Donderdag 10 Februari 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. DROOMLEVEN. II*. 227- 8"' JnurganK. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amerafoortf l.OO. Idem franco par post- 1.50. A/ionderiflke 0.05. Dei* Courant reraohgnt dagelgks, behalve op Zon* on Peeat- dagen. Advertent iénaaedodeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 'a morgana b$ do Uitgeven in te zenden. Uitgever»! VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels -• f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienrtaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote lettera naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeliga bepalingen tol het herhaald adverteeren in dit fitad, bjj abonnement. Xe»' circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrae» toegezonden. Politiek Overzicht I>e kiesreclilliervorming in Pruisen. Met ïederen dag wordt in de organen der verschillende partijen, «n niet. alleen, van die fracties der linkerzijde, welke principieel het al gom eon e directe kiesrecht verlangen., de kritiek op het Pruisische kiesreohtvoor- stel scherper en uitgebreider. Het is niet alleen de volkomen staatkun dige ontoereikendheid van het tot uitbrei ding van het kiesrecht ingediende ontwerp, die de protesten te voorschijn roept, doch ook in de uitwerking ervan komen steeds meer nonchalances en onbegrijpelijkheden voor den dag, welke het ontwerp als een zeer gebrekkig werk kenmerken. Eén ding staat vast: zooals het thans is, kan en zal het geen wet worden, althans niet een wet, waaraan eenige liberale partij of partijfrac- tia zou kunnen medewerken, want, hetgeen zelfs de gematigde liberalen verlangen, de geheime stemming, wordt met dit ontwerp niet» gebracht en wordt zelfs in beginsel le vendig bestreden. Evenmin brengrt het voor stel, wat ook een bescheiden eisch van het liberalisme is, een verandering in de on rechtvaardige indeeling van kiesdistricten, waarvan overigens niet. alleen de conserva tieven, doch ook het centrum niets wil we ten. Zoo is bij den tegenwoordigeii stand van datgene, wat de regeering biedt en wat de verschillende partijen onvoorwaardelijk verlangen, de mogelijkheid eener meerder- heidsvorming niet zichtbaar, of men moest aannemen, dat conservatieven en vrij-con servatie ven met eenige nationaal-liberale overloopers een kleiue meerderheid tot stand brachten voor iets, hetwelk ze dan een her vorming zouden noemen, zulks met het doel en in het valsche geloof, daardoor de verdere hervormingsbeweging halt te kunnen gebie den. Aan het karakter van dit ontwerp zou dit eigenlijk beantwoorden, want dit ont werp is, kort gesproken in de terminologie van de Frankf Zt,g„ „met eene verbazing wekkende miskenning van de in het open bare leven werkende krachten en politieke machtsfactoren, zoo in elkaar gezet, alsof bet leidende standpunt is geweest, de Prui sische conservatieven tevreden te stellen en zorg en het wantrouwen van hen af te wentelen, welke hen tegen deze vrucht der Bulowsche blokpolitiek van het eerste oogen- blik af aan hebben vervuld en mede aan leiding hebben gegeven het op Bulow's af treden aan te sturen." Nu zou men in verband met diit laatste meen en dat de Pruisische conservatieven, die de behoefte aan hervorming van het kiesrecht tot dusver in 't geheel niet erkend hobben, met het oog op deze situatie mak kelijk er toe zouden kunnen komen om van eene diepgaande behandeling van het kies recht/voorstel af te zien en het op een ver werping kort en goed aan »e sturen. Doch dat doen ze niet en dat is wel opmerkelijk. Hun toonaangevend orgaan de „Kreuzzei- tung" antwoordt op de heftige afwijzing, welke het ontwerp bij de linkerzijde en de afwijzing welke het bij de an dere partijen, met uitzondei ing der rechter zijde, ondervindt, volstrekt niet met een zelfvoldaan „Nu, dan maar niet" doch schijnt veeleer het aan te leggen op een po- s:tief resultaat en af te wachten, zonder het wel