345 8"' Jaargang, Maandag 28 Februari 1910. BUITENLAND. FEUILLETON, DROOMLEVEN. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per poet i .50. Afzondorijjlre nummers0.05. Deze Courant versohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bg de Uitgeven in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regela f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bjj vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tel het herhaald adverteeren in dit B.ad, bg abonnement. Eecp' circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvra»» toegezonden. Politiek Overzicht. De politieke toestand in Engeland. Het Engelsche kabinet is door de Wippen van het adresdebat gelukkig heen gekomen. Het adres van antwoord op de troonrede is zonder hoofdelijke stemming aangenomen, en in den loop van he». debat is .lechts één ingrijpend amendement voorgesteld, dat ver worpen werd. Maar de stemming over dat amende ment, <Lot door de oppositie was voorgesteld om een votum uit te lokken over het vraag stuk der tariefsherziening, is kenschetsend, voor die verandering, die op dat punt in den toestand gekomen is. Een jaar geleden verklaarde her lagerhuis met eene overwel digende meerderheid zich tegen de tariefs herziening 478 stemmen werden uitgebracht voor den vrijhandel en slechts 98 voor ta riefsherziening Nu werd het protectionisti sche amendement wel is waar verworpen, maar slechts met 285 tegen 254 stemmen de groote meerderheid van verleden jaar was dus tot 31 stemmen ingekrompen. En dit resultaat werd nog slechts verkregen, door dat de Iersche leden zich van deelneming aan de stemming onthielden. Zij gaven daar mee te kennen, dat deze strijdvraag hen koud laat, wat te begrijpen is, want als het tarief van invoerrechten werd herzien naar den wensch van de Ieren, dan zou de eerste tol-barrière die werd opgericht, eene zijn tusschen Ierland en Groot-Brittannië Dit is intusschen slechts een voorposten gevecht geweest. Het hoofdpunt van den strijd levert de vraag hoe de strijd tegen het hoogerhuis moet worden aangepakt. Dat is eene uiterst ingewikkelde kwestie, waar bij zich verscndllenae gezichtspunten voor doen. Het is reeds een aantal jaren geloden, dat John Morl-ey de bekende uitspraak deed ,,The House of Lords must be mended or énded", het hoogerhuis moet worden verbe terd of afgeschaft. Sedert zijn ook hier de denkbeelden vooruitgegaan. Dat het liooger- huis in zijn vegenwoordigen vorm niet kan blijven bestaan, is nu eigenlijk geen vraag meer; men kan zeggen, dat die overtuiging gemeen goed is geworden. Het hoogerhui- wil nu zelf het initiatief nemen om zijne samenstelling te verbeteren lord Rosebery heeft reeds aangekondigd, dat hij den 14. Maart a.s. zal voorstellen, dat het huis in comité zal vergaderen ,,tot overwegine van de beste middelen om zijne bestaande in richting te hervormen zoodanig, dat eene krachtige en werkdadige Tweede Kame-- wordt verkregen''. Dit laatste echter is juist hetgeen zij, die nu onder de bestrijders van 't hoogerhuds het hooge woord voeren, niet willen. Zij willen de macht van het hoogerhuis beperken, en daarvoor past hen niet eene hervorming, waardoor dit huis zou worden eene „krach tige en werkdadige Tweede Kamer". Van het alternatief, dat indertijd door Morley werd gesteld, verkiezen zij het tweede; lie ver dan tot de verbetering van het hooger huis mede te werken, zouden zij lot zijne afschaffing de hand willen leenen Dit is eene ernstige strijdvraag in den boezem van de meerderheid, op welker steun Ihet kabinet-Asquitih is aangewezen. De leden van het kabinet zelf zijn 't onderling niet er over eens. De premier en sommigen van zijne ambtgenooten zouden bet hoogerhuis niet willen missen, maar alleen zijne be- voegdheden willen beperken in dier voege, dat het de hesluiten van het lagerhuis niet blijvend ongedaan kan maken, maar slechts hun in werking-treden kan