stadsnïeüws7 KOLONIËN. Uit den omtrek. China. N «York, 22 April. Een telegram uit Haukau uieldt, dat de toestand in de provincie Hunan kritiek is. Vrouwen eu kinderen vluchtten naar Changstra. Enkele dorpen zijn door de muiters verbrand. Bil jetten zijn aangeplakt, waarin alle vreem delingen met den dood worden bedreigd. N e w-Y o r k, 2 2 April. Het bericht omtrent de onlusten in Hunan was te Han- •kau gebracht door uit Changs ja en andere nabijgelegen stations gevluchte zendelingen. Het bericht heeft vermoedelijk betrekking op de jongste ongeregeldheden. l)e zendelingen berichten, dat bij hun "vertrek de solaaten de strategische punten van Chaugsja bezetten. Kanonneer boo ten hadden, hunne kanonnen op de stad gericht, en er waren met spoed troepen naar de bui tendistricten gezonden. Toen de booten, die tot ontzet waren af gezonden, Changsja naderden, drenkte het gepeupel eenige jonken met olie en zond deze brandend stroomafwaarts de booten te gemoet. De Britsche consul, die te Hankau is aangekomen, verklaarde dat het Britsche consulaat te Changsja afgebrand is. lteutev verneemt, dat de Britsche gezant te Peking heeft bericht dat de onlusten in Changsja en op andere punten van Hunan weder verergerd zijn. De ontvangen berichten zijn verward en tegenstrijdig. Zuid-Amerika. Het congres van Venezuela is thans bij een, en onder het werk, dat het heeft te verrichten, komt in de eerste plaats voor <le verkiezing van een president van Vene zuela. Er wordt niet aan getwijfeld, dat de keuze zal vallen op generaal J uan Vicente Gomez, die sedert 1909, toen Cipriano Costro het land verliet, het ambt tijdelijk waar neemt. Beide hoofdpartijen, de conserva tieven en de liberalen, steunen zijne candi- datuur. De veel genoemde ex-president Castro had inmiddels vruchteloos getracht samenzweringen in Caracas tegeu Gomez te verwekken en voor zijne terugkomst te agi- teeren. Onlangs kwam het gerucht op, dat Gastro eene poging had gedaan om in New- Orleans eene expeditie tegen Gomez uit te rusten. Dit gerucht bleef onbevestigd. Ook thans heeft de Engelsche regeeriug den ex president weder te verstaan gegeven, dat Hij zich van het Engelsche gebied verwij derd moest houden en geene verwachtingen moest koesteren van eene landing in Trini dad, van welk eiland uit hij had gehoopt zijne operatiën te kunnen op touw zetten. AUtflaL Maandagmorgen is de komeet van Hailoy aan verscheiden sterrenwachten in West-Europa gezien. Het is echter opmer kelijk, dat de schattingen der helderheid door de verse lui lende waarnemers zoozeer uiteenloopen. Giacobini, van de Parijsche sterrenwacht, schatte de helderheid, blij kens een mededeeling van Baillaud in de Parijsche Akademie van Wetenschappen, ongeveer gelijk aan die vam een ster der •tweede grootte. Te Greenwich daarentegen werd zij ge schat op „misschien van de 5e grootte" Overigens zijn de meeste waarnemers het er over eens, dat de schemering (waarbij nu ook het maanlicht zijn storenden invloed komt voegen) de waarneming der staartster voor niet-astronomen en amateurs zonder kijkers vooralsnog bezwaarlijk doet zijn. Zelfs wordt het te Greenwich in twijfel getrokken of er door de beroepsastronomeu •wol waarnemingen van veel beteekenis op de komeet zullen kunnen worden gedaan, zoo lang zij nog als ochtendster in de moTgen- ischemering blijft. Men zal zich herinneren, dat kort ge loden eenige beelden in het park van Sana-, sooci beschadigd waren. Het ijverig onder zoek van de politie naar den dader was in den beginne vruchteloos. Nu schijnt men er eindelijk achter gekomen te zijn, wie de beeldenschennis gepleegd heeft. Te Spandau heeft men namelijk het lijk van een kantoorbediende van 28 jaar uit het water gehaald, die men voor den dader houdt. Hij had op een Zaterdagavond veel gedronken en was in den nacht naar Pots dam gereden, waar hij in dronkenschap de beelden