KOLONIËN. BINNENLAND^ werking van liet landsbestuur tusscheii! grondbezitters en erfpachters gesloten con tract. Het staatstoezicht zal moeten dieaieu om alle misstanden, die tot dusver aan die aflossing kleefden, uit den weg te rui men. De oplossing van de Bosnische agrarische kwestie zal op deze wijze geschieden in dien zin, dat de van oudshei bestaande instel lingen zooveel mogelijk worden ontzien. De aflossing van de erfpachten blijft voorna melijk facultatief om deze reden, diat men zoo min onder de mohammedaanse he grond bezitters als onder de in cultuur zoo achter lijke Servische erfpachters een© landlver huizingsbeweging zou willen doen ontstaan. Rusland. De nieuwe landdiag van Finland is nau welijks bijeengekomen, of er is hem reeds weer eene zware beproeving opgelegd'. Door ©ene ukase van den Czaar werd na melijk den landdag verboden, een adres debat te openen. Men wilde op deze wijze den landdag de mogelijkheid ontnemen in een adres aan den Czaar den toestand n Finland van het Finsche standpunt toe te lichten en de Russische politiek in Finland aan eene zakelijke critiek te onderwerpen. Op cben landdag maakt dit verbod echter den indruk van een nieuwe inbreuk op zijn constitutioneel recht en de stemming in de volksvertegenwoordiging is zeer geprikkeld. l)it kwam ook uit in die toespraak van den nieuwen voorzitter van den landdiag Svin- tufwud, die o.a. verklaarde, dat de land dag van Finland nu een bijzonder moeie- 1 ij ken strijd had te voeren, omdat liet ging om de hoogste goederen van het vader land. Mohilew, 12 Maart. In den post trein tusschen, S'hklow en Ivopyssu overvie len 12 in een gevangen wagen zittende ge vangenen, die tot tuchthuisstraf waren ver oordeeld, en 2 andere arrestanten, nadat zij de lichten hadden gedoofd, den wachtheb- bendian beambte. Er ontstond een gevecht, waarbij een be ambte en een gevangene werden gedood en 10 gevangenen gewond. Bulgarije. Het voorstel tot het instellen van eene enquête van dien arbeid der Stam'boelowis- tische ministerien gedurende de jaren 1903 tot 1908, dat door den sobranje is aange nomen, was ondertoekend, behalve door le den van de regeeringspartijook door twee oppositieledenDe commissie moet in de aanstaande najaarszitting rapport uitbren gen over de vraag of er gevallen zijn voor gekomen van grond'wets schennis en uit eigenbaat gepleegde benadeelingen van den staat. Eerst wanneer de sobranje zich over de conclusiën van dat rapport lieeft uitge sproken, zal het eigenlijke gerechtelijke onderzoek worden ingesteld. De procedure zal dus in ieder goval van langen duur ziju. Turkije. Uit Komsibanhinopd wordt haricht, dat bij het bezoek van den Serviscben minister Milowiaaowdtsch tusschen dezen en zijn Turksclien ambgonoot Rifaat overeenstem ming verkregen is omtrent het bezoek van dien Koning van Servië aan het hof van den Sultan. De Koning, die in het histo rische paleis Beyleirberg, dat ook Keizerin Eugoniie cn Keizer Friedrich heeft gehuis vest, zijn intrek zal nemen, zal in de twee de helft van April komen. Saloniki, 12 Maart. Volgens een bericht van do Turksch-Bulgaarsche grens heeft de gemengde commissie uitgemaakt, diat 1 rat incident van Tiamrash te wijten is aan do Turksche soldaten. Griekenland. Ton gevolge van nieuwe edschen van den militairen bond, welkor onmiddielijke uit voering door de regeering wordt geweigerd, is eeno nieuwe crisis ontstaan. Verlangd wordt, dat nog vóór het sluiten van de kamerzitting de wetten