opschortenals er strijd is tusschen de beide 'hui-zen, dan moet op den duur het lagerhuis het laatste woord bobben. De minister van buitenland- sc'he zaken Sir Edward Grey zou met eenige geestverwanten in plaats van het 'hoogerhuis een dloor verkiezingen samengestclden Se naat in 't leven willen roepen. Maar ook zijn er leden van het kabinet, die met de arbeidspartij en met den linkervleugel van de liberale partij voorstanders zijn van het een-kanierste-lstel en bet hoogerhuis als fac tor van de wetgevende macht zouden willen afschaffen. De niet door duidelijkheid uitmuntende zinsnedon van de troonrede, die op deze zaak betrekking had-den, werden vrij alge meen zoodanig uitgelegd, dat de regeering gelijktijdig zou willen ter hand nemen zoo wol ae herziening van het vetorecht van de Lords als de 'hervorming van het hoogerhuis. Maar na afloop van het adresdebat is het bekend gewordendat de regeering haar standpunt gewijzigd hadzwichtende voor den drang, die van links op haar is uitge oefend, zou zij het plan om de hervorming van het hoogerhuis terstond ter hand te ne men, hebben laten varen en tot het besluit gekomen zijn vooreerst hare krachten te concentreeren op de beperking van het veto recht. Daarnaast is er nog eene andere vraag, die zich doet gelden namelijk of de begroo ting den voorrang moet 'hebben boven alle andere zaken. Dat is het standpunt van de regeering, maar de Ieren zijn daarover ont stemd. Zij dreigen de regeering te zullen laten voelen, dat zij niet ongestraft zich kan verzetten tegen hunne wenschenals zij daaraan geen gehoor geeft, dan zullen bij de aanvullingsverkiezingen de Iersche kie zers hunne stem onthouden aan de regee- ringisgezinde candidaten. Daarmee kunnen aan de regeering onaangename speldeprik- ken worden toegebracht; reeds dadelijk aan staanden Dinsdag wanneer in St. George's- in-tllie-East, een der Londensche districten, 't jongste lid der regeering, de tot Junior Lord of the Treasury benoemde heer Wedgwood Benn, moet vragen om vernieuwing van het hem in Januari verleende mandaat. Hij is toen met slechts 434 stemmen meerderheid gokozen en als de Iersche kiezers niet op 'hem stemmen, dan ie het onzeker of hij zal worden herkozen. Maar de hoofdzaak is hoe de strijd tegen het hoogerhuis moet worden aangevat. Het lagerhuis zal gelegenheid hebben zicb daar over uit te spreken, wanneer heden de eerste minister als leider van het huis een voorstel doet tot regeling van de werkzaamheden. De heer Asquith zal het voorstel doen om tot den 24en Maart aan voorstellen van de re geering den voorrang te geven boven 't geen leden van het huis mochten willen voorstel len. Aan den Schotsehen radicaal Dalziel wordt het voornemen toegeschreven een amendement voor te stellen, strekkende om te verklaren, dat de kiezers geen mandaat hebben gegeven voor eene hervorming of re constructie van het hoogerhuis en dat daar om het lagerhuis weigeri de behandeling van een ontwerp-besluit, dat dit beoogt, eenigszins te vergemakkelijken. Daaruit kan zich een debat ontwikkelen, dat voor het be staan der regeering van overwegend gewicht Duitschland. M ii n c h e n, 2 6 F e b r. Graaf Aehren- thal en dé raad van legatie Szapary zijn hedenavond over Salzburg naar Weenen vertrokken. Het in de pers uitgesproken vermoeden, dat tijdens -'e aanwezigheid van graaf Aeh- renühal in Berlijn ook de kwestie dfer scheep vaartrechten op de Elbe behandeld ie, vindt volgens de N. Polit. Korr. geen bevestiging. De internationale besprekingen in deze zaak zullen eerst beginnen, wanneer de daarover nog loopende onderhandelingen tusschen de Duiteche bondsstaten geheel ton einde zijn gebracht. Het schijnt, dat die onderhandelingen nu oen keer nemen, 'die het uitzicht opent, dat Pruisen er in zal slagen het verzet van Saksen en Baden tegen de invoering van ra viertellen te overwinnen. Volgene een be richt uit Berlijn aan de Köln. Zeg. wordt