BINNENLAND. beu wij op voorste] van onze regeering, en op grond van de wet 110. IV van 1848 en no. X van 1867. besloten, den, op den lOdfcu Mei 1906 bijeengeroepen Rijksdag nu reeds te ontbinden. Wij doen dit in de hoop dat in de toekomst de goede verstandhouding tusschen volk en koning en het wederei jd- eche vertrouwen den oti gestoorden voort gang van het conetitutioneele leven en de ©economische ontwikkeling dee lands ver zekeren mogen. Ontvangt onzen dank voor uw ijverig streven en uw nuttig werk, gedu rende het grootste gedeelte van den zittings- tijd volbracht. Ontvangt en brengt aan hen, die u afvaardigden, onzen Koninklij ken groet." Rusland. De Keizerin van Rusland zal, volgens een bericht uit Dresden, na Paschen daar ka rnen om eene kuur te ondergaan in h?» sa natorium Weisser Hirsch van prof. Lah- mann. Potersburg, 26 Maart. Het Pc- tereburgsche Telegraafagentschap verspreidt het volgende communiquéDe ontvangst van Koning Peter is een bewijs voor de deugdelijkheid der traditioneel e betrekkin gen tusschen de twee 6taten, die zoo nauw zijn verbonden door geloof, gemeenschappe lijke afkomst en historische herinneringen. In den loop van de gesprekken tusschen de ministers van buitenlancteche zaken werd! geconstateerd', dat men beiderzijds een groot gewicht liecht aan de handhaving van den vrede en do orde in den Balkan. De Servische regeering is van meen'iig, dat de vreedzame en vrije ontwikkeling van bet onafhankelijke Sorvie een kostbaren steun zal vinden in de versterking van do goede betrekkingen me«t Turkije. De Servi sche rogeenng stolt tevens alle pogingen in hst werk om gelijksoortige betrekkingen met Bulgarije en de andere buren te on derhouden. De Russische regeering, die groot© sympatic gevoelt voor dit pogen, zal aai- Servië haren feitelijken en zodelijken steun verleenen. Moskou. 27 Maart. De Koning van Servië is heden voormiddag te 9 uur hier aangekomen. Des avonds reisde hij verder naar Kiew. Petersburg, 2 9 Maart. Bij de rtjksdoema is een wetsontwerp ingediend over de wetgeving voor Finland. De wetten van algemeene politieke bcteekenis zullen door de organen van do rijkswetgeving vast gesteld wordenslechts de wetten die de binnenlandsche aangelegenheden van Fin land betreffen, zijn onderworpen aan de goedkeuring van de wetgevende lichamen van Finland. De grondslagen van het binnenlandsche bestuur van Finland worden vastgesteld en gewijzigd langs den weg der algemeene wet geving op initiatief van den Czaar. De ge wichtigste vragen zijn de deelneming van Finland aan de uitgaven van het rijk, de militaire dienstplicht, de vaststelling van de vragen, die in liet rijksbelang aan de be voegdheid van de Finsche gerechtshoven onttrokken moeten worden, do bepalingen betreffende de openbare vergaderiugen, ge nootschappen en vereenigingen, de perswet geving voor Finland, de invoer van buiten- landsche drukwerken, de tolbetrekkingen tusschen Finland en andere deelen van Rus land, het Fiusche muntstelsel, het post-, telegraaf- en telefoonwezen, de luchtscheep vaart. liet spoorwegwezen, de rechten van vreemdelingen in Finland. Het wetsontwerp bevat verder bepalingen over de vertegenwoordiging der bevolking van Finland in den rijksraad en in de rijks- doema De landdag van Finland zal een lid kiezen in den rijksraad en vijf leden in de rijkadoema. Turkije. K o n s 't a n ti n o p e 1, 2 6 Maart. Kaar aanleiding van de conforontiën tus schen den .groot-vizier en de Bulgaarocii© ministers, is besloten een commissie to be lasten mot de regeling van liet vraagstuk