beschadigde. Toen hij tot bezinning kwam moet hij bang voor de gevolgen ge worden zijn, nog eenige dagen rondgezwor ven hebben en eindelijk te water gesprongen zijn. Te New-York is thans het opzieo- baiend proces begonnen wegens den moord op de 15-jarige typiete Ruth Wheeler, waar van een jong Duitscher, Albert Woiter, wordt beschuldigd. Ruth Wheeler, die 'bij hare ouders woon de, was leerling van een handelsschool, d'e haren leerlingen betrekkingen bezorgde, en het was in antwoord op een aanvrage aan die school, dat zij naar het kantoor van Albert Wolter werd gezonden, van waar zij niet terugkcordo. Haar oudere zuster kwam haar daar zoe ken. Toen zij later met politie terugkwam, waren Wolter en zijne geliefde gevlucht. Wolter werd teruggevonden in een ander huis, waar hij onder een aangenomen naam leefde, en in aai huis vond de politie in oen boek eene aanteekendng betreffende Ruth Wheeler, terwijl in den schoorsteen van Wol ter's eerste woning een zak gevon den werd met het gedeeltelijk verbrande stoffelijk overschot van het meisje. „Ik zal u bewijzen'', zeide de off. van just verder, „dat de dood werd veroor zaakt door verworging, maar dat ook nog ander kwaad dan verworging en verbran ding het lichaam van het arme meisje it aangedaan". WUhelmshaven, 2 2 April. Bij het overladen van kolen op het linie schip Zahringen brak hedenmorgen een tros, waardoor de geheele door haar gehouden kolenlast in de kolenpraam terug viel. Door de neervallende kolen werden zeven man een bootsmansmaat, een oppermatroos en vijf matrozen getroffen en gewond, deels zwaar. Alle gewonden zijn naar het lazaret gebracht. O OST-1NDIE Oirecteur vanbinnenlandsoh bestuur. De correspondent te Batavia van het. Hbl. seinde gisteren: „Tollenaar benoemd di recteur". Het blad teekent hierbij aan De heer D. Tollenaar is thans regeerings- commissaris voor de decentralisatie en werd als zoodanig in 1905 benoemd uit het korps ambtenaren van het binnenlandsch bestuur. Uit vorenstaand telegram blijkt dus te moeten worden afgeleid, dat de heer D. Tollenaar benoemd is tot directeur van het departement van binnenlandsch bestuur, ter vervanging van den met verlof naar patria vertrekkenden titularis S. de Graaff. Brand ts Koeta-Radja. De correspondent van het Hbl. te Bata via seinde gisteren, dat te Koeta-Radja een blok (woningen of kazernes?) is afge brand. De schade wordt op een ton gouds geschat. (Omtrent de oorzaak van den brand wordt niets medegedeeld, terwijl uit. het bericht ook niet valt op te maken, of het verbrande complex aan het gouvernement of aan par ticulieren behoorde) De Staatscourant van Zaterdag 23 April bevat o.a. de volgende Kon. beslui ten benoemd tot inspecteur der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Har- lingen L. Kloosterboer, thans tijdelijk te Vlaardingen tot idem te Hansweert J. C. Bent, adjunct-inspecteur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam op verzoek eervol ontslagen mr .H. G. P. Kolfschoten als vice-president van het ge- rechtsbof te 's Hertogenbosch onder dank betuiging voor de bewezen diensten en als zoodanig benoemd mr. A J. J. baron van Styrum. thans raadsheer in dat gerechts hof. op verzoek eervol ontslagen als notaris te Wassenaar L. Broeksmit. Men meldt uit Apeldoorn H. M. de Koningin reed Donderdagmid dag uit, met prinses Juliana, op den schoot Harer verpleegster gezeten. H. M. reed achter het Park uit, over Wiessel 'en den Vaassenschen weg. Over 't Loo vanaf het Koninklijk park, over de Koningstraat werd stapvoets gereden, zoodat iedereen goed in de gelegenheid werd gesteld, de Prinses te zien. De 'buren gingen elkaar dan. ook van huis tot huis waarschuwen„Daar komt Prinses Juliana aan Al wuivende met Haar handje beant woordde de kleine Prinses de vriendelijke groeten Harer naaste buren. 