BINNENLAND. I Het blad toeken; hierbij aan Den löen Februari hooft do eerste stads- geneesheer te Soerabaja aan den assistent- resident- gerapporteerd, dat hij cholera had geconstateerd en diat die ziekt© sporadisch heerbchte. Volgens dit bericht verwekte deze modedeeling een kleine paniek te Soerabaja. I>it hoeft geen verwondering te wekken, daar Soerabaja van vroeger nog altijd den naam heeft van een plaats te rijn, waar, de cholera eenmaal optredende, een epidemie van ern stig karakter en langen dluur te wachten is. Wel ie door de verbeterd© voorziening in goed drinkwater den laatsten tijd goen zoo ernstige ohelera-epidemie als vroeger jaren te Soerabaja voorgekomen, maar Soerabaja heeft nu eenmaal een slechten naam op dit gebied. Den 17en Februari moest worden gemeld1, dat d© cholera zich te Soerabaja hoe langer hoe meer uiubreiddc. Nu zijn we een maand verder en nog steeds schijnt, blijkens boven staand telegram, de riekte rich in den stij genden tak tc bevinden, wat wil zeggen, dat nu ook de zwaarste gevallen rich voordoen. Met het. oog op de naderende Oostmoeson is, zooals wij reeds bij een vroegere gelegen heid aanteekenden. niet te verwachten, dat die gevreesde ziekte spoedig verdwijnen zal. Wij vrcozen voor een zeer ernstige en lang durige cholera-epidemie in Soerabaja. Kameroverzicht. Tweede Kamer. In de vergadering van Dinsdag werden de bespreking der soo'-'e verzekeringen voortgezet. De hoor Goeman Borgesius keurde do verschillende partieel© herzienin gen der ongevallen wet af. Men raakt ver ward in kleinigheden en verliest- de hoofd zaak uit. het oog. Allerminst kan spreker .inzien dat dioor de aangebrachte wdjtrigingen in die Ongevallenwet, de financieel© positie dtor 11. V. Bank beter zal werden. Gevolg toch van de nieuwe tariefregeling aal zijn dat de R. V. B. nog meer do slechte pos ten zal krijgen ©n d© particuliere risico- overdiracliit d© beste posten zal lioudtera. Spr. vond niettemin het door den heer Duys ingenomen standpunt klcdn en on bekrompen. Diens rede maakte den indruk van schromelijke eenzijdigheid en lang dradigheid. De heer Duys negeerde alle goede bepalingen en maakte alles verdacht. Daardoor bedierf Hij een goede zaak. Ieder heeft bier gelijk» rechften, oud en jong, maar toch past vooral aan de jongeren ge matigdheid. In Sprekers tijd moest een jong Kamerlid groenloopen", hij moeet 3 maanden zwijgen. Spr. heeft rioh daaraan gehouden, maar thans houdt- een Kamerlid' redevoeringen van 4 uur. Thans komt Spr. tot het hoofdpunt, waar toe hij het woord heeft gevraagd, nl. tot hetgeen dl© regeering niet heeft gedaan. Spr. vreest dat or in de loopende period© weer weinig van sociale wetgeving zal ko men. Er staan schotels iu de parlementaire keuken, maar zij komen niet op tafel Twee jaar is deze minister nu al aan aan het voor bereiden. Spr gelooft dat hij hard werkt; en twijfelt niet aan zijn ernet en goede trouw, maar die rijn niet voldoende. Zou de minister niet een deel van zijn taak kunnen overdragen aan zijn ambtgenoot van waterstaat, die hier den indruk maakt, dat hij niet erg gebukt gaat onder zijn taak. Aangenaam was het Spr. dat door alle par tijen. van rechts en links, ditmaal de vree* werd uitgesproken dat d)e regeling voor die ouden van dagen niet tot stand zou komen. Van allo kanten werd op spoed aange drongen, hetgeen spr verblijdt. Het Ka merlid Talma heeft het zijn ambtsvoorgan ger met zijn critiek lang niet gemakkelijk gemaakt, doch Spr. wees er op dat men van de in 1908 door den Minister aangekondigd principieele» herziening