I*. 276. S"' Jaargang. Vrijdag I April 1910. BUITENLAND. BINNENLAND^ DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OJ. Idem frnioo per post1.50. Afzonderlijke nummers - 0.05. Deze Courant vereehgnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiénmededeelingen enz.gelieve men vöér 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zesden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomrn. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTllK: Van 16 regels f Elke regel meer - O.IO Dienrtaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen UA het herhaald adverteeren m dit Brad, by abonnement. EeiK circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvca^ toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het schrijven van den Commissaris der Koningin in <le provincie Utrecht d.d. 23 Maart 1910. 4e afdeeling no. 1.194/839; brengt ter kennis van belanghebbenden .Ministerie van Waterstaat. De Minister van Waterstaat Gezie« tie missive van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel van December 1909. Directie van «den Landibomv no. 22(57, af deeling V. en S. Gelet op art. 29, tweede lid, van het algemeen Reglement vervoer 1901 heeft goedgevonden: met ingang van 24 Februari 1910: I. in te trekken de beschikkingen van 14 Au gustus Ï907 lit. 'i afdeeling Spoorwegen en van 23 Augustus d'a.v. litt. g. afdeeling Spoorwegen; II. lo bepalen, dat op alle spoorwegstations in Nederland rundvee slechts ten vervoer mag wor den aangenomen; a. onder voorwaarde, dat het niet bestemd is naar spoorwegstations in het buitenland-, tenzij voor elk stuk vee aan dén betrokken beambte of bedieuUé van den spoorwegdienst, hetzij de hieronder sub Ie bedoelde certificaten, hetzij het hieronder sub. 2e bedoelde certificaat zijn ter hand gesteld, te weten; le Twee door een geënanimeerden veearte in gevulde en onderteekende, glijkluidende certifi caten van bet hij deze beschikking gevoegde mo del, wélke certificaten, blijkens bet daarop ver melde tijdstip van afgifte, niet langer dan 12 uur vóór het tijdstip der aanbieding ten vervoer zijn afgegeven en waarvan één exemplaar op het station van erzeading bewaard' moet blijven, ter- nvijll -het andere rnet <le overige papieren, welke de zending van daar' uegeleiden. tot het laatste Nederlandtsehe spoorwegstation' zal moeten wor- <!en rnedegezonden, ten einüé aldaar bewaard te 11'ijven en désverlangd aan den distriets-veearts ter inzage te worden gegeven; 2e. één in dé Ftnansche. Dintsche of Engelsche taal gesteld gezondheidscertificaat, onderteekcnd door Dr. J. Poefc, chef van den dienst 'Iretreffeil de dé keuring van voor uitvoer bestemd vee. voor ..gezien geteekemd door of namens den Directeur-Generaal van den Landbouw en voor zien van het stempel van de Directie van den Landbouw van 'het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handél, welk certificaat zal ge voegd' worden bij de overige papieren, welke de zending naar 'het buitenlaud begeleiden en dat aan het laatste Nederlandsche spoorwegstation «iet zal worden ingehouden b. «ouder- voorwaarde, dat bet niet bestemd' is naar de navolgende Nedérlandsohe spoorweg stations t.w. Kruiningen-Yerseke. Ter neuzen. Sas van Gent, Axel, Hulst, Vlake, Bergen op Zoom, Roosendaal, Woenadreoht, Breda. BaarJe- Naasau, Uaarle-Nassau (grens), V alkenswaard Budel. Venlo en alle ten Zuiden van laatstge noemd station gelegen stations in- de proviucie jwmbuïg, tenzg voor elk stark vee aan den be trokken beambte of bedïendle van den spoorweg twee certificaten-, als bedoeld sub II. a. le dezer beschikking, zijm tei hand gesteld. 's-Gravenhage, 17 Februari 19110. (get.) L. H. W. REGOüT. Amersfoort, 31 Maart 11910. De Burgemeester van Amersfoort. W'ÜU TEEllS. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet. Brengt ter kennis van dé ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 5 April aanstaande, - des namiddags te H ure. Amersfoort den 31 Maart .1910. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. Politiek Overzicht I>e agrarische kwestie in Thessalië. Het ie voor 't oogenblik weer ,,pais en vree" tusschen de regeer:ng van Grieken land en de mannen, die sedert tal van maan den eene regeering naast de regeering vorm de en feitelijk het bewind hebben uitge oefend. De offiicierenibond heeft zic,<h ont- 'boncén, en van die ontbinding i6 een pro- tokol opgemaakt, waarbij dè leden van hun eed ontslagen zijn en aan de tegenwoordige regeering tot aan de aanstaandle verkiezin gen de uitvoering van het aangevangen her vormingswerk is toevertrouwd. De Koning heeft zich daarop naar de Kamer van afge vaardigden begeven om haar naar huis te zenden niet de verzekering, dat hij gevolg zal geven aan baar besluit, aiat eene natio nale vergadering zal worden bijeengeroepen tot herziening van de bepalingen der grond wet met uitzondering van die, waarin de staatsregeling van het land is vastgelegd. Van dén arbeid van die vergadering wordt nu het herstel verwacht van de politieke nooden, waaronder het land zucht. Daarnaast zijn intusecheu moedelijkheden ontstaan op een ander gebied, die dringend ingrijpen vorderen. In het eigenlijke Grie kenland, waar het grondbezit zeer verdeeld is, is ©ene agrarische kwestie onbekend. Maar in Thessalië, dat. in 1881 aan Grie kenland gekomen is, heeft zich gaandeweg een agrarisch vraagstuk ontwikkeld, dat in den laateten tijd zeer scherpe vormen heeft aangenomen. Het heeft de aandacht op zich gevestigd door ernstige wanordelijkheden, boeren-oproeren die aanleiding gaven tot bloedige gevechten met de troepen, die ge zonden waren tot handhaving van de orde. Thans heet de rust hersteld te zijn. Van andere zijde wordt daarentegen bericht, dat het land nog in vollen opstand verkeert. In ieder geval het vraagstuk is niet opgelost en zal zeker weder te berde komen. De tegenwoordige moeielijlkheden zijn een erfdleel van de Turks-cbe overhe&r6clving. Onder het Turksche bestuur was Thessalië, gelijk heden Macedonië en Epirus, verdeeld in groote eigendommen (tschifliks). Het stelsel van den vrijen eigendom was uitzon dering; het kwam alleen voor in de berg streken. Bij de vereeniging van Thessalië mét Griekenland bestonden er slechts 198 vrije dorpen (kephalochoria), terwijl er 460 tschifliks bestonden. Sedert 1882 is in alen toestand eene belangrijke verandering ge komen. Vele boeren 'hébben hunne vrijheid gekocht. De 6taat is met krac'ht opgetreden in 1907 zijn 26 groote goederen, die de staat had verkregen, verdeeld onder Thessalische landlieden en Grieksche uitgewekenen uit Oost-Rumelie. Maar het is er nog ver vandaan, dat de agrarische moeielijkheden verdwenen zijn. Twee vijfden van de boeren zijn nog van elk grondbezit verstoken. De vrijmaking van hunne buren maakt hen minder geduldig ein dringender in hunne eischen. Hun toestand schijnt zeer ongelukkig te zijn; men zegt zelfs, dat die niet veel verschilt van dien van de oude lijfeigenen. Zij verlangen, door gemachtigden, die zij naar Athene ge zonden hebben, en in de laatste weken ook door geweld, de gedwongen onteigening en de verdeeld ng van de groote bezittingen. Daarin bestaat thans de agrarische kwestie in Thessalië. De moe iel rijkheden, die deze kwestie op levert, zijn in de eerste plaats van inter nationalen aard. Het verdrag, waarbij Thes salië aan Griekenland is afgestaan, verbiedt aan de regeering te Athene in dat gewe-st bij zond/ere maatregelen toe te passen wat dem grondeigendom betreft. Het is gemak kelijk te begrijpen, dat Turkije groot ge wicht hecht aan die bepaling. Elke wijzi ging van het stelsel van landbezit in Thes salië kan eene terugwerking hebben op Epi rus en zelfs op Macedonië. Bovendien zijn liet Turken, aan wie de Thessalische tschif liks belmoren. Vandaar, dat de Turksche regeering zich heeft gehaast, zoodra de on lusten in Thessalië een ernstig karakter aan namen en de Grieksche bladen over naas ting begonnen te spreken, door eene nota aan het kabinet van Athene in herinnering te brengen, dat de rechten van de moham- medaansclie grondbezitters bij verdrag wa