KOLONIËN. BINNENLAND. Drie ministers en een groot gevolg ver- gi reilen den Koning op zijne reis. Minister-president Malinow heeft in een interview over de bezoeken van den Koning gezegd, dat zij natuurlijk geene samenzwe ringen teg.ii den vrede vormen. „Wij com- plotteeren niet tegen den vrede on zulleu daarom Maandag met het Koningspaar in Konstantinópel verschijnen". Egypte. i.ot proces tegen den moordenaar van den minister-president Boetros Paclia, den apo theker Ibrahim Wardani, zal voor het hof van aseises behandeld worden. De beslis sing zal worden getroffen door drie rech ters. waaronder één Europeaan is. Hooger beroep van het door hen te vellen vonnis is niet toegelaten. Buiten den moordenaar zijn acht personen aangeklaagd als mede plichtigen, namelijk: drie ingenieurs, eeu advocaat, twee studenten van de rechts school, een student van het polytechnicum en een beroeplooze. Perzlft* Volgens een bericht uil Teheran is de Russische regeering van plan, het garnizoen in Tabris, dat voor eenigen tijd aanzienlijk was verminderd, weder te versterken. Als reden wordt opgegeven, de mogelijkheid van eene bedreiging van de Russische kolonie door de aanhangers van Snttar Khan. Vereenlgde Staten. President Taft heeft in eene boodschap het congres aanbevolen een verbod van de robbenvisschcrij 111 zekere wateren en de overneming van de eilanden 8t.-Paul en St.-George in het fondsbestuur na afloop van het loopende pacht con tract van de kabelmaatschappij. O OST-INDie. Raden Adipati Aria Prawira di Redja f De correspondent te Batavia van het Hbld. seinde gisteren De regent van Tjiandjoer is overleden. Het blad teekt hierbij aan Het was in 1864, hetzelfde jaar dus waar in de zetel van het bestuur der Preangei ■Regentschappen van Tjiandjoer, dat de overledene werd benoemd tot regent van Tjiandjoer. Nagenoeg 46 jaren lang heeft de overle dene dus zijne gewichtige functiën bekleed in deze door het groote aantal daar geves tigde landbouwondernemingen nog steeds hoogst belangrijke afdeeling. Zijne verdiensten werden door de regee ring erkend door zijne benoeming tot ridder de;- orde van den Nederlandschen Leeuw en tot officier der orde van Oranje-Nassau, ter wijl hij tevens gerechtigd was tot het voeren van den gelen songjong of pajong Watergebrek iu Somarang. „De Tijd" deelt mede, dat het Tweede Ka merlid de heer Boganrdt. telegrafisch bericht heeft ontvangen, dat te Semaraug vreeeelijke behoefte heeracht aan drinkwater. De artesi sche putten zijn leeggeloopen Men heeft er de bemiddeling van den heer Bogaardt in geroepen bij de regeering en deze heeft zich schriftelijk tot den minister van koloniën gewehd. Kameroverzicht. Tweede Kamer. Bij het Donderdag 't allereerst- aan de orde komend ontwerp tot verkoop aan Rot terdam van een aan den Staat behoorend •deel van Ruigeplaat bij Delfshaven, riep de heer Schaper: zoowel bij het eenig ar tikel als bij de considerans en bij het wets ontwerp zal telkens hoofdelijke stemming gevraagd worden. De vergadering vereenigde zich met alge meen e of met 1 a 2 stemmen togen, cm et het bedoelde voorstel. Toen de heer Schaper bij art. 1 van het daarop volgende, wetsontwerp wederom hoofdelijke stemming vroeg, gaf do heer -Drncktr hem in overweging deze tac tiek thams te staken. Spreker betreurde in fooge mate wat ge schied is, doch de vergadering was thans voldoende gewaarschuwd, dat bereikt kor worden wat de heer Schaper beoogt. De hoer Schaper verklaart een g. matigde obstructie te willen voeren Grijpt ge in een wespennest, zegt Spr grijpt dan ook stevig Dc meerderheid heeft haar macht mis bruikt onder leiding van een man, die in Groningen getoond heeft het stilzwijgen der sociaal-democraten te willen misbruiken Wij zullen, vervolgt Spr., eens voor al too- nen, dat wij ona niet op don kop