jr. 956. §m Jaargang. Vrijdag 11 Maart 1910. BUITENLAND. KOLONIËN. AMERSFOORTSCH DAGRLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem frauco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant rersohijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. gdvertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóér 11 uur 's morgens bq de Uitgever» in te zenden. Uitgevers! VALKHOFF 6 C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cent* bq vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Btad, bq abonnement. Esr circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvrat toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat het proces-ver baal. lie treffende den uitslag der verkiezing -van één lid voor de provinciale Staten van Utrecht, voor een ieder ter gemeente-secre- j tarie, kamer no. 8, nederligt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar is. Amersfoort, den 9dt*n Maart 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris. De Burgemeester, J. G. STEN PERT KKOESE. WiUtJTlERS. KOSTELOOZiE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet oip artikel1 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad. No. '135); brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze in enting wordt gegeven op den eersten en tweeden Maandag van de maanden Januari. April, Juli en October telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde localitetit van het voormalig schoolgebouw wijk A\ Koestraat no. 9. Gediaanj te Amersfoort, den 10. Maart 1910. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, j De Secretaris, De Burgemeester, 1 J.G.SmENFBRT RROESE. MTÜIJTIERS. Politiek Overzicht Gevallen van verduistering. Dc inhechtenisneming van den gerechte lijken likwidateur Duez wegens verduiste ring van verscheidene milflioenen., die grootendeels door de hem toevertrouwde vereffening van het vermogen van ontbon den geestelijke orden in zijne handen waren gekomen, verwekt in Parijs groot opzien. Tegelijk komt met de op de werf van Tou- j Ion en waarschijnlijk ook in andere oorlogs- havens gedreven verduisteringen een ander hoofdstuk van wijdvertakte corruptie aan den dag. De regeering heeft er prijs op gesteld, wat het geval van Duez betreft, de openbare meening ten volle in te lichten omtrent den staat van zaken en aan .te toonen, dat daar bij hare verantwoordelijkheid en die van de regeeringspartij buiten spel blijft. Volgens deze inlichtingen is de toedracht van de zaak aildusReeds een jaar geleden heeft de vertegenwoordiger van het 0. M. bij de burgerlijke rechtbank te Parijs voorgesteld, Duez te ontslaan uit zijn ambt als gerechte lijk likwidateur wegens ernstige verzuimen in de vervulling van zijn ambt. De recht bank gaf echter gevolg aan een drie dagen te voren door Duez ingediend verzoek om ontslag, waarbij hem de verplichting werd opgelegd binnen een zekeren termijn reken schap af te leggen van het hem toever trouwde beheer. Duez wist echter, met tee- stemming van de rechtbank, uitstel te ver krijgen van het afleggen van rekenschap en verantwoording en een vonnis te verkrij gen, waarbij hem de verplichting werd op gelegd, naarmate de vereffening van de hem toevertrouwde boedels ten einde ge bracht werd, zijn rapport daarover in te dienen. Daardoor was hij nog slechts on derworpen aan de gerechtelijke controle. Toen echter in het begin van deze week, na langdurig uitstel, deze controle voor de eerste maal feitelijk werd uitgeoefend, bleek, dat alleen in de kas van de gewone loo- pende likwidatiën, die aan Duez waren op gedragen., 700,000 francs ontbraken. Duez bekende, dat bet ontbrekende bedrag in 't geheel omstreeks 5 millioen bedroeg, die hij in beursspeculatiën verloren had daar van waren 4 millioen afkomstig van de ver effening van bet vermogen der ontbonden orden. Deze bekentenis leidde