der nationaliteiten. De Bulgaren zullen in Turkije geen enkel voorrecht genieten, steunend© op de capitu lation. Eene commissie zal belast worden met het afbakenen van d© grens. Een speciale politie zal aan beide zijdon van de grens in liet leven worden geroepen, om incidenten te voorkomen De exardhaatakwestie blijft voor nadere regeling voor bel «ouden Voorts is besloten tot het sluiten van een nieuw handelsverdrag, waarvoor de Turk- scho regeering een ontwerp zal opmaken. Een heden uitgegeven communiqué er kent de uitmuntend© uitkometen van de Teis van Koning Ferdinand. Tot besluit wordt \erklaard, dat geconstateerd werd dat de beide staten, wel ven© van een© aanval lende politiek te voeren, integendeel oprecht doordrongen zijn van het voordeel, dat vriendschappelijke betrekkingen van goede buurschap hun verzekeren. 2 8 M a a r t. De Bulgaarsche souverei- nen zijn heden avond vertrokken. De sultan bracht hun een afscheidsgroet. Konstan tinopel, 28 Maart. In de Kamer beantwoordde de minister van openbare werken een interpellatie betreffen de de mijnen van Heraclea. 8ommige spre kers verweten hem onbekwaamheid. Wegens het oorverdoovend geraas zijn de debatten morgen.uitgesteld. De toestand van den minister is wankelend. Griekenland Athene, 27 Maart De Kamer heeft de begrooting aangenomen. Minister-president Dragoemis deelde me de, dat de koninklijke boodschap betreffen de de bijeenroeping van de Nationale Ver gadering Woensdag zal worden voorgelezen. In eene langdurige zitting van het be stuur van den militairen bond is omtrent de ontbinding van den bond besloten, dat een rondschrijven aan de leden zal worden gezonden, inhoudende dat nu het oogenblik gekomen is, waarop de officieren moeten terugkeeren tot hun eigenlijk beroep, na de opdracht, die hun door het volk is verstrekt, te hebben vervuld, zoodat xij niet meer tot liet houden van beraadslagingen zullen bij een komen. Tot het volk zal eene oproeping gericht worden, waarin de boud rekenschap over zijn arbeid zal afleggen eu zijn besluit zal mededeelen om in de kazerne terug te keerenintusschen zal de aanduiding niet achterwege blijven, dat de officieren bereid zijn op de roepstem van het volk weer op te treden, wanneer het hervormingswerk kwaadwillig mocht worden belemmerd. De Koning wil de boodschap tot bijeen roeping van d© nationale vergadering niet eerder ouderteekenen, dan als de ontbinding van den militairen bond voltrokken is en het protokol daarvan door het bestuur -'an den bond is onderteekenddaarentegen ver langen de officieren, dat eerst de boodschap za! worden voorgelezen. Volgens een bericht van de Vossische Ztg uit Athene gelooft men daar algemeen, dat eene ontbinding vau den militairen bond, als zij plaats heeft, slechts voor de leus zal geschieden. De militaire bond zal tijdens de verkiezingen voor de uationale vergadering met bij zonderen ijver werkzaam zijn en de radicale en socialistische candidaten onder steunen, om aan de personenpartijen af breuk te doen. De zuivering van de universiteit zal ui iedere faculteit door de drie oudste profes soren geschieden, wier advies aan de beslis sing van den minister van onderwijs onder worpen is en dcor dezen gi-edgekeurd :>f afgewezen kan worden. Prof. MLstriotis heeft op zijn college geprotesteerd tegen dit zui- veringswerk, dat hij een misdrijf noenul» tegen het geestelijke middelpunt van het hellenisme. Tegenover de bewering van de regeering, dat in Thessalie volkomen rust heerscht, verklaren afgevaardigden, die pas van daar teruggekeerd zijn, dat er nog