ren gewaarborgd en dat, als daarop inbreuk werd gemaakt, Turkije zich niet meer zou houden aan de andere Turksch-Grieksche verdragen. Naast deze internationale moeielijkheid heeft, men het bezwaar van de uitgave, die een algemeene verdeeling van hot grond bezit zo-u meebrengen. Die uitgave overtreft ver de middelen, waarover Griekenland kan beschikken Daarbij is het geiheel verdwij nen van het groote grondbezit n.iet. wen- schelijker zijn onder die bezitters, aan wier krachtig initiatief men veel te danken heeft voor den vooruitgang van den land bouw in die streek. Maar wanneer de ge dwongen onteigening op groote schaal niet voor verwezenlijking vatbaar schijnt, het is niettemin duidelijk, dat de Grieksche regeering niet werkeloos kan blijven. Zij kan niet doen wat de Thessalische pachters verlangen, maar zij moet althans iets doen. De groote moeielijkheid bestaat intusscben in het vinden van eene oplossing voor de vraag wat er moet worden gedaan. frankrijk. P a r ij s, 3 1 Maart. De Kamer heeft alle artikelen van het wetsontwerp op de ar- beiderspeusioenen aangenomen in den vorm, waarin zij door den Senaat waren voorge steld. Bij de eindstemming werd het wets ontwerp aangenomen met 560 tegen 4 stem men. In den Senaat verklaarde de minister van oorlogWij hebben drie bestuurbare luchtballons, die in reparatie zijn of om gebouwd worden. In het laatst van 1910 zullen wij 7 luchtschepen hebben en 5 berg- hallen. In het volgende jaar krijgen wij er nog 4 luchtschepen bij en in 1913 zullen wij 20 bérghallen hebben. De kosten zullen zijn 20 millioen. De minister gelooft, dat de aeroplanes weldra in de plaats zullen komen van de bestuurbare luchtschepen hij zeideWij moeten zooveel mogelijk aeroplanes en bestuurbare luchtschepen heb ben, en zulks zoo sipoedig mogelijk. De Senaat heeft eene motie aangenomen om den wensch uit te drukken, dat de mi nister in den kortst mogedijken tijd de auto nomie van de luchtscheepvaart zal verzeke ren verder wordt vertrouwen uitgedrukt in de regeering. Engeland. Londen, 31 Maart. Heden kwam in behandeling het officieele oppositie amendement van de oppositie op de veto- resolutiën van do regeering, dat het Huis in comité zou gaan ter bespreking van de verhouding tusschen de beide Huizen en den zittingsduur van het parlement. Het amendement verklaart, «dat eene krachtige Tweede Kamer noodzakelijk is dat het Lagerhuis bereid is voorstellen tot wijziging van de samenstelling van de be staande Tweede Kamer in overweging te nemen, maar dat bet weigert voorstellen te behandelen, die de nuttigheid van eene Tweede Kamer, hoe dan ook samengesteld, zou te niet doen en die zou doen vervallen het «enige voorbehoedmiddel tegen liet ma ken van groote veranderingen door de re- getring van den dag, niet alleen zonder toestemming, maar zelfs tegen den wil van de meerderheid der kiezers. De eerste minister Asquith sprak d© hoop uit, dat de algemeene beraadslagingen den 4en April ten einde gebracht zullen zijn; de regeering /.al dan den 5en April een voorstel doen omtrent den tijd,-die zal worden besteed aan de behandeling van de veto-resolutiën. Na aanneming van deze resolutién zal de regeering een voorstel doen tot bepaling van den tijd, die besteed zal worden aan de behandeling van de be grooting voor 1909/1910. In den loop van het debat verklaarde mi nister Churchill, dat als lm lagerhuis de begrooting niet aannam, bot ijdel zou zijn bij de Koning of bij het land aan te klop pen om de veto-resolutiën aan te nemen. Na de aanneming van de veto-resolutiën zou de regeering voortgaan met de begroo- ung, onverschillig wat de gevolgen mochten zijn. (Toejuichingen bij de regeeringepartij). De begrooting was de peilschaal in den strijd met de Lords. Hij geloofde, dat op den behoorlijken tijd de begrooting en de veto-besluiten voor den troon zouden wor den neergelegd. De regeering zou niet aan het bewind blijven als zij niet reden had om te gelooven, dai zij de veto-resolutiën tot wet zou kunnen verheffen. Churchill eindig de zijne rede