tot ziine in hechtenisneming. Hoe het komt, dat hij zoolang nog zijn ambt kon waarnemen, of schoon sedert meer dan een jaar reeds de onregelmatigheden in zijn beheer bekend waren, blijft eene vraag, die nog ophelde ring behoeft. Eene andere vraag is of het bedrag van zijne verduisteringen door hem naar waarheid is opgegeven. Het. is niet onmogelijk, dat dit zal tegenvallen. Om zich klaarheid te verschaffen omtrent de gebreken van het bestuur der vloot en der werven, die oorzaak zijn van de bij de leverantiën voor de vloot voorgekomen ver duisteringen, vertoeft de onderstaatssecre taris Chéron thans in Toulon. Hij is reeds, zooals hij aan de pers heeft medegedeeld, tot de overtuiging gekomen, dat het over- heerschen van formaliteiten in het leveran tiewezen de duistere intriges, die daardoor moeten worden voorkomen, integendeel] be vordert. Het Journal des Debate vat de geheele kwestie dter leverantiën van dit standpunt op en betoogt, dat de schade door de ver duisteringen volstrekt met evenaart de ver liezen tengevolge van het slechte be6tuur wanneer men de eerste met één uitdrukt, dan kan men de tweede op honderd stel len Ounoodige omslag, misbruik van den politieken invloed, gemis ,#an zelfstandige verantwoordelijkheid, centralisatie, overma tig wantrouwen dlat in ren algemeen en waan van' bedrog ontaardt, dat zijn de geld ver slindende verkeerde toestanden, die de be lastingbetaler zich mort getroosten. Het blad maakt melding van de verkla ringen, die het lid van de Toulonsche Ka mer van koophandel Nicoldni aan den heer Clhéron heeft afgelegd. Deze drukt de mee lid ng uit, dat de staat hiet bedrog ;n die hand werkt door zijne overmatige eis&hen bij de leveringscontracten. De voorwaarden zijn zoo drakonisch, dat zij eigenlijk in strijd zijn met de goede zeden. Een handelaar, a-e voornamelijk op de marine is aangewezen, kan bij voorbaat niet rekenen op vastheid in die betrekkingen tot den staat, omdat alle leverantiën hij aanbesteding worden gegund. Hij heeft er daarom het grootsite belang bij, zich op de hoogte te stellen van die zaken, die in die toekomst zijn te doen. Wanneer een klerk hem daarbij een wenk geeft, dan is diat niet altijd een vergrijpbetaald moet zulk een dienst natuurlijk worden. Stel nu de handel aai* krijgt de leverantie. Dan ver klaart de marine hemGij zijt tegenover mij gebondenwat mij betreft., ik zal de' leverantie onderzoeken, aannemen en beta len, als dlat mij past, zondier vergoeding, al ondergaat de zaak ook uitstel, wat voor den leverancier tijd- en renteverlies beteakent. H.j wordt er toe gedwongen, zich te verze keren van de gedienstigheid van de ambte naren, die 't zoo kunnen inrichten, diat hij vroeger aan de beurt komt. Daardoor komt hij in de verzoeking, in de hoedanigheid en de hoeveelheid van de leverantie te bespa ren wat hij op den prijs heeft moeten laten vallen om de levering te krijgen. Serieuse firma's doen niet mee aan de inschrijving, omdat zij daarbij niet krijgen wat hun toe komt, en hoe zuilen zij met winst werken, die 25 a 50 pet. van den prijs laten vallen'? Op de eene of andere wijze moeten zij zich schadeloos zien te stellen. Het Journal des Débats besluit aldus ,,De aanbesteding verschaft geen z^.ver- beid, dat het geleverde goed in behoorlijken toestand zal blijven. Door de onvastheid, die zij in de hand werat, drijft zij de prij zen in de hoogte, terwijl zij juist bestemd is die te verlagen. Daarbij wordt het ver krijgen van inlichtingen over de bijzondere eigenschappen van het te leveren voorwerp uitgesteld tot het sluiten van het contract in gevallen waarin diit, zooals bv. bij ge- schattorens, beslissend kan worden voor liet maken van een plan van de inlichting en den géheelen bouw van een schip. Zoowel oni de vrees van be6tolen te kunnen worden als ter wille van de vele voordeelen, die