eene regeling van de heffing der tollen op nieuwe grondslagen overwogen en hoopt men tot eene regeling te komen, die de eenstem mige toestemming van den bondsraad zal vinden. In den landdag van Baden heeft de minis ter van binnenlandse lie zaken, baron von Bodmann, verk!aard, dat de kwestie der scheepvaartrechten door een besluit van den bondsraad bestoet was. Het kon er nu nog slechts om te doen zijn het ontwerp in het belang van Baden te verbeteren. Het lan-cl zou ©r slecht bij varen, ails men nu wil*-© zeggon „Ik doe niet meer mee." In de Tweede Kamer van het koninkrijk Saksen werd op ©one vraag of onderhande lingen om in deze zaak tot overeenstemming te komen, zooals nu tusschen Pruisen en Baden worden gevoerd, ook mot Sakeen zijn aangeknoopt en met welk resultaat, werd van regeeringswage geantwoord, dat Pruisen ook tegenover Saksen den weg van vriend schappelijk overleg heeft gezocht. Over den tegenwoordigen stand van de onderhandelin gen kon de minister niets zeggen, maar hij koesterde de- hoop, dat bij den bij alle be trokken partijen aanwezigen goeden wil de zaak tot eene bevredigende oplossing zou worden gebracht, zonder d-at de souverrine rechten en de economische belangen van het land benadeeld en zonder dat ook de wen schen en belangen van andere landen ach tergesteld zouden worden. Engeland. Londen, 26 Febr. De eers'te minis ter Asquitih had heden morgen om 10 uur eene audiëntie van een half uur bij dien Ko ning. Daarna werd eene 'kabinetsvergadering gehouden in Downingstreet. Londen, 26 Febr. Men gelooft, dat de eerste minister Asquith naai* aanleiding van zijn onderhoud met den Koning Maan dag eene verklaring zal afleggen omtrent de richting van zijne gewijzigde politiek, waar van heden melding ie gemaakt. Er wordt niet aan getwijfeld, dat A6quith den Koning de onmogelijkheid heeft voor gehouden om tihans met voorstellen te komen tot hervorming van het Hoogeihuis. Er werden heden allerlei meeniugen geuit omtrent d-en verderen loop der zaken, inzon derheid omtrent de houding van de nationa listen en de oppositie. Met belangstelling wordt de mogelijkheid besproken, dat de oppositie de verzoeking niet zou kunnen weerstaan om de regeering een nederlaag toe te brengen, al worden thans nieuwe al gemeen© verkiezingen niet door haar ge- wenscht. Londen, 26 Febr. De toestand ir het kclengebied in Zuid-Wales, die reeds se dert eenigeu tijd ernstig was, is heden nog verergerd door den stilstand, die gekomen is in de onderhandelingen tusschen de pa troons en de werklieden over een aantal punten van verschil, waaromtrent de werk lieden eenige voorstellen der patroons heb ben verworpen. De onderhandelingen zijn voorloopig af gebroken in afwachting der bijeenroepine van eene conferentie van den Mijnarbeiders- bond van Groot-Brittannië, die zoo spoedig mogelijk zich bezig zal houden met den ai- gemeenen toestand in Zuid-Wales. Denemarken. Kopenhagen, 26 Febr. De Ko ning ontving heden den Nederlandecheu ge zant baron Van Wel dieren Rengers in audiën tie en nam zijn geloofsbrief in ontvangst. Daarna werd de gezant dioor de Koningin ontvangen. Zweden. Nu de ziekte van den Koning gelukkig is doorgestaanhebben de geneesflieeren bem geraden, tot herstel van krachten eenig-en tijd in een zachter klimaat door te brengen. Waarschijnlijk zal hij omstreeks half Maart naar het zuiden vertrekken. Oostenrijk. Weenen, 26 Febr. De Kamer heeft het wetsontwerp tet vaststelling van het recrutencontingent in alle lezingen aange nomen. Servië. Belgrado, 27 Febr. De Koning zal in het laatst van Maart'een officieel be zoek brengen aan den Czaar. Rusland. Petersburg, 26 Febr. In de voortgezette behandeling der begrooting spraken de nationalisten hunne voldoening uit over de begrooting, maar zij drukten af keuring uit over de bevoordeeling van de grensdistricten boven Centraal-llusland. De oppositie leidde uit het evenwicht, der