laten zit ten doar de meerderheid 6040. Indien door de rechterzijde op behoor lijke wijze verontschuldiging word gemaakt zou "het iets anders zijn. (Spotgelach rechts.) Spr wenselijk thans den' tijd, die het debat over do sociale verzekering zou heb ben gevorderd, in te halen dat is, een stemming gerekend op 6 minuten, 20 hoof delijke stemmingen die nog moeten volgen. Een, volgend maal zal men niet enkdie, maar dubbele boekhouding toepassen. De heer Days: Wie wind zaait, zal storm oogsten. De heer Lobman wönscht op te ko men tegen enkele persoonlijke aanvallen. Spr protesteert er tegen, dat hij den voor zitter zou hebben geinfluenccerd. Er is hier geen sprake van willekeur, doch waar 100 kolom over de sociale verzekering was volgepraat, erkenden verschillende leden der linkerzijde, dat het genoeg was. De tuchti ging des ministers Talma had lang genoeg geduurd. Tegen een motde tot sluiting had men bezwaar. Ter genoegdoening van en-" kele leden behoorden do beraadslagingen niet te worden gerekt. De heer Duys: Het gold persoonlijke verdachtmakingen De heer Lobman: Dan had men voor een persoonlijk feit het woord kunnen vra gen. Men wensclit niemand den mond te snoe ren. doch herkauwen van reeds vaak gezegde dingen is nutteloos. De sociaal-domooraten moeten hier steeds het laatste woord hebben en wenschen dat de gansche Kamer voor 'hen moet buigen. De heer Duys: Voor 60 marionetten. De heer Lobman: Als het Nederland- sche volk vindt, dat 's lands belang door dergelijke afgevaardigden behadtSgd moet worden, dan moeten zij hen naar de Kamer zenden. Wij zullen onzen plicht doen. De sociaal-democraten volgen volkomen dezelfde laetiek van obstructie als in. 1903. Na een interruptie van den heer D e G c e r, riep de heer Schaper deze toe - Wij zijn niet zoo onbeschoft als gij en uw deel der Kamer. De Voorzitter roept den heer Scha per voor de 2e maal tot. de orde De heer Schaper zegt. dat uit <ïe mededeeling van den heer Lobman bleek, hoe men wel degelijk van zans was om het verdere debat te stuiten. Nogmaals, vervolgt spr., als men van de rechterzijde op behoorlijken toon ex cuus maakt De heer Duys: Daar zijn zij veel te groote Farizeeers voor! Dc heer Schaper verklaart bij zijn tactiek te volharden. Volvolgens worden 20 hoofdelijke stem mingen gehouden over verschillende klei nere wetsontwerpen. O. a verlenging van 'het arbitrage-ver drag tusschen Nederland, Engeland en Frankrijk. Na de 20ste stemming verklaart de heer Schaper aan de linkerzijde zijn excuses aan te bieden. De heer R o o dh u ij z e n Dank voor het genadig recht! Daarna is aan de orde het wetsontwerp betreffende den spoorweg Batavia.Bui tenzorg Na goedkeuring z.h.s van het ontwerp „heffing van Griffierechten" werd het ontwerp betreffende de spoorlijn Batavia- Buitenzorg bestreden door de heer en Bos, B o o g a a r d t en flelsdingen, voor al met het argument dat de kosten voor den Staat veel te hoog zijn, terwijl de heer De Monte verLoren ook zijnerzijds verschil lende bezwaren tegen het ontwerp ontwik kelde. Na verdediging door den Minister werden de beraadslagingen verdaagd tot ■lieden. Vrijdag ten 10.15 uur. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 18 Maart bevat o. a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd bij den waarborg en de belas- tting van gouden en zilveren werken tot essayeur tc Leeuwarden W. C. Heethuis, commies te Amsterdamtot commies te Amsterdam M. J. W. F. Spaargaren, com mies te 's Hertogenbosch tot adjunct-con troleur te 's Hertogenbosch C. E. van Koetsveld, essayeur bij de Rijksmunt te Utrecht erkend als vice-consul van Noorwegen te Groningen F. Bregman benoemd tot adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat j'hr. A G. Beelaerts van Blokland te 's Gravenhage voor 1 jaar benoemd tot bureelambtenaar