der ongevallenwet nog niets gehoord heeft. Is dat niet veel erger dan hetgeen de Minister aan den mi nister Veegens verweet? Spreker twijfelt er aan of deze minister een goed gemotiveerd vast plan tijdig kan ontwerpen en uitvoeren. Met het oog op de kiezers, die in 1913 ontevreden zullen zijn, doet dit spreker een genoegen, maar hij vindt, het een ramp voor het land. Van harte hoopt Spr. echter, dat zijn pessimisme ongemotiveerd moge blijken. Spr. is en blijft voorstander van Staatspensioneering. Komt deze er niet, dan kan Spr. stemmen voor een anderen vorm van sociale verzekering. Hij staat op het standpunt: wij nemen wat wij krijgen kunnen, een standpunt ook door de soc.-dem. ingenomen. Vervolgende wijst- spreker er op, dat hier telkens verkondigd is: de ziekte verzekering is een heel eind in voorberei ding de ziekteverzekering is in een zeer ver gevorderd eind van voorbereidingde ziekteverzekering is bij den Raad van Sta te, de ziekteverzekering moet voor een goed deel omgewerkt worden. (Gelach). Ingediend is de riekteverzekering nog niet En de ouderdoms- en invaliditeitsver zekering blijven inmiddels wachten. Spr. eindigt met een drieledige winst voor de linkerzijde te boeken n.l. dat ook do rechterzijde op sociale verzekering aan dringt dat in zake de ouderdomsverzeke- ring de linkerzijde het meer eens is dan vroeger en dat de Minister nu gelegenheid heeft volledig zijne plannen uiteen te zet ten. De heer De Visser meent dat <de Kamer bij de behandeling dor Ongevallen wet getoond heeft beter te kunnen critisee- ren dan opbouwen. En toen hadden wij hier nog wel e«'n technisch onderlegden minister. Eu toch hebben wij een wet gekregen die de verzekering in miscrediet heeft gebracht. Een technisch onderlegd minister geeft dus ook geen waarborg. Spr. betoogt dat in den weg, welke de Minister wil volgen bij zijn partieele her zieningen, wel degelijk een zeker systeem zit met zekere vastheid. Hij wil dan ook wel zeggen dat zijn vertrouwen in 's ministers Vastheid onverzwakt is gebleven. Hij is over tuigd dat deze minister is oen bokwaam mi- nistor, welke naar zijn beste krachten voor 1913 een sociale verzekering zal tot staud j brengen. Uitvoerig besprak de heer de Visser de geopperde stelsels van verzekering. Na het Deensche stelsel, dat Spr. af keurde. omdat het 't karakter van armen zorg draagt, kwam hij tot het Eng. stelsel. De heer Schaper raamde dat- het Engelsehe stelsel voor ons land 10 miljoen zou kosten, dobh die koeten zullen stijgen omdat Enge land geen invaliden opneemt. Bovendien rijn de kosten in Engeland zeer tegengevallen. Geraamd op 72 miljoen bedroegen zij 96 mil- lioen. Laat ons land daar een voorbeeld aan nomen. Spr. vertrouwt dat men ook in socia listische kringen een lans zal gaan breken, ook uit een etfliisch oogpunt, voor de ver plichte verzekering. Hierdoor alleen zal aan invaliden en ouden van dagen eenige waar borg worden gegeven. Aan den minister vraagt hij pertinent of het wel bepaald noodig is dat zijn ontwerp moet voorafge gaan worden door het ontwerp ziekte-ver zekering. Deze zou, naar Spr. meent, hier een kink in den ka-bel kunnen brengen. Voor zijn persoon is Spr. nog altijd een voorstander van vrijwillige ziekteverzeke ring. De thans bestaande ziekenfondsen werken uitmuntend. Spr. vraagt zich af, of de ziektewet wel in vrije haven zal komen. De lieer de W-ijkerslooth wil komen tot de verplichte verzekering van alle land-- en tudnbouwarbeiders de preimiën te betalen door de landbouwers. De indie ning van een ontwerp tot verplicht© land- bouwverzekering