mot te zeggen Daar de Lord6 hun vetorecht hebben gebruikt om het prero gatief van de Kroon te schenden en inbreuk gemaakt liebben op de rechten van het lager huis, is het thans noodig geworden, dat de Kroon en het lagerhuis, gezamenlijk han delende. het grondwettig evenwicht herstel len en voor goed het vetorecht van de Lords beperken. (Luide bij-val van de regeerings- partij,. Daarna werd het debat verdaagd tot 4 April Londen, 31 Maart. De ontvang sten van de schatkist in het jaar, eindigen de op 31 Maart, bedragen 19.881.839 p.st. minder dan in hei vorige dienstjaar. Op de ontwerp-resolutdën van de regee ring tot beperking van het vetorecht van het hoogerhuis, zijn een aantal amende menten ingediend, tot dusver een veertig tal, en er zijn er nog meer te verwachteu. Bovenaan staat het amendement van Bar nes, namens de arbeddispartij ingediend, dat de afschaffing van het hoogerhuis ver laagt. De conservatief Smith wil de beper- king van het vetorecht verwerpen, zoo lang niet de Tweede Kamer is gereorganiseerd. Ook Balfour, de ledder van de oppositie, die verleden Zondag in goede gezondheid uit Cannes is teruggekeerd, moet voorne mens zijn een amendement in te dienen. Er gaan geruchten over oneemighedd on der de verschillende bostanddeelen van de regeeringspartijOnder de radicalen heerscht ontevredenheid met het kabinet, dat op aandrang van Haldane, die met Grey de gematigde richting in het kabinet vertegenwoordigt, de hervorming van het hoogerhuis wil verbinden met de beperking van het vetorecht. Tot de ontevredenen wordt ook Keir Hardis gerekend, die zich er over beklaagt., dat de regeering de ar- beids.partij achterstelt en tegenover de na tionalisten zoete broodjes hakt. De conservatieve bladen gelooven, dat de liberale regeering reeds over de vetorecht resolutie zal struikelen. Denemarken. Kopenhagen, 31 Maart. Het Landsthing heeft de begrooting voor 1910/ 1911 aangenomen met 26 stemmen31 af gevaardigden bleven buiten stemming. De begrooting is hiermede door den Rijks dag afgedaan. Italië. Rome, 3 1 Maart. De reeds bekend gemaakte lijst bevat de definitief benoem de mi nieters. Er is nog bijgekomen Raineri «Is minister van landbouw. Florence, 31 Maart. Rijkskanse lier von Bethmann-Hollweg heeft, aan en nieuwen minister-president Luzzatti een te legram van gelukweiisching gezonden met de samenstelling van het nieuwe ministerie. Oostenrijk-Hongarije. Keizer Frans Jozef begeeft zich om streeks half Juni naar Isc-hl, waar hij zijn 80en geboortedag zal vieren. Vooraf zullen tot gelukwensching van den Keizer in Weenen komen de kroonprins van Rume- nië, ee-n prins van het. Italiaansche ko ninklijke huis en de prins-regent van Beie ren Koning Eduard van Engeland zal op zijne reis naar Mariënbad in de tweede week van Augustus den Keizer in Ischl be zoeken. In Juni komt waarschijnlijk Kei zer Wilhelm naar Weenen. die plan heeft ren. Koning Eduard van Engeland zal op luchtschip van Zeppelin in Weenen voor te stellen. Mocht dit plan dan niet zijn uit te voeren, dan zal de Zeppelin-ballon in den loop van den zomer in Ischl worden voorgesteld. Het politie-onderzoek ter zake van het gebeurde in het parlement op den 21en Maart is afgeloopen. Op grond van de ver kregen ge tuigen-verklaringen zullen zes voormalige afgevaardigden, allen leden van de Just-hu partij, als beklaagden verhoord worden. De stand van de wonden, die aan de beide ministers zijn toegebracht, is op genomen daar de genezing meer dan acht dagen eischt-, moet het misdrijf gekwalifi ceerd worden als zwaar lichamelijk letsel. Turkije. Er is weer een incident voorgevallen aan de Turksch-Bulgaarsche grens. Verleden Zondag namiddag schoten Turksche solda ten op eene Bulgaarsche patrouille, die bij den grenspost Tatarkioj (district Kasin Aghatsch) haar ronde deed. Er ontwikkel de zich een geweervuur, dat tot den avond duurde. Den 28en Maart werd het hervat, nadat de Turken door infanterie en caval- lerie versterkt waren. Over verliezen aan Bulgaarsche zijde is tot dusver niets be kend