zullen worden af gedaan, die betreffen de zuivering van het ambtenaars personeel van lalle ressorten,, van alle den bond niet aangename elemen ten, oene wijziging van de kieswet, de ver wijdering dér den bond vijandige profes soren van de universiteit en do oplossing van de agrarische kwestie in Thessalië dooi' onteigening van do groote landgoederen en 'tevens verdeellng onder de tegenwoordige pachters tegen eene over vele jaren ver doelde amortisatie. De bond maakt zijne ontbinding afhankelijk van de vervulling dezer edschen, terwijl minister-president Pragoemis ze voor verwezenlijking onvat baar verklaart en dreigt met zijn aftreden. Brazilië. Rio de Janeiro, 13 Maart. Uit officieel© bron wordt als uitkomst van cfó presidentsverkiezing bekend gemaakt, dat zijn uitgebracht op Hernias da Fonseca 418,039 en op Barbosa 197,766 stemmen. De uitslag in eenige districten van het binnen land ontbreekt nog, maar die zal geen ver andering brengen in den einduitslag. Allerlei. Rougier deed Vrijdag eene schitte rende vlucht van Monaco naar Menton, langs het strand over Kaap St. Martin. Boven de haven van Menton gekomen, keer- do hij naar zijn plaats van vertrek terug. Rougier's plan is nu om van Monaco naar Nizza te vliegen. Pierpont Morgan heeft nieuwe trust- plannen. Hij wil alle automobielfabrieken in Detroit (Michigan) en dat zijn er heel wat in een trust vereenigen, en zoo te komen tot de stichting van de grootste automobielfabrieken-combinatie ter wereld. Morgan moet al een aardig eind op weg zijn naar do verwezenlijking van zijn plan. Chicago, 13 Maart. De bestuur ders van 49 spoorwegen hebben bericht ge kregen, dat 30,000 machinisten en stokers verlangen, dat van liet plaatsen der be vorderingen onder hun toezicht eene voor waarde zal worden gemaakt, voorafgaande aan de arbitrage over de vraag der verhoo ging van de loonen. Vrijdag is er huiszoeking gedaan bij den verduisteraar Duez. De rechter van in structie Albanel heeft hem hierbij onder vraagd. De beschuldigde» bekende alles. Hij was reeds niet zijne diefstallen begonnen, toen hij nog secretaris was van den rechter lijken liquddateur Iinbert, dien hij is op gevolgd „Ik maakte gebruik van het vertrouwen, dat mijn patroon in mij stelde, om hem een volmacht In blanco te doen teekenen. Toen ik hem verving was er een tekort van 500,000 frs. in mijne kas. Sedert dien is dat tekort steeds toegenomen. Ik heb het geld iu beursspeculaties verloren. Daarin heb ik in 't geheel 4 mdllioen verloren." En de rest? Ja, die heb ik uitgegeven voor mijn huishouding en voor mijne genoegens. De heer Albanel drukte zijne verwonde ring uit, dat de beschuldigde zóó lang heeft kunnen geld ontvreemden en zulke groote sommen, zonder de aandacht te trekken. De heer Duez antwoordde: Ja juist, dat is het liern I Indien in 't begin van mijn ambt.er financieel toezicht had bestaan over mijn beheer, dan zou men spoedig gezien 'hebben welke onregelmatigheden ik beging. Vandaag betreur ik dit gebrek aan toe zicht, want zoo het bestaan bad, zou ik in den weg van het tekort niet verder hebben kunnen gaan." Op bevel van den rechter van instructie werd in Ne vers een voormalige bediende van den 'likwidateur Duez, Martin genaamd, gevangen genomen. Martin was de hand langer van Duez in likwidatriezaken en ver diende daarbij in korten tijd zóóveel, dat hij, ofschoon van huis uit onbemiddeld, niet. slechts in Parijs een royaal leven kon leiden, maar ook reeds in de buurt van