IV." 265. Tweede Blad. 8"* Jaargang. Zaterdag 19 Maart 1910. KOLONIËN. BINNENLAND. RSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ?er 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post - 1.50. Afzonderlijke nummer - 0.05. L f'ouian verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest- Uageu. Advertentiënmededeelingen snz.gelieve men vóór 11 urn 's morgenA bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote lettere naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O OST-IND1E. Ter nagedachtenis aan de gevallenen op Celebes. In de te Semarang verschijnende ,.Loco- motief" komt een "zeer uitvoerig verslag voor over de plechtige onthulling van het monument, te Makasser opgericht ter ge dachtenis aan de gevallenen in den strijd op Zuid-Celebes gedurende de jongste Bo- ndsche expedities. Dit gedenkteeken is ver vaardigd door den beeldhouwer prof. Bart van Hove te Amsterdam. Bij de plechtigheid vormden de troepen een groot vierkant om het nog omhulde monument aan <le Westzijde van het Dom- mersplantsoen. In tegenwoordigheid van den gouverneur van Celebes, baron Quarles de Quarles, en vele andere autoriteiten, j werd namens de commissie, welke reeds in 1907 werd gevormd, het woord gevoerd j door den heer De Jong, die samen met mr. i Vorstman en den heer Siebelhoff het meest werkzame aandeel had genomen in de ge- j heele totstandkoming. Daartoe uitgenoodigd verrichtte de gou- verneur de onthulling, waarop de muziek het Wilhelmus speelde. In zijne welspre kende toespraak bracht baron Quarles war me hulde aan de gevallenen, met dank aan hen die dit eerbetoon hadden tot stand ge bracht. Wanneer over niet al te langen tijd zoo zeide de gouverneur o.a. het stoomros eir de auto over Celebes zullen vliegen, dan komt aan de gevallen helden do eer toe, den eersten steen te hebben ge legd voor het gebouw eener vooruitstreven de politiek. Aan liet slot zijner rede legde do gouverneur aan den voet van het monu ment een krans neder. De voorzitter der commissie droeg het eereteeken over aan den gemeenteraad, wiens voorzitter, de lieer Schade©, het aan vaardde. Toen volgden nóg toespraken van den gewestelijk militairen commandant overste Hildering, die in het bijzonder hul de bracht aan luitenant-gerieraal Van Heutsz, die den moed heeft gehad Celebes tot in zijn verste uithoeken onder ons fei telijk gezag te brengen, en van den plaat- «©lijken militairen commandant overste F. W. J. Kuijpers, die in het Maleiscli aan de troepen de beteeken is van de plechtig heid duidelijk maakte. Het monument wordt in het verslag van ,,De Loc." zeer geroemd. Op het voetstuk zijn aan de vier zijden toepasselijke spreu ken als: „Macht door Kracht", „Getrouw tot in deu dood" gegrift, met de jaartallen 19051908. Het. eigenlijke gedenkteeken heeft den vorm van een obelisk. De bron zen hoofdfiguur is een vredesengel met een vredepalm in de uitgestrekte rechter-, een lauwerkrans in de linkerhand, aldus de ge vallen dapperen eerende. Prachtig rijst deze edele vrouwenfiguur op tegen een groenen wand van tamarinden en waringims op den achtergrond. Aan de voorzijde rust op het verhoogde basement fier en krachtig de bronzen Ne- derlandsche leeuw. Dit basement en de obe lisk zijn van rood graniet. Het geheel is sober, maar grootsch in zijn eenvoud en zeer fraai van lijnen. Aan den beeldhouwer werd bij de onthulling eere gebracht. Het monument is niet afgesloten door oen hek, maar omringd door een fraai ga zon. Water-nood te Semarang. Het telegram, dat het Kamerlid, de heer Bogaardt, uit Semarang ontving, luidt naar de Tijd thans meldt aldus: ,,Wij 'hebben hier zuiver drinkwater noo- dig. Al twintig jaar en langer beraadslaagt de regeering over toevoer van zuiver drink water, dat de bijna droge artesische putten niet in voldoende mate geven. Intusschen sterven hier thans weer dagelijks Europea nen en Inlanders aan cholera; niet