acht Spr. echter thans nog niet nocdig. Men moet een zedelijke plicht niet te spoedig omzetten in een geldelijke. Blijkens het jongste Landbouwweekblad is er thans bij de Landibouw-Onderlinge voor bijna 8 miljoen verzekerd. Veilig kan men aannemea, dat thans reeds 12 pet. der landbouwers verzekerd is bij de Landbouwonderlinge, terwijl nog een massa verzekerd zijn bij andere maat schappijen. De Nederl. Boerenbond verze kert zelf tegen ongevallen. Zeker 50 pet. van do landarbeiders zijn than6 reeds bij ver schillende maatschappijen verzekerd, en het belang van de werkgevers brengt zelf mee om hunne arbeiders te verzekeren, daar zij belang hebben bij goede werkkrachten, waar aan tegenwoordig groote behoefte in het landbouwbedrijf bestaat. Waar het particu lier initiatief zoo krachtig werkt en zich nog dagelijks uitbreidt, is wettelijke landbouw- verzekering nog niet noodig. Niet alleen om principieele, maar ook om financieele redenen juicht Spr. het toe, dat daartoe nog niet zal worden overgegaan. De minister wee' nog niet wat de Landbouw-Ongevallen- verzekering zou kosten en moet dus de pre- iniën maar iu den wilde vaststellen, hetgeen groote ontstemming zou teweeg brengen, ge lijk de geruchten omtrent de premiebepaling reeds groote ontsteltenis onder de landbou wers heeft gebracht. Laat de regeering daar om eerst de ervaring eens afwachten van de particuliere verzekeringen en dan stappen doen. Op den duur zal er een wet moeten ko men tol verpliehte verzekering, hetzij bij de Landbouw Onderlinge of bij de Rijksver zekeringsbank. Minimum eischen zullen daarbij aan de Landbouw Onderlinge ge stold moeten worden met betrekking tot de uitkeeringen. Hier bestaat de mogelijkheid te onder zoeken hoe de laudbouwongevallenverzeke- ring geregeld moet worden Laat de regee ring daarvan dan een dankbaar gebruik ma ken. Wie zich aan een ander spiegelt, spie gelt zich zacht. De heer Si. oeck Henkemans bepleitte in den geest van den heer de Vis ser een andere volgorde der in te dienen wetsontwerpen. Het woord was hierna aan den Minis ter van Landlbouw, Handel en Nijverheid, den lieer Talma, die in de eerste plaats inlichtingen gaf op een vraag naar de door den heer Duys gemaakte trakte- mentsregeling. Voor het geval de heer Duys op mocht houden lid dezer Kamer te rijn heeft de Minister hem gewaarschuwd dat hij niet voor herplaatsing bij die R. V. B. in aanmerking kwam voordat daar plaats was. Na nog eenige persoonlijke opmerkingen te hebben weerlegd kwam de Min. tot de hoofd zaak ©n wel tot het tempo der wetgeving, de beginselen en de onvastheid. De Minister heeft niet getalmd maar gemeend de zaken1 zorgvuldig te moeten voorbereiden. Dat is geschied. Er is hard gewerkt. Heb tekort der R.V.B., bij 's ministers optredën aan het licht gekomen, heeft hoed wat werk ge geven en den minister belet voort te arbei den aan groote wetten. Er is gewerkt, h&rd gewerkt en met resultaat. Thans de beginselen, waardoor de wetge vende arbeid wordt beheerscht. De Minister erkent de groote waarde der Risico-over dracht. Van vergoelijken van verzwijgingen van den Minister is nimmer sprake geweest, maar hij schab het gevaar van verzwijgen minder groot dan de heeren Duye en Treub. Geen arbeider toch zal medewerken, tenzij hom de schade geheel wordt vergoed. En een werkgever waagt er zich zoo gauw niet aandaar art 102 der wet hem bedreigt met 6 maanden bij ontdekking van eene wijzi ging Wat de partieele herzieningen aan gaat, wijst de minister er op, dat al die herzieningen in hoofdzaak aan de