is waar ronduit te zeggen, door wel ke concesa.es dat zal worden mogelijk ge maakt. Hot blad dat tot nog voor kort den eisch van kiesrechthervorming heeft bestre den en <lke poging om aan het bestaande stelsel te tornen wantrouwend van de hand. heeft gevezen, bepleit thans op eene opval lend kalme manier een rijpelijk en cons- oentieus commissoriaal onderzoek. Ook de katholieke Germania heeft zich voor zulk oene zorgvuldige behandeling uitgesproken, waaruit zou kunnen blijken wat eventueel aL terrmjnbetalv ig aan hervormingen zou te verkrijg©zijn. Wanneer dus d.e beraadslagingen nog tot een positief resultaat mochten voeren, dan kan dit niet anders geschieden of het voor stel moet aanzienlijk worden omgewerkt. Welke kansen op een meerderheidsvorming zulk een ontwerp hebben zal, valt op dit oogenblik niet te beoordeelen, ook niet wan neer men de opvatting en de programmati sche gezichtspunten der partijen kent. Dit staat dus ook vasthet ontwerp zal niet, en waarschijnlijk door geen eene partij, wat n.en na de vernietigende kritiek, welke het van meer dan één zijde heeft ondervonden, zou kunnen verwachten, kortweg Worden verworpen. Men bedriegt zich wel niet wanneer men aanneem', dat dit eigenlijk door alle par tijen, zij het ook van verschillende stand punten k t en io verschillende toonaarden als onvoldoende aangeduide ontwerp nog langen lijd he' middel- en uitgangspunt zal vormen, met alken van zakelijke beraad slagingen, doch ook van algemeen-politieke uiteenzettingen met wellicht sterkere uit werking op de partijverhoudingen onderling en op de regeering. Gewoonlijk verneemt men uit de parle mentaire debatten hij de eerste lezing var eer. wetsontwerp niet veel nieuws; zij dis mo> de staatkundige omstandigheden op de hoogte zijn kennen heit standpunt der pa'- tijen bij tal van politieke vraagstukken reeds van te voren Ditmaal kan het evenwel an ders zijn en men ziet dan ook de eerste le zing van hot kiesrecht voorstel, welke heden plaats heeft, ook in de niet op sensatie be luste, doch ernstige politieke kringen, met zekere spanning tegemoet. Het is bekend da; de rijkskanselier en minister-president von Beth man n Heilweg voor het ontwerp, ofschoon het nicA zijn eigen werk is, doch technisch een verrichting van het ministerie van binnenl andse he zaken en in zijne grond trekken matuurlijik ook het product van het staatsministerie, zelf in het Huis van afgevaardigden zal opkomen. In sommige bladen komen zachte, doch voor den geoe fende» lezer begrijpelijke aanduidingen voor, dat de minister-president zich niet tot eene motiveering of verdediging, van dit voorstel zai beperken, doch dat hij daaren boven de politieke toestanden en partijver houdingen in Pruisen zal bespreken en zijn inrichten over dei: verderen gang van zaken zal te kennen geven. Zal men dus beden wellicht de meenin- gtn van oen rijkskanselier en minister-pre sident te dien opzichte vernemen, zoo mag men bovendien ook met eenige spanning uitzien naai hetgeen de conservatieven doen zullen. Duittchland. B e r l ij n, 9 Febr. Het militaire luchtschip M 3, dat van een afstandstocht terugkeerde, kon tengevolge van een defect aan het hoogte-stuur niet dalen. Het dreef af naar Marienhof, waar het te 5.30 vlot landde Men zal het luchtschip opnieuw vullen en dan zal het den terugweg door de lucht aanvaarden. Belgli. Te Brussel is Dinsdag namiddag de in ternationale conferentie begonnen der af gevaardigden van Duits'chland, Engeland en Belgie tot vaststelling van de grens tus- schen den Kongostaat, Britsch-Oeganda en Duithclr-Oost-Afrika. Gelijk wij reeds vroe ger uiteenzetten, gaat het om de door de nieuwe vaststelling van den 30en lengte graad verschoven geographische grens. Duitsehland maakt aunspraak op het Roe- fifi-dal en het Kiwoe-nicer, dat door de nieuwe vaststelling van den meridiaan aan België toeviel. Engeland zou door dezelf de omstandigheid het bergachtige terrein van den Roewenzori en