enke len als kort geleden in Rotterdam, doch honderden en wij hebben geen zuiver wa ter. Voor de niet lang geleden verhoogde belasting verzoeken wij wat minder sterfte kans door verstrekking van zuiver water, dat er is in voldoende hoeveelheid. In de laatste jaren is er bijna geen enkel huis verschoond gebleven van het bezoek van typhus, nauw verwante familie van de cho lera, die thans heerscht. Thans hokt het weer op een twintig mille, die de regee ring van de gemeente eischt voor projectie plannen en wij snakken naar water en u smeeken wij dit telegram voor te lezen in de Tweede Kamer met. verzoek er niet nog twintig jaren over te praten, doch ons spoedigst op afdoende wijze te helpen aan voldoend zuiver water. Het is niet goed ze nuwachtig te zijn, doch wij zijn zenuwach tig en zouden wenschen, dat de Kamerleden zich ook een beetje zenuwachtig maakten over hun vele verwanten in Indië en dat het resultaat dier zenuwachtigheid zal zijn, spoedige aanleg van de sinds jaren gepro jecteerde waterleiding." Kameroverzicht Tweede Kamer. In de vergadering van Vrijdag was aller eerst aan de orde de stemming over het voorstel van den heer A an Kamebeek, om heden geen afdeelingsonderzoek te houden, maar oorb te gaan met de afwerking der agenda. Het voorstel wordt verworpen met 47 tegen 12 stemmn. Van de agenda worden afgevoerd het wets ontwerp betreffende de trekhonden eu dat tot wenng van den Amerikaanschen kruis- bessenrmeeldauw. De beraadslaging werd voortgezet ovet het wetontwerp tot bekrachtiging eetier ovei- eenkomst met de N.-I. Spoorwegmaatschap pij tot aankoop van deu spoorweg Batavia Buitenzorg en daarmede verband houdende regelingen en wijzigingen en verhooging van de begrooting van Nederl.-Indië voor 1910. Na eenige discussie werd het wetsontwerp in stemming gebracht. De stemmen staken met 36 voor en 36 tegen, zoodat in eene volgende vergadering moet overgestemd wor den. Hierna was aan de orde een vroeger in gediende motie van den heer Merchant om trent het instellen van een onderzoek naar de noodzakelijkheid van de geldelijke en per soonlijke lasten voor 's lands verdediging. De Minister van Oorlog heeft geen bezwaar tegen het instellen der Com missie; alleen vindt de minister het onaan genaam dat in de motie een soort wantrou wen wordt uitgesproken. De Minister geeft daarom een kleine redactiewijziging aan, waardoor dat bezwaar zoude zijn weggeno men. De heer Marchant brengt die wijzi ging aan, zoodat nu gesproken wordt van „herstel vau het vertrouwen". De heer Ter Laan kan zich met deze wijziging niet vereenigen, daar bij hem heelemaal geen vertrouwen in 's lands defen sie bestaat, net zoo min als bij het geheele Nederlandsche volk. Nadat de heer Marchant nog heeft opgemerkt, dat het hier niet om de motie ven gaat, wordt de motie zonder stemming aangenomen. De Kamer gaat daarna op reces. Berichten. „Het Het Kamerincident. Volk" schrijft: De meeting, belegd door de Federatie Amsterdam der S. D. A. P., ten einde aan onze Kamerleden die vrije tribune voor hun ne kritiek op die laksehlieid en de booze plan nen der regeering te versohaffen, die de Ka mermeerderheid hun met bruut geweld ont hield, zal Maandagavond om half negen in Plancius te Amsterdam plaats hebben. De heeren Duys en Schaper zullen het woord voeren. De beide klerikale Kamerleden voor Am sterdam, de heeren Snoeck Henikeanans en De Vlugt, ziju ter vergadering uitgenoodigd, „ten einde de geweldsuitoefening hunner rot gezellen te verdedigen." Het ontslag van d r. De Gelder. De Sociaal-technische vereen i- ging van democratische ingenieurs en ar chitecten heeft een adres gericht aam d!en Amstördamsehen gemeenteraad, waarin van het conflict op de Electr. Oentraite een over zicht werd gegeven, dat nagenoeg overeen komt met de dezer dagen door ons aan het Hbld. ontleende feitenvoorstelling en wiaar- in het volgende wordt verzocht: le. een onderzoek