bij den Rijkswaterstaat C. Rijkse te Til burg verleend de hoofd ingenieurstitel aan de Rijkswaterstaat-ingenieurs le klasse P. H. Goekinga, W. K. Behrens en J. Nelemans. H. M had gisteren avond aan tafel genoocMgd Jhj\ Pabst van Bingerden, eere-gyoot- meester van Hr. Ms Huis; mr. Patijn, commissaris der Koningin en mevr. Pa tijn baron F. van Tuyll van Seroosker- keni. Kamerheer i b. d-prof. Kraemer, hofraad en directeur van het- Huisarchief graaf van Limburg Stirum, kamerheer van H. M. de Kon in gin-Moeder en mevrouw; baron Taets van Amerongen, kamerheer van H. M. en mevrouwjhr. Michielis van Verduvnen, Kamerjonker. Z K. H. Prins Hendrik, voorzitter van het Roode Kruis, werkte gisteren voor middag geruimen tijd op het bureau dier instelling in het Lange Voorhout. Z K H. de Prins is voornemens Maandag 21 dezer uit dineeren te gaan :j den gezant van het Duitsche Keizerrijk 's Gravenhage. De Japanse lie gezant heeft zich met liet Hof in betrekking gesteld in verband met het voorgenomen bezoek, eindie April, van Prins en Prinses Fushind hier te lan de Alvorens hier te komen zal het Keizerlijk Echtpaar eerst nog een reis maken door Duitsohland, Oostenrijk en Zwitseirland. -Johannitterridders naar Jeruzalem. Uit Berlijn schrijft men aan .,Het Vad.": Aan den pelgrimstocht van den Heeren- meester der Johannitororde, Z. K. H. prins Eitel Fried rich van Pruisen, zoon des l>uit- schen keizere, naar het Heilige Land, tot opening van hot gasthuis der Sint Janahee- ren en van de d aaraan verbonden Hemel - vaartkerk op den Olijfberg te Jeruzalem, zal ui' Nederland worden deelgenomen door <f© Johanniterridldere jonkheer mr. A. van Daehne van Varick, baron W. Taete van A moron gen van Woudenberg en graaf W. van Reohteren Limpurg. Genoemde plechtigheid zal plaats vinden op 9 April a.s. Daags daarna zal in tegen woordigheid van Z. K H. en Hoogs tdeszelfs Gemalin de inwijding geschieden van de kerk der Dormitóo Sanotae Mariae, ter plaat se waar, volgens de overlevering, op den berg Sion de Heilige Maagd is ingeslapen, ei welk terrein een geschenk is van den Duitschen keizer aan de R.-K. gemeente te Jeruzalem. Dinsdag don I2en April hopen hunne ko ninklijke hoogheden het feest van het vijftig jarig bestaan van het Svriach weeshuis mee te vieren. De Duiteclie ambassadeur te Konstanti- nopei, baron Marsliall von Biberetein, zal gedurende 'e prinsen verblijf te Jeruzalem aldaar aanwezig zijn. Het Eerste Kamerlid S c h o 1 t e n. Naar de Prov. Gr. Ct. ver neemt. heeft de heer J. E Scholten het lidmaatschap van de Eerste Kafner neerge legd. De heer Scholten had sinds 1902 zitting en zou iti 1916 moeten aftreden. D u ij s en Schaper over de sociale verzekeringen. Het Volk meldt, dat de Federatie Amsterdam der S D. A. P. hoogstwaarschijnlijk Maan dagavond een openbare vergadering zal houden, om de Kamerleden de heeren Duijs en Schaper in de gelegenheid te stellen, te zeggen, wat zij, bij het sluiten van 'het de bat in de Tweede Kamer over de sociale verzekering, nog te zeggen hadden over het ..droevig conservatisme" van minister Talma. D r. A. Kny per naar Indië. Uit goede bron verneemt de Ned., dat dr. A. Kuyper binnenkort een bezoek zal brengen aan Indië. als gast van den gou verneur-generaal Idenburg Huizen van ontucht te Rotterdam. In de Donderdag gehou den zitting van den gemeenteraad van Rot terdam, kwam aan de ordle het voorstel van den heer Van Staveren, tot het straf baar stellen van liet houden en het bezoe ken van inrichtingen, waarin de gelegen heid wordit gegeven onderling ontuchtige handelingen te plegen en het. daarop uit gebrachte prae-advies door de commissie voor die strafverordeningen, waarvan die conolusie luidt, het voorstel niet aan te nemen De heer Van Staveren, die liet woord verkreeg tot toelichting van het voorstel, wees er o m. op, dat dit voorsbei de tweede sta-) was, die noodwendig volgen moest op het besluit van den Raad tot- afschaffing van die reglementeering.