Nevevs een landgoed had gekocht. In de Parijsche woning van Martin werden door liet gerecht driehonderd bundels akten over de likwidatiën van Duez in beslag genomen. Cherbourg, 13 Maart. Gisteren avond om 9 uur is een verschrilbkelij ke storm losgebroken over die stad. De donder rom melt, de hagel valt met een tot dlusver on gekend)© dichtheid. In een half uur waren de meeste straten verspreid. In sommige wijken stond het water 20 c.M. boven de trottoirs. Vele inwoners kunnen niet in hun ne buizen komen. Aangaand© de vreeselijke dambreuk, die in Wales de streek Elydach vernielde en velen personen bet leven kostte, lezen wij in aansluiting met de telegrammen, hierover reeds gegeven, in buitenlandscbe bladen Tc Blaenclydach, in bet Rliondda-dal (Glamorganshire), is Vrijdagmiddag een dam, opgeworpen om het water uit een oude kolenmijn te keeren, bezweken. Het water, dat zich vermoedelijk ten gevolge van de jongste zware regens in dé mijn had opge hoopt, stroomde een berghelling af en vaag de alles op zijn weg weg. De bruinende stroom kwam op het onverwachtst op het dorp in het dal neer, en mannen, vrouwen en kinderen moesten in ftllerijl vluchten om hun leven te redden. Allereerst stortte de vloed tegen het schoolgebouw, waarin zich 900 kinderen be vonden. De directeur Williams, die bet ge vaar bemerkte, deed onmiddellijk het noo- dige, om de schooljeugd in veiligheid te brengen. De oudere knapen en meisjes wer den zender moeite uit het gebouw gebracht. Het grootste gevaar bestond voor de kleine kinder af deeling. Het water stroomde in bet voor deze afdeel in g bestemde gebouw en steeg snel tot vier of vijf voet. De kleintjes werden om verges meten, maar een aantal van hun werk terugkeerende mijnarbeiders snel den reeds toe en brachten bet kleine goed in veiligheid. Ook de onderwijzeressen red den met veel heldenmoed vele kinderen. De arbeiders waadden tot aan hun schouder in het water e»n verdedigden aldus het leven der kinderen tegen het ontstuimige element. Het water had zoo'n kracht, dat bet groote rotsblokken afscheurde, die de dam bekleed den, en versperde daarmede het spoorver keer. Vele huizen werden verwdest. Het water steeg vijf voet in de woningen. Een vrouw werd uit haar huis, dat instortte, naar een leeg huis aan de overzijde gedreven en hier vond men haar dood tegen de deur, terwijl haar baby eveneens dood eenige voe ten verder van haar, ronddreef. Twee school meisjes van negen en zes jaar verdronken. Het lijk van de eene werd vele honderden nieter van het schoolplein voortgestuwd. De woeste golven rukten verder een klein kind uit de armen van zijn vader. Men vond het honderden meters ver afgedrevendood 1 •Zoo zijn er in het geheel reeds zes per sonen verdronken. De schade beloopt vele duizenden ponden sterling. De dakloos ge- wordon bewoners dezer streek vinden in de naburige dorpen een onderkomen. OOST INDIE Kasdiefstat te Kosta^Radja. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint d.d. 12 Maart: Het door den Raad van Justitie te °a- d&ng tegen Van Daalen gewezen vonnis is in hooger bei'oep bekrachtigd. Het blad brengt in herinnering dat Van Daalen, beklaagde in de kasdiefstalzaak te Koet a Radja, bij vonnis van den Raad van Justitie te Padang, conform den eisch van den officier van justitie, wegens diefstal van 320,000, met gebruikmaking van valsche sleutels in een onbewoond huis, werd ver oordeeld tot vijf gevangenisstraf en tien ia-ar ontzetting uit de rechten