altijd een revolution n Si re toestand bestaat. E© boe ren houden de rentmeesters van verschil lende landgoederen gevangen, verbranden de oogst voorraden en verkoopen hunne have om zich wapenen aan te schaffen. Men vreest, dat het na het einde van de Kamer zitting tot bloedvergieten zal komen, om dat de regeering groote troepen-massa's 111 Thessalie wil bijeent rekken. Bijna in alle gemeenten hebben de boeren, die zich in gewapende benden hebben verzameld, de overhand. De graanoogst voor dit jaar schijnt in Thessalië geheel vernietigd te zijn. want de akkers zijn uiet bewerkt of liggen geheel woest. Egypte. De vertegenwoordiger van den Khedive te Konstantinopel heeft aan de Porte eene nota overhandigd, die tot onderwerp heeft de in de firmans voor Egypte ten aanzien van het bedrag der leeningen, die dit land opneemt, vastgestelde grens. De Egypt iche regeering zou gaarne, waarschijnlijk met het oog op de toeneming van den omvang der uit te voeren werken van openbaar nut, in dit opzicht meer vrijheid van beweging willen verkrijgen. Perzië* Teheran, 28 Maart. De ministers van justitie, van financiën, van openbare werken en van onderwijs hebben hun ver zoek om ontslag ingetrokken. Abe9synië. llavas' agentschap ontving -uit Addis- Ababa mededeelingen, gedateerd 23 Maart, aangaande de belangrijke gebeurtenissen, die er in het paleis van Men ©lik plaats grij pen Menelik ligt 22 Maart, des namiddags ten 4 ure, op het allerua/terste. De hoofden van Choa, ontevreden over de regeering van Keizerin Taïtou, hebben een spoed- verg ader in g belegd! en besloten de Keizerin elke inmenging in de regeling der staatszaken te ontzeggen. Zij hebben de leden der regeering laten zweren, overeenkomstig den laatsten wil van den stervenden vorst te liandelen, en die Keizerin geheel en al van het landsbestuur uit te sluiten. Mede hebben zij besloten, alle vroegere bestuurders, die eens door de Keizerin in de provinciën zijn afgezet en vervangen, in hunne waardigheid te herstellen. Keizerin Taïtou is onttroond eii haar is aangezegd, het keizerlijk paleis te verlaten. De dedjas Abate, luitenant-generaal, is gemachtigd zich on-verwijld naar Addis- Da ba te begeven. De Keizerin had hem dit verboden. De vertegenwoordigers der vreemde mo gendheden hebben eqn strikt neutrale hou ding in acht genomen. Addie-Ababa is rustig en de veiligheid der Europeaneu wordt in geenen deele bedreigd. Alle hoofden hebben trouw gezworen aan den nieuwen Negus, Lidlj Jeassu. Lidj Jeaseu is een kleinzoon van de<n Negus. Hij is in 1896 geboren eii tot troonop volger uitgeroepen in 1908. Hij huwde in 1--- een kleindochter van wijlen Keizer Jo hannes. Zuid-Amerika. Het Chileetische gezantschap te Berlijn deelt over het incident tusschen Chili en Peru het volgende mede De Peruaansche zaakgelastigde heeft aan do Chiieensche regeering eene nota overhan digd met de mededeeling, dat hij door zijne regeering is teruggeroepen, en tevens de op dracht heeft gekregen tegen de maatregelen van de Chiieensche regeering in de provin cie Taena, inzonderheid tegen de uitzetting van Peruaansche priesters uit deze provin cie, protest uit te brengen. De Chiieensche minister vau buitenlandsche zaken antwoord de, dat liij dit besluit betreurde hij deed uitdrukkelijk uitkomen, dat dit afbreken van de diplomatieke betrekkingen onmiddel lijk volgde op een voorstel van de Chiieen sche regeering om de wijze te regelen, waar op de volksstemming over de toewijzing van de provinciën Tacna en Arica zal plaats heb ben, dat door de Peruaansche regeering niet