uit het voortduren der betrekkingen tot een leverancier voortvloeien, zou een particulier niets willen weten van aanbesteding onder alle omstandigheden." Men ziet, ook hierop past de bekende u.u- sipraakThere is something rotten in the state. Dat deze zaken aan den dag komen aan den vooravond van d' ©verkiezingen, maakt het voor de regeering niet aangena mer. Karl Lueger. f Dr. Karl Lueger heeft zijn strijd vol stre den. De ontknooping van die langdurige ziekte, die weken lang werd verwacht, is eindelijk gekomen. Sedert half Februari wan. ihoopten de geneesheeren aan zijn behoud en waren machteloos getuige van de lang durige worsteling van dezen man van bui tengewone kracht tegen den dood. Strijd heeft Karl Lueger steeds gevoerd, in zijn leven. In hardien strijd heeft hij zich do booge positie veroverd, die hij t&n slotte innam als burgemeester van Weenen en hoofd van de christeldjk-sociale partij, die door hem in 't leven werd geroepen en in zijne handen een krachtig werktuig was, dat hem 'hielp den ladder te beklimmen. Beginselvastheid kan zeker niet onder zijne deugden gerekend worden. Hij begou zijne loopbaan in 1875, toen hij lid werd van den gemeenteraad van Weenen, afs democraat, maar werd later een der voor mannen van de anti-semietiscke beweging. Die beweging bracht hem na jaren van strijd tot het deel van zijn strevenden 8eu April 1897 werd zijne benoeming tot eersten burgemeester van Weenen door den Keizer 'bekrachtigd. Daar heeft hij sedert, gedra gen door de vereering die zijne partijgenoo- ten voor hem koesterden, met schier onbe perkt gezag geheerscht, en al zijn de jaren van zijne macht niet velen in getal geweest, de tijd van zijn bestuur der rijkshoofdstad draagt den stempel van zijn krachtige» per soon; in zijn werk heeft hij zich een blij vend aandenken gesticht. Het huis van afgevaardigden van den rijksraad heeft gisteren zijne zitting opge heven om Lueger's nagedachtenis te eeren. Dit bewijst de markante plaats, die Lueger innam in het openbare leven van Oosten rijk als hoofd van eene partij, die met hare 96 leden de sterkste der in het huis vertegen woordigde fractiën vormt en een van hare leden op het voorzittersgestoelte heeft ge bracht. Belgift. De leden Persoons, Anseele en Vander- velde hebben bij de Kamer een wetsvoor stel ingediend, strekkende om het Vlaamsch in het leger tot zijn recht te doen komen. De voornaamste bepaling is, dat drie jaar nadat de wet in werking treedt, niemand officier of officier van gezondheid bij het leger kan worden, die niet voldoende Vlaamsch en Fransch kent. De regeering zal binnen kort een wetsont werp indienen tot verhooging van het in voerrecht op wijn en zijde, om zich daarvan te kunnen bedienen als represaillemaatregel tegen de België benadeelende Fransche ta rief verhoogingen. Een door de commissie van den oppersten nijverheids- en handelsraad goedgekeurd rapport doet uitkomen, dat België het beginsel van de,n vrijhandel moet handhaven, maar keurt dezen maatregel goed Engeland. Ecu eigenaardig incident, dat in het la- gtrhuis is voorgekomen, illustreert den on- zfck-ren toestand, die nu in het Engelsche par ernent heerscht. Op de begroofcing van oorlog was door Ramsay Miacdanald een amendement voorgesteld, dat den wensch uitdrukte, diat de loonen in de werkplaat sen Tan den staat zouden worden gelijk ge- st«- 5. mei die, welke in de beste particuliere ondernemingen worden betaald. De regee ring verklaarde in beginsel veel voor hot a- ie ik't ment te voelen, maar het om redenen van oj portuniteit niet te kunnen overne men Men verwachtte, dat het amendement nu wu wordlen ingetrokken, maar het deel van de oppositie, dat niet instemt met de pol'itiekd leiding van Arthur Balfour, ver langde stemming over het amendement. B'j do stemming ontstond de grootste verwar ring. De leiders van de