genoemd in art. 20 van het Wetb. van Strafr. (waarneming openbare bedieningen of ambten, curator schap, afleggen van getuigenis onder eede in burgerlijke zaken). Beklaagde, die hardnekkig is blijven ont kennen, vroeg onmiddellijk revisie aan. Blij kens het bovenstaande telegram heeft Pt niet mogen batenhet Hooggerechtshof he^ft het vonnis bekrachtigd Do Staatscourant van Zondag 13 en Maandag 14 Maart bevat o.a. de vol gende Konbesluiten benoemd tot burgemeester van Asten W. J. M. Wijnen; tot schoolopziener in het arr. Amersfoort J. Stamperius te Baarn, niet gelijktijdig eervol ontslag als schoolopziener in hot ar- 1 rondiaseoniént Rlienentot idem te Rhonon J. Adriaans©, te Zeist benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Elburg W. die Vriies, commies der posterijen en telegrafie 2e kl. benoemd, met ingang van 1 April a. tot adjunct-commissaris der loodsen te Maassluis, de tijdelijke adjunct-commissaris der loodsen aldaar, L Wiersma; toegevoegd als secretaris aan de plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Ba- rendreCht, met ingang van 8 Maart j.l,} J. H. Huyser. ambtenaar ter gemeente-secretarie te Barendirecht H. M. de Koningin-Moeder bad aan bet jongst gegeven diner als gastende gezanten van Italië, China en Turkije, den Minister van Buitenlandsche Zaken en me vrouw De Marees van S winder en, den Mi nister van Financiën en den Minister van Waterstaat, benevens leden van het civiele en militaire huis en enkele dames en hee ren particulieren H. M. de Koningin-Moeder bad Za terdag aan dien lunch als gasten graaf en gra- vin, Bentinok en Waldeck, Limpurg, van Midd achten. Met den gezondheidstoestand van den Prins blijft 't steeds vooruitgaan, zoo dat 'bij zacht weder Z. K. II. zich over een paar dagen in de buitenlucht zal kunnen begeven Gerechtelijke registers. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de reclasseering (weder-opiheffing) van ont slagen gevangenen in de Tweede Kamer gaf het lid D'uys de vorige we.dk zijn afkeuring erover te kennen, dat in bewijzen van ze delijk gieorag, afgegeven door de politie, aan sollicitanten na r betrekkingen enz., alle oude vonnissen der betrokkenen werden ver meld, ten behoeve waarvan de politie inzag© kreeg vaai d© gerechtelijke registers, die al leen voor justitieel© doeleinden gebeizigdl mogen worden. Het Volk deelt nu mede, diat van hooger band' dit raadplegen van de gerecjhtedijibe registers is verboden. R ij n v a a r t. Het hoofdbestuur der schippersvereniging Schuttevaer heeft aan den minister van Buitenlandscbe Zaken verzocht: lo. te blijven verdedigen het standpunt, door hem ingenomen, n.l. dat de invoering van Rijnvaarttollen voor Ne derland onaannemelijk is; 2o. pogingen aan te wenden, die er toe kunnen leiden, dat ook aan de pijlers van spoorwegbruggen, over den Duitscheïi Rijn gelegen, schalen worden aangebracht, welke de doorvaart- hoogte van die bruggen aangeven. Installatie burgemees ter Röell. De gemeenteraad van Am sterdam vergadert a.s. Woensdagnamiddag te 2& uur. Als eenig punt vermeldt de agen da: Installatie van jhr. mr. dr. A. liöell als burgemeester. Jhr. Röell wordt Maandagochtend te Am sterdam verwacht. Zooals vroeger reeds ge meld1 is, zal hij in heit Doelen-Hotel zijn in trek nemen. Naar men verneemt heeft de schout bij -nacht baron Sweerts de Landas Wy- borgh, adjudant i. b. d. yan H. M., direc teur en commandant der marine te Am sterdam, zijn ontslag uit den zeedienst in gediend. De kapitein ter zee G. F. Tydeman, laatstelijk commandant der scheepsdivisie, welke een reis naar China en Japan maakte, wordt de volgende maand uit Ned.