beantwoord is. De Chiieensche regeering weigert de verantwoordelijkheid voor dezen stap op zich te nemen en verklaart, dat de priesters het land zijn uitgezet in overeen stemming met de in de regeering vervatte volkenrechtelijke beginselen, die het aan de regeeringen overlaten lastige vreemdelingen, die handelen in strijd met de wetten, te ver wijderen. De minister voeg e hieraan toe, dat de priesters geweigerd hadden zich <ie door de Chiieensche grondwet voor de u;t- oefening van godsdienstige handelingen ge- eischte toestemming te laten uitreiken en >:i- danks het verbod verdere gxlsdiensrige han delingen hadden verricht. De uit efenug van huil beroep zou hun, zooals aan alle vreemde priesters, vergund zijn, wanneer zij de door de grondwet voorgeschreven ver- eischten hadden vervuld. Verder deelde net gezantschap mede. dat de Chiieensche zaak gelastigde in Peru reeds eenige dagen te voren zijn verzoek om ontslag heeft inge diend, dat door de regeering is toegestaan diend, dat door de regeering is toegestaan. Derhalve zijn de diplomatieke betrekkingen tusschen Chili en Peru afgebroken. Allerlei. 1[Het jaar 1910 zal in het bijzonder rijk zijn aan internationale congressen. Men kondigt er aan in bijna alle hoofdsteden der wereld. Maai' een van de meest belang rijke reeds alleen om het göbal der con gressisten zal zijn het eerste internatio nale congres vanuitvinders. Gehouden zal het worden van 13 tot 19 Juni in de stad Rochester (V. 8.) en men telt reeds voor zoover de groote Anieriklaansche Republiek betreft meer dian twee hon derdduizend adhaesde-beituigjingen, van uit vinders, Het voornaamste doel van dat con gres is de herziening van de wetten op de bescherming der uitvindingen. Eene his torisch onderzoek zal ingelsteld worden eu de resultaten daarvan zullen niet het minst belangrijke deel dei* aanzienlijke bertoogiing uit make n Tot dusverre was Zweden het land, waai- de telefoon het meest gebruikt wordt; althans in Europa en misschien in die heele wereld. Maar gelijk „Politiken" uit het jaarverslag van de Deense he Telefoonmaat schappij opmaakt nu is het Denemar ken. Op elke 30 personen van de bevolking is daar nu een telefoon, dit i6 naar verhou ding meer dan in eenig ander Europeeech land. In het geheel had de maatschappij op het eind van 1909 43,179 abonnementen waarvan ongeveer 31,000 in Kopenhagen. In het geheel zijn er in 1909 meer dan 94 millioen gesprekken gevoerd. Dr. Cook heeft nog vriendenhij heeft er een zeer getrouwen in Rudolf Franke. Politiken laat dezen vriend twee kolommen lang aan het woord. De Duit- scher Rudolf Franke is met Cook mee ge weest naar de Noordpool, althans een eind dien kant uit. Cook, zoo schrijft hij, is de grootste mar telaar, die de geschiedenis kent. Ik ben de eenige blanke, die Cook vergezelde naar Anoritok, vanwaar de tocht over het ijs be gon. Ik heb aan de uitrusting meegewerkt. Ik heb gezien hoe Cook in 24 uren twintig uren zwoegde om alles zoo goed mogelijk voor te bereiden. En zoo deed geen bedrie ger, die maai' wat om wilde varen, om daar na te zeggen dat hij aan de Pool geweest was. Den 3en Maart 1908 namen wij van elkaar afscheid. Ik hoorde niets van Cook voor den 4en Mei, toen de laatste hulp-expeditie een brief van hem bracht met de aanwijzing, dat ik met de 200 blauwe vossevellen, de kist met instrumenten en andere voorwer pen van waarde zuidwaarts zou trekken naar North Star Bay en zien dat ik een schip naar Amerika pakte. Toen kwam Rudolf Franke in aanraking inet Peary, die hem ,,als een oplichter'' zijn