# Wel willen som migen eerst liet rijks wetsontwerp afwach ten, doch waai* dit aan de eene zijde wel meer geeft clan zijn voorstel verlangt, doch er aan de andere zijde veel ontbreekt, b.v. dat ook de bezoeker strafbaar zal zijn:, evenals de liouder, blijft spr. van oordeel, diat afzonderlijke regeling dJoor den aiaadl nooclig its, en meende hij, dat die Raad er een oer in moest stellen, om, wanneer de wet de gemeentebesturen tot handelend op treden verplicht, te kunnen zqggen, dat Rotterdam reeds vooruit gezorgd heeft. In die avondzitting van den Raad zette de heer Van Staveren zijn rede voort. Hij stelde zich op het standpunt, dat het houden van bordeelen zonde is, dus dat de overheid, als dienaresse Gods, deze niet mag tolereeren. Hij betwist, dat het opheffen der bordeelen de clandestiene* prostitutie zal uitbreiden. Integendeel zal die handel in blanke slavinnen gefnuikt en het infectdegevaar verminderd worden. De beer Van Hintte verklaarde zich voor het voorstel-Van Staveren, ook namens de mede-socialisten in dien Raad, daar een. Rijkswet nog lang kan uitblijven. Wel zal het niet veel uitwerken, maar tooh zal de vrouwenhandel er dioor beperkt wordlem., Oerigens zal meer bereikt worden door verbetering der loon en, daar velen door de armoede gedwongen worden om zich in de armen der prostitutie te werpen. Dit laatste werd door mr. Van der Hoeven be twist. De heer Ferrares zag gevaar in de op heffing der bordeelen, daar dlit de clan destiene prostitutie zeer zal bevorderen. De voorzitter bestreed de bevoegdheid van het gemeentebestuur om deze zaak te regelen als behoorende tot de bevoegdheid' van den rijkswetgeverOok ontkende hij liet- nuttig effect eoner verordening als is voorgesteldtevens is hij overtuigd, dat sluiting der bordeelen slechten invloed op de gezondheid zal hebben, en' groote geva ren voor de gemeente in het leven zal roe pen. Na repliek van de heeren Van Stavoren en Van Hinte. word het voorstel-Van Sta veren en zijn verordening tot strafbaarstel ling van het houden en bezoeken van bor- d eel en met 25 tegen 14 stemmen aangeno men Bij Kon', besluit is aan den luitenant ter zee der 1ste klasse H. E. baron van As-beek. tijdelijk adjudant van H M. de Koningin, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierselen van of ficier in do Belgische orde van de Kroon, hem geschonken door Z M. den Koning der Belgen Bij Kon. besluit is krachtens art. III der wet van 27 September 1909 (Staatsblad no. 324), eeu jaarlijksch pensioen van 2200 verleend aan mr. G. W. baron van Dedem. Bij beschikking van den minister van waterstaat i6, met ingang van 1 April 1910 lo de adjunct-ingenieur J L. Inckel, thans dienst doende onder d'e bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de 9e direc tie, ter standplaats Velsen, gesteld onderdo bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de 7e directie, ten einde te worden toege voegd aan den ingenieur, belast met de wer ken van het Willhelomnaikanaal, ter stand plaats Tilburg; 2 de adjunct-ingenieur L. R. Wentlholt, than6 toegevoegd aan den inspecteur-gene raal in de le inspectie, ter standplaats 's Gra venhage, gesteld onder de bevelen van den hoofdingenieur-directeur in dé 2e en 3e di rectie n, ten eindie te worden toegevoegd aan den ingenieur in het 6e rivierarrondissement, tor standplaats Hoek van Holland 3o de adjunct-ingenieur W. H. Brinkhorst, thans dienst doende onder d'e bevelen van den hoofdingenieur-directeur in de le direc tie ter standplaats 's Gravenhage, gestold! onder de bevelen van den hooflingenieur-dli- recteur in de 9e directie, ten einde te wor den toegevoegd aan den