-Indië hier te lande terug verwacht. Op bet pantserschip Heemskerck zal tijdens de oefeningen in de Scandinavische wateren het bevel gevoerd worden door den kapitein ter zee G. L. Goedhart. De kapitein ter zee Smit, laatstelijk wd. chef van den marinestaf aan het De partement van marine, vertrekt a.s. Maan dag naar Oost-Indië, ten einde te worden belast met het bevel over een der oorlogs bodems van de koloniale zeemacht. Op verzoek op non-activiteit voor 11 maanden zonder bezwaar der schat kist de le luitenant F. E. Joebim van Noot dorp, van het 11e reg infanterie. Vrouwenkiesrecht. De derde algemeene vergadering van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht, zal gehouden worden op Zondag 8 Mei, te Almelo. M r. H. J. A. W i 1 ir. ar.fTe Rijs wijk is overleden de heer mir. H. J. A. Wil raar, oud-Lid van het Hoog Gerechtshof in Ned. Indië en ridder inde orde van den den Nederl andisehen Leeuw. Kolonel D. Twiss. f Op 64- jarigeh leeftijd is te 's Gravenbage overle den de gep. kolonel der art. van het O. I. leger D. Twiss. In 1866 ving hij zijn loopbaan aan bij het koloniale lager als 2e luitenant der art. Na de subalterne rangen te hebben door- loopen, werd hij in 1889 bevorderd tot ma joor en 3 jaar later 'tot luit -kolonelAls overste in 1896 gepensioneerd, werd hem twee jaar daarna de kolonels-rang toege kend. In 1876 werd de le luit. Twiss eervol vermeld ter zake van de door hem meege maakte krijgsverrichtingen op Aibjeh van 26 December 1875, 9 Maart 1876 tegen de IVe, VTe, IXe en XXIIe Moekims. Des wege droeg de thans overledene de Atjeh- gesp '73'76 Hij was eenigen tijd voor zitter der commissie van proefneming en onderdirecteur van den artillerie-oonstruc- tri©winked te Soerabaja. Tijdens zijn verblijf met verlof in Europa 1881 vervulde hij nog verschillende regee rt ngsopdr ach ten, o.a. wat betreft de ver voermiddelen van berggeschut ©n de soort van muildieren, daarvoor in verschillende landen gebezigd De begrafenis is bepaald op a.s. Dinsdag te elf uur van het sterfhuis naar Nieuw Eik-en-Duinen Het zesde Nederlandsche philo- Logen-congres zal worden gehouden te Lei den op Woensdag 30 en Donderdag 31 Maart a.s. Zedelijke opvoeding. Door een comité, bestaande uit de heeren dr. J. Th. Mouten te 'te-G raven h age, T. San nee te Amersfoort, J. Bruinwold Riedel te Am sterdam en mr. J. H. Abendanoiy.te 's-Gra- vemhage was een vergadering 'belegd in de residentie, waartoe een groot aantal ver een ig in gen, welke geacht kunnen worden belang te stellen in het doel van het tweede congres voor zedelijke opvoeding te Londen gehouden, waren uitgenoodigd ten einde den heer Harrold Johnson bestuurslid wan dit congres als redenaar daarover te hoo- ren Vertegenwoordigd waren o. a. het genoot schap 'van leeraren aan Ned. Gymnasia, de Vereen, 'van leeraren M. O., het Ned. On derwijzersgenootschap, de Bond van Oud Fröbelonderwijzeressen, de Bond van Ned- Onderwijzers, het gesticht Talmud Tora, de Vereen, voor onclerw. in handw. te 'sGra- venhage, de Theosofische opvoedingsvereen, de Vereen. M. U. L. O., de Vereen, van paedagogen, de Vereen, tot Vereenvoudi ging van Examens en Onderwijs, het Nut van het Algemeen, Volksonderwijs, de Bond tot behartiging van -de belangen van liet kind, de Vereen. Openbare Leeszalen, de Vereen, van Onderwijzers