te willen doen instel len naar de toestanden aan de Gemeente lijke Elektriciteitswerken, met name naar de verhouding tusschen den directeur eu den onder-directeur, en naar de mate van schuld van bedde hoofdambtenaren aan het gerezen conflict, maar aanleiding waarvan de onder-directeur werd ontslagen 2. indien dit onderzoek mocht aantoo- nen, dat het aan den onder -directeur gege ven ontslag niet door diens gedragingen is gerechtvaardigd, dezen ambtenaar moreel en zoo noodig financieel schadeloos te stel len voor de door hem ondergane grievende behandeling 3e. het daarheen te leiden, dat zoo spoe dig mogelijk d'e rechtspositie van de ambte naren uwer gemeente afdoende wordt ge regeld, opdat een einde wordt gemaakt, aan den algeheélen toestand van rechteloosheid, welke door het bovenbedoeld ontslag tref fend wordt belicht. Afgezien van hetgeen wij uwen raad in het bovenstaande verzoeken, veroorloven wij' ons de vraag te stellen of het oirbaar kan worden geacht, dat de lieer wtaarn"bur gemeester den aard van de door hem te verstrekken inlichtingen ter zake van een sollicitatie van een gemeente-ambtenaar afhankelijk heeft gesteld van het al dlan niet voldoen aan een bevel tot biet vragen van ontslag. hOnze Vloot. Verschenen is het jaarverslag over 1909 van de NederJandtsche Vereeniging Onz Vloot. Vermeld wordt een groote vermeerdering van het aantal leden en het vasteren vorm aannemen van plannen tot. stichting van meerdere af deeling en. Het aantal leden bedroeg op 31 December 2285, is dus, sedert 1 Januari 1909 met 832 toegenomen In verschillende afdeelingen werden lezin gen gehoudendeze hadden in den regel een grooi succes. De lezing over de opleiding den' adelborsten door den heer C. Aronetein, welke op twee verse billende tijdstippen in druk over de hoogero burgerscholen werd 'erspreid, schijnt onder de jongelui goed' gewerkt te hebben. Het aantal aspirant-adel borsten bedroeg ten minste dit jaar meer dan voregere jaren en het departement van marine heeft een 300-tal exemplaren duel' le zing van onze vereeniging aangekocht, om •ze mede te verspreiden. In Ned.-Indië zijn wij nog niet verder ge vorderd dan dat eik oogen.bd.iik bericht is te •erwachtendat ook daar een afdeeling is opgericht. In Antwerpen kwam een afdeeling tot stand. Vorming van een Haarlemse he afdee ling kan iedere» dag worden tegemoet ge zien. Ook in Tilburg worden pogingen aan gewend voor het stichten eener afdeeling. Binnenkort zal worden aangevangen met in de circulaires een algeheel dloch populair geschreven overzicht te geven van het wezen en werken der zeemacht in haar vertakkin gen en diensten. De circulaires zullen voor zoover de stand der kas zulks zal toelaten veel vul- dager verschijnen. Ook hierom verzoekt het hoofdbestuur nogmaals aan alle leden om hun bijdragen en opmerkingen te zenden, welke daarin kunnen worden opgenomen. f;Vereeniging van Expo santen. Te Amsterdam werd gisteren avond een vergadering gehouden van een aantal industrieelen van Amsterdam en an dere plaatsen, waarop geconstitueerd is eeti Vereeniging van exposanten. De vergadering werd aanvankelijk gepre sideerd door den eerst-onderteekenaar van de oproeping, voorzitter van het voorloopig comité, den heer J. P. Nord Thomson, te Amsterdam. In zijn openingswoord herinnerde deze aan de onmiddellijke aanleiding tot de op richting dezer vereeniging, die ligt in de onaannemelijke bepalingen, welke het cen traal comité van de Brusselsche tentoonstel ling in de voorwaarden van deelneming aan deze tentoonstelling heeft opgenomen. Dit was echter slechts de druppel, die den maat van algemeene ontevredenheid ouder expo santen over het absolute machtsvertoon van tentoonstellingscomités deed overloopen. De behoefte aan nauwere aaneensluiting van ex posanten, die zich daaraan niet gelaten wil len onderwerpen, deed zich nu meer dan ooit gevoelen. Wij wenschen, aldus