arbeiders zijn ten goede gekomen. De Minister verdedigt zich verder tegen het verwijt van den heer Borgesius, dat hij onvast in zijne beginselen zoude zijn. De heer Borgesius haalde onjuiste citaten aan, toen hij het deed voorkomen alsof de Minis ter de invaliditeits-verzekering op den ach tergrond had geschoven. De Minister blijft bij hetgeen altijd zijn opzet is geweest, n.l. dAt decentralisatie eerst zal plaats vinden, als de ziektewet is ingevoerd. Het ontwerp-ziekteverzekering is bij den Raad van State. Deze ziektewet is de basis voor de In validiteit»- en Ongevallenwet en moet dat blijven. Met het begin moet begonnen wor den. Boven alles moet gaan een goede or ganisatie van het verzekeringswezen. Anders loopt men vast, gelijk het al spoedig met de Ongevallenwet gegaan is. De Minister hoopt te kunnen zorgen dat het ontwerp in validiteit®- en ouderdomsverzekering nog dit jaar zijn departement zal verlaten. Aan de herziening der Ongevallenwet wordt door gewerkt. Wanneer de minister gevoelt dat hij rijn taak niet kan volbrengen, zou hij die in andere handen overdragen. De Voorzitter sluit de beraadsla gingen Protesten). Woensdag ll uur voortzetting. Besloten is Donderdag bij den aanvang der vergadering een aantal wetsontwerpen van kleinen omvang te behandelen* waarom- treut geen discussie wordt verwacht. Berichten. De Staatscourant van Woensdag 16 Maart bevat o. a. dé volgende Koninklijke besluiten benoemd tot consul te Constanza (Roeme nië) E. M. Brancovici; ingetrokken de beschikbaarstelling van II A. v. d. Hoven van Gen deren tot open baar onderwijzer in Ned.-Indië. juarlijksch pensioen verleend aan n»r. S. L. Andrew, f 2200; mr. J. van Heukelom, f 5000; mr. F. Uyttenboogaart, f 3500; mr. A. M. A. Hanlo. f 2500; mr. A. H. de Balbian Verster, f 2500; nar. J. L. A. Stolk, f 2500; mr. D. H. van den Acker, f 2500. benoemd tot adelborst der 1ste klasse bij <le zeemacht, de adelborst der 2de klasse, 1ste afdee ling bij het Koninklijk instituut voor do marine te \Villems«>ord, A. C. C. Sannes. Koningin en Prius dineerden gisteren bij de Koninigin-Moeder. De Prins heeft gisteren de algemeen© vergadering van den Raad van State bijge woond, de eerste die Z. K. H. sedert zijn terugkomst van Het Loo bezocht. De minister van Justitie. Iu verband met het aan den minister van Justitie verleend verlof tot herstel v?n ge zondheid, is het gerucht in omloop gebracht dat de Minister wel niet op zijn post zou terugkeeren, maar een ander aanzienlijk ambt hem zou worden toevertrouwd. Naar wij vernemen, zegt Het Centrum, ontbreekt aan dit gerucht vaste grond. Juist- in de verwachting, -dat een langdurige rust hem in staat zal stellen zijn werkzaamheid nis minister van Justitie te hervatten, is aan mr. Nelissen een langdurig verlof ver leend. De geruchten over zijn aanstaand aftre den zijn dus minstens voorbarig, en het zelfde geldt voor het- noemen van een even- tueeleu opvolger. Reeds werd als zoodanig een lid van den Hoogen Raad gedoodverfd, terwijl volgens anderen de oud-minister Loeff het meest in aanmerking zou komen. Maar, zooals wij zeiden, die alles mist vas ten grond. Omtrent de eervolle diplomatieke loopbaan van den eerlang vertrekkenden Belgische gezant, baron Guillnume, worden de volgende herinneringen medegedeeld Zijn eerste benoeming was in 1870, die van ge zantschapsattaché. Na afgelegd examen, in 1874, werd hij toegevoegd aan het centraal bestuur. In 1875 werd hij gezantschapssecre taris 2e klasse en een jaar later geplaatst bij het Belgisch comité van de Internatio nale