en Artsen, de Vereen, tot bev. van het schoonbeidsbegin- sel in het onderwijs, de Vereen, tot bev. van handenarbeid, de Ned. Bond voor Lichamolijke Opvoeding, het Ned. Gymnas tiek ver bond, de Tuchtunie, de Kindefbond, de Vereen. „Te Huizen", de Ned. Vegieta- riërsbond, de Ned. Onderwijzers Propa- gandadub, „Hein Leven", Reiner Leven", de Vereen, tot bescherming van Dieren, die Vereen, tot bestrijding der Vivisectie, enz enz. De vergadering, die geleid werd door den heer Mouton, ving aan met een ope ningsrede van deze, waarin hij herinnerde aan die opdracht, die het comité 30 October werd gegeven door de plm. 28 vereemi- gin.gen, die ook nu zijn vertegenwoordigd, opdracht, -die strekte om de deelneming aan het congres do'or Nederland te bevor deren en te pogen bet volgend congres hier te lande te krijgen. Het comité heeft zich nu gericht tot den Bond ter behartiging van de belangen van heb bind, welke bond zijn medewerking toe zegde voor het verkennen van het terrein enz. in Nederland en waarschijnlijk zal nu worden gepoogd in 1911 op initiatief van dien Bond een nationaal congres voor ze delijke opvoeding te houden. Mej. Dyserinck, de secretaresse van den Bond, heeft zich bij liet comité gevoegd. Van wege het bureau van het Londensch congres werd ook belangstelling getoond, blijkende uit de zending van hun lid, den heer Johnson, die 'hier komt om „pools hoogte te .nemen", hij moet ook te Brussel en te Parijis zijn en bezocht reeds Amster dam en Utrecht Ook in den Haag was de heer Johnson al en hij ontmoette veel be langstelling in onderwijskringen en ook bij enkele KamerledenVoorts is de Regeering op. deze vergadering vertegenwoordigd door twee hoofdambtenaren, een voor middel baar-, een voor lager onderwijs, die de voor zitter speciaal welkom heet. Hier deelt bij mede, dat op de vraag van den betrokken minister reeds dadelijk dooi den beer Johnson kon worden geantwoord, dat het congres zich aal bepalen tot zaken, die merischon van alle godsdienstige en wijsgeerige richtingen moet interesseeire®, al wordt het nut van godsdienstige opvoe ding allerminst ontkend. Hoewel de minister in het gesprek met. het comité geen bepaalde toezegging deed omtrent subsidie, vrij vergadergebouw, enz. kreeg men toch den indruk dat de minister de zaak niet ongunstig was gezind. De heer Johnscm bepleitte het houden van het volgend congres in Nederland, wijl daar bij het onderwijs, alle richtingen vrij elijk tot uiting komen. Bij de gedachten- wisseling bleek, dat eein groote meerderheid het denkbeeld van een nationaal congres voorstond, dat dan zou kunnen voorafgaan aain een internationaal, waarvoor het als een igenerale repetitie zou kunnen dietien. Twijfel omtrent de vraag, of de Bond tot behartiging van de belangen van het Kind wel de aangewezen organisator is, tracht do voorzitter weg te nemen door die mede- deeling, dat die Bond zeer vel? vereenigin- gen omvat, .die op e:n of a-dere wijze zich voor de opvoeding van het kind interesse©- ren. Door den vertegenwoordiger' van den Bond, den heer Rost, wordt dit bevestigd en verder- meegedeeld., dat de voorberei ding voor het mat tonaal congres al zeer ver gevorderd is cn het .houden al bijna zeker is lp een vraag van den lieer Varenhorst (liet Middelbaar Onderwijs vertegenwoordi gend) naar hetgeen van de hier aanwezigen word* verlangd, zegt de voorzitter, diat men van alle vertegenwoordigende vereenigingein verwacht, dat zij den Bond voor het Kind in