BINNENLAND. waarbij verklaard wordt, dat het huis den koninklijken brief tot mededeeling van benoeming der regeering respecteert en de hoop uitdrukt, dat de regeering de wet zal in acht nemen. Rumenië. Bukarest, 2 4 Jan. De Kamer heeft met algemeene stemmen het wets ontwerp tot consolidatie van de schatkist reserve aangenomen. Servië. Belgrado, 24 Jan. De geneeshee- ren verklaren, dat prins George ongeschikt is voor den dienst. Hij zal zich niettemin naar zijne nieuwe woonplaat? begeven. Bulgarije. Sofia, 24 Jan. De kroonprins van Servië is hier om half vijf aangekomen. Hij werd door den Koning aan het station ont vangen Turkije. Konst-antinopel, 24 Jan. De grootvizier las het programma voor van het nieuwe kabinet. Hij lichtte mondeling ver schillende zinsneden nader toe, inzonder heid die betreffende Kreta. Hij verklaarde, dat de regeering bereid is aan de Kretensers de grootste autonomie toe te staan, maar besloten is door alle middelen de souvereine rechten van den sultan te handhaven. Deze verklaring werd levendig toege juicht. Ook overigens werd het programma goed ontvangen. Konstantinopel, 24 Jan. In zijn programma kondigt het nieuwe kabinet aan, dat het een ernstig onderzoek zal in stellen naar de behoeften van leger en ma rine, om do orde en den vrede te kunnen verzekeren In de buitenlandse he politiek staat Tur kije in hartelijke betrekkingen mot alle be vriende mogendhedende verhouding met de aangrenzende staten is vriendschappe lijk. „Wij zullen voortgaan," zegt de re geering, ,,de internationale traktaten te handhaven, zonder onrechtvaardige en ngreesievo bedoelingen, onder handhaving van al onze rechten, ten einde het Otto- maansche rijk te maken tot een belangrij ken factor voor den wereldvrede." De Kamer heeft eene motie van vertrou wen in het kabinet aangenomen. De voorzitter van de Kamer beeft tegen over een vertogenwoordagor van de Jeni Ga- zetta openlijk de verdenking uitgesproken, dat een misdadige aanslag oorzaak is van den brand van liet parlement. In de eerste vergadering, dlie na den brand gehouden werd, stelde oen afgevaardligde voor, nadat voorlezing gedaan was van een honderdtal telegrammen uit de provincie, waarin leed wezen werd uitgedrukt over den brand van het parlementsgebouw, naar de provincie te seinen, dat er geen roden was tot ongerust- heid, omdat de brand enkel dloor een toeval was ontstaan. De voorzitter antwoordde, dat ihct niet. aanging zulk eene verklaring af te leggenzoolang de uitslag van het onder - zook nog niet bekend was. De Kamer besloot, aan de regeering voor te stellen, de noodige gelder aan te wijzen voor het bouwen van een nieuw parlementsgebouw. Generaal von der Go'ltz, de bekende orga nisator van het Turkeohe leger, die van den Doatoothen Keizer venlof had bekomen om weer voor eenigo maanden in Turkschen dienst te treden, Iveeft de terugreis naar Duitsohland aanvaard Vertegenwoordigers van den sultan, de minister van oorlog en horderden officieren deden hem naar boord uitgeleide. Sofia, 24 J a n. Men bericht, dat aan de Turksche grens schermutselingen moeten hebben plaats gehad van Vrijdag tot Zon dagmorgen tusschen Turksche en Bulgaar- sche boschwachters bij het dorp Dormoeche- vo. Verscheiden Turksche soldaten moeten gedood zijn. De reden van het incident is niet bekend. Britsch-Indië. Calcutta, 24 Jan. Tijdens de be handeling van het proces tegen de samen zweerders van Alipore voor het Hoogge rechtshof, schoot