begreoting af, dat de financieele tcesfcand van het land verbeterd is, maar meende, da. dit nog geen bewijs is van vermeerderde volkswelvaart De aansporingen van de Doema tot her vorming en versterking van de vloot zijn nog altijd onvervuld gebleven. De sprekers van de rechterzijde beschouw den het feit, dat de begrooting sluit, meer als een bewijs, dat de belastingen zoo hoog mogelijk zijn opgevoerd,dan als een teeken dat de draagkracht van het volk vermeer derd is. Terwijl voor militaire doeleinden reus achtige sommen worden uitgegeven, ge schiedt er niets tot verhooging van de pro ductieve krachten der economisch zwakken in het land. De arbeidersgroep en de socia listen zullen daarom tegen de begrooting stemmen. Over de stemming in Finland 'bevat een artikdlenreeks in die Rjebsch een'ige bel mg wekkende opmerkingen. De Schr. zegt o.a. „Allen, die het Fiulandsdbe leven hebben waargenomen, met wie i'k gelegenheid had mij te onderhouden, hebben mij eenstemmig verklaard, dat de Fin lande ris over 't alge meen he' betrekkelijk kalmer opnemen, dat liet stelsel van Bobrukow terugkeert, dan in de negentiger jaren van de vorige eeuw ge schiedde, toen dot stelsel voor Finland iet» geheel nieuws beteökende. Men behoeft na tuurlijk niet te verzekeren, dat aan een physieken strijd tegen Rusland door nie mand wordt gedacht. In breede kringen van de maatschappij is ©dbter ook het geloof aan de deugdelijkheid van eenige andere sttrijd- methodes geschokt. Ze'lfs het lij-dielijke ver zet, eens het populairste strijdmiddel voor het rec'ht, vind't, zoo niet tegenstanders, dan toch skepticd. „Waardoor is nu, onder zulke omstandig heden, de betrekkelijlk© kalmte van gemoed te 'verklaren, die door de waarnemers van het Finland sche leiven algemeen geconsta teerd wordt? Zoo heb ik mij telkens weer afgevraagd in Helsingfors. Was heit bloote apatlliie, door onmacht ingegeven, dan zou 't mij duidelijk zijn. Dat is ons in Rusland uitmuntend bekend. Maar in Finland is het ongetwijfeld een ander verschijnsel. Waarop 'hopen de Finnen in dezen kritieken tijd en van waai- verwachten zijdat hunne red ding zal komen? Het is wel interessant, wat ik hier gelegenheid bad te vernemen. Twin tig jaren geleden, tot aan Bobrikow, kwam Rusland den Finnen voor als een afstootende bijna fantastische reus. Maar reeds onder Bobrikow leerden de Finnen in Rusland, zoo niet de verschillende nuances, dan toch de hoofdkleuren onderscheiden. De sympa thie van een zeker deel van de toenmalige liberale pers was de eerste aansporing tot eene intiemere kennismaking met Rusland. Daarna kwamen de jaren vau de vrijliedds- bewegmg. Toen begonnen de Finnen bij zonder scherp tusschen het officieel© ©n het niet-officieele Rusland te ouderscheiden. Tgenwoordig echter verstaan zij 't reeds zelf de verschillende nuances in Rusland te on derkennen, en zij onderscheiden niet alleen het officieel© Rusland van het niet-officieele, maar zij weten ook 'bescheid in alle offi cieus© finesses. Zij spreken ongeveer op denzelfden toon, waarop ook in hat rijk wordt .gesproken men hoort hier Steeds zeg gen „De nacht kan immers niet eeuwig du ren lïet uur van Ruslands wedergeboorte zal eindelijk komen. Dan zal ook het uur van de vriendschap en den vrede komen. Voorloopig is 't er slechts om te doen, de vlag niet. 