Spr., samen werking met de comités, maar de comité's verlangen die niet. Spr. deelde mede, dat reeds 105 industrieelen zijn toegetreden. Het voorzitterschap werd daarna voor de zen avond overgedragen aan mr. F. Ko- kosky Jr., die statuten en huishoudelijk re glement ontworpen heeft. Deze herinnerde aan de bekende vitrine- quaestie en wees er voorts op, dat or reeds sinds jaren bestaat een Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen. Deze heeft echter in het belang der exposanten nog nooit iets gedaanze heeft trouwens verklaard, dat wat de nieuwe vereeniging wil, niet op haar weg ligt. De Vereeniging van Exposanten wil intusschen niet vijandig staan tegenover genoemde vereeniging, evenmin als tegen over de regeering en de comités, met wie ze slechts samenwerking zoekt. Maar ze wil voorkomen, dat de exposanten worden be schouwd als quantité négligea'ble. Thans ging men over t :>t vaststelling van de statuten en bet huishoudelijk reglement. Met eenige. kleine wijzigingen werden de ontwerpen goedgekeurd. Als voorzitter der vereeniging werd geko zen de heer J. P Nord Thomson, als be stuursleden de heeren F. E Meulman, A J. Boer, jhr. J. C. A. van Haeften, dr. C. W. A. Essers, L. Schwarz, E. Ruiten, Corn. L. J. Begeer, C. F. Utennoehlen, W. Lugard, Th. H. var. der Hurk en Ed. Huf De wereldtentoonstel ling te Brussel. Betreffende Neder land op de Brusselsche tentoonstelling kan het volgende worden medegedeeld Het Nederlandsch Paviljoen nadert zijn voltooiing; timmerlieden, leidekkers en stucwerkers hebben hun taak om zoo te zeggen voleindigd en hoog verheft de j.roo- te toren zich ten hemel, ver uitstekend bo ven de gebouwen in den omtrek. Het valt niet te betwijfelen, of het Hollandsche pa viljoen zal goed doen. Te midden vun het fel-witte der meeste tentoonstellingsgebou wen zal het oog der bezoekers een aange name verpoozing ondervinden bij den aan blik van de zooveel rustiger roode baksteen- kleur der Ned. afdeeling, die dit gedeelte der tentoonstelling met in het midden de door de stad Parijs en door het Ned. Comité aangelegde tuinen, geheel domineert. Vooral gezien van een punt in de nabij heid der Italiaansche afdeeling gelegen, le vert het paviljoen een schilderachtigen aan blik op, daar men vanaf die plaats zoowel den voor-, als den dijkgevel kan overzien en een aardig kijkje heeft op het slanke sil houet van den kleinen toren, die aan den kant der Indische afdeeling van uit het gebouw oprijst. De verzekering door verschillende perso nen van vreemde nationaliteit gegeven dat. dit paviljoen de clou der expositie zal* zijn, *kan ongetwijfeld als meer beschouwd wor den dan slechts als hoffelijk woord voor Holland. Wat het inwendige van het gebouw be treft, ook hier is het timmerwerk om zoo te zeggen voltooidthans is het de beurt van schilders en behangers, die ten getale van wel 50 aan het werk gezet zijn, teneinde de inwendige decoratie zoo spoedig mogelijk in gereedheid te brengen. Want er is baast bij het werk, gelet op den inhoud van een der gele biljetten op lal van plaatsen aan geplakt, waarbij het Comité Exécutif met den meesten aandrang aan exposanten ver zoekt er voor te willen zorg dragen, dat hunne inzendingen op den openingsdag (23 April) kant en klaar staan opgesteld. De stand der werkzaamheden op het ge heele terrein doet echter niemand vleien met de illusie, dat deze wensch van het Comité zal worden vervuld, al zal dit feit bij iemand die ooit bij de organisatie eener groote tentoonstelling is betrokken geweest, groote verwondering baren Reeds nu kan echter met zekerheid wor den aangenomen, dat de Ned. afdeeling te gen het einde der volgende maand wat „ge reed zijn" betreft, zeer zeker niet voor tal van andere afdeelingen zal behoeven onder te doen De Hollandsche tuin is tusschen de Ne- derlandsche en de Duitsche afdeeling gele gen. Zondagsrust in de sleep- vaart. In het Hotel Coomans