't Was een aardig tooneeltje eu nog lang daarna waren de menschen er onder elkan der druk over. H. M. de Koningiin-Moeder bracht heden morgen een bezoek aan de Zuigelin gen-kliniek, onder leiding staande van den geneesheer dr. Plantenga, aan de Regentes- selaan te 's Gravenhage. Volgens den Amsferdamschen corres pondent van de Köln. Ztg. ontving Prins Hendrik ter gelegenheid van zijn verjaardag van H. M. de Koningin ook een portret van Prinses Juliana, geschilderd door Thérèse van DuylSchwartze. Prins Hendrik nsar de Waddeneilanden. Uitgeleide gedaan door de Schiermon- wikoogsche bevolking vertrok Prins Hendrik Vrijdagmorgen goed half zeven naar de mo torboot, welke te zeven uur voer naar Ame land De reis had een gunstig verloop en de inscheping op Schiermonnikoog was voorspoedig. De wagens konden tot aan de motorboot rijden. Te kwart voor elf landde de motorboot aan den steiger te Ameland op Nes. Bij de aankomst speelde het fanfa- rekerps „Met z'n Achten" het Wilhelmus. Weldra betrad de Prins Ameland's bodem, waar. de burgemeester, de heer J. B. Bo- lomey, hem toesprak. De raadsleden, de reddirgscommissie en de gemeente-secreta ris. waren bij den steiger mede aanwezig. Luide toejuichingen weerklonken, waarna het „Heil dir im Siegeskranz" werd ge speeld Een ruiterstoet van 12 versierde paarden begeleidde den wagen, waarvan de paarden met pluimen wai*en versierd. Toen ring de tocht aan naar het met 3 eerepoorten ver sierde dorp Nes. De schoolkinderen, ge tooid met bloemen, vlaggen en sjerpen, juichten den Prins toe en zongen volkslie deren. Een ruiterstoet van 12 versierde paarden gaf geleide door de met vlaggen versierde straten. Gereden werd naar de r.-k. kerk, waar aanwezig was de 82-jarige pastoor O. A. Scholten, ridder van de Oranje-Nassau-orde, aan wien Ameland veel te danken heeft. In de kerk werden de verschillende glazen en altaarstukken be zichtigd en hierna werd het hotel Hofker bezocht, waar de lunch plaats yond. Te één uur was de lunch geëindigd. De wagens, welke inmiddels waren voor gereden, geëescortcerd door den ruiterstoet, werden bestegen. Het volk juichte. Het fanfarekorps speelde volksliederen en daarna ving do tocht over het eiland aan. Er had zich een stoet gevormd van 7 karren zonder veeren, bespannen met 2 paarden en 2 Ame- landsche rijtuigen op riemen. In den eer sten wagen zaten drie rijksveldwachters, in den tweeden de Prins, de burgemeester, de commissaris der Koningin in Friesland en jhr Den Tox. Bij het hotel Hofker werd de hengst Apol lo 2 den Prins vertoond. Langs het reddingsboothuis en de Wes terduinen ging liet naar het strand. De kou de tegenwind was oorzaak, dat de Prins met gevolg uitsteeg en den tocht een eind to voet voortzette. Het vuurpijltoestel bij de Ballumerkaap werd niet in werking gesteld. Opgewacht door de gan6che bevolking van Hollum, ging het naar de plaats waar de Hollumer reddingsboot in zee zou gaan. De J wagen, bespannen met tien paarden, stond j reeds op het strand gereed. Schipper Jacob Visser werd den Prins voorgesteld, waarna ze allen zich in reddingspak staken en in de boot gingen, welke daarop in zee stak. I Begeleid door de Hollumer bevolking werd naar het dorp Hollum gereden, waar I de hoofdonderwijzer A Hamer van de Ko- I ningin Wilhelminaschool den Prins toe- sprak, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het onder Gods zegen den Prins en het Konink- lijk Huis steeds wèl zal gaan. De kinderen, in feestdos gestoken, zongen een lied, waar- na de Prins dankte voor de tot hem ge- sproken woorden. Door het dorp werd gereden naar den Bal- i lumerweg. Te Ballum aangekomen, waar de Prins met luide toejuichingen werd ontvan gen, werd in de Ned Herv. kerk de oude preekstoel, dateerende van 1304, bezichtigd, die heel fijn snijwerk in eikenhout vertoont. Ds. De Jong was den Prins hier tot gids. Hierna werd het kerkhof bezocht, waar in het lijkenhuis de reusachtige grafsteen der