arrondissements-in- geuieur te Alkmaar, op nader door genoem den hoofdambtenaar te bepalen en aan het departement mede te deel en standplaats 4o de adjunct-ingenieur E J. Kempees. tflian6 dienst doende onder de bevelen van den ihoofdangenieur-directeur in de 9e directie, toegevoegd aan den arrondlissements-ingenieur te Alkmaar, ter standplaats aldaar, gesteld onder de bevelen van den hoofdingenieur-di recteur in de le directie, ter standplaats 6 Gravenhage. Feest Inetructiebat al- jou. Er heeft zich onder de dames te Kampeu eeu comité gevormd, om bij het her denken van het 60-jarig bestaan van liet Instructie»-bataljon, namens alle Kamper da mes, eeu nieuw vaandel aan te bieden. Een album za! de namen der schenksters ver nielden. (Hbld.) Hot ontslag van dr. de Gelder. In een vergadering van ambte naren bij de gemeentelijke elektriciteits werken te Amsterdam is besloten, pogingen in het werk te stellen, opdat een oplossing worde verkregen, waardoor op het- onitsl'ag aan den heer dr. G. de Gelder teruggeko men kan worden Het ontslag van d r. De G elder. Het bestuur der Sociaal-tech nische Vereeniging van Ingenieurs te Am sterdam heeft een adres aan den gemeen teraad gericht, houdende bezwaren tegen de wijze, waarop den onder-uirecteur der ge meentelijke electriciteitswerken, dr. De Gelder, ontslag is verleend, ,,in strijd met alle begrippen eener behoorlijke rechtsposi tie". Eeu gisterenavond gehouden vergadering van werklieden besloot te pogen het ontslag ingetrokken te krijgen. Bij beschikking van den minister van oorlog zijn, met ingang van 1 April 1910, benoemd tot tweede-klerk ibij het. departe ment van Oorlog C. Rientema te Leiden on C. J. J. Vdntges te 's Gravenhage. Tot concierge aan die Kon. stallen is benoemd de he or H. Bosch, thans bo de aan de departementen van het Kon. paileds te 's Gravenhage. Volkspetitionnement Bond voor Staatspensionnee- ring. Door de commissie uit den Bond voor Staatspensionneering, benoemd ter voorbereiding van het Volkspetitionnement van den Bond, werd dit petitionnement ge zonden aan de bondsafdeelingen. Het luidt als volgt Aan H. M. do Koningin der Nederlanden. Mevrouw. Als Koningin der Nederlanden staat U aan 't hoofd van een land met meer dan 5.000.000 inwoners. Het wel eu wee dier menschen gaat U ter harte; U verheugt zich wanneer 't hun goed gaat, en U treurt met hen in nood en verdriet. Wij weten ook, dat U niet door eigen aanschouwing op de hoogte kan zijn van al wat onder Uw volk omgaat, en vooral niet in die lagen der maatschappij die, niet door gebrek aan trouw aan hunne maatschappe lijke verplichtingen, maar door hun econo mische positie het verst van den troon af staan. Want ware dit niet zoo, wij twijfelen er niet aan of U zou het Uwen raadslieden tot 'aak stellen.om zoo spoedig mogelijk mid delen te beramen, die den nood of het ver driet van de ongelukkigen onder die inwo ners zouden kunnen voorkomen, verminde ren of lenigen. Oh-der Uw volk zijn er velen, mannen en vrouwen, -die na een leven van trouw en ge hoorzaamheid aan de geschreven en onge schreven wetten van het land, en nadat zij met hun arbeid de maatschappij in stand hebben helpen liouden en de nationale wel vaart hebben doen vermeerderen, op een leef tijd zijn gekomen, dat hun werkkracht is op gebruikt of dat zij aanspraak kunnen doen gelden op rust. Volgens de meening van ondergeteeken- den, opkomende voor zich zelf of als ver tegenwoordigers van vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard, maar uitmaken de duizenden en duizenden uit alle standen en rangen, ontleenen deze lieden aan het feit, dat zij door hun arbeid aan don op bouw en de instandhouding der maatschap pij hun doel hebben geleverd, een rechts grond, die er hun aanspraak op geeft, dat de Staat hen zonder meer als