arbeidspartij ont helden zich van de stemming; een aantal leden van de partij stemden tegen. De na tional» ten stemden met de regeering, de onzfli.mkelii'ke nationalisten stemdlen niet mee. De frontbank van de oppositie ont- hield zich eveneens van de stemming; eeru- c- nservatieven stemden zelfs voor de r^gs- ring. terwijl de aanhangers van Cham- brla'n voor het amendement stemden. H-t aat van de stemming was, dat de .e geering eene meerderheid van 63 stemmen k-r«g Londen, 10 Maart. Bij die discus- si© over een voorstel tot het verleenen van een er edict van 8 millioen p. st. ten behoe ve van den burg er lij ken dienst voor 6 we ken wees Austen Chamberlain op het onge woon kleine bedrag, dat voor een zeer kor ten 'ijd wordt gevraagd, en deed hij uitko men 'dat de door de regeering gekozen weg nooöig zou maken, dat op een later tijdstip van <Üe zitting weder een nieuw crediet zal aangevraagd worden. De kanselier der schatkist Lloyd George verklaarde, dat de regeering teruggekeerd was tot de praktijk, die vóór 1896 gold. De financieéle toestand is van zeer onge- wonen aard en het Huis zal over ongeveer 6 w« 1 cn gelegenheid hebben zijne meening uit tv spreken omtrent het regeeringsbe- leid. al was het onzeker van welke zijde dit dan wordt gevoerd (Toejuiching bij de min;skriee]en.) Chamberlain antwoordde, dat het zeer be grijpelijk is, dat de regeering het- besef heeft dat haar bestaan aan een dunnen draad hangt en dat- zij verwacht, dat haar leven omstreeks half Mei een einde zal nemen. Naar één doel echter blijft de regeering voortdurend streven, n.l. oon aan hare op volgers eene zoo groot mogelijke financieel© verwarring na te laten IN ;v eenige verdere discussie werd liet voor stel der regeering aangenomen. Italië. Rome, 10 Maart.. Te Colon na heeft heden het duel plaats gehad tusscjien ge neraal Peccia en Chiesa. Na 24 reprises werden beiden licht in het gelaat gewond. Spanje. Madrid, 10 Maart. In een rede voering, welke werd uitgesproken aan een banket ter eere van Sagasta, deed de mi nister van binnenlandsche zaken een be roep op de vereeniging der linksche frac ties teger. de conservatieven, op wie het noodig is de overwinning te behalen in het belang van Spanje's vooruitgang De mi nister voegde er bij, dat tot dusver nog geen enkel ministerie zulk een verklaring had durven doen. (Levendige toejuichingen). Oostenrijk. Het bericht van de Vossischo Ztg. over eene afkeurende uitdrukking van Keizer Frans Jozef bij gelegenheid van een hofbal over den arbeid van den militairen bond in Griekenland, wordt uit Weenen tegenge sproken. Van zulk eene opmerking van den Keizer is daar niets bekend. Weenen, 10 Maart. Ondanks het verzet van den voorzitter, nam het huis van afgevaardigden met 196 tegen 187 stemmen het voorstel aan, om het wetsontwerp tot het verleenen van machtiging aan de regee ring om zich een bedrag van 182 millioen door leening te verschaffen, aan het einde van do agenda der volgende zitting te plaatsen. Morgen is er zitting. Weenen, 10 Maart. Lueger, bur- gemeesier van Weenen, is liedenmorgen ge storven Weonen, 10 Maart. Ti» de Kamer bracht de president hulde aan die nagedach tenas van Lueger. Vervolgens werd de zit ting toD teeken van rouw opgeheven. Rumenië. Uit Bukarest wordt aan de Neue Freie Presse uit de beste bron bericht, dat het bericht over eene reis, die kroonprins Fer dinand van Rumenië zou ondernemen naar Petersburg, onjuist is. Bulgarijë. Sofia, 10 Maart. De Sobranje heeft zonder debat het voorstel aangenomen tot instelling van een onderzoek naar de han delingen van enkede Stamboelovistische mi nisters. Eene commissie van 15 leden is met dat doel benoemd. Rusland. Aau den „Hilfsverein der Deutschen Juden" wordt uit Petersburg bericht, dat de verbanningen van Joden uit verschil lende steden van Rusland weder veel meer dan