geworden een Turksch soldaat is op Bulgaarseh gebied gedood en waarschijn lijk zijn ook eenigen gewond. De minister van oorlog beval terstond het vuur te sta ken. Eene commissie van Turksche en Bul gaarsche officieren is bijeengekomen om het geval te onderzoeken. Griekenland Over den toestand in Thessalie wordt aan de Vossische Ztg. bericht, dat die steeds be denkelijk is. Een bende inwoners van Kar- ditza trok gewapend naar een naburig klooster, waar zij het begin van de boeren- revolutie verkondigde. In het district Pharsala brandden de boereu in drie dorpen de hofsteden van de grondbezitters afeen van deze 'nofsteden was eigendom van den Itussischen consul in Volo. In drie andere' plaatsen zetten de boeren den burgemeester gevangen. In geheel Thes&alie 'hébben luid ruchtige betoogingen tegen de regeering plaats, die door de socialistische vereeniging te Volo op touw worden gezet. De afge vaardigde Karaiskakis, die door de regeering werd uitgenoodigd naar Athene te komen, gaf tot antwoord: ..Ik kaai niet begrijpen waarom ik naar Athene moet komen en ver zoek daarover opheldering". Tegelijk ver klaarde hij, dat hij niet in staat was de ge moederen tot rust te brengendiait kon slechts gebeuren, als de overheid naliet te gen de boeren op te treden. De minister van binnenlandsche zaken heeft plan, dezer da- gén zich naar Thessalië te begeven. Abessynië. Menelik, de overleden negus van Abessi- nië, is oen man geweest van ongewone be teeken is. Hij was den 17en Augustus 1844 geboren als zoon van den toenmaligen kroonprins Ailu Malakot en eene slavin. Hij beweerde oen rechtstreeksche nakome ling van Koning Salomo en de Koningin va" Saba te zijn. Bij den dood van zijn va der in 1856 viel hij in handen van den gou verneur Kassai van Gondar, die onder den naam Theodoor II zich van den troon mees ter maakte. Theodoor gaf hem zijne dochter tot vrouw, maar hield hem gevangen. Nadat het hem in 1865 gelukt was uit de gevan genschap te ontkomen, riep hij zich zelf uit tot Koning van Schoa en tastte Keizer Theodoor aan, maar zonder succes. Door eene reeks veldtochten vergrootte hij zijn gebied. Na den dood van Theodoor in 1868 keerde hij zich tegen diens opvolger Jo hannes. maar ook daarmee had hij geen suc ceshij besloot toen zijn tijd af te wach ten, erkende het oppergezag van Keizer Jo hannes en liet zijne dochter trouwen met diens zoon. Hij werd daarop tot troonsop- volger verklaard, en toen Johannes in 1889 in den slag van Metammeh tegen de mah disten gevallen was, liet Menelik zich in 1890 te Antotto tot negus negesti, d. i. Koning der Koningen, kronen. Met de Italianen sloot Menelik eerst, een verdrag, dat hem de verplichting oplegde met buitenlandsche staten slechts door tus schen komst van Italië in relatie te treden. Toen echter de Italianen hem aan dit ver drag wilden houden, liet hij zonder beden kingen de verplichtingen, die hij had aan gegaan, varen. In den daarop volgenden oorlog werden de Italianen., die onder ge neraal Baratieri zeer onvoorzichtig geope reerd hadden, eerst in verscheidene kleinere gevechten en eindelijk in den slag bij Adua op 1 Maart 1896 volkomen verslagen. Daar op volgde de vrede van Addis Abeba, waar in Abessinië's volledige onafhankelijkheid wordt bepaald. Menelik heeft op zijne wijze, deels door zijne strengheid tegen oproer en misdaad, deels door het aanknoopen van betrekkin gen met Europeesche staten, zich groote verdiensten jegens zijn land verworven. In de laatste twee jaren was hij door ziekte van tijd tot tijd niet in staat om te regee ren. Daarom had hij reeds in Juni 1908 zijn kleinzoon Jeassu, zoon van zijne doch ter en ras (gouverneur van eene provincie) Michael als troonsopvolger plechtig laten erkennen. Nu trad echter de heersclizuch tige Keizerin Taitu op, die öf zich zelf, öf een anderen afstammeling van het regee- rende huis, bij wien zij de macht achter den troon zou zijn geworden, de heerschap pij wilde verzekeren. Tijdelijk, wanneer Me nelik geheel onbekwaam was, maakte zij zich geheel meester van