te Rotter dam, vergaderden de besturen van den Bond van Sleepbooteigenaren en den Bond van Machinisten en Stokers in Nederland, onder voorzitterschap van den heer J. van Steen, om te beraadslagen over de invoe ring van algeheele Zondagsrust in de sleep- vaart. De heer Van Steen deelde mede, dat op de booten van de leden van eerstgenoem- den Bond de Zondagsrust reeds in zoo ver re is ingevoerd, dat daarop des Zondags in Nederland niet wordt aangemaakt. De boo ten, welke des Zondags wèl aanmaken, zijn van reeders, die niet bij den Bond zijn aan gesloten, terwijl er leden op varen van den Bond van Machinisten en Stokers. Zoodra nu het bestuur van dien Bond kan bewerken, dat de niet bij den patroons bond aangesloten reeders ook niet meer 's Zondags aanmaken, is de Bond van Sleep booteigenaren bereid, verdere besprekingen te houden. (Dordr. Ct.) De toestanden der vrouwe- lijke winkelbedienden. Naar de Te!, meldt, is door minister Talma, in over leg met den heer Van IJselstein, directeur van Arbeid, mevrouw Van Herwerden, te Rotterdam, opgedragen, een enquête in te stellen naar de verhoudingen, waarin zich hier te lande het vrouwelijk persooneel, werkzaam in wankels en magazijnen, bevindt. Deze enquête geschiedt- door mevr. Van Herwerden persoonlijk en wel door de ver schillende winkels te bezoeken en daar van het. vrouwelijk personeel inlichtingen te vragen Dit onderzoek werd door mevr. Van Her werden in het begin van het vorige jaar te Rotterdam gehouden, voodlat zij nog officieel opdracht hiervoor had. Daarna werd het on derzoek gehouden te Leiden, Haarlem en andere plaatsen Thans worden door haar de Amsterdam- sohe winkels bezocht. Neerbosch. Wijlen mevr. A. M. B., geb. K„ te 's Graven'hago, heeft aan de weesinrichting te Neerbosch 2000 gelegateerd Een „bezuinigingss oboe n". Men meldt uit Breda aan de N. C. Door den heer J. H. Heijntjes, schoen maker van de 3e compagnie wielrijders te Breda, is een belangrijke vinding gedaan. Het betreft een nieuw soort schoen, of eigenlijk een nieuw soort schoenzool. Het nieuwe bestaat daarin, dat de zool niet meer uit één stuk wordt gemaakt, maar thans bestaat uit drie smalle reepjes dik leder, waar de eigenlijke zool onder wordt geschoven en met een drietal schroefjes wordt vastgehouden. De drie reepjes, één neusstukje en twee zijstukjes, hebben wei nig te lijden en de eigenlijke zool, dat ge deelte, hetwelk het meest aan slijtage onder hevig is. kan telkens gemakkelijk worden J vernieuwd. Bovendien heeft deze „bezuini gingsschoen" een lederen, draaibaren hak waardoor ook van dat gedeelte de slijtage belangrijk wordt verminderd. Bij het leger zijn reed6 proeven met dezen bezuinigingsschoen" genomen,verleden jaar te Vlissingen en te Middelburg met 10 pa ren, welke proef zoo goed heeft voldaan, dat zij thans met 100 paren zal worden voortgezet. Deze schoenen zijn bestemd om in beproeving te worden gegeven aan mili ciens van de lichting 1910, die bij de na- jaarsploeg zullen worden ingedeeld. Wat straat? Op lijn 7 van dip Haagscilie tram, was een net gekleed heer met een valiesje ingestapt, blijkbaar iemand van buiten. Bij de brug over liet Vervetr- schingskanaal gekomen, vroeg hij den con ducteur of dit het Ververscliingekanaal was. Jawed, mijnheer". Passagier,,0, d*an moet ik er af." Conducteur: „Ja mijnheer, Waittstraat.Passagier: „Wat straat?" Conducteur: „Wattstraat." Passagier,,Ja, dat moet u wetenWat straat vroeg ik." Conducteur: „Weü, Wattstraat Het duurde nog eenogen tijd, tot groot vermaak dér passagiers, eer de buitenman begreep, hoe in Den Haag de eerstvolgende tramhalte van lijn 7 heette. (L. eu V.) Kr anten moppen. De man van het geweigerde „Ingezonden stuk": ,,'n Mooie boel daar aan die krant. Ze vragen je eerst, je papier aan één zijde te beschrij ven en dan gooien ze je stuk in hun prulle- mand, omdat het te éénzijdig is!" „Wat worden de ochtendblad-artikelen