Afrikaansehe Vereeniging. Zoo doorliep hij de verdere rangen in de diplomatielega tie-secretaris le klasse, hoofd eeuer afdee- ling aan het ministerie, secretaris bij de Belgische legatie te 's Gravenhage (1880), later achtereenvolgens te Bucharest, Madrid en Lissabongezantschapsraad te Madrid en Constantinopel, later te Belgrado. In 1890 kwam baron Guillaume als ge zantschapsraad te 's Gravenhage terug. Daar na werd hem opgedragen een diplomatieke zending en het consulaat-generaal te Athene met den titel van minister-resident, gevolgd door den effectieven rang van laatstgemelde functie en dien van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, totdat hij in 1905 opnieuw naar Den Haag kwam, en als ge delegeerde ter Tweede Vredesconferentie in 1907 optrad. In den loop der jaren schreef de heer Guillaume tul van werken over in ternationaal en volkenrecht. Generaal Van Heutsz. Het staat thans vast, dat de oud-gouverneur- generaal Van Heutsz zich in de hoofdstad zal vestigen. Hij komt te wonen in het villa gedeelte der Van Eeghenstraat. Commissie grondwetsher ziening. Zijn wij wel ingelicht schrijft de Tijd o!an zullen de katholieken in dë groote grondiweteeommissie vertegenwoordiigidi wordlon dioor de hoeren mr. F. J. M. A. Reekers, lid der Eerste Kamer, en de hee ren mr. J. A. Loeff en da*. W. H. Nolens, leden der Tweede Kamer. De commissie krijgt, zooals reeds gemeld is, ale voorzitten- den minister-president, evenals de commissie van 11 Mei 1883, toen de vader van den tegenwoordigen premier als minister-presi dent voorzitter was. In düe commissie, welke 15 leden teilde, hadden toen o. a. zitting de heeren Lobman en Rqëll, die daarin tlian6 vermoedelijk beiden zullen worden opgeno men. Het lidmaatschap moet hun thans zijn aangeboden en dioor den heer RoëilJ zeker aanvaard. Jachtwet-herziening. De staatscommissie voor dë herziening der Jacht wet heeft 'haar taak voleindigd], A. s. Donderdag word!' dioor den voorzit ter, mr. 'baron Van den Borch van Verwol de, aan o'e leden en den secretaris een diner aan geboden in het hotel De Twee Steden in Den Haag. Leden der commissie zijn de heerenmr. A. P. C. baron van den Boroh van Verwol- de, dr. M. A. Brants, P. J. A. d» Bruine, mr. S. van Houten, mr. J. Kosters, F. B. Löhnis, mr. M. Tydeman Jr., mr. A. J. F. Verheven van Es velt on R. van Zindleren Bakker; secretaris is mr. dr. K. J. Fr ede- riks. (Vad.) Burgemeester Röell. De nieuwbenoemde burgemeester van Amster dam is gister namiddag door den commis saris van H. M. de Koningin in Noord- Holland, mr. G. van Tien-hoven, in diens kabinet aan de griffie van Noord-Holland te Haarlem beeedigd. Gisteravond 7 uur heeft de gouverneur een officieel diner gegeven, waaraan o. m. deelnamende minister- van binnenland- sche zaken, bet- college van Ged. Staten, het college van B. en W. van Amsterdam, met het oudste raadslid den heer Serrurier, de stellingscommandant van Amsterdam en de commandant der zeemacht aldaar, vice- admiraal Sweerts de Landas, de plaatselijke commandant van Amsterdam, de president van het gerechtshof en de procureur-gene raal, de president der rechtbank te Amster dam met den officier van justitie, oud minister J. F. Cremer, president der Han delskamer, de voorzitter van de Kamer van koophandel te Amsterdam, de rector-mag- nificus der stedelijke academie en het col lege van curatoren, de stads-advocaat van Amsterdam, mr. Kappyne van de Coppello, de hoofdcommissaris van politie te Amster dam en verdere genoodigden. Een verklaring van dr. Kuyper. „De Standaard" van