Best en mr. Passtoors gevoerd, hetwelk den voorzitter deed verklaren, dat indien de discussiën dezen weg opgingen, hij den heeren het woord zou ont nemen. Ten slotte werd met 7 tegen 4 stommen (links tegen rechts) besloten het renteloos voorschot aan te nemen en Ged. Staten dientengevolge spoedige goedkeuring te verzoeken, opdat de school nog dit jaar kan geopend worden. De Bond van Ned. Onderwijzers en de neutraliteit. In de Zaterdagavond gehouden, druk bezochte vergadering der afdeeling Rotterdam van het N. O. G.. werd met algemeene stem men de vol. gende motie aangenomen

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2