Camniinga's, leenheeren van Ameland, werd bezichtigd. Een 20-tal Amelandsche paarden, gefokt in Ballum, werden daarna voorgebracht, waarna de terugtocht naar Nes aanving. Na nog eenige oogenblikken op het ge meentehuis vertoefd te hebben, werd de tocht naar de boot, voorafgegaan door de eerewacht, begeleid door raadsleden en de muziek aangevangen. Te 6 uur had het vertrek naar Schier monnikoog plaats. Heden wordt het eiland Rottum bezocht. De ou d-p residen Roose velt verlaat 29 April Brussel voor zijne reis naar Nederland, vóór zijn vertrek naar Scandinavië. Te Roosendaal wordt hij be groet door den Amerikaanschen gezant; met een extratrein vertrekt hij dan naar Arnhem, waar een automobiel van het hof den staatsman wacht om hem naar Het Loo te brengen. De Amerikaansche staatsman wordt daar, o-p zijn verzoek, door de Ko ningin ontvangen, die ter zijner eere een lunch geeft, waaraan ook mevrouw Roose velt en de zoon en dochter zijn genoodigd. Van het Loo gaat de oud-president met zijn familie naar Amsterdam, waar de burge meester te zijner eere een groot diner geeft, hetwelk gevolgd wordt door eene receptie bij den oud-mi uister Cremer, president dei* Ned. Handelsmaatschappij. Van Amsterdam gaat de heer Roosevelt met z in familie naar Den Haag, waar de Min. van Buitenl. Za ken te zijner eere een lunch geeft, waaraan de Amerikaansche gezant deelneemt, diie vervolgens den oud-president en familie een groot diner aanbiedt. Misschien volgen, na het bezoek aan de Residentie en Scheve- ningen, ook nog korte uitstapjes naar Lei den en Haarlem. Aan de handelswereld te Rotterdam moest worden bericht-, dat we gens gebrek aan tijd niet kon worden vol daan aan haar wensch om ook harerzijds President Roosevelt te begroeten. Na het vertrek van den gezantschaps secretaris 2e kl. té Rome, jhr. mr. Clifford Kocq van Breugel; wiens benoeming tot le- gatiesecretaris te Berlijn weldra verwacht wordit, is bij de Nederlandsclie legatie te Rome gedetacheerd de gezantschapsattaché te Tanger (Marokko) de heer Schuller tot Peursum Naar de Tel. verneemt, heeft de heer L. Serrurier zijn benoeming tot wethouder van Amsterdam aanvaard en zal hij den heer Delprat in diens functie opvolgen. Hij blijft daarbij lid van de onderzoek commissie inzake het bekende conflict aan de gemeentelijke electriciteitswerken Vader A medé us. H. M. d« Koningin heeft benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau den heer F. J. Stockmans (vader Amedéus) te Gent in Bel gië. Een der lezers van het Hibld. deelt uit het leven van den nieuwen ridder een en ander mede, waaraan het volgende is ont leend De heer Stockmane is „Supérieur Géné- ral des Frères de la Charité, een conge- gratie, die 44 uitgestrekte gestichten, toe vluchtshuizen enz. onder haar leiding heeft, tot opneming van patiënten van alle ge zindten en verdeeld is over België, Holland, Amerika, Engeland, Canada enz. Zij wijdt haar zorgen aan meer dan 6000 krankzinni gen, 440 doofstommen en blinden, 800 ouden van dagen en zieken, 450 jeugdige veroor deelden en een 100-tal achterlijke kinderen, terwijl zij ongeveer 1600 leerlingen telt in haar kostscholen en weeshuizen. Vadier Amedéus is geen priester, maar gewoon leekenbroeder, een eenvoudig, bemin nelijk man, begaafd met een buitengewone ondernemingskracht. Hij bezit reeds vele 'buitenlandsche onderscheidingen. Onder zeer vele bewijzen van waar- deering en vriendschap, zo ovan 's Gra venhage als van elders, herdacht gisteren de heer A. M. F. P. Rijdloo, beheerder van liet materieel en schrijver aan de Normaal Schietschool te 's Gravenhage den diag, waarop hij vóór 40 jaren in militairen dienst trad. De directeur der school, luit.