een jonge Bengalees met een pistool een agent van politie dood, die een groote rol had gespeeld in het onder zoek naar de samenzwering van Midnapore. De moordenaar vluchtte op straat, ach tervolgd door een politieagent te paard, naar wien hij een bom wierp, die echter niet ont plofte. Tweede telegram. Do moorde naar is gevangen genomen. Allerlei. P a r ij s, 2 4 J a n. De was van de Seine neemt met. 2 c.M. per uur toe; men vreest eene ramp. Het water dringt in de souster- rainsde Orleans-spoorweg en do Quai Ra- péc zijn geheel overstroomd. Het waiter staat it. de straten Villiot en Traversiière. Het verkeer is gestaakt; <1© toegangen tot het perron van het spoorwegstation staan onder water. De Rue Watt staat blank. De kelderverdieping van het paleis der Kamer van afgevaardigden staat vol water. Te Saint-Maur heeft men de menschen van de bovenverdiepingen moeten redden. Het verkeer op den Metro pol itain is ge staakt van Vincennes naar Chatolet. Op de tramwegen Est Parision, Nagen tais, Sud-motropolitain en no 4 Bois de Boulogne is de dienst gestaakt. De kade van Passy is om half tien weggeslagen. De was van de Marne ton gevolge van het smolten van do snoeuw en stortregens neontt steeds toe. Te Tours-sur-Marne zijn tien huizen in gestort eu dreigen twintig andere in te val len. Er is eene inschrijving geopend om dio slachtoffers te hulp te komen, wiar ellende groot is. In het Marne-dal heerscht oene alge meene ontsteltenis. De niaire van Alfortvillo heeft een motor boot gevraagd voor reddingswerk op het eiland Saint-Pierre De boot kon niet on der de brug door en moest pier as worden vervoerd Een duizendtal personen zijn zonder on- flerdak te Thiaia. De maire van Chodsy-le- roi verlangde bedden en vroeg ook troepen aan om plunderingen te voorkomen. Er is een escadron dragonders gezonden. P a r ij s, 2 4 Jan. De dienst der elec- tvische verlichting aan het ministerie van buiienlaudsche zaken is door overstrooming gestaakt. Persoren zonder onderdak worden in de scholen ondergebracht. De prefect van politie is naai- liet eiland Saint-Pierre vertrokken. Een ij zenen brug te Romilly is door den stroom meegevoerd. Corbeil, Melun, Juvisy zijn overstroomd. Te Savigny-sur-Orge veroorzaakt <le over strooming vele rampen. Verdun en Chalons zijn overstroomd. P a r ij s, 2 4 Jan. Aan de Austerlitz- brng wees de peilschaal een waterhoogte van 6.84 M-, aan de Pont" Royal eene van 7.60 M. Men verwacht, dat de was van 1876 aanmerkelijk zal worden overtroffen. De motorbooten van de prefectuur van politie, die naar Alfortvillo zouden vertrek ken, waar verscheidene personen door het water ziju ingesloten, konden niet uit de schuitenhuizen naar buiten worden gebracht. Voor het eiland Saint Pierre heeft de prefect de noodiige maatregelen genomen. Een pol itie-officier in het 13de arrondisse ment heeft met een veerschuitje een 60-tal personen gered, die ingesloten waren aan de Valmv-kade Wegens de overstrooming moesten de leerlingen rail de veeartsenij kundige school te Alfort naar huis worden gezonden. De brug te Suresnes is stukgeslagen. De renbaan van Longchamps staat onder water. Er heeft zich een waar meer gevormd ach ter het ministerie van buitenlantlsche zaken. De werkplaatsen van den ondergrondschen spoorweg op deze plek zijn overstroomd- Hot gelucht loopt, dat te Alfortvillo twee artilleristen verdronken zijn. De plaats is geheel en al ingesloten. Er is groote scha de aangericht te