het Edward-meer verliezen. Men verwacht dat de onderhan delingen lang zullen duren. Engeland heeft als zijn vertegenwoordiger aangewezen den gezant te Brussel, Sir A. Hardinge. Belgie wordt door den minister van buitenland- sche zaken J vvignon vertegenwoordigd. Duitschlaixl heeft echter merkwaardig ge- uoeg, niet zijn gezant te Brussel, graaf Wallwitz, tot gevolmachtigde benoemd, doch twee autoriteiten uit Berlijn, den ge heimen opperregeeringsraad Ebermayer en den geheim- n regeeringsraad Danckel- rnann. Graaf Wallwitz is nu met verlof gegaan. Frankrijk. P a r ij s, 9 Febr. De Kamer heeft het ontwerp om een crediet van 20 millioen francs voor de slachtoffers der overstroo ming te verstrekken naar de begrotingscom missie geren voyeerd. De plotselinge ongenade van generaal Toutée de minister van Oorlog heeft nl. op de interpellatie van Dalimier nog ver klaard dat de generaal van stonde af aan ophield deel uit te maken van zijn depar tement is kenschetsend voor de Fran- sche toestanden. Hem is niet de gelegen heid gegeven om maar één woord tot zijn verdediging in te brengen. Hij werd door den afgevaardigde Dalimier beschuldigd ka put* in Savoureau ruw toegesproken en zelfs gostooten te hebben. Daarvan nu zoo meldt de Parijsche berichtgever van d'e Vossische Zeitung is geen woord waar. Hij volstond er mede den kapitein van wien hij sin dis 36 uur tevergeefs een sa menvatting der dossiers over de tot den minister van oorlog gerichte verzoekschrif ten verlangde, onder het oog te brengen dat hij zijn bevel nog niet had opgevolgd. Dat geschiedde zonder heftigheid en zonder dat do generaal den kapitein met een vinger aajiraakte zegt bovengenoemde bericht gever. „De werkelijke reden van Toutée's ongenade is, dat hij van eenige afgevaar digden en senatoren der radicale meerder heid het misnoegen had opgewekt, omdat hij zich niet inschikkelijk genoeg betoonde voor aanbevelingen en inmengingen Vn gunste van bepaalde officieren en soldaten De radicale demagogen kiezen principieel altijd voor den ongeschikte en tegen den su perieur partij, ook wanneer deze laatste zich niet aan het minste vergrijp heeft schuldig gemaakt. Waarom dan ook de af gevaardigde Dalimir, onbewust bij wijze van parodie, den minnister van oorlog heeft gevraagd wat deze dacht te doen om het respeot voor de ondergeschikten onder ('e superieuren te verdedigen en te verster- keil. Het incident-Toutée is nog niet van de baan. Dinsdag had het nog een klein naspel in de Kamer. Toen kapitein Savoureau zich weer in de zittingzaal vertoonde, vatte de republikeinsche afgevaardigde Gast dit als eene ongepastheid op, en kondigde hij den minister van oorlog aan, dat hij dezen over de aanwezigheid van den kapitein zou inter- pelleeren, wanneer hij er niet de voorkeur aan gaf den kapitein tot vertrek te nopen. De minister van oorlog gaf aan dit laatste de voorkeur en de kapitein moest de zaa! verlaten. Onder de republikeinsche afge vaardigden doet zich een strooming kennen, welke zich tegen liet kabinet van den minis ter van oorlog in het algemeen richt. In 't proces van den bond van onderwijzers tegen den kardinaal-aartsbisschop Lucou van Reims, (naar aanleiding van den brief van den bisschop tegen de leekenscholen) is in de zitting van de civiele rechtbank te Reims het Openbaar Ministerie aan het woord ge- woest. Hij zette uiteen, dat deze zaak, die door geheel Frankrijk in spanning gevolgd wordt, drie vraagpunten in zich sluit, nl. de kwestie van het feit op zichzelf, de outvan kelijkheid der aanklacht en de bevoegdheid der rechtbank Op het eerste punt ingaande herinnerde het O. M. aan de positie van de bisschoppen en de geestelijkheid vóór de op zegging van het concordaat. Destijds was de wet draconisch streng ten opzichte van alle overtredingen der biesehoppen in woord en sohrift. Direct werden ze wegens misbruik voor den Raad van State gedaagd, terwijl hun salaris gedeeltelijk of geheel ingehouden werd. Monarchie