vossevellen afzetten als prijs voor den over tocht. En nu zeg ik zoo gaat Cook's vriend voort Peary is een dief, waut hoor verder. Hij had niet alle vellen noo- dig, maar gaf een partij aan den kapitein van de Eric, mede met last de vellen uit te deelen onder zijn voorname vrienden. Pre sident Roosevelt kreeg er een en de be stuursleden van Peary's Club elk een. Geen hunner had er een vermoeden van, dat die vellen van Cook waren. Maar 't laagste is nog, dat Peary honderd dollar voor mijn terugreis in rekening heeft gebracht. En hoe dankte Peary Cook voor zijn vellen? Met dadelijk, toen hij thuis kwam, de wereld rond te seinen, dat Cook een oplich ter was. Dat Cook zich nu verborgen houdt, is om dat de vreeselijke aanvallen hem geknakt hebben. Hij kon nooit een hard woord hoo- Ten en vermeed allen twist. Daarom heeft hij ook onder den heet en st rijd met Peary nooit een woord over do vellen gezegd. Een historisch voorval in een bur gerschool in Boedapest. Daar had een leeraar een jongen, die vroeg of er een dui vel was, geantwoord. „Ben je gek' Dui vels bestaan niet. Geen verstandig mensch gelooft daaraan 1" In de volgende les had de godsdienstleeraar het over duivels. Dezelfde jongen merkte toen op, dat de andere leeraar juist gezegd had, dat geen verstan dig mensch aan duivels gelooven kon. De godsdienstleeraar stoof naar den directeur. Deze riep alle leeraars bijeen, gaf de kin deren de rest van den morgen vrijaf, ten einde onderling uit te maken, of er nu wel dan niet duivels bestonden. De kinderen moesten weten, waar ze zicli aan te houden hadden Met twee stemmen tegen werd de bestaanbaarheid van duivels aangenomen. Dee middags ontvingen de kinderen een positief antwoord. Londen, 26 Maart. De mijneige naars in Zuid-Wales hebben hunne vroegere voorstellen belangrijk gewijzigd, zoodat een spoedige schikking hoogst waarschijnlijk is. De gemachtigden van de beide partijen vergaderen nog tot bespreking van de bij zonderheden Tweede telegram. De mijnwer kers in Zuid-Wales hebben de nieuwe voor stellen van de mijneigenaars feitelijk aan genomen, behalve wat één onderdeel be treft, waarvoor de bekrachtiging van den mijnwerkersbond van Groot-Brittannië wordt gevorderd. Bilbao, 28 Maart. Achtduizend dokwerkers hebben wegens geschillen over de toepassing van het arbeidscontract het werk neergelegd. In het proces-Tarnofska heeft een gevangenbewaarder medegedeeld, dat de be klaagde gravin aan zijn vrouw ee® som gelds beloofd hoeft, indien ze haar man overhaalde haar, Tarnofska, behulpzaam te zijn bij haar ontvluchting. Tarnofska spreek* dat heftig tegen. Een Russische <ftame sprak daarna over Xauinof. tlien ze van kindsbeen af heeft ge kend. Hij was altijd een goed, zacht en zeei gevoelig wezentje. Eens op een dag stootte hij zijn hoofd en na dien tijd leed hij altijd aan hoofdpijn. Toen hij student was werd hij door zijn kameraden gehypno tiseerd, die met hem deden wat ze wilden. De getuige ging daarop doorpraten over het hypnotisme, maar daardoor raakte Nau- mof zóó van streek, dat hij verzocht de zaal te mogen verlaten. Tc Hamburg is een koopman Leo Salau in hechtenis genomen, die door on eerlijke praktijken in het geheel anderhalf millioen mark machtig geworden moet zijn, waarvan echter geen duit meer bij hem te ontdekken was. Hij beweert alles in zaken verspeeld te hebben. Men legt Salau ten laste, dat hij aan heeren uit hooggeplaatste kringen groote sommen op wissels verschaft heeft. Hij betaalde echter liet kleinste ge deelte of ten hoogste de helft van de som, die hij verstrekte, in