Ivry. Alle beschikbare vaartuigen zijn opgeeischt voor het redden van de slachtoffers der overstroomingen. Verschillende huizen loopen gevaar in te storten. De electrische installatie van de Kamer van Afgevaardigden kan niet meer werken het waiter staat anderhalf meter hoog in de kelders. Door een hevigen stortvloed is liet ver keer in de omstikken van Langres gestremd. Te Ivry moet een huis van vijf verdie pingen ingestort zijn de toestand is treu rig. Verscheidene kleine paviljoens moeten ingestort zijn. Te Choisy-le-Roi moeten ver scheidene personen verdronken zijn. Het water begint het entrepot te Ivry te overstroomen. Het rij tuig verkeer is verboden tusschen de pleinen Havre en Triuité Alle treinen, die aankomen aan de Gare de Lyon onder vinden groote vertraging. 2000 personen uit die voorsteden, wier wo ningen overstroomd zijn, zijn te Parijs aan gekomen om daar een toevlucht te zoeken. Het gehucht Grand Moulin, bij Locisy, begint in elkaar te zakken er is hulp geor ganiseerd Meer dan 100 huizen zijn ernstig bodreigd. Uit Chalons wordt bericht, dat te Tours- eur-Marne acht huizen zijn ingestort. Middernacht. Volgens de van het ministerie van binnenlandsche zaken ontvan gen telegrammen schijnt de algemeene toe stand eerder erger te worden. In de pro vincie zijn nieuwe partieel© overstroomingen te vreezen. In den omtrek van Parijs zijn talrijke fabrieken stop gezet. Het is niet juist, dat tweo artilleristen verdronken zijn. Tegen middernacht is het trottoir bij het paleis Orsay onder den aandrang van liet water bezweken. Het water verspreidde zich in de straten Lille, Poitiers en Verneuil. 1977 geabonneerden van de Parijsche tele foon zijn van gemeenschap verstoken. De telegrafische gemeenschap met Oostenrijk, Spanje en Portugal is gestremd. 2 5 Jan. Het water bereikte in de rue de Poitiers eene hoogte van 1 Meter. Om 1 uur heden nacht verlieten de bewoners liun- no vertrekken. Er zijn dammen opgewor pen. Men vreest, da; het trottoid geheel zal inzakken. Ottawa, 24 Jan. Terwijl het offi cieel© bericht opgeeft dat het- getal dooden bij de ramp van de Canadian Pacific bij Sudbury is 31 en dat van de gewonden 42, is het bijna zeker, dat 70 menschenlevens zijn verloren gegaan. 25 lijken, misschien nog meer, zullen nooit herkend worden, omdat zij toi onherkenbaar wordens toe ver minkt zijn. De tweede helft van het 2© klas se rijtuig, d.at op de brug bleef is ver brand de andere helft is over den steilen dijk in de rivier gestort; de menschen, die er in zaten, verdronken. Het eerste klasse rijtuig, waarin waarschijnlijk 40 passa giers zaten, geraakte ook ouder water; slechts van drie personen weet men, dat zij gered zijn De restauratiewagen werd ook in do rivier geworpenhet sl aaprijtuig bleef overeind op den dijk. Velen van de slachtoffers zijn vreemdelingen. De conduc teur van de trein heeft heldhaftige pogin gen gedaan tot redding van passagiers van den restauratiewagen verscheddenen wer den door de opengebroken zoldering naar buiten geheschen. Er werden krachtige po gingen aangewend om d© in het water ge raakte rijtuigen te lichten, maar het werk wordt belemmerd door een hevigon sneeuw storm. Vele lijken geraakten onder het ijs en zullen waarschijnlijk nooit terecht ko men I)e Staatscourant van Dinsdag 25 Januari bevat o. a. de volgende Konink lijke besluiten D. W. O. Slothouwer, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Hallum is ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld te Rotterdam, om te wor den belast met de leiding van het aldaar in te stellen centrale bureau voor de directe belastingen. hersteld in actieven dienst bij den gene- ralen staf en benoemd tot chef van dien staf de buitengewone adjudant van H. M. de Koningin de luitenant-generaal op non activiteit F. H. A. Sabron, van den geue- ralen staf gedetacheerd voor 5 jaar bij het 4e regi ment infanterie de le luitenant der infante rie K. Brevet, van het Indische leger, thans met verlof benoemd tot lid van den voogdijraad te 's Gravenhage A. J. A. Vermeer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. benoemd buiten bezwaar der schatkist tot regeeringsgedelegeerde bij liet te Brus sel te houden internationale congres voor radiologie en ©lectriciteit dr. H. E. J. G. du Bois, oud-hoogleeraar aan de universi teit te Utrecht, thans te Berlijn op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking var kantonrechter-plaatsvervan. ger in het kanton Gulpen, aan H. C. Ittman», onder dankbetuiging toot de als zoodanig bewe zen diensten benoemd tot burgemeester der gemeente Mill en St. Hubert, W. J. H. Verstraaten; tot burgemeester der gemeente Wester hoven, J Baken, secretaris dier gemeente tot burgemeester der genieenten Veen en Wijk en Aalburg, R. J. van Doveren tot burgemeester der gemeente Heusden, P. L Hencoop tot burgemeester der gemeente Cromvoirt, J. M. de lluyter, secretaris dder gemeente; tot burgemeester der gemeente Baardwijk, J. A Jvan Heysfc, secretaris dier gemeente tot burgemeester der gemeenten Nuland en Rosmalen, L. L. M. A. Xieuwenhuyzen tot burgemeester der gemeente Esch, W. G. J H. Strijboseh tot burgemeester der gemeente Lochem, T. Haitsma Mulier; tot burgemeester der, gemeente Middelharnis, J. Mijs; tot burgemeester der gemeenten Nieuwveen en Zevenhoven, F. M. Baud, secretaris van laatst, genoemde gemeente; tot burgemeester der gemeente Ouderkerk aan den IJssel, J. van Waning, secretaris dier ge meente tot burgemeester der gemeente Oude Niedorp, A Wonder Pzn., secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Sijbecarspel. G Stapel Gzn. tot burgemeester der gemeente Barradeel, L- W. do Vries; tot burgemeester der gemeente Wanneperveeo. C van de Stadt Wzn., secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Ootnuarsnm, G W. Cramer tot burgemeester der gemeente Munstergeleen, J. P. Doeners. H M. d© Koningin ontving j.l. Za terdag den Minister van Waterstaat, den heer Regcut, in audiëntie. H. M. de Koningin gaf gisteren een diner voor de burgerlijke autoriteiten, waar aan ook H. M. de Koningin-Moeder deel nam. Genootligd warende voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaalde 9 ministers hoofden der bestuursdepartemen ten de vice-president van den van Statede president en de procureur-gene raal van dien Hoogen Raaddie president der algemeene Rekenkamerde commissa ris der Koningin in Zuid-Hoil«nd de direc teur van Hr. Ms. kabinet en de burgemees ter der residentie- Het strijko robes t der Kon. Mil. Kapel luisterde het. gastmaal meteen concert op. Dezer dogen werd gemeld, dat door H. M. de Koningin-Moeder tot geneesheer van Hare hofhouding te Soesfcdijk zou zijn benoemd dr. Muysken, geneesheer te Baarn. Van bevoegde zijde wordt verzocht mede te deeleu dat dit- bericht minder juist is. Een© benooming van dr. Muysken als op volger van dr. Greidanus heeft niet plaats gehad, maar wel is dr. Muysken aangewe zen