van een courant, wanneer het avondblad' verschijnt?" „Incourante artikelen." Hbld. School- en Kerknieuws. Paedagogische bezwaren. Men meldt aan 'het Hbld.: In het nabij Alkmaar gelegen dorpje Koedijk woont oen dichter van 21 jaren, Hessed Jongsma genaamd, onderwijzer der openbare school en vol gens getuigenis van het schoolhoofd, den hoer Wassenaar, was er als zoodanig niet !het minste cp hem aan te merken. Nu wil echter het geval, dat dit schoolhoofd de jeugd' ter gelegenheid vau het 40-jarig bestaan van het School verbond" een vijftal vaderlandsche liederen wilde laten zingen, waaronder het „Wilhelmus", „Wien Neerlandsch Bloed" en .,'t Is plicht, dat iedere jongen", waartegen echter de heer Jongsma bezwaren had om /je aan de kinderen te leeren. Nader omtrent deze bezwaren ondervraagd, antwoordde hij, dat due van paedagogisdhen aard waren en met do neutraliteitsquaest-ie niets hadden uit te staan. Het schoolhoofd stelde van de weigering om der schooljeugd deze liederen te leeren den bur gemeester van Koedijk in kennis en oók den schoolopziener in liet arrondissement Alkmaar doch dezen beiden autoriteiten mocht het niet gelukken den jeugdigen onderwijzer-dichter te overtuigen, dat liet op zijn weg lag aan het ver langen van het schoolhoofd om den kinderen deze liederen te leeren. te voldoen en tot heden is hij in deze weigering blijven volharden. In het dorp Koedijk loopt het gerucht, dat de heer Hessel Jongsma reeds zou zijn ontslagen, doch dit is on juist. Wel verzekerde ons de 'lieer Jongsma dat, zoo dit ontslag kwam, hij hierin zou berusten, want hij kon, daar hij paedagogisehe bezwaren had, met tegen zijn eigen overtuiging in der jeugd iiederen leeren. welker inbond volgens hem boven hun bevatting ging. Een typisch staaltje van de wijze waarop do schooljeugd zelf van het conflict tusschen school hoofd en onderwijzer kennis draagt, is wel dit Woensdag zeide een meisje van ongeveer acht jaren tegen de kost juffrouw van den heer Joi^a- ma ..Juffrouw, u moet meester van middag maar geen eten geven, want- hij stuurt ons schoolfeest in de war!" De Uuie. In het pas verschonen 31ste jaarverslag van de Unie ..Een School met den Bijbel" komt een overzicht voor van deu stjuid van het christelijk onderwijs, waaraan wij liet vol gende ontleenen _Iu de 11 provinciën bestaan 966 scholen met 163-310 leerlingen, waaraan verbonden zijn 3167 onderwijzers (Utrecht komt daarin voor met 74 scholen. 12.205 leerlingen en 298 onderwijzers). Van die 985 scholen zijn er 309 aangesloten bij de Ver. voor Christ. Nat. Schoolonderwijs, waar- van er 59 worden gesubsidieerd tot een bedrag van f 2925. Bij de Vereeniging voor Christ. Volksonderwijs zijn 170 scholen aangesloten, ter- wyl by den Schoolraad 690 scholen zijn aange sloten. Deze 98-5 scholen vertegenwoordigen een waar. de van f 9,850,300. daar de gemiddelde prijs per school op ongeveer f 10,000 kan gesteld wor. den. an de 153,310 leerlingen, die deze scholen bezoeken, werd in het afgeloopen tioekjaar (be rekend tegen f 30 min f 20 aan Rijkssubsidie f 10 per kind) ongeveer f 1,538.100 door de ouders en andere belangstellenden in de school met den Bijbel vrijwillig bijeengebracht. De Rijkssubsidie bed raagt over hei afgeloopen jaar ongeveer f 3,066,200. Het aantal onderwij. zers en onderwijzeressen (de hoofden niet mode. gerekend) op 1 Januari 1910 aan de scholen met- den Bjjbel verbonden, bedraagt 3167. togen 2997 op 1 Januari 1909. In 1909 hebben 246 kweeko- lingen de acte van onderwijzerfee) verkregen togen 229 in het voorgaande jaar. Op 1 Januari 1910 waren scholen in aanbouw te Bodegraven, Leiden, Raamsdonk, Borger, Baarn, Rotterdam (Charlois), Bunschoten, Opper does. Almelo. Amsterdam (school voor zwakzin nige leerlingen). Haarlem. Apeldoorn, Beconte on Broekland. Amsterdam. Qnze-Lieve-Vronweo- Parodhie en Breskens.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1