geld uit, de rest in sigaren en andere waren. De bedrogen slachtoffers wonen meerendeels in Berlijn. De man. dien hij het meest eeplukt h*pft. is zekere Broibaii, eigenaar van een koffie huis. Deze moet in het geheel 900,000 mark verloren hebben Hii heeft wissels ondertee kerd. die Salau hem-meestal bij champagne fuiven voorlegde. In ruil voor zijne hand- teekening. kreeg Broihan wnardelooze mijn- aandetflen. Salau speculeerde oolc in grond Aan een officier, die in nood zat, leende Salau 40.000 mark, dat wil zeggen dat hij hem op een geteekenden wissel 20.000 mark in geld verschafte en hem de overige 20,000 mark in onrookbare sigaren betaalde. Ver schillende Berliinsche officieren hebben, ten gevolge van de financieele moeilijkheden, waarin Salau hen gebracht had, den dienst moeten verlaten. Een ander slachtoffer van hem is eene dame van goeden huize te Hamburg, die hij overhaalde bij een bank te Altona een groot krediet voor hem te openen. Ook een bank te Ruhrort moet zeer benadeeld zijn Salau leefde nis een millionair en was in de kringen der spelers een zeer bekende fi guur. Men vermoedt, dat hij een groot deel van zijn buit ergens in veiligheid heeft ge bracht. Catania, 2 6 M a a r t. In den aige- loopen nacht verminderde de werkzaamheid- van de Etna. Een zeer gevoelige aardschok is weer waargenomen. Catania, 26 Maart. De 1 avasbroom in de richting van Borrel!© is hedenochtend' to~ staan gekomen, de stroom in de richting van de Livivlakte loopt langzamer. Onder de bevolking herleeft de gerustiheid. 2 8 Maart. De Alpenclub bericht, dat de uitbarsting van de Etna weder in hevig heid is toegenomen. Een lavastroom beweegt zich door de streek van Fradiavolo, een andere loopt in de richting van den berg Fusara, een derde naar San Leo. Men hoort hevig gerommel. De bevolking verkeert in groote angst. N iceolosi, 28 M aart. Des avond,s stortte een lavastroom zich nit in de streek van San Leoeen andere stroom gaat in westelijke riehtmg naai- Montnocillaeen derde stroom is gekomen tot 3 K.M. af stand van Borrello, wijnbergen vernielende. M ateszalka (Hongarije), 2 8 Maart. In de gemeente Oekorito is een brand uit gebroken in een wagenremise, die tot bal zaal was ingericht. Eenige honderden personen, wier kleede ren vlam hadden gevat, liepen zich te plet ter tegen elkander en het plafond viel in en bedolf dansers en danseressen. Tweehonderd vijftig personen werden ge dood en vele anderen verkeeren in levens gevaar. Szatmaremiti, 2 8 Maart. De brand in de balzaal te Oekorito ontstond, doordat de dennentakken, waaraan de lam pions hingen, in brand vlogen. Volgens officieele mededeelingen zijn er 290 slachtoffersandere schattingen spre ken van 400 dooden en 100 gewonden. ZitkeRfoiia en alcoholisme. In een werk, geritseld „De taak van het ziekenfonds in dlein strijd togen bert. alcoho lisme"' bespreekt dr. mod. Hugo Dleutsch uiffc Birunin zeea- uitvoerig ©enerzijds de groo te ondermijning dier ziekenfondsen dloar liet ailoaholgenot iunner ledjen, en andlerzijds alle reeds aangewende of aanbevelenswaar dige voorbehoedmiddelen der fondsen tegen de liaar zegenrijken invloed zoozeer in (be slag nemende drinkgewoonte. Hij komt tot de conclusie, dat circa 20 van alle ziekte gevallen der ziekenfondsleden direct of indi rect den alcohol zijn ten laste te leggen, een vijfde dtis, dat beteekent iets meer dan de door tuberculose ziek geworden ledlen, en belangrijk veel meer dan de, door ongeval len niet tot werken in staat zijnde werklie den (14,9 Onder do voorbehoedende maatregelen