als geneesheer voor het personeel in Hr. Ms Paleis te Soestdijk, terwijl verschil lende andere doctoren optreden als genees- heeren van het personeel van Hr. Ms. do mein. De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 27 dezer on die van den minister van buitenl. zaken op Vrijdag 28 dezer zullen niet plaats hebben. - De minister van landbouw, enz., de heer Tailma, is van buitenlaudisch veriöf te 6 Gravenhage teruggekeerd en heeft gisteren zijn ambtsbezigheden aan zijn departement hervat. De speciale afgezant van den Koning der Belgen, ter aankondiging van Zr. Ms. troonsbeklimming, wordt Woensdagavond in een gala-koets dioor den kamerheer-cedemo- niemeester van liet Hotel den Ouden Doelen uar.r het paleis geleid, gevolgd door 2 an dere hofrij tuigen met groot livrei, voor de overige 4 leden der missie. Thans is vastgesteld dat aan baron Guil- lauarie onmiidldefl'lijk na afolop der ontvangst van dé zendüng dooi' H. M. die Koningin audiëntie wordt verleend, ter aanbieding van zijn nieuwe geloofsbrieven. Den 27. dezer zal door den gezant van Rumenië en mevrouw Mavrocordato een groot diner worden aangeboden aan leden der hofhouding en van het corps diploma tique, benevens aan vele andere aanzienlijke personen De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn thans ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 31 dezer, des avonds 8£ uur. Verkiezing Eerste Kamer. De Staten van Noord-Holland heb ben liedén gekozen tot lid der Eerste Kalmer (vacature Veiling Meinesz) Jhr. Mr. J. Röeli, o ud-AToorzitter der Tweede Kamer, met 38 stemmen tegen 23 op Mr. de Vries, wethouder van Amsterdam. Op de heeren K. de Boer, H. van Kol en C. van Deventer waren respectievelijk 4, 4 en 2 stemmen uitgebraakt. Generaal Van Heutsz, die voorloo- pig te Amsterdam blijft vertoeven, waar Z.Exc. appartementen heeft betrokken in American-hotel, reed Maandag uit om tegen bezoeken af te leggen bij degenen, die hun opwachting kwamen maken. Burgemeester van Leeu wen doctor honoris causa Zoo als de Utrcchtscho Senaat eenmaal 't den grooten Reiger deed, zoo heeft thans de senaat van de Gemeentelijke Universiteit vau Amsterdam in zijn Maandagmiddag ge houden vergadering besloten aan den afge treden president van curatoren, den oud burgemeester van Amsterdam, mr. W. F. van Leeuwen, te verleenen het eeredoctoraat, in de staatswetenschap De majoors M. J. Olrée, van het 9e regiment infanterie, eu A. J. Schotman, directeur der normaal-schietschool, worden binnenkort bevorderd tot luit.-kolonel. N. R. Ct. De volgende alpha'betisclie aanbeve lingslijst is opgemaakt voor rechter in de rechtbank te Amsterdammrs. F. Sleute laar, B. M. Taverne, J. Wiarda, beide eer sten substituut-griffier bij de rechtbank te Amsterdam, laatstgenoemde rechter in de rechtbank te Dordrecht. Wetenschappelijke stu diereis naar Nias. Naar het Hbl. «verneemt, zal dr. Kleiweg de Zwaan-, pri vaat-docent aan de Universiteit te Amster dam, binnenkort voor het Aardrijkskundig Genootschap een wetenschappelijke studie reis in het aan Sumatra's Westkust gelegen eiland Nias ondernemen. Aan den reiziger is de steun der regeering toegezegd. Dr. Kleiweg de Zwaan zal zich eerst naar Batavia begeven, om daar met verschillen de autoriteiten de reis te bespreken en zijn reisgezelschap te vormen. De gemeenteraad van Deventer heeft benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium aldaar, den heer S. Colde- wey, doctorandus te Utrecht. Louis Bouwmeester. Louis Bouwmeester is met zijn gezelschap 27 De cember te Batavia aangekomen. Men heeft aan boord gerepeteerd. 