contrapraesta- tie in het bezit stelt van een pensioen, tot een bedrag en op oen leeftijd bij de wet te bepalen. Mevrouw, wij hopen, dat de stom van deze duizenden tot U moge doordringende nood van mannen en vrouwen, die, in hun ouder dom, rust en minder zorg zoeken in Uw land, neemt met den dag toe. Ook hun aan tal stijgt. En deze allen zien naar U op, wachtend op het woord, dat aan uw raads lieden de taak zal opdragen om aau Uw oordeel maatregelen te onderwerpen, welke aan dezen maatschappelijken misstand een bevredigend einde zullen maken, en die door U aan de Volksvertegenwoordigers zullen worden voorgelegd. En wij richten dit verzoek tot U, Me vrouw, omdat wij in de overtuiging leven, dat U 't als het hoogste geluk van Uw leven zult beschouwen eenmaal te kunnen getui gen, dat U over een volk regeert, bij het welk de diepdroeve samenkoppeling van oud en tegelijk arm niet meer bestaat. Tevens werd door de Commissie van de afdeelingen van den Bond voor Staatspen sionneering een bege'eidende circulaire ge zonden, waarbij zij verklaart het welslagen der petitie verzekerd te achten, wanneer de bijna 350 afdeelingen daartoe krachtig wil len meewerken. Niet zoozeer, het groote aan tal personen, vereenigingen, enz., dat ons petitionnement zal teekenen, aldus de com missie, maar wel het groote aantal van be wuste voorstanders onzer betooging, zal in druk maken. Vrouwen en Groudwete- he r zien i n g. Op 12 Februari zijn de presidente der Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, dr. Aletta H Jacobs, en die vice- presidente. mevr. F. S van BalenKlaar, op audiëntie geweest bij den minister van binnenlandsche zaken, ten einde Z.Exc. te ver zoeken, een of meer vrouwen te willen benoemen in de. commissie tot voorberei ding der grondwetsherziening. liet Maandblad der V. v. Vrouwenkies recht meldt daaromtrent: „Hoewel door de dames deze benoeming zoo krachtig mo gelijk werd bepleit, was toch de indruk, dien zij oiiitvingen van het onderhoud met den minister, geenszins bevredigend. Zon der dat Z.Exc. een absolute weigering gaf op liet verzoek, was toch uit de door den minister gestelde vragen duidelijk merk baar. dat hij noch de rechtvaardigheid, noch de noodzakelijkheid eener dergelijke benoe ming beaamde." Telegra ui ih e n. De afdeeling Dordrecht van het Nederlan'dsch Werklie den-Verbond Patrimonium heeft Woensdag avond haar jaarfeest gehouden. Bij die ge legenheid zijn telegrammen verzonden nau den heer ds. A. S. Talma, minister van landbouw, nijverheid en handel, en den heer dr A Kuyper, minister van Staat. Dat aan den lieer Talma luidde als volgt „De Afdeeling Dordrecht van Patrimo nium, iii feestelijke jaarvergadering bijeen, voelt zich geroepen, haar onveranderd ver trouwen uit te spreken in Uw beleid, waar- p de tegenstander smaalt, en spreekt de hoop uit, dat het onder Gods zegen ge lukken mag, een heilrijke sociale wetgeving tot stand te brengen". Aan dr Kuyper werd het volgende tele gram gezonden ,.l)e afdeeling Dordrecht van Patrimo nium, in feestelijke jaarvergadering bijeen, v >elt zich gedrongen, U in deze bewogen tijden, waarin de vijand U met smaad over laadt, de betuiging harer onveranderde trouw te brengen en de bede tot God op re zenden, dat het Hem moge behagen, IT nog lange te sparen tot een zegen door woord en geschrift voor vaderland en volk". D. Ct. Nationaal Comité voor afschaffing van den B akker s- n ac htanbeiid. Dinsdag hieöld! bovenge noemd comité eene vergadering in ..Krasna- polsky" te Amsterdam. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken en nadat de secretaris een uitvoerig rapport had uitgebracht van de verrichte werkzaamheden der vier laatste maanden, kwam het door het Bakker-Comité uitgegeven boekwerk met bedenkingen tegen het inge diende wetsontwerp van minister Talma ter sprake Algemeen was men van gevoelen, dat die 'bedenkingen zeer bedenkelijk bleven. Men had van de zijde van het Nat. Comité voor afschaffing van den Bakkers-nachtar beid zeer gemakkelijk een nog uitvoeriger werk kunnen publiceeren, waarin de tallooze onwaarheden, in het book van het Bakkers- coniité voorkomende, hadden kunnen worden bestreden De voorzitter deed opmerken, dat 't het comité aan de financiën voor het uitgeven van een tegenboek ontbrak. Met klem werd er dan ook door den voor zitter op aangedrongen, dat dé organisatie zich zouden beijveren om het geld, de zenuw van den oorlog, spoedig bij elkander te krij- gen De uitgave van het officieele orgaan ,,De Roepstem" zal met eenige onderbreking lang zaam worden voortgezet. Nadat nog eenige belangrijke besluiten wa ren gendmen, werd de vergadering te 5 uur door den voorzitter gesloten. Een herstellingsoord voor Amsterdamsche gemeen teambtenaren. Te Bennekom i© door een vereeniging van gemeenteambtenjaren te Amsterdam oen terrein aangekocht, groot circa 3 H.A. met de bedoeling daar een herstellingsoord (geen sanatorium) te bou wen voor die ambtenaren en hun gezinnen, die een verblijf in de vrije lucÖt noodig hebben. Beu rsvacantie dagen. Het bestuur der Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam bericht, dat inge volge besluiten der buitengewone algemee- ne vergaderingen van 21 Maart 1887 en 27 April 1899 Goede Vrijdag 25 Maart en Za terdag 26 Maart als beursvacantiedagen zul len worden beschouwd, zoodab op die da gen de lokalen der vereeniging gesloten zullen blijven, behoudens onvoorziene om standigheden ter beoordeeling van het be stuur. Scheepvaart op de Russi sche havens. Het Hbld. schrijft: Naar wij vernemen, zijn berichten uit Rus land ontvangen, wet in staalt oon sensatie te maken ondér de Ned-erlandsche reedtere. Im mers in die particuliere mededeélingen ver luidt, dat de gunstige bepalingen, waaronder tot dusver de Nederiandbehe scheepvaart in de Russische havens leef dé, zouden zijn opgeheven en een .belangrijk hooger tarief daarop zou worden toegapast. Terwijl in alle Russisch© havens tot dus ver voor een Neder!andsch schip aan haven geld verschuldigd was 20 kopeken per netto register-ton, zou dit nu worden twee roebels. Wat dit zeggen wil, kan hieruit blijken, dlat tot nu to© volgens het eerete tarief een stoomboot van duizend standaard! 260 roe bels betaalde, terwijl zulks voor het nieuwe tarief zou worden 2600 roebels of tienmaal zooveelEn waar, naar het- "heet, zulks alleen van toepassing is op Nederlandsche schepen, kan hieruit niet anders voortvloeien dan diat de Nederlandsche scheepvaart uit Rusland wordit geweerd. Is dlat reeds een ontzaglijke schade op zich zelf, omdat naar bekend veel Nederistoo- mers bij d'e Russische houtvaart zijn betrok ken, het wordt te erger, waar tegen heb wel dra te openen nieuwe seizoen reeds groote contracten zijn afgesloten, waarbij hot oude tarief al6 basis van berekening heeft gegol den Het spreekt vanzelf, dat de Nederl. reeders mogen verwachten, dlat ons departe ment. van bui ten 1 andsch© zaken zich bun be langen onmiddellijk met den noodigen spoed! zal aantrekken. Naar aanleiding van bovenstaand (be richt, verneemt de N. R. C., dat een der toonaangevende reeders te Rotterdam op audiëntie bij den minister van Buitenland- sche Zaken is geweest. Hij kreeg de toezegging, dat de minister zich onmddellijk over deze belangrijke quaestie met de legatie te St. Petersburg in verbinding zou stellen. Het antwoord zou direct worden bekend gemaakt Verder verneemt het blad, dat er sprake van is, dat het in 1846 met Rusland ge sloten handelstraetaat zou ziin opgezegd. Voorts maakt het blad melding van een bijzonder geval, dat aan twee Nederland-

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2