gisterenavond brengt, in bekenden vorm de volgende verklaring, die klaarblijkelijk bedoeld is als antwoord op de beweringen van baron Van Heeckeren van Keil. Nu men ui de Fransöhe en Belgische pers op den onderstelden; maar nooit 'bestaan heb benden brief vian den Duitschen Keizer maar al blijft voortborduren ook onzerzijds een korte vei (klaring. Dat gedurende de internationale spanning in 1904 en 1905, die veroorzaakt werd lo. dooi den Russisch-Japans Chen oorlog (Fe'br. 1904 tot Aug. 1905), en 2o. door de beduchtheid voor oorlog tusschen Duitscliiland en Frankrijk, die eerst op 8 Juli 1905 door de aanvaarding te Parijs van de Conferentie te Algeciras, week, zich een en ander 'kan hebben voorgedaan, dat ook onze Regeering tot verdubbelde waakzaam, beid en tot verhoogde omzicht igheid noopte spreekt te zeer vanzelf, om er een woord' aan te verspillen. Op zooiets nu blijkbaar doelend heeft de heer Van Heeckeren thans, allicht teneinde hiervan iets naders te hooren, getracht een der toenmalige Ministers uit zijn tent te lokken, die hiertoe uiteraard zich nimmer zou mogen leenen zonder opzettelijk door H. M. de Koningin daartoe gemachtigd te zijn. Zulk een machti ging nu is aangevraagd en verkregen, toen de D.ntsche zaakgelastigde in November 1908 in lichting op een bepaald punt verzocht, maar het zou toch in al te flaguantcn strijd zijn m©b de meest elementaire opvatting van den eer bied, dioor een gewezen Minister aan de Kroon verschuldigd, zoo deze gelijke machtiging aan giag vragen, alleen met bet oog op de door een Kamerlid nog al in zijn eigen stelsel van beweren begane schending van geheim. We zeggenin zijn eigen stelsel. De heer Van Heeckeren be weert toch, daar gelaten of dit juist is, neg dienstdoend gezant zijnde, destijds door een der Ministers over een gewichtige internationale aangelegenheid dn con sult te zijn geroepen; een consult dat uiteraard nooit andei-s kon hebben plaats gehad dan i n stipt geheim, en waarbij van een nog opzettelijk opleggen van geheim nooit sprake kon zijn. In verband met de in 1908 verkregen mach tiging, kan dan ook alleen worden uitgespro ken, dat de bedoelde voorzitter van den Minis terraad nooit aan eenig Minister, Minister van Staat, Kamerlid of aan wien oök, de verzeke ring heeft gegeven, dat door Hnre Majesteit de Koningin van Z. M. den Duitschen Keizer destijds een brief, nota of telegram zou zijn ontvangen, waarin met vreemde inmenging in de binnenlandsdho aangelegenheden van onze landsverdediging zou gedreigd zijn. Zulk een brief of stuk is hem. gelijk hij reeds in 1908 aan de Temps berichttenooit onder de oogen gekomen, noch ooit, ak bestaande, ter zijner kennis gebracht In onbene veld licht. Volgens het L. D. heeft de afd. Zwammer- dam van Patrimonium bij gelegenheid van haar jaarvergadering dr. Kuyper een tele gram gezonden, vervat in de volgende dich terlijke bewoordingen „De afdeeling Patrimonium (Zwammer- dam en omstreken) in jaarvergadering met lichtbeelden saam, dankt God, dat uwe ge liefde beeltenis ook in het donker van den laster voor ons altijd bleef stralen in het onbeneveld licht van oprechtheid en trouw." Als antwoord werd ontvangen „Ontvang mijn hartelijken dank voor het zoo warme telegram, dat uwe afdeeling mij in zoo vriendelijk gekozen woorden toe zond. Ik blijf mij in uw liefde en trouw aanbe velen Dr. A. KUYPER. Tot rediacteur van het Soetiabajaasch Handelsblad te Soerabaja is benoemd de lieer W. Kerremians, tfliane hoofdredacteur dei* Goesche Courant. Het onslagvaii dr. De Gel der. Ter zake van heb ontslag van