1 Januari zou de eerste voorstelling zijn. Als openingsstuk is gekozen De Koop man van Venetië. Daarna volgt Ontrouw, tooneelspel naar het Fransch, gevolgd door de een-acier De Greep. Dan komen stuk ken van Bernard Shaw als Mevr. War ren's Bedrijf, De Vlinder, verder Simeon, De Dief, Israël, De Klauw van Bern- stain. Januari en Februari blijft het gezelschap te Batavia, in Maart trekt het door het binnenland om met April te Soerabaja te beginnen. Albert Vogel verlaat 1 Fe bruari het land, om den 4en Februari op uitnocdiging van Koningin Elisabeth van Rumenië (Carmen Silva) ten haren paleize voordrachten te houden. Elsa Mauhs.-De gevierde jeug dige actrice van het Rotterdamsclie Too- neelgezelschap, Elsa Mauhs, is sedert eeni- gen tijd ongesteld. Ze zal in een sanatorium een rij gevaarlijke operatie moeten onder gaan. D r. Leignes Bakhoven, f Te Deventer 'is na langdurig lijden op 68- jarigen leeftijd overleden dr. H. G. A. Leignes Bakhoven, sinds 1890 rector van het gymnasium aldaarridder in de orde van Oranje-Nassau. A.-R. partijdag. Woensdag a.s. zal te Middelharnis een a.-r. partijdag voor Goeree en Overflakkée worden gehouden. Als sprekers hopen op te treden de hee ren L. F. Duyiriaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, H. Ch- Vegtel, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van den gemeenteraad van 's Gravenhage en H. die Wilde, liid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en wet houder te 's Gravenhage. Blijvende hulde aan Multatuli. In Mei van dit jaar zal het een halve eeuw zijn geleden, dat Multatuli (Eduard Douwes Dekker) deed verschijnen zijn ,,Max Ha velaar". Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevorde ring der Vrije Gedachte ,,De Dageraad'dit tijdstip het geschiktst oordeelende om de nage dachtenis aan Mulbaluli door een blijvende hulde te eeren, riep een© vergadering samen van man nen en vrouwen van uiteenloopende richting om te geraken tot de benoeming van een oomité, waai aan de uitvoering der plannen zou kunnen opgedragen worden. Deze vergadering had Zondagmiddag in IvTasnapoIsky te Amsterdam plaats en zij was druk bezocht. De voorzitter van ..De Dageraad", de heer W. Havers, herinnerde in zijn openingswoord aan d.- groote beweging, welke de verschijning van den ..Max Ha velaar" in het land wekte, en hoe de schrijver er van vergood en verguisd is ge worden. Thans fe echter in vervulling gegaan het woord van dr. Jan ten Brink: ,,Als eerlang de tijd "zijn verzachtenden invloed zal hebben doen gelden, zal ook van vergoding en verguizing zooveel verdwijnen, dat het ware beeld van den mensch en den schrijver kan worden geschilderd. Wij zien Multatuli thans in het ware licht. Wij zien hem ak groot schrijver en als groot ijveraar voor de vrije gedachte." Wat Multatuli ons ge bracht heeft, is door dr. W. G C. Byvanck krach- tig uitgedrukt, toen hij schreef: ,.Zijn gevoel en zijn verbeelding: onschatbare gaven; juist voor ons, Nederlanders. Want het was zoo dor en droog, zoo suf en saai in ons maatschappelijk, pobtiek en literair leven, toen hij kwam. En hij schudde wakker, deed opschrikken, wekte uit zelfgenoegzaamheid, bracht leven en bezieling." Ook als koloniaal hervormer was Multatuli een staatkundige van beteekenis. De belangstelling, die ons volk thans toont voor