tot voor eenigen tijd aan de orde van den dag zijn. Ten tijde van Plehwe konden degenen, wien uitwijzing boven het hoofd hing, tenminste nog bescherming vinden bij bet ministerie van binnenlandsche zaken, thans echter gaan de bevelen tot uitwijzing juist van dit ministerie uit. Honderden Joodsche gezinnen te Riga, Kas ai en Woronesh, waaronder vele, die reeds tientallen jaren daar hebben gewoond, hebben thans aanzegging gekregen die ste den ten spoedigste te verlaten. Voor het districtsgerechtshof te Peters- burg is het proces gevoerd tegen Nicolaas Tchaikowsky en mevrouw Breschkowsky, die zich hadden te verantwoorden wegens de beschuldiging, eene gevaarlijke beweging te hebben bevorderd en de boeren tot gewapen- den opstand te hebben aangespoord. Toen Tsehaikowsky in hechtenis genomen werd, hadden talrijke vrienden, ook uit het bui tenland, zich voor hem in de bres gesteld en verkregen, dat hij op vrije voeten werd ge steld tegen een borgtocht van 50,000 roe bels. Mevrouw Breschkowsky grootmoe der" zooals zij onder hare geestverwanten wordt genoemd werd uit de gevangenis naar de gerechtszaal gebracht. Op het ver-* zoek, dat het proces in 't openbaar zou wor den gevoerd, werd afwijzend beschikt, omdat demonstration in de gerechtszaal werden ge vreesd, maar een enkele verslaggever werd in de zaal toegelaten. De uitslag van het proces was, dat Tsehai kowsky werd vrijgesproken, terwijl zijne mede-beklaagde tot deportatie naar Siberië werd veroordeeld. Turkije. Het lot van Abdul Hamid houdt steeds de bevolking bezig. Uit Konstantinopel wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat in goede Turksche kringen het gerucht wordt geloofd, dat de gewezen sultan onlangs in gezelschap van prinsessen verkleed is aan gekomen en in 't oude paleis Topkapu aan de spits van het oude serail gevangen wordt ge houden. Zijne komst is de prijs, dien de re geering heeft gesteld op den afstand .van de ge'heele rest van het vermogen van Ab dul Hannid. De correspondent van de Köln. Ztg. voegt daaraan toe, dat men 't als een bewijs mag beschouwen, dat Abdul Hamid ook heden nog niet geheel zonder aanhang is, wanneer zulke geruchten verspreid wor den en geloof vinden. Wel ingelichte per sonen gelooven niet aan de waarheid van de geruchten. Konstan tinopel, 10 Maart. Een 'gevecht met Albaneezen had op 26 Fe bruari plaats in de omstreken van Ipek. Vijf soldaten werden gedood, 1 officier en 4 soldaten gewond, terwijl aan de zijde der Albaneezen 6 personen werden gedood en talrijke werden gewond. Marokko. Over de oorzaak van de Fransche straf expeditie naar het Saergebied verneemt de te Tanger verschijnende Almoghreb Alaska, ondanks den Marokkaanschen titel een En- gelsch blad, uit Rabat, dat de vermoorde luitenant Meaux, die met eene kleine Fran sche afdeeling een gevluohten misdadiger in Saer moest gevangen nemen, diens vrouw liet schaken en daarvoor door den echtge noot doodgeschoten vyerd. Hij zou dus zelf schuld zijn aan zijn dood, en de Fransche voorstelling, volgens welke hij het onschul dige slachtoffer van den Marokkaanschen vreemdelingenhaat zou zijn, is verkeerd. Uit Ceuta wordt via Gibraltar bericht In Mei van het vorige jaar begonnen genie troepen met den aanleg van twee wegen, die Ceuta met Tetuan eenerzijds, met Tan ger anderzijds moeten verbinden. Deze werkzaamheden werden gestaakt, toen de strijd bij Melilla uitbrak. Sedert is de be zetting aanzienlijk versterkt; het telt nu 12,000 man. Ook munitie en materieel voor barakken werden naar Ceuta gebracht en voorraden levensmiddelen werden er opge- slagen. Marschen en oefeningstochten wor den gehouden, die de troepen ver buiten de grenzen van het kamp brengen en groo- ten indruk maken op de naburige stammen. Er wordt verzekerd, dat de aanleg van de wegen naar Tetuan en Tanger in April of Mei zal worden hervat