dr. G. de Gelder, onder-directeur der Gein. Electr. werken te Amsterdam heeft het bestuur der Sociaal-Technische Vereeniging rich gisteren telegraplhisch gewend tot den waaro. bur gemeester met verzoek om een onderhoud. H bestuur ontving echter ten antwoord dat zulk een onderhoud niet kon worden toe gestaan Het ontslag van dr. De Gelder. In zake bet ontslag van dr. Dc Gelder als onder-directeur van de Gemeen telijke Electrische Centrale te Amsterdam verneemt het Hbld., dat tusschen den di recteur, den heer A. W. Ressing en dr. De Gelder over bedrijfsaan gelegenheden een conflict was ontstaan. Naar aanleiding hier van heeft dr. De Gelder zich met verschil lende stukken tot Burgemeester en Wethou ders gewend. B. en W. hebben toen over het eigenlijke conflict niet geoordeeld, maar den heer De Gelder op grond van de indiening en den inhoud van bovenbedoelde stukken eervol uit den gemeentedienst ontslagen met in gang van 1 Juli a.s. Bovendien werd hem de toegang tot de Electrische Centrale van Vrijdag j.l. af waarop B. en W. het be sluit namen ontzegd. Eerst nadat het ontslag gegeven was, moe ten B. en W. rich met de bedrijfsaan gele genheden bemoeid hebben, die den heer De Gelder tot zijn optreden tegen zijn direc teur aanleiding zouden hebben gegeven. Is het Hbl. wel ingelicht, dnn is het fond van de quaestie deze, dat het op treden van dr. De Gelder tegen den heer Ressing als directeur van liet bedrijf zóó strijdig geweest is met elk gezagsbegrip, at B. en W. als eenig mogelijke oplossing der quaestie gemeend hebben, den heer Dp Gelder uit zijn betrekking eervol te moeten ontslaan. Laurillard -huldiging. Te Amsterdam heeft rich een comité gevormd, dat zich ten dioel stelt een monument t© doen plaatsen op het graf van wijlen dr. E. Lau rillard. Het comité is samengesteld ak volgt; dames mevr. Blokker, mevr. BolDenys, mevr. SmitsVerburg, diames Weissenbruch, de heeren J. P. Adblink, oud-directeur van Ned. Metitray, Taco H. de Beer, E. D. Bruchner, oud-directeur van den Z.-Afr. Spoorwegmaatschappij, dis. A. N. Rein diere, J. Schuitemaker, instituteur, T. te Riet, W. Vinldes en D. van Waalwijk. „D eWareJaco b", het bekende humoristisch-satyrieke weekblad, zal, na ongeveer negen jaar bestaan te hebben, met ingang van 1 April a.s. ophouden te ver schijnen. (R. Nbld M o 11 e n v e 11 e n. Te Heerenveen werden Zaterdag door oen opkooper ruim 1600 molleuvelletjes gekocht. De prijs stijgt nog steeds, men betaalt nu 15£ a 16 ct. per stuk. Tal van arbeiders doen niet® dian mollen jagen lukt dë jacht# wat, dan is er een goed daggeld mede te maken. Kievitseieren. Gisteren wias te Sn eek één kievitsei ter markt aanwezig. Het conflict in de bouw vakken te Amsterdlam, De bij het conflict betrokken metselaars en opperlieden hebben gisterenavond besloten de staking uit te breiden tot de werken van de leden der metselaarspatroonsvereeniging Eensgezind heid, Amstel's Bouwvereeniging, de Alge meen© Patroonsvereeniging en den Ned«r- landsohen Aannemerebond voor zoover dëar nog gearbeid werd. Dit besluit betreft en kele patroons, die bij het uitbreken van het conflict geen werk onder handën hadden. De eedekwestie. Het Amster- d'arnbche gerechtshof wees gisteren arrest in, de zaak tegen den Haarfëmsclheai eedsweige- naar J. H., dlie als getuige in een strafzaak voor de Baar,leimisch6 rechtbank weigerde den. eed af te leggen, daar 'hij, ofschoon kaitlhlolielk geooopt, in geen God geloofde. Het O. M. dier reclutbank lvadl deswege eni da.g hechtenis gevorderd, doch de recht bank ontsloeg hem van