'te laten zakken." Daarom vindt men juist in Finland thans eene zoo groote voorliefde voor alle groote cultuurwerken van Rusland. En daarin ligt de sterkte van dit volk, dait 'het zielh niet tot een blinden haat tegen al wat Russisch is laat vervoe ren, maar zoo goed vriend van vijand weet te onderscheiden." Balkanlanden. De feestdronken, die bij het bezoek van Koning Ferdinand van Bulgarije te Peters burg gewisseld zijn, geven het Journal des Débat-s aanleiding tot het uitspreken van de hoop, dat- de beweging van sommige groe pen van politiekers in de Balkanstateu er niet in zal slagen een conflict te doen ont staan. De feestdronk van den Czaar is van eene warmte en ademt een vertrouwen, die niets te wenschen overlaten. „Nooit tou Nicolaas II zulke hartelijke uitdrukkingen gebezigd hebben, als hij niet de verzeke ring had ontvangen, dat de Bulgaarsche re geering zich niet zal overgeven aan de af schuwelijke raadgevingen van de overspan nen lieden, die de noodzakelijkheid verkon digen van den oorlog met Turkije. Te ver geefs zullen die bezetenen zich van vrees- Roman van 43 ANNA WAHLENBERG. Uit het Zweedscli dook Betsy Bakker Nokt. En nu zag hij opnieuw, wat hem in het eeirste oogenblik gefrappeerd had nog dui delijker, dat onbeschrijflijke lichte, hoop volle, dot uit haar gelaat straalde en dilt zachter deed schijnen dan vroeger. Maar zelf verloor hij plotseling al zijn vroolijkheid, en zijn gezicht werd grauw bleek. „Is u daar zoo gelukkig," vroeg hij op eon kouden stroeven toon. „Ja." En dezelfde Idonte uaitdlr.ikking liag op haar gelaat. „Maar u is daar immers alleen? De hi©er des huizes is immers op reis?" „Ja, nu nog. Maar hij komt gauw te rug," Daiar had hij de oplossing v,an het raad sel, de verklaring van de hoop d'ilt uii haar gezicht straalde. Dat was hem nu opeens onbarmhartig duidelijk. „Hij komt spoedig terug," had ze ge zegd. Ze wachtte op hlet groote geluk dat unlet luam zou kon-jen, aoodira hij thuiskwam]. Ernst Kuleman had zich dikwijls gedrukt gevoeld, bodroe id ©n vermoeid vran liet lo ven maar de bitterheid van die jaloezie had (h'j nooit vroeger gekend Wel had hij reeds lang geleden vermoed, aan wien Agnes naar geheime liefde had gegeven, maar daar deze, zooals ze had doen begrij pen, nooit geopenbaard mocht worden, en daar haar brnavenook nadat hij, dien z? beminde vrij was geworden, nog steeds een weemoedigen toon haddenbad 'hii zich nier, erg bekommerd om dezen vreemdeling, aan wien ze haar hart had geschonken. Hij had zich gewend, dezui geheel buiten beschou wing te laten. Het eenige waar hij aan d'aoht was dat Agnes verdriet had, en dit verdriet bond hen eerder dan dat het hen scheidde Hij had immers ook verdriet en ©on gelijksoortig verdriet? Ze moesten el kaar dlus begrijpen, ze waren kameraden in het ongeluk. En inwendig had hij een ge loof bewaard, m:ssehien een aeer ongemoti veerd geloof, dat zijn verdriet niet zoo hopeloos was als bet liare Eu nu zat ze d'aar en wachtte op heit go- lu'k. Hij had zich over zijn stok gebogen, ter wijl hij recht voor zich uitstaarde, 't- Was of hij ineengezonken was. En zijn zwijgen werd zoo opvallend dat Agr.es, die zich half afgewend had bij baar laatste antwoord, zich opnieuw tot hem wendde. Ze had 'hom willen vragen wuartian hij dacht, snaai- zij deed het niet „Dim is liet nu gedaan," /.ei hij. „Gediaan? wat ri gedaan T' „O, zei hij, dat zie ik wel IT is geluk kig en 't is voor mij gedaan In plaats van te antwoorden, wierp zo een onrustigen bülc om zich heen. Kon het. rijn dat iemand hen beluisterde? Hij had. zoo zacht gesproken dalt niet eens Ingeborg buiten iiad kunnen hoor on wat hij zei. Maar toch was ze bang. 't Was de eerste keer dat er een woord over haar geluk werd •gesproken, liet was innmers zoo teer ©n nieuw. Het had zich nog niet durven too- nen aan iemand, wxri nog niet of het plaats zou nemen in het leven of niet En nu I werd het op zulk eon ruwe wijze in hot licht j getrokken. Zou dat liet niet op de vlucht i jagen Was haar werkelijk een oogenhlik of hel verdween en ziet. in niets oploste. ,,'t Lijkt of 'i g»ed op de hoogte is van f mijn geluk," zri. ze een weinig nerveus. „Misschien botin- dan ik zelf. Maar open on eerlijk van natuur als ze was. zag ze hein daaibij au het gezicht. „En indien het \v:rkelij'k zoo was, dat ik gelukkig ben, weB^e 'betoekenis kan dat voor u hebben," vroeg ze. Hoe zou dat iets kun nen veranderen in de verhouding waarin wij tot elkaar staar? U voelt zich toch