zijn .pogingen zullen steunen, dien Bond als de kern beschouwen en zich daarom heen scharen. Over het voldoend „representatieve" van het bestuur van één Bond wordt nog ©eni gen tijd gediscussieerd, de zaak wordt ech ter zóó opgelost, dat, wanneer de noodzake lijkheid blijkt, de Bond voor het Kind, evenals in Engeland is geschied, personen van andere richtingen als medewerkers kan assumeeren. De vertegenwoordiger van den Bond voor het Kind zegt, dat het in het voornemen ligt om allo vertegenwoordigende vereenii- gingen in de eindregeling te kennen. Mej, Dyserinck vestigt er bovendien de aandacht op, dat het nationaal congres eigenlijk een voortzetting zal ziyn van het reeds gehouden kindercongres, waartoe ook verschillende orthodoxe vcreemgingen heb ben meegewerkt. Nadat den heer Johnson dank was be- tiiigd, ging de vergadering uiteen. Een be sluit werd niet genomen. J ulian arfeesten te A lu ster d am. De heer Th. F. A. Delprat, waarn. burgemeester van Amsterdamhieeft tegen h eden namiddag te 5 uur een groot aantal personen uitgenoodie.l tot een ver gadering ten StadJhuize te Amsterdam. Hel doel dezer bijeenkomst is hel vormen van eene commissie voor de Ju li ana-feesten. Uituoodigingen zijn gericht, behalve aan militaire en burgerlijke autoriteiten en be stuurd-eren van verenigingen op verschil lend. .gebied, aan vertegenwoordigiers dier commission, dlie zich reeds hebben gevormd voor den historischen optocht, de sportbe- tooging enz. Het gemeentebestuur als zoodanig neemt geen zitting in de commissie, doch heb voornemen bestaat uit de gemeente-bas sub sidie te verl-eenen. Een optocht met ©en mo- t i e. In verband met de aanschrijving van B en W. van Rotterd-aan aan de openbare ouderwijzere zal hedenavond aldaar ©en© vergadering worden gemoude®, belegd' door de Federatie Rotterdam der S. D. A. P. en den Rotterdams oliën estuurdersbond. Op deze vergadering zal een motie worden voorgesteld, welke na afloop der vergade ring in optocht naar het stadhuis zal worden gebracht. De politie heeft hiertoe verlof gegeven. De stoet aal omstreeks half elf heb gebouw voor Kunsten en Wetenschappen op dén Sch.edamschiensin,gel verlaten en zich lange Coölsingel, Slagveld', Hofplein en Gedempte Botersloot naar het stadhuis begeven. Door wie di© motie in ontvangst zial wor den genomen wordt niet gemeld. Het conflict te Glan er- brug. Zaterdag morgen wend te Gianer. brug d© vólgende 'bekendmaking verspreid1: Bericht van het bestuur der fabrikanten vereniging te Gronau. „In de op heden, Woensdag den 9en Maart namiddags 4 uur op het kantoor der Baumwollspinnerei „Eilermark" door het bestuur der Fa-brikantenvereeniging van Gronau bijeengeroepen vergadering, wa ren behalve dit bestuur verschenen 3 geor ganiseerde en 3 ongeorganiseerde arbeiders. Aan deze arbeiders werd het doel der bij eenkomst medegedeeld, namelijkmet het bestuur mee te willen werken, dat een door den burgemeester van Lonneker samenge roepen en door hem geleide vergadering van alle arbeiders en arbeidsters van de Baumwollspinnerei „Eilermark", over het voorstel van den voorzitter van Unitas, Verveld, in Enschedé, een stemming houdt. Het voorstel luidde „De arbeid in de Baumwollspinnerei Eilermark wordt weder opgenomen onder voorwaarde, dat de directie hare belofte, welke ze voor de staking met betrekking tot het eindresultaat der loonregeling iu de voorspinnerij na een driemaandelij ksch© proef gegeven had, ook nu nog zal houden." De stemming