rechtsvervolging, op de door ön6 vermelde gronden. Ook liet hof ontsloeg hem van alle rechts- vcT'-jlging, verklarende dat, 200 een getuige -erklaaK in geen God te gölooven, hij niet een belofte kan volstaan. Oc procureur-generaal liad 7 dagen hech tenis gevorderd'. Drie inbrekers gevat. Gis terennacht 3 uur hoorden twee rechercheurs, toen zij de' Groote Markt hoek Nieuwstraat te Rotterdam het kantoor van The Holland Rubber Company, directie Parqui, Hagen en Co., passeerden, dat inbrekers bezig wa ren De omliggende perceelen werden door een aantal agenten en rechercheurs onder lei ding van den inspecteur den heer J. Al. Feuersteijn afgezet en jacht gemaakt op de inbrekers, die over de daken ontvluchten. Een hunner, C. J. Gall genaamd, viel van een hoogte van 8 M. in een brandgang, uit komend aan de Groote Markt. De man bad kwetsuren aan het hoofd. Twee andere inbrekers, Aut. Coppens en H. J. Hemelop, werden om 4 uur gevonden in een groentenpakhuis aan de Nieuwstraat. Alle drie waren voorzien van geladen revol vers, dievenlantaarns, valsche sleutels, zoo mede bankpapier en specie. In het kantoor nl. was de brandkast voorover geworpen en aan de achterzijde opengebi'oken. Alle drie zijn bekende inbrekers, G. stond dezer dagen terecht voor het gerechteof in Den Haag, alwaar 4 jaar geëischt werd wo gens een diefstal met braak. G. heeft ook reeds eenigen tijd in het krankzinnigenge sticht te Medemblik doorgebracht. Het zoeken naar de Prins W i 1 1 e m II. De (te Paramaribo verschij nende) West geeft mededeelingen omtrent 't zoeken door de Utrecht naar de Prins Wil lem II. Daarbij werd van de veronderstelling uit gegaan, dat het eventueel ongeval aan machine of schroef, dat de boot beweging loos zou hebben gemaakt, heeft plaats ge had, voorbij de Azoren, en de boot dus wes telijk is afgedreven. De commaudane van de Utrecht heeft nu op de kaart uitgemeten waar de Prins Wil lem II bij normale reis, dag voor dag zich had moeten bevinden. Daar men niet weet op welken dag het ongeval heeft plaats ge had, is van elk punt afzonderlijk uitgere kend, hoever de boot kon zijn afgedreven, indien op dat punt het ongeluk heeft plaats gehad. Zoo verkreeg men dus een reeks nieuwe punten, die door een lijn zijn ver bonden. Deze lijn had de Utrecht zich als reisroute gesteld, voor de heenreis, waarbij aangenomen is dat de boot een halve mijl per uur is afgedreven. Voor de terugreis was een andere lijn op gemaakt, waarbij uitgegaan is van de ver onderstelling, dat de boot een mijl per uur is afgedreven. In den voortop van het oorlogschip bleef voortdurend een man op uitkijk, gewapend met een binocle. Des nachts werd elk kwartier de horizont afgezocht door middel van zoeklicht. Daarna werd het zoeklicht telkens eenigen tijd op een wolk gericht., om de aandacht te trek ken van de Willem II, welk schip dan door vuurpijlen zou kunnen antwoorden. Een premie was uitgeloofd voor dengeen aan boord, die het eerst het vermiste 'schip zou opmerken. Een bacoven-schip, hetwelk 26 Februari van Paramaribo naar New-York vertrok, zoomede de boot die de daarop volgende week van daar werd verwacht, zouden een eenigszins gewijzigde route volgen, om de Willem II ,,op te vangen", indien het „om de West" mocht, zijn afgedreven. Vergiftiging. Van negen maré- chaussée© der brigadë te Eindlhoven, die ©amen te Gestel bij een slachter in dë kost zijn, zijn zeven onder dezelfde verschijnse len, brakiiiigon en buikloop, twee zelfs ern stig, ongesteld gewordeu Verschijnselen

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2