en men vreest, dat deze werkzaamheden tot incidenten aan- leiding zullen geven. Voroenlgdo Stated. Volgens een bericht uit Montreal staat er een tarief oorlog voor de deur tusschen Canada en de Vereenigde Staten. Amerika dreigt melt het leggen van de surtaxe op artikelen uit Canada, wanneer zijne voor stellen niet worden aangenomen, die voor Canada onaannemelijk zijn. Brazilië. Als totaal-cijfers bij de presidentsverkie zing worden opgegeven voor Her mes de Fonseca 365,918 stemmen, voor Barbosa 174,300 stemmen." In den staat Sao Paulo was de verhou ding omgekeerddaa» werden voor Fon seca 25,541 stemmen, voor BarbosA 68,018 stemmen uitgebracht. Allerlei. Door een onderschepten brief, dien Hofrichter uit de gevangenis had willen smokkelen, is uitgemaakt dat Hofrichter het vergif betrokken heeft uit den winkel can zijn oom Wilhelm Appel, die apotheker is in Freudental. Mevrouw Hofrichter heeft na die bewijzen niet langer meer kunnen volhouden dat de doosjes gediend hebben voor een naai necessaire, zooals gezegd was. Ware Hofrichter niet zoo onvoorzichtig ge weest brieven uit de gevangenis te laten mokkelen, waarin hij aan zijn bloedver wanten wenken geeft, hoe zich te gedragen en ze verleiden wil tot bet afleggen van valsehe getuigenissen, dan zou de zaak thans wellicht gunstiger voor hem gestaan hebben. N. R. Ct. OOST-1NDIE. Be hertog van Mecklenburg op Java. - Nopens het Verblijf van den vorst te Batavia, Buitenzorg, en. de Preanger weet de Javabode het volgende mee te deeleu ,,Vau den 2en tot den 5en Maart zal dit oponthoud in onze stad duren. De her tog van Mecklenburg en zijn gemalin, die vergezeld wordeu door een adjudant, diens echtgenoote en ten kunstschilder en rond geleid wordt door den controleur A J. H. Eyken, zal eerst onze stad bezichtigenhet ethnografisch en oudheidkundig museum zal dan met een bezoek worden vereerd. Eveneens de opiumfabriek, de dokter-dja- wa-school en wellicht nog andere inrich tingen van onderwijs. Op den derden dag van het verblijf hier ter &teae wordt per automobiel een bezoek gebracht aan de bamboe- en pandan-hoe- den-fabriek van. den heer Petitjean te Tau- gerang. Tevens zullen dan de bevoeiings- werken van den Tjioedjoeng worden bezich tigd. Met deu middagtrein op den 5den Maart gaat de reis naar Buitenzorg, waar deu oden wordt rust gehouden en den 7den de verschillende instellingen, behooreud© tot departement van landbouw, worden be zocht. Na Buitenzorg komt Tjipanas aau de beurt, waar men de afdeeling bergplan- teu van den Plantentuin zal bezoeken ook wordt een tochtje naar den waterval van de Tjibenreum geanaakt. Den lOen Maart volgt Tjiandjoer, waar een bezoek zal worden gebracht aan deu recent waarna de reis verder gaat naar Ban doeng. Van hieruit is men voornemens ver scheidene uitstapjes te doen, o.m. naar den vulkaan Tangkoeban-Praoe en den kina- aanplant van den heer Bosscha, naar Ga- roet, waai' het gezelschap een dag of vijf in het hotel Van Horck zal logeeren. Dan wordt de Papandajan beklommen, een be zoek gebracht aan de heet© bronnen van Tjipanas en het meer van Leles Den 20en gaat de reis naar Djokj-a en verder via Klaten en Soerakarta naar Soe- rabaja, van waar het gezelschap deu 21steu April per s.s. ,,Rumphius" naar Batavia gaat en verder per s.s. „Bantam" door reist naar Sumatra's Westkust, van welke streek de hooge gasten den 8en Mei te Tandjong Priok terugkeereu. De reis gaat linea recta naar Buitenzorg. Van den 13en Mei tot deu 19en Mei gaat men aan de Wijnkoopsbaai jagen en den 21sten Mei vertrekken de gasten weer naar Singapore. Cholera to Somaraag. Uit Batavia wordt geseind: De cholera-epidemie te SemarAng neemt een dreigend karakter aan. Dagelijks komen er twintig sterfgevallen voor. Verdere uit breiding der ziekte wondit gevreesd.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1