het gezagsoms moest zij liet overlkten aan den ras Tessa ma, die voor den nu 14-jarigen Jeassu het regentschap voerde. Daarbij trachtte zij zich eene partij te vormen, welker leden zij wilde brengen in het ministerie. Dat was haar voor eenige maanden gelukt, en volgens de berichten in Februari was zij zoo goed als allee nh eer scheres. Maar toen het met Menelik ten einde liep, is de reac tie gekomenzij is van alle regeeringsza ken uitgesloten en wordt als eene gevange ne behandeld; verscheidene vorsten, die haar gunstig gezind zijn, werden in kete nen gelegd. Ras Tessama, de voogd van den kroonprins, is als hoofd van de regeering erkend. De Agenzia Stefani bericht van dezen uit Addis Abeba: ,,Hij is een man van helderen geest. Aan hem is het te dan ken, dat het tot dusver niet tot ernstige moeielijkheden gekomen is. Hij draagt bij tot oprichting van eene heerschappij, die een waarborg is voor de veiligheid en de orde in het binnenland en van de eerbiediging van de rechten der vreemdelingen Vereenlgd* Statin. President Taft heeft in eene bijzondere boodschap aan het congres de voorstellen doen toekomen van de commissie, die door de Amerikaansche regeering is uitgezonden om den toestand te onderzoeken in de ne ger-republiek Liberia aan de westkust van Afrika. Deze voorstellen houden in, dat de Vereenigde Staten zullen bijdragen tot eene spoedige bijleggdng van de grensge schillen, die Liberia heeft met zijne bu ren, en Liberia door middel van eene lee ning in staat zullen stellen zijne schuld- eischers te bevredigen. Als wederdienst zullen de Vereenigde Staten moeten ver langen de controle over de Liberische in voerrechten, medewerking bij de regeling van den finantieelen toestand en bij de in richting van eene voldoende politie en eindelijk de hervatting van de onderhande lingen voor den aanleg van een kolensta tion in Liberia. Albany, 31 Maart. De Public ser vice commission heeft den New-York Cen tral en Lakeshore Michigan Southern spoor wegen gemachtigd tot de uitgifte van 30 millioen dollars 44 trust-certificaten. AllerleL Woensdag werden in do zaak-Tar- nowska te Venetië de geneesheeren gehoord, drie Kamarowskv na den aanslag verzorgd hebben. Men schrijft zijn overlijden toe, be halve door de wonde, ook aan was- sclting der maag. bevolen door prof (yvaz- zani. Deze beweert zich nriots meer te ier" in neren De voorzitter der rechtb» hpp- te, dat de professor in het veriaea Van '®- heugen geen middel zoekt om zioh-Co ont trekken aan alle verantwoordelijkheidin dat geval zou de voorzitter niet aarzelen om maatregelen te nemen. Prof. Menini verklaarde het wasschen der maag betreurd te hebben, wamt eerst toen kwam het leven van Kamarowsky iu gevaar. Nimes, 1 April. Dr. Brengues, die in hechtenis genomen is als verdacht van moord op zijn schoonbroeder, den atorrekun- dige Charlois aan het observatorium te Nice, gepleegd in den nacht van Zaterdag op Zon dag, hoeft oen© bekentenis afgelegd. Catania, 31 Maart. De uitbar sting van de Etna neemt in hevigheid toe. Een lavastroom richt zich naar de streek van Cisserna Reghia. Tweede telegram. De snelheid van den lavastroom is een weinig vermin derd. Triest, 31 Maart. Een trein, die van hier vertrokken was naar Parenzo, is bij het station Muggia door den hevigen oostenwind in een ravijn geworpen. Vier reizigers werden gedood, 18 gewond. Tweede telegram. Bij do spoor wegramp in de buurt van Muggia zijn 3 per sonen gedood en 15 gewond, waaronder drie zwaar. Perth, 31 fyl aart De groote stoomboot Pericles, van de Aherdeeulijn, bestemd van Australië naar Engeland via de Kaap de goede Hoop, is ten zuiden van kaap Leeuwin op het strand geslagen. De geheele bemanning en alle passagiers zijn bij kaap Leeuwin aan land gekomen. De Pericles is gezonken. De Staatscourant van Vrijdag 1 April bevat o. a. de volgende Koninklijke be sluiten op verzoek eervol ontsllagen jihr. mr. J. H.*J. Quarles van 'Ufford alü lid van de Centrale Commissie voor do Statüïtaék

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 1