bespreekt de schrijver niet al leen de propaganda door vlugschriften, le zingen, aanplakborden, blaadjes enz., maar ook door een verbod van spiritualiën op fonds kostenbevordering van het gebruik van alcoholvrij© dranken, die fee-voorree h- tüig van geheelonthoudende leden, enz. Hij komt tot de slotsom, dat de ziekenfondsen dbor hun werkzaamheid in dit opzicht veel kunnen bijdragen tot de opheffing van den arbeidersstand uit hygiënisch, sociaal eu geestelijk oogpunt. De Chawteeler-morie. De industrie, die dadelijk van alles wat actueel is partij trekt om het op een of andere wijze te exploiteerenheeft zich ook het nieuwe sensatiestuk van Rostand „Chan- tecler" ten nutte gemaakt en uit den titel en de hoofdfiguren een nieuwe mode t© voor schijn geroepen, de Chantecler-mode. Deze kenmerkt zich door sterken voorkeur vooi hanen- en fazantenveeren, voor z.g. hanen treedessins in stoffen enz., in bijouterie-arti kelen, in den vorm van vogelkoppen, vooral hanenkoppen en -kammen. Ieder werkelijk elegante Parisienne moet in deze dagen in een of ander detail van haar toilet- aan dezen dernier cri deelnemen. Zelfs de vrouw van den dichter, Mme Rostand, droeg op den gedenkwaardigen avond van de generale repetitie een keurig pronkstuk, dat het gees tesproduct van haar man symboliseerde en sedert de hoogste begeerte van elke Pari sienne is geworden - een fijnbewerkte kleine I zon van goud en email, links en rechts daar- van de figuren van Chantecler en -de Fazant hen. Maar niet alleen de vrouwen, geheel Parijs is door de Chantecler-koorts aan ge- grepen de „Gallische haan" beheerscht I ■op het oogenblik de stad: uurwerken, inkt- I potten, messen, cigaretkokers, alles ver- toont zijn beeltenis en huldigt, dezen afgod I van "het oogenblik. De koorts is reeds over geslagen naar Londen het bekende mo- I diste-atelier Lewis in Regent Street expo- I seert als „latest fashion" Chantecler-toques. Interessant is de wordingsgeschiedenis der modellen voor deze mode, het ontstaan der vogel- en andere dierencostuums, waar voor toch geen voorbeelden aanwezig waren, i Zoodra de teekeningen gereed waren, werd er in de nabijheid v an Parijs een tuin ge huurd en de dichters, artisten en costu- l meurs hielden hier hun repetities. De dier- costuums maakten, toen de acteurs en actri ces er zich in vertoonden, dadelijk een on vergetelijk diepen indruk, volgens het een parig getuigenis van alle ingewijden. De Staatscourant van Zondag 27, Maandag 28 en Dinsdag 29 Maart bevat I o.a. de volgende Koninklijke besluiten benoemd tot kantonrechter te Lc'den mr, J. Klein, thans kantonrechter te Gou- I da; tot rechter in de rechtbank te Tie! I mr. A. G. /E. ridder van Rappard, griffier I bij liet kantongerecht te Purmerendtot I griffier bij het kantongerecht te Harderwijk I mr. J. A. van Pescli, hoofdcommies ter gemeente-secretarie van Deventer en waar nemend griffier bij het kantongerecht al- I daar, woonachtig te Deventertot griffier I bij het kantongerecht te Vianen mr. A. Crommelin, advocaat te Den Haag, beëe-1 digd klerk ter griffie van de rechtbank en I plaatsvervangend griffier bij den Raad van I Beroep voor de Ongevallenverzekering al- I daartot rechter-plaatsvervanger in de I rechtbank te Amsterdam mr. J. Deking I Dura, oud-rechter in gemeld college; benoemd tot substituut-griffier hii den I Centrale» Raad van Beroep voor de Onge-1 vallen-verzekering te Utrecht mr. G. J. del Kempenaer, advocaat en kantonrechter- j plaatsvervanger te Leeuwarden, thans t;j- I delijk griffier bij den Raad van Beroep l voor de