en keizerrijk bedienden zich dikwijls van deze laatste strafmethode, terwijl de republiek er minder gebruik van maakte. Sinds de scheidingswet genieten alle bisschoppen en geestelijken de vrijheid van het gemeene recht, die ieder burger bezit. Maar die vrijheid heeft grenzen, en wat bui teil die grenzen ligt is een vergrijp. Nadat het O. M. daarna den bisschoppen had voorgehouden, dat zij zich niet altijd tot de vrijheden beperkt hebben, hun gelijk alle anderen toegestaan, vatte hij den bis schoppelijken brief in zijn ware bedoeling als volgt samen „De neutrale school, de openbare school, dat is de vijand." Men zou kunnen zeggen, dat de geestelijkheid, dóór zich tegen de wet te verzetten, den anarchistischen groepen het slechtste voor beeld gegeven had maar de kerk was niet altijd zoo sterk tegen de neutrale school Want- deze werd reeds vóór de wet van 1880 door een kerkvorst, die een groot Fransch- man was, door den kardinaal Lavigerie in A,gerië geschapen en daaraan had Ferry ©en voorbeeld genomen. Het moet toegegeven worden, verklaarde het 0. M. verder, dat zich in de schoolboeken plaateen bevinden, die de neutraliteit der school aanranden. Die hadden de bisschoppen bij de academische autoriteiten moeten aantoonen, maar in geen gaval mochten zij een brief publiceeren, die boosaardige veronderstellingen ten opzichte van den onderwijzersbond bevat. Echter wa ren ook deze nog in allen gevalle te ver ontschuldigen, maar daarentegen mag de aanklacht van misbruik van vertrouwen te gen de leeraren niet ongestraft blijven. Eeni ge zachter-gestemde bisschoppen hadden zelfs het gewelddadige van den open brief erkend en getracht dien te verzachten. De brief heeft een strijd tegen de onderwijzers doen ontbranden en hen op die wijze materiëele en moreele schade bezorgd. Dientengevolge hadden de bisschoppen een misbruik van vrijheid en een delict begaan. De ontvanke lijkheid van den aanklagende» bond van on derwijzers en de bevoegdheid van de civiele rechtbank werden tevens door het O. M. na drukkelijk verdedigd. Engeland. Newport., 9 Febr. Te Monmouth had het jaar lij ksche congres van de Arbei derspartij plaats. Keir Hardie, die tot voor zitter was gekozen, schetste dc toekomstige politiek van de arbeiderspartij. Hij zeide, dat hij niet kon zeggen dat hij tevreden was met den uitslag der verkiezingen. De behandeling van de arbeiders-candidaten door de liberalen deed de partij niet neigen tot overmatig vriendschappelijke betrek kingen met de liberalen. De Arbeiderspartij moet haar volle vrij heid van handelen behouden, zoowel in het Lagerhuis als bij de verkiezingen. Hij kritiseerde Asquith's plannen met be trekking tot het Hoogerliuis en herhaalde, dat de Arbeiderspartij geheel wenscht het Hoogerliuis te doen verdwijnen. Zweden. Voor zoolang de ziekte des Kunings duurt heeft de Kroonprins als regent de r^eering overgenomen. Stockholm, 9 Febr. Hedenavond is hei volgende bulletin over den toestand des Konings uitgegeven De Koning heeft in den loop van den dag herhaaldelijk ge durende korten tijd geslapen en vloeibaar voedsel gebruikt. De pijnen zijn bijna ge heel en al verdwenen, alleen doet zich een gevoel van vermoeidheid kennen. De ziekte heeft tot dusverre een normaal verloop. Spanje. Madrid, 9 Febr. Na een onderhoud met de leiders der liberale partij, heeft de Koning tegon 12 uur den lieer Moret ont boden. Om 1 uur zou de totale crisis zijn verklaard. Madrid, 9 Febr. De regeering heeft haar ontslag ingediend. De democraat Cana- lejae is belast met dé vorming van een ka- bi r Madrid, 9 F e b r. Het nieuwe minis terie is als volgt samengesteldi minister president: Caualejas, minister van buiten- landache zaken Garcia Prioto van binnen- landsche zaken: Sagaeta; van oorlog: ge neraal Aznar; van marine: Arias Miranda; van financiën. Cobianvan justitie; Ruiz Valareni; van openbare werken: Calbaton van onderwij'6 Romano nes. Madrid, 9 Febr De nieuwe minis ters