-kol. A. J. Schotman, sprak, in tegenwoordigheid van het personeel van genoemde inrich ting, den jubilaris hartelijk toe en bood hem namens het personeel een zilveren tafel garnituur aan Feest op de fabriek van V a n Houten Te Weesp hebben de heer en mevrouw Van Houten hun 25-jarig huwelijk feestelijk gevierd met het geheele personeel der firma C. J. van Houten <fe Zoon. Het kantoorpersoneel, waarvan de gehuwde employés met hunne damestotaal 85 per sonen, was Donderdag 14 April de gasten aan een luieterijken f eest disc h in hotel ,,De Roskam". Het feest wend opgeluisterd door de kunstverrichtingen van David To bias Bamberg. Het f ab riek spe ns on eeljn twee gedeelten, elk van ruim 550 personen (de gehuwden met hunne vrouwen), had een feestmaaltijd met de familie Van Houten op j.l. Maandag en Dinsdag in een dier fabrieksgebouwen. Ook op deze avonden zegt- het N. v. d. D. bleek de hartelijke toon, die reeds zooveel jaren heerechende is tusschen de leden der firma Van Houten (de familie van Mesdag W86 ook tegenwoordig) en haar talrijke fa brieksbevolking. Tot de vele feestverrassingen, waarbij men zich tot laat na middernacht vermaakte, behoorden op beide avonden ook het optre den van de Hollaaidfeche Toonerivereeniging uit Amsterdam met het- blijspel „De vogel tjes van Blandinet" en de vaudeville „Het Kind van den Huize". Het kantoorpersoneel bood het zilveren bruidspaar een marmeren beeld aan, voor stellende ,,De Muze der Historie", van een Italiaanschc i bee' dhouwer. Het fabrir-kepersoneel bood als ge9ehenk een piedteeta! ui bronzen vaas aan, ontwor pen door beelhouwer M. J. Hack, te Am sterdam; met op de vaas „en relief" de portretten van den heer en mevrouw Van Houten, benevens een afbeeldng van hunne woning, villa „Casparus". De vaa6 is uit gevoerd in de fabriek van zilverwerken van C. J. Begeer, te Utrecht. De rij der feesten van het hooggeëerde echtpaar wordt besloten met een feestmaal op villa „Casparus", op den eigenlijken trouwdag,zijnde vandaag, waartoe genoodigd zijn verschillende intiemen. der familie, auto riteiten en notabelen uit Weesp. Onder de vele ingekomen telegrammen van gelukwenschen is ook een van Z. K. H. Prins Hendrik. D e b r a n d van de Somraels- d ij k. Op voorstel van den hoofdinspecteur der HollandAmerikalijn is het 'blusschen voorloopig gestaaktofschoon de lading in het achterschip nog brandt. Daar het schip door het bluschwater steeds sterker ging overhellen, zijn maatregelen genomen om het omslaan te voorkomen. Ook zijn nieuwe staaltrossen uitgebracBit. Donderdagmiddag vergaderde de Ge meenteraad van UtrecM onder voorzitter schap van den heer mr. D. Ragay, waarn. burgemeester. Onder de ingekomen stukken was een adres van bewoners van. de Oude Gracht., tusschen de Lijn markt en. de Hamiburger- brug waarin aangedrongen wordt op betere verlichting. Aan den heer dir. K. F. Rombach werd op dienis verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht op liet lager onderwijs. Het kohier der straatbelasting voor wijk III, ddendt 1910, werd vastgesteld op f 38.694.90. V Aan mej. H. Oh. van Dalen—Webters werd op verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijke leerares in de Hoogduitsche taal aan de H. B. S. voor mejisjes. Goedgekeurd werd een voordVacht yau B. en om aan de Neder!andlsche Heide Maatschappij te verhuren de buitenplaats „Nieuweroord" De Ned. Hedde-Mij. heeft de bedoeling in dit gebouw, behalve een deed harer onderwijsinrichting, een museum voor heide-ontginndng, boschcultuur, grond verbetering en zoetwat-ervissclverij met dlaar- tij beboerend aquarium tie vestigen. Even eens werd goedgekeurd de overname van ©en vijftal tuintjes, ten. belieeve van de ver- breediuig van den Lei dec hen weg. Aan de orde kwam daarna een voordracht tot hernieuwe vaststelling van de verorde ning houdende eenige bepalingen bij dë overneming van gr*ond bestemd voor opeu- bare straat in acht te nemen. Over deze voordracht werden langdurige besprekingen gevoerd. Beswaren er tegen werden ontwikkeld door de hoeren Van En- gen. en Zoetmulder, terwijl