Ongevallenverzekering te Leeuwar- den. benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer J. Gombert te Groningen. I benoemd tot Rijksingenieur voor de spoor-1 wegen J. G. Ravenek c. i. en tot inspec-1 teur in algemeenen dienst voor de spoor-1 wegen D. Verhoop, w. i., beiden thans dis-1 triet-inspecteur der spoorwegdiensten, en is I bevorderd tot hoofdcommies bij den Raad I van Toezicht op de Spoorwegdiensten de commies J. C. Joosten met ingang van 1 Mei a.s. aan H. J. Wil-1 lems te Maastricht op zijn verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-opzichter van den Rijkswaterstaat. bij het departement van Landbouw, Nij verheid en Handel benoemd tot adjunct commies mr. A. J. Hildebrandt, thans ah zoodanig werkzaam bij den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten te 's Graven- hage, mr. R .E. Kielstra, te 's Gravenhage, en mr. H. H. A. Oosterhoff te Haarlem, laatstgenoemde voot den tijd van een jaar op zijn verzoek, eervol omslag verleend als kanton rechter-plaatovei-vanger in het kanton Haarlem, aan mr. H. Tuymelaar, onder dankbe- tuig.ng voor de als zoodanig 'bewezen diensten., en benoemd tot kantonrecht er-plaatsvervanger in het kanton Haarlem, mr. C. W. Thöne, advo caat procureur en plaatsverv. auditeur-militair in het 4de militaire arrondissement. te Haarlem; benoemd tot burgemeester der gemeente Heme- himer OMephaert, P. Erimga. (Herplaatsing we gens misstelling) toestemming verleend om tot 1 April 1911 te Winschoten te wonen, aan C. F. Jas, burgemees ter en secretaris der gemeente Nieuwesohans vergunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, van ridder 2o afdeeling in de Huisorde der Waak zaamheid of van den Witten Val'k en van het Vorstelijk Sdhiwa rzibu rgsolie Eerekruis 3de klasse, liein geschonken respectievelijk door Z. M. den Koning der Belgen-, Z. K. H. den Groothertog van Saksen-Wei mar Eisenach en Z. D. H. den Vorst van Schwarzburg, aan den luitenant ter zee der 2de klasse W. C. Bijl de Vroe, tijdelijk adjudant van Z. K. H. dien Prins der Nederlan den, Hertog van Mecklenburg. De Koningin ontving Zaterdag mi nister Kolkman in conferentie. Z. K. H. d© Prins -dier Niedi©rlianden heeft aanvaard het BescJiermheer schap van het XXXI Nederlanidsch Taal- en Letter kundig congres te Maastricht, dat aldaar zal gehouden worden van 2931 Augustus. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard liet beschermJieelrsohap van de Vereendging voor Evangelisatie ondier de militairen in Nederlandsch Iuddë. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van den internationalen schietwedstrijd,, dlie te Loosduinen op het landgoed Ocken;burgh, van 5 tot en met 14 Augustus a.s. zal ge houden worden door de Kon. Ver. von Ned. Scher'pschutteirs te Amsterdam. De K r u p p-c ommissie. M«n schrijft aan de Av.-post De Krupp-commissie gaat ook gedurende den tijd dat de Kamer met Paaschvacantie is, geregeld door met het houden van verga deringen, waarmede telkens vele uren ge moeid zijn. Onder de personen, die reeds door haar gelieerd zijn, bevinden zich de voorzitter en het andere lid der Indische Verwapen ings-comm issie Luitenant-generaal jhr. Den Beer Poortugael heeft zich Zaterdag naar Parijs begeven tot het -bijwonen van de zittingen van het Institut de droit internatkwial, welke daar gedurende deze week worden gehouden. Johanniter-orde. De Duitsche Keizer heeft B. F. W. baron van Wester- holt van Hackfort, te Vorden, benoemd tot eere-riddei der Johanni ter-orde. N. R. Ct.

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2