hebben den eed afgelegd. Madrid, 1 0 F e b r. De Duitsche ge zant alhier, graaf Tattenbach, is overleden O otton HJk-H o n gar IJ a. De Boheemsche Landdag is verdaagd en van Czechische zijde heet het, dat de Duit- schers alle schuld hebben. De Duitschers beweren natuurlijk dat de Czechen door alle waarborgen te weigeren van vervulling der Duitsche eischen, het den Duitschers onmogelijk maakten hun dwarsdrijverij in den Landdag op te geven. Toch verklaart men van Duitsche zijde, dat het conflict niet is verscherpt en alle onderhandelingen nog niet zijn afgebroken. De Duitschers blijven bereid de onderhandelingen voort te zetten tot voorbereiding van een program Moman van 28 ANNA WAHLENBERG. Uit het Zweedsch door Bitst Baikir-Nort. Met het hoofd geleund tegen Robert's schouder, lag ze voor zich uit te staren met wijdgeopende oogen, maar met een blik, lalsuf ze- niets andere zag dan de visioenen, die in haar opstegen. „Alles wat verlangt heeft- een onsterfelijke ziel," zed ze. „Alles, wat verlangt'1 herhaalde Ro bert, terwijl hij zich trachtte te plaatsen in haar gedachtengang. „Ja, want dat strekt zich immers uit over het tegenwoordige, ver weg van dezen tijd in een ander.'' „Laten we dat aannemen'' zei Robert ..Maar dan moeten we ook afdalen tot do dieren, en erkennen dat zij een onsterfelijke ziel li ebbenEen hond verlangt immers naar zijn meester, hij zit op diens graf te treuren, tot zij zelf van honger sterft? „En een vogel wordt ziek van A-erlangen naar zijn kameraad, dien men van 'hem ge nomen heeft," zei Agnes. ..Maar waar is dan de grens? Waar be gint God de onsterfelijke zielen te scheppen, en waar ziet men lichamen zonder ziel?" Flora lachte Ze hadden haar tot een orakel verheven. Waarom zou ze dan niet antwoorden in den passenden toon? „God heeft de onsterfelijke zielen niet ge schapen," zei ze. „Het is niet het goede, dat hen geschapen heeft, het is het kwade." „Wat zeg je? Zouden we ons zoo gering voelen? Zouden we werkelijk van het begin niet Gods kinderen zijn, maar van den dui vel „De duivel? Ik begrijp dat woord niet," zei Flora. „Maar wij zijn kinderen van het kwade, 't Lijden heeft ons' geschapen. Zie slechts naar een arm vergroeid dennetje, dat wor tel geschoten heeft in een bergkloof. Het heeft dorst, honger, pijn geleden, het heeft geleerd te voelen. Het heeft in- de reten ge zocht naar elk kluitje aarde. Het heeft leeren verlangen naar iet-s beters, en be grijpt dat liet iets goeds is zich te kunnen bewegen. En zijn verlangen sterft niet, omdat het niet bevredigd wordt. Wanneer zijn wortels en takken sterven, zoekt het zich een nieuwe woning, en wel in iets, dat kan bewegen. En dan is het een worm of een ander kruipdier tot het wordt opgegeten, vertrapt, en zoo vaak geplaagd, dal het een nieuw verlangen krijgt, mis schien om oogen te hebben om het gevaar te ontwijken, of vleugels om weg te vliegen, en dan ondergaat het opnieuw een verande ring, en steeds hooger en hooger. het is liet kwade dat het stuurt en het richt naar het goede. „Maar hoe kan de ziel verhuizen" vroeg Robert, spelend met heur haar, waar van een streng over haar wang viel. ..Heb je dan nooit een zielsverhuizing ge zien antwoordde ze hem aankijkend, alsof zc zijn vraag wonderlijk vond. „Als je een mensch bij de hand houdt en stil wenscht, dat hij iets zal verrichten, doet hij het. Je ziel is in zijn lichaam o%'erge- gaan, en heeft hem gedwongen." Agnes lachte. „Dat noemt men anders gedachtenlezen," zei ze. „Nu wat doet het er toe, hoe het heet," zei Floia lachend. En zoo kalm en zeker tegenover de mee ning van een ander hndden ze haar nog niet gezién. De opvatting van anderen scheen niets- voor haar te beteekenen, in de dingen waarover ze nu sprak. Ze zag ze op haar wijze, en dit was do eenige waarop ze hen kon zien. „Zoo, maar de dieren dan" zei Robert, „zij weten dus ook de lichamen van anderen te stelen?" „Niet stelen, maar dat ze veranderen ziet- men immers