de voordracht werd verdedigd door de heeren Van Bolhuis, Kol en de wethouders Ragay en Fockema Andreae. De heer Van Engen diende een'amende ment in tot strekking hebbende om de voor gestelde tarieven tot een zesde te verlagen. Het eerste gedeelte van het amendement betreffende straten vani meer dan, 12 M. breedte werd verworpen met 26 tegen 6 stemmen, terwijl over hét tweede gedeelte, aangaaude straten van minder dan 12 M breedte de stemmen staakten. Hierna had eene geheime zitting plaats, welke niet meer door eem openbare werd ge volgd. Gisterenmiddag werd de zitting van den gemeenteraad voortgezet. Allereerst werd in •stemming gebracht het tweede deel van liet amendement van den (heer Van Engen op de voordracht, betreffende de vaststelling van bepalingen voor de overname van stra ten. Het werd ve/rworpen met 16 tegen 12 •stemmen. De voordracht werd hierna zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Raad vereenigde zich met het bouwen van een. nieuwe Jereande-'blrug, waarvan de kosten, zonder inbegrip van hetgeen aan de Maatschappij tot- Exploitatie van Staats ,spoorwegen zal moeten 'worden bepaald Voor ide voorzieningen aan den spoorwegover gang, worden begroot op ongeveer 26,500. Verworpen werd een -voorstel om met de betrokken autoriteiten an overleg te treden omtrent het bouwen van eene voetbrug over den spoorweg 'bij de Jeremie. Bij de beantwoording van de in eene vorige zitting door den heer Van Noorden nen gestelde vragen of er bij het omleg gen van de tramsporen in verband! met een daarbij plaats gehad hebbend! ongeval, vol doende toezicht is geweest en of bij deze werkzaamheden voldoende samenwerking is geweest tusschen de twee bedrijven, deelde de wethouder mede, dat blijkens het dooi de politie ingesteld onderzoek het ongeluk is te wijten aan den- man zelf en er wel vol doende samenwerking tusschen dë twee be drijven is geweest. Langdurig werd gediscussieerd over de voordracht tot verbetering van de tramspo ren op de lijn CentraalstationBiltstraa. In eene volgende vergadering zullen de be sprekingen hierover worden voortgezet. Tot leer&ar in de oude talen aan het Ste delijk Gymnasium werd benoemd de heer doctorandus N. T. Polak, leeraar aan het Vossius-Gymnasiura te Amsterdam Dr. J. Schrijnen, leeraar aan het bisschoppelijk gymnasium te Roermond, be noemd lector aan de rijksuniversiteit te Utrecht., vanwege dè St.. Radiboudstichtbuu om onderwijs te geven in. de vergeldjkentj klassieke taalkunde ,en in dë culituurg* schdedenis der Chr. oudheid, zal eerst b het begin van den. nieuwen cursius 1910-. 1911 (dusi begin October) zijn; ambt aan vaarden niet heit houden een ei- openbare les J[Ter gelegenheid, van de viering va) 'hei 10-jarig bestaan, heeft de Vereenigin^ van Spoorwegambtenaren besloten, in he a.s. seizoen een internationalen tooneelwed strijd te organiseereu. Wij laten de voor: naamste voorwaarden hier volgen Aan den wedstrijd kunnen niet meer dal zes, reeds bekroonde vereenigingen deelne men Elke vereeniging zalopvoeren a. Een drama (tooneelspel) in minsten! drie bedrijven, met minstens twee epreken- de dames- en vier sprekende heerenrollen. gevolgd door een blijspel in één bedrijf met minstens één sprekende damesrol en drie sprekende heerenrollen. Of: b. Een blijspel in minstens drie bedrij ven, met minstens twee sprekende dames er vier sprekende heerenrollen, voorafgegaan door een drama (tooneelspel) in één bedrijl met. minstens eén sprekende damesrol er drie sprekende heerenrollen. Prijzen van f 250, f 175, f 100, f 75, f 5C en medailles zullen beschikbaar gesteld worden De voorstellingen zullen worden gegeven in den Schouwburg te Utrecht op de volgen de Woensdagen 19 October, 2 November, 30 November, 28 December 1910, 18 Ja nuari en 8 Februari 1911. De 4 gewoon jaarlijkscbe vooorstellingen der vereeniging zullen bij deze gebeurlijk heid