do bewoners van Insulinde is voor een niet gering deel zijn werk. Vooral echter trad Multatuli als letterkundige op den voorgrond. Iedere bladzijde zijner ge schriften bracht nieuwe denkbeelden, en ail sóhuiiL do er onder de tarwe veel onkruid, zijn beteeke nis ak vrijdenker, letterkundige en koloniaal hervormer kan het niet schaden. Dr. Frederik van Eeden getuigde van hem in „De Nieuwe Gids" „Wij hadden in Holland zoo'n man wel noodig." En na vervolgens ook nog het oordeel te heb ben aangehaald van dr. J. Prinsen, uitgesproken in zijn Multatuli en do Romantiek", stolde spr. de vraag: Wat moet er gedaan worden om dezen ir.erkwaardigen man, die in 1859 op een zolder kamertje te Brussel zijn „Max Havelaar" schreef een hem passende hulde te brengen? Deze vraag kan, meende spr.niet in deze bijeenkomst Ix-antwoord worden. Het hoofdbe stuur van .De Dageraad" beoogde slechts allen samen te brengen, die sympathie met het denk beeld hebben en het doet het hoofdbestuur ge noegen, dat zoovelen aan de uitnoodiiging om hier tegenwoordig te zijn, hebben gehoor gege ven. 't Doel van deze bijeenkomst is slechts een comité te kunnen constituoeren, dat de plannen zal overwegen, waardoor de gToote doode op waardige wijze zal worden gehuldigd en geëerd. (Applaus.) Hierna werden versclüllende sympathiieben tuigingen.met hot denkbeeld voorgelezen, waarna de vraag aan dé orde gesteld werd in welke richting het te vormen comité zich zal bewegen. Nadat verschillende personen het woord had den gevoerd over de beginselen waaraan de hui- do aan Multatuli zou worden vastgeknoopt, waarbij werd gewezen op de drieledige beteeke. nis van Douwes Dekkerletterkundige, koloniale hervormer en vrijdenker, werd besloten een veel zijdig oomité te benoemen dat zal zijn samenge steld als volgt Mej. Marie Berdenis van Berlekom, mr. C. I Th. van Deventer, W. Havers, J. G. Götze, mr. J N. van Hall, F. M. Wibaut, dr. Hendrik Mul ler, S. Kalff, F. Domela Nieuwenliuis, B. Daan- me. Frank van der Goes en P. J. A. Meersman. Verschillende denkbeelden over de wijze van huldiging werden nog ter vergadering geopperdj de oprichting van een Multatuli-huis, de orga- j nisatie van een Mul'tatuli-tentooiistelling enz. In de vergadering der commissie, die na afloop plaats had. werd besloten de volgende vereeni. gingen uit te noodigen m het comité zitting te nemen le. het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land en Volkenkunde in Indië; 2e. het Indisch Genootschap 3e. Oost en West; 4e. Moederland en Koloniën; 5e. de Vereeniging voor Letterkundigen 6e. de Nederlandsche Journalistenkring. Bovendien zullen nog eenige personen worden uitgenoodigd. Het oomité benoemde tot le-voorzitter mr. J. N. van Hall, tot 2e-voorzitter den heer F. M. Wibaut;'tóf le-secretaris den heer S. Kalff; tot 2e-secretaris den heer J. G. Götze; tot penning. meester mr. C. Th. van Deventer. Belangrijk legaat aan de M artha s t i c h t i n g. Door wijlen mej. E. van Dam, op 15 November des vorigen jaars te Rotterdam overleden, is aan de Marth a-stichting te Alfen a/d. Rijn vermaakt de kapitale som van 50,000. (Ned.) Trams in Zeeland. In eene Zaterdag te Axel gehouden vergadering van 'belanghebbenden in de stoomtram verbindtn- gen tusschen oostelijk en westelijk Zeeuwsch- - Vlaanderen, is medegedeeld dat voor het be- noodigde kapitaal van f 700,000 onder goed keuring 'dier regeering een o'bligatieleening van f 300,000 zal gesloten worden. Het