duidelijk Zoodra ze dakloos worden, nemen ze de kleine lichamen in bezit, die "nog geen leven bezitten en hun passen. Dat moet toch wel." In haar ijver had ze zich opgericht van Robert's schouder, en keek beurt om beurt van hem naar Agnes. „Want indien ze niet onlangs hetzelfde leven hadden gevoerd, hoe zouden ze dan kunnen doen wat ze doen? Hoe zou de spin haar net kunnen spinnen zonder eenig voor beeld voor oogen io hebben En hoe zou de wesp haar kunstrijke woning kunnen bou wen. daar haar geslacht gestorven is en het haar niet heeft kunnen leeren? Ze kan het omdat ze het reeds vroeger heeft gezien, en ze zich herinnert hoe het moet." Robert legde peinzend den vinger tegen het voorhoofd. „Ja, maar wacht e\-en" zei hij, „hoe kunnen zij. die van de eene soort overgaan in een ander, dadelijk weten of ze zich te recht zullen vinden in de nieuwe omstandig heden." „•Dat weten ze ook niet. Denk maar eens hoeweel mislukte schepselen men ziet, die in den levensstrijd ondergaan. Denk eens na, hoevel idioten er zijn, hoeveel kinderen er sterven. Dat zijn de nieuwelingen, die zoo weinig weten en kunnen. Blijven ze leven, dan worden ze toch nooit als anderen. Zie slechts naar mij. Ik ik kan immers niet spreken?" Robert greep -haar bij de schouders en keek haar aan. Toen kuste hij de onbeweeg lijke lippen met liet weemoedige lachje, dat scheen weg te willen vluchten. En daarna keek hij haar weer aan. Waren dit slechts fantasiën, geboren d,oor het toeval, niet meer, of hield ze zich vaak met dergelijke gedachten bezig? En hoe was eigenlijk haar gedachtenwereld, waarvan men zoo zelden iets vernam? „Maar ik vind dat je begint te spreken," zei hij. Een oogenblik straalden haar groote oogen, zoodat ze lichtten met een vochtigen schij n „0, als ik het kon leeren 1" Maar in het volgende oogenblik doofde het licht in haar blik. „Nee, ik kan niet" zei ze, „niet zoo als ik moest, het is te moeilijk, en de tijd te kort." „0, mijn kleine zeemeermin," en hij wilde haar tot zich trekken Maar zij schoof hem vau zich en keerde zich af. „Noean mij niet. zoo," rei ze. „Ik wil het niet hooren En toen hij, na veel vengeefsche pogingen eindelijk 'haar oogen ontmoette, waren ze vochtig en dof. XVIII. Soms kon het gebeuren dat Agnes zich terneer geslagen gevoelde, wanneer ze dJadht aan Robert's wijze van dk>en tegenover zijn vrlouw, vooral wanneer ze zich dten Zondag avond na het schaatsenrijden herinnerde. Zijn teederlheid jegeiiB Flora was zoo warm geweest, dat ze zidh nioeslt afvragen of deze niét gdleek op echt© Liefde. Maar zoodra ze tijd hakl na te deniken, zag ze spoedig in dat- het slechts schijn was. Ten eerste Ih-aid Flora zoo iets kindleriijtks en hulpbeihoevendsi in haiar weecu, diat dit. -een beschermende todd.uriicu] opwdkt©dlit voelde ze immers zelf ook, en hoewel te sterker moest Robert dlit djan voélen-, die haar zoo na stond Wat hij voor Flora .voelldle, zou men im mers ook wel liefde kunnen noemen, hoewel niet van erotisdlien aarddlocih zooale men voelt voor een -kind. of voor oen wazen, dat niet- .geheel op hetzelfde niveau sibaat ah* wij zelf. Want Flora was niet gelieel zijns gelijlke. Dat had ze immers zelf geveeld en erkend? Dat. was immens haar verdriet, en dat maakte ilnaar bang en daad haar naar gevaren rondom ziefti spieden. Zij zocht ze op verkeerde plaats, ze veroorzaakte zich onnoodig lijden. Maar 'het feat alleen dat zc zich overgaf aan deoe vrees bewees im mers dat er iets ontbrak aan Robert's liefide, ofschoon hij alles -sdheen te willen doen om er haar aan te <toen gelooven. Want Agues had begrepen dat -liij dit wilde. Dat hii op dien Zondagavond in haar tegenwoordigheid zooveel warmte toonde in >zijn gedrag jegens Flora had zokor jui.wt dit dool, „er zelf der tij'd dat hij Agnes wiUle tooncu, dat hij trots alles toch veel van zijn vrouw hield en da uiterlijke verhoudingen onaantastbaar wa ren? Wordt verrolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1