geenszins inschieten. Die welke valt om en de bij het St. Nioolaasfeest zal zelfs be-i staan in de opvoering van een kinder-i operette Op het terrein der Staatsspoor bij de Jere- mdebrug te Utrecht waren Vvijdlagmidldag1 om 5 uur 10 een drietal mannen, allen weirkzaam bij de Staatsspoor, bezig met het opnieuw inboren van gaten voor laschpüja ten. Dit geschnedidie bij wissel 182 tegen over de Vaartschestraat. Do trein uit Arnhem was eenigszins ver laat en kwam aansnellen toen de spoorweg- werkers op bovengenoemd puut met hun arbeid bezig waren. Zij weken uit om dezen trein te doen pasiseerenHij vloog in volle: vaart voorbij, reden waarom het drietal nog iets meer achteruitliep met het oog op de zuiging van den trein, en zoodoende op het parallel loopende spoor terecht kwam, dat is aangewezen voor de richting Denj Bosch. Nagenoeg gelijktijdig kwam met! den Arnhemschen uit de richting Den! Botch ook een sneltrein aanstormen. Door het uitwijken voor den Arnhemschen tr.ein en het geraas dat deze maakte bemerk-1 ten de drie arbeiders niet het gevaar dat' hen bedreigde op het andere spoor. De Bossche trein greep hen, met- het treurig gevolg dat de ploegbaas R. v. d. Brink bijna op slag werd gedood, en de beide anderen, genaamd A. C. Vos en J. Verhaar, verwon- i dingen opliepen. Door liet- spoorwegpersoneel werden alle drie naar de Rijksklinieken gebracht; al leen A. C. Vos kon vandaar zich ei zij de naar buis begevenMerkwaardig mag het we] heeten dat de -machinist van den Boe- 1 schen trein niets van het ongeluk bemerkte. Hij stopte in Utrecht vier minuten, reed toen door naar Amsterdam en vernam daar eerst, doordat da art een getelegrafeerd was, wat even vóór Utrecht op de lijn geschied was. Bij een door de poüatie ingesteld onder zoek naar de oorzaak bleek dat hier alleen 1 aan ongeluk gedacht moet worden. Hilversum. Definitief is nu beslo ten tot den bouw van het groote sport- en feestgebouw te Hilversum. Het terrein, .dat daarvoor ils aangekocht, is gelegen aan de Groest tusschen de Heerenstraat en de Kerkstraat. Ede, 22 April. In de raadsvergadering van Bieden is de nieuw benoemde burge- meester, de heer mr. A. baron van Heecke- ren van Keil, geïnstalleerd' door dén oud sten wethouder, den héér E. Jochemsenï Bran d. Gisterenavond is te Apel doorn een complex van houten schuren, ter j oppervlakte van ongeveer 500 vierkante me ter, waarin teen- en grofmandenwerkindus- trie werd uitgeoefend, geheel afgebrand. De oorzaak is onbekend. De schade kan wegens uitstedigheid des eigenaars niet opgegeven worden, maar er was soms voor 10,000 voorraad aanwezig. Vermoedelijk dekt ver- i zekering de schade. Mejuffrouw A. L. Rikkers, thans te Utrecht, werd bevorderd, tot semi-arts. De wedetpijden der Militaire Sportvereeniging. Bij de wedstrijden van de Militaire Sportvereeniging op de renbaan „Birkho- ven", welke gisteren middag tusschen 2 en I 5 uur gehouden werden, was het publiek slechts in kleinen getale opgekomen, ver moedelijk ten gevolge va<n het gure weer en van de geringe publiciteit aan de zaak ge geven. Het dis ook niet onmogelijk, dat sommigen zijn teruggeschrikt voor den vrij hoogen toegangsprijs. Te 2 uur begon men met de tweede proef van de Military, het afleggen van een Steeple-parcours van 4000 meter, met een snelheid van minstens 550 meter in de mi nuut. Hieraan namen deel2e luit. der huza ren W. A. v. d. Wall Bake, met Frangi- pani, le luit. jhr. K. F. Quarles van Uf- ford van de rijdende artillerie, anet Ma rengo, le luit. der hulzaren J. Knel, met Red Cap en le luit. der huzaren R. Wil son, met deai Hengst, die allen, dies voor middags de eerste proef hadden afgelegd, n.l. een afstandsrit van 40 kilometer bin nen 3 uur. Er werd over 't algemeen goed! gespron gen. Na het nemen van de heg met sloot, kwam De Hengst te vallen en rolde o vei'

Amersfoortsch Dagblad | 1910 | | pagina 2