stoomschip „Koning Willem II" 'van de Maatschappij „Ne derland", op reis van Amsterdam naar Ba tavia, is"23 Jan. te Colombo binnengeloo- pen wegens lekkage in de stoomketels, die ïhanis door exper'ts worden onderzocht. W e r k 1 i o <1 e n-v r ij b i 1 j e 11 e n H. IJ. S. M. Volgens mededeèling in Het Vliegend Wiel officieel orgaan van den „Bond van Orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M." is het bericht in een der bladen, dot de gunst-vrij bil jetten voor de gezinnen van -werklieden en beambten der Hollandsche Spoor met 1 Januari zouden worden ingetrokken en dat deze mededeeling door bestuursleden van den „Bond van Orde", ingelicht door de autoriteiten, onder het personeel zou zijn verspreid, geheel en al onwaar. Het verdunnen van melk. Volgens de Tel. bestaat het voornemen, dat 1 in de Amsterdamscho politieverordeningen bepalingen zullen worden .voorgesteld, welke 1 .de strekking hebben om het verdunnen van j melk, voor den verkoop bestemd, te ver bieden. G a-c a- o p o e.-d e r met meel. De directeur van den gemeentelijken keu ringsdienst te Rotterdam heeft bepaald, dat i in de winkels aldaar van af 1 Maart aan- i staande geen cacao-poeder vermengd met meel verkocht mag worden. Het werd steeds toegestaan, wanneer op de bus vermeld stond hoeveel meel er in gemengd was. De aardibeving. Op goeden grond ban de ,,'s H. Crt." mededieelen, djat de buitengewoon hevige aardbeving, dlie Za terdag op verschillende observatoria werd waargenomen, ook te 's Hertogenbosch is t gevoeld. Door verschillende pensonen en ook door geestelijken is onder de negenuursohe mis het' uur waarop ook de observatoria de aardbeving berichtten in de St. Jan de schók waargenomen, die zoo gno t was, dat de zware koperen luchters, die in die kerk hangen.,,, er door in beweging werden gebracht. Een werkman, die .ïoh beneden in een boJerntiok- bevond, heeft ook duidelijk ondergrondsdh gerommel gehoord, 't Staat vaat, dat een en ander niet is veroorzaakt door eenige dreuning van buiten, dóch diat men hier werkelijk mot een aardbeving te doen had. Ij illissomen ten inden A m érVE*a a n s ch e n Diamanthan- d e 1. Èen der oude juweliersfirma's te New-York, Chester Billings Sons,is failliet verklaard; Bij dit fai'lliisement zijn eenige groote firma's te Amsterdam voor aanzien lijke bedlr'agen beltrokken. Voorts wordt nog vernomen dat ook te Chicago een groote firma failliet is ver klaard voor 'n bedrag van ongeveer 500.000 dollars, waarbij hoofdzakelijk Ame- rikaansche importeurs zijn betrokken, die gewoon zijn te Amsterdam aan dé markt hun inkoopen te doen. Vonnissen der Haagsche rechtbank. De Haagsche rechtbank veroordeelde P. van E., gewezen onderwij zer aan eene openbare lagere school te 's Gravenhage, wegens het plegen van on tuchtige handelingen met aan zijne hoede toevertrouwde minderjarige kinderen, tot 9 maanden gevangenisetirafen J. J. de B., te 's Gravenhage, die in de Adelheidstraat al daar aan eene dame een taschje met inhoud ontrukte, tot twee maanden gevangenisstraf voor beiden met bepaling dat de voorloopige hechtenis geheel in mindering zal bomen. Bekrachtigd is door de rechtbank haar bij verstek gewezen vonnis tot veroordeeling van D. J. P., te 's Gravenhage, Hot twee jaar gevangenisstraf wegens afdreiging. Dol 1 ar-tickots. In de bekende zaak van de Dollar-tickets werden gisteren als deskundigen door de Haagsche recht-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2