niet minder ongelukkig als u weet dat ik ook ongelukkig ben f" Zijn blik bleef lang op haar rusten. Keft kostte tijd om recht te begrijpen dat hij nu een bekrachtiging van zijn vermoeden had gekregen. Br was ge=>n mogelijkheid to'. twijfel moor. Ja, natuurlijk," antwoorddle hij lang zaam, natuurlijk ben ik minder ongelukkig als u ©ok ongelukkig is. Wordt u geluk kig, dan ben ik immers geheel alleen? Want zoo min als do verzadigde den hongerige kan begrijpen. zo> min verstaat d"e gelukki ge den ongelukkige." „Och. u praat maar wat," ze: ze, maar hield dadelijk stil. wanit het was haar duiide- i lijk geworden, dat hij gelijk had. Als haar leven verandeide, zou ze hem niet met dezelfde oogs n aar zien. Ze voelde zich reeds vreemd voor herr. geworden. Zc stonden niet langer op hetzelfde vlak. ,,'t Spijt me dat Ik ooit op uw weg ben gekomen," zei /e zonder hu n aan te zien „11: heb u zeker veel kwaad gedaan?" Kwaad 1" „Ja, want a'ls ik er misschien n-iet va-s geweest, zou u in een 'heel an diere richting gekomen zijn, u ontwikkeld hel ben op een heel andere wijze U zou tenslotte tevro den geweest zijn in uw roestand, aan ande ren gelijk geworden zijn. Ja, misschien getrouwd zijn, vrouw en kinderen hebben, (het. misschien goed gekregen hebben." Hij antwoordde niet. En ook zij zweeg. De stilte werd bijna hinderlijk. „In den troep opgegaan en onverschillig geworden zijn, meent u," zei hij eindelijk, met het hoofd gabogen. „Ja, dat was misschien het beste geweest, 't ls ook dwaasheóld m zijn gevoelens te wioeten. Hoe minder men voélt, hoe kal mer en beter heeft men het." „Meent u dat werkelijk?" In een oogeubiik had Agro<; kleur op do wangen en glans in de oogen gekregen, ze zag er uit, alsof zc bereid wai -at een strijd „Maar ik zog nee, o nee," riep ze uit „Ik neem terug wait ik daar juist zoi, dat het voor u beter was geweekt ati u waart geworden als de anderen. Wees blij, Ernst, ku'eman dat u geleerd heeft te voelen. Want waarvoor leeft men, ati hlet niet is om te voelen dat. men looft Dat verheft ons tot menschcn." Hij kook haar verstomd aai, Wel plach ten haar stemmingen te wissri-n, maar zulk een vlugge verandering had hij nooit vtoc ger gezien. Ze was zno heftig uitgebars ten, alsof de hemel plotseling voor haar ge opend was en haar de waarheid liet zien, die- ze dagelij k ter aarde -neerrukte om aan andoren to openbaren. „U denkt, dat ik gelukkig ben," her haalde ze, „of dat i'k het zal worden. Zelf weet ik niet wat ik durf hopen. Maar in dien ik hot niet zou worden, al werd ik ook nog zoo ongelukkig, zou ik niet uit mijn leven kunnen wenschen., wat mijn ge- ilieele ziel in beroering brengt. Want het liefhebben bestaat niet in het ontvangen, maar i". het- geven. Dat is het wezenlijke, dat is de essence der liefde. En dat maakt dat men een ander wezen wordt dan men vroeger was, en gewekt wordt tot een rij ker 'bestaan, dat ook blijft als de liefde ver gaat. Het wekt verlangens, krachten en gevoel one, het geeft een nieuw gezicht en fijner zenuwen, Gedachten voeden gedachten en 'gevoelens baren gevoelens, Ik ben ge groeid, dat we.t ik, dat merk ik zelf. En ik ben sterker 'geworden, alTe kleine steunpilaren zijn weggevallen, ik heb ze niet langer noo- dig. 8tel u maar een ding voor De men- schen rondom waren mijn vrienden, vroe ger zou het mij heel moeilijk gevallen ziju hen te ontberen. Ik vroegde me n^ar hun meening en dieed moeite hun aangenaam te zijn. Nu ga ik mijn weg zonder me aan hen te isforen. Ik ben een mensch gewor den, dat op zich zelf staat. Ik ben blij en dankbaar voor alle sympathie, die men mij bewijst, maar ik doe niets om die te win nen. Ik heb gemerkt, dat het interessanter is, te luisteren naar hetgeen ik zelf gevoel en denk, dan wat andere mensdhen van me denken. Ik heb mezelf gevonden. En u heeft ook u zelf gevonden, dat weet ik." Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1