zou een geheime zijn en in de vergadering zouden alleen arbeiders en arbeidsters der Baumwollspinnerei Eiler mark toegang hebben. De georganiseerdfen verklaarden, dat ze persoonlijk niets tegen 'de stemming hadden in te brengen, dat ze echter eerst met den leider der organisatie daarover hadden te spreken. De ndet-georganiseerden verklaar den zich bereid dit verzoek te onderteeke nen. De vergadering werd daarop verdaagd tot Donderdag, 's namiddags 4 uur, op welken tijd de georganiseer den niet ver schenen. De onderhandelingen zijn dus als afgebroken te beschouwen." In een Vrijdag namiddag gehouden ver gadering der stakers (dus de georganiseer d-en) verklaarden de arbeiders zich niet ge negen over 't hooger genoemde voorstel te stemmen Besloten werd hiervan bericht te zenden aan het bestuur der fabrikanten vereeniging. De zaak R ni e r. Op 31 Miaarit a.s., zal voor het. gerechtshof tej 's Gravenhage in hooger beroep behandeld worden .die zaak van den gepensioneerden 1 uiitei;ant-kx»lonet der cavalerie G. Ph. A. G. I H. Römer. Zoo-als men zich zal herinneren, heeft' over site Römer op 27 Januari terechtge staan wegens het schrijven van een open brief in De Avond,post van 1" Mei 1909, met het doel de ear en goeden naam aan te ran den van dien generaal-majoor H. F. D. Braans, inspecteur dier cavalerie; de recht bank veroordeeld© den heer Römer wegens smaad tof. f 50 boete, subs. 20 dagen hecht. Voor het gerechtshof zal mr. P. F. L. Verschoor weer als verdediger optreden. Arnh. Bankvereeniging Door curatoren in het faillissement der Arnhemsche Bankvereeniging is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank, waarbij zij als eisehers niet ont vankelijk werden verklaard in hun vorde ring tot volstorting der aandeelen. Dienstweigeri ng. Niaar men verneemt, is die dienstweigeraar D. K., van het 2de regiment veld-artillerie te Ledden, dioor den krijgsraad te 's Gravenhage an dermaal overeenkomstig den eisch van den ■auditeur-militair veroordeeld, thans tot 8 maanden militaire gevangenisstraf en heeft de veroordeelde ook nu weder van diat von nis hooger beroep aangeteekend bij het Hoog Militair Gerechtshof. Waarschuwing. De hoofd- comoaisii-aris van politie te Amsterdam be veelt voorzichtigheid aan met het aanknoo pt» van relatiën met die firma J. Meijer ©n Co., aan de Prinsengracht 343, aldaar, die in de dagbladen atvertentiën plaatst, waarin zij te kennen geeft conoessionair te zijn van het Grand Café Hol) andiaas, op te richten op d© wereldtentoonstelling te Brussel. Die firm,o is onbevoegd zich als concessionair uit te geven, en van die oprichting van zoodanig café is niets beleend. Poging 'totdoodsl- a g. H. B ;nder Oudega (W.) kon niet verdragen, dat de kippen van W. telkens op het erf zijner m eder liOpen. Hij waarschuwde W„ die dit. echter niet wilde voorkomen. Toen de eerste weer de kippen op het erf zag, sprak hij zijn buurman daarover aan; van woorden kwam het tot daden en een verwoed gevecht ontstond. Buren moesten tusschenbeide komen. B. verliet zijn .buurman daarop met de woorden: „Wacht maar, ik zal je wel krij gen. Neem maar afscheid van je vrouw, want dood zul je, als ik je maar alleen tref" Donderdag was dit het geval. B. trofzijn buurman achter diéns woning en bracht dezen met een paal een hevigen slag op het hoofd toe, zoodat de man bewusteloos neer viel. De toestand van den verslagene is hoogst ernstig. (Tel.)

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2